Staten-Generaal. Bfimeiilaad, 8tad«- en Gewestelijk Nieuws. De Bulgaarsche regeering maakt een nota gereed die aan de Maatschappij der oostersche sporen zal verzonden worden arbitrage voor-stel lend om het bedrag voor den terugkoop van de lijn vast te stellen. D;e Spoorwegmaatschappij zal daarop waarschijnlijk ingaan. De overstroomingen in de provincie Haidera- bad (Biilsch-Indie) hebben ernstiger schade ver oorzaakt dan men aanvankelijk meende, 't Is nog onmogelijk het officieele cijfer der slachtoffers te verkrijgen. Het gerucht loopt dat er 10.000 dooden zijn. Geen enkel Europeaan is omgeko men, Een treinbotsing heeft gisteren plaats gehad nabij Ardouanne, op 3 kilometer afstand van Riols (Frankrijk). Twee expres-treinen, de een komende van Bédarieux, de andere van Cashes, botsten op elkaar in. Er is een persoon gedood, de chef van den exprestrein 107vier personen werden ernstig verwond, tvVee machinisten, een chauffeur en een marine-dokter, en vijftien rei zigers min of meer ernstig gekwetst. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 30 September. De heer Waller betoogt, dat de Zuiderzee- visscherjj niet bjj a'gemeenen bestuursmaatregel, maar bij wet behoort te worden geregeld. De heer Rabusen verklaarde groote bezwaren te hebben tegen de wet, niet wat betreft de bin- nenvisscherjj, maar ten aanzien van zee- en kust- visscherjj. Ten onrechte heeft de Regeering ver band gelegd tusschen twee zaken, welke niets met elkander te maken hebben. De pogingen van den Minister om den viscbstand te verbeteren, zjjn absoluut doelloos. De natuur laat zicb niet leiden. Men lette slechts op het averechtsche re sultaat, verkregen met de jaarljjksche som van f 12.000 voor bevordering van de zalmteelt. Trou wens er wordt niet geklaagd over slechte visch vangst ter zee. En ook met de uitkomsten der kustvisscherjj kan men tevreden zjjn. De gemiddelden zjjn zeer verbiedend en geruststellend. Alleen platvuch als tarbot, tong, rog, enz. wordt bedreigd door het overmatig trawlen. Verbetering hierin is slechts langs internationa len weg te verkregen. De nieuw voorgedragen re geling der visscherewet is, als zende niet noodza- kelgk, een lout. Ook is 't een grief van spreker, dat de Regeering door een regeling de haringkeur over te laten aan een bestuursmaatregel, deze regeling ontneemt aan bet College voor de Vissche- rjjen, dat inzake de haringkeur tot dusver bet initiatief had. In geen geval wil spreker, dat de Regeering zonder de Kamer of genoemd college te hooren. weder zou kunnen invoeren een koop manskeuring. Voorts keurde spreker af, dat de Minister op siuk^van 't visschen langs de kusten in de territoriale zee de vrjjbeid van wet van 1857 omzet in een verbod door een voorschrift van het bezit van consent. Daardoor ontneemt men aan duizenden visschers het vrije vischrecht. De nieuwe bepaling is trou wens doelloos. Wanneer men aan ieder een con cent verleent en wanneer men 't aan sommigen weigert, dan ontneemt men hun 't brood. De verbodsbepaling is in ieder geval een verslechting van den bestaanden toestand. De nieuwe wet zal in hars gevolgen allicht aanleiding geven tot ontevredenheid van een groot deel der bevolking, t, De heer S c h o 11 e n vroeg aan den Minister instelling eener Staatscommissie om te onderzoeken op welke wjjze waterverontreiniging door afvalwater uit de aardappelmeelfabrieken kan worden tegen gegaan zonder de industrie te schaden. Ook wenschte hjj maatregelen ter bevordering van de haringvangst in de Zuiderzee. De heer Van der Feltz betoogde dat in de Visscherjjwet te veel aan bestuursmaatregelen wordt overgelaten. De heer Reekers sloot zich aan bij des hee- ren Rabusen's bezwaren tegen dit bureaucratisch wetje, dat niet klopt met het dageljjkscke leven en maakte voorts nog eenige aodere bedenkingen De minister van Landbouw beant woordt de sprekers. Het doet hem leed, zooveel bezwaren te hebben gehoord over een wetsont werp, dat in de andere Kamer zonder stemming is aangenomen. Spreker beantwoordt allereerst eenige speciale zaken. Gaarne zal hij den wensch van den heer Scholten overwegen, tot instelling van een staatscommissie inzake de watervervuiling door aardappelmeelfabrieken. Voorts is er gevraagd naar den toestand op de Zuiderzee. Er is alle aanleiding om te spreken van een kwjjoend bedrijf' en om nog eens een nader onderzoek in te stellen, inzonderheid naar den economischen toestand der Zuiderzee-visscherij-bevolking. Aan den heer Reekers antwoordt spreker dat, wanneer het visschen in een vijver tengevolge beeft het bemachtigen van visschen, die aan iemand toebehooren, zulks wordt beschouwd als diefstalzjjn het visschen, die aan niemand toe behooren, dan is het misdrjjf volgens art. 27 der wet. De minister gaat vervolgens de redevoering van den heer Rahusen na. Dat de wet zaken vereenigt, die gescheiden moesten blijven, is onwaar, er is wel degelijk verband tusschen zee- en binnenvisscherij. Wetenschappelijk zijn zee- en binnenvisscherij zeer nauw verbonden. Bij beide is bovendien ook het doel der visschers gelijk brood verdienen. Om deze redenen was regeling in een ontwerp nood zakelijk. Dat de kustvisscherij bevredigend is, ge looft spreker niet. Dat er over twee miilioen visch uit de Zuiderzee komt. bewjjst nog niet veel, in dien men niet weet hoe ze er uitkomt, wat er mee gedaan wordt, hoe de menschen er van leven. De ambtenaren der regeering zijn, wat de keuring ven haring betreft, met de voorlichting vau hel college zeker wel in staat, om de daaraan ver bonden werkzaamheden te verrichten. Dat in de eerste plaats de waterschout wordt belast met het bijhouden van het register der zeevisschersvaar- tuigen, is niets vreemds, en veel beter dan wanneer de burgemeester dat moet doen. Het bezwaar, dat we thans overgaan van het vrijheids- in het verbodsstelsel, is geheel onjuist. Reeds in de wet van 1857, waarmee de heer Rahusen zoo in stemt, is gezegd, dat iemand vrij was om te visschen, mits hij bjj den burgemeester was geweest om dat te vragen. Dat is dus reeds ioen bepaald. Het eenige, wat er nu bjj is gekomen, is, dat de akte twee kwartjps zal kosten. Aan niemand zal dat consent worden geweigerd. Dit is eenvoudig een middel, om hen, die visschen, te kunnen be reiken, inge/al zij overtredingen plegen. Wat nu de regeling of algeaoeenen maatregel van bestuur betreft, reeds in de wet van 1881 werd de regeling der visscherij in de Zuid-Hollaod- sche en Zeeuwsche stroomen geheel overgelaten aan een algemee.nen maatregel van bestuur. Spr. gaat na en bestrijdt de voorbeelden van vermeende wetsovertreding, door den heer Van der Feltz ge noemd. Tenslotte komt bij op tegen de conclusie van den heer Rahusen, dat deze wet staatkund g en moreel achteruitgang zou brengen. Spreker heeft veel bezwaren tegen deze wet gehoord, maar alleen van juristen en aanzienlijke personen, nooit van de visschers-zeil. Verschillende sprekers repliceeren. De Minister dient van antwoord. Het wetsontwerp wordt met 36 tegen 5 stem men aangenomen. Tegen de heeren Stork, Van der Feltz, Rahusen, laan en Bloembergen. Motor- en R jj w i e 1 w e t. Aan de orde is de behandeling van de wijziging der motor- en rijwielwet. De heer Michieis van Kessenich brengt rapport uit over ingekomen adressen. De heer Van Wassenaar van Rosan- d e zegt dat het goede van dit wetsontwerp wordt bedorven door arlkel 4, waarin de gewraakte 10 K.M.-bepaling voor komt. De meeste plattelands gemeenten zullen die bepaling invoeren en dat zal een knak zijn voor de automobiel-industrie en voor het vreemdelingenverkeer. Tien kilometer is de vaart van een zware vigelante, met een oud paard er voor. 15 K.M. zou iets anders zyn. Spre ker zal tegen de wet stemmen. De vergadering wordt verdaagt tot heden. Nederland en Venezuela. Volgens een telegram uit Willemstad aan de »Köln. Ztg." moet president Castro geweigerd heb ben, de tweede nota van de Nederlandsche regee ring door bemiddeling van den Duitschen gezant te ontvangen, daar deze slechts in het algemeen de belangen van Holland kan waarnemen. Deze nota moest door een specialen Hollandscben gezant worden overhandigd. Standbeeld Willem UI. De ,.Bred. CL" deelt Ihans als zeker mee, dal het standbeeld voor den Koning-stadhouder Wil lem III te Breda zal worden opgericht. Reddingwezen. Reuter seint uit Londen Een commissie uit de Nederlandsche Staats commissie voor het Reddingwezen, die in Enge land vertoeft, was heden te Cromer getuige van proeven met het reddingtoestel aldaar. De commissie gaat naar Tynemouth. Tweede Kamer-verkiezingen. Dr. Kuyper heeft de candidatuur voor de Tweede Kamer in hef district Ommen aangenomen. Men deelt aan het „Nws." mede, dat de heer Pollema voor een mogelijke candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Sneek bedankt heeft, omdat dr. Kuyper het in zeer ernstige over weging neemt in de Kamer terug te keeren en hij de kiesvereenigingen in de gelegenheid wenscht te stellen dr. Kuyper a lis candidaat te procla- meeren. Nu dr. Kuyper voor Ommen de candidatuur aanvaardde, zal de heer Pollema dus wel de candidaat der antirev. in Sneek worden. 25 jaar burgemeester. Den 26sten Maart 1909 is het 25 jaar geleden dat jhn P. J. J. S. M. van der Does de Willebois tot burgemeester van 's-Hertogenbosch benoemd werd. Met het oog op dit feit, heeft de oudste wethouder, Jos. J. van de Ven, het plan geopperd, om een commissie uit de burgerjj te vormen, die zal overwegen boe dit jubileum te vieren. Scheepsbestellingen in Nederland. De „Glasgow Herald" meldt, dat de Argentijn- sche regeering op scheepswerven in Nede'rland en Duitschland veertien schepen heeft besteld, meest sleepbooten. De Engels'che firma's, wie men eerst de bestellingen willde doen, konden niet concurreeren met de Hollandsche en Duitsdhe. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£ voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten, halfwas bakker distillateursjongens dienstbode Voor buiten de stad halfwas smid. (ook in wonend. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerliedenstokers bakkerskoetsier portier drukker pakhuisknecht straatmakers schipper verver voorslager metaaldraaier smidsjongen bankwerker bankwerkersleerling loodgieter koper slagerleidekkers koperslagersjongen kur kensnijder mandenmaker opperman kantoorbediende grondwerkers chauffeur kraandrijvers mouter distiilateurskneebts personen voor lichte werkzaamheden was schen aan huis gevraagd - scho nmaker, houtzager schoonmaakster naaisterbreister halfwas plaatwerker plaatwerker fraiser meubel maker tuinier halfwas bankwerker strijkster letterzetter - dagmeisje De waterleiding. Vrijdag 2 October zal de waterleiding vanaf 5 uur 's avonds, en vermoedelijk een uur lang, zijn afgesloten. V. V. N. De vergadering door de onderafd. Schiedam en Omstreken van de veroeniging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt, gis forenavond gehouden, was vrij goed bezocht. Bij afwezigheid van den voorzitter fungeerde de heer .1. Jonker Roelants als zoodanig. i Na lezing en goedkeuring notulen, werd aan de orde gesteld de herziening van het Huishoudelijk reglement, dat na ampele bespreking met a,Tgo- rneene stemmen werd goedgekeurd, met de me- dedeeling van den Voorzitter, dat deze wijziging nog tie goedkeuring behoeft van het Provinciaal bestuur en dal daarna de nieuwe Reglementen den leden zullen worden toegezonden. Verder werd door den voorzitter medegedeeld dat door het bestuur geregeld was, dat de ten toonstelling gehouden zal worden in de Officieren- Vereeniging en wel op 27, 28 en 29 November a.s. en dat de keuringsdag zal gehouden worden op den 26en Nov. Den then October zal Begonnen worden met het vraagprogramma te verzenden. De beesten zullen tentoongesteld worden in de kooien van de Spootts. Patent ltd. en zullen door diezelfde firma gevoederd worden. De voor zitter deelde verder mede, dal er veel medewerking is ontvangen zoo van hier als van elders met het uitloven van Eere-'prijzen. Het aantal klassen in het vraagprogramma is 127. Er zijn tot heden uitgeloofd 147 Eereprijzen, bestaande behalve uit: de medailles uitgeloofd door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en het Gemeentebestuur van Schiedam uit 4 verguldz. medailles of f 10, 8 verguldz. medailles, 21 zilv. med. of f5, 27 zilv. med., 32 bronzen med. of f2.50, 18 bronzen, 3 geldprijzen, 1 verzilverde beker (cop), 5kunst voorwerpen, ochtendvoeder enz. Te verwachten is dus dat vele liefhebbers hierdoor aangespoord zullen worden eenige dezer prijzen te bernach- tigen. i 1 Het bestuur heeft alle reden te geboven dat de tentoonstelling zal slagen. Als keurmeester voor de kippen zal optreden den heer G. Muijs van Amersfoort, voor de ko nijnen de heer Jac. W. van der Horst te Utrecht, voor de duiven de heer Joh. Th. Tuijt, 's-Gr.i venhage, voor de zangkamer en volière-vogels de heer A. A. Polobes 's-Gra,venhage, voor hel geslacht de heer J. T. M. van der Heijden en voor eieren der heer Joh. M. Hannik, dir. veiling meester Rotterdam. S. T. II. Gedurende de maand September zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatscbappij 14513 pas sagiers vervoerd. Gisteren is b ij de politie aangifte gedaan, dat alhier twee rijwielen zijn gestolen; een is eergisteren ontvreemd in eten sllpp aan de Noordvest, waar 't aan den openbaren weg onbeheerd stond en een ander werd uit een niet afgesloten portaal van eene woning aan de Hoofd straat weggenomen. Gisteren is b ij de politie kennis g e- geven, dat eergisteren bij een rijwielhandelaar aan de Hoogstraat een rijwiel is gehu.urd en niet teruggebracht. 1 i ÜIT MAASSLUIS. D nsdagavond werd te Maassluis binnenge bracht, een, in den Nieuwen Waterkveg opgepikt, in verren staat van ontbinding verkeerend lijk. Door familieleden is het bereids herkend, als dat van den 27-jarigen Visscher A. K. De onge lukkige was 16 September j.l. uit Vlaardingen naar zee vertrokken met den logger VI. 64, en waarschijnlijk bij Poortershaven overboord gesla gen. Hij is ongehuwd. UIT ROTTERDAM. Gisteravond zou ia de zg. hekelloods der.touw- slagerjj Eendracht, van Nico Hoos, aan Jatfa, voor malig Kralingen, de werkman H. De Wit het gas licht aansteken. Door het springen van het gloei kousje kwamen de vonken in 30.000 Kg. hennep in die loods aanwezig. De pogingen tot blusschen faalden en spoedig stonden nog twee andere loodsen, nl. een werk plaats en een bergplaats van olie en teer in brand, wat een geweldige vuurzee gaf. De brandweer rukte met 14 spuiten en 2 stoomspuiten aan, waarvan 8 spuiten en 2 stoomspuiten in werking werden gesteld. Dank zij de gunstige ligging der loodsen en de windstilte wist de brandweer den brand tot de loodsen te bepalen, welke geheel afbrandden. De politiecommissaris Vuyk, geassisteerd door den chef der Kralingsche politie, De Vries, hand haafde met een sterke rjjkspolitiemacht de ordei daar duizenden op het zien van de vuurzee waren toegestroomd. De schade is aanzienlijk, doch alles is door de Disconto-Mij op Beurspolis verzekerd. Nader meldt men Omstreeks baiftien was de brand in de touw- spinnerij in zooverre gebluscht, dat de brandweer kon inrukken, op een stoomspuit na, die ter bewa king achter blijft. De 3 houten loodsen met hennep, olie, pek en teer zijn ongeveer met den grond geljjk ge maakt de omliggende houten gebouwen bleven gespaard. Tjjdens de blussching hadden een groot aanta' personen plaats genomen op een stapel planken en balk-n, di-> instortte en terecht kwam iu een breede sloot, Volgens ooggetuigen was een jongen onder de planken in bet water verdwenen. De brandweer en politie hebben zonder resultaat ge dregd. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 29 Sept. 190S, des middags ten 2 uur. (Slot). j Rijksgemeenteleening. Voorstel van de beeren Bender, De Groot en Van der Schalk omtrent het ter leen verstrekken door het Rjjk van benoodigde kapitalen aan de gemeente, met prae advies van B. en W. De heer De Groot begrijpt niet, dat deze zaak zoo zwaarzwichtig is te achten en men bang is zich aan koud water te branden, 't Geldt hier toch slechts een vraag tot den Staat, waarbjj van geen dwang sprake is en die door Regeering overwogen en in samenwerking met de Staten- Generaal opgelost kan worden. De opmerking om trent de twee partijen vindt spr. wel het zwakste in het betoog van B. en W. hier is toch slechts sprake van twee organisaties die hetzelfde doel be oogen en waarbij veel meer van een eenheid en sa menwerking moest gewaagd worden. De heer De Bruin kreeg uit het preadvies den indruk dat B. en W. de zaak maar kalmpjes hier willen afdoen, maar zou ze liever niet verder willen bespreken en aanhouden tot de volgende vergadering. Nadat de Voorzitter dit nader geconsta teerd heeft, wordt daartoe besloren. Muziekuitvoeringen. Adres van de muziekvereeniging »St. Ambrosi- us" alhier om in 4909 6 muziekuitvoeringen te mogen geven tegen een vergoeding van f 150.- met prae-advies van B. en W. In dat prae-advies zeggen B. en W.Waar de gemeente reeds een stedeljjk muziekkorps heeft, komt het niet gewenscht voor, van het aanbod gebruik te maken daarom stellen zjj voor, adres santen te berichten, dat er geen termen zjjn ge vonden op het aanbod in te gaan De lie-r mr. von Briei Sasse wil nu ook dit voorstel aanhouden, omdat er bjj de begrooting waarschijnlijk eenvoorstel komt om het Stedelijk- Muziekkorps af te schaffen. De lieer Van der Schalk stelt voor, aan houding lot de volgende vergadering. De het r D e Bruin acht dat te meer ge- wenscht, omdat er nog een dergeljjk adres is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bet uit stelvoorstel overnemen. Bondsteek enschool. Adres van het Bestuur der Afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, om voor het jaar 1909 wederom een subsidie van f 500.—uit de gemeente kas te ontvangen voor haar teeken- en vakschool »St. Jozel", met prae advies van B. en W. De heer Koopmans stelt voor, de beschik- over dit adres aan te houden tot na de behande ling der begrooting. Dit uitstel-voor.-tel, ondersteund zjjnde, wordt verworpen met 114 stemmen Voor stemmen de heeren Koopmans, De Bruin, Van Westendorp en Gouka. De heer Van Westendorp motiveert zjjn stem tegen dit voorstel. Verleden jaar heeft hjj voor gestemd, omdat de gemeente toen geen be hoorlijke gelegenheid bad. Nu de Burger-Avond school voldoende ruimte biedt in nieuwe lokalen, meent hjj, dat de gemeente geen onderwjjs moet subsidieeren waarin ze zelf voorziet. De Voorzitter zegt, dat het College gunstig prea-adviseerde omdat dit veel goedkooper is dan wanneer allen naar de Bsrger-Avondschool gingen, wat veel meer zou kosten en omdat men het particulier initiatief hoog wil houden. Het gunstig prae-advies wordt aangenomen met 12—3 stemmen. Tegen stemmen de heeren De Bruin, Van Westendorp en Koopmans. Werkeloosheidfcestrjjding. Adres van het Bestuur der Commissie tot be strijding der Werkeloosheid met voorstel. Ie. De instelling van een statistisch bureau met kadaster van alle loonarbeiders en in verband met de oprichting van dit bureau, algeheele reorgani satie der Arbeidsbeurs 2e. Tot bestryding van de nadeelige gevolge der werkeloosheid voor het loopende jaar beschikbaar te stellen f 250.en op de begrooting van 1909 uit te trekken f 750.en f 800.met prae advies van B. en W. De Voorzitter wil op dit late uur, dit punt uitstellen tot de volgende vergadering. De heer Van Westendorp meent dat dit punt voor alle andere moest behandeld worden. De heer mr. Von Briel Sasse wil nu be schikbaar stellen f250 en f750 en f800 bjj de be grooting. De beer De Bruin zegt, dat 't niet kan men moet aan het begin van het jaar weten waar over men te beschikken heeft. De heer Van Westendorp bevestigt dat, ook met 't oog op de op te spuiten grien den. De Voorzitter acht de beslissing thans wer* keljjk te ernstig. Het voorstelvon Briel Sasse wordt verworpen met 6 5 stemmen. Tegen stemmen de heeren Koopmans, De Bruin, Honnerlage Grete, Van Westendorp, De Groot en Van der Schalk. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen- Tegen stemt alleen mr. Jansen. Machtiging. Burgemeester eu Wethouders vragen machtiging tot het verkoopen van de mandemakersteen was sende op de gemeente-grienden. De machtiging wordt verleend. De Voorzitter sluit, niets meer aan de orde zjjnde de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2