Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Meowjaarswensdien. Kerstgedachte. 31ste Jaargang. Donderdag 24 December 1908. No. 9297 EERSTE BLAH Nieuwjaarswenschen Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BUTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- Iqke overeenkomsten aangegaan. Teietoounummer Sa. Postbus no. 30 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zon dagsblad. 8T Wegens het KERSTFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCI1E COURANT, Dagblad voor Schiedam, en Omstreken, Vrijdag- en Zaterdag-arond niet verse li ijnen. In ons blad van Donderdag 31 December kunnen, evenals vorige jaren, worden geplaatst. De prjjs per annonce, van hoogstens 6 regels, bedraagt 50 cents. Deze advert.entiën kunnen ran af heden aan ons bureau worden bezorgd. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van G. W. J. van der Burg, om de hem voor een proeftijd, eindigende 31 December 1908, verleende vergunning tot uit breiding zyuer scbeepstimmerwi-rt, gelegen 'sGra- veland no.75, kadaster sectie li no. 63, om deze in te richten ook voor den bouw van ijzeren schepen, te willen vervangen door een vergunning Voor on bepaalden tijd Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente h ter visie gelegd dat op Donderdag den 7den Januari a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zjjn zjj, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zjjn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 24sten December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat, vermits het deskundig onderzoek, met betrekking tot de aanvraag van de Directie van de Fabriek van Chemische producten, om vergunning tot op richting van ten fabriek ter bereiding van lood Suiker, in de panden staande aan den Noordvesl- singel nrs. 91, 93 en 95, kadaster sectie H nrs- 225, 226 en 227 en plaatsing van een stoomwerk tuig van circa 40 paardenkracht met e-n stoom ketel van 45 M1 verwarmingsoppervlak, nog niet geëindigd is, hun College besloten heelt de be slissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 24 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Het leven der wereld is tamelijk wel zonder Christus; zonder pessimist te zijn, durf ik wel Zeggen, tegen Christus. En nu Het is alsof ze gedwongen wordt Kerstfeest te vieren alsof bijzondere teekenen er zijn aan den donkeren hemel, alsof zij ver licht wordt door een bovenaardsch licht alsof ze voor een wijle eensgeloovig tuil zijn. Men vraagt nietgelooft gij in Christus, den Zoon van den levenden God men redeneert nietwaarom heden gerust en niet gearbeid neen de wereld heeft Zondag. Het is Kerst mis. Toch een echt Christelijk feest voor die onchristelijke wereld En wanneer ge komt in de steden, en daar gaat langs de rijk versierde en verlichte win kels, dan ziet ge aan de verschillende étalages dat het Kersttijd wordt. Daar staan christelijken en ongeloovigen te kijken naar den kerstboom, die hun tegenfonkelt met zijn rijk-kleurige licht jes en gouden en zilveren vruchten. Daar ziet men aan de drukte op straat dat armen en rijken feest willen hebben daar staat men met open hand aan de hoeken der straat om een aalmoes als Kerstgave aan de armen - voor de kleine en groote armen. Men vraagt niet of men gelooft, neen, de wereld viert feest. Het is Kerstmis. En on bewust gaat de wereld naar Bethlehem en onbewust verkondigt zij, dat heden geboren is de Redder der wereld en onbewust laat zij zich bezielen door het aloude Christelijke ge loof. Het moet wel vreemd zijn voor het ongeloof tegen wil en dank een christelijken feestdag te vieren. Voor menigeen is deze dag wat de ster was voor de Oostersche wijzen een wegwijzer een bovennatuurlijk teeken. - Wanneer is Caesar geboren Wanneer Alex ander Wanneer Napoleon wanneer een van die machtigen, wien somtijds een halve wereld toebehoorde Als ik die vraag zou stel len aan de groote, onafzienbare wereld, dan zou ik zien hoe de wereld en gros daar niets van weet. Maar wanneer ik vraag, wanneer is Christus geboren dan zouden wetenschappelij- ken en eenvoudigen grooten, en kleinen van geest en hart, in menigten opstaan en ant woorden: den 25sten December. Christus, dat kleine kind, daar in dat kleine Bethlehem, in een armen open stal, met zijn arme Moeder, en Jozef, den eenvoudigen werk man, geboren in den nacht onopgemerkt door de wereld. Christus dus voor de wereld nieis, gekend door geheel de wereld, 1900 jaren langen meer. - Christus wordt geboren de wereld slaapt. Ja, de wereld slaapt God waakt. Zijn Engelen zongen een lied zoo vol heilige geheimenissen, zoo vol hemelsche melodie, dat menschentaal of kiankenharmonie het nooit kunnen weergeven. Een licht bestraalt de duis ternis, met zulk een glans, dat de herders op het veld ontstellen. De wereld slaapt God waakt. De grooten en wijzen der wereld met al hun profeten en schrifturen en wetgeleerden domme len voort in hunne wereldwijsheid den her ders klinkt de hemel-boodschap„Wilt niet vreezen, want zie, ik verkondig u eene groote vreugde, welke zal zijn voor al het volk, want heden is u de Zaligmaker, die Christus de Heer is, in de stad van David, geboren." En die herders, op hunne knieën voor de kribbe in Bethlehem, zijn wijzer en grooter dan Herodes, de viervorst van Galilea op zijn koningstroon. Zoo is het immer geweest in de wereldge schiedenis, zoo is het nog. De wereld wil Christus niet kennenmen slaapt Chris tus staat voor de wereld met zijn hemelsche leer met zijn Kerk als het licht dei- wereld, met zijn wonderen, en onomstootbare waarheid als Gods Zoon, men slaapt. Neem de geschiedenisboeken van onze z.g. neutrale scholen, Christus wordt nauwelijks genoemd en kan men Christus niet geheel en al looche nen, nu, men zal zijn naam wel voegen bij Boedha of andere godsdienstige dwepers maar aandacht schenken aan Christus, voor wien He rodes beefdeaan Christus, die, gestorven aan het kruis, verrees en een inrichting stichtte, die Zijn werk op aarde zou voortzettende groote, wereld en tijden omvattende Roomsche Kerk, op zich zelve reeds een wonder aandacht schenken aan Christus wil men niet men slaapt. - 1 v I Christus ontkennen kan men niet, maar men zal van hem maken een goed mensch, een mensch met liefde in zijn hart voor den arme, een mensch met liefde voor den kleine, een mensch vol humaniteit, een mensch, die desnoods argumenteert voor geloof en on geloof, voor liberalisme en socialisme. Vreemd dat Christus, een mensch, een eenige verschij- ningis gebleven en nog is onder de menschen. Christus, zonder grootheid van geboorte, zonder grootheid van geid of macht, Christus een Na- zarener, ergens geboren in een klein stedeke in een klein land van die geheele groote we reld Christus hoog uitstekend boven Hero des -- boven keizers en koningen van zijn tijd, euniet alleen van zijn tijd, maar van alle tijden en volkeren. Christus hoog uitstekend, niet alleen met zijn hoofd, maar met zijn schouders, maar met geheel zijn lichaam, met geheel zijn wezen met geheel zijn hart en geest, boven alle keizers en grooten van onzen tijd zelfs vreemd dat men mannen zendt naar den Chris tus om te vragen wat men nog nooit een mensch heeft gevraagd „Zijt gij het, die komen moet of hebben wij een andere te verwachten" vreemd, dat men Christus durft beschouwen als een mensch en niets meer. Christus is geen gewoon mensch, geen Über mensch, zooais de rationalisten gaarne droomen, maar Christus is meer. De filosofie der wereld moge overal victorie juichen, waar het geldt het bovennatuurlijke is haar leer, niets dan sofisme. Bollandisme. Men raadpleegt den Bijbel, de oude hand- -ci! riften, maar- met een vooroD gezette redenee ring er is geen God. En als men vraagt„Waar is de nieuwgeboren koning der JodenChris tus? dan is het als in de dagen van Herodes geheel het hof der aardsche wetenschap waakt op, beeft en zoekt alsof men nooit van Christus heeft gehoord en men zegt met den meest verfijnden geloofshaat„Gaat en zoekt „zorgvuldig naar het kind en als gij het zult „gevonden hebben boodschapt het mij, opdat ook ik kome en het aanbidde." Lezer, gij weet het op dit woord volgde de kindermoord. De wereld slaapt God waakt Telken jare, sinds eeuwen en eeuwen keert deze dag, viert de wereld feest, hoe zij ook wisselt door revolutie in revolutie. Telken jare gevoelt de wereld zich één in het licht van den Kerstnacht, bij de vredebazuin des hemels. Vandaar dat ieder feest viert dat het is een feest voor de armen en kleinen het Christus-kind verdrijft alle levenssmart pax hominibus bonae voluntatis"- Kerstmis is het feest der onschuld, der he melsche, God-menschelijke liefde, daarom gaat ons arm menschenhart onwillekeurg naar -^ethlehem; naar dat kleine kind, „Emmanuel God met ons". Moge het ongeloof spotten met deze beschou wing, wij hebben deernis met de ongeloovige „wijsheid", die zich door het loochenen van Christus' Godheid, werpt in een stroom van te genstrijdigheden en onverklaarbare dingen. Het ongeloof moet de geschiedenis weg re deneeren moet een mensch aannemen met bovenmenschelijke krachten, moet feiten met open oogen loochenen ziende blind en hoo- rende doof zijn. En ondanks dit alles gaat de wereld haren weg. Onze wijsgeeren worden ouder slapen in het doode stof, men zal doorgaan met Christus geboorte te vieren, Kerstleest te vieren in alle kringen. Onze wijsgeeren zullen peinzen hoe zij Christus zullen dooden, en peinzende sterven zij. Christus echter blijft. Voor ons is Christus geboorte een bovenaard- sche manifestatie van Gods oneindige liefde jegens ons, een dag vol van Gods glorie. En wij Wij snellen met de herders naar Bethle hem, werpen ons aanbiddend op de knieën voor dat „Kind in windselen" en herhalen: „myn Heer en mijn God" Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis. fr. B. G. VERHEIJ, O. P. 24 Dec. '08. Nederland en Venezuela. Ons krachtdadig optreden tegen Venezuela is een groot succes geweest. De Duitenfandsche bla den zvii vol bewondering over de door Neüeriand gevoigde gedragishjn. en zij uiten zonder uitzon- dc. ng bun vreugde over de kentering in Vene zuela. i (Ue bij de Berlijnsche bevolking meest ver spreide zienswijze wordt door het „Berliner Ta- geblau' weergegeven, waar dit biad eenvoudig schrijft; De verstandige Nederlanders, die iiet "«u dusver beter met Castro wisten klaar te sptlen dan groote en krachtige mogendheden, beter dan Duitschlaad, Lnge.and eb Amerika, wisten reeds, dat Castro's rol was afgespeeld, toen bij te Berlijn aankwam. Zij heoben zich er heusch niet over opgewonden, dat hem van de VViihelmstrasse nog onvermij.ue.yXe en ma gere oeten werden overgeoracht. De Parijsche bladen cnuxxen algemeen bun tevredenheid uit over Castro's vai. De „ïemps" en de „Liberté" ezggen, dat Nederland's krachtige houding aandeel heeft in deze ge.uxxige ver andering. De „Lioerté" komt scherp terug op de houding der hransche regeenng. Aren nemt de zakenxwestie boven de waardigheid uoen gaan .zegt het biad men zeit tnans nog dui delijker .weik een bedroevende dwa.ing ait was. I' i'aukrijk ,was de dupe en beiache.ijx. De Londensche avondbladen van verschillende ricnling betuigen hun tevredenheid uit over den mop van zaken. Zij vertrouwen dat Castro uu.ten de zaken van Venezuela zat olijven. Dr worat ooi. nieuw tijdperk voor de repuoiiex onder hoop voller vooruitzichten door geopend. Dit schijnt, volgens den correspondent te New York der „Glooe", mede de a. ge me ené meening in de Vereomgde Staten te zijn. Gomez zelf ontkent de roi van dictator le willen spelen; hij zal trachten een coadtie-be- wind te vormen na verstandhoudihg met de te gen Castro gezinde leiders der muiters in Zuid- Veritzueia. Vervolgens zal hij de bekrachtiging van het congres op zijn verkiezing tot president zien te verkrijgen, wa,arna hij allereerst een hieu wen modus vivendi ten opzichte van Nederland zal zoeken, die vooraf zal gaan aan een voorstel om alle hangende döor Castro veroorzaakte kwes ties met de Europeesche mogend'hedén scheids recht elijk op te lossen. De „Etoile Beige" zegt, dat de buitenlanders zich slechts kunnen verheugen in de omverwer ping van Castro en dit te meer nu diens opvolger als eerste daad een belangrijke genoegdoening schontv aan de rechtvaardige eischen van Neder land. De „Indépendance Beige" is van meening, dat men Gomez slechts er voor kan prijzen dat hij Ventzuela heeft verlost van een staatsman met een groote inbeelding, die het ongelukkigé land ten yerderve zou voeren. Het blad zegt verder, dat de uouding der nieuwe Venezolaansche re- geeiing zeker geschikt is om de zaken op korten termijn te regelen, want in het juist verschenen Oranjeboek verzekert het kabinet in Den Haag, dat het bereid blijft op elke ernstige onderhan deling in te gaan, als Venezuela het decreet van 14 Mei intrekt. Daar nu dit besluit reeds is ingetrokken, kunnen de nieuwe onderhandelingen aanvangen. De proclamatie Gomez. In een telegram uit Caracas wordt de volledige tekst van de proclamatie van generaal J. V. Goinez gemeld, waaruit blijkt, dat hij zich als President beschouwt. De proclamatie luidt als volgt: „Aan mijne medeburgers 1 Ik heb het presidentschap van Venezuela over- eenxomstig de grondwet aanvaard. Ik heb dit ami t zonder persoonlijke eerzucht op mij ge- nomfi Mij dadelijk rekenschap gevende van de ver.angens van het volk en van mijne hooge verplichtingen, heb ik, 'n overeenstemming m t onze nationale instellingen, een regeer.'ng gevormd, die al de persoonlijke waarborgen voor de vrij held der burgers erkende. Ongelukkig hebben m'.n g .ede bedoelingen een onbegrijpelijk verzet üi eenige personen, die zich de vertrouwde vriende;; van Castro noemen, ontmoet; Niet alieen hebben zij mij gehinderd in de uitoefening van mijne

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1