Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. somen, dan zal de minister hoogst waarschijnlijk het erediet toch niet besteden voor zjjn onder zoek is afgeloopen. Spr. ontwikkelde verschillende bezwaren tegen het amendement. De Minister verdedigde zjjn houding. Reeds verleden jaar was hjj van meening, toen de sub sidie nog niet behoorlijk was voorbereid en inzake de lectuur sloot spr. zich aan bij den heer Van Vuuren. Er is groot gevaar, dat er onzedelijke boeken in de leeszalen komen. Spr. wil echter deze zaak onder de oogen zien en een regeling treffen om waarborgen tegen dat gevaar te schep pen. Naar den bestaanden maatstaf berekend, werden bij de verleden jaar aangenomen subsidie eenige leeszalen zeer bevoordeeld. Met zulk een regeling kon de minister niet instemmen. Hjj heeft toen de subsidie anders verdeeld en f2000 overgehouden. Welken zin heeft het nu, als de heer Schaper weer denzelfden post van verleden jaar voorstelt Bovendien kan de minister thans de zaak nog niet tot een defiaitieve beslissing brengen. Voor hjj steun verleent, moet hjj den omvang der zaken kennen. Verschillende sprekers repliceerden. De Minister zegde op een vraag van den heer Van Karnebeek toe, dat hjj, indien het onder zoek vain den minister gunstig uitvalt, nog met een nader voorstel bjj de Kamer daaromtrent zal komen. Na deze verklaring trok de heer Schaper zjjn amendement in. Bjj art. 212 sprak de heer Marchant den 'wensch uit, dat de directeur van het Koninkljjk Conservatorium voor Muziek meer aandacht aan -die instelling zal wijden dan bjj doet. De Minister verklaarde geen klachten te hebben ontvangen over den directeur van het conservatorium. Voor hem is er dus geen reden tot ingrjjpen. De begrooting wordt na replieken zonder hoof delijke stemming aangenomen. Begrooting algemeene lands drukkerij 1909. De Minister antwoordde op de vragen van de heeren v.N is p en en Hels d,in gen, dat de directeur der landsdrukkerij zich voldoende rekenschap geeft van de verplichting tot geheimhouding. Omtrent de bestaande waarborgen en eventueele aanvulling zal de minister gaarne in nader overleg treden met den directeur, zoomede omtrent de vervaar diging van bindwerk op de landsdrukkerij. Deze begrooting werd goedgekeurd. De verdere beraadslaging werd verdaagd tot heden (Woensdag). Nederland en Venezuela. Reuter seinde gisteren uit New-York Volgens een telegram uit Willemstad, melden berichten uit Caiacas, dat in een Donderdag ge houden ministerraad de meeningen over de hou- -ding, die men tegenover de Nederlandsche oorlogs schepen moest aannemen, verdeeld warenmaar men besloot te laten vuren op het eerste schip, dat een vijandige daad beging. De «Jacob van Ileem8kerck" is gisteravond van Willemstad ver trokken, om zjjn kruistocht langs de kust van Venezuela voort te zetten. De «Friesland" ligt in de baai van Maracaibo voor anker, binnen het gezicht van het fort San Carlos, dat de Duitsche kruisers in 1903 beschoten hebben. De Nederlandsche oorlogsschepen nemen de lig ging van alle Venezolaansche forten jop en brengen ze in kaart. Torpedobooten. Op de Begrooting van Marine heeft den heer Patijn als amendement voorgesteld den post van art. 17 te verminderen met 1 millioen. De bedoeling is, in verband met de financieele omstandigheden, den aanbouw van twee torpedoboo ten een jaar uit te stellen. Weihouder Lely. De beer C. Lely heelt ontslag genomen als wet houder van VGravenbage. Tentoonsteling te Brussel inl9i0 Mandag namiddag is er te Amsterdam een ver- dering gehouden van kunstnjjveren en belangstel lenden, die belegd was door den heer Jac. van den den Boch, lid van bet comité van actie, dat op initiatief van den voorzitter der Maatschappij van njjverbeid voor eenigen tjjd werd gevormd ter be hartiging van de Nederlandsche belangen op de tentoonstelling te Brussel. De heer van den Bosch deelde de aanwezigen mede, dat reeds bjj het co. mité van actio in de afdeeling kunstnijverheid toe zeggingen waren ingekomen voor ruim acht hon derd vierkante meter vloeroppervlak en twee hon derd vjjftig meter wandoppervlak. Hoewel ook in verband met den korten tijd, dat het comité in werking is, deze cjjters belangrijk zjjn te noemen, werd het toch wenscheljjk geacbt dat een te vormen aldeelingscommissie deze aan gelegenheid verder zou ter hand nemen. Na eeni ge gedachtenwisseling werd een dergelijke commis sie gevormd. K. S. A. Het Centraal Bureau van de Katb. Sociale Actie gat tot nog toe tweemaal in de maand «De Mede- deelingen" uit. Dit tjjdschrift is thans opgeheven en in de plaats hiervan is gekomen «De Katho lieke Sociale Actie", volkstijdschrift voor het Katb. Nederland. Het eerste nummer van dit maandschrift geeft een uitvoerig overzicht van doel en streven der K. S. A. In de volgende nummers zullen artikeltjes ver schijnen over allerlei onderwerpen van socialen en apologetischen aard. De vorm waarin het tjjdschrift verscheen, valt zeer te prjjzen. Voor slechts 60 cent per jaar kan men zich er op abonneeren. Door het nemen van een abonnement op de K. S. A. steunt men tevens het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, een hoogst nuttige instelling, die de sympathie verdient van alle Katholieken. Rechtstoestand. Het bestuur van den Bond ter verkrijlging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren heeft zich naar aankiidihg van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Staatsbegrootinig .(Hoofdstuk IV) tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek eénigen aandrang .op de ;Re,geéring te willen uitoefehen, opdat aan de bewerking der definitieve voordracht, waarvan deze Memorie wan Anttwioord spreekt, eindelijk eens begonnen worde. Gemeenteraad. Op de agenda der Raadsvergadering op Dins dag 15 December, des n.m. 2 uur, staan de vol gende voorstellen 1. Benoeming van een lid van de Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis (vacature D. Ris E.H.z.periodieke aftreding.) Aanbevolen worden de heeren 1. D. Ris E ILz. 2. J. Hoek A.z. 2. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwjjs (vacature Dr. B. de Brnynperiodieke aftreding.) 3. Herbenoeming van den heer Mr. S. J. Blau- pot ten Cate als tjjdeljjk leeraar aan de Hoogere Burgerschool tot 1 September 1909. 4. Benoeming van een conrector aan het Gym nasium. Aanbevolen worden de heeren 1. Dr. C. R. Vermaas, te Schiedam. 2. Dr. J. H. Leopold te Kampen. 5. Beschikking op bezwaarschriften inkomsten belasting, dienst 1908/9. 6. Adres van N. H. de Roo, om aan hem te verkoopen de panden der gemeente aan de Per- nissche straat, met praeadvies van B. en W. 7 Behandeling van bet uitgestelde voorstel van B. en W. tot aauwjjzing van een plaats voor de oprichting der nieuwe school F, in verband met het nader uitgebracht prae-advies. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging a. der instructie voor de hoofden der Openbare Lagere Scholen in deze gemeenteen b. der verordening tot regeling van de samen stelling en inrichting van de plaatselijke Commis sie van toezicht op het Lager Onderwjjs. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene 'verordening, regelende de] schattingen, be doeld in art. 11 der verordening op het Grond bedrijf. De accijnsverhooging. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgend adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Brandersbond, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 7 November 1908 no. 27, gevestigd te Schiedam Dat met leedwezen is kennis genomen van de Memorie van antwoord van Z. Exc. den Minis ter van Financiën aan Uw kamer gezonden bij schrijven van 16 Nov. 1908 in zake de verhoo ging van den accijns óp gedistilleerd dat daarin o.m. wordt gezegd „dat de ver hooging van het bedrag van den accijns geen wijziging brengt in de voorschriften, welke de fabrikanten krachtens de wet van 20 Juni 1862 Staatsblad No. 62) moeten naleven, waar bij nog wordt herinnerd, dat door een ruime toepassing van art. 2 der wet van 6 April 1867 Staatsblad No. 70) zooveel mogelijk aan de eischen van de industrie wordt tegemoet geko men en dat het eenige verband tusschen de wenschen van de branders en het betreffende wetsvoorstel alleen daarin kan gezocht worden, dat, wanneer accijns voor geconstateerde onder maat moet worden betaald, hetgeen echter slechts zelden in eenige belangrijke mate voor komt, de te betalen som iets hooger zal zijn." dat adressant de vrijheid neemt hierop te bemerken, dat de verhooging wel degelijk veel extra kosten met zich brengt, daar de schro melijk onbillijke boete bij afstoking-schromelijk onbillijk, omdat deze meestal niet kan worden voorkomen tengevolge van de vigeerende ac cijnswetgeving in verband moet worden ge bracht met den verhoogden accijns en dat vei- der het risico van het aan de afnemers te verleenen crediet wordt verhoogd met het volle bedrag van de verhooging van den accijns, zoomede der incasso-kosten en de assurantie van het gedistilleerd, welke kosten gezamenlijk minstens 33 ets bedragen per heet. ad 50%, hetwelk beteekent, dat de kosten, die extra den fabrikanten wordt opgelegd voor het werken onder de accijnswetgeving en waarvoor zij hoe genaamd geen vergoeding ontvangen, wederom met 33 ets per heet. alleen uit dien hoofde worden verhoogd en dus de onbillijkheid, die tegenover hen wordt bedreven, weer met 33 ets per HL. van 50 zou worden vergroot dat het echter niet alleen de ondermaat is, waardoor onbillijkerwijze de accijns wordt ver langd van gedistilleerd, hetwelk niet is ver vaardigd geworden of door een ongeluk is verloren gegaan, maar dat juist de groote grief van de branders is, dat zij dikwijls zulke hooge kosten moeten maken om geen ondermaat te krijgen, of, ondermaat hebbende, dieweer in te halen, wanneer zij bovendien nog groote kans loopen bebootbaar te worden afgestookt dat zij bovendien met. verbazing in bovenge noemde memorie gelezen hebben, dat het niet blijken zou, dat het brandersbedrijf achteruit gaat, daar de productie van gedistilleerd zooveel grooter is geworden waarbij eenige cijfers worden genoemd, die zulks zouden moeten bewijzen) echter is verzuimd te vermelden, dat die cijfers de som vormen van hetgeen door de melassestokerijen en door de graaustokerijen is geproduceerd. Ware het niet, dat hier aan een fout moet worden gedacht, dan zeer zeker 'zouden de gegeven cijfers „misleidend'' kunnen worden genoemd en zonder twijfel stellen zij den waren toestand ia een valsch licht, zooals blijkt uit onderstaande gegevens:. 1889 671.459 Nihil. 671.459 1890 669.879 9.859 679.738 1891 679.277 21.451 700.728 1892 661.270 13.348 674.618 1893 673.163 14.531 687.694 1894 677.844 4.766 682.610 1895 650.680 21.197 671.877 1896 650.050 25.150 675.200 1897 609.147 76.893 687.040 1898 555.488 134.630 690.118 1899 531.825 150.645 682.470 1900 1901 501.358 211.227 712.585 1902 494.673 214.374 709.047 1903 476.551 216.557 693.108 1904 482.677 252.784 735.481 1905 467.221 236.120 703.341 1906 455.649 250.920 706.569 1907 467.108 285.995 783.103 terwijl 1908 hoogstwaarschijnlijk een verderen teruggang van gedistilleerd uit granen gestookt te zien zal geven. Bovengegeven cijfers bewij zen, in strijd met de bewering in de M. v. A., die te kennen geeft, dat de graanstokerijen in productie zouden zijn vooruitgegaan, niets meer of minder dan dat de productie van gedistilleerd uit granen van 1896 (het jaar vóór de inwerkingtreding der suikerwet 1897) tot 1907 van 650,050 heet. tot 467.108 heet. of met 28 is verminderd, terwijl die van gedis tilleerd uit melasse van 25.150 Heet. tot 285.995 Heet. of met 1137 is vooruitgegaan; dat het mede een groote grief van de bran ders uitmaakt, dat de melassestokerijen hier te lande zeer bevoordeeld worden in verhouding tot de graanstokerijen, doordat de wetgeving voor die fabrieken veel gemakkelijker is, waar door zij veel minder kosten hebben door het werken onder de accijnswetgeving dat, behalve dat het onbillijk is, om geen andere uitdrukking te gebruiken, voor de eene soort van stokerijen gemakkelijkere bepalingen te maken dan voor andere, waardoor de eerste een enormen voorsprong hebben, het een feit is dat het stoken van gedistilleerd uit melasse zeer weinig bedrijvigheid geeft en in verband daarmede aan zeer weinigen werk verschaft, terwijl daarentegen de graanstokerijen niet alleen als industrie in verhouding aan veel meer arbeiders werk geeft, maar ook van het grootste belang is voor de veehouderij en de tuinderij dat het daarom economisch geheel onjuist is een industrie die van zulk een enorm groot belang is als de graanstokerij, te vernietigen, waar die in andere landen om het nut, dat zij sticht, wordt bevoordeeld, terwijl juist hier te lande de melassestokerij extra voordeelen geniet boven de graanstokerij, en in andere landen het fabriceeren van melasse wordt beperkt en de invoer van vreemde melasse belemmerd door het heffen van invoerrechten op dat artikel dat verder adressant er ten sterkste tegen moet protesteeren, waar de Minister zegt dat eerlijke branders en zij die hun vak verstaan en zich er aan wijden, niet zullen beweren dat het bestaande stelsel van controle knellend is, waaruit dus zou volgen, dat alle branders onderteekenaars van het den 28 Sept. 1908 aan Z. Exc. den Minister van Financien toegezonden adres, waarin juist het belemmerende van onze accijnswetgeving wordt in het licht gesteld, niet tot de door Z. Exc. bedoelde categorie van eerlijke en hun vak toegewijde branders zouden behooren dat dit niet meer of minder is dan het geven van een brevet van onbekwaamheid en oneerlijkheid aan de geheele categorie van bran ders, terwijl het toch een feit is, dat aan het overgroote aantal hunner geen enkel geval van fraude kan worden ten laste gelegd en zulks waar verscheidene firma's dateeren van voor de wet van 1862 dat adressant derhalve vertrouwt, dat Z. Exc. op grond van het bovenstaand^ in dezen Zijn meening zal wijzigen, een meening, die waar schijnlijk berustte op minder juiste inlichtingen en bestaande vooroordeelen dat de achteruitgang van het graanstokersbe- drijf niet moet worden geweten aan de onwe tendheid der branders, maar uitsluitend aan het feit, dat zij geen vergoeding krijgen voor de groote extrakosten, die de bestaande accijns wetgeving hen onnoodig oplegt, terwijl in andere landen die vergoeding wel wordt gegeven, zoodat het gedistilleerd uit onze branderijen bij verkoop op de wereldmarkt circa 35% duurder komt te staan dan dat van andere landen waarmede zij moeten concurreeren en dat juist de reeds vroeger aangehaalde vrije invoer van melasse hier te lande en de gunstigere wetgeving voor de melassestokerijen, de oorzaak is van een bui tengewone productie van gedistilleerd, waardoor uitvoer absoluut noodzakelijk wordt gemaakt, terwijl geen ander land vrijen invoer van melasse gedoogt en verschillende landen zelfs de spiri- tusproductie uit eigen melasse belangrijk beper ken dat adressant er bovendien meentf op te moeten wijzen dat de ruime toepassing van art. 2 uer wet van 7 April 1877 Staatsblad no. 70) waarvan de Minister spreekt, in dien zin moet worden verstaan, dat men wel eens verlof krijgt om een wijziging in de werkwijze te mogen maken, die bij de wet van 1862 {Staatsblad no. 62) is voorgeschreven, maar dat een dergelijk verlof meestal met zulke bezwarende bepalingen gepaard gaat, dat de gewenschte wijziging geen of maar weinig profijt geeft en dat het meestal maanden duurt, wel eens jaren, voordat zulk een verlof wordt gegeven en bovendien de minimum-trek de oorzaak is, dat meestal geen andere werkwijze dan de bestaande met succes kan worden gevolgd. Adressant veroorlooft zich derhalve de vrijheid aan Uwe Kamer te verzoeken deaccjjnsverhoo- ging niet aan te nemen en in ieder geval van de Regeering waarborgen te verlangen waarbij ook onder de tegenwoordige wetgeving aan de branders de vergoeding wordt verzekerd, waarop zij recht hebben voor de extrakosten door die wetgeving hun opgelegd. 't Welk doende, enz. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontvingen wij nog mede een adres inzake de accijns verhooging aan de Tweede Kamer gericht. Plaats gebrek noopt ons, het opnemen van dit stuk tot het volgende nummer uit te stellen. Schiedamsche IJsvereeniging. De Schiedamsche IJsvereeniging hield gister avond in de veranda van het gebouw der Officieren- Vereeniging de aangekondigde]ieden-vergadering ter behandeling van het huishoudelijke reglement. Alvorens daartoe over te gaan, had de voorzitter, de heer H. B. E. Blaisse, eenige mededeelingen te doen. De vereenigiog begint met een getal van 453 leden en 11 leden-begunstigers, een getal zeker niet zoo bijzonder groot, maar dat met een goeden winter nog kan vermeerderen. De bestuursfunctiën zijn als volgt verdeeld de heeren H. B. E. Blaisse, voorzitter, dr. J. Endtz, vice-voorzitter, mr. D. Lodder, secretaris, Ara. Zoetmulder, penningmeester, en W. Bosselaar, com missaris van materiaal. Het Zuidergors is van de gemeente in huur- verkregen voor den prijs van 1200 per jaar, onder beding dat een gedeelte der banen kosteloos voor niet-leden zal worden opengesteld. Aanvankelijk ontmoetten deze voorwaarden bij het bestuur be zwaar. Ging men over den huurprijs van f200 voor eene beginnende vereenigiDg, hoewel vrij b°og,. betrekkelijk spoedig heen meer bezwaar ontmoette de bepaling dat een gedeelte der banen kosteloos moest Worden opengesteld, waar toch het bestuur gelegenheid wil geven ook tegen een klein entree op de banen te komenmaar ten slotte werd ook over dat bezwaar heen gestapt. De aanvankelijke werkzaamheden voor de ijsbaan in het Zuidergors, dat door de gemeente onder water zal worden gezet, zjjn reeds begonnen. Er zijn vlaggestokken geplaatst en met exploitanten van ijstenten is in onderhandeling getreden het maken van een toegangsweg en verdere voorloopige werk zaamheden behooren nu tot de eerste zorgen. Men wacht nu maar een Hinken winter om de ijsbaan geneel in orde en tot genoegen van allen geëxploi teerd te zien. Het huishoudelijk reglement, na deze mededee lingen aan de orde gesteld, was hoofdzakelijk naar dat van andere jjsvereenigingen bewerkt. Daarin wordt o.a. bepaald, dat personen die om geldige redenen ontslag hebbea genomen, later opnieuw als lid kunnen worden aangenomen. Kan er geen geldige redenen voor het ontslagnemen worden aangevoerd, dan kan men alleen weer als lid worden aangenomen tegen betaling der contri butie over de laatste vijf jaren tot een maximum bedrag. Er worden kaarten voor het heele seizoen uit gegeven voor dames-echtgenooten a 50 ct. en van de verdere huisgenooten beneden 16 jaren en dienstboden a 25 ct.: niet-ingezetenen kunnen ge ïntroduceerd worden ft 25 ct. en dames-stadge noten- (niet leden) a 50 ct.gewone toegaDg op de banen om te rijden, zonder meer, zal aan niet- leden worden gegeven a 5, 10 of 25 ct. per keer. Laatstbedoelde kaarten zullen dat ,'jaar nog tot 1 Januari kunnen worden gevraagd; anders tot 1 November. Op de ijsbaan zullen ook huisgenooten en geïn- troduceerden der leden een insigne moeten dragen, waarvan vorm en kleur elk jaar opnieuw worden vastgesteld. Leden-begunstigers zullen tegen betaling van 25 ct. een zeer mooi insigne kunnen verkrijgen. Voor een verloren insigne zal men een nieuw kunnen krjjgen tegen betaling van 25 cents. Nog wordt bepaald, dat het bestuur, waarin vacatures door een voordracht van twee personen uit de leden zullen worden aangevuld, zich voor behoudt de bacen om geldige reden te beperken of geheel te sluiten en ze aan personen of vereeni- gingen gedeeltelijk af te staan, er ook kinderbanen zulien zijn en het lidmaatschap eventueel voor 1 Juii moet worden opgezegd. De bepaling dat exemplaren van de statuten en prod. gedist. prod. gedist. totale prod, van uit graan. uit Melasse. gedistilleerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2