Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Fe directeur van de Vaticaansche musea, de schilder Seitz, is te. .Albano, bij: Rome, over leden. Seitz was een schilder van groote betee- kenis en stond in kunstkringen hoog aangeschre ven. Dooi Z. H. Leo XIII was hij benoemd. Hem werd zelfs opgedragen die werken van Raphaël te restaureeren. Seitz laatste schilderstuk was bestemd voor de kapel van het H. Sacrament. Van 1 October af zullen alle glasblazers, naar uil Charleroi gemeld wordt, zonder onderscheid, een loonsverhooging van 5 ten honderd krijgen. Vijf glasblazerijen, waarvan de ovens gedoofd wa ren, zullen weer aan het werk gezet worden. Tweeduizend werklui die leegloopen, zullen zoo doende werk krijgen. Het pinde van de slapte in de gin snij verheid zal een verhoóging van den steenkoolprijs ten gevolge hebben. -- Het Duitsche militaire luchtschip, met majoor Cross en majoor Sperling, den hoofdingenieur Basen och en een monteur, dat Vrijdagavond IO1/2 uur te Tegel is opgestegen, heeft een reis van 13 uur afgelegd en is na die reis in voortreffelijken toestand weder te Tegel geland. Dit schip heeft thans het' dóór graaf Zeppelin gemaakte 12-urige wereldrecord geslagen. In Rusland werden dezer dagen ook proeven genomen met een militair bestuurbaar luchtschip. Eergister is het met kracht tegen een dak geslagen en totaal vernield. Echte pechvogels toch die Russen Vereenigde vergadering van de beide hamers op Zaterdag 12 September1908, tot sluiting van de zitting der Staten Generaal. (Geopend te 3 uren. De heer SchimmelpenninckvanderOije bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door de griffier van de Eerste Kamer voorlezen een komnklyk besluit van 1 Sept. 1908, waarby de Minister van Binnenland- sche Zaken wordt gemachtigd, heden, te drie uren des namiddags, zich te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, ten einde in een ver- eemgde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Konfhgin te sluiten. De Voorzitter bn oemt eene Commissie, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden, n.m. de heeren Van Löben Seis en Bloemenbergen, leden der Eerste Kamer, en Van den Berch van Heemstede, Jannink, Limburg en De Geer, leden der Tweede Kamer. Kort daarna treedt de Minister, voorafgegaan door de Commissie, de vergaderzaal binnen. De keer Heemskerk, Minister van Binnen- landsche Zaken, neemt plaats voor den troon en houdt de volgende rede Myne Heeren. Het heeft bare Mejesteit de Koningin behaagd rnjj op te dragen deze zitting van de Staten-Gene raal in haren naam te sluiten. Verschillende maat regelen van wetgeving kwamen in het afgeloopen zittingjaar dank zij uw medewerking tot stand. Goedkeuring werdt gehecht aan verscheidene internatiouale verdragen, waaronder nopens onder werpen in arbeidsbescherming nopens de verbete ring van het lot van gewonden en zieken zich be vindend bij de legers te veldede instelling van het intern, landbouwinstituut te Rome, de ver lenging der suikerconventie en de toetreding van Rusland tot die overeenkomst. Onder de wetsont werpen ter goedkeuring van verdragen met bijzondere mogendheden verdienen speciale vermelding dat betreffende het tractaat inzake ongevallenverzeke ring met Duitschlaad, dat betreffende het verdrag ter weaerzyusche erkenning van naamlooze ven nootschappen met Duitschland, het Braziliaansche grenstractaat en dat nopens het handelsverdrag met de Vereenigde Staten van Amerika. Eene wet orpjieiide, da' by bet in werking treden der wet van 13 Juli 1907 (Stbl. no. 193) ten aanzien van n« rectuerlyke bevoegdheid en van de rechts vordering de regelen ten tjjde der inleidende dagvaarding geldende van toe?pas.«ing blijven op de alsdan aanhangige rechtsgedingen betrekkelijk eene arbeidsovereenkomst, kwam tot stand. Eene wyziging der Drankwet, werd goedgekeurd teneinde een gelykvormige toepassing van een barer bepalingen ie vormen. In de regeling der ïniiuiuii salaris-en van de onderwijzers aan de lagere scholen werd een verbetering gebracht door een wuzigmg van art. 26 der Wet tot regeling van het lager ondorwjjs. De gemeentewei onder ging re wrnscüelyk gebleken wijziging Een -i'i K- ign werd vastgesteld. Voor net toeken- u-u var schadeloosstellingen aan gewezen ge&alari- égrde lenen der opgeheven Schutterij, werden gelden beschikbaar gesteld. Het rtcht op pensioen van den luitenant-kolonel intendant, de kapitein- awar ie. lueesiers en den luitenant kwartiermeester by net korps mariniers werd nader geregeld. De Pension, wei voor ae zeemacht 1902, en de pensioen wet voor de landmacht l! 02, werden gewijzigd en aangevuld. Eene wijziging van artikel 24 der burgerlijke pensioenwet verwierf uwe goedkeuring. Een wet kwam tot stand houdende instelling van een fonds voor de uitvoering van de tiendwet en eere houdende instelling eerier consignatiekas. >e wetten hetreffei.de de registratiebelasting wer den gew y/.igij en aangevuld. E-ne verhooging van net. zegelrecht van sommige effecten werd goedge keurd, Dooi uwe medewerking kwamen maatrege len lot stand, waardoor hei biyvend gedeelte oer militie gedurende de maanden April tot en mei Juli op de vereiscbte sterkte kon worden gehon oen. Ter bevordering van den a n leg en de ver betering van land- en waterwegen alsmede van den aanleg en exploitalie van spoor- en tram we gen in ver-chiilendedeelen des lands kwamen ver scheidene w-iten tot stand zoowel tol het toeken nen van subsidiën en rentelooze voorschotten uit 's Ryks kas als tot onteigening der noodige ter reinen. Eene nadere overeen komst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen beireffende bet personeel van de voormalige Nederlandsche Rbyr spoorwegmaatschappij verkreeg wettelijke goedkeuring, in aansluiting aan het in 1906 te Rome gesloten algemeene postverdrag kwam een wijziging en aanvulling van de wet tot regeling der brievenpostery tot stand. Met de stoomvaart maatschappijen «Nederland'' en vRotterdamsche Llnyd" werden nieuwe contracien wegens bet ver voeren der mail gesloten welke de wettelijke be krachtiging hebben verkregen. Een wetsontwerp tot toekenning van een voor schot ten behoeve van de stoomvaartverbinding tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië, mocht uw goedkeuring verwerven. Door eene wijziging der Ongevallenwet 1901 werd mogelijk gemaakt eene betere inrichting van het tarief volgens hetwelk de lasten der Ongeval lenwet worden omgeslaien over de verzekerings- plichtige bedrijven en werd een betere controle op het geregeld houden der loonljjst mogelijk ge maakt. De wet, houdende bepalingen tot voor» koming van bedrog in den boterhandel werd aan gevuld en gewijzigd. Uwe goedkeuring werd verleend aan een wetsontwerp ter verleening o.a. van een voorschot aandeNaaml. Venn. «Konink lijke Hollandsche Lloyd". De noodige gelden werden door u toegestaan ten einde den dienst der wettelijke arbeidersbescherming beter te kun nen regehn. Door verhooging van de Indische begrooting werd de gelegenheid geopend om een begin ie maken met de opleiding van inlandsche rechts kundigen. In het belang van de ontsluiting van het binnenland van Suriname werd tot doortrek king aan den in aanbouw zjjnden spoorweg be sloten. De Koningin heeft my opgedragen aan u, mijne heeren, haren dank te betuigen voor uwen ijver en voor uwe toewyding aan's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door baar ge machtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Ge neraal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commissie uitgeleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergade- neg- Audiënties. De minister van Oorlog houdt Donderdag 17 September geen audiëntie. 1 De sultan van Assahan. Naar wij vernemen, vertrekt de sultan van Assahan hedeii voor eenige dagen naar Groningen en vandaar naar Leeuwarden. Kadernood. Het „Kader-Weekblad" meldt, dat er op 1 dezer bij de regimenten infanterie in den korporaals rang 651 vacatures waren, in den rang van kor- poraal-fourier 82 en in dien van sergeant 45. Zalmvisseherij. Naar ihen aan het „Nws." bericht, heeft de •burgemeester van Bonn bij! de Duitsche Regeering geprotesteerd tegen de Nederlandsche zalmvissehe rij, De Regeering beloofde op maatregelen bedacht te zijn. Vereeniging voor vrouwenarbeid. Zaterdagmiddag had te Utrecht, naar men ons van daar meldt een buitengewone algeimeene ver gadering plaats der Nederlandsche Vergeniging voor Vrouwenarbeid. Aan de orlde was de benoe ming van een directrice van het bureau der Ver- eeniging. Candidaten van het bestuur waren mej. M. Hei- nen, adjunct-directrice, mej. M. A. D. Bruin en mej. A. Polak. Mej. Bruin trok zich terug, waarna mej. Polak gekozen werd met 67 stemmen, tegen 31 op mej. Heinen. Bern. J. SI. De Bont. Zaterdagochtend ?iad op het kerkhof „De Buiten- veldert" nabij Amsterdam de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van eten heer Bern. J M. De Bont. Op liet. kerkhof waren aanwezig pastoor Everts uit Dut vend recht en Kap. Cranenburg voorzitter en secretaris van den „Am- stelkring"; prof. Brugman, vertegenwoordigende het K011. Oudheidkundig Genootschap Verder wa ren tegenwoordig de heeren Garritsen, hoofd der school, kapelaan Lunther en ds. Van Bruggen, predikant, allen te Kortenhoef, waarvan de over ledene ambachtsheer was, en dc heer I. F L. Blankenberg, voorzitter van de vereeniging „Lief dadigheid naar vermogen". De kerkelijke ceremoniën worden verricht door pastoor Thunissen. Aan hel graf werd niet gesproken. Ontbonden. De commi'sie om te doen onderzoeken in hoe verre het mogeljjk is, door vereenvoudiging van de inrichting en de werkzaamheden van den Ge neeskundigen Dienst der Landmacht te komen tot beperking der uitgaven, welke voor dat dienstvak op de ooilugsbegrooting zyn uitgetrokken, is ont bonden. Drogisten. De Vereenigirg van Drogisten (apolhekers assistenten) heeft aan de regeering en de Tweede Kamer een brochure gericht, waarin zy toelicht haar wenscb, dat drogisten, voorzien van het diploma van apotheker-assistent, de wettelyke bevoegdheid zullen verkrijgen tot onbeperkte uit- Orfening van den kleinhandel in drogerijen, che micaliën, verbandstoffen en de door de wet geper mitteerde verpakte geneesmiddelen. Eeu gemeentelijke tuchtschool. B. en W van Amsterdam hebben uitvoering gegeven aan het verzoek eener commissie uit de vijf onderwijzersvereeni gingen, om aan alle hoof den van openbare scholen, benevens aan alle onderwijzers en onderwijzeressen van die scholen vragenlijsten ter verantwoording te mogen zenden, ten eiride langs lien weg in het bezit te komen van gegerens omtrent het getal der leerlingen, voor wie gewone tuchtmiddelen niet voldoende zijn. De commissie stelt zich ten doel de wensche- Iijkheid en de mogelijkheid te onderzoeken der oprichting van een gemeentelijke tucht- en straf- school. f Cr r diet. Op Woensdag 30 September zal vanwege de de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker een Bureau van Aangifte en Voorlichting in zake Credietverschalfirig te s'Gravenbage wor den geopend, met het doel'lo. inlichtingen te ontvangen bett effende gevallen van woeker, gepleegd door personen of ondernemingen daar ter stede; 2-i. aan personen die geld wenschen te leenen in lichtingen te verstrekken betreffende de betrouw baarheid der instelling tot welke zy zich willen wenden en hun adressen op te geven van voor schotbanken waarby zy geen gevaar loopen, in een woord, hen met raad en daad by te staan by het opnemen van geld. De inlichtingen zullen kosteloos worden ver strekt. Eiken Woensdagavond, tusschen 8 en half 10, zullen twee leden der commissie in zake de wer king der crediet- en voorschotbanken zitting hou den in dit bureau tot het in ontvangst nemen der mededeelingen omtrent benadeeling door woeke raars en het verstrekken van voorlichting. Het bureau, waaraan een wachtkamer voor het publiek is verbonden, wordt gevestigd Prins Hen drikstraat 25. Gezondheids-commissie. Door den commissaris der Koningin in deze provincie zyn benoemd tot leden van de Gezond heids commissie, de beer dr. C. F. van der Linden, scheikundige aan de kaarsenfabriek en mijd J. Gazan, en zulks in de plaats van den heer W. van der Most Phz., die de gemeente heeft verla ten en mej. M. van der Ven, die ontslag heelt genomen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan bet Commissariaat van politie: oorbelletje, huurborrtje. Terug te bekomen aan de volgende adressen damesceintuur, H. Groenewcgen, llagastraa' 2 j 5 Hectogram, H. Vink, Kreupelstraat 3"; it edail Ion met 2 poriretter, Veriindep, Baan 4; zilveren sigarenpijp, A. v. d. Grai ff, th'of Isiraai 7jü parapluie, J. v. PeltLaan 9; medaillon tru-i 2 portretten, A. v. d. Bos, lsie Tuinsingel 24 kinderzak, brugwach er Spoelirgbrug zilveren broche, v. d. Hoe-en, Villasiraat 22; eenige sleuteltjes, J. Hoenderkanr p, B gijnhof 12chor'je en halsdas, A v. Leeuwen, Villu-iraat 83. Grondbedrijf. Aangaande dc ontwerp-verordening Grondbe drijf, zeggen B. en W. in hun schrijven aa.11 den Raad1 „Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een ontwerp-verordening op bet Grondbedrijf ter ver vanging van de bestaande verordening op de Ad ministratie der Private bezittingen (fjemeienteblad no. 10 van 1907). Toen wil heeren Gedeputeerde Staten Uw be sluit van 17 Maart moesten mededeelen, om niet in beroep te gaan van de beslissing van hun C ollege waarbij zij de goedkeuring aan de bcgroo- ting voor 1908 onthielden en hun van advies moesten dienen over de door hen ontworpen rege len, hebben wij hét. 0111 vasten grond Ce verkrijgen praktisch geacht dadelijk een ontwerp op te maken waarbij die regelen werden in acht genomen, en dit hun College te gelijk toe be zenden om te vernemen, of dit doör hen kon worden aanvaard. Waar wij meenden te weten, dat hét heeren Gedeputeerde Staten aangenaam was, dat het Grondbedrijf wordt geregeld afzonderlijk van d© overige administratie der Private bezittingen, be perkten wij nu de verordening tot dat Grondbedrijf Een en ander heeft na gevoerd© briefwisseling tot hel resultaat geleid dat het College nu bij schrijven van 24/26 Augustus ons heeft bericht, dat het tegen ons ontwerp, zooals het laatstelijk werd gewijzigd, .geen bedenking heeft. Waai' het hier een zaak geldt, die met heel wat moeilijkheden gepaard ging, achten wij dit van groei gewicht, vooral waar wiij tot ons genoegen kunnen constateeren dat een praktisch aanne melijk resultaat is verkregen. bit geeft ons ook vrijmoedigheid U dringend aan te otVelen deze ontwerp-1verordening aan te ne men zooals zij daar ligt, als vrucht van overleg met heeren Gedeputeerde Staten op bijna iéder punL behoudens dan de bepalingen van algemee- nen aard, deels hoofdzakelijk overgenomen uit de-verordening op de geldelijke verhouding tus- schen de Gemeente en de Gemeen tegasfab riek en de Gemeentedrinkwaterleiding inzonderheid de artt, 2, 3 (gedeeltelijk) en 4 en deels gebaseerd op het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeente wet o.a. inzake de Gemeentebedrijven, inzonder heid de artt. 3 (gedeeltelijk), 12, 13 en 14. Juist om evengenoemde redenen zou het gevaar lijk zijn aan het ontwerp te tornen. Waar, gelijk wij zeiden, het ontwerp terstond na Uw besluit om niet in beroep te gaan van 17 Maart 1.1. is opgemaakt en aan heeren Gedeputeerde Staten tegelijk met de mededëèlirig van Uw besluit is toegezonden 26 Maart 1.1., daar hebben wij geen rekening kunnen houden mei het eerst in Mei in druk verschenen ontwerp van den heer De Groot, dat trouwens van een geheel ander stelsel, dat ook door heeren Gede puteerde Staten wordt gewraakt, uitgaat. Op eenige punten dor regeling willen wij de aandacht vestigen. Bijgeschreven zal worden en aan de gewone Gemecntehuisliouding vergoedt de rente over de kostprijzen der bezittingen en over de kosten van voer uitgifte geschikt maken. Tegen de alge meene bepaling van oen normaal-rente van 4 hebben heeren Gedeputeerde Staten bezwaar. Ilèt zal zijn de rente op de leeningen betaald waarbij echter koersverlies en kosten mogen wor den in aanmerking genomen en zoover ,1e gel den niet uit leening werden gjeVonden een renté van 4 0/0 art. 8. Het bijschrijven der rente voor dc aanwezige gronden staat vast, behalve voor gronden aangekocht vóór 1901. Deze laatste worden aan een beginschatting on derworpen, de andere niet art. 15, 2e lid Voor die. van vóór 1901, zal eerst worden bijge schreven wanneer bij een algemeene schatting blijkt, dat de courante waarde van alle in het bedrijf "Opgenomen bezittingen voldoende over treft: het totaal van die beginschattingen der vóór 1901 aangekochte bezittingen on de kost prijzen der overige aangekochte bezittingen en do normale gebruikswaarden der van ouds bezeten bezittingen en aile kosten van voor uitgifte geschikt maken en de verder bijgeschreven bedragen art. 15, 2c lid in verband met art. 11, 9e lid 'De aanwezige gronden nu, die aan een begu- schatting worden onderworpen, zijn de in opspui ting zijnde grienden en ten aanzien van deze hebben heeren Gedeputeerde Staten reèds ver klaard goed te vinden, dat die beginschatting ge schiedt als griendland begin 1907, vermeerderd met de kosten van opspuiting. Natuurlijk zal het met de grienden in de opspuiting begrepen Zuidergors dan als weiland aanvang 1907, zijn te schatten Geen renten ziulien worden be rekend van vóór 1901, art. 15, le lid 2e zin snede 1 De eerste algemeene schatting stelten wij ons voor nu te doen houden 11a afloop van het loopende jaar en hot is niet onzeker, dat alsdan een in alle opzichten bevredigend resultaat zal worden ver kregen. r Wat de aflossingen voor oude leeningen betreft, art. 11, 2e lid waarin tot het bedrijf be boerende uitgaven zijn begrepen, heeren Gedepu teerde Staten vinden goed, dat de desbetreffende gedeelten dier leeningeu op hun oorspronkelijk bedrag blijven staan, totdat het overig deel der leening is afgelost, Alsdan zal volgens.de opmer king van heeren Gedeputeerde Staten ook het deel op nel Grondbedrijf betrekking hebbende moe ten worden afgelost, doch dan kan er ook geen bezwaar tegen bestaan, dat die aflossingen over eenkomstig den regel aan den gewone gemeente huishouding worden teruggegeven. Overigens is die lijd nog verre. Wij merken nog op, dat Gedeputeerde Staten niet toestaan opzichzelfstaanden bebouwden grond in het Grondbedrijf op te nemen. Van groot praktisch belang is dit niet. Voor het overige verwijzen wij naar de brief wisseling met heeren Gedeputeerde Staten, dié wij hierbij overleggen. Een afdruk van de „Rege len" doen wij als bijlage hierbijgaan. Ten slotte willen wij er op wijzen, dat naar aanleiding van het laatste schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, in art. 5, nog een door hen gewenschte verduidelijking is aangebracht door uitdrukkelijk te doen uitkomen, dat bij de renterekening natuurlijk met aflossing van schuld wordt rekening gehouden, terwijl in het voorlaatste lid van art. 11 nog een kleine redactieverbetering is aangebracht, door te lezen: „in de 5 volgende jaren" in plaats van: „in de 5 jaren volgende op het boekjaar bedoeld in het 3e lid". Z a 1 e r d a g-n a middag half vyf voeren het lichterschip „Olifant" en de motor „Aaltje" met elkaar klem in de Schie, waardoor de scheep vaart tot 8 ure gestremd was, wijl de beide vaar tuigen eerst toen van elkaar los raakten. Z a t e r d a g-n amiddag is van een jon- gen die in het gras aan den Rotterdamschen djjk z»4 te rasten met zijn fiets gedeeltelijk over den djjk, het voorwiel van diens fiets door een flesschen- wagen, die er over heen reed, vernield. Zaterdag-avond laat werd de 18-j ari' ge J. P., die weigerde zijn naam op te geven «UX>r de politie op de Hoogstraat gearresteerd en naal' het politiebureau overgebracht waarhij hjj .zich ernstig verzette, daarin geholpen door J. G. mede 18 jaar oud, waarop beiden naar het politiebureau werden overgebracht, doch den volgenden mor ge" na verhoor weder ontslagen werden. 1 By de politie meldde zich gistere" aan zekere A. K., die nog eenige straffen te g°ef had, om die te ondergaaD. Daarby bleek dat bi) gesignaleerd stond, voor twee geldboeten van f5 en een van 13, ieder te vervangen door 3 dageD hechtenis. Hy is nanr het Huis van Bewaring te Rot'ef' dam overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2