Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ¥1 31ste Jaargang Woensdag 16 December 1908. No. 9290 Abonneert op de De Afrikaan. Nieuwe SMaide Coirait prijs ill c. peel, 0.45 p. BS, f 1.35 p. 3 mi. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Stads-Ziekenhuis. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Nederland en Venezuela. ABONNEMENT SPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- atraat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer Hó. Postmus no. 39 Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat vanaf heden, de Buitenhavenweg voor het verkeer met rjj- en voertuigen weder is opengesteld. Schiedam, 16 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. i De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zjjne vergadering van den lsten December 1908 is vastgesteld de volgende VERORDENING tot wjjziging der verordening op de honden op den openbaren weg en daaraangelegen niet afgesloten erven en op vaartuigen te Schiedam. Gemeentebladen 1892 no. 15, 1904 no. 17 en 1908 no. 13 EENIG ARTIKEL. Art. 5 der in het hoofd dezer vermelde ver ordening wordt gelezen Eigenaars of houders van honden moeten zorg dragen lo. dat hun hond zich niet bevindt in de aan de Gemeente toebehoorende voor het publiek af gesloten plantsoenen 2c. dat hun hond zich niet bevindt in de aan de Gemeente toebehoorende voor het publiek toegankelijke plantsoenen, tenzjj hij aan een band. touw of ketting wordt vastgehouden en op zoo danige ,wjjze, dat hjj zich niet buiten de wandel paden kan begeven 3o. dat bun hond tusscben des avonds ll en des morgens 5 uur zich niet onbeheerd op den hopenbaren weg bevindt. Honden die in strijd met het bepaalde bjj no. 3 en honden die onbeheerd in de plantsoenen be doeld bjj nos. 1 en 2 van dit artikel worden aan getroffen, worden door de beambten van politie opgevangen en geschut, óf, zoo het opvangen te gevaarlijk is, afgemaakt. Op de geschutte honden is het bepaalde bjj art) 3 dezer verordening van toepassing. Aldus vastgesteld ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, den lsten December 1908. De Voorzitter, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Zgnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid Holland volgens hun bericht van den 7/12 December jl. B no. 1917 (2e afd.) G. S. no. 10, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooft, den 16den December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS, r f De Secretaris, i V. SICKENGA. Roman van W. S. MAUGHAM. 58) Als ik in dat geschrijf van Maemnery in de Eaily Mail tusschen de regels lees, dan wil het mi) toeschijnen dat Alec, toen er iemand moest worden opgeofferd, met opzet George ge kozen heeft, omdat die hem het minst nuttig was en het best kon worden gemist. Zelfs bij kleine expedities van dien aard zijd er altoos zekere personen, die enkel goed genoeg zijn tot kanonnenvoeder. En als AleC dat in George heeft gezien, dan zal geen eerbied voor Lucy hem weerhouden hebben om den jongen op te offeren. l Maar als dat zoo is, waarom zegt hij1 het dan niet ronduit? En denkt ge dat hij! daardoor zijne zaak vei beteren zou? Het Britsche publiek is op zijne manier teergevoelig. Het wil niet begrijpen ■lat men in den oorlog, als 't erg komt te span nen, soms onmenslchelijk moet zijn. En hoe zou Lucy het hebben opgenomen, .als hij haar bad bekend dat hij George bij zijn spel gebruikt had als een plan, die meedoogenloos moest Sjorden prijsgegeven om een voordeel te win- Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 18 De cember 1908, aanbesteden de levering ge durende het jaar 1909, van Vleesch, vet, brood, melk en kruiders-, grutters en koloniale waren, alles ten dienste van het Gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk ver gezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen, des morgens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornoemd M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Penningm. DE BALKAN. Afgevaardigden van bet syndicaat van Otto- maansche handelaren hebben aan den Turkschen minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat het onmogelijk is het boycot van de Oosten- rijksche goederen te beperken, zoolang Oostenrijk niet aan de Turksche eischen heeft voldaan. Uit Constantinopel wordt gemeld Te Keuprulu heeft er een botsing tusscben de troepen en reservisten plaats gehad. Men spreekt van 30 dooden en 50 gewonden. van 49 man van het vreemdenlegioen heelt, naar verluid, aan den dag gebracht, dat er een agent schap voor desertie bestaat. Hiervan moeten een of meer Duit chers deel uitmaken. i ITALIë. Bericht wordt, dat Italië een ministerieele crisis dreigt uit te breken. Niet alleen de minister van Oorlog, doch ook Til toni zou moeten aftreden. 1 De positie van den minister van Oorlog is onhoudbaar geworden door de wijze, waarop hij in een Kamerzitting critiek uitoefende op den Oud- inspe. teur der artillerie, generaal Mangiagalli, en j jttoni 'zou zijn invloed zeer bedreigd zien door do ontevredenheid, die zijn Balkan-politiek alge meen verwekt heeft, Men spreekt zelfs van den opvolger van den minister van Buitenlahdsche Zaken, en als zoodanig wordt de Italiaarnsche ge zant te Londen, de markies di San Giuliano ge noemd. 1 Misschien zal, in verband met de aanstaande verkiezingen voorloopig nog geen minis terverwis seling plaats hebben, maar wanneer de nieuwe Kamer bijeenkomt, moet men waarschijnlijk daar toe overgaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Oostenrjjksche Kamer heeft den voorzitter gemachtigd zjjn sympathie en beste wenschen aan den voorzitter van het nieuwe Turksche par lement te betuigen. MAROKKO. Uit Algiers wordt gemeld: Het onderzoek in zake de muiterjj op eergisteren nen? Het is toch afschuwelijk, huiverde Julia. Het is wat elke generaal moet doen, elke aanvoerder. Wie biefstuk of carbonaden wil eten, moet niet schimpen op deïi slager; en wie koioniën bezitten wil, moet niet griezelen van eiken droppel bloed,.. Overigens blijkt nu reeds, dat Alec tegenover het publiek althans ver- stanaig heeft gedaan met gewoon zijin mond te boui.en. De opgewondenheid tegen hem bloedde nu vanzelf dood, bij gebrek aan voedsel; en hoewel men hem scheef aankijkt, is et niets definitief tegen hem hewe'zen. Niets is wispel turiger dm deopenbare meening. Op elke stroo ming vóór of tegen iemand, volgt onfeilbaar weer eene terugstrooming. En ais de goede men- schen hooren dat hij zijne diensten heeft aan- g hóen aan den vorst der Belgen, dan is 't tien tegen één dat er weer eeine reactie zal ontstaan te zijnen gunste. Zij stonden van de lunchtafel op, lieten zich koffie brengen en stak'én eene sigarette aan. Een pc,osje zwegen zij. 1 Lucy wil hem nog zien vóór hij' vertrekt, zeide eensklaps Julia. Dick keek haar aan en haalde ongeduldig zijne schouders op. Waarom? vroeg hij. Zeker enkel om bot te vieren aan een bijzonder vrouwelijken hartst- tocht voor tooueeten. Alsof zij Alec nog niet al ongt.ukkig genoeg had gemaakt' Wees niet zoo hard voor haar, Dick, PERZIë. Sii Thomas Jackson verklaarde gister te Lon den m de vergadering van aandeelhouders der Perzische Bank, dat die instelling belangrijke ver- lie ,n heeft geleden door de ernstige constilu- iioneele crisis, die voortduurde niettegenstaan de Engeland en Rusland pogingen in het werk stelden om die crisis te doen eindigen. De voorzitter verklaarde verder, dat de tegen woordige toestand in Perzië onhoudbaar is; hij wees er ook op, dat de beweging van het volk voor een grondwet alle OosteTsche landen aan grijpt, maar hij achtte het een vraag' of alle Oos- tersche volken er rijip voor zijn. t De gezanten van Ruslahd en Engeland hebben een gelijkluidende nota aah de Perzischte regee ring gezonden, verklarend dat. de bijleenroeping van een Staatsraad, geenszins beantwoordt aan de ne'often van den Sjah, om eerie Kamer bijéén ts roepen, bijeenroeping die het cenig middel is om iet land te stilten. CHINA. Een der laatste re geeringsdadem der onlangs overledene keizerinnveduwe van China, die ge tuigenis aflegt van hare grootte politieke bekwaam heden, is haar miet siuptees bekroonde poging om den dalai lama, het opperhoofd der Boedisten rii Thibet, er van te overtuigen, dat edn nauwere aaneensluiting van China en Thibet wehschelijk is. Behalve mooie titels, Schonk zij den dalai lama een jaargeld van 10.000 taels en deze heeft nu beloofd, aan de wenschen der keizerin-Weduwe gevolg te geven. f T' Waarschijnlijk zijn ook in China de geruchten, omtrent den ontdekkingsreiziger Sveh Heddin door gedrongen, en vreesde de Chineesché règeering dat de invloed van Europa zou toenemen, nadat Rusland en Engeland niet meer vijandig tegenover elkander staan. Een direct gevolg dezer overeenkomst zal wel zijn, da.t de Europeanen met nog grootere ge strengheid uit Thibet geweerd zuilen worden. Uit Munchen wordt aan de „Kölnische Zei- tung" gemeld, dat het modernistische rijdschrift „Das zwanzigste Jahrhundert", naar het, zelf me dedeelt, met 1 Januari zal ophouden te verschij nen. Het geeft daarbij! als reden op: de onver- schinigheid van het publiek en den invloed van de pauselijke encycliek „Rasoendi". Een door 375 leden van het Engelsche La gerhuis onderteekend adres ter begroeting van het nieuwe Turksche parlement is aan den Engel- schen gezant te Konstantinopel toegezonden, om zeide Julia, met tranen alweer in hare bla'uwe- oogen. Begrijpt ge dan niet hoe hopeloos onge lukkig zij zelf is? Mijn hart bloedde toen ik haar van morgen zag. Tracht toch ook eens een beetje met ons vrouwen mee te voelön Ik zal mijin uiterste best er toe doen mijn engel verklaarde Dick,, en hij, kuste haar. Julia's gevoel voor het belachelijke ging altijd hand in hand met hare neiging tot het aandoen, lijke. I i Ik begrijp niet waarom ge mij dat niet beloven kunt zonder zoo mal te doen, lachte zij. Maar wees nu voor een enkelen-keer ééns ernstig, DickZooals ik u zeidej Lücy wensclit Aiec nog eens te zien voor zijin vertrek maar zij aarzelt om hem dit te schrijven. Du. maak gij dat nu eens voor haar in orde. Speel nu eens handig den goeden bemiddelaar. Toe' Mijn schat, riep Dick, ge dwingt mij tot eene bekentenis, die geen uroot-ïnquisitor met honderd beulsknechten mij zou hebben kunnen afpersen. Ik heb Alec verzocht om in den loop van den namiddag eens hier te komen. j Ge zijt een afschuwelijke egoïst, antwoord de het vrouwtje. Altijd denkt ge 't eerst aan uzelf. Maar in dit geval zult ge mij- wel met hem alléén dienen te laten, omdat ik zeker tranen met tuiten vergieten zal waarvoor gij, barbaar, mij dan maar weer zoudt uitla chen. 'I Aim tranenpompje,' Laten wij dan maar de noodige zakdoeken voor den dag halen. Zou bij de opening van het parlement aan den voor zitter toe te zenden. Het stuk is o. a. geteekend door Asquith, Balfour en verscheidene andere ministers en oud-ministers. Mevrouw Garrett Anderson is en blijft voor loopig de eenige burgemeesteresse in Enge:uhd. Onlangs liep zij te Aldeburgh, haar gemeente, in den gebruikelijken optocht met burgemeestersman- tel en keten om voor in den stoet. Zaterdag had zij de leden van den gemeenteraad bij zich aan tafel. Er waren geen andere vrouwen te gast. De knrgemeesteresse beantwoordde den toost, op Al deburgh uitgebracht, en beloofde voor de stad een moederlijke huishoudster te wezen. De „Kölnische Ztg." verneemt uit Berlijn, dat men, in strijd met anders luidende berichten, voorloopig geen onderhandelingen over de rivier- tollen met Oostenrijk of Nederland heeft kunnen begmnen, omdat men eerst moet afwachten, welke houding het rijk, tot welks uitsluitende bevoegdheid zulke onderhandelingen met het buitenland be lmoren, ten aanzien van deze door Pruisen ter spraxe gebrachte aangelegenheid zal aannemen. Deze officieuze niiededeefing schijnt zijdelings te .oe vestigen, dat de" tegenstand van verse hi 11 ende Duitsche bondsstaten (Saksen, Baden, Hessen en Hamburg) tegen den riviertol nog niet opgehouden heeft. f fj ONZE VLOOT IN ACTIE. Zooals reeds gister onder Laaste berichten werd vermeld, heeft de «Jacob van Heem>kt*rck" het Venezoiaansche marineschip «23 de Mayu" buit gemaakt en te Willemstad binnengebracht. De «23 de Mayo" behoort tot de kustwachters, zonder groote gevechtswaarde en zeewaardigheid, die in de buurt van de Venezoiaansche kust ple gen te kruisen, om smokkelhandel tegen te gaan en andere politie-diensten te verrichten. Het is de tweede maal, dat «23 de Mayo" in handen van den vjjand valt. In December 1902, bjj de blok kade der groote mogendheden, is de 23 de Mayo'* tegelijk met het transportschip «Zamora" in de Golf van Paria door de Enrelschen buitgemaakt en op 11 December d.a.v. door de Engelscbe kanon neerboot «Alert" te Kingstown, op St. Vincent, aangebracht. Reuter seim uit Willemstad over de aanhouding van dit schip nog het volgende De inbeslagneming van de »23|de Mayo" had 13 dezer noordelijk van Cumana (in het Oosten van Venezuela) plaats. Van de «Jacob van Heemskerck" ging er een bemanniDg over op het genomen scbip, waar de Nederlandsche vlag aan denfokke- mast werd geheschen. De Venezoiaansche beman ning werd met de sloepen aan wal gezet, juist als bjj het nemen van de «Alexis". De kruiser «Gelderland" vertrok eergisteren naar de Venezoiaansche kust met ervaren zeelieden aan boord, die goed bekend zjju met de baaien en een dozijn genoeg wezen?;... En zooals Dick gezegd had geschiedde, in den namiddag kwam Alec. Julia's teedere hart werd week bij' het zien van de verandering, die zijne tiemnaandsche afwezigheid uit de stad in hem had aange. richt. Bij den eerste aanblik bemerkte men het nog niet zoo. Hij was nog altjjd zoo koel en kalm, met dat voorkomen van iets gsbie- detis over zich, dat vooral vrouwen zooveei eer bied afdwong en nog altijd ging er van hem eene kracht uit, die iets magnetisch had. Maar Julia's scherpe oogen zagen wel dat hij slechts met een uiterste van wilkracht zichzelf zoo kolw mg. Ook was er eene uitdrukking in zijn ccgen en een trek om zijne mond, die genoeg zaam bewezen hoe diep het gebeurde hem in nerlijk aangegrepen had. Hij was nog stiller dan tevoren, tot in het stugge bijna. Julia zag hoe diep hij had geleden, en zij begreep dat zijn lijden nog te zwaarder moest zijn geweest door de schier bovenmemschel ijk e ondeidrukking er van. Zij hunkerde om haar hem toe te gaan en hem te smoeken om toch niet al te hard voor zichzelf te wezen. De loop van zaken zou hem,, zeker niet zoo hebben aangepakt, indien hij éen weinigje meer aah de gewone menschelijke zwakheid had toege geven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1