i Stads- en (Gewestelijk Nieuws. ftemengd Nieuws. Voor H. M. en de Vorstelijke familie wordt in de Maliebaan opgericht een Koninklijke loge, ter weerszijden waarvan zich twee lange tribunes voor genoodigden en de bezitters van toegangs kaarten zullen uitstrekken. Behalve dit dagfeest, zal 's avonds in het Malie veld (vermoedelijk te verlichten met electrische booglampen), vanwege het Feestcomité een groote muziekuitvoering worden gegeven, waartoe 300 executanten zullen medewerken. Ten besluite van de heugenisvolle geboorte feesten zal het comité te 9£ uur der burgerü een toepasselijk nationaal vuurwerk aanbieden. Prins Hendrik naar Weesp. Z. K. H. de Prins vertrekt a.s. Vrijdagochtend vroeg naar Amsterdam en vandaar per auto naar Weesp, alwaar Z. K. II. de groote cacaofabriek der firma van Houten gaat bezichtigen. ~Van Weesp begeeft de prins zich 's middags per automobiel naar Haarlem om de vergadering van de Maatschappij van Wetenschappen bij te wonen. Ook zal Z. K. H. aan het diner dier instelling deelnemen om daarna per trein naar de residentie terug te keeren. Tweede Kamer-verkiezingen. DORDRECHT. Naar de «Dordr. Ct." verneemt, beeft de christeljjk-historische districtsvereeniging in het district Dordrecht, na welgeslaagde onder handelingen met de antirevolutionairen in het dis trict Franeker, besloten, haar stem te verleenen aan den candidaat der antirevolutionairen in het district Dordrecht, dr. A. Kuyper. HOORN. Dinsdag is te Hoorn een vergadering gehouden van de besturen van den centrale anti- revolutionnaire en R.-K. kiesvereenigingen in het district Hoorn. - De vergadering werd bijgewoond door den heer C. D. Wesseling, candidaat der R.-K. Centrale, terwjjl de heer Rutgers, candidaat der A.-R. Cen trale, door het missen van den trein niet tijdig aanwezig kon zijn. Beide partijen verklaarden zich bereid, af te zien van het stellen van een candidaatook waren beide candidaten bereid, elkander de eer te gun nen, doch men achtte het wederzijds wenschelijker, bjj deze stemming met twee rechtsche candidaten uit te komen. Bü eventueels herstemming, zal de uitgevallen partij den candidaat der andere krachtig steunen. AMSTERDAM. Naar wij vernemen, hield gister middag de bestuursraad van Vooruitgang te Am- terdam een spoedvergadering ter bespreking van het aan de districtsvereenigingen in de districten V, VII en IX te verstrekken advies. Besloten werd respectievelijk candidaat te stellen of te steunen de heeren Th. M. Ketelaar (vrijz.-dem.), dr. C. E. J. Bleoker (vrijl-ib.) en mr. C. Th. van Deventer (vrjj.-dem.), allen aftredend. Noch de nieuwe candidaat der vrij-liberalen in district V, luit. Bos boom, noch de represaille-candidaat der vrijzinnig democraten in district VII, mr. J. D. Veegens, wordt dus door Vooruitgang gesteund, die zich aan de oorspronkelijke afspraak houdt. Nadat de voorziteer, mr. H. Smeenge, als een eisch der omstandigheden had uiteengezet, dat de vrijzinnigen van alle schakeering zich be- hooren op te maken tot den gemeenschappelijken strqd tegen de kerkelijke soalitie, door althans in de niet vaste districten de zittende leden van vrij zinnige richting te steunen, daarbij de houding wrakende der vrjje liberalen ten opzichte van de Kamerverkiezing in dit district, werd in een gis terenavond gehouden vergadering van het district V der vrijzinnige kiesvereeniging Vooruitgang te Amsterdam met bijna algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer Ketelaar. In de gisteravond gehouden vergadering van Vooruitgang VII te Amsterdam is, met algemeene stemmen, besloten de candidatuur van den heer P. Nolting (vrijz.-dem.) krachtig te steunen. In zijn toelichtend woord herinnerde de voorzit ter, de heer J. C. Schogt, eraan, dat de heer Nol ting in 1805 ook de candidaat van Vooruitgang was. Hij twijfelde er dan ook niet aan of Voor uitgang had hem gaarne gesteld, indien er samen werking met de vrijzinnig-democraten ware ver kregen. AMERSFOORT. De centrale R. K. kiesvereeni ging in bet district Amersfoort heeft met algemeene stemmen weder candidaat gesteld voor de Tweede Kamer het aftredend lid jhr. mr. H. W. van Asch van Wjjck. De oud-minister van buitenlandsche zaken, mr. W. H. de Beaufort, is door een groep vrijzinnige kiezers candidaat gesteld. ALMELO. De antirevolutionnaire kiesvereeni ging «Nederland en Oranje" alhier, besloot bij accla matie, de candidatuur van mr. P. J. M. Aalberse krachtig te steunen, wat, gelijk werd opgemerkt, met temeer animo kan geschieden door de royale houding der R.K. in het district Enschedé. ROTTERDAM. De C. fl. kiesvereeniging in di strict I heeft Jhr. Mr. D. J. De Geer candidaat gesteld. Omtrent de samenwerking der rechtsche groepen in Friesland meldt «De Stand", dat in Franeker en Schoterland de antirevolutionairen den christe lijk- historischen candidaat overnemen, terwijl in Weststellingwerf en Leeuwarden de christelijk his torischen zuilen werken voor den antirevolutionairen candidaat. Dr. J. D. E. Schmeitz f Men seint ons uit Leiden Alhier is overleden dr. Johannes Diedrich Edu- ard Schmeitz, directeur van 's Rijks Ethnografisch Museum, De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en Roode Adelaar, 4de klasse van Pruisen. De begrafenis zal a.s. Zaterdag te half een te Oegstgeest plaats hebben. Dr. Schmeitz zag in 1839 te Hamburg het eerste levenslicht en was van 1863 1882 bestuurder van het voormalig Museum Godefïroy aldaar en van 1882 1897 conservator, waarna hij als directeur van het Ethnografische Museum te Leiden optrad, welke functie hij tot zjjn dood bekleedde. Hij werd in 1896 doer de Universiteit te Leipzig op grond zijner geschriften tot doctor phil. bevor derd. Sedert 1887 was hij redacteur van het door hem opgerichte «Internationales Archiv für Ethno- grafie" en verwierf in 1878 de gouden medaille van het Keizerlijk genootschap voor Ethnografie en natuurlijke historie te Moskou. Van de hand van den overledene, die eerelid van tal van weten schappelijke genootschappen was, verschenen tal rijke werken op ethnografisch gebied. Vliegen. Naar wij vernemen, zijn thans definitief de data vastgesteld, waarop Delagrange in ons land zal komen vliegen. De luchtschipper, die nog verleden Zondag in het aërodroom te Juvisy met succes is opgestegen, zal na de reeds vroeger aangekon digde proefneming te Leur op 13 Juni het eerst naar Den Haag komen. Hier hoopt hij een reeks van opstijgingen te doen op 17, 18, 19 en 20 Juni a.s. boven het terein aan de overzij v*n het Ververschingskanaal, terwijl de opstijging zal plaats vinden van het veld der voetbalvereen. H, B. S. Vervolgens zal Delagrange op 24, 25 26 en 27 Juni vliegproeven te Amsterdam nemen op het voetbalveld van R. A. P. om daarna naar Brussel te vertrekken, waar vluchten zullen plaats hebben 1, 2, 3 en 4 Juli. (N.Ct.). Katholieken in Examencommissies. De af deelingen der Technische Hoogeschool te Delft worden voor het afnemen van examens aan gevuld met 14 deskundigen. De meesten dezer deskundigen treden in verscheidene afdeelingen op. Het is ons niet gelukt op deze aanvullers één Ka tholiek te vinden en dat nog wel, terwijl te Delft op 53 hoogleeraren 2, zegge en schrijven twee, Ka tholieken voorkomen. Delft schijnt bijzonder hardleersch. Niet enkel sluit men de Katholieken van de gewone en bui tengewone hoogleeraarsposten zoo goed als uit; niet enkel vergeet men bij de gelijkstelling van ingenieursdiploma's, door buitenlandsche inrich tingen afgegeven, de katholieke Universiteit van Leuvendoch keurde Katholieken zeis niet waar dig als «aanvullers" op te treden. Inderdaad, 't wordt meer dan tjjd in 's Lands Vergaderzaal een krachtig woord te doen hooren en voor de Regeering steeds scherper toe te zien bjj voordrachten door liberale colleges en liberale formateurs opgemaakt. N'en déplaise de »N. R. Ct." (Tijd) Leiden's ontzet. De ledenvergadering der 3-October Vereeniging besloot gisteravond Leiden's ontzet dit jaar te doen vieren door een gecostumeerden groepenwedstrjjd van Leidsche vereenigingen, gevolgd door een op tocht. Mr. Treub tegen de „Nieuwe Courant". De »N. Ct" bevat den volledigen, zeer uitvoe- rigen, tekst van de uitspraak der commissie, op verzoek van den hoofdredacteur van dat blad door het bestuur van den Ned. Journalistenkringsamen- gesteld om een onderzoek in te stellen ter zake van de beschuldigingen, een jaar geleden door mr. Treub uitgesproken tegen de »N. Ct". Deze com missie was, gelijk vroeger is medegedeeld, samen gesteld uit de heeren prof. mr. W. van der Vlugt, pr. P. J. F. Vermeulen en dr. W. G. C. Bjjvanck. De commissie heeft de haar gestelde en door haar aanvaarde vragen beantwoord als volgt; lo. dat bij het aanvragen, aanbieden en aan vaarden van den in confessio zjjnden gelde- ljjken steun, geenerlei beding is gesteld, veelminder toegestemd, verband houdende tot eenig door «De Nieuwe Courant" te uiten of zelfs maar te ver zwijgen oordeel over welke aangelegenheid ook, zoodat de beschuldiging, als zou dat oordeel zijn verpand zoo niet verkocht" en haar redac tioneel gedeelte opengezet voor betaalde reclame, moet geacht worden te zjjn onwaar" 2o. «dat de voorstelling, als zou de van de «Werkgevers" ontvangen en aangenomen steun »De Nieuwe Courant" belemmeren in hare vrijheid van oordeelsvorming en oordeelsluiting, eiken op- jectieven grond niet, zoodat ook op de vraag, of daardoor het gezag, hetwelk haar woord ver dient, is verminderd, wordt geantwoord met een ontkenning"; 3o. dat elk beweren, strekkende om de journa listieke eerlijkheid en integriteit van den hoofd redacteur der «Nieuwe Courant" hetzij in het algemeen, hetzü ter zake van een bepaald onder werp in verdenking te brengen, feitelijken grond mist en zelfs door feiten wordt weersproken, zoodat ook de in deze vraag bedoelde gevolg trekkingen door hen verklaard worden te zjjn ongegrond". De commissie heeft aan de drie gestelde vragen een vierde toegevoegd«betreffende de juiste waar deering van de te dezer zake door de verzorgers der «Nieuwe Courant" gevolgde gedragslijn, ge- dacht als algemeene regel". Zij heeft die vraag in dezer voege beantwoord, dat die gedragslijn, ofschoon «onaanstooteljjk in zich zelf, omdat al de betrokken partijen hun zijn gebleken mannen van eer te zijn geweest", toch afkeuring verdient «uit het oogpunt van antece dent", rekening gehouden «met het gevaar, dat (die) gedragslijn, tot regel verheven, voor het middelslag zou doen ontstaan". Makelaardij. In de zitting van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken kwam een rapport in van de commissie ad boe in zake de bepalingen van het wetboek van koophandel betreffende de makelaardij. Na er op gewezen te hebben, dat de kwestie der makelaardij niet nieuws is en ook de Rotterdamsche Kamer van Koophandel zich vroeger reeds in verschillende zin uitsprak, n.l. in 1867 voor het systeem onzer tegenwoordige wet, waarin na in 1868 het beginsel om de aanstelling van makelaars te doen vervallen, werd goedgekeurd, geeft het rapport een overzicht van den tegen- woordigen toestand der makelaardij. Daarin wordt aangetoond, dat bjj enkele artikelen» inzonderheid bjj de tabak, de makelaars zich nog strikt houden aan de voorschriften van ons wet boek, doch bjj andere artikelen, bijv. koffie, zjjn deze vrijwel overbodig geworden, terwijl weer anderen als bjj granen zich slechts weinigen nog aan de voorschriften der wet houden. De voorstanders van de vrijmaking der make laardij meenen, dat het op den weg van den han del zelf ligt om door middel van vereenigingen, zooals nu reeds voor verschillende artikelen bestaan, en waarin ook de makelaars zouden worden opge nomen, de grenzen van ieders bevoegdheid en ieders verplichtingen te regelen. Belanghebbenden daarentegen bjj die artikelen waarin de makelaars zich wel houden aan de voor schriften en verbodsbepalingen van ons W.v.K. en speciaal de tabakshandel, vreezen van geheele vrij making der makelaardij ernstige belemmering en schade in hun bedrjjf. Landbouw-Ongevallenwef. Mr. H. E. Z. C. de Kruyff, directeur van de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam, lichte gisteren te Wildervank in een vergadering van den Veenkolonialen Boerenbond het ontwerp toe, regelende de Vrijwillige Onderlinge landbouw- ongevalllen-verzekering, zooals dit is voorgesteld door het Permanent Comité uit de verschillende landbouwersorganisaties. Na eenige besprekingen kon de vergadering zich geheel met het ontwerp vereeriigen. Bakkersnaehtarbeid. Men meldt ons Het Bakkers-Comité (Voorzitter Dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate) heeft besloten in eene eerstdaags te Amsterdam te houden algemeene ledenvergadering van dat comité de nadeelen welke bjj het totstandkomen der wet tot afschaffing van den nachtarbeid in broodbak- kerjjen, kunnen ontstaan, o.a. broodprjjsverhooging en vermindering van de hoedanigheid van het brood, aan eene bespreking te onderwerpen. Bezoek Eerste-Eamerleden aan Friesland. Men meldt uit Friesland Heden (Woensdag) morgen vertrokken de Eerste Kamerleden te 9 uur 10 van Leeuwarden naar Heerenveen, voor den tocht door Opsterland en Smallingerland. Te Heerenveen stonden rijtuigen gereed, om den tocht te vervolgen over Gorredjjk en Wjjnjeterp naar Beetsterzwaag, een aaneen schakeling van wouden en buitengoederen, merk waardig om hun hoogst belangrijke houtcultuur. Na in Beetsterzwaag geluncht te hebben, vertrok het gezelschap om ongeveer 2 uur naar Drachten. Door dezen tocht maakte men kennis met een gedeelte van de streek, waardoor de nieuwe ljjnen der Nederlandsche Tramweg Maatschappij zjjn ontworpen. Om 3 uur vertrokken de Kamerleden van Drach ten naar Leeuwarden, per stoomboot. Hedenavond diner in de «Phoenix", aangeboden door de in Friesland woonachtige Eerste Kamer leden. Bjj het gisteren te Rotterdam gehouden examen vanwege den Nederl. Bond voor Ziekenverpleging werd o. in. het diploma van algemeene ziekenverpleging uitgereikt aan de dames C. de Boer en G. Kljjn, beiden opgeleid in het Stads-Ziekenhuis alhier. Ongelukken. Te Utrecht is eergistermiddag, zoo meldt het U. Dde beambte der Staatsspoor A. M., die zich op de spoorbaan had begeven, door een trein uit Baarn aangereden. Hjj viel met zjjn achterhoofd op de rails van het naastliggend spoor en overleed bjjna onmiddellijk. Te Arnhem is eergisteren de 24 jarige schilder P., die schilderwerk verrichtte aan de kroonlijst van een villa aan den Velperweg 38, naar de N. A, Ct. meldt, uit de goot gevallen. Hjj was da delijk een ljjk. Het driejarig zoontje van M. v. d. B. te Wateringen is gisteren in de sloot achter de oHderljjke woning verdronken. Men miste het kind en vond ten slotte het ljjkje drjjven. Boschbrand. Te Lonneker is gisternamid dag een hevige boschbrand ontstaan. Ongeveer 20 H.A. dennen, toebehoorende aan den heer J. Ohman te Enschede werden een prooi der vlam men. Het bosch was niet verzekerd. Ontruiming van een woning. D® burgemeester te Fjjnaart heeft tegen den deur waarder bjj het kantongerecht te Zevenbergen die, krachtens een vonnis van dit gerecht, een arbeiderswoning ontruimde proces-verbaal op gemaakt, wegens het zonder verlof van het bevoegd gezag, plaatsen van den inboedel op den berm van den openbaren provincialen weg in zjjn ge meente. Belangrijke diefstal. Bij den landbou wer L. te Lutterade bjj Sittard, heeft men Dins dagnacht een bedrag van bjjna f 3000 gestolen, waarbjj f 2100 in staatspapieren, een spaarboekje, gouden horloge en andere sieraden. De verden king rust op een knecht uit Maeseyck, die eerst enkele dagen aldaar in dienst was en spoorloos verdwenen is. Schildwacht aangerand. Er is een onderzoek geopend over een zonderlingen aanslag, gepleegd op een schildwacht tusschen de stations Rive de Gier en Couson. Omstreeks middernacht, eergisteren, stond de sol daat Bongirand aan den ingang van den tunnel van Couson, toen hjj eenklaps een kogel om zjjne ooren hoorde fluiten. Hjj schoot op zjjne beurt in de richting van waar het schot was afgegaan; Maar hjj hoorde niets en trots onderzoekingen vond men niemand in den omtrek. Op den weg vond men later ,een patroon van eene Winchester ka- rabjjn. 104 jaar. Te Dessau is Julie von Kügelgen, de dochter van den bekenden Westfaalschen fa beldichter Krummacher, op den leeftjjd van 104 jaar en zes maanden overleden. Haar man, dien zjj op 65-jarigen leeftjjd verloren had, is een schilder van naam geweest. Zjj heeft al hare kin deren overleefd. Boot omgeslagen. Een boot met 9 arbeiders, die te Straatsburg i. d. Elzas van den Badenschen oever over den Rjjn werden gezet, is omgeslagen. Vjjf jonge mannen ver dronken twee werden bjj de benedenstrooms liggende brug gered twee konden zich door zwem men redden. Veroordeeld. Het assisenhof van Freiberg^ heeft Vrjjdagavond den 72 jarige boer Kemter, van Klein Hartmannsdorff, veroordeeld tot tien jaar tuchthuis, wegens doodslag op zjjn 47 jarigen zwak zinnigen zoon. Kemter had den zoon, zooals men zich herinneren zal, sedert jaren opgesloten gehou den, om hem stelselmatig te laten doodhongeren- Storm op deSpaanschekust. Tele grammen uit San Sebastian en Bilbao melden, dat tjjdens een storm, eergisteren, er verschillende vis- schersbooten vergaan zijn. Er zjjn een twaalftal personen verdronken. Verschillende visschersbooten ontbreken. Het orkaan heeft vooral hevig gewoed boven Ondarreu. 4 visscherssloepen zjjn vergaan en 20 man zjjn omgekomen. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zjjn. W oekerproces. Te Hamburg wordt op het oogenblik een zeer geruchtmakend woekerproces gevoerd. Een zekere Mohr, sigarenhandelaar, wordt en, naar men zegt met reden, beschuldigd geld uit te leenen tegen niet minder dan 60 pCt. Be halve die 60 pCt. rente werd voor iedere f 1000 ongeveer f 250 waarborgsom betaald, en een derde van het bedrag werd voldaan in sigaren, die niet te rooken waren. Voor ongeveer f 420, die de slachtoffers van dezen schurk in handen kregen, betaalden zjj een jaarljjksche rente van f 600. Mohr werkte op groote schaal en had in ver schillende steden filialen. Zelf kwam hjj nooit met zjjn cliënteele in aanraking, daarvoor had bjj-zjjn menschen. Te Hamburg bjjv. werkten niet minder dan zes agenten onder zjjn leiding. Hjj had voornamelijk indirecte relaties met offi cieren. Mohr werd veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf; twee zjjner agenten kregen resp. 9 ea 8 maanden en boete. Geweigerd. De Wiirttembergsche Verein voor Luchtscheepvaart heeft zich tot hetFransche ministerie gewend om de 500 fr. terug te vragen, als tol betaald voor den onlangs bjj Lunéville gevallen ballon Württemberg. Het Fransch minis terie heeft de terugbetaling bepaald geweigerd. Militaire luchtschepen. Eergisteren voerden boven het Döberitzer exercitie-terrein te Berljjn twee luchtschepen, in tegenwoordigheid van keizer Wilhelm, gevechtsoefeningen uit. Dat is wel het nieuwste op het gebied der lucht scheepvaart en voorspelt dus. dat er ook in de toekomst een geheele verandering in de opleiding voor officier zal plaats hebben. De keizer kwam met zjjn gevolg om zeven uur gisterochtend op het Döberitzerveld aan, waar reeds zeer vele generaals aanwezig wanen. Even vóór acht uur dook aan den horizon, komende van Tegel, het militaire luchtschip Grosz II op. In snelle vaart naderde 't schip het exercitie-veld, waar het verschillende manoenvres uitvoerde; tegen 10 uur werd geland. De ballon werd toen opnieuw met gas gevuld en steeg weer vlot op, waarna het schip na eenige kringen in de lucht beschreven te hebben, de terugreis naar Tegel aanvaardde. Ongeveer om 10 u. 15 m. naderde het militaire lutschip Parsival II met groote bogen. Ook dit luchtschip voerde, zooals wjj in de Berljjnsche JIJ—-J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2