Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. rjjks middelen op dit nogenblik verkeeren, is even wel bepaald, dat liet minimum eerst met ingang i van 1 Januari 1912 behoeft te zijn bereikt. De invoering der nieuwe regeling is in voorbereiding. II. Van de bepaling, vervat in het slot van ar tikel 109 van het Organisatiebesluit van 1904, wordt in alle gevallen, waarin daarvoor redelijke gronden worden aangevoerd, gebruikt gemaakt. Zooals ten vorigen jare door 's ministers ambts voorganger bij de mondelinge behandeling van hoofstnk VII B. der Staatsbegrooting is medege deeld, bedroeg toen het aantal gevallen, waarin van die bepaling gebruik was gemaakt, CO. Inmid dels i« bet nog toegenomen. Door hetgeen sub I is medegedeeld, verliest, zooals gereedeljjk zal worden ingezien, de evenbe- doelde bppaling veel van hare noodzakelijkheid, daar een klerk, die een hoogere bezoldiging dan f480 verdient, in den regel voor benoeming tot rjjksklerk in aanmerking zal komen. Van het Loo. M n seint van Het Loo aan het «Vad" E°rgisterenmiddag, toen het salonrijtuig van II.M. de Koningin-Moeder naar het Loo reed om de Vorstin af te halen, is met een steen naar het rijtuig geworpen, die rakelings langs het hoofd van den stationschef vloog. De politie doet onder zoek. Na een onderzoek van de politie bleek, dat de jongens vermoedelijk niet opzettelijk een steen naar het leege salonrijtuig wierpen. Nederland en Venezuela. Volgens een telegram uit Caracas aan de Duit- sche bladen, is de nota van de Nederlandsche re geering van den 20en Augustus, gisteren door den Duitschen gezant aan de Venezolaansche regeering overhandigd. Minister Kolkman. De minister van Financiën, de heer Kolkman, heeft zich gister-ochtend voor eenigen tjjd met verlof naar het buitenland begeven. Gezant te Peking. Met I October a.s. legt jhr. mr. Van Citters den gezmtschapspost te Peking neer, vanwaar bjj alsdan naar Nederland terugkeert. De benoeming van een gezant in China te zijner vervanging, kan in den loop der volgende maand worden tegemoet gezien. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die Maandagavond vergadert, zal den volgenden ochtend, Dinsdag, in de afdee- lingen bijeenkomen tot onderzoek van nog aan hangige wetsontwerpen, waaronder het rivieren wetje. Het plan is verder Woensdag openbare verga dering te boudeD, ter behandeling van de vissche- rjjwet, de motorwet, en het ontwerp betreffende de exploitatie van delfstoffen. Tweede Kamer. De tweede Kamer is voornemens in de tweede helft van October eenige spoedeischende ontwerpen af te doen, o.a. wijziging van de MilitieweL "Het parlementair Menu. iHS® Volgens «De Tjjd" moet het wel degelijk de be doeling van de Regeering zijn, de in de Openingsrede van 15 Sept. jl. aangekondigde wetsontwerpen dit jaar in te dienen. Sommige zjjn al in vergevorderden staat van voorbereiding, een enkele, nl. dat tot regeling van de banken van leening, is zelf al bij den Raad van State. De Rijkspostspaarbank. De minister van Waterstaat, mr. Bevers, kwam heden-ochtend te Amsterdam om de Rijkspost spaarbank te bezoekeD. Aziatische cholera. De minister van binnenlandsche zaken heeft, op grond van ingekomen ambtsbericht, Kroonstad be smet verklaard wegens Aziatische cholera en het aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van art. 8 van de wet van 28 Maart 1877 (St.bl. no. 35) be paald op 5. Tentoonstelling Uonselerdijk. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, en van Landbouw, de heer Talma, be gaven zich gister naar het Westland tot het bij wonen der opening en bezoeken van de tuinbouw tentoonstelling te Honselersdjjk. Postwet. Staatsblad no. 298 bevat de wet van 23 Juli 1908, houdende wijziging en aanvulling der wet. van 15 April 1891, tot regeling der brievenposte rij, gewijzigd en aangevuld bjj de wet van 31 De cember 1906, welke wet op den In October 1S08 in werking treedt. Den Helder. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Helder, zal bjj het bedanken van mr. Z. van den Bergh de cacdidaluur worden aangeboden aan mr. J. D. Veegens, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Commissie y. middenstaudsenquete. Bq kon. besl. is eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand en daarvan aan den n in. van Landbouw vu-,-Dg uit te brengen, De commissie bestaat uit drie af- dielingen en wel de eerste in de provinciën Fries land, Groningen, Drenthe, Ovei'ijsei en Gelderland benoorden de Waalde tweede in de provin ciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht; de derde in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant, Liraburg en Gelderland bezuiden de Waal. Tot algemeen voorzitter is benoemd het Kamer lid dr. D. Bos en respectievelijk tot voorzitters der drie afdeelingen de heeren dr. Bos, mr. A. I. M. J. bn. van Wijnbergen, Kamerlid, en dr. J. Nouwens, te Heeswjjk tot leden der eerste atdee. ling, de heeren mr. W. J. Koppius, advocaat en procureur te Groningen, en A. H. Laseur, lid der Prov. Staten van Utrecht tot leden der tweede afdeeling M. II. G. T. Fiedeldy Dop, lid van den gemeenteraad te Amsterdam, en A. den Held jr., lid van den gemeenteraad te Rotterdam tot leden der derde afdeeling, de heeren J. Schaepkens jr., te Maastricht, en A. Huson, te Vlissingen tot lid en alg. secretaris, prof. mr. A. Anema, te Amsterdam. Fed. der Katli. Werklieden Organisaties. Op het op 4 September jl, door de «Federatie der Vijf R. K. Diocesane Organisaties" aan den H. Vader het volgende antwoord ontvargen. Den heer W. PASSTOORS, President van de Fed. der Kath. Werkl -Org- Waarde Heer De H. Vader heeft mjj de eervolle taak opge dragen, U Zjjne gevoelens van dankbaarheid en vreugde over te brengen voor het adres, dat de Federatie der Vijf Katholieke Werklieden-Organi saties in Nederland Hem hebben gezonden bjj ge legenheid van Zjjn Gouden Priesterjubilé. De verheven Jubilaris heeft met de hoogste goed gunstigheid de wenschen aanvaard, die gij, mijn heer de President, de goedheid hadt Hem bjj die gelegenheid aan te bieden en de gevoelens van gehechtheid en toewijding, die gij hebt uitgedrukt, zjjn een vertroosting geweest voor het hart van Zjjne Heiligheid. De H. Vader vormt de beste wenschen voor den bloei en de uitbreiding der Federatie, en terzelfder tjjd verleent Hjj een bjjzonderen zegen aan dele den van het Bestuur en aan al de goede Holland- sche werklieden, behoorende tot de Vjjf Organisa ties. Aanvaard, mjjnheer de President, de verzekering van mijn hoogste eerbied. De Zaakgelastigde van den H. Stoel, R. Giovanr.ini. Botterdamsche Middenstandsdag. In een dezer dagen gehouden vergadering van het te Rotterdam bestaande Middenstandsbureau, hetwelk gevormd wordt door de besturen der ver eenigingen «Winkeliers- en Handelsbelangen" en Handelsvereeniging «Rotterdam", is in beginsel besloten tot het houden van een stedeljjken Mid denstandsdag in het voorjaar van 4909. Tot uitvoering van dit plan zal de steun en medewerking worden ingeroepen van alle ter plaatse bestaande patroons-vakvereenigingen, die voorloopig per circulaire, eu later door een gecom- bineeerde vergadering, daartoe zullen worden uit- genoodigd. Het ligt in de bedoeling op dezen Middenstands dag hoofdzakeljjk onderwerpen van localen aard te bespreken, die natuurljjk niet behandeld kun nen worden op de congressen, uitgaande van den «Middenstandsbond." Bjj voldoende instemming van de zjjde der overige patroons-vereenigingen, zal later een co mité van inrichting gezamenljjk benoemd wor den. Kappers- en Barbiersbediendenbond. Naar men verneemt, zal begin October het or gaan verschijnen van den onlangs opgerichten Nederl. Kappers- en Barbiersbediendenbond. Door de afdeeling Amsterdam van dien Bond zal in samenwerking met de afdeeling van den Ned. Barbiers- en Kappersbond getracht worden patroons en bedienden in beide organisaties vereen igd te krjjgen. Daartoe zal een oproep gedaan worden tot medewerking aan alle goedgezinde personen in het algemeen, de vakvereenigingen in het bij zonder. Tevoren zal in October een openbare vergadering Jworden gehouden, waar voor de be dienden het nut van organisatie en het door den Patroonsbond voorgestelde arbeidscontract zullen worden besproken. Gouden Priesterfeest van Z. H. Pius X. Het volgende antwoord telegram door de enorme drukte welke de duizenden felicitatie telegrammen op het Vaticaan veroorzaken, ver traagd is gister middag 4.09 uur te Rome aangeboden en gister-avond 8.53 alhier ontvan gen Doyen-curé Coppens, Schiedam. Saint Père remercie homage amour et piété filiale et vous envoie, ainsi qu'a tous les catholi- ques de Schiedam, bénédiction apostolique, gage d'afïection paternelle. GARD. MERRY DEL VAL. [Deken pastoor Coppens, Schiedam. De Heilige Vader bedankt voor de hulde van liefde en kinderljjke gehechtheid en zendt U, evenals allen Katholieken van Schiedam, den apos- tolischeu zegen, bewijs van vaderlijke toege negenheid. KARD. MERRY DEL VAL.] Maatregelen tegen werkloosheid. Door den Raad werd in handen van B. en W. gesteld een adres van het Bestuur der Commissie tot. bestrijding der Werkloosheid, waarbij naar aanleiding van het Raadsbesluit van 23 Juni 11. de volgende voorstellen aan den Raad werden gedaan: le. de instelling van een statistisch Bureau, niet een kadaster van alle loonarbeiders, en in verband met de oprichting van dit Bureau, alge heele reorganisatie der Arbeidsbeurs. 2e. lot bestrijding van de nadeelig® gevolgen der werkloosheid, voor het loopendjaar be schikbaar te stellen f250.en op de begrooting van 1909 uit te trekken f750.en f500.—-. Naar aanleiding van liet verzoek sub le. hebben B. en W. het advies gevraagd van het Besluur der Arbeidsbeurs met uitnoodiging aan het advies! eventueel bepaalde voorstellen toe te voegen. Aivorens dus dit gedeelte van het adres kanl worden afgedaan, moet het advies van het Be-I stuur van de Arbeidsbeurs zijn ontvangen. Wat het verzoek sub 2e aangaat, herinneren! B. en W. er aan, dat de Raad den 23 Juni 11.i besloot: zich in beginsel te verklaren voor del verstrekking van een zeker bedrag uit de ge-I meentekas tei bestrijding der Werkloosheid, over-l eenkomstig nader door de Commissie iu te die-l nen en door den Gemeenteraad goed Ie keuren voorstellen. De Commissie komt thans reeds met de noodige voorstellen, opdat daarop nij de begrooting voor 1909 kan worden gerekend. Het doel der Commissie is om te komen tot een bijslag uit de Gemeentekas aan Vereenigingen die een verzekeringsfonds tegen werkloosheid ten bate hunner leden oprichten, met dien verstande, dat alleen zij die zelf een zeker bedrag in een Werkloozenfonds bijdragen, van den bijslag der Gemeente zyllen kunnen profiteeren. Hoewel nu op aansporing der Commissie on derscheidene vereenigingen deze zaak ter hand genomen hebben en bezig zijn verzekeringsfond sen te stichten, zal het nog geruimen tjjd duren alvorens deze zaak haar beslag heeft gekregen en met het doen van uitkeeringen kan worden begonnen Immers ook al zijn de fondsen opge richt, dan zal nog niet dadelijk kunnen worden uitgeroerd, daar bij zulke fondsen steeds als eisch wordt gesteld, dat de deelnemers minstens zekeren tijd meestal 6 maanden premie hebben betaald, alvorens te kunnen trekken bij werk loosheid, In den tusschentijd zal dus de uitkeering op andere wijze moeten geschieden. Het Bestuur stelt zich voor, dat dan uitkeeringen worden gedaan aan die organisaties die een w. rk- loozenfonds hebben opgericht, voor de leden dier organisaties die werkloos mochten geraken. Zij, die niet in een verzekeringsfonds tegen werk loosheid deelnemen zouden ten laste komen der kerkelijke-, particuliere- of gemeentelijke-armen zorg, en voor hen zou men een zeker bedrag ter. beschikking van deze armenzorg-organisaties kun nen stellen; natuurlijk, voegt het Bestuur daarbij, onder nadrukkelijk beding, dat het geld uitsluitend gebruikt mag worden voor het bizonder doel waarvoor het gegeven iwordt. Voor deze uitkeeringen zouden nadere bepa lingen moeten worden gemaakt, die de Commissie bereid is te ontwerpen. De verdeeling der bedragen is np zoodanig, dat nog voor dit jaar f250.zou moeten worden beschikbaar gesteld en in ^aet volgende jaar f 750.totdat de definitieve toestand van den bijslag intreedt. Voor dien definitie ven toestand zou f500. moeten worden gereserveerd. Sprekende over de hulp voor den aanstaanden winter, geeft het Bestuur te kennen, dat het haar bet liefst ware, indien, evenals in den vorigen wintei, de werkloozen tijdelijk in dienst der Ge meente konden genomen worden om eenigszins productief werk te verrichten. Maar- zij voorziet dat lang niet alle werkloozen op deze wijze ge holpen zullen kunnen worden en stelde daarom de bovenvermelde uitkeering voor. In dit verband kunnen B. en W. mededeelen, dat zij in die richting reeds werkzaam zijn en last hebben gegeven om de uitvoering del" wer ken tot het in cultuur brengen van de opgespoten Grienden en Zuidergors, zoodanig te regelen, dat zooveel mogelijk werkloozen daar te werk kunnen worden gesteld. i Hoewel dit, waar eenigszins mogelijk, in stuk werk» zal geschieden, zullen de kosten dezer wer ken natuurljjk door aanneming van werkloozen vermeerderen, doch zij vertrouwen dat de Raad te zijner tijd deze hoogere kosten, inet het oog op het goede doel, wel zal honoreeren. Resumeerende willen B. en W. verklaren, dat zij zich kunnen vereenigen met de voorstellen van het Bestuur tot het beschikbaar stellen voor de aangegeven doeleinden van f250.voor dit jaar en f 750.en f 500.voor het volgend jaar, zoodat zij voorstellen daartoe te besluiten. De nadere voorstellen van de Commissie, zoo wel omtrent de voorloopige uitkeeringen als om trent den definitieven bijslag worden dan afge wacht. j Verder stellen B. en W. den Raad voor goed te keuren, dat bij het in cultuur brengen der Grienden en Zuidergors werkloozen worden te werk gesteld, al worden daardoor de kosten der werken verhoogd. Gelijk B. en VV. opmerkten, is ten aanzien van de reorganisatie der Arbeidsbeurs in verband met de werkloozen-verzekqfing het advies van het Besluur dier instelling af te"wachten. Financieele nood der gemeenten. Door den Raad werd in handen van B. en W. gesteld een voorstel van de Raadsleden Bender, De Groot en Van der Schalk om bij Je Regeering er op aan te dringen, dat de Staat de gemeenten de benoodigde kapitalen verschafte tegen de rente waarvoor de Staat leeningen sluiten kan. De voorstellers stellen den nood der gemeenten voorop en zij zien dan in den voorgestcldon maatregel, met het, nog: op de besparing van rente, coiuinisslën, drukwerk en administratie een der wegen om in dien nood verlichting te bren gen. B. en W. merken op dat dit. denkbeeld, voor zoover hun bekend, geheel nieuw is. Zij hebben de bespreking daarvan in het tijd schrift „Gemeentebelangen" gevolgd, jaargang 'l907/l908 no. 17 blz. 196, no. 19 bïz. 200, no. 22, blz. 259, en jaargang 1908/1909 no. 1 blz. 1, eu daar trok het. hunne aandacht jaargng 1908/1909 no. 1 dat een der voorstellers meen de, dat dit nu een zaak was, die maar dadelijk n een wet kan worden neergelegd. Maar afgezien daarvan dat onze wetgevende |enachine zoo snel niet pleegt te gaan, komt het B. en W. voor, dat hier toch ook een verkeerd begrip aanwezig is. Men kan toch niet verlangen dat onze wetten maai: terstond een denkbeeld, hoe goed ook be doeld, zulten aannemen; daarvoor is het noodig dat zich daaromtrent min of meer een communis opinio heeft gevormd, die dan door de wet kan worden geijkt. Het komt B. en W. nu voor, dat deze zaak thans nog niet in het stadium verkeert, om een onderwerp van petitie te kunnen uitmaken. Docr de vrije wrijving van gedachten zal nog ïnoeten blijken, of het denkbeeld levensvatbaar is. Maar dan willen zij nog hierop wijzen. Als dan mocht blijken, dat bij velen de over in.'ging heeft wortel geschoten, dat de maatregel in liet wezenlijk belang der gemeenten zou zijn en dal deze: niet van haar vrijheid zouden ver spelen voor eenig werkelijk of vermeend geldelijk voordeel, en dat het op den weg van den Staat zou ligeen en het met zijn cxediet wel veïeenigbaar zou zijn om in dezen als (usSc,henpersoon voor b> gemeenten op te treden, dan moet men nog -leeds bedenken, dat het hier om zoo te zeggen, een zaak geldt tusschen hvee partijen, waarvan to t one aan de andere moet leehen, zoodat- het le vraag is, of deze daartoe genegen zal zijn, Hoezeer buitenstaanders dit aanprijzen. Meende meergenoemd lid dan ook, dat het een korte weg behoefde te zijn; B. en W. meenen hol, zal in elk geval een lange weg zijn. Muav hoe dat zij, B. en W. kunnen den Raad o,) uovenaangegeven gronden niet anders advi- seerer; dan op deze zaak thans niet in te gaan. Subsidie Teekenschool, „St. Jozef." B. en W. stellen den Raad voor, gunstig te beschikken op bet adres van het bestuur der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond om eene subsidie van f 500.voor de Teeken- en Vak school «St. Jozef." lJsbaan. De commissie, die 4 Febr. 11. in een bijeen komst werd benoemd om hier eene ijsbaan in te richten, schijnt, ondanks aanvankelijke teleur stelling, haar taak nog niet op te geven. Zjj noo- digt een ieder uit tot het bijwonen van eene ver gadering, welke morgen (Vrijdag)avond half negen in de Veranda van bet gebouw der Schiedamsche Officieren-Vereeniging wordt gehouden. „Handeldrijvende Middenstand". Wij herinneren aan de leden-vergadering van de vereeniging «Handeldrijvende Middenstand", welke heden avond halfnegen in het Verkooplo kaal aan de Lange Haven alhier wordt gehouden. „Recht, Plicht en Orde." Zooals uit de geplaatste advertentie blijkt, zal de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" morgen (Vrijdag)-avond 7s/4 uur in het Bondsge- bouw, aan de Lange Haven, eene algemeene ver gadering houden. Daarin zullen besproken worden candidaten voor de verkiezing van 49 buitengewone leden van den Gemeenteraad voor de grenswijziging Schiedam Rotterdam. Zooals men weet, wenscht Rotter dam, dat voor het grootste deel privaat-eigenaresse is van den Maasoever aan de oostzijde van de Voorhaven ongeveer tot aan onzen Watertoren thans dat gebied ook in administratief beheer te krijgen. Alvorens de daartoe noodige grenswij ziging tot stand komt, moet volgens wettelijk voorschrift eene dubbele gemeenteraad, zoowel te Rotterdam als te Schiedam samengesteld, daarover uitspraak doen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal althans te dezer stede bedoeld werk zoo eenvoudig mogelijk tot stand komen door eene overeenkomst tusschen de partjjen. Om daartoe te geraken, wordt de verg»' dering op morgen in het Bondsgebouw bijeenge roepen. Sociale Cursus. Zooals reeds door de mededeeling van den voor zitter in de laatst gehouden vergadering der Scbie* damsche Bondsafdeeling bleek, zal de Soci»!®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2