Dagblad voor Schiedam en ïl 31ste Jaargang. Woensdag 11 November 1908. No. 9260 A1 o h ii e e r t 05 ie F E U IL L E T 0 N- De Afrikaan. Nine Sclietasclie Corn Et uratis (Mtteeril Zoaiaistti prus 10 c. p.»eet, 0.45p. iM,fl.35 p. 3i0. Buitenlandsch Nieuws. Frankrijk en Duitschland. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. sj ktii müd. i_- Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. De minister van Buitenlandfcbe zaken stelde Sister den Franschen ministerraad in kennis met voorwaarden, waarop men het te Parijs en Berljjn eens was geworden ten aanzien van de regeling der kwestie van Ca«ablanca. De overeen- is, naar luid van een telegram uit Berljjn, gister Seteekend. Hiermede is aan dit geschil voorloopig een einde Kekomen en zal het Haagsche hof van arbitrage een eind uitspraak in deze hebben te doen. DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag. Uister is in den Duitschen Rijksdag het inter view van Keizer Wilhelm, onlangs in de Lonl- denscho Daily Telegraph" verschenen, ter sprake gebracht. De plaatsen in den Duitschen Rijksdag zijn kaast nimmer zoo bezet geweest als gister; alle afgevaardigden schenen aanwezig be~ zijn. De toe hoorders-tribunes waren overvuld; zelfs de hof- loge. on de diplomatenloge was zoo vol, dat de leuren niet konden worden gesloten. In hel bijzonder werd de opperhofmaarschalk graaf F.u- lenEurg opgemerkt. In de diplomatenloge waren Vertegenwoordigers der verschillende ambassades en gezantschappen aanwezig. Het eerste sprak Bassterinan namens de natio naal-liberalen. Het interview, aldus verklaarde hij, heeft, toen het gepubliceerd Werd ontzaglijke ver bazing en diepe kommernis gewekt. Dit vooral, toen bleek, dat de uitlatingen authenthiek waren. De kritiek, daarop geoefend, was zoo in bin nenland als buitenland ongunstig, ja vernietigend. Engeland wees de liefdesverklaring af, en ver bloedde te doen te hebben met een poging om Mantrouwen 'te zaaien tusschen Engeland, Frank- Hjk en Rusland. Algemeen wordt geprotesteerd tegen het in grijpen van den Keizer in de buitenlandsche poli tiek. Het gebeurde met de bezetting van den Amerikaanschen gezantsdhapspost bij de benoe ming van Hill, wordt sterk betreurd. 1 Itt onze buitenlandsche politiek moeten naar de Rijkskanselier zelf heeft gezegd worden betoondgelijkmatigheid, vastheid, zakelijkheid, constantheid, zonder dat gerucht wordt gemaakt. Wij, als aanhangers van de monarchie, zullen °nze monarchistische opvattingen niet wijzigen, Haar de reipublikeinschgezinden zien in dergelijke gebeurtenissen eer, dankbare stof voor propaganda tegen de monarchie. Vijandschap tegen Engeland bestaat bij ons niet. Met het oog op de moeilijke binnenlandsche en buitenlandsche kwesties die aanhangig zijn, dringen wij niet aan op het al treden van prins Bülow, maar wiiji willen waar borgen tegen het persoonlijk ingrijpen van den Vorst. Roman van W. S. MAUGHAM. 35) Zij keek omlaag naar hare kleeding. De lichte rouw bewees nog dat zij iemand verloren had, die haar zeer dierbaar was. Maar wat be toekende voor haar zelf dit vertoon van zwart en wit? Zij herinnerde zich nu weer de vlijmende smart, die Alec's brief haar veroorzaakt had. Eerst geloofde zij aan eene misvatting, en dat hare tranen slechts deel uitmaakten van een akeliger» droom. Het was toch al te gedrochtelijk wreed, dat het noodlot nu juist George motest getroffen hebben. Had zij al niet genoeg geleden? En' George was nog zoo jong I Hoe kon de Hemel dulden, dat een zoo jong leven reeds afgesnfeden werd 1 Toen zij echter tot hel besef kwam dat het werkelijk waar was, toen kende haai' verdriet geen grenzen. Al hare hoop was doodgeslagen en slechts wanhoop bleef haar nu nog. En bitter berouwde het haai', dat zij» ooit den knaap had laten meetrekken met deze noodlottige ex peditie ja, dat zij zelf hem daartoe aange spoord, half gedwongen had. Hij moest ster bende haar wel hebben verfwenscht. Haar vader Ten slotte las hij een verklaring voor, aangeno men door het bestuur van de nationaal-liberale partjj, behelzende »dat de persoonlijke inmen gingen van den Keizer in de buitenlandsche staat kunde noch dienstig zyn voor 't welzjjn des Rijks, noch in overeenstemming met de grondwet. Het bestuur geeft met erkenning van 's Keizers edele beweegredenen, uiting aan den wensch, dat de Keizer zich de terughouding oplegge, waartoe een constitutioneel vorst verplicht is." Basserman eindigde zjjn redevoering met den wensch Moge dit de laatste maal zijn, dat wij ons met zulk een verwjjt tot den Keizer wenden, (bijvalsbetuigingen). Daarna sprak Wiemer (vrijz. volkspartij). Hjj vond noodzakelijk dat het persoonlijke stelsel in de buitenlandsche politiek voortaan vermeden zal worden. Spr. ziet in de invoering van een in waarheid constivioneele rjjksgrondwet, in een eigen vrjjen wil op den grondslag der grondwet het geneesmiddel. Singer (socialist) betoogde, dat het buitenland met hoon tn spot de openbaarmakingen van de «Daily Telegraph" beeft doen vergezeld gaan. De meerderheid van den Rijksdag is mede schuldig aan dergelijke voorvallen (ontkenning bjj de meer derheid). Dat een groot deel van Duitschland vijandig jegens Engeland gezind i', moet genoemd worden den leitelijken to» stand in het gezicht slaan. Het Duitscbe volk moet welteljjk tegen een herhaling van zulke voorvallen beschermd worden door een grondwetswijziging, welke bet volk de beslissing geeft over oorlog en vrede en door een wettelijk voorschrift omtrent de minisierieele ver- auiwooi deljjkheid. Heydfcbrund (conservatief) reide Wij hopen, dat het Duitscbe volk in de ure des gevaars eensgezind zal zjjn. Ik geloof, dat ook de rijkskanselier het gebeurde zelf betreurt. Zulke dingen kunnen eens, maar niet ten tweede malen voorkomen. Wij ver trouwen dat de rijkskanselier antwoord zal geven (bijvalsbetuigingen rechts). Prins Hatzfeldt (viij conservatieve partij) zeide Volgens de rjjksgrondwet is de rijkskanselier de alleen verantwoordelijke persoon voor dergelijke kwesties. Wjj maken dus van het antwoord van den rijkskanselier onze houding afhankelijk. Von Bulow aan het wooid. De rijkskanselier het woord nemende zegtIk zal niét ingaan op alle punten, die door de voor afgaande sprekers zijn aangeroerd. Ik moet op de uitwerking mijner woorden in het buitenland letten en wil niet een n'icuw nadeel voegen bij het gr00te nadeel, dat door het bericht in de „Daily Telegraph" werd toegebracht (hoort! hoort.!). Zijne Majesteit heeft op verschillende tijdstippen zich tegenover particuliere Engelsche personen particulier geuit; die uitlatingen aan elkander gevoegd zijn in de „Daily Telegraph" openbaar gemaakt. Ik moet aannemen dat niet alle bijzonderheden juist zijn weergegeven (hoort! was dood, en George was dood, en zij was alleen. Nu had zij enkel nog Alec.... En toen, als een arm, weerloos dier ging haar hart uit naar hem. roepende om liefde, om bescher ming. 1 Al hare kracht de kracht op welke zij zich zooveel had laten voorstaan was ge broken, en zij voelde zichzelf volslagen zwak eu hulpeloos. Haar gansche wezen verlangde naar Alec en de liefde, die tot dusver slechts ils ?en licht voor haren voet was geiweest weid nu in haar als een verterend vuur. Maar Alec's woorden brachten de heenreis van Georg terug in haar zelfverwijitende hart, en z.t zag den jongen weer zooals zij zich hem het litfsl" herinnerde, in zijn flanellen sportpak, sttalend van 'levenslust en bloeiend van gezonde jeugd... En er rees een snik in hare keel, en hare stem trilde. -- Ik heb u immers gezegd dat ik niets be treuren zal, als hjj: een braven en dapperen' dood gestorven is, stamelde zij, zoo^ zacht, dat Alec haar nauwelijks kon verstaan. Het stond geschreven, dat ons huis op deze wijze aan een einde komen moest. Ik ben dankbaar dat George zóó gestorven is zóó, dat zijne voorouders niet beschaamd over hem behoe ven te zijn Braaf gesproken, zeide Alec. Dat is de hóógste moed. Maar zij schudde haar hoofd. Het is geen moed het is wanhoop. hoort I wordt er rechts geroepen). Van een weet ik. dat die niet juist is, dat is de geschiedenis van het plan van den veldtocht tegen de Boe ren. Het betreft hier eenige zuivere academische gedachten, die de Keizer in zijin briefwisseling met wijlen koningin Victoria heeft uitgesproken. Generaal von Moltke, de chef van den generalen staf en diens voorganger graaf Schlieffer, hebben verklaard, dat de generale staf nimmer een zoo danig plan de campagne of een dergelijken op den Boerenoorlog betrekking hebbenden arbeid van den Keizer onderzocht of naar Engeland doorgezonden hebben (hoort! hoort' van rechts en uit het centrum). Ik moet echter ook onze politiek verdedigen legen het verwijt dat zij te genover de Boeren dubbelzinnig is geweest. Wij hebben de regeering van Transvaal er te rechter tijd opmerkzaam op gemaakt, dat zij in het geval van een oorlog met Engeland alleen» zou slaan. Wij hebben haar rechtstreeks en door de bevriende Nederlandsche regeering in Mei 1899 in over weging gegeven zich in vrede met. Engeland le verslaan. De „Daily Telegraph" heeft de zaak te veel aangedikt In de kwestie van interventie kan geen sprake zijn van een onthulling. Om te kunnen beoordcelen of schending van vertrouwen heeft plaats gehad, moet men meer van de nadere omstandigheden weten, dan in het artikel der .Daily Telegraph" gezegd is. Er kunnen dingen aan voorafgegaan zijn, die de aanroering dezer aangelegenheid in een vertrouwelijke briefwisse ling ten minste verklaarbaar maken. Dat in het artikel der „Daily Telegraph" vele uitdrukkingen, te sterk zijn, geldt in de eerste plaats van het gedeelte, waar de Keizer gezegd zou hebben, dat de meerderheid van het Duitsche volk Enge land vijandig gezind is. Tusschen Duitschland en Engeland hebben misverstanden bestaan, ernstig en betreurenswaardig, maar ik weet mij eensge zind met het geheele hooge huis in de opvatting, dat het Duitsche volk op den grondslag van wederzijdsehe achting, vreedzame en vriendschap pelijke betrekkingen met Engeland wen'scht (le vendig bravo) en ik constateer, dat de sprekers van alle partijen zich in gelijken geest hebben uitgesproken. Het gedeelte van het artikel, dat betrekking heeft op onze belangen in de Stille Zuidzee is in een voor Japan vijandigen zin uitgelegd. Ten onrechte. Wij hebben in het verre Oosten nimmer aan iets anders gedacht dan voor Duitschland een aandeel in den handel van O.ost- Azië te verwerven en te behouden. Aanvallende oogmerken zijn hij den bouw van de Duitsche vloot verre gebleven, zoowel in de Stille Zuidzee als in Europa Voor het overige is de Keizer geheel dezelfde meening toegedaan als de ver antwoordelijke leider der buitenlandsche politiek. De erkentenis van de beroering, die het artikel in de „Daily Telegraph" heeft verwekt, zal den Keizer er toe leiden, in de toekomst ook in particuliere gesprekken zich zoodanige terughou ding op te leggen, als voor een eenvormige poli* tick alsmede voor het gezag der kroon dringend noodzakelijk is. Ware dit niet zoo, dan zou noch »k noch een mijiner opvolgers de verantwoorde lijkheid kunnen dragen (herhaalde bravo's). Voor do foul, die begaan is met de behandeling van het bandschrift neem ik de volle verantwoorde- Iqlkheid op mij. Ik betreur het, dat het depar tement van buitenlandsche zaken is gebleken niet geheel in orde te zijn. Ik sta er voor in dat dit zich niet zal herhalen. De indiening van myn vet zoek om ontslag is mij niet zwaar gevallen. Hel ernstige en zwaarste besluit van mijn politieke leven was, den wensch des Keizers volgemdej mijn ambt te blijven békleeden. Ik hield het voor mijn politieken plicht in dezen moeielijken tjjd den Keizer en het land verder te dienen (levendig bravo). Wij mogen in het huidige oogenblik voor liet buitenland geen kleinmoedigheid aan den dag leggen, een fout niet als een ramp doen schenen. Het nadeel is niet zoo groot,' dat het met omzich tigheid niet weder goedgemaakt kan worden. Ven Biilow eindigt aldus: Laten wij die bezon nenheid toonen, welke met den ernst van den toestand overeenkomt (bijvalsbetuigingen der meerderheid). LUXEMBURG. In de gewone zitting der Kamer, die heden ge opend werd, verklaarde de minister van Staat, Eyschen, dat de verstandelijke vermogens van dea groothertog zoo sterk afnemen, dat een regentschap zal ingesteld moeten worden. CHINA. De gang der staatszaken is geschorst tengevolge van een ziekte des keizers en der keizerin-wedowt. De keizer was de laatste veertien dagen ljjdend aan een ingewandsziekte, die gister verergerd is. Keizer Wilhelm heeft gister de werf van graaf Zeppelin te Manzell bezichtigd. Zeppelin maakte daarna met zijn schip weder een opstijging, welke door den keizer met belangstelling werd gadegeslagen. De keizer overhandigde Zeppelin gister de orde van den Zwarten Adelaar. Z. M. zeide daarbij het volgende: Het vaderland mag trotsch zijn zulk een zoon te bezitten, den grootsten Duitscher der 20ste eeuw, die door zijn uitvinding ons op een nieulw punt. van ontwikkeling van het menschelrjk ge slacht bracht. Moge het ons allen vergund zijn, eens, ook als gij, met trots op onzen levensavonjd tot onszelf te kunnen zeggen, dat het ons gelukt is met zoo schitterend gevolg ons dierbaar va derland gediend te hebben, De »Matin" wjjdt een hoofdartikel aan de wqnbouwcrisis in het zuiden van Frankrjjk. De toestand sehjjnt dit jaar weer even treurig tezjjnt als in het noodjaar 1908. Het blad voorspelt nieuwe onlusten. Soins, wanneer ik bedenk wat zijin vader was, ben ik dankbaar dat George dood is. Zijn einde was tenminste heldhaftig. Hij stierf voor een edele zaak, bij het vervullen van zijn plicht. En, ach het'leven zou toch niets dan hard heid voor hem hebben kunnen zijn geweest. Alec sloeg haar gade. Hij voorzag de woor den, die zij nu zeggen zou, en hij wachtte er op. -- Ik dank voor alles wat ge voor hem ge daan hebt, zeide zij, hare stem in bedwang houdend. Dat is niet noodig, antwoordde hijl ern stig. Zij zweeg even. Toen sloeg zij hare oogen op en keek hein strak aan. Hare stem had nu de gewone kalmte teruggekregen. Ik wilde nu van u hooren, dat hij alles heeft gedaan wat ik van hem zou kunnen wen- scheu. Het kwam Alec voor, dat zij het dralen van zijn antwoord wel moest opmerken. Hij had niet verwacht dat deze vraag hem zoo onver hoeds zou worden gesteld. Hij koesterde geen zedelijke bezwaren tegen het ze'ggen van een'e noodleugen. Maar wel voelde hij daarbij iets als een vuilen smaak in den mon'd als van stinkend water, Ja. Dat deed hij. Het mijn eenige troost, dat hij in dien kruien tjjd niets kleins of laags heeft gedaan, en dal hij in alle dingen braaf, eerlijk en recht schapen was. -- Ja. Dat was hij. En in zijn dood? liet leek Alec of iets hem de keel dicht kneep. He beproeving was erger dan hij had verwacht. fn zijn dood was hij zonder Vrees. Lucy slaakte een diepen zucht van verlich- ting. O, Goddank! Goddank' Gij weet met wal het mij waard is, dit alles van uw eigen lippen te hooren. Ik voel dat tot zekere hoogte zijn moed, en bovenal zijn dood, mijn vaders schuld heeft afgelost. Dit bewijst dat ons bloed toch nog niet bedorven is en het geeft mij mijne zelfachting terug. Ik voel dat ik nu de wereld weer in het gezicht kan kijken. En daarvoor heb ik George te danken! Hij heeft m(j tienduizend maal al mijne liefde ©n al mjjn*» zorgen over ho»i vergolden. Nu. Lucy, zeide Alec, ik ben blij dat liet niet enkel leed is, wat ik u breng. Ik vreesde al dat ge mij zoudt baten. Lucy kleurde. Er was eene nic-ufwe glans in hare oogen. Het scheen alsof zij opeens haren last van leed had afgeschud. 4 fWordt vtrwtlfé), ,:'.iv.v.iii:irtR> •wBiif.ow. -.itUiócih

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1