Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gezantschap der regeering haar, de legatie, zal kunnen bezoeken, ten einde bezit te nemen van de juweelen, die men in handen van den voormaligen sjah vermoedt. Generaal Brun, de nieuwe Fransche minis ter van oorlog, heeft aan een man van de »Matin" gezegd, dat de vliegtuigen aan de verdediging van het land groote diensten kunnen bewjjzen. De toekomst is aan de vliegtuigen en de onderzeesche booten, zeide hjj. Hjj acht het vliegtuig voor het leger van nog meer nut dan het luchtschip. Het is minder kwetsbaar, beweegt zich sneller en is goedkooper. Dujardin-Beaumetz., de onderstaatsecretaris van schoone kunsten, wil van Blériot's landing een schilderjj maken en in een museum van den staat ophangen. Er is in Engeland sprake van, een schrijven te openen, teneinde het toestel van Blériot te koopen en het te plaatsen in het Zuid-Kensington-museum. Maar zal Blériot het willen verkoopen? De «Matin" betwijfelt het. Aan net banket, te Londen ter eere van Blériot gegeven, heeft lord Northclifle,j de man van de Daily Mail, Frankrijk en Engeland, die aan tafel vertegenwoordigd waren door Blériot en de Pool reiziger Shaekleton, naast elkaar gezeten, verheer lijkt als de twee landen, die voor de beschaving van de wereld het meest hebben gedaan. Hij prees Frankrijk om al de uitvindingen en ontdekkingen die het de wereld heeft geschonken, en noemde het rijwiel de automobiel, de totografie, het radi um, het vliegtuig enz. Het plan was, dat de herstelde Zeppelin II gistermiddag te Friedrichtshafen voor het eerst weer zou opstijgen, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag onderneemt het vervolgens, door graaf Zeppelin zelf bestuurd, de reis naar Frankfort, waar schijnlijk over Uim, Stutgart, Heidelberg en Darm stadt. Na een landing op de luchtvaart tentoon stelling te Frankfort zet het luchtschip in den nacht van Zondag op Maandag de reis naar Keu len voort. Het Russische smaldeel met het keizerlijke paar aan boord is te Kiel aangekomen. Het smaldeel bestaat uit het jacht «Standard", aan boord waar van de Tsaar en de Tsaritsa zjjn, de gepantserde kruiser »Rjoerik" en drie torpedo-jagers. De sche pen hebben in de Eckernförder Golf het anker uitgeworpen. Gistermorgen 14 ure vertrokken keizer Nicolaas, die Duitsche marine-uniform droeg, de Keizerin en hun kinderen, met prinses Hendrik en den groothertog van Hessen naar het kasteel Hemmel- mark. De Russische bladen kondigen een bezoek aan van Mohammed V aan Livadia tegen midden September. Het tegenbezoek van den Tsaar aan Konstantinopel zou tegen October plaats hebben. Reuter heeft al iets geseind van de groote uitsluiting in Zweden. Zjj had lang gedreigd. Een verzoeningsraad had een schikking voorgesteld, die Zondagavond door de vertegenwoordigers van pa troons en arbeiders beiden verworpen is. Gisteren waren dientengevolge ruim 54,000 arbeiders zonder werk, o. a. 22,000 spinners en wevers,, 17,000 zaagmolenaarsgezellen. Maandag a. s. zullen er wordt er inmiddels geen vrede gesloten 30,000 arbeiders in het jjzervak ontslagen worden. En daarmede zou het eind niet gekomen zijn. Zorn von Bulach, zoon van den staatssecreta ris van Elzas Lotharingen, gaat een proces we gens lasters voeren tegen de «Lokal Anzeiger" van Berljjn en de «Rheinisch Westf. Ztg." van Essen, die voor hem lasterlijke artikels hadden gopubli- ceerd. Zjj bespraken nameljjk een incident, dat in een restauratie van Straatsburg zou hebben plaats gehad en waarbjj Zorn von Bulach, in een twist met studenten zou gezegd hebben, dat hjj alleen Fransch sprak en Duitsch niet dan met zjjn hond. Het pangermaansche orgaan van Essen meldde onlangs, dat het, in geval van rechtsvervolging het bewjjs zou leveren van wat het beweerde. Het ophanden zijnde proces zal dus zeer belang wekkend zjjn. Het zal onthullen wie den hevigen veldtocht voert, sedert weken gevoerd tegen de Zorn von Bulachs, vader en zoon. Men zegt, dat er van dien kant onthullingen zullen plaats heb- hen, die veel opzien zullen baren. De «Figaro" publiceert op verzoek een schrijven van prins Antoine van Orleans, hertog van Galliera, waarin deze zjjn zoon, den infant Alfonso van Orleans die dezer dagen met prinses Beatrix van Saxen-Coburg huwde mede deelt, dat nu deze, zonder zjjn vader te raadple gen, dit veelbesproken huwelijk gesloten heeft, van nu af, alle betrekkingen tusschen beiden (vader en zoon) hebben opgehouden. Er is de laatste dagen weer sprake van geweest, dat Roosevelt vroeger zou terugkeeren van zjjn jachtreis in Centraal Afrika dan aanvankelijk was beraamd. Die vervroeging van den terugkeer zou dan geschieden om Roosevelt in staat te stel len, zich candidaat te stellen voor het burgemees terschap van Grooter New-York. Maar de jongste berichten van den grooteD jager behelzen, dat bij bljjft jagen tot Maart a. s. en dat er dus van een can- didatuur voor het New-Yorksche burgemeestersambt r- 't welk dit najaar vaceert niets kan komen. Dat is slecht nieuws voor het groote wild in Centraal-Afrika. Een Reuter telegram uit Glasgow meldt: Een gecombineerde vergadering van mijneigena ren en leiders van mijnwerkers, met het doel te geraken tot een verbond, ten einde een algemeene staking te voorkomen, verliep zonder dat men tot een resultaat kwam. Een tweede vergadering zal Donderdag te Londen gehouden worden. Uit de antwoorden, hedenmiddag van de mijn werkers in Nottinghamshire ontvangen, blijkt, dat de algemeene gevoelens daar vóór staking zijn. Eene uitbarsting van grauw vuur heeft gisteren plaats gehad in de mjjnen van Singler. Talrijke werklieden zjjn bedolven, Men vreest, dat er 12 dooden zjjn. Raad van State. Bq Koninklijk besluit is le. aan het lid van den Raad van State mr. T. M. C. Asser eervol ontslag verleend als lid van de afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur 2e. benoemd tot lid van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, mr. J. E. Hennry, lid van dien Raad 3e. bepaald, dat in de navolgende afdeelingen van den Raad van State zullen zitting hebben in de eerste afdeelingmr. T. M. C. Asser, mr. P. W. A. Cort van der Linden en mr. JE. baron Mackay in de zevende afdeeling mr. J. P. R. M. de Nerée van Babberich, mr. T. M. C. Asser en mr, J. Oppenheim in de achste afdeelingP. ten Bosch, mr. Th? L. M. H. Borret en mr. A. E. Elias in de negende afdeelingmr. J. van Gennep» mr J. E. Hennry en mr. A. E. Elias. (Stct.) Het bezoek van het Keizerlijk paar. Men meldt uit de Steeg Aangaande het bezoek van het Duitsche keizer lijke paar aan Middachten kunnen wjj nog mede- deelen dat de extratrein hier aan het station om 1.35 van Kleef zal aankomen. Alleen aan het station Njjmegen zal een kort oponthoud plaats hebben voor het verwisselen van machine. Te Arnhem zal men niet stilhouden. De trein zal bestaan uit 10 rijtuigen, die ieder 19 Meter lang zjjn. Voor het behoorljjk voorrjjden aar. het le perron enz. worden op het stationsemplacement de noodige voorzieningen getroffen. De Keizer en Keizerin, die door graaf en gravin Bentinck ontvangen zullen worden, begeven zich door de 3e klasse wachtkamer, die voor de ont vangst door de firma Cohen uit Arnhem in orde wordt gemaakt, naar de gereedstaande rjjtuigen elk bespannen met 4 paarden. De koninklijke militaire kapel uit den Haag zal een concert geven en zich ook tjjdens het diner doen hooren, na afloop waarvan de tuin verlicht zal worden. Gouverneur-generaal van N.-Indië De Haagsche kouter van de «Prov. Gron. Ct." schrjjft «Er is wel degenljjk en ernstig sprake geweest van de benoeming van onzen burgemeester baron Sweerts de Landes Wyborg tot gouvorneur-gene raal. Zjjn eervolle Indische carrière, als lid van den Raad van Indië besloten, en zjjn veelzjjdige begaafdheden, moesten wel de aandacht op hem doen vallen, en ik heb reden om te gelooven, dat alleen de begeerte om hem aan het hoofd van 't be stuur van Indië te plaatsen, aanleiding is geweest, dat hjj niet is aangewezen om baron Mollerus als commissaris der Koningin in Gelderland op te volgen. Met of zonder aanbeveling van dr. Kuyper zou hjj voor dien post boven velen in aanmerking zijn gekomen. Maar het scheen wel, dat de regee ring hem voor Indië wenschte in petto te houden. En dit is vermoedeljjk nu wol 't geval. De ont hullingen van het «Handelsblad" hebben daarin zeker geen verandering gebracht, doch hoogstens er toe meegewerkt om de troonswisseling te Bui tenzorg, zoo 't kan, nog een wjjle te verschuiven. voorspoed van Venezuela, met welks regeering de Amerikaansche republiek thans in de vriendelijk ste termen verkeert. Het militaire muziekkorps speelde de nationale liederen van Nederland en Venezuela. Ten slotte stelde de heer Senior, die tevens consul van België is, een heildronk in op de gezondheid van Koning Leopold en op de welvaart van België. Nederland en Venezuela. De «Curagaosche Ct." meldt Ter herdenking van de onafhankelijkheidsverkla ring van Venezuela op 5 dezer heeft de consul alhier van die republiek, de heer S. Senior Jr., in den voormiddag eene receptie gegeven, waarop door Z.Ed. de autoriteiten, de consuls, de Vene- zolanen alhier woonachtig of tjjdeljjk aanwezig en zjjne vrienden werden uitgenoodigd. De heer gouverneur der Kolonie mot zjjne adju danten vereerde de receptie met diens tegenwoor digheid. De consul stelde een dronk in op den voorspoed en den vooruitgang van Venezuela en wees op de harteljjke betrekkingen thans tusschen Nederland en Venezuela bestaandehjj voegde daarbjj de beste wenschen voor het welzjjn van generaal Gomez, president der republiek, en voor dat van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, even eens voor de welvaart van de vreemde natiën wier consulaire vertegenwoordigers het feest ter viering van de onafhankelijkheidsverklaring van Venezuela bjjwoonden. De heer gouverneur beantwoordde den heer con sul, de hartelijkste wenschen uitende voor de welvaart en den voorspoed van Venezuela, voor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide staten en dronk op de gezondheid van presi dent Gomez. Daarna sprak de heer I. van,Lier Ez., wjjzende op de groote beteekenis van het feit tot welks viering deze receptie door den consul van Vene zuela wordt gegeven. Ook de heer Cheney, consul van de Vereenigde Staten, heeft het woord gevoerd en zjjne goede wenschen uitgedrukt voor de welvaart en den Algem. Ned. Zouavenbond. De 17e jaarljjksche algemeene protestvergade ring zal plaats hebben te Oudenbosch op Zondag 15 Augustus 1909, in het Instituut «St. Louis". De vorgadering zal opgeluisterd worden door de hooge tegenwoordigheid van Zjjne Excellentie generaal baron Le Charette, den hoogeerw. ka nunnik J. B. Paaps, oud aalmoezenier van het regiment der Pauselijke Zouaven, en door alle Hollandsche en vele Belgische officieren. Het eere-comité bestaat uit den hoogeerw. heer J. J. Verdurmen, deken van Etten, rector van St. Louis, den zeereerw. heer J. de Wit, pastoor, den heer H. L. P. A. Berends, lid der Staten van Noord- Brabant, burgemeester van Oudenbosch, pater G. Schmetz, rector der eerw. paters Jezuïeten, de weleerw. heer L. A. Corthals, rector pensionaat St. Anna, de weleerw. heer H. C. Wagemakers, rector St. Elisabeths-Gesticht, en den eerw. vader Thimotheus, algemeen overste van St. Louis. Aan het programma is het volgende ontleend Zaterdag 14 Aug., des avonds te 8£ uur. Ver gadering der Zouaven broederschap van Ouden bosch in vereeniging met de reeds aangekomen bestuurs leden, der in Nederland gevestigde Broederschappen. Zondag 15 Aug. Des morgens 8 uur H. Mis met H. Communie. Ontvangst der Broederschappen door Orde-Commissarissen aan het station van spoor en tram. Deze heeren zullen kenbaar zjjn aan een geel-wit strikje op de borst. 10.50. Welkomstgroet door den vooizitter der afdeeling Oudenbosch. 11.Optocht met muziek en ontplooide ba nieren door een gedeelte der gemeente naar de kerk na afloop der Kerkeljjke Diensten optocht door een ander deel der gemeente. De rjjtuigen worden geëscorteerd door een eerewacht te paard. 11.30. H. Mis met gewapende eerewacht in de parochiekerk; de feestrede zal worden gehouden door den weleerw. heer H. Looymans, zoon van luitenant Looymans. 1.30. Vergaderfng in St. Louis, opgeluisterd door muziek en zang. De feestrede zal worden uitgesproken door den zeereerw. pater B. de Greve O. F. M. 3. Gemeenschappeljjke maaltjjd a fl.per couvert in een der zalen van het Instituut St. Louis. 5.30. Muziek- en zanguitvoering in het feest gebouw, aangeboden door het R. K. Muziekgezel schap «Eendracht"R. K. Zangvereeniging «Ouden bosch' Mannenoor" en de club «Kunst Adelt". Drankbestrijding. Zooalsjreeds gemeld is, heeft het Londensche congres besloten het volgende congres in 1911 te Den Haag te houden. In het permanent congres-comité is over de quaestie beraadslaagd, omdat er meer uitnoodigin- gen waren, waarvan die voor Milaan de meest ernstige was. Bovendien was de vraag of het Haagsche congres alle drankbestrijders zou om vatten, even goed de matigheidsmannen a.s. de geheel-onthouders. Dienaangaande was men tot een bevredigenden oplossing gekomen het con gres zal allen eendrachtelijk omvatten en het per manent comité was in zjjn groote meerderheid voor Den Haag. De uitnoodigidg van jhr. Ruys de Beerenbrouck, namens de regeering gedaan, werd achtereenvol gens ondersteund door dr. Ruysch als Nederlandsch liddoor den heer Van der Meuien namens de commissie tegen alcohol-gebruik en door dr. SIo- termaker de Bruine, om aan te toonen, dat alle vereen igingen samen willen werken voor dit con gres. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck is, naast dr. W. P. Ruysch, opgenomen als lid van het perma nent comité dezer congressen. Tweede Kamerverkiezingen. EDE. Bjj enkele candidaatstelling is gisteren gekozen tot Kamerlid de heer Willem van Manen Jzn, te Veenendaal. De heer Van Manen behoort vermoedeljjk tot de anti-revolutionnaire partjj. Afschaffing der kermis. De raad der gemeente Genemuiden heeft be sloten, de kermis af te schaffen en in plaats daar van een nationalen feestdag op 31 Augustus in te stellen. Bereids is daarvoor van gemeentewege een sub sidie van f200 verleend. Gemeenteraadsverkiezing. 's-GRAVENHAGE. De uitslag der herstemmin gen is als volgt Kiesdistrict I. Uitgebracht 6582 geldige stem-; men. Hiervan verkregen de heerenJ. Bleeker 2670 E. Deen (aftr.) 2886P. J. ten Hagen 2843; A. Harms 2373; W. P. C. Helsdingen 2703 ;J.H. de Kleer 2299S. Otterspoor 2340 A. J. C. baron Van Pallandt (aftr.) 3315 H. Ch. Vegtel (aftr.) 2945, en H. Vriens 2685. Gekozen do heeren Deen, Ten Hagen, Helsdingen, Van Pallandt en Vegtel. Kiesdistrict IIUitgebrachte geldige stemmen 5917. Hiervan verkregen de heerenmr- L. J. M. Bas quin 2264mr. A. J. E. A. Bik (aftr.) 2653 J. Bleeker 1308W. P. G. Helsdingen 1309 dr. F. v. d. Hoorn, (aftr.) 2858; mr. A. E. baron Mackay 2517mr. H. A. van Raalte (aftr.) 2651 mr. L. N. Roodenburg 2049; mr. W. J. Snouck Hurgronje (aftr.) 2226 en J. C. Streng (aftr.( 2815. Gekozen de heeren Bik, v. d. Hoorn, Mackay Van Raalte en Streng. Kiesdistrict IIIUitgebrachte geldige stemmen 5358. Hiervan verkregen de heeren J. den Duik Wzn. 2105H. Koppel Jr. 1767mr. J. D. Ver broek (aftr.) 3208 en H. J. M. de Vries 1895 stemmen. Gekozen de heeren Den Duik en Ver broek. Men meldt nader omtrent den uitslag: Er was voor de herstemmingen voor den ge meenteraad zeer groote belangstelling. Een talrjjke menschenmenigte wachtte, ondanks den neer- stroomenden regen, op straat den uitslag af, die eerst om ongeveer elf uur volledig bekend werd. Vooral op het eerste district, waar 5 sociaal-de mocraten in herstemming kwamen en waar de S. D. A. P.'-ers ontzagljjk gewerkt hebben, con centreerde zich de belangstelling. De uitslag was voor de sociaal-democraten, een besliste teleurstelling; slechts één van hun can- didaten, het Kamerlid Helsdingen, zagen zij ge kozen, terwjjl de overigen het moesten afleggen. De aftredende leden Deen (vrjjz.-dem.)Van Pal landt (nat.-hist.), en Vegtel (a.-r.), werden her kozen, terwjjl in plaats van het anti-revolutionnaire lid Van Pjjlen, die niet opnieuw candidaat was gesteld, de heer Ten Hagen (r.-k.) op de Groen markt werd gebracht. Verbjjsterend is in dit dis trict het kolossaal hooge stemmencjjfer van baron Van Pallandt. In het tweede district werden van de vjjf af tredende leden er vier gekozende vjjfde, dr. bnoeck Hurgronje (lib.) moest plaats maken voor den Christeljjk-historischen heer Mackay. In het derde district eindelijk, werd naast mr. Verbroek (lib.), de heer Den Duik (Chr.-hist.) gekozen. Het eindresultaat is dus, dat de rechlerzjjde in den raad een zetel wint, die bezet wordt door baron Mackay, een neef van den bekenden staats man van dien naam. Ook de sociaal-democraten winnen een zetel, en hebben nu drie leden in den raad. De liberalen verloren deze beide plaatsen De aftredende leden Edersheim en Snoeck Hurgronje werden niet herkozen. Groote veranderingen in de samenstelling van den raad, die nog overwegend links is, brengen deze verkiezingen dus niet, doch algemeen was te bespeuren, dat het publiek grooter succes voor de sociaal-democraten had verwacht. Ned. Kantwerkschool. H. M. de Koningin heeft aanvaard het bescherm vrouwschap van de Nederl. Kantwerkschool aan de Javastraat te 's-Gravenhage, en aan die school het predicant «Koninkljjk" verleend, zoodat zjj voortaan zal heeten» Koninkljjke Nederlandsche Kantwerkschool". Een goed voorbeeld. Men schrjjft aan het»Huisgezin" uit Hoorn Door 65 neringdoenden te Hoorn, werd op ini tiatief van de R. K. Middenstandsvereeniging «De Hanze ter bevordering van de Zondagsrust aan den stationschef verzocht, aan hen geadresseerde bestelgoederen in 't vervolg niet meer op Zondag te doen bezorgen. PROGRAMMA van het Concert door Schiedams Mannenkoor d Orpheus" en het Stafmu ziekkorps van het derde regiment Hu zaren Donderdag 29 Juli, 's avonds 8 ure, in den Officierentuin te geven. 1. Ouverture z. Opar «Die Krondiamanten", Auber. 2. a. La Bella Lolita. Valse, Morena b. Anona Intermezzo, Vivian Grey. 3. Rosen, Tulpen, Nelken Lied, Linke. 4. Meeresstille und Glückliche Fahrt, C. L. Fischer. 5. Hymne Au Die Musik, Fr. Lachner. 6. Die Vesper, L. von Beethoven. 7. Le Retour, A. Dietrich. Pauze. 8. Die Ballblume, C. M. Ziehrer. 9. Der Jager, Fr. Kücken. 10. Theresenwalzer, Carl Faust. 11. Wazer nach motiven der Operette «Der taptere Soldat", Strauss. 12. Auf Der Wacht, Dierig. 13. Anima Serenata Êgyptienne, Lincke. 14. Die Meistersinger von Berlin, Linke. De nummers 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 zjjn zang, Raadsvacature. De heer H. van der Laan, die sedert eenigen tjjd voornemens was de stad te verlaten, heeft thans aan den Gemeenteraad bericht gezonden, dat hjj ontslag neemt als Raadslid. Er moet dus nog een nieuwe Raadsverkiezing voor district II plaats hebben. „Recht, Plicht en Orde". De vergadering van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" ook ditmaal weer met de tegenwoordigheid van enkele katholieke Raads leden vereerd, moest gister-avond om het druk bezoek in de Bondsgehoorzaal worden gehouden, daar het gewone bovenlokaal om de groote op komst te klein werd geacht. De vergadering werd geleid door den vice voor zitter, den heer T. J. H. Mouwens, die mededeelde, dat de voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, door onge steldheid verhinderd was de vergadering te leiden. Waar t zoo zeldzaam voorkomt, hij den heer Nolet moet vervangen, bewjjst dit, deze een zeer trouw voorzitter is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2