Je Apollinaris LEVENSVERZEKERING de Nederlanden m 1845 BRAND INBRAAK JOH. KAMMAN. ïii toner, de beste Maize na ter wereld, S PA ARB ANK TE SCHIEDAM. 30,000,000_Flesscteï_en Irniten. 99 VERZEKERING Portretten in kool, platina en andere procédés. I is een uitmuntend voedsel voor Kinderen en tiet allerfijnste voor de bereiding van Puddingen en Sauces. Spaarzegels a I, 2 en 5 cents. Advertcntiën. Faillissement. Op een druk handelskantoor kan voor direct een geplaatst worden. Men vrage uitsluitend het Roode Driehoekmerk. Dagelijks geopend en Zondags van 9 tot 4 uur. Hulpkantoor in de Alida-Bewaarschool (Leliestraat), geopend eiken Maandagavond van 71/*—£7« uur. MEMORIE TAN ANTWOORD op het verslag van het onderzoek der Óemeentebegrooting voor 1909 in de afdeelingen van den Ge meenteraad. Volgn. 132. Kosten van het instandhouden van schoollokalen en ondenvijzerswoningen. Het zinken dak der gangen van school E. is totaal versleten en veroorzaakt aanhoudend lek kages en geelt aanleiding tot inwateren en ver rotten der kap; vernieuwing is dus noodzakelijk; ook de schutting moet hersteld worden, omdat de buren klagen en beide partijen hinder hebben van den tegenwoordigen toestand. i'Wat het verfwerk betreft, daar dit geen jaar lijks terugkeerende post is, is dit niet in het gewoon onderhoud opgenomen. Voor g'ejwöon on derhoud is dan ook slechts 1 °/o der waarde van het gebouw gerekend. Voor school C. is dit f 300.zou men hieruit het verfwerk moeten betalen, dan bleef er te weinig over voor de in bet onderhoud begrepen kleine herstellingen, veranderingen en verbeteringen. Volgn. 134. Kosten van hel aanschaffen en onderhouden der schoolboeken, leermiddelen en aehoolbehoeften. In de Sectiën I en II kwamen deze kosten onderscheidene leden zeer hoog voor. Gevraagd werd, of zij niet bijv. tot f 1.per leerling kun nen worden teruggebracht. Als wij goed zijn inge licht, werd dit bedrag ontleend aan gegevens afkomstig van bizondere scholen. De vraag is echter, of de vergelijking wel zuiver is. Onder dezen post behoort bijv. ook de aanschaffing van landkaarten en platen. Ook meenen wij, dat de benoodigdheden voor handwerkond©rwijs even als die voor het handteeken onderwijs, aan de bizondeie scholen veelal door de leerlingen zelf worden aangeschaft. f t De verhooging met f300.geschiedde reeds met, ingang van het loopende jaar met het oog op de uitbreiding van school F. Volgn. 135. Kosten van verlichting en van verwarming en van het schoonhouden der school lokalen. Het bedrag per M3. verwarmd schoollokaal was in het afgeloopen jaar, over alle scholen om geslagen, gemiddeld f0.17. Waar in de Gemeente- scholen tevens de Normaal- en Herhalingslessen gegeven worden, en ook de Hoofden vrij stoken hebben, gaat o.i. de vergelijking met particuliere scholen niet op. Wat op de verschillende scholen verbruikt wordt, kan precies worden nagegaan en beeft dan ook al eens aanleiding gegeven om met de Hoofden van enkele scholen dit punt te bespreken. Onoordeelkundig stoken en daar uit voortvloeiend brandstoffenverbruik zal ech ter niet gemakkelijk te keeren zijn, omdat het personeel, dat de kachels bedient, te groot en te afwisselend is. 1 Volgn. 141. Kosten van belooningen en eere blijken. Verhooging met f 200.— vari dezen post werd verzocht door de Plaatselijke Schoolcommissie, omdat de hoofden der openbare en bijzondere scholen door de voortdurende stijging van het leeilingental steeds meer moeite hebben om met liet beschikbare geld tond te komen, i r VolgD. 1436. Kosten van Middelbare Scholen. Nadat de .-Commissie van Toezicht op het M. dooi ons met het oog op den linanjeieelen toestand was uitgenoodigd om de verhooging met f 300.— van den post voor schoolboeken en schoolbehoeften terug te nemen, gaf de Com missie ons te kennen, daaraan niet te kunnen voldoen, omdat dit bedrag voornamelijk voor na tuurkundige instrumenten noodzakelijk werd ge acht. W.j meenden ons daarbij te moeten neer leggen. Volgn. 143c. Vuur en licht in de scholen. Deze post moet met f 300.worden verhoogd, waar over het hoofd is gezien, dat de Gemeente zelf voor licht in de voor de 'Burger-Avondschool beschikbare lokalen der Ambachtsschool heeft te zorgen, j i Volgn. 145. Kosten van het Gymnasium. Inderdaad kan door het optreden van een nieu wen Rector de post „Jaarwedde van den Rec tor" met f500.worden verminderd. Wat de kosten van brandstoffen aangaat, het gemiddelde cijfer van 1906 en 1907 was voor het Gymna sium f 350.De Hoogere Burgerschool verbruikte in 1907 aan brandstoffen f 450.Omdat de Bur ger-Avondschool naar de Ambachtsschool is over gegaan, ïs dit cijfer voor 1909 geraamd op f 350, Aan de hand van het cijfer voor het Gymnjasium zal dus de raming voor de Hoogere Burgerschool waarschijnlijk wat laag zijn. Volgn. 150. Uitgaven voor Volksfeesten Wij. meenen dat de finan'cieele toestand niet toelaat gelden uit te geven voor Volksfeesten. Het particulier initiatief zal zich in dezen moeten richten tot de ingezetenen. f Volgn. 151. Kosten van het Stedelijk Muziek korps. Waar reeds zooveel moeite en kosten zijn be steed aan het Stedelijk Muziekkorps, dat zoo uit stekend voor den dag komt en in een behoefte voorziet, die moeilijk kan worden op zijde gezet, zouden wij het zeer betreuren indien dit korps werd afgeschaft. 1 Volgn. 156. Subsidiën aan Godshuizen. Lat het een verkeerde boeking zou zijn dat onvermogende "patiënten ten laste worden gebracht van bet Ziekenhuis en niet van het Burgerlijk Armbestuur moet worden betwist. Het Burgerlijk Armbestuur staat naast, niet boven het Stads ziekenhuis. Beide instellingen hebben een afzon derlijk bestaan en een eigen werkkring. De pa- tienten buiten het Ziekenhuis zijn voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur, die in het Zieken huis voor het Ziekenhuis zelf. Hoe zou zonder dat de instelling onder de Annenwet kunnen vallen? Overigens verwijzen wij naar de in 1906 gehouden discussiën (ver sing hl. 498). Wat betreft de inwendige toestand vpi bet Ziekenhuis, merken wij op dat bij den. Raad is ingekomen een schrijven van de Com missie voor de Administratie, waarin de toestand wordt bloot gelegd en verzocht om over. te gaan tot den bouw van een nieuw Ziekenhuis ,welk schrijven in onze hanfden is gesteld .om .advies. Wij kunnen daaromtrent thans nog hiets mede- declt-n. 1 Volgn. 157. Subsidiën aan Armbesturen. De vraag In de 3e Sectie besproken zal door ons tot een punt van gedachtenwisseiing met titel Burgerlijk Armbestuur woAleii gemaakt. Volgn. 159. Kosten der Kamer van Koophan del en Fabrieken. Ons is nog door den heer De Groot gevraagd, of deze post niet kan worden verlaagd met, het saldo der rekening van het vorig jaar ten bedrage van f321 26. Wij merken echter op dat de Ka mer ieder jaar een saldo op haar rekening noteert, in 1905, 1906 en 1907 resp. f259.78, f271.92 en f321.26 bedragende, zoodat bijv. in 1907 maar f321.26 f271.92 f49.34 minder dan de uitgetrokken 1'600.werd uitgegeven. Volgn. 168. Kosten van brandverzekering der gebouwen en de daarin geborgen goederen en geldswaarden. Wij merken op dat de Gemeente aan de maat schappijen bij welke zij thans volgens beurspo- lis i.3 verzekerd, nog tot 1 Januari 1912 is ver bonden, zoodai zij toch vóór dien tijd niet in de mogelijkheid is tot een andere verzekering over le gaan. Ten aanzien van een stedelijke brand verzekering verwijzen wij naar het antiwoord op een soortgelijke vraag gegeven in 1904 bijl. biz. 307 en 317. Zie hand. blz. 477 en volg. l aar werd geschreven: „Het beginsel van voor „aüon verplichte verzekering bij de gemeente van „de panden in de gemeente gelegen is ons aller „minst sympathiek. In elk geval ligt het, indien „hel ooit zoover komt, nog zeer ver in het „verschiet dat de toepassing daarvan hier te lande „in zwang komt. Wij meenen dan ook dat het „voor het gemeentebelang onvruchtbaar is op „het denkbeeld verder in te gaan." Volgn. 169. Onderhoud van bezittingen niet voor den publieken dienst gebruikt of van wer ken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen. Ongetwijfeld zou de verbetering van den toe stand bij de Buitensluis en de Brouwerstraat eerst teu volle tot haar recht komen, als ook het politieposthuis met brugwachterswoning, als sta in den weg ware weggeruimd. Met het oog op den financieelen toestand der Gemeente durven wij echter daartoe niet te adviseeren. Volgn. 192. Kosten van andere buitengewone werken die uit buitengewone ontvangsten bestre den mogen worden. Het komt ons voor, dat een tweede waterver binding met Schutsluis van binnenstad en Maas een te ingrijpende zaak is om zonder ernstige v ooi bereiding tot de uitvoering daarvan te be slui (en. Wij verwijzen overigens naar hetgeen wij omtrent deze verbinding opmerkten onder de algemeen© beschouwingen. Wij moeten toegeven, dat de samenstelling van het lijstje der uitgaven te wenschen overlaat en zullen daarmede reke ning houden bij het opmaken van volgende be- grootirgen. Op het boven onder volgn. 156 ver meld verzoek der Commissie voor de Admini stratie zal een besluit moeten zijn genomen, al- vi reus een post betreffende het Ziekenhuis op de begrooting kan worden gebracht. ONTVANGSTEN. Volgn. 3. Huur of pacht van landerijen. D© opbrengst der landerijen in 1907 in Oud- Ma thenesse aangekocht lijdt, dit was bij den aankoop reeds genoegzaam bekend, onder den schadelijken invloed van de glasfabrieken, hoe wel bij de openbare verhuring hooger prijzen werden bedongen dan weid verwacht. Onderdeel 47. Exercitieterrein. Wij merken op dat de betrokken Cricket- en Voetbalclub alleen op bepaalde dagen en uren de beschikking over het terrein heeft. In den oveiigen tijd is het beschikbaar als publiek speel terrein. Het bedrag van f60.dat de bedoelde vereeniging betaalt, is niet te laag, wanneer men erkent dat het op den weg der Gemeente ligt, waar mogelijk, voor dergelijke sport terreinen be schikbaar te stellen. Waar wordt gewezen op de kosten die door de Gemeente aan het terrein worden besteed, kan worden medegedeeld, dat deze zoo goed als alleen bestaan in het uithalen der slooten, die in de laatste jaren gemiddeld f 40.per jaar bedroegen. Volgn. 7. Tienden, cijnzen en erfpachten Onderdeel 12 moet luiden: „De Vereeniging „"Volkshuisvesting" voor een gedeelte grond om sloten door de Rhoonsche-, de Maasdamsche-, de Nieuwe Maas- en de Klaasfwaalsche straat, ter grootte van 2018 centiaren in erfpacht uitge geven voor 75 jaar, ingegaan den 10 Maart 1908 en eindigende met 1 Januari 1982 voor f 636. per jaar, bedragende met bijdrage voor admini stratiekosten f 667.80." 1 Getrouwd D. REBERS A. M. VAN NIEUWEN BUIZEN, die, mede namens wederzij'hcbe familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bjj hun huwelijk onderdoecGn. - Schiedam, 29 October 1908> Botterdam, Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Rotterdam van 28 October 1908 is. G. WITKAMP, Koopman in steenkolen te S biedam, in staat van faillisse ment verklaard, en zulks met benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. F. M. C. E. KOKSMA tot Rechter-Commissaris en van denondergeteeker.de, Notaris te Schiedam, tot Curator. De Curator, W. A. v. DOLDER Dz. Schiedam, Nieuwstraat 30. Eigenhandig geschreven brieven, onder letter K, aan het bureau dezer Courant. V Het Bestuur der Vereeniging de Ambachtsschool voor Schiedam en Om streken bericht, dat het schoolgebouw voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld op Zaterdag 31 Octo ber 1908, -'s namiddags van 1 tot 4 uur, entree 25 centop Zondag 1 November 1908, 's morgens van 1012 uur entree 25 cent, 's namiddags van 14 uur, entree 10 cent. Leden hebben met één dame vrijen toegang, op vertoon van uitnoödi- gingskaart of bewijs van lidmaat schap. (Vatutirlijb Koolzuurhondend Mineraalwater. Jfaarlijksche Verkoop DAM DAM 46. RESERVE-KAPITAAL t 187658.84. Geeft 3.6 rente 'sjaars, rente op rente Minste inln^e *25 cents. Inbrengen en terug ontvangen van gelden en bijschrijven van renteop alle werk dagen 's v.m. v. 9 12 uur, en 's Vrijdags- en Zaterdagsavond v. 7Vs—8Vj. uur Ten kantore van de Spaarbank en in de Alida-Re waarschoot zijn verkrijgbaar EN engste bediende [1(1/ DEN HAAG (vroagsr Zutphan}. Dlroctla HENNY KAPITAAL.'" f 4.000 000.00 I RESERVEFONDS: ruim 1.235.000.001 GONO Zwaardemaker's Jams.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 4