Binnenland fttads- en tfewesteiyk Nieuws. ander inspecteur, benevens een surveillant, werden gedood en verscheidene personen gekwetst. Men meldt uit Frankfort, dat koning Eduard keizer Wilhelm zal ontmoeten, terwjjl hjj zich naar Mariënbad begeeft. De ontmoeting is op 11 of 12 Augustus bepaald. Een redacteur van het «Berliner Tageblatt", doordringende in de hal waar de bestuurbare «Zeppelin" ligt, heeft kunnen vaststellen, die zoo beschadigd is, er aan opstijgen vooreerst niet is te denken. De raad van administratie der zijdeweverijen te Besan<?on heeft bij het voortdurend lastig vallen der aan het werk gebleven arbeiders, besloten, de fabrieken voor on bepaalden tijd te sluiten. Officieels berichten. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van van Üranje-Nassau, mejuffrouw Garolina Evertsz (soeur Rosalie), werkzaam aan de Roomsch-Katholie- ke school aan de West-punt op het eiland Curacao. Van het Loo. De Duitsche officier-beeldhouwer die een mar meren buste van H. M. de Koningin vervaardigde, is eergisteren naar Potsdam vertrokken. De buste zal in een der lokalen van de kazerne van het 17e huzaren-regiment geplaatst worden. Eergisteren-middag is de nieuwe auto van Z. K. H. de Prins op het Loo gearriveerd. Het is een prachtig rjjtuig, een zoogenaamde Landaulet, van binnen 5 zitplaatsen bevattende, waarvan 3 klapstoeltjes. De machine is volgens het systeem Renault te Parjjs met een kracht van 35—45. Het voertuig heeft een lichte bekleeding met randen in dezelfde kleuren afgezet, waarop gedrukte kronen. Voorop staan 4 prachtige lantaarns, systeem Blériot met verguldo kronen er op. De auto werd vervaardigd in de fabriek van de heeren Hermans te 's-GraveDhage. Men meldt van het Loo aan het «Vad." Maandag wordt op Het Loo vorstelijk bezoek verwacht, vermoedelijk de Prinsen van Schwarz- burg en Rudolstadt. Gisteren te 11.50 arriveerde H. M, de Koningin Moeder aan het station, verwelkomd door het Ko ninklijk echtpaar, dat in een a la Daumont bespan nen rijtuig aangekomen was. Ook de burgemeester was aan het station. Gistermiddag bracht de Koninklijke familie een be zoek aan de opgravingen van prof. Holwerda te Uddel. H. M. de Koningin Moeder vertrok half negen. Celebes. De correspondent van het Handelblad" te Bata via seinde, d.d. gisteren »Het officierskampement te Paré Paré is geheel afgebrand. Er kwamen daarbij geen persoonlijke ongelukken voor". Kermis afgeschaft. In navolging van de gemeente Beverwijk en Heemskerk, is thans ook in de aangrenzende ge meente Wijk aan Zee en Duin door den gemeen teraad de kermis afgeschaft. Verkenningstocht. De Noord-Hollandsche kust van Den Helder tot Petten zal op 23 dezer per automobiel in oogen- scbouw worden genomen door een commissie van wege de Engelsche regeering. Ned. Bond Philatnlisten-Vereenigingen. Men meldt aan de «N. R. Ct." Do oprichting van een Nederlandschen Bond van Vereenigingen van Postzegelverzamelaars is een feit geworderj Het doel van den bond is het be hartigen van de belangen der aangesloten vereeni gen, van hare leden en van de [postzegelkunde in 't algemeen zjj tracht dit te bereiken door het houden va" congressen, het houden en steunen van postzegeltentoonstellingen, het publiceeren van berichten en artikelen over postzegelkunde. Thans treden reeds als leden op de Nederlandsche Ver- eeniging van Postzegelverzamelaars, te Amsterdam de Haagsche Philatelistenvereeniging te 's Graven- bagede postzegelvereeniging Breda, te Breda en de Vereening van Postzegelsverzamelaars Hollandia, te Amsterdam. Voor de eerste maal is het bestuur samenge steld als volgt: D. Wafelbakker, voorzitter; H.de Wijs Sr., ondervoorzitter; mr. E, Bonn, le secre taris; dr. A. E. Sitsen, 2e secretarisH. J. Spitzen, penningmeester A. G. Rinders en W.vanEeden, commissarissen. De directie der art. inrichtingen. Naar wordt vernomen, zal de directie der artillerie- inrichtingen in September a. s. worden verplaats van Delft naar Den Haag, alwaar zjj een afzonder lijk onderdeel van de IVe Afd. v. h. Departement van Oorlog zal vormen. Onderwijs. Het hoofdbestuur van bond van Nederlandsche onderwijzers en het bestuur der afd. Rotterdam van dien bond hebben een adres aan H. M. de Koningin gezonden, waarin zij vernietiging verzoe ken van het door Ged. Staten van Zuid Holland goedgekeurde besluit van den raad dier gemeente tot ontslag aan drie gehuwde onderwijzeressen. Belastingambtenaren te Tiel. Na onderzoek van de commissie, door den mi nister van financiën benoemd, is den ambtenaar bjj de belastingen J., te Tiel, in afwachting van overplaatsing verlof verleend. Ambtenaren van den burgeiijken stand. De ambtenaar van den burgerljjke stand te Go- rinchem, de heer D. van der Zee, die 1 Augustus a. s. landweerplichtig wordt, heeft aan H. M. de Koningin verzocht, dat evenals bjj Kon. besluit van 5 September 2904, St.bl. 220, is geschied voor de burgemeesters en gemeente-secretarissen, in het publiek belang ook de ambtenaren van den burger lijken stand, althans de bezoldigde, worden vrijge steld van herhalingsoefeningen,jaarljjksch onderzoek en werkeljjken dienst. Bestrijding van den Woeker. Men meldt uit Den Haag Op uitnoodigiDg van het bestuur der Nationale Vereeniging tot bestrijding van den Woeker, heeft zich eene commissie gevormd, ter voorbereiding van de oprichting van eene Centrale Spaar- en Voorschotbank voor Nederland tegen den Woeker. Deze commissie is samengesteld als volgtJ. E. Scholten, lid van de Eerste Kamer, Groningen, voorzitterJ. M. Maury, le secretaris, Nat. Ver. tot bestrijding van den Woeker, 's-Gravenhage, secretarismr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer, Leiden prof. mr. Anne Anema, hoogleeraar vrije universiteit, Amsterdammr. Joh. J. Belinfante, voorzitter Nat. Ver. tot bestrij ding van den Woeker, 's-Gravenhage dr. D. Bos lid van de Tweede Kamer, Winschoten E. Deen, lid van den gemeenteraad, 's-Gravenhagemr. H. van Goudoever, advocaat en procureur, 's-Graven hage H. K. Koppel Jr., lid van den Kamer van Koophandel, 's-GravenhageJ. S. Meuwseo, voor zitter van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrjjvenden- enlndustrieelen Middenstand Amsterdammr. H. L. A. Visser, advocaat en procureur, Amsterdam en P. van Vliet Jr., lid van de Tweede Kamer, Rjjswjjk. In eene bjjeenkomst in het café «Hollandais" is deze commissie door den voorzitter der Nationale Vereeniging tot bestrijding van den Woeker ge ïnstalleerd. De statuten der op te richten Cen trale zullen ten spoedigste worden ontworpen door eene subcommissie, bestaande uit de heeren Scbol- ten, Maury, mr. Belinfante, Deen, Koppel en mr. Visser. Nonvlinderplaag. Men deelt aan de „N. R. Ct." mede: Gisteren werd in de gemeente Alfen bij Til burg, waar zooals bekend is, een ernstige in val van den nonvlinder is geconstateerd, door den burgemeester van die gemeente in overlég met het staatsboschbeheer, eene vergadering bij eengeroepen. Op deze bijeenkomst, die door eén zeer groot aantal belanghebbenden werd bijge woond, is met algemeene instemming besloten, reeds heden met het vangen der vlinders, die overdag stil tegen de boomen zitten, aan te van gen. De burgemeester deelde mede, dat hét gé- meentebestuur eene som van f100 voor de be strijding beschikbaar stelde, terwijl nagenoeg alle bc scheigenaren in de gemeente een bedrag van vocrlcopig hoogstens f0.50 per H.A. in de kosten van bestrijding toezegden. Eenige boschbezitbers uit naburige gemeenten, waar de nonvlinder nog niet is, en die uit den aard der zaak groot belang erbij hebben, dat de plaag beperkt blijft, zegden subsidies toe; het staatsboschbeheer stelt een in de nabijheid geslationneerden boschwachter ter beschikking, om het noodige toezicht bij de bestrijdingswerk zaamheden te houden. Wordt de plaag, die ook reeds te Tilburg is geconstateerd, elders even krachtig en snel be streden, als men in Alfen voornemens is, dan bestaat er gegronde hoop. dat de schade oen niet te grooten omvang zal aannemen. R. K. Herstellingsoord. Men meldt ons: D« gronden, die onlangs het eigendom werden der Vereeniging „R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen" zijtn onder de gemeente Groesbeek, zeer fraai gelegèn aan dén grindweg van Nijmegen naar Groesbeek. Zij vor men een afgerond geheel en beslaan eené oppér- vlakte van ruim 170 H.A. t Het terrein ligt vrij geaccidenteerd. In het oos telijk gedeelte bereikt het eene hoogté van 70 M -f- A P. en biedt van daar prachtige verge zichten. Het helt naar het Westen af tot 40 a 30 M. 4- A.P. Eenige diepe valleien doorsnijden de westelijke helft. De koopsom van het terrein ging de draag kracht der vereeniging verre te boven, maar een edel katholiek philantroop werd bereid gevonden tegen minimale rente, ongeveer de helft der koop som als hypotheek op het terrein te geven. Hulde en dank zij hem daarvoor gebracht. Het was daarom van belang dit groote terrein in handen te hebben, omdat eerstens ongewensch- te naburen kunnen worden geweerd en verder rustig kar worden overwogen, waar men even- tueele gebouwen het beste zal plaatsen. Daaren boven is het onmogelijk om op dit uitgebreide terrein, zonder eenig nadeel ook Herstellingsoor den voor kinderen te plaatsen, waardoor medisch toezicht, verpleging en verzorging op de meest economische wijze kan geschieden. Mogen nu spoedig ruime' giften ons in staat stellen dit grootsch, Katholiek, nationale werk ten uitvoer te brengen. Een goed voorteeken is dat reeds een zelfopofferende geefster, wièr na^un niét genoemd kan worden, op den dag van aankoop een vorstelijke eerste gift schonk voor het Huis des Heeren dat op dit schoone plekje hopen we ook luisterrijk zal verrijzen. Al de bezoekers van het terrein waren Zondag j.l. onder de bekoring van de heerlijke, zuivere dennenlucht, die men inademde, en van de prach tige vergezichten die men genoot op de lage lan den aan de Maas. Men stelde zich reeds den armen lijder voor, die uit zijn bedompte stadswoning zich verplaatst ziet naar dit heerlijk plekje. Wat een verrassing bij de aankomst. Wat een gunstige werking moet alleen reeds het hier zijn op hem uitoefenen. De omgeving wekt hem op en stemt hem hoopvol. Dit is zeker, een dergelijke schitterende ligging heeft tot hiertoe geen enkele inrichting in ons Vaderland. Mogen nu spoedig overal c'ornité's verrijzen om werkzaam te zijn voor ons schoone doel. Opgewekt ging men Zondag j.l. uiteen om nieu we plannen voor krachtige propaganda te maken voor onze groote en kleine steden en 't platte land. De algemeene penningmeester, Fr. Th. Everard, Singel 397, Amsterdam, neemt al vast gaarne groote en kleine giften in ontvangst, terwijl ook het Algemeen Secretariaat, 's-Gravesandeplein 18 te Amsterdam, en 't Propaganda-Secretariaat, Be- zembrug te Utrecht, bereid zijn giften in ontvangst te nemen, of propagandamiddelen toe te zen den. f Tramplannen. Aangezien de regeering en de staten der provincie Utrecht de voorkeur geven aan de bevorderingder tot standkoming van de stoomtramwegen in het Zuidwesten der provincie Utrecht van minder lo caal karakter, dan de ontworpen paarden-spoorweg MontfoortLinschotenWoerden, voor welke in de zomerzittiDg der Staten van Utrecht eene bij drage in de aanlegkosten uit de provinciale fondsen werd geweigerd, heeft de ingenieur A. J. Krieger, te Amersfoort, concessie aangevraagd, voor eene stoomtramverbinding Utrecht station Harmeien, met zijtak van de Meern naar Montfoort, en even- tueele uitbreiding naar IJselstein. Zijne aanvraag voor een paarden-spoorweg van Utrecht naar Har- melen, is hierdoor nog niet vervallen, daar het in z\jne bedoeling ligt, het nieuwe project Utrecht Harmeien met zjjtak voor Montfoort, enz. dubbel, d.i. als stoomtram en als paardentram te bewerken. Oud-Hollandsche feesten te Leiden. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer zullen, zooals bekend, gedu rende het XXXe Nederlandsche Taal- en Letter kundige Congres, dat uit. Augustus te Leiden zal worden gehouden, oud-Hollandsche feesten worden georganiseerd op het Pieterskerkhof, in dertijd door den Gemeenteraad voor dit doel af gestaan 1 Thans zijn de plannen daartoe definitief vast gesteld. Op het terrein, dat in een oud-Hollandsch markt plein wordt herschapen, zullen niet minder dan 24 gebouwen geplaatst worden, allen in oud-Holl. stijl opgetrokken. 1 Diverse winkels, taveernen, openluchttooneel, diorama en andere bezienswaardigheden zullen de attractie vormen van de congressisten en niet minder van de stedelingen zelf. Maandag 24 Augustus 's avonds heeft de plech tige opening plaats, waarna krijgsoefeningen door het vendel dat gedurende de feesten steeds in actie blijft. Oud-Hollandsche en Tyroler muziek gezelschappen zullen er eveneens worden aange troffen. i De plechtige ontvangst van de leden van het XXXe Nederi. Taal- en Letterkundig Congres heeft op 25 Augustus plaats. Krijgsoefeningen door het Vendel en oud-Hollandsche zang en dans staan op 't program van dien dag. Op de andere dagen, want de feesten duren van 24 tot. en met 31 Augustus, staan opvoe ring van de oud-Hollandsche kluchten „De Brui loft van Kloris en Roosje", en. „De Slempers"; optreden van Kokadorus en van Solzer en Hesse in hunne oud-Holl. scheppingen enz. Op Maandag 31 Aug. (Koninginnedag) is er een schitterend verlicht avondfeest, krijgsoefenin gen door het Vendel en optreden van de Oranje bloesems, waarmede de feesten worden besloten. Leiden gaat, dank zei de goede zorgen van Vreemdelingenverkeer, een mooie, en voor dë in gezetenen voordeelige, feestweek tegemoet. Wat Nederland en wat Pruisen aan verbetering en onderhoud van den Rijn besteed heeft. De heer W. F. Leemans, oud-Hoofdinspecteur Generaal van 's Rjjks Waterstaat, deelt in «De N. Ct." mede de bedragen door beide Rjjnoever- staten, Nederland en Pruisen, in het tjjdvak van 52 jaren, 1855—1907 aan verbetering en onder houd van den Rjjn besteed heeft volgens de Re- geering-opgaven in de «Jabresberichte der Zentral- Kommission für die Rhein-Schiffahrt". In Nederland, over een lengte van Boven-Rjjn, Waal, MerwedeD, Noord en Nieuwe Maas tot de spoorwegbrug te Rotterdam laDgs rechteroever 136.1 kilometer, langs linkeroever 128.4 kilometer, en van Pannerdensch kanaal, Neder-Rjjn en Lek laDgs rechteroever 121.3 kilometer, langs linker oever desgelijks 121.3 kilometer, te zamen 507.4 oeverlengte. In Pruisen over een lengte van den Rjjn langs rechteroever 1355.5 kilometer, langs linker 336 kilometer te zamen 691.5 kilometer oeverlengte. Nederland heeft in de laatste 52 jaren verwerkt f 33.386.000, overeenkomende per strekkende meter oeverlengte per jaar met f1266. Puisen heeft in geljjk tjjdvak verwerkt f42.123.400, overeenkomende per strekkenden meter oeverlengte per jaar f1171. Bjj het door Nederland besteed bedrag zjjn niet medegerekend geldende dit belang uitsluitend de rivieren genoemd in de «Herziene Rjjnvaart- akte" van 17 October 1868 de millioenen ten koste gelegd aan de vorming van de Nieuwe Mer- wede en de verruiming van de Dordtsche Kil, rivierwerken van zeer aanzienlijken omvang, die onmisbaar waren ter verkrjjging van het gevor derde vaarwater op de Merweden en de Noord. Per strekkenden meter oeverlengte werd alzoo gemiddeld, per jaar in de laatste 52 jaren door Nederland f95 meer aan de verbetering van den Rjjn ten koste gelegd dan in Pruisen". Toen de afgevaardigde in den Duischen Rjjks- dag, de heer Kreth, ter zitting van Woensdag 1 April 1908, bjj de behandeling der interpellatie over de invoering in Pruisen van scheepvaart rechten op de natuurljjke waterwegen, in zjjn rede tot verdediging van zoodanige invoering in het volgende beweerde: «Holland had innerhalb seiner Grenzen für den Rhein nur geringe Autwendungen gemacht und von all den Aufwendungen Preuszens für diesen Strom als schiffahrttrebendeï Volks wesentiche Vorteile gehabt". Was can ook deze bewering in strijd met de offiriëele gegevens in de «Jahresberichte" der zes Rjjnoeverstaten. In stede van «geringe Aufwendungen" heeft Nederland, per strekkenden meter oeverlengte, ruim 8 pCt. meer in de laatste 52 jaar besteed dan Pruisen. Behalve het bedrag van f 33.386,000 daarbjj niet medegerekend de kosten van Nieuwe Mer wede en Dordtsche Kil, zjjn nog voor een groot deel in het belang van het verkeer van den Rjjn met zee, door Nederland uitgegeven tot en met 1906voor den Rotterdam Waterweg f41.157.700; voor het Noordzeekanaai f 47.238.000en voor het uitslui tend ter verbinding van het Noordzeekanaal met den Rjjn aangelegd Mermedekanaai f 23.577.300 totaal sedert 1855 voor de verbinding van Duitsch- land langs den Rjjn met zee het aanzienlijk be drag van 145'/j millioen gulden, ongerekend de havenwerken in Amsterdam en te Rotterdam, de vorming van Nieuwe Merwede en de verruiming van Dordtsche Kil. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrjjdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Vuurwerker halfwas vuurwerkers kleer- makersleerling verversjongen. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman stokersbakker portier koetsier huisknecht pakhuisknecht straatmaker schipper voorslager verver loodgieter koperslager letterzetterleidekker metaalsljjper bankwerker distillateurs knecht-smidsjongen grondwerkers chauffeur kraandrjjvers houtzager kurkensnijder kistenmaker boekdrukker personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis ge vraagd naaiwerk aan huis gevraagd schoon maakster naaister breister strjjkster. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie ledige portemonnaie, portemonnaie met eenig geld. Te bevragen aan de volgende adressen piloW mouvest, v. d. Touw, Vlaardingerstraat hand wagen, J. v. d. Berg, Nieuwe Haven 1639duif, Droge, Heerenstraat 251lorgnet, van Alphen, Singel 19416postduif, v, d. Toofn, Laan 38 J postduif, v. d. Touw, Kreupelstraat 53Osephius» Spoorstraat 6 een ring met sleutels. De Oranjevereeniging. Naar wjj vernemen, geeft het bestuur der Oranje vereeniging gisteren een programma samengesteld ter viering van den Koninginnedag, dat weder als het vorig jaar den geheelen dag zal vullen. Vermoedelijk zal ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder aan d® leden der Vereeniging een concert met vuurwerk aangeboden worden op Maandag 3 Augustus a.s- Gistere n-n amiddag om 5j ure is <le 53-jarige koopman M. C. de K. wonende te Rot' terdam, aan de Hoogstraat alhier door een zenu^" toeval getroffen. Op het terrein van het St. Jacobs-Gasthuis gebracht, werd de man, nadat een dokter ter plaatse was gekomen, op diens advies per bran' card naar het ziekenhuis gebracht. Heden-morgen is hjj daar als hersteld ontslage0' Vannacht zjjn op den Rotterdam1' schen djjk door de politie aangehouden twee man' nen, die ieder een zak bjj zich hadden. Naar politiebureau gebracht, bleek de eene zak in te houden een kloek met kuikens, terwjjl de andefe twee konjjnen bevatte. Zjj gaven op genaamd te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2