Binnenland. Kerknieuws. Stada- en Gewcsteljk Nieuws. toonstellingsterrein, door een weigering van het hoogtestuur tot dalen gebracht. De schade is niet groot en er gebeurde geen ongelukken. De pogingen om het Engelsch kanaal al zwemmende over te steken zijn weer in vollen gang. De zwemmer Jahoz Wolff is gisteren te Dover aangekomen om te beproeven al zwemmende het Kanaal over te komen. Jammer voor hem scheen 't zeer waarschijnlijk, dat hij op den bepaalden dag heden, Dinsdag, niet te water zou kun nen gaan. Hjj zou van de kust vertrekkken. De wind woei uit het noordwesten. De Servische zwemmer Militchewitch, die heden eveneens den overtocht van het Kanaal zou beproeven, heeft besloten zijne pogingen tot een lateren datum uit te stellen. Wolff is intusschen nog altijd bereid om heden te vertrekken, 'tzq van de Engelscbe of de Fran- sche kust naar gelang de richting van den wind. Volgens een telegram uit Hebibdzerva te Sofia ontvangen, hebben Turksche soldaten daar den Bulgaarschen grenspost aangevallen. Er wer den gedurende een paar uur schoten gewisseld. Eenige Turken zijn gedood. Een draadbericht uit Athene meldt: De geruchten over een te verwachten troonsafstand van koning George, in verband met een militaire beweging en door officieren gestelde eischen, zijn van allen grond ontbloot. H. M. de Koningin. De Haagsche kroniekschrijver der «N. Gr. Ct." zegt o.a. Het schijnt nu wel vast te staan, dat H. M. de Koningin de nieuwe zitting der Staten-Generaal niet persoonlijk zal komen openen. Met de Koningin en de jonge Prinses gaat het op 't Loo zoo geheel naar wensch en het kleine Koningskind groeit zóó voordeelig, dat het roekeloos zou zijn het verblijf aldaar te onderbre ken, met al de onvermijdelijke veranderingen, die daar aan zijn verbonden. Zeer waarschijnlijk zullen we de Vorstelijke Familie niet voor Kerst mis of omstreeks dien tijd in Den Haag terugzien. De Prins. De Prins komt 30 dezer op het Loo terug. Z. K. H. is voornemens 2 Sept. de tuinbouwtentoon stelling te Zeist te bezoeken en heeft aangenomen de uitnoodiging van het gemeentebestuur van Zeist om bij die gelegenheid ten gemeentehuize het dejeuner te gebruiken, aangeboden namens den Raad dier gemeente. Bezoek van de Koningin-Moeder aan Rotterdam. Het bezoek, dat de Koningin-Moeder Woensdag aan Rotterdam brengt, zal geen officieel karakter dragen integendeel zal een streng incognito ge handhaafd worden. Koningin Emma beoogt met haar bezoek alleen om haar gasten, de prinsessen van Bentheim, in de gelegenheid te stellen de Rotterdamsche havenwerken en het stoomschip «Rotterdam der Holland-Amerika Lijn te bezich tigen. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt Woendag- ochtend om 10 u. 10 van Soestdjjk aankomst aan het Maasstation alhier ten 11 u. 57 de terugreis wordt des middags om 4 u. 26 van het Maasstation aanvaard aankomst te Soestdijk om 6 uur. van de katholieke kiezers in «Breukelen" te hel pen bevredigen. Verder werd besloten, de eerstvolgende centrale vergadering te houden op Zaterdag 4 September a.s., s morgens te half elf, ten einde een groslijst van candidaten op te maken. Op Zaterdag 11 September kan dan tot definitief candidaatstelling worden overgegaan. Spankracht-politiek. t Valt niet te ontkennenf schrijft de «Nieuwe Venloosche Ct.", dat in de laatste jaren door de rechtsche coalitie veel is gevergd van de politieke spankracht der Katholieken. Keer op keer moesten wij bij verkiezingen een zetel prijsgeven aan de coalitie-genooten, omdat dezer politieke medestan ders nu eenmaal niet allen voor Roomsche can didaten te vinden waren en aller medewerking toch noodig was om voor rechts de overwinning te behalen. Dies offerden wij ons herhaalde malen op al moest daarbij in meer dan één district een besliste meerderheid der onzen in de coalitie bukken voor de minderheid. Het koste den Roomschen wel eens veeler werd hier en daar zelfs ernstig tegengestrubbeld, maar per slot van rekening gingen zij de uit slag bewees het toch trouw voor den coalitie genoot ter stembus. De leiders der Katholieken, die speciaal bij de Kamerverkiezingen voortdurend wezen op het anders niet te bereiken einddoeleen rechtsche meerderheid, hebben tot dusverre de politieke span kracht hunner partijgenooten nog niet overschat, maar reeds voor de Juni-gebeurtenissen bleek, dat hier en daar het hoogtepunt genaderd werd, zoo dat het wel eens gevaarlijk zou kunnen worden, nog meer van die kracht te vergen. Zulk een moment schijnt aangebroken, nu de verkiezing te Brukelen voor de deur staat. Vrijwel algemeen toch wordt in de Katholieke pers (thans ook unaniem in de centrale kiesvereeniging. de wensch geuit, dat dit district nu eens een Roomsche naar 't Binnenhof afvaardige. Zoo is het. Nu blijkbaar onder de Katholieken van Breukelen het verlangen levendig is, om aan den heer De Waal Malefqt, die men steeds her koos, een Katholiek tot opvolger te geven, nu zouden de Anti-revolutionairen, die ook daar in de minderheid zijn, hoog spel spelen met zich daartegen te verzetten. Wil de spankracht-politiek, waar en wanneer noodig, van toepassing kunnen blijven, dan moet in districten als b.v. Enschedé, om dat eene slechts te noemen, tot de onzen kunnen gezegd worden Offert u nog maar eens opin Breukelen deden de Anti-Revolutionairen dit immers ook. gadering was buitengewoon druk bezocht, ook door vele vreemdelingen, o.a. 500 leden van katholieke vereenigingen te Arnhem. Na opening der vergadering deed de voorzitter, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, mededeeling van het antwoord ontvangen op bet verleden week verzonden hulde-telegram aan H- M. de Koningin. De aanwezigen hieven spontaan bet «Wilhelmus" aan, terwijl de voorlezing van het antwoord op- het hulde-telegram aan den Bisschop te 's-Herto genbosch. mgr. Van de Ven, werd bezegeld met het zingen van het lied «God van Arbeid" en het antwoord van Z. H. den Paus van het lied «Voor God en Kerk, Vorstin en Land." Pater P. F. H. Van Hooff S. J. schetste alsnog in een gloedvolle rede hoe noodzakelijk het is, dat de godsdienst het fundament zij waarop de Ka tholieke Sociale Actie moet voortbouwen. Deze spreker werd gevolgd door den afgevaardigde van de Action Populaire Catholique de France, die in gespierde taal dank zeide voor hetgeen bjj in de afgeloopen week genoten had en de aanwezigen tot steeds krachtiger !arbeid aanspoorde, waarbij het natuurlijk niet ontbrak aan een veeg uit de pan aan het adres van de Kerkvervolging in zijn vaderland. De sluitingsrede werd uitgesproken door jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Gouverneur-Generaal Idenburg. De benoemde Gouverneur-Generaal vanNed.-In- dië, de heer Idenburg, heeft gisteren bezoeken afgelegd bjj den Minister van Koloniën en de an dere Ministers thans in de stad aanwezig. De nieuwbenoemde landvoogd zal tot den datum van zijn vertrek naar de Kolonie wat rust nemen Hjj is voornemens 13 November per stoomschip Rembrandt van de Maatij. Nederland naar Indië scheep te gaan, welk schip tusschen 18 en 20 December te Batavia verwacht wordt. Zjjn ambtsvoorganger, generaal Van Heutsz, heeft met dezelfde gelegenheid passage naar Europa besproken, maar keert eerst later naar het moeder land terug. Breukelen. Omtrent de Zaterdag gehouden vergadering van t Centraal Bestuur der R. K. Kiesvereeniging in het district Breukelen wordt aan «De Tjjd" nader gemeld Ter heden te Utrecht gehouden vergadering van het centr. bestuur der R. K. Kiesvereeniging in het district Breukelen, met het oog op de°a.s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waren alle aangesloten plaatse lijke kiesvereenigingen vertegenwoordigd, zoodat een juiste meening gevormd kon worden omtrent het gevoelen der r. k kiezers in dit district. Uit de zeer ernstig gevoerde beraadslaging, waarby het vóór en tegen van een katholiek candidaal breedvoerig besproken werd, bleek ten duidelijkste, dat de katholieke kiezers ditmaal niet te bewegen zullen tijo, by eerste stemming van een anti-rev. canUidaat ter stembus te gaan, maar dat eenpa rig een katholiek candidaat gewenscht wordt. Het hoofdbestuur werd dan ook gemachtigd, om op de conferentie, die het met.'t hoofdbestuur der anti-revolutionaire kiesvereeniging in het dis trict op Maandag 23 Augustus over deze quaestie houden zal, de beraadslaging in dezen geest te voeren. Men meende de gegronde hoop te knn- nen koesteren, dat onze bondgenooteD, die toch in zoovele districten onze krachtige hulp ontvan gen, bereid zullen zjjn, het rechtmatig verlangen Bond van gemeentepolitie-beambten. De Bond van Gemeentepolitie-beambten in Ne derland zal z(jn jaarvergadering houden te 's-Gra- venhage op 18 September. De agenda bevat o. m. een voorstel tot oprichting van een herstellingsoord voor gemeentepolitie-beambten en hun gezinnen Aan deze vergadering zal op 17 September voor afgaan een propaganda-vergadering, waarin drie sprekers een rede zullen houden in 't belang van de rechtspositie der politiebeambten in Nederland. De leden der Tweede Kamer zullen worden uitge- noodigd, deze vergadering by te wonen. Onderwijzersretraite. Gisterochtend werd op het klein seminarie Hage- veld wederom de jaarljjksche retraite gesloten der R. K. Onderwijzers uit het Haarlemsche bisdom. Ruim honderd onderwijzers hebben van de hun zoo gul geboden gelegenheid gebruik gemaakt en in een by na vierdaagsche afzondering de waarde des levens overwogen. Onder de uitstekende en hartelyke leiding van de eerw. paters Dam en Lathouder C.S. S.R., van Amsterdam, hebben zy hun zielen gesterkt voor den stryd die hen in de wereld weer wacht. Den laats ten avond en ochtend van de sluiting genoten zy nog de eer in hun midden te hebben, den hoogeerw. heer mgr. Bosman, geestelyk-advi- seur van diocesane vereenigingen van katholieke byzondere en openbare onderwijzers. Een der retraitanten vertolkte namens allen de oprechte gevoelens van dankbaarheid en liefde jegens Z. D. H. Mgr. Callier, Mgr. Bosman en de eerwaarde paters, en gezamenlyk uitten de retrai tanten die gevoelens door het donderend applaus waarmede zy de woorden van hun collega, van den hoogeerwaarden adviseur, van de eerwaarde paters ontvingen. Met weemoed in het hart hebben de onderwij zers het vrede-ademende Hageveld verlaten. Het was hun goed daar te zjjn Staking der grondwerkera. In een gecombineerde vergadering van de bestu ren der afdeelingen van den Ned. Federatieven Bond van Gem.-werklieden, afd. Amsterdam, is de volgende motie aangenomen «De gecombineerde besturen der afdeelingen van de Amst. federatie van Gemeentewerklieden, ge hoord de besprekingen over de actie der grond werkers en het verloop daarvan, gezien den ernst van den toestand, die daarom ernstig is, wjjl er ook gemeentebedrijven in deze actie betrokken kunnen worden, geeft als haar meening te kennen, dat zy ten volle sympathiseert met de actie der grondwerkers, en alle pogingen in het werk zal stellen de actie tot een goed einde te brengen. Arbeidscontract. Onze Amsterdamsche corr. meldt Toen in Februari in het sigarenmakersbedryf het arbeidscontract tot stand kwam, geschiedde zulks voorwaardelijk. Wjj vernemen thans, dat in het begin van September door het Verbond van Siga- renfabrikantenvereenigingen in Nederland te Utrecht een algemeetie vergadering zal worden ge houden, hoofdzakelijk gewjjd aan de behandelang van het definitief met de werklieden overeen te komen contract. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot Hè voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrjjdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. Modelmaker halfwas schoenmaker ti®' merman voor machinefabriek. Aangeboden Arbeidskrachten. Stokers opperman plaatwerker porti*"" koetsier huisknecht pakhuisknecht monteur klinkers bankwerker- halfwas bankwerker bakker vuurwerker timmeI'* man voorslager smidsjongen —i tuinier bankwerkersleerling -.machinist-bankwerker schipper letterzetter koperslagersjonge0 loodgieter halfwasloodgieter grondwerkers sigarenmaker distillateursjongen kellner koperslager distillateursknechts kan toorbedienden personen voor lichte werkzaam heden wasschen aan huis gevraagd schoon maakster dagmeisje— dienstbode poljjster kuipers kuipersjongen boekbinder - nikkelaar fraiser - stucadoor 4>anketbak- kersleerling bakkersleerling. Volks badhuis. In de week van 16—22 Aug. 1909 werden genomen 291 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 35 regen 23 regen 192 school kinder «k 5 ct 20 Het keizerlijk bezoek. Graaf en gravin vaa Bentinck en Waldeck Lim- purg, op het kasteel Middacbten, hebben aan de inwoners van De Steeg hun waardeering betuigd voor de wjjze waarop de bevolking heeft medege leefd met Middachten tjjdens het keizerlyk bezoek* Het heeft hun goed gedaan, dat de hooge eer door De Steeg en Ellecom op prjjs werd gesteld. De Keizer heeft dan ook uiting gegeven aan zjjn ver rassing over de geestdriftige ontvangst. (N. Ct.) Raadslid-vergunninghouder. Te Gendringen is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer W. A. Smeenk met 604 stemmen tegen 242 op den heer ten Hove, candidaat der R. K. Kiesvereeniging. De gekozene is «Vergun ning -houder en nu rjjst weer de bekende quaes tie, of een »Vergunning"-houder lid van den Ge meenteraad kan zyn of liever dus of iemand, als lid van een Gemeenteraad, een ambt bekleedt, dat voor hem de «Vergunning" doet vervallen. Wjj herinneren daarom dat de zaak thans aldus staat, dat wel is waar het Raadslidmaatschap de «Vergunning" doet verloren gaan, maar deze be paling niet geldt voor zfttinghebbende Raadsleden en ook niet voor aftredende als ze herkozen zyn. Oranje-Vereeniging. Naar men ons mededeelt, zal na afloop der koraalmuziek op de Groote Markt door het har moniegezelschap «St. Ambrosius" worden uitge voerd een extra nummer nl.de feestraarsch «Heil Prinses Juliana", gecomponeerd door de heeren J. F. M. Smits en opgedragen aan de Oranje-Vereeniging. Verder zal de schermvereeniging «St. Michaël" bjj het sportfeest op het z.g. Schuttersveld een schermuitvoering geven. Van af heden zjjn de medailles voor de roeiwed- strijden geëxposeerd bjj den heer A. Jurgens, Hoofd straat 135. Nogmaals de aandacht vestigend op de talrjjke feestelijkheden welke op den aanst. Koninginnedag worden gegeven, vertrouwen we, dat werkgevers, patroons en directeuren van fabrieken, werkplaat sen enz. hun ondergeschikten door hun dien dag vrjjat te geven, in de gelegenheid zullen stellen van die feestelijkheden te genieten. Vergiftige gassen. Wy vestigen ook te dezer plaatse de aandacht op de vergadering van landbouwers, tuiniers enz., die schade en overlast ondervinden van de ver giftige gassen in onzen dampkring, welke morgen (Woensdagj-avond 8 ure in het Verkooplokaal wordt gehouden. Door de politie alhier isby de win- keliers in snoepgoed een onderzoek ingesteld naar de bekende doosjes poets-crême met vergiftige zuurtjes. Dat onderzoek heeft geleerd, dat die doosjes al hier niet aanwezig zyn. Huisindustrie. In een adres, aan den Gemeenteraad van Am sterdam gericht, verzoekt de Nederl. Bond van Gemeentewerklieden, afd. Amsterdam, gelet op de belangstelling, die de tentoonstelling van huisin dustrie ondervindt en de sympathieën, welke het doel der tentoonstelling derhalve ontmoet, het daarheen te willen leiden, dat de kleedermakers werkzaam bij de Gemeentelijke Inrichting voor Uniformkleed mg, niet langer thuis behoeven te werken, doch, dat hun de gelegenheid zal worden gegeven hun arbeid te verrichten in een werk plaats en zóó, dat hun werktijd en loon geregeld zullen zjjn geljjk die van alle andere werklieden in dienst der gemeente Arasterdam. Invoerrechten op sigaren in Duitschland. Men meldt uit Oldenzaal aan «De Tel." Van zeer bevoegde zjjde kan ik het navolgende mededeelen Vroeger werden pl.m. 50 sigaren vrygegeven, wanneer men per trein Duitschland Inkwam, daar ze dan beschouwd werden als reisbenoodigdheden 'voor eigen gebruik). Nu daarentegen moeten vau alle sigaren (hoe gering het aantal ook is), welke doorgaande rei zigers medebrengen en opgeven als «voor eigen gebruik onderweg" invoerrechten betaald worden. Vierde Katholieke Sociale Week. De Katholieke Sociale Week te Njjmegen ge- heuden is eergisteren beëindigd. De sluitingsver- PROGRAMMA van de uitvoering door de Zanyvereeniging Polyhymnia en het Stedelijk Muziekkorps morgen Woens dag )avond in de Officieren- Vereeniging te geven. und cher a/d. op. «Die Zaubetflöte, W. A. Mozart. 2. Concert-Ouverture, C. K. L. Burgdorffer. 3. gin Sommerabend Walzer, ufe1, 4. Marsch aus Tannhauser. R. agner. 5, Spinn I Spinn I Hugo Jüogst. 6. Avondlied, Franz Abt. 7. Heimwee, J. Heim. Pauze. 8. Mijn Vaderland, D. de Lange. - 9. Een Nieuw Lied, Otto de Nobel. 10. Nachtigall und Rose, Carl Lehnert. 11. Erinnerung an Wag ner's «Tannhauser", arr. F. Burald, 12. Trio- lette, polka brillante pour flute, Fr. Francois. 13. Weibermarscb, Léhar. De Nummers 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 zjjn Zang. Eerste Plechtige H. Mis. De viering eener Eerste Plechtige H. Mis behoort, gelukkig, in onze stad, zoo rjjk aan priesterzonen, lang niet tot de zeldzaamheden. Heden ochtend half negen ging weder de weleerw. pater Gerardus (W. Wuisman B.P.Hzn.) van de Orde der Carmelie- ten, in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie aan de Nieuwe Haven, zyne Eerste Plechtige H. Mis opdragen aan het altaar, waaraan hjj, als knaap den Heer mede dienende, de stemme hoorde die hem als Samuel tot 's Heeren heiligdom riep. Het imposante priesterkoor der Frankelandskerk prjjkte te dezer gelegenheid met eene fraaie ver siering van levend groen en bloemen en een over vloed van was- en gaslicht, dat zjjne schoonheid nog te meer deed uitkomen. De jeugdige priester, reeds voor een paar maanden gewjjd, werd by het opdragen van het H. Misoffer geassisteerd door zyn Ordebroeder, den weleerw. pater Brocardus, uit het klooster te Boxmeer, en door den weleerw. heer Warnink, kapelaan der parochie, resp. als diaken en subdiaken, terwyl de weleerw. heer Vinck, mede parochie-kapelaan, als ceremoniarius fungeerde, en de,hoogeerw. pastoor-dekens Coppens en de weleerw. kapelaan Pieper mede in het priesterkoor waren. Na het H. Evangelie werd de feestrede gehouden door den weleerw. pater Dionisius (Heggelman), eveneens ordebroeder van den neomist, naar aan leiding van den tekst«Mocht gy de gaven van God kennenJohannes IV 10. In welsprekende bewoordingen schetste de gewyde redenaar de groote waardigheid en verhevenheid van den prie ster, welke den geloovigen nopen hem met eer bied te behandelen en veel voor hem te bidden. Feestredenaar besloot met een hartelyke toespraak tot den jeugdigen priester, het geluk vertolkend van zyn geachten vader, broeders en zusters, maar hem 0 k wyzend op zyne dierbare verscheiden moeder, die hem nog, stervend, bad h««r toch bijzonder bjj zyn Eerste Plechtige H. Mis te willen gedenken. Na deze treffende rede werd het H. Mis offer t i -i.iüu-i L H J j j II J J I 'Ti! ij' I f *1 f m ii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2