voor j? en Omstreken 32ste Jaargang. Woensdag 17 Februari 1909. 9340. Offldieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTEBSTBAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëH; Van 1—6 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. -i .1T Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelyk advertèeren worden uiterst bil- lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt by deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier No. 11, van de belasting op be- drjjfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over bet dienstjaar 1908/9, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 16den Februari 1909 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter Invordering is overgemaakt. Voorts wordt by deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zynen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termjjn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Februari 1909. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. S, ENGELAND. De troonrede. Gister is bet Engelsche Parlement geopend. De koning zeide in de troonrede o.hr. „Ik was zeer onder den indruk en dankbaar gestemd door de warme openbare ontvangst <ler Koningin en mij tijdens een jongste bezoek aan den Buitsclien Keizer en de Duitsche Keizerin te Ber. jn door alle klassen der inwoners bereid. Het was ons een groot genoegen H. H. M. M. weer je ontmoeten. Ik ben er van overtuigd, dat bet. daar geuite hartelijke welkom, waarmede Wijji beg. >et werden, er toe zal bijdragen de vriend schappelijke gevoelens te versterken, welke tus- sehen de twee landen bestaan en die van zoo veel tclang zijn voor hun wederzijdsche welvaart on .voor het behoud van den vrede. De betrekkingen met de buitenlandsche mo gendheden blijven vriendschappelijk. De toestand in Perzië aldus de troon rede blijft een oorzaak van zorg. De regeering zon niet gaarne afstand doen van het beginsel Van niet tusschenbeide treden in binnenlandse he aangelegenheden, wij zijn echter ook van mee* nmg, dat: de toestand van Perzië gebiedend de inste- .ng van een stelsel' van volksvertegenwoor diging onder een werkdadigen vorm vereischt, om de verwezenlijking te verzekeren pran de on ontbeerlijke oeconomische, gteldelyke en admini stratieve hervormingen en om het land tot rust te brtngen. Daar de huidige troebelen de vele handels- en oeconomische belangen van Engeland on Rusland in Perzië in gevaar brengen, wisselen de twee regeeringen van gedachten daarover. Ik acht mij gelukkig van oordeel te zijn, dat de vooruitzichten dat de in de Balkanstaten ge rezen moeielykheden tot een oplossing zullen worden gebracht, verbeterd zijln. Het is mijn vurige vvenscb, dat men tot een voor alle staten, wier belangen daarbij betrokken zijn, bevredigende re geling zal geraken. i 2. M. zeide over den arbeid door de confe rentie tot nauwere aaneensluiting te Kaapstad verricht dat daaruit blijkt het succes van den eersten stap tot aaneensluiting van dat belang rijke deel van het rjjik. Als gevolg van verschillende oorzaken stond verder in de troonrede waaronder ook het ■ouderdomspensioen en de noodzakelijk geworden vermeerdering der uitgaven voor de marine be- hoorc-n, zal de bégrooting voor dit jaar belangrijk die van het vorige jaar overschrijden. De nood zakelijke voorziening in de behoeften van den staatsdienst ei&cht derhalve ernstige overweging; de vrees bestaat al zoo dat er minder tijd zal zijn voor anderen wetgevenden arbeid. 2. M. kondigde daarna aan de wederindiening van de Iers'che landwet. Vermeld werd de kwestie dftr werkloosheid Welke de zorgvuldige aandacht der regeering in beslag neemt. Nog werd aange kondigd een wetsontwerp tot betere organisatie van de arbeidsmarkt door het stelsel van uit wisseling van arbeid van dezelfde soort, waar mede andere stelsels welke 'over de werkloosheid handelen, vervolgens kunnen worden verbonden. oor is werden aangekondigd een wetsontwerp tot instelling van bedrijfskamers in zekere takken van n jverheid, waar het ,jsweating-stelser!:over- heerscLt, en een wetsontwerp waarbij vetbóden wordt in het Vereenigd Koninkrijk visch aan land te brengen, die gevangen is in de verboden ge deelten der zee Schotland begrenzende. BULGARIJE. Er rgisterenmorgën twee minuten voor half drie zijh in een. groot gedteelte van Bulgarije, met name in het oostelijk gedeelte van het land, aardschok ken gevoeld. Te Jamboli zijn eenige huizen ge- senturd. De bevolking was zeer ontdaan. Krach tiger schokken herhaalden zich om vier minuten over half twaalf en achttien minuten voor twaal ven in oen grootere straal. Te Jamboli zijn schoorsteenen en daken inge stort. Een persoon werd ernstig gewond. Het personeel van het station nam de vlucht en bracht den nacht in spoorwagens door. In het dorp Hadjimitray zijln 12 huizen inge stort. Te Kermenli zijn het station en eenige huizen ernstig beschadigd. Te Slifno zijln schoor steenen ingestort. De kerkklokken begonnen uit zichzelf te luiden, De muren van verscheidene huizen zijn gescheurd. r Te Sofia waren de schokken Weinig merkbaar. De toestellen teekenden tot middernacht 5 schok ken aan, vervolgens nog drie reeksen schokken. De avondbladen te Sofia maken over de aard beving in oostelijk Bulgarije berichten openbaar, die wel wat overdreven schijnen. Een groot aan tal huizen, zoo heet het, zijn verhield in ver scheidene dorpen in de omstreken van Jamboli. Verscheiden personen moeten onder de puin'hoo- pen bedolven zijh. TURKIJE. Het nieuwe kabinet wordt gunstig beoordeeld. In Oltomansche kringen keurt men algemeen het aan de Turksche gezanten in den vreemde gerichte rondschrijven goed, waarin vermeld wordt dc, goede wil om goede betrekkingen met alle mo gend bed en te onderhouden. De (gister bijeengekomen ministerraad stelde den tekst van het regeeringvspïogram op; dat Hilmi Pasja heden aan het oordeel van de Kamer zal onderwerpen,waarbij hij de kwestie van ver trouwen zal stellen. Men verzekert, dat de Engélstehe gezant geweigerd heeft majoor Cittver en twee leden van het comité voor eenheid en vooruitgang, die de Jhrvc elens van vriendschap van het comité voor Engeland kwamen betuigen, te ontvangen. Aan de „Temp»" wordt uit Konstantinopel ge meld, dat Zia 'Eddine, de nieuwe sjeich ul-islam, demissionair is of Schijnt te zyn. Said Pasja, de voorzitter van den Senaat, heeft het voorzitterschap van den Raad van Statie geweigerd, f f f Een in aanbouw zijnd paviljoen bij het paleis roer sch'oone kunsten te Madrid b'ehoorende, is ingestort. Een persoon werd gedood, zeven wer den gewond. Volgens een draadberiebt uit Gonstantinopel heeft Zaterdag een geweldige aardbeving plaats gehad in het vilayet van Sivas. Een groot aantal panden zyn ontzet of gescheurd; Men spreekt van een dertigtal dooden of gekwetsten. De overheid stelt tenten beschikbaar voor een groot getal be woners van de streek van Koylhissar. Een verschrikkelijke ontploffing heeft gister plaats-gehad in de kolenmijnen van West-Stanley, by Durham. Ongeveer twee honderd mijnwerkers zyn in de myn als levend begraven. De ontplof fing heeft by den ingang der putten, zooveel schade veroorzaakt, dat daardoor het reddingswerk ernstig wordt belemmerd. Men vreest dat er tal rijke dooden zjjn. Lichte aardschokken zijn waargenomen te Pe- na-ftel en oms-treken, nabij 'Pinto, (Portugal), De bij de inhechtenisneming van den Rus te Geilt gewonde commissar,'* is thans ook aan zijn verwondingen bezweken. Half April zal zooal's wij! reeds berichten, de heiligverklaring van de grootste heldin van Frank rijk plaats hebben. Een giootsch plechtig feest, dit <en huldiging zal zijn van de gropte verdien sten der maagd van Orleans, wordt op louw gezet. Vanuit Frankrijk zullen vele bisschoppen, lahijKe priesters en een zeer groote schare in pelgrimstocht naar Rome optrekken om daar door hunne aanwezigheid hunne heldin, te hul digen en den luister van hare heiligverklaring te verhoogèn. I Reeds hebben zich 60 bisschoppen en 25000 pelgrims laten inschrijven om aan dien nationalen pelgrimstocht deel te nemen en 60 treinen zullen de. katholieke zonen van Frankrijk naar de heilige stad voeren i I Nadere berichten uit New-York melden, dat er nog 13 lyken blyven in het ruim van de »Pen- guin", wat het getal slachtoffers tot 75 zal op voeren. Onder hen bevinden zich twee jonggehuw den de vrouw had geweigerd in de sloep te gaan, zeggendeik geef er de voorkeur aan met mijn man te sterven. TWEEDE KAMER. i Zitting van Dinsdag i6 Febr. Na voorlezing van het sehryven, waarin van de Kamer wordt kennis gegeven van het overlyden van minister Bevers, wydde de voorzitter eenige hoogst waardeerende woorden aan den zoo plotse ling overleden bewindsman herinnerende er aan, dat minister Bevers ook verscheidene jaren lid der Tweede Kamer was, tydens welke periode by blyk gaf van degelijke kennis, onvermoeide werk zaamheid en eerlyken inborsteigenschappen van hoofd en hart welke zich ook niet verloochenden gedurende den korten tyd, waarin hy als raads man der kroon optrad. De Kamer is met innig leedwezen en doelne- ming vervuld by deze zware rouw der diepbe droefde weduwe, wie het wellicht tot eenige leni ging strekken kan te weten, dat ook in deze ver gadering de nagedachtenis van haar echtgenoot in hooge eere zal blyven. Besloten word de nominatie voor den Hoogen Raad op te maken op Woensdag 3 Maart, na de pauze- De heer Troelstra verkreeg verlof op een nader te bepalen dag den Minister van Justitie te in- terpelleeren in verband met de invoering van het ardeidscontract. De aldeelingen benoemden tot voorzitters de beeren Borgesius, Lely, Schokking, Bos en Nolens. Morgen en volgende dagen afdeelingsonderzoek. Dinsdag 23 Februari elf uur begin der openba re vergaderingen. 6UIK8LUOT. Ook de liberale kiesvereebigiog alhier stelde by meerderheid van stemmen ale voorloopig candidaat den heer aar. H. J. C', va® Tienen. Men meldt ons uit Groningen: i Aan Mr. P. Rink is thans officieel do caa- didatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in hel kiesdistrict Hoógezand aangeboden door de antrale liberale kiesvereeniging aldaar, Mr, B heeft nog geene beslissing genomen. Huldeblijk aan H. M. do Koningin. De collecte die te Hillegom, namens het dames comité, onder leiding van mevr. Wentholt— Beets is gehouden, bylegenheid van de te verwachten heucheljjke gebeurtenis, heeft f 95.80 opgebraeht, welk bedrag aan het provinciaal comité te 's Gra- venhage is overgemaakt. De blijde verwachting. Met koninklijke toestemming zal vanwege het Haagsche comité van volksfeesten ter gelegenheid van de heugelijke gebeurtenis in het Vorstenhuis, voor het Paleis op den Kneuterdijk een zanguit voering door alle mannenkoren van Den Haag met instrumentale begeleiding worden gegeven. De Prins te Haarlem. Officieel is thans mededeeling ontvangen, dat Z- K. H. de Prins der Nederlanden zal aanzitten by het diner, den scheidenden seeretaris|van de Holland- sche Maatschappij óer Wetenschappen, prof. dr. Bosscha, Zaterdag aan te bieden. Diner Baad van State. Naar men nader verneemt, wordt de gemeen schappelijke maaltyd, waaraan de leden van den Raad van State zich 23 dezer zullen vereenigen, door de leden van genoemd Staatscollege aan den vice-president jhr. mr. v»n Swinderen aangeboden. Tweede Kamer- verkiezingen. ZAANDAM. In de Dinsdagavond hehouden ver gadering der Liberale Unie, afdeeling Zaandam, werd met aigemeene stemmen de heer mr. H. J. 0. van Tienen voorloopig candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De beer Van Tienen is door het kiesdistrict Zaandam af gevaardigd als lid van Provinciale Staten en als zoodanig gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten. Omtrent zyn politieke gevoelens kan medege deeld worden, dat hy behoort tot de meest voor uitstrevende leden der Liberale Unie. Commandant veldleger» Naar x>Het Vad". uit goede bron verneemt, ia aan generaal A. Kool, commandant van bet veld leger, van hoogerhand bet verzoek gedaan om zyn vroeger vermelde ontslagaanvrage in te trekken. De „Friesland". Reuter seint d.d. 16 dezer uit Ponta Delgada (op de Azoren) De kruiser zFriesiand" kwam bier aan van St. Thomas, en vertrekt morgen naar Nederland. De kiezerslijst. Om op de kiezerslyst geplaatst te worden, heb ben zich in Den Haag ongeveer 1400 personen aangegeven. Uit Amsterdam meldt men Het totaal aantal nieuwe kiezers door eigen aangifte, bedraagt nier ter stede 1978, uat is ana aanmerkelyk meer dan velleden j«ar, toen er zich 1253 aanmeldden, maar veel unuuer aan m 1905, toen zich, voor de aigemeene verkiesingen» 3932 personen opgaven. Nederlandsche Arbeidsbeurzen. Te 's-Gravenbage is gisteren een druk bezochte vergadering gehouden van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, onder voorzitter schap van mr. J. A. N. Patyn, die de afgevaar digden welkom heette, in het byzonder den beer Van Zanten, afgevaardigde van de Emigratie- Vereeniging, met welke de Vereeniging rau Arbeidsbeurzen eene aangename samenwerking onderhoudt. De voorzitter kon reeds twee belangrijke feiten constateerenhet gemeentelijk worden van de Centrale Arbeidsbeurs te Amsterdam en bet voorstel tot oprichting eener gemeentelijke Ar beidsbeurs te Rotterdam. Te Njjmegen, Leeuwar den en 's Hertogenbosch zyn arbeidsbeurzen in voorbereiding; de vereeniging tracht het denk beeld van onderlinge samenwerking tusschen de verschillende arbeidsbeurzen ingang te doen vinden. In het uitgebrachte jaarverslag werd breed voerig de oprichting, de ontwikkeling en de werk zaamheid der vereeniging geschetst. Een vraag aan de mynbe3turen m Limburg of in de naaste toekomst veel werkkrachten vereischt werden, werd ontkennend beantwoord. De Vereeniging stelde een ernstig onderzoek in naar de vooruit zichten der werklieden in het Ruhrgebied en nam daaromtrent ver-ehillende maatregelen. Door adressen aan de verechillende gemeenteraden onder steunde zy de voorstellen tot oprichting van arbeidsbeurzen. Na gunning van rykswerken zullen de verschillende departementen voortaan direct de namen der aannemers vermelden. Het jaarverslag voortaan ter visie aan de atdee- hngen te zendeD, werd goedgekeurd even als de rekeniDg en verantwoording, sluitende met een bang saldo van ruim 300. Het voorstel tot deelneming aan de Brusselsebe tentoonstelling werd met aigemeene stemmen aan genomen. Besloten werd tot de regéering bet verzoek te richten voor de (correspondentie der arbeidsbeurzen viydotn van port toe te staan, sub- sidair om de druk wei ken der arbeidsbeurzen voor port gelyk te stellen met andere beursberichten. Het gewijzigd bestuursvoorstel om aan staat en gemeemeu byteagen te vragen om bet Homberg- sche bureau, onder contióle van den consul te Duisburg -Rurbori, voor de Nederlandsche Ver- eeniging van Arbeidsbeurzen in het Ruhrgebied werkzaam te doen zyn, werd na uitvoerige dis cussie met aigemeene stemmen aangenomen. M-t aigemeene stemmen, op 1 na, werd ook het volgende vooreiel aargenomen. »Ue Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen acht in het algemeen niet wenschefjjk plaatsing van vakl-eden voor werkzaamheden tot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1