Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. öcgenblik te kiezen, waarop nieuwe onderhande lingen kunnen worden aangeknoopt. Zij mogen rekenen op de verstandige gematigdheid van Tur kije, Griekenland en Kreta, waardoor moeilijk heden vermeden worden, die ernstige gebeurte nissen tengevolge kunnen hebben. Degenen, die deze moeilijkheden zouden uitlokken, zouden een onbegrijpelijk iets doen, daar de kwestie toch in zijn geheel blijft bestaan. Hiermede is het incident gesloten. T PERZIë. Te Teheran loopt het snel op de groote crisis aan. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de Engelsche en Russische tolk de nationalisten tegemoetgezonden, om hun te zeggen, dat, indien zij verder op Teheran aanrukten, Engelsche en Russische troepen onverwijld het land zouden be zetten. i Later meldden de twee afgezanten dat de ko zakken van den Sjah de opstandelingen onder aanvoering van Sipachdar, den gouverneur van Gilan, te Sjachabad bij Teheran hadden verslagen. De opsandelingen kregen 12 dooden, de troepen yan den Sjah verloren een officier en drie man aan dooden. Een afdeeling Bachtiaren, die in dienst van den Sjah stond en tegen de oproerige Bachtiaren, die uit Koem aanrukken, uitgezonden was, is naar de laatsten overgeloopen. Zaterdag-ochtend is op den bazaar te Teheran een bom geworpen. Er werden vier menschen ge- .wond. De daders vluchtten, zonder herkend te zijn. De bevolking is zeer opgewonden. Kleine patrouilles kozikken trekken tot handhaving van Re orde door de stad. Een nader bericht meldt over het gevecht bij Teheran nog de volgende bijzonderheden: De kozakken van den Sjah hadden zich uit Keredsj, 20 K.M. ten W. van Teheran, waar een groot militair kamp is, teruggetrokken, daar zij bang waren afgesneden te worden. Hier wer den zij Zondag-morgen door de nationalisten aan gevallen. Voor het vuur van twee machine-gó- .weren moesten zij met groote verliezen afdeinzen De troepen van den Sjah vermeesterden een kanon en vier vaandels. De Sjah heeft den overbrenger van de tropeeën, een majoor, tot generaal bevorderd en den sol daten 50 tomans geschonken. Serdar Assad, de aanvoerder van 1000 Bach tiaren, zóu den Engelschen gezant medegedeeld hebben, dat hij niet van plan was, iets togen den Sjah te ondernemen. Zijne bedoelingen waren vredelievend. l i ti.. j I ZUID-AFRIKA. Reuter verneemt van sir Henry Devilliers, dat het gerucht, dat de Zuid-Afrikaansche conventie Botha verzocht heeft een aanbod te doen om Rhodesia over te nemen, geen waarheid bevat. Andere welingelichte kringen verklaren dat er niets bekend is om te dienen tot bevestiging van het gerucht, hoewel de kwestie Omtrent Rhodesia, die ter sprake kwam op de conventie, waarschijn lijk weer op het tapijt zal gebracht worden door de Zuid-Afrikaansche afgevaardigden bij hun be zoek aan Engeland. 1 1 amerttta De Senaat heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, die een wijziging van de grondwet bevat, waardoor de Bondsregeering ge machtigd wordt een inkomstenbelasting te hef fen, zonder evenredige verdeeling onder de staten. Dit besluit zal aan het oordeel der wetgevende piachten van de staten worden onderworpen. v— Gister kwamen te Petersburg 68 nieuwe gevallen yoor; er stierven 27 menschen. Het to taal der gevallen bedraagt 677. Mgr. Farley, aartsbisschop van New York, heeft, voordat bij uit Rome naar Amerika terug keerde, het geboortehuis van Pius IX z.g. aange kocht eu dit aau de pestulatie der Zaligverklaring yan den grooten Paus geschonken. De Basilique du Sacré Coeur op Montmartre te Parjjs zal vermoedelijk door den Staat worden in beslag genomen. De Raad van State heeft het protest, toentertijd ingediend door wijlen kardi naal Richard tegen dezen roof, van de hand ge wezen. De Paus heeft gister met groote staatsie een afgevaardigde van den Turkschen sultan ont vangen. Khalib pasja hield een aanspraak voor Zijne Heiligheid, welke de Paus beantwoordde. Khalib reikte daarna een eigenhandig geschreven brief van den sultan over. Wijziging in het Kabinet. Ia de «Nieuwe Venl. Courant" geett dr. Nolens duidelijk te verstaan, dat 't Diet uitgemaakt is, dat alle leden van het zittende Ministerie zullen aanblijven. «Voer de hand ligt nu, dat het Kabinet aan- blqft, en dat alleen die lieden, die om persoonlijke redenen hun portefeuille moeten prijsgeven, door anderen vervangen worden. «Ook het Kabinet schijnt zoo geoordeeld te hebben. «Het zal zeer zeker te betreuren vallen als de minister van Oorlog om gezondheidsredenen de taak, waarvoor hjj getoond heeft in alle opzichten geschikt te zijn, zou moeten neerleggen. «En evenzeer zal het voor het Kabinet te betreuren zijn als een ander zijner leden, die door vriend en vijand geacht wordt de ware man op de ware plaats te zjjn, tot een booge betrekking elders door H. M. de Koningin zou worden ge roepen." Reeds sinds eenige dagen was aan »De Tijd" bekend, dat de heer Sabron zal aftreden nu dr. Nolens de zaak aldus ter sprake brengt, is er o,i. geen reden meer om onze lezers hiervan onkundig te laten, aldus zegt het blad. Het vervolgt «Wie is de minister die «tot eene hoogere betrekking elders" zou kunnen geroepen worden Moet deze vage aanduiding in verband gebracht worden met het aftreden van generaal Heutz als gouverneur van Oost-Indië.! «Wjj kunnen niet meer dan gissen. Wjj hopen verder, dat onder de bewindslieden die om «per soonlijke redenen" hun ontslag zouden kunnen vragen, niet behoort onze uitstekende minister van Justitie, omtrent wiens gezondheidstoestand in den laatsten tijd minder gunstige berichten inkwamen." Wat uit het artikel van dr. Kuyper in de «Stan daard." (gister vermeld) intusschen duidelijk blijkt, is dat eene vervanging van het Ministerie-Heems kerk door een Ministerie-Kuyper allerminst ge- wenscht wordt geacht." «De stembus heeft gesproken in het voordeel der rechtsche partjjeD, en zoo men wil, in het voordeel van het Kabinet-Heemskerk,! maar geens zins op bijzondere wijze in het voordeel van dr. Kuyper, evenmin als in het voordeel van mr. Lohman of van wien rechts dan ook. Dat men aan de linkerzijde wel eenig leedver maak zou gevoeld hebben als het Kabinet-Heems kerk door eene ontslagaanvrage, als was het dan ook maar voor.den vorm, zich-zelf een slag in het aangezicht zou gegeven hebben, is te begrijpen. Maar dat er van rechts, al is het ook maar in een enkel blad, een vingerwijzing toe gegeven wordt, is minder verklaarbaar. Naar mijne meening is het niet alleen het recht, maar ook de plicht van het Kabinet en van ieder zijner leden om het vertrouwen door het land gesteld en door de verkiezingen bevestigd, niet te beschamen. Naar het schijnt, hebben het Kabinet en zijn leden dit ook zoo begrepen, en hebben ze zich niet gestoord aan de drukte die over hen gemaakt is. Een onnoodige drukte. Mijne meening omtrent deze aangelegenheid sprak ik te dezer plaatse reeds uit voor eenige weken." Invloed daarop aldus besluit dr. Nolens heeft dus niet kunnen hebben de eenigszins pijn lijke kwestie, die in de laatste dagen omtrent het bewind van Dr. Kuyper gerezen is, en waarover ik alleen zou willen zeggen: vooral bewindslieden moeten zelfs den schijn vermijden. Jubileum Generaal Kool. Men meldt uit 's-Gravenhage. Luitenant-generaal A. Kool, commandant van het veldleger, die gister den dag herdacht, waar op hij vijftig jaar geleden tot officier werd be noemd, werd gister in het militair bureelge bouw aan den Fluweelen Burgwal gehuldigd. De jubilaris werd met echtgenoote en familie in dat lokaal ontvangen door tal van leger- autoriteiten en toegesproken door generaal Van Ermel Scherer, als oudste lid van de commissie, welke zich onder de officieren van het Neder- landsche leger gevormd had tot aanbieding van het huldeblijk, bestaande in een fraaie met zil ver gemonteerde cassette, bevattende een groote gouden, zilveren en bronzen medaille, met aan de eene zijde de door Pier Pander gemodelleer de beeltenis van den jubilaris en aan de andere zijde een toepasselijke inscriptie. Generaal Scherer schetste in een hartelijke toespraak de schitterende militaire loopbaan van generaal Kool, waarbij hij o. a. releveerde het feit, dat deze in 1901, voor korten tijd als minister op tredende, de wet tot wijziging der militiewet in veilige haven bracht. Generaal Kool verklaarde zich diep getroffen door het hem aangeboden blijk van kameraad schap en betuigde zijn groote erkentelijkheid voor de gedachte, welke heeft voorgezeten, om zijn beeltenis te doen vervaardigen in een medaille en exemplaren van die medaille ten geschenke aan te bieden aan alle korpsen van het leger en a.an zijn geboorteplaats, de stad Maastricht. Na afloop der parade, welke gister gehouden werd ter eere van de verjarende vorstin weduwe Van Wied, geboren Prinses Marie der Nederlan- landen, werd door den generaal-majoor, adju dant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, baron Van Voorst tot Voorst, in opdracht der Koningin aan den luitenant-generaal Kool, commandant van het veldleger, ter gelegenheid van diens 50-jarig dienstfeest als officier, het dienstkruis voor 50-jarigen dienst ditmaal met briljanten, onder een hartelijke toespraak uitge reikt. Generaal Kool bedankte en verzocht zijn eer biedigen dank aan H. M. de Koningin over te brengen. Generaal Van Voorst tot Voorst noodigden de troepen uit eerst 'n driewerf Leve de Koningin I en daarna een drievoudig Leve generaal Kool! aan te heffen, waaraan op geestdriftige wijze werd voldaan. van de Tweede Kamer den heef De Meester rets beter, maar toch nog zorgelijk. Carnegiestichting. Bij Koninklijk besluit is: le. aan jhr. S. van Citters, te 's-Gravenhage, eervol ontslag verleend als lid, tevens secretaris- penningmeester, van het bestuur der Carnegie stichting, onder dankbetuiging voor de in deze hoedanigheid bewezen diensten; 2e. benoemd tot lid, tevens secretaris-penning meester, van het bestuur dier stichting, mr. II. J. H. Patijn, lid yan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. (St.-Ct.) Nederlandsch Zangersverbond. Tot bet Nederlandsch Zangersverbond zijn als nog toegetreden de volgende vereenigingenKo ninklijke Liedertafel „Aurora" te Arnhem, „Arn hcmsch Mannenkoor „Arnhem," en de Utrecht- sche Mannenzangvcreeniging „Utrecht." Zocals men weet, zouden voor 1 Juli door op de algemeene vergadering aangewezen vereeni gingen van elk een lid worden afgevaardigd, die het hoofdbestuur zullen vormen. Zoo werden tot dusver aangewezen de heeren: I. W. B. Hage docr Nijmeeg's Mannenkoor; Jos. Cohen door Dordrechtsch Mannenkoor „Caecilia"; F. Bangert door „Amstels Werkman," Amsterdam; Franz Smits van Waesbergen door de Koninkl. Zang vereeniging Breda's Mannenkoor; H. de Roos door do Koninklijke Liedertafel „Apollo" te Amster dam en A. W. Kornacker door de Kon. Lieder tafel „Rotte's Mannenkoor." De benoeming van den heer jhr. mr. W. Röell te 's-Gravenhage wacht nog zijne terugkomst uit het buitenland om bindend te worden. Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" en Leeu warder Mannenkoor hebben nog geen lid aange wezen. Een brochure. Mathilde Westmejjer zal over eenige dagen een brochure uitgeven. (N. Ct.) Aanwassen om den Dollard. Bij de gemeente Groningen bestaan, naar aan de „Pr. Gr. Ct." gemeld wordt, plannen tot in poldering van een belangrijk deel van de aan wassen om den Dollard. Bij uitvoering zal een dijk worden gelegd van den Reiderwolderpolder B naar den Johannes Kerkhovenpolder, waar door een nieuwe polder, ter grootte van onge veer 2200 H.A. zal worden verkregen. De zeer hooge kwelderprijzen, die thans wor den besteed, zijn zeker niet bevorderlijk aan een spoedige uitvoering. Nederl. R. K. Yaksecretariaat van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden. Het Bestuur van bovengenoemd Vaksecretariaat deed aan de aangesloten afdeelingen en correspon dentschappen een schrijven toekomen, waarin wordt geadviseerd, geen adhaesie te betuigen aan de Motie van den Algemeenen Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, betreffende het streven van dien Bond, naar eene Rijks wettelijke regeling van een acht uur sluiting voor alle Win kels en Magazijnen. Vervolgens, dat het bericht in de bladen, aangaande de oprichting van een Nationalen R. K. Bond van Handels-kantoorbe dienden niet door dit Bestuur is geplaatst. Dat, zocals reeds bekend, binnenkort door dit Vak secretariaat eene buitengewone vergadering wordt gehouden, ter bespreking van de aan de afdeelin gen toegezonden agenda, waarop als Punt I voor komt: Het Nederlandsch Vaksecretariaat te ver anderen in een Nederl. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden. Dat derhalve van voornoemd bericht, door de afdeelingen en correspondentschappen, geen nota moet worden genomen. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Men meldt uit IJmuiden Naar wij uit goede bron vernemen, is de bouw van het derde stoomschip voor de Koninklijke Hol landsche Lloyd in Engeland besteld, zonder dat de Nederlandsche industrie gelegenheid is gegeven mede te dingen. Mr. De Meester. Naar men verneemt is de toestand van het lid Nederlandsche Oudheidkundige Bond. De jaarvergadering van den Nederl. Oudheidk.- BoDd zal dit jaar te Alkmaar op 9 en 10 Juli a.s. gehouden worden. Na aankomst van trein 10.30 begeven de deelnemers des Vrijdags zich naar het stadhuis, waar de burgemeester, de heer G. Rip ping, de leden officieel zal ontvangen. Te 2 uur heeft in de raadszaal de algemeene vergadering plaats, na afloop waarvan de stad bezichtigd zal worden onder leiding van de ontvangstcommissie bestaande uit de heeren G. Ripping, burgemeester, G. T. M. Bosch, C. W. Bruinvis, archivaris, dr. H. E. v. Gelder, oud-adjunct-archivaris, dr. P. J. Glasz, adjunct-archivaris, mr. T. H- G. v. d. Hoeven, J. v. Reenen, burgemeester te Bergen en mr. Cohen Stuart. Om 6.30 is er gemeenschappelijke maal- in de Buitensocieteit, waarna concert. Des Zaterdags wordt per stoomtram naar Bergen vertrokken, waar de Museumkerk en ruïne bezocht zullen worden en rijtoeren naar Schoorl of Bergen aan zee worden gemaakt. In het nieuwe Badhuis wordt om 5.30 gedineerd. Op de algemeene vergadering komen aan de orde de gebruikelijke jaarverslagen van| secretaris en penningmeester, alsmede bestuursverkiezing. Eenige leden van de vereeniging Oud-Leiden zul len mede aan deze excursie deelnemen. Eindhoven. Naar wjj vernemen, is door de R. K. Vereeniging «Gemeentebelang" te Eindhoven een schrijven ge richt aan Z. E. den minister van Justitie en den heer oiflcier van Justitie te 's-IIertogenboscb, ten einde de verkeerde practijken (boycot, aanbie den van drank en geld, enz), waartoe de gemeen teraadsverkiezingen te Eindhoven in den laatsten tijd telkens aanleiding gaven, te doen ophouden. De Raadsverkiezing. Wjj herinneren nog te dezer plaatse aan de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad, welke morgen Woensdag van 'smor gens 8 tot 's avonds 5 ure, in de verschillende districten plaats heeft. Allen, die tot de stemming gerechtigd zijn, ook zjj die geen oproepingskaart ontvangen hebben, behooren daaraan deel te nemen. Op het stad huis en verder van den voorzitter van het betrok ken stembureau kan men de vereischte kaart krijgen. Op het stembiljet, dat men in ruil voor de oproepingskaart ontvangt, make men alleen de cirkeltjes voor onze candidaten zwart. Na zich van het officieele waarmerk achter op het biljet over tuigd ts hebben, steke men het toegevouwen in de bus. Men zorge vooral vroegtijdig ter stembus te gaan reeds om 8 uur kan men terecht (abusief stond er gisteren 9). Christelijke kiezers, allen ter stembus, uw een parig en eensluidend votum verzekere de verkie zing van de candidaten door de christelijke par tijen in onderling overleg gesteld voor District I de heeren Mr. W. H. Jansen, A. C. A. Nolet, F. J. Smit. voor District II de heeren J. van der Meer, N. yan der Velden, voor District III de heeren H. van der Drift, J. van der Meer. De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Abuizen Naar wjj vernemen, zijn er ditmaal veel abui zen door de beambten ten raadhuize begaan. Vele kiezers toevallig van de christelijke partjjen - ontvingen geen oproepingskaart; anderen ontvin gen een kaart voor een bureau waar zq niet moeten stemmen. Moeten we 't nog eens zeg gen, dat dit niet de minste reden is om thuis te blfjven Integendeel bestaat er alle reden die abuizen aan het licht te brengenmen vervoege zich slechts ten raadhuize of liever men begeve zich maar direct naar het stembureau en zegt, dat men geen kaart ontvangen heeft, dan ontvangt men van den voorzitter de vereischte stemkaart. Heden-nacht zjjn er vooral in het Singelkwar tier overal biljetten voor de verkiezing der vrij zinnige candidaten op particuliere huizen geplakt. Dat zal zeker ook een abuis zijn 1 raar jr-x~n Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 13 Juli 1909, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Verkiezingscourant. Ter bevordering van het verkiezingswerk onder de christelijke partijen is door de antirevolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" een geïl lustreerde verkiezingscourant uitgegeven onder het hoofd «Stemt Rechts" en met de citaten van Groen van Prinsterer en prof. van Oosterzee, de sa menwerking tusschen de christenen van onder scheidene richting aanbevelend. Het blad bevat artikelen van de enkele leiders van de christelijke partijen, met name van de heeren T. S. Goslings, lid van den gemeenteraad, en T. J. H. Mouwens, voorzitter van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Verlucht met een drietal gravures voorstellende de Ambachtsschool, de Koninginnebrug en een Gezicht in de Gorzen, die mede aantoonen wat de rechtsche meerderheid voor de kinderen der ar beiders en tot verbetering van die stadsgedeelte deed, en van practische aanwijzing omtrent de wijze van stemmen voorzien, is 't als een hoogst actueele uitgave in deze heete verkiezingsdagen te achten. Volksbadhuis. In de week van 28 Juni—4 Juli 1909 werden genomen 331 baden lste kl. kuipbaden 16 regen 31 l"r' Gedurende de maand genomen 1102 baden. lste kl. kuipbaden 73 regen 85 2de kl. kuipbaden 40 regen 203 school kinder »a5ct4l Juni 1909 werden 2de kl. kuipbaden 14? regen 689 school kindera5 ct 108 Kinderfeesten. De kinderfeesten in den Officierentuin hebben gister-middag een aanvang genomen. Moest het i l Ja.! i lil ijnl.jj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2