Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 32ste Jaargang. Zaterdag 3 April 1909 No. 9378. TWEEDE BLAD. Die Johaiinis-Passioii. öfücieele berichten. K e nnisge yi n g. Staten-öeneraal. Yan Joh. Seb. Bach. Binnenland ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: yan i6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Staatsraad i.b.d. Commissaris der Koningin in deze provincie, de aandacbt van belanghebbenden op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden SCHIETOEFENINGEN VAN HET FORT ERFPRINS, DEN HELDER. Volgens mededeeling van den Minister van Oor log zullen op 6 April 1909 en zoo noodig den volgenden dag schietoefeningen plaats hebben van het tori Erfprins met kanonnen van licht kaliber (5 c.M.), waarbjj onveilig wordt gemaakt een sec tor tusscben de ware richtingen N.W. en N. tot op 450U M. van het lortdeze sector wordt aan gegeven door 2 stellen vlaggestokken vóór het lort, waarvan het W.ljjkste stel voorzien is van één en het O.ljjkste stel van 2 dwarslatten. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van het genoemde fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok, en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór, en op de dagen dat ge schoten wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den Gemeentelijken vischatslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is en indien de oefeningen zulks toelaten, zal door dit vaartuig desgewenscht hulp worden verleend om uit den onveiligen sector te komen. (Zie »Ned. krt." no. 201). Schiedam, 3 April 1909. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zjjn voornemens op Donderdag 8 April a.s., 's middags 12 uur, ten Raadauize aan te besteden de levering van trottoirkolken, putranden, straat kolken, pad- palen en balusters, nader omschreven in een bestek in 5 typeteekeningen. Het bestek is a f 0.25 (franco per post f 0.30) en elk der typeteekeningen f0.10 verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie (atdeeling A). De inschrjjvingsbiljetten moeten voor's morgens 11 uur van dien dag ten Raadhuize zjjn ingeleverd EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 April, Goedgekeurd werd het wetsontwerp betreffende verhooging van de Een woord aan kunstlievende leeken.) (Ingezonden.) IV. (Slot). We zijn gekomen tot de vervulling van onze belofte den belangstellenden lezer, die gaarne weten wil wat met de muzikale termen, die hij ontmoet heeft, bedoeld wordt, een korte verklaring van deze te geven. We hebben o a. gesproken van polyphonie en Contiapunt, van een Canonische behandeling in het aanvangskoor, en over fuga's. Evenals bij het schrijven van een brief en een boek zoo spreekt men ook bij 't schrijven yan een muziekwerk van s t ij 1. Men spreekt in de muziek van homopho nen en van polyphonenstijl. Schoolliedjes men hoort daarbij eene me lodie door de andere stemmen in welklinkende akkoorden begeleid, zonder dat de andere stem men nu juist weer op zich zelf staand - nieuwe melodieën zijn staan in den homo phonen, dat is éénstemmigen stijl, de stijl van ééne melodie. Een stuk staat in polyphonen dat is meer stemmigen stijl, de stijl van meer dan eene melodie, wanneer men bij de uitvoering m eer- ei e melodieën gelijktijdig hoort, beter gezegd, wanneei aan meerdere stemmen melodieën zijn gegeven. Het schrijven in polyphonenstijl noemt men schrijven in Contrapunt. Indische begrooting. voor 4909 (subsidie Brusselsche Tentoonstelling), waarna aan de orde kwam het ontwerp tot heffing personeele belasting wegens motorrijtuigen, waarbij de Minister van Financiën onder meer betoogde, dat de belasting, die geheven zal worden met het oog op het verterings vermogen van den eigenaar, niet buitensporig hoog is te achten. Na een verder debat tusschen den Minister en den heer Van der Feltz, welke laatste wenschte dat niet het uitvoerend gezag, doch de wet de formule zou vaststellen, verband houdende met den maatstaf der belasting, werd het ontwerp zonder stemming goedgekeurd. Ten slotte werd behandeld het ontwerp betref fende verbetering van de rivier de Waal, waarbij de beer Van der Biesen opkwam voor de rechten van de bewoners van een rivieroever, die in die rechten niet verkort mogen worden door afsluiting van riviertoegangen door dammen enz. De rechten der oeverbewoners staan gelijk aan die van" een aangrezend eigenaar van een openba ren grooten landweg. Door de geschetste rechten verkorting worden door dit ontwerp tal van in- dustrieele belangen geschaad. Alleen als de staat schadevergoeding geeft mag hij optreden op de wijze als waartoe het ontwerp tot Waalverbetering hen in staat stelt. De heer Havelaar betoogde, dat bij dit wetsont werp geen enkel recht van eeDigen eigenaar of rechthebbende gekrenkt wordt en verdedigde ver der het ontwerp, waartegen een groot deel zijner bezwaren verdwenen zijn nu verhooging der kribben in de bedoeling der Regeering ligt. Ook de Minister van Waterstaat ontkende, dat over industrieele belangen, met name die der steenfabrikanten geschaad werden. Overigens geldt het hier met een quaestie van rechthebberij voor de Regeering en een zucht der RegeeriDg om het de industrie lastig te maken. De regeering zal met gezond verstand en practisch het ontwerp uitvoe ren, rekening hou.lende, waar mogelijk, met de be langen der steenfabrikanten. Door deze WaalverbeteriDg zal overigens voor de steenfabrikanten een veel betere toestand intreden dan tot dusver, wat betreft het bereiken langs hun vaargeulen van de diepe rivier. Het ontwerp werd daarna goedgekeurd zonder stemming. De vergadering werd tot nadere bjjeenroeping gescheiden. Hulde aan H. M. de Koningin. Het geschenk van de Noordhollandsche vrouwen met uitzondering van die van Amsterdam, aan H. M. de Koningin aan te bieden ter gelegenheid van de blfjde gebeurtenis, was gisteren in de Prinsen- De eerstgevonden, of de gebruikte melodie is de Cantus-flrmusde melodieën, die de com ponist gelijktijdig wil doen hooren, noemt men het Contrapunt. Zoo hebben we gezegd, dat Bach zijn koralen zoodanig heeft geschreven, dat elke stem weer een nieuwe melodie vormt. Het hoofdkoraal, dat Bach in de Johannis- Passion veelvuldig gebruikt heeft, Stockmann's Passion's liedJesu Leiden, Pein und Tod" is dus van de koralen, waarin het gebruikt wordt, de Cantus firmus, waartegen de andere stem men zijn geschreven in Contrapunt. We hebben er op gewezen, hoe Bach daardoor die andere stemmen geschikt maakt, met meer gevoel meer uitdrukking te worden gezongen, waar- dooi het koraal als geheel ook weer aan innig heid van voelen wint. Bij het schijnen in polyhonenstijl onderscheidt men vier kunstvormen. Het gefigureerde Koraal, de C a n o n, de Fuga en het koraal met Canon en Fuga. Een gefigureerd koraal is een koraalmelodie, waartegen een of meer stemmen in Contrapunt zijn geschreven en tenminste éen daarvan noten heeft voor korter tijdduur dan de noten van 't koraal. Voorbeelden daarvan vindt men dus> in de Johannis-Passion. De Canon is bekend genoeg. Door dezelfde melodie, op zelfde toonhoogte, op verschillende tijden te beginnen, krijgt men tegelijkertijd velschillende melodische toonopvolgingen te hooren. We hebben er op gewezen, hoe het aanvangs koor bij de woorden „Zeig uns durch deine Passion canonisch is behandeld. Bij de Fufjja hoort men een melodie of melo- zaal van het Stadhuis te Alkmaar ter bezichtiging van het publiek gesteld. Het bestaat uit een zilveren blad, dragende in bet midden het wapen der provincie Noordholland, met daaromheen de wapens van de voornaamste gemeen ten, als o.a. van Haarlem, Alkmaar, Zaandam, Hil versum, Enkhuizen, Helder, Hoorn, Weesp, Pur- merend, Edam, Naarden, Beemster, Texel, Wormer- veer, benevens uit twee zilveren suikerpotten, op eene waarvan een boom met opkomende zon is gegra veerd met onderschrift »Vivat Oranje een zil veren melkkan, een zilveren papschaal, alles op voet, benevens twee paplepels, eveneens van zilver. Sui kerpotten en melkkan zijn voorzien van deksels, ge kroond door een gouden pelikaan, voerende haar jongen, De beide lepels dragen ieder een gouden kroon. Het geheel is gevat in een bruin lederen met verguld bewerkte casette, van binnen gevoerd met wit fluweel en witte zijde, gemonteerd met gouden kroon op bet deksel en met gouden handvasten, en is vervaardigd door de firma W. Voet en Zonen te Haarlem. Het geschenk viel een bijzonder druk bezoek ten deel. II. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek ran de nieuwe gasfabriek aan den Trekvliet te 's Gravenhage. De blijde verwachting. Te Bussem is men voornemens ter gelegenheid van de a.s. gebeurtenis feest te viereD. Wij v ernemen daaromtrent, dat de Harmonie Crescendo een matmée zal geven, dat er een op tocht zal worden gehouden van vereenigiogen, en dat des avonds een fakkeloptocht door het dorp zal worden gemaakt. Een en ander zal in eene vergadering in 't begin der volgende week nader worden geregeld. Geljjk wij reeds meldden, zullen de schoolkinderen van wege het gemeentebestuur worden onthaald en een vollen dag vacantie krijgen. Ned. Yereeniging voor Yolks- en Schoolboden. Naar men meldt, heeft H. M. de Koningin- Moeder het Beschermvrouwschap over de Nederl. Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden, gevestigd te 's-Gravenhage aanvaard. Tweede Kamer-Verkiezingen. ENSCHEDE. De heer G. Elborst, aangewezen als vermoedelijke candidaat de rechtsche partijen, zou, nu niet alle R. K. Kiesverenigingen, in dat district besloten den anti-rev. candidaat over te nemen die te Hengelo besloot een R. K. can didaat te stellen naar het gerucht wil, om die reden voor een eventueele candidatuur bedanken. (Tijd.) dische toonopvolging van eenige noten bij af wisseling in de verschillende stemmen, maar niet op dezelfde toonhoogte. Die melodie of melodische toonopvolging noemt men het thema. Bij een goed geschreven Fuga, nadat alle stemmen het thema éénmaal hebben, laten hooren, en daarmee de z.g. EXPOSITIE heeft plaats gehad, komen in het gedeelte, dat nu volgt, de z,g. tusschenharmonie gedeelten van het thema als imitaties in alle stemmen bij afwisseling voor. Daarna treden de stemmen de een na de ander na langer of korter tusschen - poozen onverwachts weer met het thema in. In vele fuga's volgt nu, nadat alle pai tijen het thema eenige malen hebben laten hooien, Eng führungdan treden alle stemmen na elkander met het thema in, wanneer de voor afgaande stem nog slechts een gedeelte van het thema heeft laten hooren. Bij Bach vindt men die Eng-führing niet al leen aan het slot, maar ook op andere plaatsen ia de Fuga. Als voorbeelden van Fuga's noemen we het koor.- „Wir hoben ein Gesetz und nach dem Gesetz soil er sterben", en het koor„Lasset uns den nicht zerteilen". (In het tweede ge deelte voorkomend.) De vierde kunstvorm, het Koraal met Canon en Fuga, laten we nu onbesproken. We willen nog iets opmerken aangaande de aanwending van recitatiefin de Johannis Passion. Het recitatief is de naam geeft het duide lijk genoeg aan het verhalende-element in de muziek. Bach heeft tweëerlei recitatief ge bruikt. Het recitatieve secco het woidt Beschadigde Muntstukken. Naar aanleiding van het bericht, dat iemand te Haarlem voor zijne door het vuur beschadigde muntstukken van de Rijksmunt de waarde terug kreeg schrijft iemand aan het »Vad". Daar het nog wel eens meer zal voorkomen dat Nederlandsche munten in verdrukking komen en ongeschikt worden voor verdere circulatie, kan het van nut zijn er aan te herinneren, dat sedert de tegenwoordige Muntwet tot stand kwam de wet van 28 Mei »Stsbl." 132 de Staat verplicht is munten, als hierboven bedoeld, in te trekken en daarvoor gave in de plaats te geven. Ieder is bevoegd beschadigde muntstukken op te zenden aan den controleur-generaal van 's Rijks munt te Uirecht, die over de al of niet intrekking te beslissen heelt en dus betzij gave munten uit reikt, of de ingezonden stukken terugzendt. Terugzending volgt, indien de munten valsch of opzettelijk geschonden zijn. Een geval als te Haarlem zich voordeed, is vol strekt niet zeldzaam, Herhaaldelijk komt het op het platteland en ook in steden voor, dat tabaks- doozen en trommeltjes met bankpapier en specie bij gebrek aan betere bewaarplaats in een oven gezet en vergeten worden. Indien dan het bank papier later in verkoolden staat te voorschijn komt, mag het met recht een meevaller beeten, indien nummers en letters nog leesbaar zijn en de Nederlandsche Bank daarin aanleiding vindt tot vergoeding der geleden schade. Wat de geblakerde, onbruikbaar gpworden munten betreft, geeft de Muntwet van 4901, die w(j aan minister Pierson te danken hebben, een misschien nog niet genoeg bekende remedie. Nederl. R. K. Volksbond. De 20*te algemeene vergadering van den Cen- tralen Raad zal gehouden worden Zaterdag 5 en Zondag 6 JuDi, te Amsterdam. A. Zaterdag, des avonds 7 uur, in het Gilden huis, Heerengracht 489. 4. "Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester. 2. Verslag van de verificateurs belast met het nazien der boeken van den Penningmeester (boek jaar 4907/8). 3. Mededeelingen door het Centraal-Bestuur. 4. Vaststelling van de plaats der eerstvolgende algemeeDe vergadering. 5. Voortzetting der behandeling van de Statu ten-wijziging. alleen door akkoorden ondersteund eu het be geleide recitatief, liet recitative accompagnato waarvan de begeleiding illustreeren is. Als voorbeelden van recitativo accompagnato met anderen naam ook wel ree. obligato, noemen we in Recitativ 48 (zie blz. 25 van 't tekstboek je) „Da gedachte Petrus au die worte Jesu, und ging hinaus und weinte bitterlich. miec. 28 (zie blz. 29) „Ware mein Reich von dieser Welt meine Diener würden darob kampfen. In ree. 30 (zie blz. 33. „Da nahm Pilatus Jesum und geisselte ihn. Van Millingen schrijft in zijn muziekleer Bach heeft in zijn Passionen door de partij „van den Evangelist (Verhaler) geheel al reci- [tativo secco te behandelen' en die van Chris tus als recitativo obligato een groote tegen stelling tusschen deze beide persoonlijkheden „verkregen en aan de figuur van Christus als „het ware een stralenkrans weten te verleenen. Het recitativo 'secco kan vrij worden vooige dragen. Soms gaat het over tot een melodie of melodische toonfiguur, die wel in de maat moet worden gezongen. Dat heet Arioso. Ook daaivan vindt men voorbeelden in de Johannis Passion. Uit de Ariöso ontstond de Aiia, die giootei van opzet is en reeds elders is besproken. Hiermede meenen we aan onze belofte te hebben voldaan. We eindigen niet, dan na de hoop te hebben uitgesproken, dat de lezer een avond van onge kend, verheven kunstgenot moge smaken 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 5