fctads- en Gewestelijk Nieuwn Ingezonden. (Gemengd JMieuws. ook dienaangaande tusschen de Katholieke en de Anti-revolutionnare leden der Tweede Kamer zou rerkregen zqn, welke overeenstemming is gebaseerd op gezinshoofdenkiesrecht met een langen staart. Het blad schrift verder «Dien langen staart zal men niet kunnen mis sen, want anders zou men komen tot ongewenschte resultaten. Immers zeer veel personen, die voor het kiesrecht zeker in aanmerking komen, zouden er van verstoken moeten blijven, wanneer het zijn van gezinshoofd de eenige en onmisbare eisch zou worden. Waar uit volgt dat men met het huis manskiesrecht, geen zuivere bruikbare formule heeft. In zooverre is de uitspraak van den Bond voor organisch kiesrecht zonder meer dan ook onvoldoende. Gezinshoofdenkiesrecht zal overigens een niet onbelangrijke uitbreiding geven aan het kiezers korps. «Voor de Tweede Kamer bedroeg in 1907 het aantal kiezers 789297, terwjjl volgens de volkstel ling van 19C0 het aantal gezinshoofden beliep 890347. En niet eens geven deze twee cijfers een zuivere verhouding, omdat voor het kiesrecht de vijf en-twintig jarige leeftijd is vereischtj Iedere man, jonger dan 25 jaar en getrouwd, moet dus van de bijna 900.000 gezinshoofden worden afge trokken. Er zijn 54587 mannen beneden 25 jaren gehuwd en 40.000 gehuwde mannen geen gezins hoofd. Men telde dus 865750 gehuwde mannen, die gezinshoofd zijn en vijt-en-twintig jaren oud, zoodat met den 25-jarigen leeftijd reeds 76470 personen meer het kiesrecht erlangen. «Maar aangezien het zijn van gezinshoofd het kriterium moet worden, zou de leeftijd van 25 ja ren dus moeten losgelaten, zoodat het cijfer veel hooger zou worden en van algemeen stemrecht, op 1.186.581 geschat, slechts een paar honderd dui zend stemmen verwijderd. J. J. F. ran Zeyl. Aan den heer J. J F. van Zeyl, redacteur van «Zelandia" te Hulst, is ter gelegenheid van zijn zilveren jubelé als journalist, door Z. H. den Paus het eerekruis «Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend. De overreiking van insigne en diploom geschiedde door den zeereerw. heer deken van Hulst, met eene huM:gende toespraak. Vervroegde winkelsluiting. De Vereeniging voor vervroegde Winkelsluiting, te 's-Gravenhage, heeft herinnerende aan de dezer zake door haar in 1902 en 1906 ingediende adres sen, opnieuw bjj den gemeenteraad aangedrongen, om over te gaan tot het vaststellen van een ver ordening, regelende het sluitingsuur van winkels migazqnen en kantoren. Wapenstilstand. Wjj lezen in »De Standaard" Een bevriend orgaan dicht ons de bedoeling toe, om de vrjje discussie over aangelegenheden van Start in den partij wil te smoren. Dit is onjuist. V\ e zijn alleen van oordeel, dat bij het naderen van den electoraten strijd onder de partjjgenooten en onder bevriende partijen wapenstilstand moet worden uitgeroepen. Dat we discussie veel minnen, en er ons waar lijk niet onbetuigd aan laten, met name niet wat de kerstening der openbare school betreft, toonen de feiten. Van October 1905 af hebben we dit onderwerp, bjjoa eiken Zaterdag, in een reeks van vijftig artikelen, bij het licht der beginselen en der historie bezien. En nog onlangs gaven we heel een reeks artikelen ten beste naar aanleiding van de bekende Unie-rede. We zouden ons dan veeleer beklagen mogen, dat op de eerste reeks van vijftig artikelen nooit eenig bescheid kwam. Maar discussie onder partjjgenooten en met be vriende partijen behoort gestaakt te worden, als de groote veldslag in het zicht komt. Veldheeren zullen in vredestijd zich uitputten om de quaestie van goede legerorgamsatie, goede mobilisatie, goede bewapening van het leger enz.. uit alle oogpunt te bezien, en er met elkander over redetwistenmaar als het leger voor den vjjand staat, zal niet een goed veldheer er zich toe laten vinden. En zoo ook is het met den politieken strijd. De electorale strjjd begint niet pas in Mei, maar dezen winter reeds. Dan gaat het op propaganda en mobilisatie uit en dan voeren we op onze mee tings publiek debat niet met elkander, maar met onze tegenstanders en ten aanhoore van de nog on beslis ten. Bjj dit debat nu moet er één toon heel het lai d door worden aangeslagen. Dan moet ge niet in Axel bestrjjden, wat ge in Assen bepleit. Dan moet ge als één man het veld in. Dan moet men van elkaar afweten. En dan moet ge heel bet land door weten, wat ge wilt. Alleen zoo gaat er kracht uit. Bjj de stembus toch zjjt ge het over de be ginselen vanzelf een», maar komt het voor alle dingen aan op de toepassing der beginselen. En juist bjj die toepassing komt zoo licht strjjd tus- fchen geestverwanten op, zoo ieder zeilt op eigen kompas. De accijnsverhooging. Aan den Minister van Financiën is het volgehd adres verzonden: Excellentie Geven met. verschuldigden eerbied t-e knnnen, de enfdergeteekenden allen branders wonende te Schiedam, Delft en Rotterdam, 1 dat de toestanld van het brandersbedrijf lang- zamerhanH van dien aard geworden is, dat dit bedrijf binfienkort tot de geschiedenis zal gaan behooren, indien geen maatregelen worden ge troffen om zulks te voorkomen dat dit het gevolg is van oorzaken, die hun ontstaan danken aan invloeden waartegenover de brariders machteloos staan dat, in hoofdzaak daarvan de oorzaak is de achteiljjke accijnswetgeving hier te lande, die de ontwikkeling van ons bedrijf tegenhoudt en in het geheel nliet meer op de hoogte van onzen tijd is, wat de kleinlindustrie, het brandersbe drijf, betreft en die geen rekening heeft gehouden met hol economisch belang, dal de gemeenschap heeft bij een flink ontwikkelden middenstand. Terwijl overal zelfs door Staten, die het vrijhan delsstelsel economisch doorvoeren de extra-kos ten', die het werken onder eene accijnswetgeving vereischt, in den een of anderen votm woeden teruggegeven aan de fabrikanten, zijn nier te lande door de wijzigingen in andere accijnswetgevingen aanigebracht en door vrijstelling van het invoer recht op meiassen; die kosten bijna geheel voor rekening van ons bedrijf gekomen; dat het verder met alle goede economische regelen in strijd is door bestendiging van een accijnisartikel bezwarender Ie doen zijn dan strikt nbodzakelijkwaar bij een moderner accijns wet geving met mildere bepalingen de zekerheid voor het bin'nenkomen van den accijns veel grooter kan zijn en dus de vergoeding voor den druk tenlgevolge dier accijnswet ook zooveel te lager behoeft te zijn. Redenen waarom zij zich tot Uwe Excellentie wortelen met eerbiedig verzoek hot daarheen te wijlen leiden lo. dat door het geven van een uitvoerpremie op gedistilleerd van f 3.per HL. van 50 oris gedistilleerd vrij van de extra-kosten tenge volge van de verouderde wijze waarop volgens de thans vigeerende accijnswet het Rijk meerit zich van het binnenkomen van den accijns te moeten verzekeren, op de wereldmarkt komt en door verhooging van het oude invoerrecht van f 3.50 tot f 4.50 de volle vergoeding door ons bedrijf voor die extra-kosten weder wordt ge goten; 2o. dat er bij invoer van gist hier te lande een invoerrecht van f5.per 100 KG. wordt gehevenomdat onze gist onder een bezwarende accijnswetgeving wordt vervaardigd; en So. dat de accijnswetgeving op het gedistilleerd zoo spoedig mogelijk in, meer modernen geest wordt herzien. Hetwelk doende enz. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. I Weer inbraak. Hét gilde der inbrekers blijkt nog steeds zijn snood bedrijf in onze gemeente voort Ie zetten. Vannacht ongeveer 12hi uur werd door de politie ontdekt, dat er vermoedelijk onraad was in het kantoor der metaalwarenfabriek van den heer Van Maaren aan den Noordvestsingel alhier, 't Bleek haar, dat terwijl 'zij slechts van de achterzijde in de fabriek kon komen, ook de injbrekers van dien kant de fabriek, die daar aan weiland grenst, moesten hebben bereikt. Na dat de politie hulp had gekregen, is ze van de achterzijde in de fabriek getreden en bleek haar dat het hangslot van de deur tot het erf toe gang gevende, was verbroken. In de fabriek wefften echter geen dieven ge vonden;, alleen bleek dat de deur die uit de iaririeh tot het kantoor toegang gééft, was ge forceerd en in den buitenwand van de daar staan de brandkast een gat ter lengte van 25 en ter breedte van 5 centimeter was gehouwien; doch doordat, de stalen binnenwand wieerstand bood, had men de waarde in de kast niet kunnen bereiken. 1 1 Vermoedelijk zijn de dieven door de komst van de politie gestoord; althans er is op het kantoor niets ontvreemd. De openbare zwemplaats aan het Spuikanaal wordt heden-avond gesloten. Bjj resolutie van den Min. van Kol. is de commies-verificateur bjj 's Rjjks directe belasting, invoerrechten en accjjnzen te Schiedam, J. C. Nukken, gesteld ter beschikking van den gouverneur van Suriname, om te worden belast met de waarneming voor den duur van vjjf jaren ing. den dag van zjjn vertrek naar de kolonie, van de betrekking van visiteur bjj den actieven dienst der belasting aldaar. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K L. Burgdorffer, Zondag namiddag i ure in de Plantage te geven 1. «Marche Lorraine", Louis Ganne. 2. «Ouver ture Norma", Bellini. 3. «Kunstier Leben Wal- zer", Joh. Strauss. 4. «Fantaisie Concertante", F. Blumentritt. 5. «Triolette Polka brillante pour flüte", Fr. Franfois. 6. «Marsch". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopjr niet teruggegeven Gezondheidskolouie. Mijnheer de Redacteur, Viqdagjvond 25 Sept. keerden de kinderen, uit gezonden door de Schiedamscbe Gezondheidskolo nie, uit Voorthuizen terug. Het verbljjf in het Delftsch-Schiedamsch kolonie gebouw aldaar duurde van 29 Aug. tot 25 Sep tember en werd, behalve in de eerste week, be gunstigd door buitengewoon mooi weer, wat ter bereiking van het doel, genieten van de buiten lucht, zoo zeer gewemcht is. H»t resultaat was bjj deze 38 kinderen goed merkbaar, hun gewichistoerame bedroeg van 2—3J K.G. met een enkele uitzondering van slechts 3 ons, terwijl hun uiterlijk getuigde van een maand goede voeding en gezonde boschlucbt zoodat ouders en onderwijzers zich erover verbaas den, hoe zoo'n kort verbljjf in Gelderland van zoo grooten invloed kan zjjn op het pbysiek van dergelijke zwakkelingen, de teersten van desturn- perds door geneesheeren en onderwijzers uit de kinderen onzer openbare- en bijzondere armen scholen gekozen. Schiedam en Delft zijn in gunstige conditie met hun doelmatig koloniegebouw in die heerlijke Geldersche dreven, dezen zomer als het ware nog vergroot met het aangrenzende boscb, waarvan een stadgenoot eigenaar geworden, goedgunstig het gebruik toestond. Jammer, dat de exploitatie voor het gebouw voor het beoogde doel in Schiedam met zooveel bezwaren gespaard gaat. lo. De proef om een beta'ende kolonie uit te zenden is verleden jaar, voor Schiedam althans, mislukt. Toch hoopt de commissie in het vol gende jaar nogmaals een oproeping te doen voor die kinderen uit den middenstand, die ook een verbljjf buiten zoo hard noodig kunnen hebben, maar niet in de termen vallen met de kostelooze kolonie mee te gaan. 2o. Moeiljjk, zeer moeiljjk schjjnt het ook in Schiedam om degelijke hulp voor de kinderen te verkrijgen. Weinige dames zjjn er in onze stad, die lust hebben zich uit liefde voor het arme kind een maand beschikbaar te stellen. Hoe dankbaar zou den aanbiedingen voor belanglooze hulp door het bestuur worden aanvaard. 3o. Last not least de geldkwestie. De stich ters en edele beschermers van dit kosteljjke kin derverbljjf op de Veluwe, moeten kunnen rekenen op voldoende jaarljjksche bijdragen om het ge bouw steeds te kunnen bevolken. Door vertrek en overlijden daalt het aantal donateurs, met groote moeite worden de kosten bestreden voor ééne uitzending en wat beteekent dan een getal van 38 kinderen op de ruim 2500 leerlingen onzer Schiedamscbe armenscholen. Waar de inrichting geen enkele subsidie geniet, doet het bestuur bij deze een beroep op alle invloedrijke en welwillende stadgenooten van elke richting of stand om pro paganda te maken voor de Sehiedamsche Gezond- Leidskolonie en aan te sporen tot het geven van jaarlqksche bjjdragen. Opgaven voor donateurs kunnen geschieden bjj de bestuursleden de damesA. van der Stadt, Van Hassel— Van Rees en Nolet, en bq de beeren M. Horn, N. J. Elzev er Dom, Tb. A. J. Zoetmul der en Jb. Hage. Ongelukken. Het »U. D." ontving bericht, van een droevig ongeluk, dat eergisteren na afloop van een begrafenis te Breukelen heeft plaats ge. had. Toen 's avonds de familie per rijtuig naar het station Breukelen reed, schrok het paard onderweg, werd schichtig en het gevolg was, dat paard en rjjtuig te water geraakten. Met groote moeite werden twee der inzittende dames gered, de derde is echter verdronken. Het ljjk is later opge- vischt. Aan de „Tel." wordt nog gemeld: Een zestal dames en heeren, die de teraarde bestelling van den heer C. Terpstra, den neef en compagnon van de hoeren Van Maurik, siga renfabrikanten, hadden bijgewoond, zouden tegen zeven uur met een rijtuig van de villa „Groene- vecht" der familie.Terpstra naar het station ver trekken. Aangezien twee dezer persbnen, de heeren Jus tus van Maurik Jzn, en Louis van Maurik, van oordeel waren, dat de brug, die van de t^lla n,aar den grindweg leidt, mogelijk niet sterk ge noeg zou zijn om zulk een zwaar bezet rijtuig te dragen, besloten zij loopende de villa te ver laten en eerst op den grindweg in het rjjtuig plaats te nemen. Juist toen de landauer de brug overreed begon het paard te steigeren; de heer Justus van Maurik greep het echter bij den teu gel, deze eerst weder loslatend, nadat het dier gekalmeerd scheen. Korten tijd later ging het paard plotseling achteruit steigeren, met het nood- lottig gevolg, dat liet rijtuig van den smallten grindweg afraakte én in de Vecht terecht kwam. De beide heeren Van Maurik waren net van plan ook in te stappen, 't Was zoo donker, dat er zelfs op korten afstand vrijwel niets te onder scheiden' viel; het rijtuig met de inzittenden was in de duisternis verdwenen. Weldra bleek, dat de echtgenóote van den heer L. van Maurik, op diens waarschuwende kreten, inlog bijtijds uit het rijtuig gesprongen was en dat. de heer A. Stemboek, die ,op de bok was gezeten, eveneens bijtijds den beganeri grond be reikt had. Ook de koetsier wist zich in'tijds te redden. De twee inzittende dames, mevrouw Bre mer uit Delft en' mevrouw Van Blom uit Leiden waren met het rijtuig in dê duistere diepte ver dwenen. Redding scheen vrijlwel onmogelijk, aan gezien men geen hand voor oogen zien kon. L'och werd gelukkig door de dochter van de weduwe Terpstra:, Meta Terpstra, ontdekt, dat er iemand in de Vecht dreef, en toen is de lieer J. van Maurik er in geslaagd deze dame, het bleek mevrouw Bremer te zijn, aan wal te bren gen. Maar men slaagde er niet in mevr. Van Blom te redden. Nadat er naar het rijtuig ge doken was, bleek er niemand meer in te zitten; bet lijk van mevr. Van Blom werd later aan 'den tegenover gelegen oever opgehaald. Door een ongelukkig toeval kreeg op de jacht de jachtopziener onbezoldigd rijksveldwachter K., te Stavenisse, de lading van een geweer in den voet, waardoor twee teenen werden verbrqzeld. Bq het schoonmaken van ruiten is gister morgen mevrouw V., te Zutphen, uit de derde verdieping van baar woning aan de Markt aldaar gevallen door een vallicht. Zq kwam in de gang van de benedenverdieping terrecht. Haar beide beenen waren gebroken. De ontslagen Amsterdamsche ge- meent e-a mbtenaren. De Amsterdamsche Bond van gemeenteambtenaren en beambten hield gisteravond in het gebouw Bellevue een drukbe zochte vergadering, ter bespreking van het ontslag der heeren Buriks, Gulden en Smit uit den gemeen tedienst. De vergadering was niet toegankelqk voor de pers, maar na floop deelde het bestuur ons mede, dat pl. m. 6000 leden aanwezig waren. De ontslagenen, zoo heet het verder, werden bq hunne binnenkomst met donderend applaus begroet. Na opening van de bq eenkomst door den twee den voorzitter, den heer G. de Koning (de heer is Smit is eerste-voorzitter van den bond), stelde deze voor, de ontslagenen in hunne functies als bestuurs lid en (of) redacteur van het officieel orgaan te handhaven. Bq acclamatie werd hiertoe besloten. Daarna werd voorlezing gedaan van verschillende sympathiebetuigingen, gezonden door vereenigingen van ambtenaren en werklieden en van gemeente raadsleden (welke vermeldt het communiqué niet). Meegedeeld werd, dat voor de weerstandskas was ingekomen f 250 in eens en een toezegging van f190 per maand. Bovendien bestolen ambtenaren van enkele afdeelingen lpct. van hun salaris te storten. Zonder stemming werd aangenomen de volgende motie«De buitengewone vergadering, enz. keurt ten sterkste af het ontslag uit den gemeentedienst van de redacteuren van «Het Prinsenhof." Ten slotte besloot de vergadering aan het bonds- bestuur blanco mandaat te geven voor het voeren van de volgende actie: lo. het zenden van een adres aan den gemeenteraad, 2o. het beleggen van openbare vergaderingen; 3o. het uitgeven vaneen manifest aan de burgerq. De vergadering, zoo besluit de olficieele be- stuursmededeeling, droeg over het algemeen een zeer geestdriftig karakter. Kwartjesvinders. De koopman M. V. B. uit Kissingen in Beieren, vertoefde te Rotterdam op zqn doorreis naar New-York. Gister-avond aan de Wiihelminakade wandelende, werd bq in zqn moedertaal aangesproken door een hem onbekend man, die hem zoo wist te bepraten, dat bq met hem de stad in ging. Deze onbekende, een kwar tjesvinder, bracht hem in een café in de Zwarte Paardenstraat in het gezelschap van twee andere kwartjesvinders. Het slot van de geschiedenis was dat de kaarten op de proppen kwamen. De be kende kwartjesvinders-truc werd in toepassing gebracht en na aanvankelqk gewonnen te hebben, verloor de Duitscher achtereenvolgens een kapi taaltje van 6000 mark in bankpapier. Toen liep hq naar de politie, maar de kwartjesvinders had den ;ich met den buit al uit de voeten gemaakt. Overstrooming. Ten gevolge van boven matig grooten regenval hebben in Haiderabad (Britsch-Indië) groote overstroomingen plaats. Vele bruggen 2qn bezweken en meegesleurd duizenden huizen zqn ingestortzeer veel menschen zqn om gekomen. De landstreek is geheel verwoest. Overa' drqven Iqken rond. De ramp te Haiderabad, gaat in verschrikkelijk heid elk denkbeeld te hoven. Door afwezigheid van' officieele gegevens is het onmogelijk, om het juiste aantel slachtoffers ook maar bij be nadering vast te stellen. De „Standard" spreekt van 10.000 dooden, wat misschien wat al te hoog geraamd is. Toch loopt het getal der bq de ramp omgekomenen in de duizenden. Er komen be richten. van vele daden van zelfopofferenden hel- denfmoed. De pleegzusters van het Victoria Zfi- nfana-hospitaal droegen de patiënten op het dak van het gebouw en vele Engelschen ondernamen inl ranke bootjes het gevaarlijke reddingswerk in den razenden stroom. Het dorp Ghauliguda, be staande uit een duizend huizen, verzonk ineens in' den modder. Een afschuwelijke stank stijgt van' hetdand en de Engelsche officieren, benevens de onder hun toezicht werkende mannen, dragen doeken met desmfectantia voor den mond. Ten bewijze, dat het aantal dooden nog in 't geheel niet vaststaat, diene, dat het aantal slacht offers, dat Je overstrooming geëischt heeft, vol gens een telegram aan het „Berl. Tagebl."," op ongeveer 1000 wordt geraamd; de ongelukkigen zijn allen begraven in het moeras, dat het weer wegzakkende water heeft achtergelaten. Men ge bruikt olifanten, om de gevaarlijke stukken muur, die nog overeind staan, omver te halen. Uit de Spaansche provincie Kataloni worden hevige overstroomingen gemeldtvele rivieren zqa buiten haar oevers getreden. In het stadje Bajes staat het water tot de eerste étage, zoodat de be woners op het dak zqn gevlucht. De rivier de Lio- bregat, is zes meter boven het gewone peil geste gen. Sommige spoortreinen kunnen niet meer rjj- denoveral verwoesting en daarmede gepaard gaan de armoede. Ontploffing. Bq een hevige ontploffing in een chemische fabriek te Rendsburg zqn 14 werk lieden zwaar gewond twee gewonden liggen op sterven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2