Dagblad voor Schiedam Omstreken. Abonneert D op ie Nieuwe ttiamebe Courant iel iralis SeiMeerfl MapiM priis 10 c. p. ieef, 0,45 p. N9.fl.35 p. 3é, 31ste Jaargang. Dinsdag 3 November 1908 No. 9253 DE BALKAN. Officieele berichten. Waarschuwing. Buitenlandsch Nieuws. F EUILLETON. De Afrikaan. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldel ijk adverteeren worden uiterst bil- 1 y k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39 Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge bet bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam Gemeenteblad no. 42) de 2de lijst, bevattende de namen van houders van honden binnen deze gemeente, op beden is gesteld in handen van den Gemeente Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Veror dening, de belasting moet zjjn voldaan veertien dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet op straffe van vervolging, volgens de Wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK WS. De Milaneesche »Secolo" maakt een gesprek openbaar, dat baar redacteur heeft gevoerd met Ciemenceau, die eergisteren te Pallanza is aange komen. De minister-president deelde mede, dat een conferentie noodzakelijk is om het Balkan pro bleem op telossen. De conferentie zal plaats vinden en zal uitsluitend vreedzame gevolgen hebben. Ciemenceau zeide niet te ge'ooven, dat Rusland tegen een conferentie gekant is. Nimmer waren aldus verder de minister-president Engeland, Frankrijk en Rusland, als thans, zoo trouw vereenigd in hetzelfde doel om den vrede in Europa te Waarborgen en de eerbiediging te verkrijgen van alle voorrechten. Frankrijk ziet met sympathie de bevestiging van de onafhankelijkheid van Bulgarije, maar om dezelfde reden moet het de politiek der Jong-Turken ondersteunen, zonder de belangen van Je kleine Balkanstraten uit net oog te verliezen. Engeland en Frankrijk zijn het eens over de aan Je conferentie voor te leggen punten. De openbare meening is op onze hand. Dev Kroonprins van Servië is gisteravond uit Petersburg vertrokken. De Tsaar heeft gister graaf Bercbtold, den ge zant van Oostenrjjk-Hongarjje, in particulier ge- boor ontvangen. Gister zjjn in de Bulgaarsche Sobranje de beraad slagingen over het ontwerp van antwoord op de koninklijke boodschap begonnen. Het ontwerp is een uiteenzetting van de boodschap. In het ant woord wordt de onafhankelijkheidsverklaring goed gekeurd. Roman van W. S. MAUGHAM. 29) Is 't waar? Nu, dan ligt hij misschien in mijne tent. Ik zal eens gaan kijken. Blijf bier, beval Alec scherp Zeg eens, ge hoeft mij niet te commandee- ren als een hond. Gij hebt het recht niet om zoo tegen mij te spreken. Ik ben uit vrije beweging met u meegegaan, en ik laat mij niet door u be handelen als de eerste de beste neger. Als ge uw hand even in uwen heupzak steekt denk ik dat ge daar uw revolver wel zult vmden. Ik ben niet van p'an hem u te geven, zeide George, met lippen wit van angst. Wilt ge dat ik zelf hem uit uw zak kom balen staarden elkaar even aan. Toen stak Geor langzaam de hand in den zak en hij haalde en revolver te voorschijn. En eensklaps, als door ®^ne plotselinge opwelling gedreven, legde hij het aPen op Alec aan en vuurde. Walker, die aast hem stond, zag de beweging en sloeg in- mctmatig de hand van den knaap in de hoogte -9°dat de kogel over Alec's hoofd vloog. Tegely- DUITSCHL AND Keizer Wilhelm's uitlatingen Do Parijsche „Matini" heeft een hoofdartikel, waarin aan tiwiee .gebeurtenissen uit de jongste politieke geschiedenis herinnerd wordt. De eerste dateert van 1901, en viel iin de dagen toten Radolin als ambassadeur te Parijs kwam. Hij bezocht Del- xcassé, den toen mali gen .Minister van Buitetnland- sche Zaken, en stelde ronduit de vraag op Welke wijze een toenadering tusschen Diuitschland en Fran ju-ijk bewerkstelligd kon worden. Dielcassé be gaf zich onmiddellijk daarop naar Loubet en Wal- deck-Rousseau en stelde met deze twee staats lieden, een aantal vragen op om te' weten te komen, hoe deze toenadering bedoeld Was. Het antwoord op deze, vragen is tot op den huidigen dag niet gegeven en, merkt Stéphane Lauzan.ne, de schrijver van dit artikel, op, we begrijpen nu, dat Biilow de; vragen van de Fran- sche regeerinlg nooit' gelezen hoeft, omdat hij liet te druk had. Ee andere gebeurtenis dateert van 24 Maart 1904, dus voor de onderteekèning van de Engelsch- Fransehè overeenkomst betreffende Marokko. Del- cassé stelde Radolin' van alltes op de hoogte, zelfs voordat de Russischei ambassadeur bericht had ontvangen. Toch hebbep de Duitschers altijd beweerd, dat Delcassé hen niet op de hoogte van het Fransch-Engelsche verdrag had gesteld en z.j hebben van deze zg. nalatigheid gebruik gemaakt, om Frankrijk aan te vallen. Het blad merkt er bij; op, dat Matthias Erzberger, de rap: p01 leur van de Duitsc-h-e le'gerbegrootingscommis- sie, tevens bekend voorstander van een Frarisdh- Dnitsche toenadering, het hiermede volkomen eens is. Mer, had misschien mogen verwachten, dat deze ongelukkige geschiedenis door de geheele wereld ad notam werd ge-nomen, om voo-ral niet te worden vergeten, als nu, niet met ieder half et maal, dat njeuwe bladen brengt, duidelijker en duidelijker biteek, dat de dagen, van den Rijks kanselier geteld zijn. I e .New-York HeraFP'-correspond-ent te Ber lijn, seint aan zijn blad, dat in de Duits'cihe hoofd stad algemeen wordt aangenomen, dat Von Bü- iow de. heldenrol speelt, door voor zijn vorst in de bres te springen. Met andere woorden, dat zijn schijnbaar naïeve uitlegging, als zou hij het gewraakte interview niet gtelezen hebben, niet zoo maar grif wordt geloofd. Billow's aanblijven of heengaan maakt natuurlijk de geheele Duitsche pers warm, maar lan'g niet altijd ten gunste van den rijkskanselier. De „Mor- genfpost.", radicaal, zegt -0. m. „Misschien 'vindt de keizer het noodig, om Von Biilow te handhaven. Maar ate 't volk hem nu njiet langer wil als rijkskanselier?" Ook het „Berl. Tagebl." valt èn keizer èn kan selier in bittere bewoordingen aan, en eischt, den naam van den man tie kenhen, aan wien kerty'd was de dokter toegesprongen en had den deugniet by den kraag gevat. De revolver viel op den grond, Alec verroerde zich niet. Laat my los schreeuwde George, opgewonden van woede. Gij hoeft hem niet vast te houden, zeide Alec. Het gehoorzamen aan Alec's bevelen was Adarnson een tweede natuur. Hjj liet dus zijne handen af van den jongen. George zakte ineen op een stoel. Walker raapte den revolver op en gaf hem aan Alec, die kalm in de ledige kamer de patroon huls paste. Gjj ziet dat het past, zeide hij. Zoudt gij nu niet liever de waarheid zeggen. George was nu geheel klein gemaakt. Hij snikte. Ja ik heb haar neergeschoten, stamelde hjj. Zjj maakte kabaal, en toen werd ik des duivels. Ik wist niet wat ik deed tot dat zjj schreeuwde en ik het bloed zag. Hij verwenschte zichzelf, dat hij zoo dom was geweest om de patroonhuls weg te werpen. Zijn eerste gedachte was geweest al de kamers weer te laden. Herinnert ge u nog, zeide Alec, boe ik twee maanden geleden een raan aan den naasten boom heb laten opknoopen, omdat bij een van de in landers had gedood George sprong op, bevend aan al de leden.' Ophangen 1 schreeuwde George. Dat zult ge rnjj toch niet doen do kanselier het interview' zegt te hebben ge zonden. Ee „Germania", orgaan der Katholieke partij-, valt eveneens Von Biilow op 't. heftigst aan. Be gematigde en libérale „Voss. Ztg.", leidend orgaan der Duiteche bourgeoisie, verklaart, dat de Rijksdag tekst en uitleg motet c-ischen omtrent deze zaait, zonder eenig precedent in de anmaleh der politieke geschiedenis. De Engelse-he pers wijls't op die- ernstige gevol gen die de uitlatingen van deiij Ke-izer voor de inter- natitmale staatkunde kuonjen hebb-eh, wijjj er uit gebleken is, dat de Europeesc-he staatslieden thans minder dan ooit kunnen vertrouwen in de Duitsche diplomatie, zulks om de aan. het licht gekomen stumperachtige manj-er, waarop zij met staats- bescheideh van groot gewicht te werk gaat. De Duitsiohers zoo redentee-ren de Engelsche couranten, moeten het zaakje maar onder el kander uitvechten. De Engelschen hebben enkel te maken met de behoorlijk geauihentioiseerde bekentenis de-s Keizers, dat do meerderheid van het Duitsche volk anti-Engelsch ge'zind is; zij- moeten den wenk des Keizers beanflwöordefn met een onverwijlde, krachtige versterking der Brit- sche vloot. Telegrammen uit Tokio aan de Engelsche bladen behelzen, dat de onthullingen nopens de toekom stige rol van Duitschl'a.nd in d-e O-ost-Aziatische wateren de Japanners hebben geschokt en ver bitterd. De Japansche bladen vragen, wat de drei gende taal des Keizers jegens Japan en China t© beteek enten heeft. ïs het een vergee-fsoh-e po-ging om het Britsch- Japansch bondgenootschap te verbreken, en weer te komen tot een samengaan van Engeland eh Duitschland in Oost-Azië? In het Engelsche Lagerhuis vroeg gister de af gevaardigde William Redmond, of het plan voor den veldtocht om den Boerenoorlog te beëindigen, volgens hetwelk lord Roberts inderdaad ageerde, van den Duitschen keizer ontvangen was en in" dien dit zoo was, of Hal iane dan dit document wil publiceeren, Haldane antwoordde dat de archieven van het ministerie van Oorlog geen zoo danig document bevatten en dat er evenmin eenig gegeven bestaat, volgens hetwelk het in bezit zou gekomen zjjn van iemand, die verbonden is aan het ministerie. Ik ben derhalve niet in staat om aan het verzoek tot publiceering van het docu ment te voldoen. Vele leden lachten om deze verklaringen. Zoterdagavond om 6 uur is de Keizer dien rijks kanselier komen bezoeken. Zij hebben twee uren lang met elkaar gesproken. Volgens de «Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" is, totdat minister von Schoen hersteld zal zijn, aan von Kiderlen-Wachter, den keizerlijken gezant te Boekarest, de leiding van het departe ment van Buitenlandsche Zaken opgedragen. Wees maar niet bang, antwoordde Alec koel. In elk geval moet ik by de inlanders het respect voor de blanken ophouden. Ik was half dronken toen ik die vrouw zag. Ik was voor hetgeen ik deed niet aanspra kelijk. In elk geval is het resultaat er van, dat nu de gansche stam zich tegen ons heeft ge keerd. Het opperhoofd van den stam was Alec's vriend, en hjj was het, die hem de afgeschoten kardoes had toegezonden. Het nieuws trof Alec als een donderslag, want de Turkanas waren zijne beste hulptroepen, en hjj had op hunne trouw altjjd vast gerekend. Het opperhoofd zeide dat hjj zijne mannen niet in toom kon hou den en dat niet alleen Alec zich niet m°er op hen verlaten kon, maar dat zij waarschijnlijk bunne wapens tegen hem zouden keeren. Zjj bad-ien reeds al de naburige stammen tegen hem opgeruid en hadden gemeenen zaak gemaakt met de Arabieren. Alec had juist op het punt gestaan tot het toe brengen van een beslissenden slag en nu was al hetgeen hij in drie jaren gedaan had verijdeld. De Arabieren hadden de gelegenheid aangegrepen om plotseling offensief op te treden, en het onver- hoedsche van hunnen aanval, was voor Alec's troep bijna reeds noodlottig geworden. Nog zoo'n gevecht als dat van gisteren en het was met de gansche expeditie gedaan. George sloeg Alec gade, terwijl dezen naar den grond staarde. TURKIJE. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, is er onder de Turksche soldaten muiterij uitge broken. De «Daily Telezraph" verneemt nader, dat de muiterij zich steeds meer uitbreidt. MAROKKO. Verschillende bladen vernemen uit Tacger, dat Moelai Hafid van plan is naar Rabat te reizen, om daar de vertegenwoordigers der Mogendheden te ontvangen en hun die in dit jaargeiijde moei lijke reis naar Fez te besparen. ENGELSCH-INDIë. Ter eere van het 50 jarig jubileum van de overname van Britsch Indië door de Kroon van de oude Oost-Indische Compagnie heeft Koning Eduard een boodschap tot zijn Indische onderdanen ger-ent, waarin verklaard wordt dat het de opperste plicht der regeering is met alle mogelijke gestrens Beid tegen alle samenzweringen, die voor ieder goed Indiër een gruwel zijn, op te treden. Verorr worden voor de naaste toekomst prioctpieele uit breiding van de bevoegdheidder vertegenwoordigen de lichamen en een amnestie aangekondigd. AMERIKA. De presiileiuskeuze. Heden is de groote dag der presidentskeuze ia de Ver. Staten van Noord-Amenka, d.w.z. de dag waarop de gedelegeerden worden gekozen, die fei telijk den president zullen kiezeu, hoewel de uit slag door hunne keuze reeds beslist is. De oud-minister van Oorlog Tati, de gunsteling van den nog fungeerenden president, blyti ae meest begunstigde candidaat. De beide dagbladen, die de twee tegenovergestelde kampeü vertegen woordigen, geven de volgende pronostiek van de verkieziug. De «Tribune" van New-York republikeinsch geeft 306 stemmen aan Talt en 444 aan Bryan, blijvende aldus 34 gedelegeerden twijfelachtig". De «Poste" van Washington democraat geeft 281 stemmen aan Taft en 187 aan Bryan en 15 stemmen onzeker. De uitslag der verkiezing wordt echter eerst Donderdag bekend. Dat iniusschen de verkiezing van den candidaat die door president Roosevelt zoo krachtig gesteund werd, vaststaat, is uit de uitlatingen van de beide bedoelde bladen wel af te leiden. De boycott-beweging tegen de Japansche goe deren, leidde te Hongkong gisteravond tot ernstige ongeregeldheden. Ghineesch gepeupel' plunderde 26 Ghineesch© winkels, <waar Japansche artikelen, voorradig waren. De politie kwam tusschenbeiden, waarbij een Engelsch hoofdinspecteur werd aan gevallen en een anjder gewond. Ook een paar in landse he politie-agenten (uit Br.-Indië) werden hy. En is dit alles cu mijne schuld nmrupelde Alec gaf geen antwoord op deze vraag. Ik houd het voor zeker, zegde bjj, dat de inlanders morgen naar de slavenjager* zuiten over- loopen, en dan zullen wjj van alle kant<-n word-n aangevallen. Wij kunnen het tegen al die dunt-noen niet houden. Ik heb Rogers en Deacon uitge-murd om al de Latoekas te halen maar ae hemel weet of zij bijtijds zullen aankomen. En zoo niet Alec haalde zwijgend zyne schouders op. Geor ge ademde gejaagd en in zijn keel rees weer een snikken. Wat wilt ge met mij doen, Alec 1 Mackenzie liep in gedachten heen en weer. Eensklaps bleef bij voor Walker staan. Gy hebt zeker nog wel eeDige toebereidselen te maken zeide hij. Ja. ja, ik ga al 1 En Walker ging heen, bly dat bjj van dit pjjniyke tooneel niet langer getuige behoefde te zjjn. Ook de dokter oordeelde zijne aanwezigheid verder overbodig en volgde Walker de tent uit. George ademde vrjjer toen hjj met Alec alleen was. LWorit wmolaau

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1