Binnenland Stads- en Uewesteljjk JNieuws. ker em kostbaarder dan er voor, mee in aanmer king moeten nemen. In 1907 moet de Oratjerivier-Kolonie f108,000 betalen voor landmeting, zijnde de helft der kos ten, en Natal f48,000. Er is dus kans, dat het Engelsche legerbestuur eindelijk behoorlijke kaarten van Zuid-Afrika krijgt. »,De Zeren Provinciën". Z. K. H. Prins Hendrik heeft den wensch te kennen gegeven, den 15den dezer te Amsterdam persoonlijk de tewaterlating van het nieuwge bouwde schip de ïZeven Provinciën" te bewerk stelligen. De minister van Marine en andere autoriteiten zullen daarbij tegenwoordig zijn. De feestelijkheid zal 's middags te kwart na twaalf plaats hebben. Castro. Aan de »Voss. Ztg." wordt uit Dresden bericht dat Castro op het einde van Maart zal verhuizen naar Weenen. Tweede Kamerverkiezingen. De geavanceerd Liberale Kiesvereeniging te Veendam stelde tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer de heeren mr. E. A. Smidt, Ph. W. van Heyningen Bosch te Veendam, mr. J. H. ter Spill en mr. P. Rink. De Lib. Kiesvereeniging Muntendam stelde tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Veendam mr. E. A. Smidt. De Vrjjz.-Dem. Kiesvereeniging te Drieborg (gem. Beeria) stelde voorloopig candidaat de hee ren dr. D. Bos (aftredend) en F. E. H. Eoels, landbouwer te Kroonpolder. De heer Ebels heeft aan een correspondent uitdrukkelijk verklaard geen candidatuur tegenover den heer Bos te zullen aanvaarden. Naar men verneemt, heeft dr. H. Gorter zich bereid verklaard een candidatuur voor de Tweede Kamer van de Marxistische partij te aanvaarden. De kiesvereeniging 's-Gravenhage (Liberale Unie) zal tegen de hellt van deze maand haar drie districtsvergaderingen bijeenroepen, tot het aanwijzen van voorloopige candidaten voor de Kamerverkiezing in Juni, met het doel om de definitieve keuze nog vóór het einde van deze maand te doen geschieden. De drie aftredende Kamerleden, mr. J. Limburg in district I, mr. W. Dolk in district II en J. C. Jansen in district III, stellen zich allen herkies baar. Naar men verneemt, zal in het district Middel burg ook van vrij-liberale zjjde een candidaat voor de Tweede Kamer worden gesteld. De heer W. H. Vliegen heeft de candidatuur in het district Groningen voor de Tweede Kamer, hem aangeboden door de afdeeling Groningen van de S. D. A. P., aangenomen. In de eergisteravond gehouden vergadering der vrijzinnige kiesvereeniging Helder werd met 105 van de 106 uitgebrachte stemmen dr. D. Bos geplaatst op de groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer in het district Den Helder. Men schrijft uit het kiesdistrict Hontenisse De heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, zal op verschillende plaatsen in dit district, met het oog op de a.s. Kamerverkiezing, politieke lezingen houden en door eenige vooruitstrevende Katholieken candidaat gesteld worden in het dis trict Hontenisse. Middenstandstentoonstelling 1909. Door de afdeelingscommissie, waaraan speciaal de zorg voor de congressen, vergaderingen, enz. is opgedragen, werd dezer dagen een circulaire aan de bij den Middenstandsbond aangesloten ver- eenigingen toegezonden, met verzoek, hare jaar vergadering ditmaal tijdens de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam te doen plaats hebben. Reeds thans mocht het uitvoerend comité in antwoord daarop vernemen, dat de Handelsveree- niging te Nijmegen en de Nederlandsche Kappers- vereeniging in beginsel besloten hebben aan dit verzoek te voldoen. Men verneemt, dat de afdeeling Rotterdam van den Bond van loodgieters- fitterspatroonsvereeni- gingen in Nederland aan den Bond zal voorstellen, het bestuur te machtigen op het terrein van de Middenstandstemoonsteiling plaats voor een geza menlijke inzending te huren. Tevens zal deze afdeeling voorstellen, een plan te ontwerpen tot meer geregelde practiche en theoretische vakopleiding. Lager Onderwijs Midd. Vak Landbouw Handels Gymnasia Aantal Inspecteurs 3 2 1 1 1 1 Aantal Katholieken 0 0 0 0 0 0 Atjeh. De correspondent van de »N. R. Crt." te Batavia seint Vrijdag is te Koetaradja de radja van Batoe Batoe, hoofd van het verzet in Singkel, met 47 volgelingen onvoorwaardelijk in onderwerping ge komen. Te Rondeng hebben zich aangemeld 19 kwaad willigen, alsmede het onderbendehoofd Sisoreh met 27 volgelingen. 9 0 Toen het getal Inspecteurs nog 8 bedroeg en er geen enkele Katholiek zich onder hen bevond, kon toch 't Ministerie—De Meester, bij de instel ling van een nieuw Inspectoriaat Handelsonder wijs", niet besluiten een Katholiek voor dit te creëeren ambt voor te dragen. Eerst onder 't MinisterieHeemskerk werd, in Sept. 1908, in een vacature, één Katholiek op de negen benoemd. Wjj merken op, dat wij een der Inspecteurs Lager Ond., oud-bestuurslid der Liberale Unie en voorzitter eener liberale kiesvereeniging, natuurlijk niet tot de Katholieken kunnen, maar tot de liberalen moeten rekenen. (Tijd.) Rijkswerklieden. »De »N.R.Ct." meldt dat het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Rjjkswerkliedenbond, naar aanleiding van de mededeeling van den directeur der artil lerie-inrichtingen aan de Hemburg, dat met ingang van 1 April de duur van den werktijd weer zal worden gebracht, zooals deze voor 1 Nov. 1908 was vastgesteld, een onderhoud heeft gevraagd met den directeur der artillerie-inrichtingen. Tevens zal overleg worden gepleegd met eenige Kamerleden, waarna door het hoofdbestuur een plan van actie zal worden ontworpen. Regeling der erfgooierskwestie. Naar het »Hbl." verneemt, heeft de commissie van drie leden, verleden jaar door de regeering benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de regeling der erfgooierskwestie, aan de burge meesters der Gooische gemeenten toegezonden het concept-ontwerp eener regeling. Hierin moet voor gesteld worden de rechten der gemeenten te doen vervallen doch die der erfgooiers te handhaven. Er schijnt spoed met de zaak gemaakt te worden, daar vóór 1 April antwoord moet zijn ingekomen. De nieuwe S. D. Partij. Op de agenda voor de constitueerende verga dering van de nieuwe S. D. Partij (de partij van de Tribune-manneo), Zondag 14 Maart te Am sterdam te houden, zjjn o. m. de volgende punten geplaatstBeginselprogram, Strjjdprogram en be noeming van eene commissie tot uitwerking daar van, Naam en statuten, Houding bjj de a.s. ver kiezing, Aansluiting bij de Internationale, Verkie zing van een bestuur en van de redactie van de Tribune. Geslacht-accijns. De minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën onder meer medegedeeld, met uitnoodi- ging de betrokken gemeentebesturen daarvan in kennis te stellen, dat door den minister vrn finan ciën zjjn tusscbenkomst is gevraagd om, naar aan leiding van art. 2 der wet van 11 Februari 1909, regelende de teruggaat van geslachtaccijns, betaald, voor vee, dat afgekeurd of slechts voorwaardelijk goedgekeurd wordt, aan de besturen der gemeenten, waar de geslachte runderen aan ambtelijke keuring onderworpen worden, te willen mededeelen, dat de verzoeken om geheele of gedeeltelijke teruggaaf van den geslacht-accijns om bericht in handen zul len worden gesteld van de personen, die met de keuring belast geweest zjjn. Eerstgenoemde minister bericht voorts dat, in gevolge verdere mededeeiiDg van den minister van Financiën, er op te wijzen is, dat het tot richtige uitvoering van gemelde wet gewenscht is, dat de keurmeesters van ieder rund, hetwelk wordt afge keurd of slechts voorwaardelijk wordt goedgekeurd, nauwkeurig aanteekening houden, in dier voege, dat later, zoo noodig, door hen kan worden opge geven ten aanzien van verzoeken om geheele terug gave, welke deelen van het rund buiten de ver nietiging of begraving zjjn gebleven, en ten aan zien van verzoeken om gedeeltelijke teruggaaf, welke waarde aan het vieesch per kilogram ware toe te kennen geweest bjj onvoorwaardelijke goed keuring en welke waarde het geacht wordt Per kilogram te hebben, na de maatregelen genomen als voorwaarde der goedkeuring. Benoemingen en Katholieken. Tot medio 1908 zag het er met de Katholieken in betrekking tot 't hoofdtoezicht op het Neder landsche Schoolwezen aldus uit Blindeninstituut te Grave. Het twee-en-twintigste jaarverslag van het insti tuut betuigt dank voor het vele dat er reeds is gedaan tot hulp der blinden door zjjn jjverige correspondenten. Met vertrouwen doet het verslag een beroep op hun bereidwilligheid, om in hun ijver niet te verzwakken, wjjl hun bjjeen verza melde giften de voornaamste bron van inkomsten zjjn. Het gesticht is verplicht, zoogenaamd van den eenen dag in den anderen te leven, zonder te weten hoe morgen aan de noodige middelen te komenhet afgeloopen jaar sloot roet een aan zienljjk te kort. En dit geldt nu een blinden- gesticht, een liefdewerk zoo groot, als er éen liefde werk bestaat, het eenige katholieke gesticht van dien aard in geheel ons vaderland. Het verslag, dit treurig feit constateerend, meldt daarna nog het volgende Op zeer veel plaatsen in ons land bezitten wjj onze correspondenten, maar toch hoeveel plaatsen die in de corresppndentieljjst niet te vinden zjjn I Mogen wjj weldra zoover komen, dat in elke plaats van ons land, ja in elke parochie een liefdadig persoon als correspondent wil optreden. Het jaarverslag brengt verder dank voor schen kingen en legaten, dank aan het doorluchtig Episcopaat en de eerw. geestelijkheid wier finan- cieelen en moreelen steun het gesticht mocht genieten. Daarna wordt in het verslag vermeld het over lijden van Jan Peek, den blinde musicus, die bjjna 50 jaar in het gesticht doorbracht, voor wie de muziek licht en leven was, zoodat bjj van meer dan tachtig muziekmissen de orgelpartjj van buiten kende. Vele muzikale compositiën deed hjj ook het licht zien. Zjjn sympathiek portret is in het verslag opgenomen. Het verslag bevat verder o.m. nog een zeer lezenswaardig artikel over het aauschouwings- onderwjjs voor blinden en is natuurlijk in zjjn geheel een warm pleidooi voor steun voor deze verdien- steljjke instelling, waarin 79 manneljjke en 44 vrouwelijke blinden verpleegd worden. Gezondheidscommissie. Aan het jaarverslag der Gezondheidscommissie alhier is het volgende ontleend Algemeene beschouwingen. Ook dit jaar werd vele malen de bemiddeling van de Commissie ingeroepen ter verbering van onhygiënische toestanden. Indachtig aan het beginsel dat de Commissie slechts eene advisee- rende is, werden de klachten over slechte woning en riooltoestanden verwezen naar den Ambtenaar belast met het Bouwtoezicht. Dit bleek steeds afdoende te zjjn. Het onteigeningsplan van eenige straten en gronden, waarover wjj in ons vorig verslag rappor teerden, is niet uitgevoerd. In aansluiting aan de in uitvoering zjjnde ver betering van de bemaling van het Singelkwartier, zjjn door het Gemeentebestuur onderhandelingen aangeknoopt met eigenaren van huizen aan parti culiere straten gelegen, om deze onder voorwaar den aan de Gemeente in goeden staat over te geven. Resultaten hebben deze echter nog niet opge leverd. In 1908 hebben plaats gehad 470 sterfgevallen, waarvan 232 mannen en 238 vrouwen. De bevolking bedroeg op 31 December 1907 30892 en op 31 December 1908 31411 zielen, gemiddeld derhalve 31111, zoodat de sterfte heeft bedragen 15 per duizend. Factoren, die op de volksgezondheid een slech ten invloed konden uitoefeningen, als slechte toe standen van van woningen, faecaliënatvoer en luchtverontreiniging door fabrieken bljjven nog steeds onze aandacht vergen. Van invloeden van buiten ons ambtsgebied uitgeoefende bedrjjven, werd hier niets vernomen. Uit den aard der zaak is een morbiditeitsstati- stiek niet te geven. Van eene beoordeeling naar de ondervinding van onze medische en pharmaceutische leden wenscht de Commissie zich te onthouden. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbe tering daarvan is ver plicht. In dit jaar werd de verbetering van de riolee- ring van het Sin^elkwartier ter hand genomen. Het plan door onze Commissie in 1906 aan de hand gedaan (zie verslag over dit jaar) is in uit voering gekomen. Het stoomgemaal achter de Hoogere Burger school zal door een krachtiger gasgemaal worden vervangen, terwjjl de afvoerbuizen reeds zjjn ge legd. In plaats echter dat zal worden afgevoerd naar de Maas of in de Voorhaven, heeft de Ge meenteraad besloten de afvoering te doen geschie den in de Buitenhaven. Toen het oordeel onzer Commissie hierover werd gevraagd heeft zjj gemeend voor de beantwoording daarvan het advies te moeten inroepen van den Heer Im-pecteur de Graefï. Met groote welwil lendheid heeft deze met drie leden der Commissie een onderzoek naar den plaatselijken toestand ingesteld. In overweging nemende, dat de toestand in de grachten waarschjjnljjk zou verbeteren en dat er feo opzichte van de prise d'eau der Waterleiding niet te ontkennen bezwaren bestonden, om in de Voorhaven of de Maas direct te loozen, besloot de Commissie gunstig te adviseeren, te meer, omdat aan den aanleg van deze uitloozing belang rijk minder kosten waren verbonden en geen uit gaven werden gedaan die onnoodig zouden zjjn geweest wanneer alsnog zal moeten worden beslo ten de uitloozing direct in de Maas of in de Voor haven te doen geschieden. Wjj hopen in het volgend verslag te kunnen berichten, dat het plan aan de verwachting voldoet en dat de Gemeenteraad voldoening heeft van deze kosten gevoteerd voor de volksgezondheid. Voor de bewoners van den Singel en aangren zende straten zal nu afvoering voor hunne panden op een gemeenteriool kunnen worden verkregen. Waar echter deze aansluiting uit den aard der zaak in verband staat met het bestraten der par ticuliere straten en het in onderhoud overnemen door de gemeente zal in het volgend jaar nog veel worden gevergd van den goeden wil van de be langhebbende huiseigenaren en van den Gemeen teraad. Voor het grootste deel der gemeente zal dan het loozen in den polder tot de geschiedenis behooren. De z.g. brandsloot achter de Hoofdstraat wordt nog als open riool gebruikt, doch in het volgende verslag zullen wjj kunnen berichten dat dit nog maar voor een klein gedeelte van het daar gelegen groote arbeiderskwartier het geval is. De werken noodig om het gasgemaal dat zich aan het einde van die sloot bevindt, te verplaatsen, zjjn reeds in uitvoering. Dat gemaal wordt verplaatst naar de Spuihaven en de afvoeringsbuis is geleid naar de z.g. Bom- menhaven aan de Maas. Aangezien echter ter plaatse geen voldoende gelegenheid kan worden gevonden - voor waterberging, bjj plotseling opko menden hevigen regenval, hebben wjj er ons niet tegen kunnen verzetten, dat een nooduitlating wordt gemaakt naar de Spuihaven. Moet van deze uitlating worden gebruik gemaakt, dan zal dit water de geheele stad passeeren en zal de gemeen telijke zwemplaats wel voor eenige uren dienen te worden gesloten. Een groot bezwaar is in de z.g. Gorzen ontstaan door de ophooging van de open bouwterreinen aldaar. Hei regenwater, dat op deze groote on verharde oppervlakte valt, zakt door den bodem en verhoogt, al is het dan ook tjjdeljjk, den grond waterstand ook voor de lager gelegen gedeelten# Hieraan moesten wjj het toeschrjjven dat in vele der woningen, in het oudere lage gedeelte der Gorzen gelegen, last werd ondervonden, doordat het grondwater hooger kwam te staan en het trasraam bljjkbaar onvoldoende was, waarvan groote vochtigheid der muren het gevolg was. Een klacht van meerdere bewoners bereikte ons. Het was ons echter niet mogeljjk een afdoend advies te geven. Alleen verbouwing en verhooging van het trasraam zou kunnen helpen. Een advies om een grooten put te graven en dezen steeds uit te pompen, meenden wjj niet te mogen ondersteunen, omdat het terrein te uitge. sterkt is om daarvan eemg heil te mogen ver wachten. Is ons oordeel juist, dan zal het kwaad niet eerder verdwenen, dan nadat het grootste deel der terreinen bebouwd is en de straten verhard en van riolen voorzien zjjn. In ons vorig verslag hebben wjj gerapporteerd dat wjj hadden geadviseerd over te gaan tot het onbewoonbaar verklaren van eenige woningen in de Bakkerstraat, omdat de eigenaren met bereid waren een nieuw riool te leggen in de plaats van het riool dat, bijjkens mededeeling van den Ambte naar beiast met bet Bouwtoezicht, met verkeerd schot lag, waardoor telkens in die huizen groote last werd ondervonden. Het Gemeentebestuur heeft aan dat advies geen gevolg gegeven, doen berichtte ens, in dato 11 Februari, dat het een strafvervolging tegen de eigenaren had ingesteld wegens het met voldoen aan de aanschrijving, ingevolge art. 14 der Woning wet, van 3 October 1907. Onder datum 11 Maart ontvingen wjj de afschrif ten van besluiten van het Gemeentebestuur, waarbjj de eigenaren werden aangeschreven om vóór 6 April de woningen van een geheel meuwe riolee- ring te voorzien. In de vergadering onzer Commissie van 9 April kon reeds worden medegedeeld dat aan de aan schrijving werd voldaan, het nog werd bevestigd door een schrjjven van B. en W. dd. 9 April. Het riool in de Vriendschapstraat (zie vorig verslag), werd niet verbeterd. Hoewel zich bjj onze Commissie beklagende over den slechten toestand ter plaatse, heeft de eigenaar aan onze mededee ling, dat B. en W. hem, op z\jn verzoek, waar schjjnljjk wel vergunning zouden verleenen, een betere aansluiting te makeo, geen gevolg gegeven. De aandacht die het bestuur vau de »Vereeni- giog tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden" aan de kwestie der open vuil nisbakken (zie vorig verslag), zou wjjden heeft geen gevolg gehad. Aan een afdoende verbetering schjjnen groote bezwaren verbonden te zjjn. Bijjkens bericht in de nieuwsbladen is door de Commissié voor de Gemsente-reimging in studie genomen een plan tot verbranding van het straat- vuil enz. De koopers laten zich wachten en het vuil hoopt zich op het terrein op onrustbarende wjjze op. Gegeven de plaats van het terrein zal de hygiëne zeer zeker slechts kunnen winnen wanneer de goede oplossing gevonden en uitge voerd zal zjj o. Het drogen van beschadigde granen kan in de mouterjj Haarlem thaus door de verbeterde inrich ting ztjader eenigen hinder geschieden. Klachten werden niet vernomen. Hoewel de zaak verder buiten onze Commissie is omgegaan en wjj slechts het oor hebben open gehouden, achten wjj ons toch verplicht U nader in te lichten omtrent den stand van zaken in de kwestie van het sterven van hoornen in de Plan tage en de schade aan vrucht- en grasgewas toe gebracht toegeschreven aan de glasfabrieken. Toen B. en W., volgens de Hinderwet, gelegen heid gaven aan de belanghebbenden om hunne bezwaren te doen hooren tegen de vergunning voor de nieuwe glasfabriek »de Schie", was een groot aantal personen opgekomen, waaronder het lid onzer Commissie, de heer Kramers, en onze Secretaris. Met klem van woorden werd door belanghebben den betoogd dat alleen deze glasfabriek de oorzaak meest zjjn van de plotseling optredende verdorring van gras, bloemen en boomen, omdat het euvel alleen werd waargenomen wanneer de fabriek werkte en de wind de dampen uit de schoorsteen voerde over de gewassen. Wij hopen dat het der Commisie, die door de Hooge Regeering is benoemd, om dit euvel, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2