AI) o 11 e e f t oi ie JAS VAS KATWIJK. Spiegel- en Vensterglas. Nieuwe Sclieiamle Courant II. J. WOVTERLOOD »$- Co., H. J. VAN OGTROP <X Zoon, laeaisisies iiaata- ia Biitêalaadseïe Wisselt, Verstrekken geld op prolongatie, Effecten, Coupons sn Vreemde Banknoten. INCASSO-BANK, JOH. KAMMAN, nAM49 Groepen, Getiouwen, Glides in loper, lijsten enz., prijs 10 c. p.ieel, 0.45 p. mi, fl.35 p.3ii. Kassiers en Commissionnairs in Effecten, Portretten in kool, platina en andere procédés. iratis fremengd Nieuw». FEUILLETON. Max' schilderstuk. Advertentie ii. Atelier voor glas in lood. Broerwveld 65. Openen Rekening-Courant met rente-vergoeding. Incasseeren op Binnen- en Buitenland. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten. Koopen en verkoopen Coupons, vreemde wissels en vreemd geld. Sluiten Prolongatiën en Beleeningen op Effecten. Nemen gelden k deposito. S APP-flPPft^IT Verlmren loketten in hunne brand- en Wul vul 1. inbraakvrije kluis vanaf f 10.— per jaar. Commanditaire Vennootschap op Aandeelen. "-Telefoon 44. SCHIEDAM. Tuinlaan 60. Belasten zieh met: het incasseeren en verschaffen van wissels op Binnen- en Buitenland. het disconteeren van wissels, het verwisselen van vreemd geld, het beleggen en uitzetten van gelden, het aan- en verkoopen van effecten, het sluiten van prolongatiën en beleeningen, het verzilveren van coupons enz. Korte KerkstraatSCHIEDAM Openen Bekening-courant ten behoeve van den handel, koopen en verkoopen: Amsterdam. BOTTERDAM, Haringvliet 98, Almelo. Volgestort Kapitaal f8.000.000.-. Reserve f 1069.171.20. dam Dagelüks geopend en Zondags van 9 tot 4 nnr. vereend was met die tot den H. Willibrordus. En geen wonder. Hoe konden onze brave voor ouders verzuimen, op de eigene, heilige plaats, waar St. Willibrordus hunne vaderen, met liet geloof aan den Zoon, de liefde voor diens H. Moeder had gepredikt, den vaderlandsehen Apos tel te loven en te prijzen en zijne voorspraak in te roepen, wanneer zij; daar Gods lieve Moe der in haar Heiligdom kwamen eeren. De bisschoppelijke Commissie ter bevordering der devotie tot 0. L. Vrouw ter Nood, meende dan ook niet beter te kunnen doen, dan de erfenis rut net verleden, die zij in dien beevaartpenning bad terug gevonden, dankbaar te aanvaardden, en zij zorgde er voor dat eene medalje naar de- 4en goude beevaartpenning werd geslagen, om dien aan de vereerders van 0. L. V. ter Nood aan ie bieden, wel wétend dat zij daarvoor dank baar zullen wezen. 1 Zal bierdoor weder de devotie tot 0. L. V. ter Nood meer worden opgewekt, tevens zal ook de herinnering aan de aloude devotie tot Sint Willibrordus weer worden verlevendigd die zoo innig vreenigd was met die tot 0. L. V. ter Nood en daarvan ook in de toekomst niet meer ge scheiden behoort te worden. Immers wanneer wiji ovenwlegen dat door deze Heilige aan ons „het heil is toegevloeid" en bedenken dat betrekkelijk te weinig de grooten Apostel van Nederland wordt vereerd, dan zal men toegeven, dat uitbreiding zijner vereering zeer zeker gewenscht is. 1 Mogen deze weinige regelen mede er toe strek ken, om het Nederlandsche volk op te wekken, dat zy met de devotie tot O. L, V. ter Nood, ieols zoo ruim verspreid, de devotie vereenigen tot den apostel van Nederland en dezen te Heiloo komen eeren. j Waai toch zal men dit beter kunnen doen, dan op de plaats zelve waar hij heeft gepredikt en door zijn wonderen die prediking gestaafd hee.i, de plaats waar Gods lieve Moeder bare kinderen, ook de zijne, vereenigd ziet. Waar toch zal men beter kunnen danken voor de schat des geloofs ons geschonken door be middeling van St. Willibrordus, dan op 3e plaats waar deze geloofsverkondiger de waarheid van dat geloof door een wonder bevestigde, waar met vuriger ijver bidden voor de bekeering van on5 'vaderland? 'St. Willibrordus zal daar de bee verhooren van Maria's kinderen, als zij mede zullen vragen dat zijne opvolgers, onze Bisschoppen (en pries ters steeds bezield mogen zijn. met den apostoli- schen ijver waarvan zijn hart brandde. Moge onder Maria's schutse en op Sinfo Wil librordus voorspraak de oude devotie tot 0. L. V. .er Nood op deze wyze hersteld worden in hare volkomenheid. a. "i f b. 0. L. V. Lichtmis. Do nieuwe medaljes zyn verkrijgbaar bij den Penningmeester v. h. Biss. Comité, den heer G. Th. M. v. d. Bosch, te Alkmaar. 1J Uitgave van de Biss. Commissie tot bevor dering Tier devotie tot O. L. V. ter Nood. Moord uit jaloezie. Men meldt uit Rot- 'teidam van gister: in ae Wenastraat In het café van A. v. L. heeft aister-avond half elf de 31-jarige smid C. J. Z. de verlaten vrouw van J. v. Kuyere met yen aantal messteken om het leven gebracht Z. stond reeds een aantal jaren in ongeoor loofde betrekkingmet vrouw v. K. en woonden zij 1 ciden laatstelijk in de Bokelstraat, na vooraf ook gewoond te hebben te Antwerpen Den Haag en Delft. Dezer dagen besloten zrj den inboedel te verkoopen en beiden naar hun geboorteplaats Delft terug te koeren. Vrouw v. K. gaf aan dit besluit geen gevolg, waarop de smid gisteravond pit Deift overkwam om zijn vroegeie beminde te halen. Hij; trof baar aan in 't café van v. L. in de Wenastraat, waar hij {Naar het Duitsch.) 24) „Ei, ei, juffer Betje, op uw leeftijd nog zoo ijdel De vraag van den koopman bedoelde schert send te klinken, maar er lag toch een zekere wrevel in, die juffrouw Betje niet ontging. De waardige dame beet zich op de lippen, „'t Is niet om mijzelf," antwoordde zij vergoe lijkend. „maar mijn petekind viert haar bruiloft en heeft mij voor het feest deze muts vereerd ik was juist aan 't overleggen, of zoo'n opschik in mijn positie niet te jeugdig, te zeer, n het oog loopend...." „Goed. goed, het was maar een opmerking," zoo onderbrak Heuveling haar wooidenvloed „ik kom om iets anders hier. Ge hebt mij eenige dagen geleden verzocht den lakenwinkel in de nieuwe stad, dien uw neef van plan is te koopen, eens te gaan bekijken; wilt ge mij daarheen vergezellen .Met alle genoegen, mynheer Heuveling," riep de gezette huishoudster, blijde, dat het maar een looze bui by haar heer geweest was. „Wat zijt gij toch goed 1 Ja, ik ben bepaald na c-en weigerend antwoord van hare zijde haar dadelijk een aantal messteken toebracht, l)c vrouw .vluchtte de straat op, gevolgd door haar» aanvaller, die haar toen nog meerdere ste ken toebracht, waaronder een doodolijke in den hals. Naar het ziekenhuis gebracht pverieed de vrouw daar hedennnacht 2 uur, zonder bij kennis te zijn gekomen. De moordenaar had de vlucht genomen doch meldde zich daarna vrijwillig aan den politie post Vijverhofstraat aanf 'en legde voor den com missaris, den heer M. B. van der Hoeven, een volledige bekentenis af. Het mes, waarmee de moord geschiedde, werd door een voorbijganger in de Wenastraat terug gevonden. I Vergiftiging. Te Winschoten werd gister morgen zekere A. J. Elzinga, van Sappemeer, ge vankelijk binnengebracht en in het huis van be waring opgesloten. Hij wordt beschuldigd van vergiftiging van twee kinderen, om daardoor een eifen's voor zich te verkrijgen. Eén der kinde ren overleed; het andere is ongesteld geweest doch herstelde. Gearresteerd. Hermanus Leenders, al spoedig genoemd de Limbu'g*che Rosier, ontvlucht uit het St. Servatius-gesticht te Venraai, is, meldt de ï's-Hert. Ct.," te Seraing (België) gearresteerd. Valsch bankpapier. Te Emmerik heeft de grenspolitie gisteren in arrestj genomen twee uit Holland gewezen personen, die in het bezit bleken te zyn van een party valsche bankbiljetten van 100 mark tot een bejlrag van 46,000 Mark. Het bleken personen te zijn die reeds vroeger wegens valsche muntery waren veroordeeld. Levensgevaarlijke verwonding. Te Gastel, naby Roosendaal is by een vechtparty tus- scben twee zwervers, zekere H. Gulk door messteken levensgevaarlijk gewond. Als vermoedeiyke dader is aangehouden J. B. Simon, die zich in de schuur van den landbouwer D. Kazerome had schuil ge houden, en by wien een geladen revolver, alsmede verschillende patronen in beslag zyn genomen. De zwaar gewonde G. is naar het gasthuis over gebracht. Slecht weer in buitenland. Het stormt en stortregent dezer dagen niet alleen ten onzent. We vermeldden reeds een en ander om trent storingen in het treinenverkeer bij onze Zuidelyke naburen. In Duitschland doen zich dezelfde verschijnselen voor, althans by Honne werd een kudde schapen door de rivier, die buiten haar oevers trad, verrast, zoodat van de 700 vier voeters een groot gedeelte omkwamuit Göttin- gen, Nordhausen, Hannover, Zwickau, Eisenach, Coburg, Gürlitz en Neurenberg komen berichten van overstroomingen, die het treinenverkeer be lemmeren of onmogelijk maken en gedeelten van steden en soms heele dorpen onder water zetten, zoodat hier en daar scholen worden gesloten en brandweer en militairen te hulp moeten komen. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Anders is het te Weenen, waar tal van perso nen gewond werden door stukgewaaide venster ruiten en losgerukte dakpannen. Te Dux m Bo- hemen is de rivier de stad binnengedrongen, deed een huis instorten en dreigt andere huizeu hetzelfde lot te doen ondergaan. By Salzburg werd een boerdery door en lawine verwoest, waarby twee personen zwaar gewond werden. Telefoonnr. Interc. 239. gelukkig, dat alles weer is als vroeger, vóór die deugniet van een...." Een toornige blik van den koopman sloot haar den babbelachtigen mond. „Ik heb u reeds gezegd, dat ik geen beschimping van mijn neef hooren wil," zei hij kortaf, „ik geloof, dat ge mij begrepen hebtl" „Zeker, zeker," mijnheer Heuveling, „het zal niet meer gebeuren." „Bovendien voert nog een andere aangelegen heid mij naar die buurt," ging de heer Heuve ling voort. „Dezen morgen kwam mij een kaar tje in de hand, waarop de naam en het adres van een zekeren Hartung voorkomtvan hem sprak Max in de meest vereerde uitdrukkingen ik wil hem leeren kennen, dien man'k had het vroeger moeten doen, want voor God en de menschen ben ik verplicht, alles na te sporen, wat mij de schuld van mijn neef opheldert en mij de rust weergeeft of mijn verdenking ver sterkt, dat ik zoo snel...." „Maar, mijnheer Heuveling," riep juffrouw Betje met zekeren schrik, „ik herken u niet meer; anders zoo vast als een rots in de zee, en thans wijfelend en ontevreden over uzelven. Waarvoor dit bezoek Wilt ge u nog meer opwindan En zoo midden in de kantooruren als gij aan mijnheer Reinhard dit bezoek eens overliet „Wilt gij u aankleeden, om mij te vergezel len, of moet ik maar alleen alleen gaan vroeg de koopman, in plaats van te antwoorden. Opent liandelscredieten aan geaccrediteerde handelaars en industrieelen. Incasseert en disconteert binnen- en buitenlandsche Wissels. Koopt en verkoopt Wissels op de voornaamste plaatsen van Europa en Amerika. Beleent Goederen, Ceelen, Cognossementen, Eflecten. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten. Verstrekt circulaire Reiscredietbrieven en Beiswissels. Neemt gelden a DEPOSITO. Met 1 dag opzegging 10 dagen 1 maand 6 maanden 12^ Over bedragen tot f 50.000 kan zonder opzegging worden beschikt. a 2 pCt. 'sjaars- 2 »/4 4 «Mijn hemel, mijnheer Heuveling, ik maak mij al klaar," riep juffrouw Betje ijverig, „wat ziJt gij ook nu nog opgewondeu, het zal mij een groote eer zijn." Zij verdween uit de kamer, waarin Thomas Heuveling met groote schreden heen en weer g»)g- „Ik moet weten, wie de Hartung is," zei hij bij zich zei ven„de man moet mij in lichting geven, ik zal hem uitvragen, hij kent mij niet en zal mij onbevangen te woord staan." Hij nam stok en hoed en maakte zich ge reed om uit te gaan Ook juffrouw Betjes kleeding was schielijk voltooid een donkere japon, een mantel van dezelfde kleur en een zwart fluweelen hoed gaven haar het voorkomen van een welgestelde burgervrouw. Zij hadden de nieuwe stad bereikt. Met zijn gewone omzichtigheid liet de heer Heuveling zich over de bewuste zaak onderrichten en kon den aankoop daarvan den neef zijner huishoud ster als practisch aanbevelen. Daarna stapten zij naar de woning van den heer Hartung, die, zooals wij reeds weten, een gedeelte van Chris- tiaan Winkelmanns huis gehuurd had. De deur stond open. Augusta, die in de gang bezig was, had zich voor een oogenblik verwijderd, en den heer Heuveling bleef niets anders over, dan, ten einde nadere inlichting te verkrijgen, aan de dichtstbijzijnde deur aan te kloppen. Een grommige uitroep volgde, de sleutel werd omgedraaid en het breede gezicht van den huiseigenaar werd zichtbaar „Wat moet dat, wie is daar?" Maar in een oogwenk veranderde zijn gelaat, toen hij een deftigen heer en een dame vóór de deur zag staan. Een blinkend voorwerp, dat hij juist in de hand hield, achter zijn mg ver bergend, begaf hij zich in de gang en informeer de naar de wenschen zijner bezoekers. „Ik zóu gaarne een zekeren heer Hartung spreken," nam Heuveling het woord, „hij moet volgens zijn adreskaartje in dit huis wonenik weet niet, of...." Een schrille uitroep van Heuvelings gezellin onderbrak zijn woorden. Sneller dan men van de omvangrijke gestalte verwachten kon, had Bètje zich neergebogen en van een derknoopen aan de huisjas die Winkelmanns lijf omhulde, een ring losgemaakt, die, zonder dat hij er iets van bespenrd had, er aan was blijven haken. „Om Gods wil, maar dat is mijn ring," kreet zij, een van de gestolen e, en als my niet alles bedriegt, dan komt uit de gesloten hand van dien man daar mijn doekspeld kijken. Hulp, hulp! Mijnheer Heuveling, wij zijn bij een die- ventroep, in een moordhal!" Luid klonk het geschetter der bestolene door het geheele huis, eii tot op de straat, waar zich reeds menschen verzamelden. Wordt vervolgd.) f W. JANSEN Ca., n 99 99 99 99 MTOia aim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 6