Nederland en Venezuela. Binnenland Stads- en Bewesteljjk Nieuws. te v<Tnieiën. In de- ketels werden allerlei voor werpen, als stróo, vijlen en andere Ongerech tigheden gevonden. Er is klaarblijkelijk kwaadwil ligheid in het spel. Er is een onderzoek inge steld Uit Kopenhagen komt het bericht van een diefstal, gepleegd jn de kathedraal te Roskilde. Twee gouden kransen en verscheiden zilvèren voorwerpen, tot een gezamenlijke waarde van 6000 gulden, namen de dieven mede van de graftom ben der koninklijke familie, Een der kransen, die op de tombe van Konihg Christiaan IX lag, was indertijd geschonken door de steden van Denemarken en een zilveren kruis, dat ook gestolen is, was er neergelegd door de kifjderen der Koninklijke familie. iVerder hadden de inbrekers nog kostbare voor werpen medegenomen van de tombe dér vroegeré koningin Louise. Het schijnt, dat de dieven niet voldoenden tijd hadden, daar zij nog een groot aantal kransen achtergelaten hebben. - De „Evening Standard" verneemt uit Washing ton, dat het presidentschap aan Roosevelt een groot deel van zijn vermogen gekost heèft en dat hy het Witte Huis 450,000 gulden armer verlaat, dan toen hij er zijn intrek ham. j Reuter seint uit Willemstad: De Nederlandsche kruiser «Gelderland" is aangekomen. Dit beteekent het formeele einde der Nederlandsche maritieme demonstratie. Uit Caracas seint Reuter d.d. 23 dezer Met het optreden van president Comez is een reorganisatie over het geheele land gepaard ge gaan. De omwenteling is zonder bloedvergieten afgeloopen. Zelfs Celestino Castro de broeder van den voorm. president en hoofd van het departe ment Tachira, overhandigde aan den nieuwen militairen commandant alle wapenen en munitie ten bedrage van 6000 geweren en 3,000,000 rounds. Dit wordt als een bewys beschouwd dat de voorm. president Castro geen rol meer speelt. Het land is thans op alle punten opengesteld alle Venezolanen die in den vreemde verblijven, en de vroegere revolutionairen worden met aan drang uitgenoodigd terug te keeren. Het vee monopolie is afgeschaftde persdwang opgeheven. Alle gevangenen met uitzondering vau die welke bjj het laatste komplot betrokken waren, zijn in vrijheid gesteld. De .grensquaestie met Columbia is geregeldbjj decreet van heden is de Zulia- rivier opengesteld voor de Columbiaansche scheep vaart en het douanekantoor te Villamisar her steld. Generaal Gomez heeft aan de Amerrkaansche regeering officieel zjjn wenschen te kennen gege ven, alle geschillen tusschen Venezuela en de Vereenigde Staten langs minnelijken weg op te lossen. "j De «Standard" verneemt uit Washington dat «de nieuwe dictator" van Venezuela, generaal Gomez van de Amerikaansche regeering mededeeling zou hebben ontvangen, dat hij op den moreelen steun van Amerika kon rekenen en dat deze mededeeling leidde tot het afzetten van Castro. Verder wordt gemeld, dat de Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken Root lange conferenties gehad heeft over den toestand in Venezuela met den Britschen gezant Bryce en de vertegenwoordigers der overige groote mogendheden. De voorm. Amerik. gezant in Venezuela Buchman, die als bijzonder commissaris naar Venezuela gaat, zijn instructies medegegeven om op de vriendschappeljjkste wijze met de nienwe regeering te onderhandelen. Deze onderhandelaar komt op een kanonneerboot of een kruiser en heeft andere schepen bij de hand. De Ver. Staten hebben dus voor alle gebeurlijk heden hun maatregelen genomen. Belangwekkend nieuws circuleert te New-York ter zake van den ex-president van Venezuela aldus meldt de betrokken correspondent van de Petit Bleu". Castro is, zooals men weet, door zijn opvolger Gomez betrokken, in het proces door deze ingesteld tegen de belhamels van het complot den dag na de overgaog van de macht ontdekt. Nu verzekert men, dat president Gomez zich niet tevreden zal stellen met een schijnproces en dat hij genoeg stof tot beschuldiging verzameld heeft, om president Castro te dwingen in persoon voor de rechters te Caracas te verschijnen. De Vene- zolaaosche regeering zou in het bezit zjjn van een kabeltelegram door Castro aan de samenzweerders gezonden en hun aansporend het serpent te dooden zijn hoofd te verbrijzelen en de hoofdstad te terro- riseeren. Dit kabeltelegram zou voor president Gomez een argument zijn om aan Duitsehland de uitlevering van zijn tydeiyken gast te vragen. lotusscben vermaakt zich Castro te Berlijn met het ijs en de sneeuw te bewonderen, voor hem nog onbekende zaken.- Venezuela, bet rijke land, schijnt, zich spoedig te moeten opwerken uit de droevige inzinking, waarin 't door de politiek van Castro gebracht is. President Gomez heeft bet douane-reglement, door zijn voorganger ingevoerd en zoo noodlottig voor de uitvoerders van vee, ingetrokken. Ook de kwestie der kabel-telegram men schijnt in orde te komen, zoodat zij niet meer per boot van Willemstad (Curasao), waar zy dikwijls langdurig werden opgehouden, behoeven te worden overgebracht, en nu de vrede met Holland staat gesloten te worden, begint de faandel te herleven. Zoo schijnt dus langzamer hand «en beteren toestand in Venezuela in te treden. Een journalist te Nizza heeft generaal Matos, een van de revolutionaire leiders uit Venezuela, gesproken. Hij was zeer voldaan over den keer, dien de zaken hadden genomen, en sprak veel kwaad van Castro, ofschoon deze laatste zich m den taats ten tijd zeer tegemoetkomend tegen Matos betoond en zelfs de verbeurdverklaring van zijne bezittingen opgeheven had. De groote lof, dien Matos aan de nieuwe macht- heiibers te Caracas toezwaaide, maakte, zoo ver zekert men, den indruk, dat Gomez en Matos het. eens zijn en deze laatste misschien, vooral by de regeling van de geschillen met frankrijk en Nederland, een bemiddelende rol zal spélen. Van het Hof. Men meldt uit den Haag: In afwijking van vorige jaren, toen de Koning]a en de Prins gewoon waren in het paleis aan den Kneuterdijk kerstgaven aan kinderen van het dienstpersoneel der koninklijke hofhouding per soonlijk uit te reiken, werden thans op den eersten Kerstdag die geschenken namens het koninklijke echtpaar terzelfder plaatse aan jongens en meisjes ter hand gesteld. Do tegenwoordigheid der vorstelijke familie wérd bi] dit kinderfeest gemist, wegens de bekende ver blijdende reden, die Koningin Wilhelmina ver hinderde. Wettelijke tijd. Nu met 1 Mei de wettelijke tijd wordt ingevoerd zu.ien ook met ingang van dien datum de dienst- rege.ingen der spoorwegmaatschappijen in dien lyd gepubliceerd moeten worden. D jcr het Duitsche Spoonvegverbond is echter thans hiertegen bezwaar gemaakt en de spoor wegdirectie is verzocht maatregelen te nèmèn, ook in net vervolg de dienstregelingen in den Gree'n- wici.tijd vast te stellen. De spoorwegdirecties zul len et ite in verband met bet wettelijke voorschrift verpik.. .„in, zich aan den Amsterdamschen tijd te .ouden, zoodat het niet onmogelijk is, dat een afscheiden van de Hollandsche spoorwegmaat schappijen van'het Duitsche verbond hiervan het gevo.g is, In verband met doorloopende treinen etc. zou dit .aatsfe zeker te betreuren zijn. Een minnelijke sc..ikking van de kwestie is echter niet buiten- gesioten. (Tel-) Tweede Kamerverkiezingen. Het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging Eba- rumPieterburen heeft met algemeènè stemmèn besloten mr. Drucker, lid der Tweede Kamer, te vi'ag«n o£ bij bereid is een candidatuiir voor de Tweede Kamer te aanvaarden in het hoofdkies- cli skiet Appihgedam bij de algemeene verkiezingen in 1909. (N. R. Ct.) jZuidhorn. De 7 afdeelingen der S. D. A P. hebben candidaal gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamér den heer W. H. Vliegen, te Amsterdam. De Haagsche Poiitiekwestie. Men herinnert zich, dat bij het debat over do poiitie-kwestie bij de behandeling der Getaèènte- cegrooting de burgemeester den heèr Trèub toe zegde, de uitkomsten van het vanwege den Mi nister van Justitie ingestelde onderzoek aan den Raad over te leggen, indien en voor zoover dat door den Minister zou worden toegestaan. waar wij vernemen, moet de Minister ongenegen zijn gebleken, aan dezen wensch te voldoen. (Vad.) Federatie Amsterdam der 3. D. A. P. De federatie Amsterdam van de Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij placht telken jareop 2en Kerstdag in het openbaar te vergaderen, om mr P. J. Troelstra, de parlementaire leider, in de gelegenheid te stellen een vlammende rede tegen het kapitalisme af te steken. Een lange reeks Kerstspeechen heeft men aldus van bem te «ge nieten" gekregen, maar defederatievergadering van eergisteren heeft mr. Troelstra als spreker moeten missen. De bekende oneenigheid in de S. D. A. P. meer direct de laatste besluiten van het partijbe stuur, zjjn de oorzaak geworden van zijn afwezig heid. In zyn plaats trad als spreker op mr. M. Men dels, met het onderwerp: «Donkeredagen". Juist omgekeerd. In onze Kamer is de oppositie nog altijd aan het woord, om op de uitgaven voor de Landsver dediging af te dingen. Zoo men al niet anti-mili- taireristisch wil zjjn, onder de dusgenaamde leuze van bezuiniging drjjft men toch hetzelfde spel. En wat neemt men nu elders waar Dat in België juist de oppostie op krachtige in richting van de Landsdefensie aandringt, Dat men iu Italië de Regeering aanspoort om toch met de wapening van leger en vloot meer ernst te maken. En dat zelts in Turkije de Jong Turken roepen om krachtiger leger om weeropstanding der ingezon ken vloot. Van Servië, Rumenië en Bulgarije spre ken we nu niet eens. Ook in Denemarken is, geljjk men weet, gelijke aandrang op het gouvernement geoefend. En in Amerika won de part y Roosevelt, die rusteloos op krachtiger militaire organisatie aan dringt. Iu Engeland geljjk verschijnsel gevoel Niet gaarne zouden we het beweren. Maar ten onzent gelooft men niet aan dreigend gevaar, en gelooft men niet, zoo het gevaar kwam opdagen, aan de mogelijkheid om ons te verweren- Vandaar oos tobben op bet gebied van Lands verdediging. Een tobben, dat bet noodlottig gevolg beeft, dat we steeds niet gereed zijn, geld bij hoopen vermor sen, en nooit recht weten wat we willen. «Standaard" De legercommandant. iNaar wij vernemen zal de commandant van hel leger in Ned.-Indië, generaal Rost van Ton ningen. in Juli a.s. repatrieeren. (Vad.) Gele koorts in Suriname. Blijkens een van den Gouverneur van Suriname ontvangen telegram zjjn in de kolonie cenige gevallen van gele koorts voorgekomen. (St. Ct.) De Rijksverzekeringsbank. In twee deelen van groot formaat is de weten schappelijke balans der Rijksverzekeringsbank ver schenen Terwijl het tweede deel uitsluitend statistieke staten en tabelien bevat, geeft het eerste een uiteenzetting van de gronden, waarom de keuze op de gebruikte grondslagen (t. w. rentevoet, tafels van den renteafval en van de sterfte) viel, èn van de oorzaken van het bestaande deficit. Dit deficit bedroeg op 1 Januari 1908 f4.189.088.345. Dill.-club „Alb. Thjjm". De Dilett. club «Alb. Thym", onderafdeeling Ned. R K. Volksbond afd. Schiedam, heeft Zaterdag en Zondagavond met groot succes ten tooneele ge voerd «Aan God en Koning Trouw", groot geschied kundig drama in drie bedryven door mgr. J.E. H. MenteD, eere-kanunnik van Assisië en pastoor te Maastricht. De voorzitter, de heer II. B. Albers, opende de opvoering met een kort welkomstwoord, de ver diensten van het katholiek tooneel in 't licht stel lend en belovend by voldoende medewerking «kunst voor ons volk" te geven. Onze lezers kennen het stuk uit de proloog die wjj daarvan gaven, 't Is een drama waaraan deugd en ondeugd iu scherpe tegenstelling tegenover elkaar worden geplaaut, waarin verheven zielegrootheid en laaghartige meaeehenlyke passiën voortdurend met elkaar in botsing komen. In de drie verschillende bedryven waarin het stuk verdeeld is, komt dit byzonder uit. In het eerste bedrijf, de opstand der Vendeeërs, maken we reeds met deze tegenstrij dige zielroerselen kennis. De wraakkreten der Vwul-ërs, waarvan vele hunne dhr bare betrekkin gen bet slachtolter zagen worOcu »«u io Inga partyhartstochten en de onrnenscheijjke wreedheid dier dagen, worden overstemd door den vreugdezang der knapen, die het heerlijk Kerstfeest inluiden. Dan zien wy de samenkomst van den prins de Lusignau en den pachterszoon Ivon van de hoeve Chaufleurt, den geestesstryd tusschen Ivon en Guido, den ontaarden oudsten zoon van den prins de Lusignan, die zich by de «wrekers" heeft aangesloten. Verder zyn wij na de wederverschij ning van de Vendeeërs en hun afscheid van den prins getuige van den overval der republi keinen en de wroeging van Guido, die terug zou willen maar meent niet meer te kunnen teruggaan. In het tweede bedrijf maken we kennis met den «tyger van Poitou" (Mortioux, burgercommissaris van Nantes), ten monster van menscheljjke on dankbaarheid en wreedheid. De prins de Lusignan nam hem in zyn huis op, als 't ware van hetljjk zijner moeder, deed hem als zyn eigen zoon op voeden en stelde hem later als rentmeester aan. Maar de ontrouwe knecht bestal zyn goeden heer en moest daarom oneervol ontslagen worden. Vandaar een haat tegen zijn meesterhy doet den gevangen genomen prins verschijnen in het vergaderlokaal der «wrekers", hoont hem eerst verborgen onder het masker en beleedigt hem daarna met het ontbloote gezicht. Nadat de prins na de gevange nis is teruggeleid, verschijnt ook zyn ongelukki- gen zoon Guido. Van hem eischt de tyger van Poitou de uitlevering van Guido, zyn boezemvriend, en ten slotte laat zich Guido, na hevigen zielestryd, bewegen, Yvon door een vriendelijk schryven in den val te lokken en hem in ruil voor zyn vader uit te leveren. De samenkomst van Yvon en Guido stelt opnieuw de tegenstrijdigheid dier beiden karakters in 't licht. Maar de wrekers verschijnen ter vergadering. Guido, een hunner, wordt bjj het lot aangewezen den eerstvolgende veroordeelde te dooden. Met schrik en ontzetting ziet hy op 't laatste oogenblik dat 't zyn vader is en deinst terug. In het derde bedrijf wordt ons de weg naar het schavot geschetst. Wjj maken kennis met twee volleerde booswichten Carrier, burgercommissaris van Nante», en Mortioux, burgercommissaris van Poitou. De eerste beroemt zich op zjjn geniale vindingen om menschen te vermoorden: het val luik, de «noyades",. de samenkoppelingen; de laatste deukt slechts over de schatten van de Lusignans, die in het voorvaderlijk kasteel verbor gen liggen. Maar tusschen beiden staat de spion Randen, die den tijger van Poitou, eens ook zyn iamilieleden doodend, een doodeljjken haat toe draagt. Carrier wordt door wroeging en zieleangst verteerd by het hooren van het bidden en zin gen der gevangenen. De prins de Lusignan, boeien geteekend, versobynt .weder ten tooneele. Eea trouwe dienaar brengt hem op listige wijze in tegenwoordigheid van zyn jongsten zoon Armant). Maar ook Yvon, aan dood en gevangénis ontsnapt, komt als republikeimche garde verkleed bij den prins en ten slotte verschijnt ook Guido op behen dige wjjze in de tegenwoordigheid /jjns vaders, werpt zich voor zjjne voeten, verkrijgt zjjne ver giffenis en ten slotte de toestemming om in 'de kleederen zyns vaders gestoken diens plaats in te nemen, terwjjl de prins in het gewaad zijn oud sten zoons vermomd, zich met zyn jongsten telg verwijdert. Ten slotte lerscbynt eensklaps Carrier, ontma:-kert den booswicht Mortioux en doet den tjjger van Poitou de gerechte straf voor zyn vele misdaden ondergaan. Bijzonder verdienstelijk werden de verschillende treffende scènes van dit hoogst boeiend drama door de beste krachten van «Alberdingk Thym" weergegeven. De hoofdpersoon, de prins van Lusig nan, vond in den heer K. een waardig vertolker. De rol van Guido, oudste zoon van den prins van Lusignan, was by den heer v. A., die voor alle rollen als geknipt schijnt, weer in uitstekende handen. Maar vooral de heer Br., die de zware vermoeiende rol van den pachterszoon Yvon te vervullen bad, was voortdurend zeer goed. Even zeer vervulde de beide heeren A., die resp. Carrier en Mortioux voorstelden, hun taak con amore. Ook de andere acteurs, die een meer onderge schikte rol vervulden, waren over het geheel vry goed. Het spel der beide kinderen, Armanden Brutus, was zeer lief en innnemend en vond ook veel byval. De costumes en coiffures der ac teurs waren zeer fraai en mochten historisch getrouw heeten. De zang der koren, vooral het knapenkoor onder leiding der eerw. Broeders, voldeed zeer wel en maakte, meerendeels achter de coulissen uitgevoerd, een treffend effect. Bjj de apothéose, die al de personen die in het stuk optreden, in kring ge schaard, overzweefd door engelen met krans en palmen onder fraaie lichteffecten te zien gaf, werd het Kerstlied van den heer A. H. de Leur ge zingen. Moet ons bjj al wat wjj in deze opvoering zoo terecht prjjzen kunnen, een enkele opmerking van 't hart, dan geldt die minder het spel der acteurs dan het stuk-zelt. 't Is te lang, op sommige pun ten al te breed uitgesponnen en daarom over 't geheel vermoeiend voor toeschouwers zoowel als spelers het publiek wist blykbaar de diepte van dit ryk doordacht stuk niet geheel te peilen. Daar om gelooven we, dat «Alb. Thym" goed zal doeu niet te veel drama's te geven en in den regel liever door een bljjspel het uitgaand publiek te vermaken. rjDe medewerking van het harmonie-orkest «St. Atnbrosius" bjj deze byzondere opvoering mocht zeker alleszins gewaardeerd worden. Zy gat in den aanvang «Schiedam Vooruit" van J. Feltzer en «Ouverture Marie Henriette" van L. Montagne in de pauze «Hymne" van Bach «Prière" van Weber «Offertoire" van Beethoven en «Ave Maria" vau Schubert en tenjslottelna Fahrbuch's «Goldene Myrthen" nog een «Feestmarsch" van P. van Abee- len. Wel voldaan scheidde het publiek dan ook op het zeer gevorderd uur onder de opwekkende tonen van de «marche finale". Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan de volgende adressen: hon.l, Dröge, Groenelaan; rozenkrans, Rijisselberg, Dam 27; rozenkrans, v. d. Burgh, St. Annazusterstraat 26; damesbont, v. d. Bos, le Tuinsingel 24; portemonnaie met geld, v. d. Berg. Nieuwe Ha ven 1639; portemonnaie met geld, v. Giezen, Oostsingel 70; bril, weduwe Wirxel, Overschie- schestraat 130; vrouwenschort, v. d. Tempel, Oos terstraat 81; vrouwenzak met zakdoek en eenig gc.d, Eijsberg, L. Kosterstraat 27; zilveren arm band, Blok, Breedstraat 31; portemonnaie met go/J, v. Hoek, Adrianastraat 11kerkboekje, Goed volk, Hagastraat 22; werkkiel, Kollenberg, KI, Groenendal 6. Tachtig jaren. Zondag-avond werd in het hotel «De Visschery", erven Van Velzen, een eigenaardig feest gevierd. Daar werd op feestelijke wijze herdacht een zeker weinig voorkomend geval, 't Was toch 80 jaar geleden, dat het Collectanten-college van de St. Janskerk aan de Lange Haven, afd. voor de kerk, daar ten huize voor 't eerst vergaderde en sedert daar onafgebroken zyne wekelyksche vergaderingen hield. Mocht ook al in den laatsten tijd door de veelvuldige aanbiedingen een oogenblik de vraag zjjn gerezen of men in de toekomst ook in een ander lokaal vergaderen zou, ten slotte be sloot men toch aan de «Visschery" getrouw te bljjven. De tegenwoordige ondernemers van het botel- bedrjjf, dat reeds over drie geslachten ging, toon den dat besluit op prijs te stellen. Zjj deden de heeren collectanten in rijtuigen van hunne wonin gen halen en naar het hotel brengen, waar zy rijkelijk door de eigenaars werden onthaald. Onder gezeiligen kout en het; veelzijdig genot dat hun werd geboden, bleven de feestgenooten tot een vergevorderd uur bjjeen om daarna weer per rjjtuig thuis gebracht te worden. Voorzeker is in deze feeste lijke bijeenkomst de band die kerkcollectanten en hotelondernemers nu reeds tachtig jaren bindt, nog nauwer toegehaald. Bljjve die tot in de verste toe komst bestendigd i u i J i: I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2