Dagblad voor Schiedam en Omstreken. A ti o b n 6 e r t D op üe Hiewe ScMedaiscbe Courant Et gratis GelMrod MaisIM 31ste Jaargang. Donderdag 10 December 1908. No. 9285 De Afrikaan. pril! 10 c. p.M, 0.45 p. 110, fl.35 p.3l0. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FE U I LLETON, ABONNEMENTSPRIJS: Dit. blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 60 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. üaia a —j Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjkadverteeren worden uiterst bil- 1 flke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat bet kohier No. 8 van de belasting op be- drjjfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het dienstjaar 1908/9, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 9den December 1908 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bjj deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termen van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, bebooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden December 1908. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. DE BALKAN. y Re „Times" meldt dat de consul-generaal van Montenegro te Londen eene kopy beeft ont vangen van de nota van zijn land aan de mo gendheden. De Montenegrijtische regeering zegt dat zij besloten is aan de mogendheden hare sedenen te doen gelden om aan Oostenrijk afstand te doen van Spizza te vragen. Dat is de voor naamste maar niet de eenige vergoeding die Mon- tenrgro vraagt. - Volgens een telegram uit Sofia aan de „Daily Mail" zijn de recruten van alle wapens, die ge woonlijk in de lente worden ingelijfd, thans op geroepen tegen 14 December. Naar de „Morning Leader" uit Weenen ver neemt zou de Servische kroonprins in de Militaire Club le Belgrado weer een oorlogzuchtige rede voering hebben uitgesproken. Hij zeide dat hij met het volk was en, desnoods, met het volk tegen zijn eigen vader vechten zou' - Volgens de laatste berichten zouden er on derhandelingen tusschen Oostenrijk en Turkije aangeknoopt zijin, j Oostenrijk zou aan Turkije eene schadeloos stelling van 50 millioen hebben aangeboden. I e Oostenrijksche gezant heeft gisteren met den groot vizier onderhandeld over het boycot van Oostenrijksche koopwaren. De Oostenrijksche gezant heeft uitgelegd dal zijn gouvernement voorstellen zou doen nopens de kwestie van Bosnië-Herzegowina, zoodra het boycot ophield. De grootvizier moet geantwoord hebben dat hij a] het mogelijke deed om het boycot te doen ophouden, maar dat Oostenrijk de macht bezat om het onmiddellijk te zien eindigen, namelijk door het indienen van voorstellen. 'De openbare meening is er voor het boycot Roman van W. S. MAUGHAM. 54) Alec keek haar aan. Er was eene diepe treu righeid in zijne oogen. Maar die zag zij niet. Hij antwoordde zeer ernstig: Ee schuld van onze hachelijke positie was aan hem. Hij had een grooten misslag be gaan. Het was niet onbillijk, dat hij het gelag betaalde voor de ramp, die hij zelf veroorzaakt had. 1Onbillijk? Wie denkt, er op zoo'n oogenblik aan billijkheid? Hij was zoo jong, zoo braaf, zoo ridderlijk. Zou het niet edeler zijn geweest, uw eigen leve'n geven voor het zijne? 1 O, Lucy, antwoordde hij/, met -al de zachtheid die in hem was giji weet niet hoe gemakkelijk het is, het leven te geven hoeveel moeilijker het is, rechtvaardig te zijn, dan edelmoedig. Wat kent ge mij: weinig' Denkt ge dat ik zou geaarzeld hebben, indien de moeilijkheid door mijn dood had kunnen worden opgelost Maar het was noodig dat ik leefde, voor al die anderen. Ik had mijn werk te doen. Aap mijn leven hing het leven van duizenden door te drijven, zoolang Oostenrijk geen voorstel len doet. Naar luid van een bericht in de Turksohe pers, heeft de grootvizier aan Pallavicini, den Oosten rijks ehen gezant, in een onderhoud geantwoord, dal indien Oostenrijk met Turkije tot. overeenkomst wil komen, het de kjwestie van het boycot moet laten rusten en voor alles den grondslag voor die overeenkomst vaststellen. Het boycot toch staat in geenerlei verband tot het optreden der regecring. - De „Daily Chronicle" verneemt uit Konstan- ünopel, dat een ernstig voorval de spanning tus schen Turkije en Oostenrijk heeft verergerd. Het comité voor het boycot tegen Oostenrijk heeft nl. sl' epen, waarin bagage van Oostenrijkers werd overgebracht, laten zinken. Men kan dientenge volge het verti'ek van den Oostenrijks'chen gezant iederen dag veTwachlien. Het roekelooze optreden van de Jong-Turken zoo heet het verder maakt de positie van Kiamil pasja onmogelijk. Deze wil dadelijk nadat Maandag de volksvertegenwoordiging i.s geopend «ls grootvizier aftreden. De correspondent te Berljjn van de »Temps" meldt, dat men. indien er vijandelijkheden opeeoig punt van den Bilkan mochten uitbreken, verwacht, het moeiljjk zal zijn ze te localiseeren. De vrees wordt geuit, dat aldans een algemeene worsteling zal plaats hebben, waarbij Duitrchland ook zal be trokken worden. Het blad »lkdam" verneemt, dat er te Saloniki zendingen wapenen en munitie zjjn aangekomen. De Porte heelt de doorzendirg naar Servië toege staan. In een correspondentie uit Serajewo gezonden aan het „Bulletin d'Informations religieuses et sotiales," wordt verzekerd, dat. de Katholieken, die in Bosnië en Herzegowina het vierde ge deelte der bevolking vormen, de annexatie bij Oostenrijk met groote vreugde hebben begroet en in alle katholieke kerken, naar aanleiding van lit feit, het ,,Te Deum" is gezongen, „Wilt gij," zoo eindigt de correspondentie, „weten wie de ware eigenaar is van Bosnië? Die op Bosnië evenveel rechten heeft als en zelfs meer dan keizer Frans Jozef, jazelfs meer dan de groote Turk,, dat is de IJ. Stoel. Ziehier de feiten: Toen Bosnië in de tweede helft van de 15de eeuw bezet was door de Turken, trok koningin Catharina, de weduiwe van Thomas, den kaat sten Bosnistehen koning, zich terug te Rome om daar in rust haar verdere levensdagen te slijten. Paus Sixtus IV schonk aan de ongeluk kige vorstin, gedurende haar verblijf in de Eeuwige Stad de meest onbekrompen gastvrij heid. Uit dankbaarheid daarvoor maakte de ko ningin in haar testament (van 20 October 1478) Paus Sixtus IV, die toen regeerde en diens op volgers tot algemeen erfgenaam van haar voor- weerloozen om mij: heen. Het zou eene misdaad van mij zijn geweest, op dat oogenblik te ster ven. Jawel, wierp zij hem met schampere ver ontwaardiging in het gezicht het vinden van detgelijke verontschuldigingen .is gemakke lijk. Ik was er noodig, hernam Alec. De blan ken, die ik meenam, waren enkel werktuigen, geen aanvoerders. Als ik gevallen was, zou ganseh de expeditie ,in de pan zijn gebakt. Geen enkel man zou het leven er hebben afgebracht, do inlandsche stammen, die mij trouw waren gebleven, zouden te vuur en te zwaard zijn verdelgd en het gansche land zou weerloos zi„n overgeleverd aan die vervloekte slavenja gers, Ik zeg u dat het m:ijn plicht was te leven, totdal, ik mijn werk had volbracht. Lucy richtte zich op. Zij keek hem strak in de oogen, en toen zeide zij, heel kalm en be slist Gij lafaardGij lafaard 1Ik wist op dat oogenblik, zeide Alec, dat. netgeen ik deed mij: uwe liefde zou kun nen kosten, en hoewel gij het niet zult wijlen gelooven, toch is liet waar; ik deed hel om uwentwille, 1 Ik wilde dat ik een z(weep in mijine hand had. Tan zou ik u er mee in uw gezicht, slaau. Zij trilde van verontwaardiging en van ver achting. i Ge ziet nu het kost mij uwe liefde, matig grondbezit, in de hoop, dat Bosnië nog eens van het Turksche juk geheel zou worden bevrijd. Juist vier eeuwen later, in 1878, kwam Bosnië onder Oostenrijks beheer en ging de hoop der overleden koningin rh vervulling. Haar testamentaire beschikking zal intusschen wel een diode letter blijven' DUITSCHLAND. Wij laten hier nog eenige beschouwirigeh vol gen uit de buitenlandsche pers over von Bülows redevoerings j Het „Berliner Tageblatt" is onomwonden in zijn afkeuring: j „Ee rede van von Billow bespreekt de buiten landsche politiek geheel en al op zichzelf ge nomen. Zij is de gedachtenuiting van een diplo maat, maar niet van 'n waar staatsman. Zij be antwoordt daarom meer aan de behoefte van ieder staatsman iets vriendelijks te zeggen, dan wel aan 't streven om in de kern der politieke vraagstukkken te dringen. Vorst Bülow verdrijft schijnbaar voor een oogenblik de aan dën hori zon opkomende wolken, in werkelijkheid klaart hij den toestand niet op. Met dergelijke tafel gesprekken kan men wel voor korten tijd iemand bezig houden, overtuigen doen zij echter niet". De „Kölnische Zeitung" neemt den kanselier tegen de aanvallen zijner vijanden in bescher ming, maar erkent tevens op indirecte wijze, dat hij weinig nieuws omtrent den politjek'ern toe stand te berde bracht. j „In sommige bladen", aldus de „Köln, Ztg.", /wordt de eergisteren géhouden redevoering van vorst Bülow als een teleurstelling besproken, en zij is dit ook werkelijk, wanneer men zich op sensaDonneele onthullihgen gespitst had. Iets dergelijks wilde, noch kon de kanselier geven, en zijn rede is daarom een eenvoudige beschrij ving der stellingname van het Duitsche rijk te genover de politieke kwesties van den dag". Een bijna onverdeelde instemming viel von Bülow bij de Oostenrijksche bladen ten deel. óoo schrijft de „Neue Freie Pr esse", die een parallel trekt tusschen de rede van den rijks kanselier en die van den Italia,anschen minister van Buitenlandsche Zaken. „Onwillekeurig wordt men er toe gebracht een vergelijking te maken tusschen de redevoeringen van Tittoni en van von Bülow. Duitschland komt voor de rechten van zijn bondgenoot op, hoe wel het geen onmiddellijke belangen op den Bal kan te verdedigen heeft. Wie kan echter thans met beslistheid zeggen, welke houding Italië te genover zijn bondgenooten aannemen zou? De rede van von Bülow heeft een helder licht op den waren stand der crisis in liet Oosten ge worpen. Midden in Europa, staat als een groote kracht het Duitscli-'Oostenrijkseh verbond met een kiijig.,macht van zes millioen soldaten; mtet dezen factor geen rekening te houden beteekent oorlog. Door vorst Bülow heeft het verstand gesproken. Zijn redevoering, die een groote geruststelling is voör alle vrienden van den vrede, zal in Oos- tem ijk-Hongarije met synfpathie ontvangen wor den". zeide Alec. Het schijnt geschreven te hebben gestaan. Ik schaam mij, dat ik u ooit heb liefge had. - Vaarwel dan. f Hij draaide zich om en ging langzaam naai de deur. Hij hield zijn hoofd rechtop, en er was geen teeken van ontroering op zijn gelaat. Maar zoodra hij was heengegaan, kon Lucy zich niet langer bedwingen. Zij: zohk op een stoel, bedekte haar gezicht met hare handen en begon te snikken alsof haar gemartelde hart er onder breken zou. r (Den volgenden dag ging Alec haar Lanca shire. Er was aan de kolenmijn nog veel te doen, om haar weer in orde te brengen, zoo dat het den eigenaar aan arbeid niet ontbrak. Lucy was niet zoo gelukkig. Zij had niets te doen, dan nadenken en broeden over dat laatste ge prek. De eene sJapelooze nacht volgde voor haar op den anderen. Zij zeide aan tante Kelsey dat hare verloving, met Mac kenzie afgebroken was; maar eene reden gaf zij niet; en Lady Kelsey, bij het zietn van haar witte, vertrokken gezicht, had niet het hart om haar te ondervragen. Die goede dame zag dat hare nicht grenzeloos, ongelukkig was; maar zij wist haar niet te helpen of te troosten. Lu< y zocht, ook nooit troost bij anderen en droeg liever haar eigen lefed alleen. liet einde van de season naderde, eh Lady FRANKRIJK. Het rapport van Reinach over de reorganisatie der artillerie, hetwelk heden in de Fransche Ka- mer zal worden rondgedeeld, concludeert tot de urgentie dezer reorganisatie. „Onze artillerie ver sterken", zegt hij, is de vrede verzekeren, daar de artillerie het zwakste deel is van onze weer macht", In een redevoering, gister gehouden aan het banket van 'het Repubükeinseh-democratiscbe Verbond, vermeldde Picard, minister van marine, dat aan het hoofd der nationale verdediging twee Elzassers staan, n.'l. hijzelf en de minister van oorlog, alsof het noodlot het verleden wilde doen herleven in de oogen der jongere geslachten, dié steeds de Herinnering aan dat verschrikkelijke jaar met zich omdragen. De minister gaf verder te kennen zich een vloot te droomen een mo gendheid als Frankrijk waardig. De laatste inter nationale voorvallen in herinnering brengende, zeide hij, dat Frankrijk een onvergete.ijk voorbeeld van vaderlandsliefde heeft gegeven. De anti-mili- ui re propaganda kon geen wortel schieten op Ga.lischen bodem. De voorouders van Valmy en Jetuappes zouden uit hun honderdjarig® graven zijn opgestaan om de schuldigen te straffen, die de wapens voor den vreemdeling willen strijken om ze weder op te nemen, voor broedermoor dende gevechten. ZWITSERLAND. Dr. Zemp, die in 1895 en 1902 president van de republiek is geweest, is Dinsdag, 75 jaar oud, overleden. f Zemp had zich in Juni 11. in het burgerlijk leven teruggetrokken, door als lid van den Bonds raad ontslag le nemen. Hij was een van de be kendste en populairste bewindslieden uit de twin tig laatste jaren. PERZK. 1 Volgens de »Sabah" rukken de liberalen, ouder aanvoering van Sattar Khan, naar Teheran op in drie kolonnes. Zjj zouden vergezeld zjjn van 600 Armeniërs, die bommen kunnen vervaardigen. Deze liberalen willen de vrjjheid en de Grondwet ver dedigen of anders liever sterven. HAITI. Oeneraal Simon is thans officieel als president van Haïti opgetreden. Revolutionaire troebelen zjjn uilgebroken in verschillende steden in het noorden, zoomede te Port-de Paix, Ainche en Jean-Ëabel. Generaal Ro- biilard is van Plaisai.ce vertrokken om de beweging te onderdrukken. Kelsey stelde voor, dat zij het vertrek naai buiten een paar weken zouden vervroegen. Lucy echter wilde niets te baat nemen, wat naar verstrooiing zweemen kon. (Ik weet niet waarom gij van uwe gewoon, te zoudt afwijken, zeide zij kalm. Lady Kelsey schudde .medelijdend het hoofd maar drong er verder niet op aan. Zjj voelde wel dat Lucy uit een ander hout gesneden was dan zij; met al de zachtheid en inschlk- kcLJkheid van hare nicht, was de goede tante toch altoos een beetje tegen haar blijven op zien. Vee) liever zou zij hebben gezien dat Lucy haar verdriet eens had gelucht. Hare armen zouden wijd .genoeg open zijn gej,veest als Lucy weenend eene toevlucht er in had willen zoeken. Maar Lucy's gemoed was als versteend. Ai wal zij nog vermocht, was voor de wereld haar leed achter een masker van onverschilligheid verbergen. De slag had haar al te zwaar getroffen. Al hare hoop op geluk had zij in Alec Macken zie gesteld en hij ook was haar ontvallen. Zij dacht nu weer meer aan haren vader en broeder dan zij tevoren had gedaan, en zjj be treurde hen beiden alsof zij hen zoo pas eerst had verloren. Zij wilde aan Alec niet meer denken, en met eene grimmige vastberadenheid wendde zij hare gedachten van hem ai. Wordt vervolgd 9p

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1