Verspreide berichten. Ümaeuiaitti stad»- en Gewestelijk Aiieuws. de kans op een conflict tusschen regeering en Huis van Afgevaardigden zoo goed als verdwenen. Pogingen om te komen tot een nieuwe groe peering der politieke partjjen, hebben schipbreuk geleden. De Madrileeaische bladen bevatten een telegram uit Reinosa, in de provincie Santander, meldende dat een rnqngasontploffiog in de kolenmijn Parruelo heeft plaats gehad, toen alle werklieden waren afgedaald. Totdusvtr telt men 4 dooden en 11 ge wonden. Luitpold, de prins-regent van Beieren, de oudste der Ditsche vorsten, is gister 88 geworden. In dezen strengen winter is bij nog dagen ach tereen in het hooggebergte op de jacht geweest- Uit Toulon wordt gemeld, dat generaal Fer- ron, die, naar wij in een vorige blad mededeelden een aantal officieren op heftige wjjze onderhield) over de discipline onder hun manschappen, des wege van hoogerhand is berispt. De gouverneur van Honkong heeft aan de wet gevende vergadering dier kolonie een memorie ge richt in zake de opium kwestie. Hq gewaagd daarin van de pogingen, die Honkong, ten koste van zijn eigen inkomsten, doet om het amfioenscbuiven tegen te gaan, en van de onmacht, waarin China blqkbaar verkeert, om zjjn ongetwijfeld oprecht plan onderdrukking van den amfioen-bandel door te zetten Immers duurt in de Chineescbe havens de smokkelarij onverminderd voort. In Cbina kost de opium de helft minder dan in Honkong. Dat maakt de volkomen opheffing van den sluikhandel onmogelijk. Sluiting van de opiumkitten in Hon kong acht de gouverneur met strekkende tot ver mindering van hef amfioenscbuiven. Eerder het tegendeel. Trn slotte deelt de gouverneur mede, dat de Engel-che regeeriug aan het Parlement zal voorstellen, Honkong een aanmerkelijke toelage te verleenen om het schadeloos te steden voor het verlies, dat de kolonie door de Eogelsche opium- poliuek lijdt- Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik bracht gisteren, als voorzitter van het hooldcomité van het Roode Kruis, een bezoek aan het zieken- en zusterhuis te 's-Graven hage. De Prins bezichtigde o.a. de Röntgen kamer. Alberdingk Thijm-herdenking. De Katholieke Kunstkring «De Violier" houdt Woensdag 17 dezer te Amsterdam in American eene buitengewone vergadering ter herdenking der 20e verjaring van Alberdingk Tnjjm's verscheiden. Mgr. Andreas Jansen zal eene causerie houden over herinneringen aan Alberdingk Thjjm, terwijl mevr. Alb. Steenhoff Smulders en de heerenAug. van Erven Dorens en W. Bredius (zang) de verzen van den dichter zullen voordragen. „De Militaire Gids." Nadat de heeren Graafland en Ram zich nit de redactie van »De(n) Miluaire(o) Gids" hadden te ruggetrokken en dus het Kamerlid Thomson hiervan de eenige hoofdredacteur was, heeft dit tijdschrift sinds een paar maanden opgehouden te bestaan, wegens gebrek aan belangstelling. De richting door »Dr(n) Militaire(n) Gids" voorgestaan, had blqkbaar geen levensvatbaarheid meer. Nederland en Venezuela. Om de 30 pet. adduioneele invoerrechten in Ve nezuela af te scnafleu, moet het 1ste artikel van het Código de Hacienda worden veranderd. Nu leest de «Amigoe di Curafao" in de couranten van Caracas, dat president Gomes bij decreet vau 22 11. een commissie van drie leden üeeti benoemd ter herzienmg van de nationale wetboeken. Zou dit reeds wijzen op een voorbereidenden maatregel tot opheffing der 30 pet. Voor zoover wjj hebben kunnen nagaan schrijft hetzelfde blad weet men in Venezuela omtrent de besprekingen tusschen dr. Paul en jhr. Van Swmderen evenveel, of beter even weinig als wjj bier. Ook daar werden slechts de drie kabel grammen openbaar gemaakt, gedateerd Amsterdam, 30 Januari, Loudeu, 31 Januari en Uen Haag, 1 Februari, welke hier verscuenen in het «Boleun Comercial" Een gedeelte der V<*nezolaan<che pers vond in de vage en geheimzinnige aanduiding dezer kabel berichten voldoenden grond om de eiscüen van Ne derland sterk overdreven te üeeten en hoogst on eervol voor Venezuela. Onmogelijk zou daaraan kunnen worden toegegeven, «El Tempo", van Caracas, het zich niet opwinden door al die rbeioriek van zgne heftige collega's en spoorde voortdurend aau tot kalmte en eeriqk overleg. Castro. Naar men uit Bordeaux meldt, zal generaal Ca<- stro zich den 2tien dezer daar op de mailooot «Guadeloupe" inschepen. Het is eenter onbekend, waar de reis heengaat. De correspondent van de »N. Y Herald" te Ca racas zegt naar de Parqscoe uitgave van 't blad Donderdag uit New York vernam dat Castro's plac om te Caracas terug te keeren daar beroering wekt. Allen zqn dood, zoo gelooft men er, zal een einde maken aan zjjn poging om de verloren macht te herwinnen. Men gelooft va-t, dat gen. Castro geen geld in Europee-che banken heeft liggen, dat hij met meer dan 200,000 dollar heeft meegenomen. 1 Voor zijn vertrek heeft hjj geen stuk vee noch zqn aandeelen in eenige onderneming verkocht. Wat de correspondent meldt geeft voedsel aan het gerucht zoo vervolgt het telegram van de Parijsche »N. Y. Herald" hetwelk in de Veree- nigde Staten gaat, dat nl. gen. Castro met gehei me lasthebbers in Zuid- en Middel-Amerika onder handelt. Men beweert, dat president Zelaya van Nicaragua zjjn voornaamste bondgenoot is. Indien gen. Castro uit een Middel Amerikaansche haven een expeditie in Veneznela weet te brengen, twjj feit men niet of hij zou een leger kunnen verza melen, want er is nog een machtige Castro pari q in den lande. De pers te Caracas dringt aan op het ontslag van gen. Mariano Garcia, vroeger een van gen. Castro's gunstelingen als president van den staat Falcon. Men houdt vol, dat gen. Castro op dat deel der kust zou landen en daar een leger om zich heen verzamelen, maar gen. Garcia verzekert, dat hjj president Gomez trouw zal blij ven en Gen. Castro zal gevangen nemen, als deze daar tracht te landen. Woestduineu gesloten. Eergisteren-middag werd in de Raad van Bloemen- daal medegedeeld het schrijven van jhr. Boreel, waarbij deze zjjn ontslag nam als Raadslid we gens het optreden van B. en W. in zake be cour ses te Woestduin op Zon- en feestdagen. Naar aanleiding daarvan werd door het lid Koolhoven de navolgende motie ingediend«De Raad, erkennende de bevoegdheid van B. en W. in zake de uitvoering van Rijkswetten, goedkeu rende het streven van dit college om het wedden bjj openbare vermakelijkheden tegen te gaan en zoo mogelqk geheel te sluiten, keurt af het piot seiioge, immers onverwachte en zonder overleg met den Raad ingrijpen in den sedert 190J be stendigden toestand op Woestduin door toepassing van de Zondagswet van 1815, betreurt, dat in een zoo gewichtige zaak, waarbq kapitalen van ge meentenarenen ban verplichtingen tegenover derden zjjn betrokken, B. en W. geen overleg met den Raad hebben gepleegd, te meer waar zoodanig overleg allicht tot een vreedzame oplossing bad kunnen leiden en een geleidelijke alwikkeling had kunnen vorderen en gaat over tot de orde van den dag." Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat B. en W. meenden, dat de Raad niets met deze zaak had te maken, daar het hier geldt een uitvoering van Rijkswetten, werd deze motie met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Met 7 tegen 3 stemmen is besloten een adres van de Maatschappij Woest duin, aan den Raad vragende dezen toestemming tot de courses in geding, met in behandeling te nemen, op grond dat de Raad niet de bevoegdheid heeft, mede te werken aan de uitvoering van Rqks- wetten. Anti-Rev. Gemeenteraadsleden. De Bond van anu-revolutionaire Gemeente raadsleden zal in April zqn eerste jaarvergadering houden. «De Standaard" deelt mede, dat op die verga dering o.a. twee referaten aan de orde komen over lo. het vraagstuk van «de werkloosheid en de gemeente" en 2o. de houding van een anti-revo lutionaire gemeenteraadslid tegenover het open baar onderwqs. Tweede Kamerverkiezingen. In de eergisteravond gehouden vergadering der afdeeling Amsterdam III der S. D. A. P. werd het aftredend lid, mr. P. J. Troelstra, opnieuw candidaat gesteld. Jos. Alb. Thijin. Naar wjj met genoegen vernemen, is de verza meling borstbeelden van beroemde lijdgenooten io het Rqfcs-museum dezer dagen aangevuld met de welgelijkende wit marmeren buste van wqlen Jos. Alberdingk Thqm. De buste werd door dr. P. J. H. Cuypers aau het Rijks museum geschon ken. (Tqd). Overneming Singelstraten. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad In Uw jongste vergadering gaven wij Uwen Raad kennis, dat, waar de onderhandelingen m et de huiseigenaren aan de Singelstraten waren gestaakt, omdat geen eindresultaat kon worden verkregen, door ons is overgegaan tot aanschrij ving dier eigenaren overeenkomstig de Bouwver ordening. Dit heeft ten gevolge gehad, dat die huiseigenaren zich, op enkele uitzonderingen na, tot Uwen Raad gericht hebben, met bereidver klaring om de helft der kosten te dragen, in de veronderstelling dat de door den Wethouder van openbare werken opgegeven bedragen voor de onderscheidene straten, en toegepast op die helft der kosten, niet zouden worden overschreden. Dit adres werd in onze handen gesteld om advies. Daartoe overgaande, achten wij het dienstig eerst een overzicht te geven van den loop van déze zaak. Den 30sten Juni van het vorig jaar, stelden wjj tegelijk met de andere Verbeteringen van het Singelkwartier, als rioolbemaling en het leggen van een riool in den singel, welk een en ander zou moeten gepaard gaan met ontpoldering, Uwen Raad voor, getrouw aan de toezegging in 1897 aan eigenaren van de Oo3terstraat gedaan, U bereid te verklaren de particuliere Singelstraten kosteloos en vrij voor de,Gemeente over te nemen, tegen storting van 2/3 der kosten van het in orde brengen en onder garantie van de zijde der Ge meente, dat in de eerste 20 jaar na den aanleg in het peil van aanleg geen verandering zal worden gebracht. De regeling van de verdeeling van dat tl3, waarmede de eigenaren zouden worden tegemoet gekomen, zou naar bevind van zaken aan ons worden overgelaten. In Uw vergadering van 7 Juli 1908 werd dit voorstel aangenomen. Belanghebbenden werden daarmede in kennis gesteld en aangeschreven om zich vóór 1 Sep tember te verklaren. Slechts een 30-tal bereidverklaringen kwamen daarop in, terwijl de overgroote meerderheid der eigenaars U bij adres van Augustus 1908 een bijdrage aanbood, berekend naar f 10.per meter gevelbreedte. Waar belanghebbenden hun wettelijke plicht tot het in orde brengen der straten ontkenden en een onvoldoend bedrag aanboden, adviseerden wij daarop den 22sten september 1908 ongunstig. Wij merkten overigens ook op, dat de bewering dat een bijdrage van f10.per strekkende Meter voor de meeste straten ongeveer de helft der kosten zou bedragen, niet juist was en dat dit slechts opging voor éen straat, de Villastraat. Ook door Uwen Raad werd dit aanbod van belanghebbenden niet aanvaard. (Vergadering van 29 September 1908.) In de raadszitting van 30 October 1908 gaf daarop de heer Goslinga te kennen, dat als er een adres der eigenaren bij den Raad kwam, waarin zij zich bereid zouden verklaren de helft der kosten te dragen, een dergelijk voorstel op zijn steun zou kunnen rekenen, omdat daarmede dan een middel was verkregen om tot een oplos sing te komen. Hij vroeg daarom den heer Van Westendorp of hij bezwaar had voor elke straat het bedrag der kosten op te geven, opdat op sprekers uitnoodiging aan de eigenaars, een adres zou inkomen een aanbieding bevattende in ver band met de te geven cijfers. Waar ook bij ons College tegen verstrekking dier cijfers geen bezwaar bestond, werden deze aan den heer Goslinga medegedeeld. Het nu aanhangige adres der belanghebben den sluit zich geheel bij die uitnoodiging van den heer Goslinga aan. Waar nu ons advies wordt gevraagd, kunnen wij moeilijk het eenmaal aangenomen standpunt prijsgeven, al willen wij wel erkennen, dat er verschillende gezichtspunten zijn, die Uwen Raad anders kunnen doen besluiten. Wij merken dan op, dat de belanghebbenden de ontkenning van hun wettelijke verplichting hebben laten varen. En waarlijk wij hadden niet geaarzeld en hebben daarvan reeds door een begin van uitvoering het bewijs gegeven het het rechtsstandpunt tegen onwil te handhaven. Dit vooral heeft op ons een gunstigen indruk gemaakt. Ook hebben belanghebbenden het losgelaten om per se niet meer dan f 10.— per strekkende Meter gevelbreedte te willen dragen. Door ons werd er reeds opgewezen, dat zij daardoor niet tot de helft der kosten zouden komen, en dat dit bedrag alleen gold voor de Villastraat. Belanghebbenden bieden thans flinkweg de helft der gezamenlijke kosten aan. Dat gelyk zij wenschen, een maximum per meter gevelbreedte voor iedere straat wordt gesteld, ontmoet bjj ons geen bezwaar. De door adressanten gestelde bedragen zijn de helft van de van onzent wege opgegeven zoodanige kosten voor iedere straat. Erkend moet dus worden dat belanghebbenden zich nu hebben gesteld op een grondslag, die zou kunnen worden aanvaard. De Gemeente mag de belanghebben tegemoet komen. Dit werd reeds geconstateerd in de memorie van toelichting, bij art. 112 der Bouw verordening. Daar werd o. a. geschreven «Geldt eenmaal de bovenbedoelde verplichting «voor de bestaande gebouwen ligging aan een «door de Gemeente aangelegde of in orde ge- «brachte gemeentestraat, dan kan de Gemeente «in ieder geval overwegen, of en in hoeverre «er voor de Gemeente termen bestaan de be «langhebbenden te steunen en tegemoet te ko- «men." Het geldt dan hier alleen een kwestie van meer of minder. Nu werd dezerzijds er steeds opgewezen dat be. langhebbenden zich niet kunnen beroepen op hetgeen de Gemeente deed voor de Puttershoek- sche en Strijensche straten, waar zij de helft bydröeg, daar toen uitdrukkelijk werd geconsta teerd, dat het niet als een precedent mocht gelden en er ook verschil bestaat tusschen deze beide gevallen, waar de Puttershoeksche en Strij ensche straten slechts zijstraten waren tusschen twee hoofdverkeerswegen, terwijl de Singelstraten de toegang geven tot de achtergelegen gronden én behoorlijk gerioleerd en in orde gemaakt, de tóogêlijkheid zullen openen voor bebouwing van die achtergelegen gronden. Daartegenover begrijpen wij, dat, al werd elk beroep in het vervolg bij voorbaat afgewezen en bestaat het genoemde verschil, belanghebbenden weder kunnen vragen, waarom eerder aan het raadsbesluit van 1897 moest worden vastgehou den, dan dat van 1907 als voorbeeld gevolgd. Zij zouden daarbij ook kunnen aanvoeren, dat er reeds verschil wordt gemaakt, in zooverre in de straten in de Gorzen ook de rioolaansluitingen in de huizen voor rekening der Gemeente wer den tot standgebracht, terwjjl dit hier slechts tot aan de huizen zal geschieden. Wij kunnen mededeelen, dat de opvoering van het 1,3 tot de helft, de Gemeente volgens de ra ming f 10.000.zou kosten. Daartegenover zou er als lichtpunt op kunnen worden gewezen, dat de bebouw baarheid ook van de achtergelegene terreinen van de Gemeente zelf zal worden bespoedigd evenals de ontvangst van het volle percentage der straatbelasting. Resumeerende is het voor ons, gelijk wij reeds verklaarden, uiterst moeilijk ons eenmaal ingeno men standpunt los te laten, doch begrijpen wij zeer goed, dat Uw Raad er anders over kan den ken en waar het laatste stadium van onderhan deling is bereikt, de huiseigenaren, op enkele uit zonderingen na, hun goeden wil hebben getoond en hun verbeterd aanbod door Uwen Raad wel licht niet onaannemelijk wordt geacht; met het oog ook op het groote belang der zaak termen kan vinden Uw besluit van 7 Juli 1908 te her zien. Dit zou dan zoo zijn te wijzigen, dat door de belanghebbenden niet 2/s der kosten behoeft te worden gestort, doch dat volstaan kan worden met storting van de helft dier kosten, terwijl deze niet meer zullen bedragen dan f 13.per strekkende Meter voor den lsten Tuinsingelf 11.50 idem voor den 2en Tuinsingel f 16 idem voor de Lange Singelstraatf 13.— idem voor den Oostsingel; fll.idem voor het slop in den Oostsingel; f 10.idem voor de Villastraat; f 11.voor de Oosterstraat. De regeling der verdeeling met beslissing der kwesties, die bij de uitvoering mochten oprijzen, zou moeten verblijven aan ons College. Nog zij medegedeeld, dat wij de Polderstraat, voor welke het bovenbedoelde bedrag f 10.50 zou zijn, buiten beschouwing laten, daar de eigenares aan de bereidverklaring tot overdracht, de voor waarde blijft verbinden, dat de straat terstond zal worden aangelegd op het definitieve peil, het geen bij ons bezwaar ontmoet met het oog op de belangen der bewoners. Tegen de enkele onwillige belanghebbenden zullen wij in elk geval doorgaan met de toepas sing van de Bouwverordening. Tentoonstelling van handenarbeid en huisvlijt 17—21 Juni 1909. Het uitvoerend Comité meldt ons het vol gende Het is voor het uitvoerend Comité aangenaam te Kunnen meedeelen dat het a.s. Maandag 15 Maart, 's avonds van 7—9 uur, zitting zal houden in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, aan de Lange Haven, alhier, tot het uitreiken van formulieren, tot het verschaffen van inlichtingen. Het Comité vertrouwt dat vele vrouwelijke en mannelijke katholieken zullen komen en mee zullen werken om een mooie tentoonstelling te maken. Ieder inzender blijft eigenaar van zijn inzending, kan die ook later verkoopen. Men mag meer dan éen stuk inzenden, en behoeft het nu niet pas te gaan maken. Is het reeds klaar, ja heeft men het al eenigen tqd geleden gemaakt, men kan het inzenden, mits men het zelf en thuis gemaakt heeft. Op de tentoonstelling wordt alles tegen brand schade verzekerd. Staangeld behoeft men niet te betalen, en elke inzender krijgt een vrij toe gangsbewijs. Dan nog de kans op een prijs! Zilveren, bronzen medaille, kunstvoorwerp en diploma. Bij beoordeeling zal niet naar de duurte gezien worden maar naar goede afwer king en constructie. Een net genaaid schortje heeft kans op een prijs, een leelijk afgewerkt geborduurd kleed niet Wil iemand haar of zqn naam liever niet vermeld zien in den catalogus, dan wordt die weggelaten. In het volgend jaar zal men in 's Gravenhage een groote nationale tentoonstelling van huis vlijt houden. Het Comité aldaar heeft gevraagd onze tentoonstelling te mogen meemaken om te zien hoe alles gaat en welk werk verwacht wordt. Dus ons beste beentje voorgezet dat Schiedam een flink figuur maakt, en een mooie tentoonstelling geeft. Jubilea. Behalve de eerw. zuster Sabina ia het St. Li- duma Gestricht, reeds vermeld, zullen morgen (Zondag) nog hun veertigjarig professiefeest vieren de eerw. zusters Laurentn (mej. Hensbergen, van Amsterdam^, I elicbas (mej. Lenterman, van Schie dam) en Henrica (mej. Hensen, van Duitsche her komst), allen in het St. Jozefs-Gesticht aan de Tuinlaan. Ook de eerw. zuster Martha (mej. Markus, van Schiedam) in het Liefdegesticht aan de Korte Haven, hoopt evenals de andere hierboven genoemde eerw. zusters morgen den dag te herdenken, waar op zjj vóór 40 jaar hare religieuze gelofte in de Congregatie van de H. Catharina van Senen der Orde van den H. Denainicus heeft afgelegd. Enkele dezer eerw. zusters waren bq het onder wijs werkzaamandere boden op andere wqze der hulpbehoevende menschheid hare beste dien sten. De meeste harer brachten een groot deel van haar religieus leven door in onze gemeente, waar haar bqzondere gedenkdag zeker niet onop gemerkt zal blqven. Naar wq vernemen, zal het Harmo- nie-orkest «St. Ambrosius", onderafd. van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, 31

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2