Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. bleek voor de reeds aanwezige agenten onmogelijk de menschen op een behoorleken afstand te houden. Ten 10 ure kwam jhr. van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, aan de jour nalisten mededeelen, dat de geruchten over de bevalling van H. M. ongegrond waren. Jhr. Vegelin van Claerbergen, directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin, deelde aan onzen specialen reporter eveneens mede, dat het gerucht over de geboorte van een prinses beslist allen grond miste en H. M. welvarend was. Van personen uit de naaste omgeving van H. M. de Koningin, door onzen reporter ondervraagd, vernamen wjj het volgende De eerste teekenen, welke op een in vervulling gaan der bigde gebeurtenis wijzen, werden des nachts omstreeks 2 uur waargenomen. H. M. de Koningin maakte Haar gewone wandeling in den tuin den volgenden dag niet. Zij wandelt nu en dan door Haar vertrekken. De gordijnen van H. M's. appartementen, welke gelegen zijn aan de tuin- zijde, zijn den geheelen dag neergelaten gebleven. H. M. de Koningin-Moeder is des nachts, gister morgen vroeg en gister-middag om 2 uur ten paleize in het Noordeinde gekomen om Haar Dochter te bezoeken. Des namiddags dineerden H. M. de Koningin H. M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik gezamenlijk. Prof. Kouwer en Dr. Roessingh zijn den geheelen dag ten paleize gebleven. Ieder heeft thans nog een assistent bij zich. De verpleegsters, zuster De Haan, en zuster Persen, bevinden zich in de particuliere vertrekken van H. M. de Koningin. De verpleging van H. M. is opgedragen aan zuster de Haan en de verzorging van het verwachte Koningskind aan zuster Persijn. H. M. de Koningin-Moeder bleef heden-nacht ten paleize. In Schiedam was, na het bekend worden van de verschillende geruchten, ook een zekere spanning onder het pnbliek merkbaar. Aan het telegraafkantoor was het gister een ongewone drukte. Door den direc teur, den heer Backhoven, waren alle maatregelen getroffen voor het spoedig opnemen en verzenden der telegrammen. Gisteravond laat kwam aan het telegraafkantoor uit Den Haag bericht, dat het kantoor, hetwelk dezen dag tot 11.20 uur geopend was, den geheelen nacht open moest blijven. Op ons bureau stond de telefoon niet stil. Ieder oogenblik werd er geïnformeerd of de blijde tijding er reeds was. Heden-ochtend vroeg waren er weder tal van belangstellenden, die ons op schelden om inlichtingen. Voor ons bureau kwamen gister-avond velen eens kijken of er reeds een bulletin was gepubli ceerd. Een tweetal aanzienlijke ingezetenen ont vingen telegrammen uit Den Haag, waarin ge meld werd, dat er een prinses was geboren, maar 't bleek onjuist te zijn. Blijkbaar berustte het bericht op de in Den Haag in omloop gebrachte geruchten, de illluminatie der Oranjekazerne en het vlaggen daar ter stede. In Rotterdam. Ook in Rotterdam heerschte gisteren-ochtend een geweldige agitatie bij het vernemen van het bericht dat de blijde verwachting vermoedelijk dien dag zou vervuld worden. Omstreeks twaalf uur kwam plotseling hoog uit den toren van de Beurs de vlag breed golvend uitwapperen. In eens staan de menschen stil zelfs de haastige zakenman wacht even en kijkt naar boven, naar de vlag. Er komt een samen scholing op straat; er wordt gemompeld, op de trams is er maar een gesprek en een onderwerp de vlag en hare beteekenis. Op de vischmarkt er is al vroolijkheid de vrou wen loopen als jolend te hoop, staan druk te be wegen immers de vlag. Weldra kleppen ook zolderraampjes van cafe's en andere gebou wen open en na wat gewurm en getob komt de vlag naar buiten. Dan, in eens, op de Beurs spant 't vlagkoord men haalt het dundoek weer binnen langzaam en zeker en als 't laatste tipje oranje verdwenen is, achter den grijzen Beursgevel, loopen de menschen weer door, stil voor zich heen. Men lacht om de vlag, de voorbarige vlag. In den Circus ging alles gewoon, tot het bios coopnummer, toen kwam de directeur, juist uit Den Haag gearriveerd, op de planken en met plechtige stem werd een mededeeling, die den kapelmeester aanleiding gaf volksliederen te doen spelener was groot enthusiasms in de zaal. Restaurant Loos op het Hofplein ontstak de illuminatie om hall elf, er liep immers een ge rucht, maar om half twaalf was 't weer duister, omdat er toen weer een ander gerucht liep. Te Groningen. Heel de stad is gisteravond in opschudding ge weest naar aanleiding van een door het «Nieuwsblad van het Noorden" ruim verspreid bulletin, dat H. M. de Koningin gisterenavond acbt uur van eene prinses bevallen was. In de Harmonie ontstond in de concertzaal eene oogekende emotie, bet or kest speelde de volksliederen, geestdriftig zong het publiek mede. In drommen trok men naar de Groote Markt, waar verlichtingen ontstoken werden. Veien waren met oranje getooid trokken zingend door de staten. Velen staken de vlag uit. Maar daar kwam een bulletin van de «Provin ciale Groninger Courant", meldend, dat de bigde gebeurtenis nog niet had plaats gehad. De ver lichtingen werden weer uitgedoofd, de vlaggen in gehaald. Allengs verstomde bet gezang en om kwart" na elf hoorde men nog slecht3 enkele na klanken van een op een onjuist bericht onstane feestvreugde. Te Amsterdam werd gister-avond door de «Telegraaf" een bulletin verspreid, vermeldend het te 's Gravenhage loopend gerucht van H. M.'s bevalling. Het was op straat zeer levendig en de menschen bleven tot laat in den avond in den omtrek der couranten-bureaux om de nadere bevestiging af te wachten, die echter uitbleef! Berichten van heden. Onze bjjzondere verslaggever seint ons uit 's-Gravenhage Een hevige regenbui dreef de al maar wach tende menschenmassa tegen 3 uur in den nacht uiteen. Enkelen lieten zich evenwel ook nu niet afschrikken en zochten een schuilplaats onder de groote boomen voor het Paleis, vooral niet wil lende missen ook maar de geringste bijzonderheden. Toen de kanonnen al maar bleven zwijgen, be gon de massa tegen 5 uur in den morgen, dus na eenige weinige uren van rust, allengs weer aan te groeien, en tegen 8 uur had zich weer een dichte volksmenigte op het Noordeinde opge steld. De ochtendbladen met nieuws omtrent de zoo vurig verwachte tijding werden letterlijk ver slonden. De politie stond alle nieuwsgieriegen bereidwillig te woord. Tal van particulieren infor- formeerden belangstellend aan het Paleis naar den toestand van Hare Majesteit, en kregen ook de verlangde inlichtingen. Onder de menschenmassa hoort men niets dan gesprekken omtrent «de groote gebeurtenis". Alle andere gesprekken wor den vermeden. Eenstemmige verontwaardiging heerscht over de door sommige bladen verspreide bulletins, omtrent de geboorte van een prinses, welke verkeerde geruchten ook in Groningen tot ontijdige feestvreugde aanleiding gaven. Ook tal van particulieren hebben, naar men ons mededeelt, afgaande op dit onjuiste gerucht, ken nissen en vrienden telegrafisch medegedeeld dat er een prinses zou zijn geboren. Uit de hier en daar op te vangen gesprekken spreekt warme deelneming en oprechte innige sympathie voor de Hooge Landsvrouwe en Hare omgeving. Tegen 8 uur in den morgen waren eenige schilders be zig het standbeeld van Willem de Zwjjger voor het paleis op te meten. Naar wij vernemen be staat n.l. het voornemen bjj een der volksvereeni- gingen een krans te hechten aan het beeld van den grooten Zwijger. Dit gat den wachtenden een welkome afleiding. De verslaggevers, die den geheelen nacht door reeds wakende hebben door gebracht,zijn vroeg in den morgen weer op hun post. In de stad merkt men zeer veel bewoners uit om trek en provincie op, die zich reeds tijdig naar den Haag hebben begeven in de vaste overtuiging dat heden nog de hoopvolle verwachting zal wor den verwezenlijkt, en die vooral niets willen ver zuimen van de feestviering die te verwachten is,. Men seint ons uit Den Haag H. M. de Koningin heeft den nacht rustig door gebracht, waarin H. M. ook van een vrjj lange rustpoos genoot. In den vroegen ochtend van he den viel nog niet het uur aan te wjjzen waarop de zoo vurig gekoesterde wensch der natie in ver vulling zal komen. Uit 's Gravenhage wordt ons gemeld Hedenmorgen bracht Ds. van Gheel Gildemees- ter een bezoek van een half uur ten Paleize. Heden middag wordt ons nog gemeld: De aangifte der geboorte van het Koningskind bjj den Burgerljjken Stand zal geschieden tegen over den wethouder De Wilde en den chef der afdeeling Burgerljjke Stand en Bevolking, den heer Meys, in tegenwoordigheid van de ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken. Naar wjj vernemen, zal de aangifte geschieden des morgens om 11 uur van den dag, volgenden op dien, waarop de bigde gebeurtenis plaats heeft. In den namiddag wordt ons uit Den Haag ge meld Er zjjn door Jhr. van Geen en graaf van By- landt aan eenige journalisten mededeelingen ver strekt, welke er op wjjzen, dat men ten paleize den indruk wil wegnemen dat de bigde gebeurte nis slechts een kwestie van eenige uren is. Van avond, misschien wel hedennacht, kan het heuge- ljjke nieuws worden verwacht. trale'A. R. gaf tevens als haar wensch te kennen, dat wederom de candidatuur-Knoppers, evenals in 1905, mocht worden gesteld. De heer Knoppers te Meppel deelde evenwel aan het districtsbestuur mede dit jaar voor een can- didatuur niet in aanmerking te willen komen! hierna werd aan de kiesvereenigingen de volgende Ijjst van voorloopige candidaten in overweging gegevende heeren B. Berends Azn., lid van Ged. Staten voor Overijssel, te AvereestW. P. Ca- valjé, burgemeester te De Wjjk, C. E. van Koets veld te Rjjsenburg en mr. W. L. baron de Vos van Steen wjjk te Wjjhe.1 Binnenkort zal door de kiesvereenigingen tot definitieve candidaatstelling worden overgegaan. De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Noord-Brabant zal op Donderdag 6 Me' a.s. te 's Hertogenbosch een vergadering houden, waarop aan de orde zal worden gesteld bespreking der a.s. algemeene verkiezingen. Mr. M. Mendels. Naar wjj vernemen, moet mr. Mendels, na het gebeurde der laatste maanden, voornemens zjjn weer tot de S. D. A. P. toe te treden. (Tel.) Eerste Knmer. De leden der Eerste Kamer zjjn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 Mei a.s., des avonds te 8'/i uur. Internationale Bond van Aannemers. De Brusselsche correspondent van de «Tel." meldt Dinsdag is de Internationale Federatie van aan nemers van bouwwerken, definitief geconstitueerd Brussei is als zetel van het permanent internatio naal bureau van het verbond gekozen. Bjj het verbond hebben zich tot dusver reeds de volgende landen aangeslotenDuitschland, Enge land, Frankrjjk, Nederland, Zwitserland, Italië Denemarken, Zweden en Hongarjje. De Federatie heeft ten doel, alle industrieele commercieeleen sociale vraagstukken te bestudeeren, die met het bouwen in verband staan. Tweede Kamerverkiezingen. DORDRECHT. Te Dordrecht zjjn, naar de «D.C." verneemt, van Christeljjk-Historische zjjde voor loopige onderhandelingen gevoerd om mr. ds. Ankerman, predikant te Wommels, een candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Dordrecht aan te bieden. Ds. Ankerman heeft reeds verklaard een eventueele candidatuur te aanvaarden. Dezer dagen zal een vergadering worden gehouden, waarin over de definitieve candidaatstelling zal worden beslist. LEIDEN. Naar de »Ned." verneemt, bljjft, ondanks de aanvaarding der candidatuur van dr. de Visser in Harlingen, diens candidatuur te Leiden gehandhaafd. Bjj het districtsbestuur der Chr.-Hist. Unie is het bericht ingekomen zoo meldt -de »Ned." dat de Centrale A. R. Kiesvereeniging mede- gaat in de handhaving van het accoord, aangegaan in 1901 tusschen Steenwjjk en Meppel. De Cen- Handelsreizigers. Te Maastricht werd einde vorige week in begin sel besloten tot het oprichten van een R. K. Bond van Handelsreizigers in Limburg. In den loop dezer week zal een tweede vergadering belegd worden, tot het houden van nadere besprekingen, en waartoe alle belanghebbenden uit de provincie zullen worden uitgenoodigd. De Bond besloot reeds, zich officieel te doen vertegenwoordigen op de te Rotterdam te houden vergadering van handelsrei zigers, waar de nieuwe spoorwegtarieven zullen ter sprake gebracht worden. Amsterdamsche Tijd. Nu met 1 Mei de Amsterdamsche Tjjd algemeen wordt aangenomen, houdt ook op de beschikking van het H. Officie (1892), waarbjj werd vastge steld dat in Nederland in betrekking tot de H. Communie in de H. Mis het «nuchter zjjn" van af 12 uur Greenwich in den geest was der Ker. keljjke Wet. Voortaan is het dus niet langer van af 12 uur Greenwieh, maar 12 uur locale t jj d zooals vroeger. (Centr). Electrische centrale. De gemeenteraad van Dordrecht keurde goed het bouwplan van de electrische centrale (raming f505.000) en de ontwerpverordening over de voorwaarden van levering van electriciteit. Kinderwetten. Men schrjjft aan het «Handelsblad" uit Doe- tinchem Zondagnamiddag liepen op den terugweg naar het gesticht «De Kruisberg" uit een wandelploeg van 40 verpleegden, onder geleide van vier beamb ten, een elftal hunner uit het gelid en verdwenen in de richting «De Kelder" in de bosschen. Direct achtervolgd door twee der vluchtelingen gegrepen, terwjjl een uur later twee anderen mede door beambten werden achterhaald. Als men zoo'n groep krachtige jonge mannen van 17—21 jaren, op een leeftjjd waarin de hartstochten het vurigst werken, ziet passeeren, vraagt men zich onwillekeurig, at, hoe 't mogeljjk is, dat de «kinder"-wetten den heeren rechters de vrjjheid gaven die jonge mannen als kinderen in een open gesticht als de «Kruis berg" is, te doen «opvoeden" en voelt men mede lijden met de ambtenaren, die zoo'n o. i. onmo. geljjke taak op zich moeten nemen. Het verwon dert ons dan ook geenszins, dat minister Nellissen nog vóór de Kamers ui'een gaan, een maatregel bjj suppletoire begrooting in 't leven tracht te roe pen, die beoogt een honderdtal dier o. i. onopvoed bare elementen naar elders, ik meen naar de Rijks werkinrichting te Leiden, over te brengen, waar zeker het idee opvoeden niet op den voorgrond zal worden geschoven. Ned. geschenk aan de Universiteit van Leuven» Mr. v. G. meldt in de «Tjjd": De Leuvenscbe Universiteit zal op den 75en jaardag van haar herstel een zeer merkwaardig geschenk uit Nederland ontvangen. Z. D. H. mgr. W. van de Ven, bisschop va0 's Hertogenbosch, zal namelijk aan Z Em. kardinaal Mercier, primaat van België, de origineele pause lijke stichtingsbulle der Universiteit aanbieden, teneinde ze aan Leuven te doen toekomen. Vrjje dagen met behoud van loon. Bjj den gemeenteraad van Zaandam is een voor stel van B. en W. inkomen, houdende het besluit tot wederopzegging te bepalen, dat de machinisten en stokers aan de gasfabriek 52 vrjje dagen per jaar waaronder een achttal vrjje zon- en feestdagen, zullen verkrjjgen, in te gaan 1 Juni 1909. De kosten daarvan zjjn f 416 per jaar begroot, terwijl inwilliging van een verzoek, om het aantal Zondagen op 13 te bepalen, de meerdere uitgaven zouden verhoogen tot f 528. Aan deze meerdere kosten paren zich echter ook technische bezwaren De toekomst van Curasao. De «Gelderlander" schrjjft Wjj vermelden dezer dagen het pessimistische oordeel van een Amerikaansch professor over de toekomst van Curacao. Mogeljjk is dit oordeel onjuist en zal Curasao nog lang kunnen profite'" ren van de thans tusschen Venezuela en ons land bestaande goede betrekkingen. Maar de geschie denis der laatste halve eeuw heelt toch wel teer afdoende bewezen hoe onzeker een basis van wel vaart onze verhouding tot Venezuela voor Curasao is. Bovendien is het voortbestaan van Curacao als overlaadplaats afhankeljjk van de vraag, ot Vene zuela zjjn slechte natuurljjke havens niet doof kunstmiddelen zal weten te verbeteren. Reden te over is dus om te spieden naar een meer soliedeu grondslag voor Curasao's welvaart- Het doorgraven nu der landengte van Panama opent de mogelijkheid om Curasao's welvaart mee1" onafhankelijk te maken van Venezuela's weinig contstante welwillendheid. Ten opzichte van het nieuwe te graven kanaal is Curasao met zjjn prachtige haven zeer gunstig gelegen als steenkolendepót en dokgelegenheid. Voor het transport tusschen Zuid-Amerka en West-Azië zou Curasao zich als overscheepshaven zeer goed leenen, wanneer ondernemende kapita listen besluiten konden tot stichting eener flinke stoomvaartlijn tusschen West-Indië eenerzjjds en Japan, China en Oost-Indië anderzjjds. Wanneer de Hollandsche ondernemingsgeest, waarop speculanten tegenwoordig beter kunnen bouwen dan reëele ondernemers, hier mocht falen, zou de regeering althans door het verschaffen van ruime dakgelegenheid te Willemstad en door opstelling van kolenlaadinrichtingen als te Sabang, behooren te zorgen, dat Curacao in zoo gunstig mogeljjke conditie komt voor het particulier initiatief. Dat dan ook een meer moderne bevestiging van Willemstad niet achterwege zou kunnen bljjven eigenljjk is daaraan ook nu behoefte achten we overbodig te betoogen. Tweede Kamer-verkiezingen. Door de Christ.-Hist. in het district Schiedam is gp-candideerd het aftredend lid de heer jhr, D. J. de Geer. (Ned.) Yerbeteriug Warande. B. en W. zeggen in een schrjjven aan den Raad «Terwjjl wjj hierbjj weder ter tafel brengen bet adres van bewoners der Warande hebben wjj de eer U hierbjj aan te bieden het advies van de Commissie voor Gemeentewerken en het daarin vermeld rapport van den Directeur met een tee- kening. voor de leden Uwer vergadering ter visie te leggen. Het komt ons voor dat, afgescheiden van de vraag wanneer en hoe tot de uitvoering zal wor den overgegaan, het plan van verbetering in zjjn geheel moet worden vastgesteld. Dan eerst kan met vrucht gewerkt worden, en behoeft men, wanneer eenmaal het beginsel is uitgemaakt, met deze kwestie niet telkens opnieuw in uitvoerige uiteenzetting te vervallen bjj iedere aanvrage om gelden, voor de uitvoering vereischt. Wjj herinneren dat iedere afwjjking van het planZoetmulder óf bjj Uwen Raad op tegenstand stuitte, óf niet bjj machte bleek eenige verbetering in den toestand te brengen. Door den inbouw is de Warande van karakter veranderd in dubbel opzicht. Vooreerst wordt er meer over gereden en ten tweede heeft de wind minder gelegenheid den weg droog te maken. Dat alles klemt te meer, omdat oen grindweg die heel door boomen over schaduwd wordt, toch ook zonder bjjkomende om standigheden, reeds beter voor wandelpad geschikt is, dan voor vervoer per as. Het bezwaar, dat door gedeeltelijke verhooging van het voetpad de langs gelegen eigendommen overlast van water zouden krjjgen, bestaat niet, daar juist door de verhooging het water v a n de tuinen afgeleid kan worden, terwjjl het aan ieders smaak bljjft overgelaten óf en hoe hjj met zjjtt uitgaDgen op het voetpad wil aansluiten. Wjj zjjn het met de Commissie voor Gemeente werken volkomen eens, dat het peil der Warande, zoowel in de as van den weg als ter hoogte van de uitsluiting tegen de particuliere eigendommen moet gerekend worden op 90 eM. -|- N.A.P- voor het gedeelte tusschen de St. Liduina- straat en de Schoolstraat, om vandaar geleideljjk op te loopen, tot aan de Westerkade de hoogte van 1.10 M. N.A.P. is bereikt. Wat verder de uitvoering betreft, heeft de Com missie zeer nuttig werk verricht door de splitsing van het werk in onderdeelen, met kosten bereken ning voor ieder onderdeel zoó, dat men terstond alle gegevens voorhanden heeft, als men de uit voering successievelijk bjj gedeelten zou wenschen te doen plaats hebben, hetgeen ons het meest zou toelachen. Wjj bepalen er ons derhalve thans toe, U roor te stellen het bedoelde plan vast te leggen en 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2