E.Br^ndsm^ Genua SPAARBANK TE SCHIEDAM. JOH. KAMMAN, DAM MOE STAALALUMINIUM- K. ROVERS, Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant Spaarzegels a I, 2 en 5 cents. Portretten in kool, platina en andere procédés. Wetenschappelijke berichten. Advertentie ii. de beste Slaolie. Hulpkantoor in de Alida-Bewaarschool (Leliestraat), Dagelijks geopend en Zondags van 9 tot 4 nur. Vraagt altijd Alesandorwerk A. VOI DEE HAMEI, ismsokeid. OPLEIDING VOOR EXAMEN EN PRACTIJK. Gratis Geïllustreerd Zondagsblad, Hfl vond dien terug als hoteleigenaar te Mid- dletown, maakte zich aan hem bekend en schoot hem dood. Sneeuw. Men raakt gewend aan ongewone natuurverschijnselen in dit jaar. Terwjjl men uit de Vereenigde Staten nog altijd temperaturen van 110 en 112 graden Fahrenheid (in Kansas, Arkansas» Missoeri en Nebraska) en vele sterfgevallen ten ge volge van de warmte meldt (11 alleen te St. Louis), komt uit Johannesburg bericht van een sneeuw storm, zoo zwaar als men zich niet heugt, ooit aan den Rand beleefd te hebben. Het was vele jaren geleden, sedert er in Johannesburg een vlok sneeuw (»kapok" zeggen de Boeren) gevallen was. Dinsdag stond het verkeer te Johannesburg ten ge volge van de sneeuw bjjna stil, de telegraaf was gestoord, de boomen bezweken onder den ongewo- nen last en op straat werd lustig gesneeuwbald. Regens in Mexloo. Uit Monterey, in Mexico, werdt gemeld dat de rivier Santa Cata- rina, ten gevolge van den aanhoudenden regen buiten hare oevers is getreden. Veertien personen verloren het leven. Het spoorwegverkeer is ge stoord, de telegraphische verbinding met Laredo afgesneden. Een aantal bruggen zjjn weggespoeld, groote uitgestrektheden land staan onder water. En steeds houdt de regen aan. Door bjjen aangevallen. Te Muschte bjj Schwiebus werd een heereboer in zjjn rijtuig door een bijenzwerm aangevallen en doodgestoken. Verscheidene andere personen werden bedenkelijk gewond. Een merkwaardige vondst.—Fr. Bona- ventura Kruitwagen schrjjft uit Woerden aan het iCentrum" Eenigen tjjd geleden werd in het Aartsbisschop pelijk Museum te Utrecht een blad perkament gevonden, dat oorspronkelijk gediend had als schut blad in een ouden foliant. Op dat blad vindt men aan weerszijden gedrukt een gedeelte van den Canon der Mis, en wel met een lettersoort, welke alleen in gebruik blijkt te zijn geweest in de drukkerij van Johannes de Westlalia, die te Leu ven gedurende de jaren 1474—1496 zjjn bedrjjf uitoefende. Het merkwaardige van deze vondst is, dat tot heden toe nog niet bekend was dat Johannes de Westfalia ooit een Missaal had gedrukt. Uit het gevonden blad perkament bljjkt echter, dat zulks wèl het geval is geweest. Om des te meer zekerheid te verkrijgen omtrent de waarde van dit fragment, werd het opgezonden aan prof. K. Haebler, bibliothekaris aan de Kon. Bibliotheek te Berlijn, den bewerker van het waardevolle Typenrepertorium der Wiegendrucke, dat tot grondslag dient voor de beschrijving der incunabelen vanwege de internationale Inkunabel- Kommissioo. Prof. Haebler vond het perkament blad zoo merkwaardig, dat hjj aanstonds aan de directie van het Aartsbisschoppelijk Museum verlof vroeg, om het te mogen facsimileeren en uit te geven in de Veröflentiichungen der Deutschen Gesellschaft für Typenkunde. Veor welk bisdom het Missaal van Joh. de Westfalia gedrukt is, kan op grond van het gevon den fiagment niet worden uitgemaakt, daar het stecnts eeu stuk bevat van den Canon, die in alle bisdommen zoo goed als geheel gelijkluidend was. Opmerkelijk is het, dat van de geheele oplage van het Missaal van Johannes de Westfalia het werk zal toch wel minstens in 200 a 300 exem plaren gedrukt zijn geweest slechts dit ééne blad over is. Een ander geval van denzelfden aard werd onlangs vermeld in sDe Tijd" van 8 Juli 1909, waar bericht werd, dat van het oudste gedrukte Missaal van het bisdom Utrecht tot heden toe, en dan nog pas verleden jaar, slechts één exemplaar werd ontdekt. Die bjjna volledige verdwijning der oudste gedrukte Missaals en hetzelfde geldt van de oudste Breviers laat zich echter wel eenigszins verklaren. Een Missaal en Brevier werden dage lijks, en meestal nog door meer dan een persoon gebruikt, zoodat ze aan veel sljjtage onderhevig waren. En waren de boeken eenmaal versleten, hij tegen Lucie Enders, in wie hij zijne klein dochter meende te zien. Bewegingloos, noch altijd, als was zij ver lamd, zag Lucie hoe de koffers van Gerda wer den genomen en naar beneden gebracht.' Dan maakte zij voort, zij sloeg een mantel om hare schouders, zette een van Gerda's hoeden od die naar bijzonder goed stond. Als de bedien den beneden waren, haalde zij het handkoffertje uit den schuilhoek te voorschijn, verborg die zorgvuldig onaer haar wijden mantel en volgde dan de overige. Toen het dienstpersoneel uit het veld kwam, vonden zij den zieke geheel hulpeloos op zijn ziekbed liggen, van den verpleegster was geen spoor te vinden. De geneesheer, die spoedig kwam, was zeer verstoord over de handelwijze der verpleegster, en liet teistond er een ontbieden uit een ge sticht der naast bijgelegen stad. V. HOOFDSTUK. Bedroggen verwachtingen. De fabrikant Weller verschrikte hevig, als na weken lang wachten zich eindelijk de jonge ingenieur, wiens uitvinding hij onderzocht en uitstekend bevonden had, bij hem liet aandie nen. Hij had over een paar uur nog met zijn ma chinist Waltei, een bekwaam werkman, die een dan nam men een nieuwe uitgave en de oude wierp men weg. Want evenmin als men nu oudei versleten liturgische boeken die door het dageljjksch hanteeren al spoedig uit den band liggen en soms bjj flarden aan elkaar hangen,j»aat bewaren, even min deed men zulks in de 15e eeuw. Ook toen immers volgden, evenals nu, de nieuwe uitgaven elkaar rusteloos op, zoodat er nooit gebrek was aan nieuwe en telkens betere uitgaven. Reeds vanaf hun ontstaan behoorden dus de gedrukte liturgische boeken tot de »verdwjjnende soort". Alleen wanneer een liturgisch boek door een of andere omstandigheid in het buitenland terecht kwam, dus in een bisdom waar het niet mocht gebruikt worden, werd het van den ondergang gered. Het bleef dan vergeten staan in een of ander hoekje van de bibliotheek. En zoo laat zich dan ook verklaren, waarom de oudste gedrukte liturgische boeken van Nederland heden ten dage bjj voorkeur in het buitenland worden gevonden. Zoo berust b.v. het eenig bekende exemplaar van het oudste Utrechtsche Missaal (de drnk van Keulen, omstr. 1480—'82) in de biblio theek van het Protestantsche Domkapittel te Naumburg (zie »De Tjjd", t.a.p.) een volledig exem plaar van de tweede editie van datzelfde Missaal (Delft, omstr. 1490 vindt men slechts in de Koninklijke Bibliotheek te Kopenhagen (het exem plaar dat in het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht bewaard wordt, mist het meest gebruikte gedeelte, nl. den Canon), terwjji eindelijk het eenig bekende exemplaar van een zeer oude, wel licht de oudste uitgave van het Utrechtsche Bre vier (Keulen omstr. 1480 een boek, dat ook als drukwerk hoogst merkwaardig en eenig in zjjn soort is, gevonden wordt in de Universiteits-biblio theek te Uppsala. Het bovenstaande zij een dringende aansporing tot allen, vooral tot niet-vakmannen, om toch volstrekt niets, ook niet het kleinste fragment van drukwerk, dat soms mocht gevonden worden, als Doude rommel" weg te gooien. Want zooals uit de gemelde geschiedenis van het perkamentblad van het Aartsbisschoppelijk Museum bljjkt, kan onder dien »rommel" soms iets heel merkwaar digs schuilen. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op SOUCHON a f 1.30 per V» KG. verren blik in technische zaken en groote kennis had, er over gesproken, en diens oordeel over deze nieuwe uitvinding viel zeer ten gun ste van den jongen man uit. De oude Walter was door den fabrikant reeds sedert jaren op de fabriek werkzaam gesteld, evenwel uit medelijden over de rampzaligen toestand, waarin hij verkeerde. Waller was n.l. geruimen tijd in een krank zinnigengesticht opgesloten geweest, waaruit hij ontslagen was, alhoewel niet geheel hersteld. Niettegenstaande hij zich soms zonderling ge droeg, was hij aan.zijn werk toch steeds een der ij verigsten. Het was alsof een beschermen de engel over hem waakte en hem steeds goede ingevingen gaf, want de woorden en uitdruk kingen, die hij bezigde, verrieden meer in hem dan een eenvoudig werkman. Niemand in de fabriek wist ook maar iets van zijne familie of waar vandaan hij kwam, geen mensch kende iets van zijn vorig leven of zijn wederwaardigheden, alleen de fabrikant wist dat hij bij de zeeramp der „Simbria" tegenwoor dig was, en zijn leven op eene groote plank van het vergane schip, waarop hem matrozen van een Engelsch schip, bijna doodelijk verwond gevonden en zoo gered hadden. Deze herinneringen waren als duistere licht- blikken in het bijna vergeten leven van dien ouden man, die als het ware in een droom leefde. Met niemand in de fabriek had hij ee- nige omgang, iedereen evenwel had medelijden RESERVE-KAPITAAL 1 187.752.68. Geeft 3.6 rente 'zjaars, rente op rente Minste inlag-e 25 cents. Inbrengen en terug ontvangen van gelden en bijschrijven van renteop alle werk* dagen 's v.m. v. 9-12 uur, en 's Vrijdags- en Zaterdagsavond v. lyi—Syi uur. geopend eiken Maandagavond van 77»—£7* uur. Ten kantore van de Spaarbank en in de Alida-Bewaarschool zjjn verkrijgbaar DAM kookgereedschap uit de fabriek van Leeraar M. O. Boekhou den enz. Bureel van Administra tieve Controle. Gevestigd sedert 4894. Kantoor: Groote Markt no. 6. Interc. Telefoon no. 184. Inrichten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhouden ran administration van welken aard ook. Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. Indien U Maizena koopt, let er dan op, dat op het pakje den naam eener bekende fabriek voorkomt, vooral als TJ Maizena als kinder- voedsel gebruikt. Vaak toch worden meelsoorten, die niet voor voedsel bestemd zijn, door handelaars verpakt en met een etiquet, waarop eene gefingeerde fabriek vermeld staat, als Maizena in den handel gebracht. wordt in onze fabriek met de meeste, zorg uit prima grondstoffen bereid en voldoet aan alle eischen, die men aan zuivere Maizena moet stellen. Contröle-Bureau v. Ledden Hulsebosch, Amsterdam. N. V. FABRIEK „DE BIJENKORF", Koog aan de Zaan. v.h. M. K. HONIG. OP DE Dagblad voor Schiedam en Omstreken MET worden dagelijks aangenomen aan het bureau van de „Nieuwe Schiedamsche Courant", Boterstraat 50bovonj bij de boekhandelaren en de courantenbezorgers. Abonnementsprijs lo cent per week, f o.45 per maand, f 1.35 per 3 maanden. met hem, omdat hij, naar het scheen, zijn ge heele geestvermogens niet bezat. Somtijds als de fabrikant hem op zijn kantoor liet ontbieden en daar binnentrad of bezig was, da,n was het of hij oude herinneringen bij zich wilde opwekken, of hij vroegere zaken voor zij nen geest wilde terugroepen, doch het was of hij zijn denkvermogen niet kon verzamelen, dan zuchtte hij zwaar en verviel weder in zijn vroe- geren toestand. Boven de schrijftafel .van den fabrikant hing het levensgroot portret van den vroegeren eige naar der fabriek, Alfred Weller. Voor dit beeld bleef de oude Walter somtijds in gedachte ver zonken staan als hij op den fabriekeigenaar wachtte, of alleen in het kantoor was. Het was alsof een magnetische aantrekkingskracht van dit beeld uitging. Trad evenwel de eige naar binnen, die steeds een statig en hoogmoe dig voorkomen had, en wiens gebiedende blik een ieder op een afstand hield, dan was het alsof de oude machinist geheel en al terneer geslagen was. Zijne oogen, die als hij alleen was een levendigen blik hadden, schenen hun glans te verliezen. Zijn gelaatsuitdrukking, die voor een oogen- blik levendig was, die zijn herinnering scheen op te wekken, werd weder geheel en al stomp zinnig. De fabriekseigenaar verwonderde er zich meermalen over, dat de machinist eene technische kennis had, die men nooit bij hem gezocht zou hebben. Het was alsof de uitvin ding van den jongen ingenieur aan zijnen geest was ontrukt, of hij de grondgedachte er van had gehad, zoo volkomen was hij tot zelfs in de kleinste onaerdeelen er van op de hoogte. Zelfs een klein gebrek dat er in voorkwam, had hij spoedig ontdekt. Het bericht van den bediende, dat de jonge ingenieur Fred Weller, de fabriekseigenaar wenscht te spreken, deed Walter plotseling verbleeken. Eene zonderlinge uitdrukking, iets gelijk schrik en angst was op zijn gezicht te lezen. Het was alsof hij bij 't hooren van den naam Fred Weller, vage herinneringen in zijn geest wilde terugroepen. Doch hoe hij zich ook inspande, alles was te vergeefs. Toen Fred Weller in zijne jeugdige frischheid in flinke en ongedwongen houding binnentrad en eene lichte, doch eerbiedige buiging voor den fabriekseigenaar maakte, zag de machinist naar hem op, het scheen echtèr niet de persoon, doch enkel de nieuwe uitvinding te zijn die zijne belangstelling opwekte, en die hij zich andermaal wilde voor oogen roepen. Met een slinksche buiging verliet hij op een wenk van zijn meester, die met Fred Weller alleen wilde zijn, het kantoor. Wordt vervolgd.) TRADE MARK Catz ole uomg's maïzena

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 6