Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang Donderdag 27 Augustus 1908, No. 9195 Abdtneert dj le Nieuwe ScMeUe Courant ut gratis Mistrari Maislilai prüs 10 c. p. weet, 0.45 p. mi, f 1.35 p.3M. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. De verdwenen erfgename. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. I 1; LJ Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer Sn. Postbus no. 89. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algerneene kennis, dat ingevolge raads besluit van den 21sten Augustus j.l., de straatnaam s^lop van Makkers" gewjjzigd is in »Makkerstraat". En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Augustus 4908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. •I De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van lo. hun College, gericht aan heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie, om vergunning tot °Prtchting van een door een gasmotor gedreven centrifugaal pompgemaal, op een perceel open grond nabjj het Spuikanaal, kadaster sectie M no. 866 en 1110, ter vervanging van het bestaand flnotorgemaal aan den Havendgk 2o. het bestuur der Vereeniging »de Ambachts school voor Schiedam en Omstreken" om vergun ning tot oprichting van een smederij, baukwer- kerij en draaierij en plaatsing van een gasmotor van 11 paardenkracht in het gebouw dier school, staande aan de St. Liduinastraat, kadaster sectie M no. 1229 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zgn ter visie gelegd dat op Donderdag den lOden September a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal borden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling °f schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, Tan de schrifturen, die ter zake mochten zijn mgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zgn zg, die niet overeenkomstig art. dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zgner leden zjjn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i M. A. BRANTS. De Secretaris, '•i V. SICKENGA. h Bet kantoor der Gemeente-Gasfabriek en drinkwaterleiding te Schiedam is a. s. Maan- Si dezer na II uur gesloten. DE DIRECTIE. Schiedam, den 27 Augustus 1908. Naar het Engelsch). 66) j,Ik zie, dat u-er zeker van bent," vervolgde „Het is duidelijk, wat mij thans te doen staat. -Ik moet nu mevrouw Carew opzoeken." De geest, welke in het begin van dit tweede 'Kterhoud nieuwe kracht in haar zwakke li- chaam gegoten had, scheen haar bij deze cen- oudige mededieeling in den steek te latenzij 0nk geheel ineen, en de oogen, die op mij Soves'tigd waren geweest, keerde'n zich in hun UR r'cbting n,aar de rivier, tk maakte van deze omstandigheid gebruik. «Iemand, die u goed kent, die ook liet kind goed kent, heeft den verkeerden schoen in de v2,er laten vallen." Een gemompel, niets meer, van mevrouw cumpaugh's vastgeklemde lippen. „Kan Let jp zeg niet dat. het zoo was zie geen reden, waarom het zoo zijn zou aar kan het mevrouw Carew getweest zijn?" itinaal geen geluid, niet het minste geluid. 9 's dien avond beneden aan het dok ge weest. Wist u dat?" - Ef'ii gebaar, maar of het erkenning of ont- TURKIJE. De berichten die uit verschillende deelen van het ottomacische rijk voortdurend inkomen, doen zien, dat met de atkondigirg van de herstelde grondwet nog niet het duizend jarig rijk van vrede zjjne intrede hee't gedaan. Het te Konstantinopel verschijnend blad »Prodos" bevat berichten uit Anatolië en in het bgzonder uit Nigdeh (wilajet Konia), volgens welke de Mohammedanen dreigen de christenen te ver moorden. De Turksche bladen maken inlichtingen open baar betreffende het incident, dat zich naar, men zegt, te Broessa heeft voorgedaan. Dit voorval, zoo heet het verder, is in het leven geroepen door in vrijheid gestelde gevangenen, die de ruiten van den konak hebben verbrijzeld. Men zegt, dat in het treffen met de troepen te Broessa 50 gewonden zjjn gevallen. De min sterraad beeft besloten den bevelhebber der gendarmerie te Broessa en andere aanstichters der beweging te doen gevangen nemen en naar Konstantinopel te laten brengen. Volgens de laatste berichten is de orde in Broessa bersteld. Een bedenkelijk bericht uit Konstantinopel De regeering is van plan, eenige bepalingen in de concessies van in Turkije werkende buitenlandsche maatschappijen, als schadelijk voor de schatkist, te veranderen. Den minister te Parijs is opgedragen, met de Fransche maatschappijen te onderhandelen, Zoo zjj weigeren, wil Turkije de kwestie aan het Haagsche hot vau arbitrage onderwerpen. (Als de Jong-Turken zich in het buitenland vijanden willen maken, moeten ze maar zoo bpginnen Habid Melchameh is op vrije voeten gesteld. Het openbaar ministerie ziet van vervolging af. De wanordelijkheden in Broessa zjjn door gevan genen uitgelokt, en zonder beteekenis. Aldus een te legram uit Konstantinopel. PERZIë. De revolutionaire woelingen duren nog steeds voort. De revolutionair Cherif Sadeh is gisteren bg het consulaat van Frankrijk gedood. Men zegt, dat de moord begaan is door leden van de partjj van Sadeh, omdat hg zich wilde begeven in het kamp van prins Aïn-el-Dalouleh om vrede lievende onderhandelingen te openen. Een telegram uit Tabris meldt, dat de pries ters, verbitterd door de gewelddadigheden van de ongeregelde regeeringstroepen, diè al 3000 hui zen en 1500 winkels hebben geplunderd, den heiligen oorlog tegen den sjah verkondigen. MAROKKO. De geweldige omkeer die in Marokko door de nederlaag van sultan Abd-el-Aziz heeft plaats ge had, is nog steeds het onderwerp van tal van beschouwingen in staatkundige kringen. kenning was, kon ik niet zeggólx. „Wij weten niet, dat er iemand anders ge weest is behalve de mannen, die aan het werk waren." „Wat weet u?" Al haar zelfbedwang verliezende een lij dende en wanhopige vrouw, lag mevrouw Ocum- paugh op haar knieën, mijn arm met beide handen vastgrijpend. „Schei uit met deze marteling! zeg mij, dat u alles weet en laat mij alleen om-te-sterven „'Mevrouw'!" Ik stond verslagen; en toe'n ik haar in het gelaat keek, strak gespannen in een wilde, smeek bede, was ik meer dan verslagen, ik was ver schrokken. „Mevrouw, wat beduidt dit? Bent u u „Doe de deur op slot!" riep zij; „niemand mag hier nu binnenkomen. Ik heb zooveel ge zegd, dat ik nog meer moet zéggen. Luister en wees mijn vriend; o, wees mijn vriend! Dat waren mijn Voetstappén, die u in het tuinhuis gezien hebt. Ik was het, die Gwendolen naar dat geheime hol gedragen heb." HOOFDSTUK XXI. Voorzienigheid. Had ik dit vermoed? Hadden al mijn pogingen van het laatste half uur ten doel gehad, haar tot 'deze bekentenis te lokken? Ik wetet het niet. In politieke kringen te Parijs beschouwt men met kalmte den toestand van Marokko."Men is doordrongen van de noodzakelijkheid om niet voor barig te zijn met een gedachtenwisseling over de erkenning van Moelai Hafid. Een mogendheid, die niet een gereserveerde houding in acht nèèmt, zou door haar overijld handelen, een groote ver antwoordelijkheid op zich laden. Moelai Hafid heeft behoefte aan de medewerking der mogènd- heden, die de acte van Algeciras hebben onder teekend. Indien hij met overijling werd erkend, dan zou het wellicht te laat zijn om van hem de noodige waarborgen te verkrijgen betreffende de inachtneming dezer acte en de mogendheid, die het initiatief zou hebben genomen in zake die erkenning, zou zich in zekeren zin aansprakelijk vinden tegenover hare mede-onderteekenarèn voor de patere toepassingen en de verbintenissen door Marokko ten aanzien van Europa aangegaan. On der deze omstandigheden schijnt het de voorkeur te verdienen om de gebeurtenissen niet te ver haasten. Deze zienswijze is overigens naar men uit goede bron verzekert die van alle mogendheden. Een draadbericht uit Tandzjer meldt, dat Mouley Hafid tot sultan is uitgeroepen te Rabat Salee en Larasj. De »Times" verneemt uit Tandzjer, dat de vertegenwoordigers der mogendheden te Tandzjer kennis hebben gekregen, dat Moelai Hafid bet verdrag van Algeciras en de schuld van het Mag- zen erkent, maar een streng onderzoek van Abd- el-Aziz' eigen schulden verlangt. De »Times" meldt verder, dat de pasja van Tandzjer een goed middel heelt bedacht om de bevolking te verzoenen met de Fransche en Spaan- sche politie, over wier aanblijven na de afzwering van Abd-ei-Aziz men teleurgesteld was. De pasja zei, dat die politie in dienst is van den sultan van Marokko, en dat ieder, die het een Europeesche macht noemt, openlijk gegeeseld zal worden. Raisoeli, die bjj El Menebhi kwam om hem te zeggen, dat de stammen om Tandzjer die politie afgedankt wenschte te zien en zelf wel voor de orde konden zorgen, kreeg den wind van voren. ZUID-AFRIKA. De Wetgevende Vergadering van den Vrjjstaat heeft de amendementen, in den Wetgevenden Raad in het schoolwetsontwerp aangebracht, bekrachtigd, nl. de bepaling, dat kinderen vrijgesteld kunnen worden van Engelsch of Hollandseh te leeren, of t onderwijs met de een of de andere taal als voer tuig te krggen. Na de aanneming verliet de Engel- sche partij de zaal. Blijkbaar was baar ook dat nog niet genoeg. (Dat Boerenkinderen vrijgesteld zouden worden, van Engelsch te leeren, is natuur lijk uitgesloten.) Naar Reuter uit Kaapstad seint, bevat het gewjjzigde schoolwetsontwerp der Kaapsche regee ring niet meer de bepaling, door Afrikaanders be treurd, dat na de 2e klas het Hollandseh voor niet Mijn eiigen gevoelens waren op dat «ogenblik een geheim voor mij;; ik had er op losgeknoeid, hier 'een slag uitdeelend, daar een slag uit deelend, toifik deze vrouw getroffen had op een levensplek, en het zoo even vermelde resultaat bereikt had. Ik was niet gelukkig, toen ik het bereikt had. Ik voelde geen vreugde; nauwelijks eenige ver lichting. Het scheen mij alles zoo onmogelijk. Zij, bespeurde de teekenen van ongelöovighèid in mijn gelaat en sprak snel, bijna scherp: „U gelooft mij niet. Ik zal u de waarheid bewijzen van wat ik zeg. Wacht wacht!" - en naar een kast loopende trok zij een larie open waar ^as nu haar zwakheid? en haalde er een paar bevuilde witte muiltjes uit. „Als het huis was doorzocht," ging zij hijgend voort, „zouden deze voor zichzelf gesproken hebben. Ik schrok, toen ik hun toestand zag, en liet mijn gasten wachten, tot ik ze verwis seld had. O, zij zullen in de voetstappen passen." Haar glimlach was spookachtig. Zachtjes Zette zij de muiltjes neer. „Mevrouw Carew heeft mij geholpen; zij is 's nachts het kind gaan halen. O, wij zijn in een verschrikkelijken toestand, wij tweeën, (enzij u ons als een vriend ter zijde wilt staan en dat wilt u, niet waar, mijnheer Trebitt? Niemand anders weet, wat ik zoo juist lerkend heb zelfs dokter Pool niet, ofschoon hij mij verdenkt op een wijze, waarvan ik nooit gedroomd had. Geld zal geen hinderpaal zijn ik heb thans fortuin van men- dan twie vakken, Nederlandsche taal uit gezonderd, gebruikt mocht worden. Generaal Booth is eergisteren te Kaapstad aan gekomen. Hg werd door den burgemeester en ande ren aan de haven begroet. Het plan van kolonisatie in Rhodesië, zei de generaal aan een verslaggever» is zoo goed als opgegeven, wegens geldelgke moei lijkheden. Keizer Frans Jozef vertrekt begin Septem ber van Ischl naar Goedoelloe, daar hier het klimaat beter voor hem geschikt is. Begin Oc tober verwacht men den vorst pas in zijn hoofd stad terug. 1 De Duitsche Keizer heeft, naar in hofkringen verluidt, den wensch uitgedrukt, een opstijging met een bestuurbaar luchtschip mee te maken. Men gelooft, dat de opstijging zal plaats hebben na de groote manoeuvres, daar vóór dien tijd geen luchtschip beschikbaar is. Een draadbericht uit Friedrichshaven meldt, dat graaf Zeppelin plotseling met zgne dochter van daar vertrokken is. De emoties oer laatste weken, de vermoeienissen, veroorzaakt door uitvin ders en sollicitanten, die hem als 't ware belege ren, hebben de behoefte aan rust bg hem doen ontstaan. Het verblgf van den graaf wordt geheim gehouden. Een draadbericht uit Salonika meldt, dat Bulgaren met geweld de Grieksche kerk van Kris- sovon in het district van Monastir hebben bezet en de Grieksche boeren bedreigd hebben. De Bul garen bedrgven gelijksoortige gewelddaden in de Bulgaarsche dorpen. Men meldt zelfs, dat zjj de Grieksche kerk van Perlepe in het district Uskub zullen bezetten. De Berlijnsche avondbladen meldden gisteren, dat graat Tolstoi ernstig ziek is. De gravin zou geseind bebben om geneesheeren en geneesmiddelen. Te St. Petersburg liep het gerucht, dat Toistoi reeds zou zgn overleden. Naar uit St. Petersburg gemeld wordt, is eergisteren de gedachtenis van den aanslag den 25n Aug. 1906 op den heer Stolypine, president van den ministerraad, gepleegd, een monument onthuld op de plaats waar de bom geworpen is. De heer Stolypine en zgne familie, de hooge ambte naren en de verwanten van de slachtoffers van den aanslag, waren er bg tegenwoordig. Men meldt uit goede bron dat Japan krach tig heeft afgewezen de voorstellen door Amerika gedaan ter zake van een nieuw immigratieverdrag 't Is bgna zeker, dat indien de onderhandelingen betreffende dat tractaat ten slotte afspringen een wetsontwerp bedoelend de uitsluiting der Japan ners in de maand December, bg den terugkeer van het Congres, zal worden ingediend. Aan de Japansche ambassade en het Staatsdepartement bewaart men nog het stilzwggen over deze kwestie. mijzelf niets zal in den weg staan, als u medelijden wilt hebben met mevrouw Carew: en mij en ons helpen om ons geheim te he waren." „Mevrouw, welk geheim? Wil zoo goed zijn, inij bekend te maken met de geheel zaak in alle bijzonderheden voor u mijn nulp inroept." „Weet u dan niet alles?" „Niet alles, en ik moet alles weten. In de eerste plaats, wat is er met het kind gebeur..! „Zij is veilig en gelukkig. U hebt baar ge zien; u hebt dat daar straks gezegd." „Harry?" Harry." Ik sprong op met onuitsprekelijke verbazing. Wat een komplot! ik stond versteld over de stoutmoedigheid en het succes, dat hot bijna gehad had. „Ik heb oogenblikken van achterdocht gehad," verklaarde ik, na een nauwkeurige beschouwing van dit schoone vrouwengelaat om daarop de ken teekenen van kracht te ontdekken welke baar aandeel in het komplot scheen te vereisebfin. „Maar deze zijn geheel verdwenen tegenover do schijnbaar oprechte manier van doen van me vrouw Carew en de volmaakte jongensachtigheid van het kind. Kan Gwendolen ook komedie spelen?" Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1