Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Dinsdag 8 December 1908, No. 9283. Abonneert D op ie De Afrikaan. Hiewe Sciietasclie Courant MlistM Magilai pms lil c. peet, 11.45 p. ui, 11.35 p.3 li Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten, ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- Btraat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. S] I*, Lbl U3 Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- 1ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. SO. DE BALKAN. De Fransche bladen hadden gisteren eenige opzienbarende tjjdingen over de Balkan-aangelegen heden. Engeland, Frankrijk en Rusland zouden volgens de nEcho de Paris", wegens Duitschland's hou ding, op het punt staan een bondgenootschap te sluiten. Uit diplomatieke kringen te Parijs verluidt, echter, dat men daar geenerlei geloof hecht aan deze geruchten. De Londensche correspondent van de Matin" beweert, dat Italië en Rusland een afspraak hebben gemaakt, om elkaar, wat er ook gebeuren moge, te steunen. En de Parjjsche editie der »New York Herald'' verneemt uit Berlijn, dat Rusland Oostenrjjk-Hon- garjje in het voorjaar zal aanvallen! Volgens berichten uit Triëst, duren de troepen bewegingen rusteloos voort. Er zjjn stoomschepen gereed gemaakt, om troepen naar Cattaro te voeren. Elke soldaat heeft een dikke wollen deken gekregen en is in een nieuwe grijze uniform ge stoken. Het Oostenrjjksch-Hongaarschelegerbestuur heeft ontzaglijke voorraden levens en geneesmid delen opgekocht. Op de spoorlijnen in Kroatië en Dalmatië wor den de reizigers goed opgenomen. Er zijn Zaterdag vjjf verdachte mannen aangehouden. De admira liteit te Pola rust oorlogsschepen uit. De schepen van de eerste en tweede reserve zjjn bijna klaar. -- De Bulgaarsche regeer ing heeft toes lemming gegeven tot de doorzending van duizend door Servië in Rusland gekochte cavalcrie-paarden. Zoowel Hongarije als Roemenië hadden de door zending geweigerd. i De correspondent van de „Matin" te Belgrado 'had een onderhoud mét den minister van Bui- tenlandsche Zaken van Servië, waarin de laatste de indertijd door het Russisch© blad „Novoje Wiemja" verspreide opvatting bestrijdt, alsof Rus land reeds vóór de annexatie van Bosnië en Her- zegowina Oostenrijk zijn steun beloofd had. Het eenige, dat Iswolsky, de Russische minister, gezegd heeft tot den Servischen minister is, dat Oostenrijk het plan scheen te hebben tot de an nexatie over te gaan en dat hij niet geloofde, dit te kunnen verhinderen. Het schijnt dus, dat de vijandige verhouding van het Russische blad tot den minister Is wolsky de aanleiding is gejwfeest tot de onjuiste wedergave van diens verklaring. 1 De Servische minister besloot zijn onderhoud met de mededeeling, dat, zonder een conferen tie, waarin de annexatie een ohdenwerp van be spreking zou uitmaten, de bestendiging van den vrede onmogelijk schijnt. Naar zijn meening was thans de toestand we der zeer gespannen, zoodat hij vreesde, dat een oorlog haast onvermijdelijk was. Roman van W. S. MAUGHAM. De door hem aan den „Matin"-Cortesponde"at afgegeven verklaringen zullen ook officieel be kend gemaakt worden door de Servische regee ring. ■Gister heeft de rijkskanselier von Bulow in den Cuitschen Rijksdag naar aanleiding van de opmerkingen van verschillende sprekers o.m- te! volgend2 over de Balkankwestie gezegd De politieke toestand in Europa werd in de laatste maanden beheerscht door den ommekeer in Turkije. Onze oprechte wensch is, dat Tur kije innerlijk sterk en gezond is. De ommekeer op den Balkan en daarmede ver bonden wijzigingen van het verdrag van Berlijn, plaatsen de diplomatie voor een moeiolijke taak. De Duitsche politiek moest andere meer belang hebbende mogendheden voor laten gaan en mocht zich niet in een leidende stelling dringen laten. Geen oogenblik hebben wij in tlwijfel gestaan ten aanzien van onze trouw aan het verbonden Oos tenrijk-Hongarije (levendig bravo'). Wij hebben geen oogenblik geaarzeld de belangen van Oos- tenrijk-Hongarije zooveel mogelijk te steunen. Daar mede in strijd zijnde beweringen zijn ongegrond, en onjuist. Ik heb bij minister Iswolski geen twijfel gelaten, dat wij ons in de kjw'estie der conferentie niet van Oostenrijk-Hongarijie kunnen scheiden. Iswolski, de Russische minister, gaf de verze kering, dat er geen Russisoh-Engelsche overeen komsten bestonden, die tegen de Duitsche be langen gericht zijn (hoort') Ik heb gegronde hoop, dat het geschil tusschen Italië en Oostenrijk-Hon- garije weder in het reine gebracht zal kunnen worden. Het belang van Italië brengt mede niet akten met Duitschland, maar ook met Oostenrijk Hongarije verbonden te zijn. Avonturen zouden de ontwikkeling van Italië in de waagschaal stel len, een ontwikkeling waarop Giolitti onlangs ten rechte met trots gewezen heeft. Bu'.ow is geheel de zienswijze van Sir Edward Gtc-v toegedaan, dat een Balkan-conferentie een krar htig middel tot geruststelling of tot opwinding zou kunnen zijn. Wij zouden gaarne zien dat zij een middel tot geruststelling was en hopen dat de vrede in Europa niet verstoord zal worden. Onze eigen belangen vormen een waarborg, dat wij onze bondgenooten trouiw ter zijde staan tin alle op het behoud van den vrede gerichte po gingen ondersteunen zullen. ENGELAND. Ie onderwijswet is -gister in het Lagerhuis for meel ingetrokken. i DUITSCHLAND. Sprekende over de Marokkaansche kwestie, zeide Bülow gister in den Duitschen Rijksdag »Het Marokkaansche vraagstuk verbergt nog altijd velerlei moeielijkheden. Ik hoop echter, dat by den goeden wil der betrokkenen tot over- eenstemmming geraakt zal worden. 53) Het spjjtt mij. Dat kan ik niet. Dan zult ge mijne liefde voor u dooden. Zij sprong op en drukte beide hare handen tegen haar hart. Te twijfel, die loerde in den grond van mijne ziel, vervult mij nu geheel. Hoe "kunt ge my zoo folteren? Inderdaad vertrok zich haar gelaat als onder eene martelende pijn. Alec maakte een gebaar vau wanhoop. Ik dacht (dat ge mij vertrouwde! Ik zal tevreden zijn als ge mij enkel een ding zegt riep zij, en zij bracht de handen aan haar hoofd met eene doellooze en wezen- looze beweging. O, riep zij radeloos wat heeft de liefde van mij gemaakt? - Ik was zoo trotsch op mijn broer en zoo grenze loos aan hem gehecht. Maar u had ik zóó lief, dat er in mijn hart geen plaats meer was vooi het verleden. Ik vergat al mijn onge luk en al wat ik verloor. En zelfs nu nog schijnt dat mi) nietig naast mijne liefde voor Maar ik wil wéten dat ik u liefhebben mag. Ik zal tevreden zijn als ge mij enkel zegt dat gij, toen ge George ui.tzondt in dien nacht, niet wist lat hij in den dood ging. Alec keek haar strak aan. Wederom zag hij zichzelf in de Afrikaansche tent onder stoim en regen. Destijds trachtte hij zich zelf te overtuigen, dat George een kans op ontsnappen had. Hij zeide hem met zijne eigen lippen, dat hij, als liij in het oogenblik van gevaar de noodige koelbloedigheid be waarde het leven er nog zou kunnen afbren gen. Maar in den grond van zijn hart wist hij, had hij van den beginne af geweten, dat hij' inderdaad George in den dood zond, om dat moed en koelbloedigheid allerminst tot de eigenschappen behoorden van den ellëndigen knaap. Zeg mij dat alleen, Alec' herhaalde Lu cy. Zeg dat dkt niet waar is en ik zal u geiooven. I Er was een stilte. Lucy's hart bonsde te gen hare ribben. Zij' wachtte in vreeseiijke span ning. 1 Maar het is waar, zeide hij heel kalm. Lucy antwoordde niets. Zij staarde hem aan met vervaarde oogen. Haar brein duizelde, en zij vreesde dat zij flauw zou vallen. Zij moest al hare krachten inspannen om don nacht te verdrijven die op haar aanduisterde. 1 Het is waar, herhaalde Alec, Zij kiomp ineen. Ik begrijp u niet... O, liefste, behandel De getroffen oplossing om vooraf wederzijds leedwezen te betuigen en de zaak verder aan een scheidsrechtelijke uitspraak over te laten, is geen nederlaag voor de Duitsche politiek, maar een overwinning van het verstand (zeer juist!) De Oostersche kwestie heeft voor Frankrijk en Duitsch land geen tegenstrijdigheid van gevoelen, eerder velerlei punten van aanraking." FRANKRIJK. De mogelijkheid van oorlogsgevaar in de naaste toekomst wordt ook in Frankrijk steeds meer onder de oogen gezien. De afgevaardigde Gauthier de Clagny heeft gisteren op het bureau der Kamer een wetsontwerp gedeponeerd organiseerende de openbare macht in tijd van oorlog. Wat zullen, vraagt de heer Gauthier, in tjjd van oorlog de afgevaardigden moeten doen in staat de wapenen te dragen Het volk zal niet begrijpen, dat de afgevaardigden voor den oorlog stemmende, niet naar de grenzen gaan. De Kamers zullen zich dan moeten verdagen. De Kamer benoeme eene commissie van dertig, de Senaat een van twintig leden. De twee delegaties moeten zich dan vereenigen en te zamen de wetgevende macht uitoefenen, terwijl de Regeering en de president der Republiek de uitvoerende machten bezitten. Wjj hebben door de wetsvoordracht vooral de aandacht onzer collega's op deze belangrijke kwestie willen vestigen, zegt de heer Gauthier. Het wetsontwerp is naar de commissie verzonden. Op verzoek van den heer Bnand werd daarna de interpellatie over de instructie in zake de affaire - Steinheil verdaagd, waarna de beraadsla gingen ever de afschaffing der doodstraf werden hervat, die ook in deze zitting nog niet ten einde werden gebracht. Het congres der „Action libérale Populaire," hetwelk in de laatste dagen der vorige week te Par..,s plaats had, was zeer druk bezocht, Niet minder dan 600 afgevaardigden, vertegenwoor digende 1800 comité's waren aanwezig. Ook ditmaal hield de voorzitter, de wakkere Piou, een met groot© geestdrift toegejuichte rede, waar in hij vooral de Katholieken aanspoorde te ton nen, dat na zooveel ongerechtigheden te hebben verdragen hun geduld ten einde is en met kracht den strijd aan te binden tegen de ontkerstening van het onderwijs, de misvorming van de school in een kweekplaats van vrijdenkerij. Meer dah ooit, zeide de spreker, is aaneensluiting nood zakelijk, daar de strijd hier gaat niet tegen een persoon, doch tegen den Staat. Het congres zou dan ook aan de katholiek© huisvaders de noo dige wenken geven betreffende de door hen te nemen maatregelen. Was Glemenceu daarom reeds by voorbaat zóó verbolgen tegen de con gressisten, dat hij weigerde hun het half-tarief voor de reis toe te staan, hetwelk verleend wordt aan socialisten en revolutionhaireh. van allerlei slag? 1 I mij niet alsof ik een kind was' Heb medelij den met mij' Gij moet nu ernstig zijn. Het is eene kwestie van leven of dood voor ons beiden. Ik ben volkomen ernstig. Eene ijseljjke koude scheen haar te bekrui pen, en de toppen harer vingers werden als verkleumd. Wat? Gjj wist dat ge George in den dood Zondt? Gij wist dat hij niet met zijn leven er aan ontkomen kon? Niet anders dan door een wonder. En aan wonderen gelooft ge niet? Alea gaf geen antwoord. Zij keek hem met klimmende ontzetting aan. Hare oogen staarden wild, terwijl zy hare 'vraag herhaalde: G;„ gelooft aan wonderen niet? Neen. De tegenstrydigste aandoeningen verscheur den haar gemoed. Zij1 was vervuld van afgrij zen en ontzetting, bittere verontwaardiging, wroeging over hane eigene onverschilligheid voor George's dood, en tegelijkertijd voelde zij eene alles overheerschende liefde voor AleC... Hoe echter kon zij hem nu nog liefhebben?... O het kan niet waar zijn' riep zij. Het is schandelijk eerloos'.... O, Alec, Alec!.. O God, wat moet ik doen? Alec stond kaarsrecht. Hij klemde zijne tan den opeen, en zijlne zware onderkaak scheen vieikanter nog dan te voren. Toen sprak hij, beslist en hard: 1 Ik zeg u dat al wat ik deed onvermijde- CHINA. Naar aan de „Morning Post" uit Peking wordt geseind, is daar een keizerlijk ediot gepubliceerd,, vc'gens hetwelk de Chineesche grondwet binnen de acht jaren der regeering van den tegenwoor- digen keizer zal worden afgekondigd. Aan hetzelfde blad wordt uit Shanghai ge seind dat bij den Walwoupou (Chineesch mini sterie van Buitenlandsche Zaken) mededeeling is ontvangen, dat Duitschland en Japan op het punt zouden staan, een op het Verre Oosten betrekking hebbend verdrag in den geest van het Japansch- Amerikaansche Stille Oceaan-verdrag, te santen. HAITI. De »New York Heraldverneemt uit Port au- Prince, dat generaal Simon als president door d« Nationale Vergadering bekrachtigd wil worden. Men hoopt, dat er binnen veertien dagen een vol doend aantal senatoren en afgevaardigden byeec zal zjjn, om de verkiezing te uuuuen. Het beet. dat de Haniaaosche oorlogsschepen, die op het oogenblik voor Port au Pnuue hagen, Simon niet willen erkennen, maar zien uy <ie noor delijke party willen aansluiten. Een later telegram meldt: Generaal Simon heeft zich tot hoofd van het uitvoerend gezag uitgeroepen en een vour.oopige reget ring samengesteld. Men vreest voor een bur geroorlog. Lc handelingen van bekende Duitsche politici worden in den laatsten tjjd nog al eens besproken. Nu heeft de minister van kulon.ëu, Derhourg, weer de aandacht der Engeischen weten te trek ken, wegens een ïh Afrika begane dwaasheid. Dtrnburg zou tijdens zjjn rets in Zuid-Afrika aan Merrianan en aan Botha een voorstel heb ben gedaan, strekkende om de Walvlsch-baai voor Duitschland aan te koopen. Zoowel Murriman als Bc-tha hebben het gedane verzoek natuurlijk van .de hand gewezen. Wat in deze zaak vooral merk waardig wordt genoemd, is het feit, dat het plan door Dernburg geopperd is, zonder de Britsche regtering er in te kennen, toen hij te Londen ver toefde. Ee anti-Duitsch gezinde Engeischen hebben zich aan deze „slinksche" handelwijze van Dernburg geërgerd. Zij zeggen, dat Dernburg bljjkbaar in de dwaling verkeerde, dat de Afrikaanders anti- Britsch gezind zijn en daarom gretig op zijn Wal- vischoaai-plan zouden ingaan. Volgens de „Corrispondenza Romana" heeft Z. H. Pius X wederom gearbeid met den kardinaal staatssecretaris. i i Het Eucharistisch Congres, dat, zooals men weet, in het volgend jaar zal plaats hebben ta Kernen, wordt aldaar gehouden in de eerste helft van Augustus. Te New-York is Zaterdag overleden schout, lijk was. 1 1 Lucy vatte vuur bij den klank zjjner stem; en toorn en p.otselinge haat verdiongen in eens in haar a.le andere gevoelens. i Dan ais dat waar .s dan moet het overige óók waar zijn. Waarom ©rxent ge niet rondweg dat ge mijU broers leven hebt opge offerd om uw eigen leven te redden? Maar deze opwe.iing ging sne. vcorbjj, en in een oogenblik oversteipie haar weer de ver twijfeling. 0, het is ontzettend' Ik kan het mjj niet denxen' Zij wendde z.ch handen wringend naar hom toe. Hebt ge niets anders te zeggen? Gij weet tooh hoe lief myn broer mij was Ge weet hoe ik mjj had voorgesteld, hoe 't mijne dierbaarste illusie was, dat hjj den smet op zijn vaders naam zou uitwisse!en. Heel onze toekomst berustte in hem. Dat wist ge. Ge kunt hem dus niet hardvochtig hebben 1 opgeofferd' i Alec aarzelde een oogenblik. Ik kan u dit ééne nog zeggen, z ide hij. Wij waren omsingeld door de Arabieren, en ouzo éénige kans op ontzet vereischte den dood van één van ons beiden, En gij koost mijn broeder. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1