Binnenland. Stads- en Guwesteljjk Nieuws. Staatscommissie Noordzeekanaal. Bjj Kon. besluit is een Staatscommissie ingesteld, aan welke is opgedragen lo. het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelykheid van het nemen van maatregelen om op den duur een een geregelden toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te verzekeren, mede rekening houdend met de in de toekomst te verwachten grootere schepen 2o. het aan de Kroon indienen van een verslag betreffende den nitslag van dat onderzoek, in welk verslag de Staatscommissie eventueel haar denk beelden omtrent de maatregelen, die zij wensche- lyk acht tot bevordering van het voormelde doel, zal kunnen mededeelen, en zjjn tot leden dier commissie benoemd de heerenprof dr. J. Kraus, c.i. oud-Minister van Waterstraat te 's-Gravenhage, tevens voorzitter; H. J. Van den Broek, kolonel van den staf der genie, commandant in het 2e genie-commandement, ter standplaats Amsterdam F, M. Van Gelsdorp, kapitein ter zee, inspecteur van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 3e district te Amsterdamdr. H. F. R. Hubrecht, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en voorzitter van de Commissie voor het Noordzee kanaal te AmsterdamJ. J. s' Jacob, c.i., lid van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mjj.directeur der Holl. Elec- trische Spoorweg-My., te Amsterdam J, B. A. Jonckheer, directeur der Stoomvaart-My. «Neder- land", te Amsterdam A. A. H. W. König, c.i., ingenieur van den Rijkswaterstaat der le klasse te GorinchemA. G. Krüller, lid der firma W. Muller Co. te 's-Gravenhage; J. Rijpperda Wierdsma, directeur, der Holland-Amerika-lyn te Rotterdam; W. C. J. Smit, kapitein-luit. ter zee, thans tydelyk belast met de waarneming van de betrekking van chef van den marinestaf te's-Gra venhageC. J. Snyders, generaal-majoor, sous chef van den Generalen Staf te 's-Gravenhhge R. W. J. C. Van de Wall Bake, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, oud-lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam, van de Commissie van 1805 «Verbetering van het Noordzeekanaal", te Hilversumen H. Wortman, c.i., hoofingenieur-directeur van den Ryks waterstaat, te Haarlem tot ln en 2n sec retaris resp. de heerenA. B. Marinkelle, c.i., ingenieur van den Rijkswaterstaat der le kl. te Amsterdam, en F. L. Schlingemann, c.i., ingenieur van den Rijkswaterstaat der 3e klasse te IJmuiden. Prinses Juliana. Eergisteren is Zuster van Diepen, na hst Prin sesje vier maanden verpleegd te hebben, van Het Loo weder naar haar woonplaats te Utrecht terug gekeerd. (Utr. Dbl.) Breukelen. De Centrale Liberale Kiesvereeniging stelde gistermiddag candidaat voor de Tweede Kamer, alleen in de vacature 1913, den heer F. L. S. F. baron van Tnyll van Serooskerken, lid van de Prov. Staten van Utrecht en wethouder te Zuilen. De heer Van Tuyll was reeds eerder candidaat by de periodieke verkiezingen, doch heeft toen bedankt. De A.-R. kiesvereeniging te Harmeien heeft candidaat gesteld veor het lidmaatschap der Tweede Kamer den heer mr. J. O. de Marez Oyens, oud-minister van Waterstaat. De Indische legercommandant. In ons blad van gister ontleenden wy aan het »Vaded." mededeeling, dat de luitenant-generaal v. d. Willigen, legercommandant in Oost-Indië, zeer spoedig zal repatrieeren en luitenant generaal van Daalen hem als zoodanig zal opvolgen. Uit «zeer betrouwbare" bron weet de »N. Ct." nu te melden, dat dit bericht niet juist is en kan het blad daarentegen met zekerheid verklaren, dat de luitenant-generaal van der Willigen zyn tyd als legercommandant zal uitdienen, en de luitenant-generaal van Daalen den militairen dienst zal verlaten om zich in Nederland terug te trekken, als hy twee volle jaren dien rang heeft bekleed. Rijksverzekeringsbank. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is met ingang van 1 September jl. gede tacheerd aan de Ryksverzekeringsbank de heer mr. H. L. van Duyl, referendaris aan het Depar tement van Landbouw enz. Den heer Van Duyl is opgedragen de behande- lang van de correspondentie enz. tusschen het bestuur der Bank en den Minister en hy heeft de bevoegdheid, als gedelegeerde van den Minister, zaken met het Bankbestuur af te doen of te re gelen. Uit Indië. By het departement van koloniën is volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndië, dd. 3 dezer, ontvangen «In den nacht van 29 op 30 Augustus zyn de hoofdplaats Loemadjang en omstreken door band jirs zwaar geteisterd. Het aantal dooden is willicbt vijfhonderd. Aanzienlijke schade werd aan veldge was, huizen, vee en voedingsmiddelen toegebracht. Vele bruggen zyn weggeslagen. De spoorbaan van Loemadjang naar Pasirian is grootendels verwoest. De spoordienst moet dientengevolge vermoedelijk een half jaar gestaakt worden. Onder de bevolking heerschte een paniek waardoor velen vluchtten. De noodige maatregelen zyn van bestuurswege getroffen." (Stct.) üDe »N. R. Crt." teekent hierby aan Uit dit ambtelijke bericht bljjk, dat Reuter ons gisteren niet juist op de hoogte bracht, toen dat telegraafagentschap sprak van overstroomingen in Besoeki. Wel kan men misschien het Westelyk deel residentie Besoeki tot de omstreken van Loe madjang in ruimen zin rekenen, maar voor de hand ligt dit niet. In het bovenstaande telegram van den gouverneur-generaal wordt de naam Besoeki niet genoemd. Het thans ontvangen ambtelyke telegram stemt geheel overeen met hetgeen ons van particuliere zyde werd meedegedeeld. Dat de spoorbaan LoemadjangPasirian verwoest is, zal niet verwonderen, als men in aanmerking neemt, dat die baan in de richting W. Z. W. loopt en dus ten volle het geweld van het van de Ooste lijke helling van de Smeroe afstroomende water had op te vangen. Dat de herstellingen een halfjaar zullen duren, bewyst dat er een ontzettende ver woesting is aangericht. Loemadjang ligt aan den zytak Klakah—Pasirian van den spoorweg Probo linggoDjember—Panaroekan. Wy vestigen er de aandacht op, dat in het hier boven afgedrukte regeeringstelegram geen sprake is van een uitbarsting van de Smeroe. Wy kunnen dus aannemen, dat de in Loemadjang en omstre ken aangerichte verwoesting uitsluitend te wyten is aan plotselinge en hevig doorzettende regens. Veeartsenykundig Congres. By Koninklijk besluit zyn benoemd tot verte genwoordigers der Nederlandsche regeering op het in de September 1909 te 's-Gravenhage—Scheve ningen te houden internationaal veeartsenykundig congres, dr. A. W. H. Wirtz, oud-directeur van de Rjjksveeartsenyschool te Utrecht, en dr. J. Poels, directeur van de Ryksseruminrichting te Rotter dam. (St.-Ct.) Het Kamerlid Duys. Het Kamerlid Duys, adjunct-commies aan de Ryksverzekeringsbank, is nog niet op nonactivi teit gesteld. Wel heeft minister Talma toegezegd, dat hy, mocht de heer Duys tot Kamerlid worden gekozen, diens op nonactiviteitstellen zou bevorderen, doch een bepaalde toezegging, dat de heer Duys ook op nonactiviteit zou worden gesteld, kón de minister niet doen. 't Is de Kamer, die over de nonacti- viteitstractementen van ambtenaren moet beslissen, zoodat voor hier bedoelde gevallen een aanvullings wetje op de begrooting voor het dienstjaar 1908 1909 noodig is, waaraan dan in den regel terug werkende kracht wordt gegeven. Tot aan het tydstip, waarop dat nonactiviteits- tractementje tot stand komt, zal het Bankbestuur den heer Duys in de gelegenheid stellen, zyn man daat als volksvertegenwoordiger te kunnen uitoe fenen. Niet naar het Kamp. Naar wy vernemen, is het kampeeren van het infanteriegarnizoen te Haarlem afgelast. (Tel.) Een prijsvraag. Indertjjd werd door het bestuur van den Middenstandsbond de volgende prijsvraag uitge schreven «Welke maatregelen kan een winkelier of klein- industrieel nemen, om te zorgen, dat na zyn over lijden zyn zaak of bedryf ongehinderd kan worden voortgezet, a. door het veranderen van zyn onder neming in eene naamlooze vennootschap, b. in een commanditaire vennootschap en c. in eene vennootschap onder firma." De commissie van beoordeeling, bestaande uit de heeren mr. D. Josephus Jitta, mr. P. J. M. Aalberse, mr. A. Anema, J. S. Meuwsen en W. Nieuwenhuizen, deelt thans in het jongste nummer van «De Middenstandstentoonstelling" het resultaat van haar onderzoek mede. Blykens haar proces-verbaal zyn 5 antwoorden ingekomen, waarvan alleen het antwoord, voorzien van het motto «erare humanem est" in aanmer king kon komen voor bekroning, als zynde daarin uitvoerig en met kennis van zaken de gestelde vraag beantwoord. Diensvolgens is de uitgeloofde prjjs van f 100 toegekend aan den heer A. H. van Uden, lid le klasse van 't Ned. Instituut van Accountants, Stationsweg 151, te 's-Gravenhage. De Haarlemsche tramplannen. Naar wy vernemen, heeft de directie der H. IJ. S. M., nu de Haarlemsche Raad der tramplannen der Hollandsche Spoor verworpen heeft, op grond van het gevaar, verbonden aan het ryden van groote treinen door smalle straten, zich thans tot dien Raad gewend met het verzoek, een proef te mogen nemen gedurende een tydvak van tenminste één jaar. Mocht na dezen proeftyd werkelyk blyken, dat er gevaar bestaat, dan is de directie der H. IJ. S. M. bereid op hare kosten alles weder op te ruimen en in den ouden staat te herstellen. De H. IJ. S. M. is echter overtuigd, dat men spoedig in zal zien, dat haar tramplannen tot wer kelijkheid gebracht zynde, uitstekend zullen vol- doen. (Tel.) De Zeeland-booten. Eergisterenmorgen is er op de Clyde een voor- loopige proeftocht gehouden met de nieuwe mail boot der Maatschappij Zeeland, Prinses Juliana- Volgens bericht der directie bleek alles in uits'e- kenden staat. Er werd op de gemeten mijl een snelheid behaald van 22£ knoopen. Zaterdagmor gen vertrekt de Prinses Juliana en wordt Maan dagmiddag te Vlissingen verwacht, terwyl 8 Sep tember een dienstproeftocht wordt gehouden tus schen Vlissingen en Queenboro-pier. Nationale Bond van Meubel- i ranspor t-Ondernemers In de den 28en Aug., onder voorzitterschap van den heer J. S. Noordendorp, directeur der Trans port-Maatschappij «Holland" te Amsterdam, te 's-Gravenhage gehouden gewone algemeene verga dering, werd o. m. besloten, dat de leden verplicht zjjn, zendingen naar andere plaatsen te adresseeren aan medeleden, voor zoover zy niet door oudere lidmaatschappen van zuster-vereenigingen hierin verhinderd zyn. Voorts werd een uniform-contract voor alle leden vastgesteld, de drie aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging zich in een voortdurenden bloei verheugt en over zeer vol doende kasmiddelen beschikt. Een rjjtoer, aangeboden door de Haagsche leden en een geanimeerd gemeenschappelijk diner vorm den voor dezen dag een aangenaam slot. Beëediging Raadsleden. Ingevolge het besluit door Ged. Staten dezer provincie in de bekende verkiezingskwestie geno men, zal de beëediging van de gekozen Raadsleden, de heeren mr. W. H. Jansen, A. C. A. Nolet F- J. Smit, N. van der Velden, J. van der Meer en H. van der Drift in de vergadering van den 7n dezer plaats hebben. Katholieken en Esperanto. Men verzoekt ons opname van het volgende Onder talryke en voortdurende blyken van be langstelling is den 29 Aug. 1.1. te 's Hertogenbosch opgericht den Ned. Kath. Esperantisten-Bond. Onder de talryke adhaesiebetuigingen vinden wy die van H. Esmann S. J., H. M. H. Bartels, pastoor te Mook- Abbé Aust. Ricbardson-Brussel. H. Egbers R.KPr-, Eton Brevy ^Engeland) D. E. Romeijn, voorz. Ned. Esp. Ver., Dr. H. W. E. Molier, Amsterdam, mgr. A. F. Diepen, L. A. Wirts, rector gymnas., St. Norbertus abdy Berne, Heeswijk. P. v. d. Scheer S.J., leeraar H. B. S., Katwjjk, H. v. Gastel, prof. gymnas. Slikgat. F. Forstmann, prof. Seminarie Ryzenburg, enz. enz. De conceptstatuten zullen binnenkort aan de toegetreden leden worden toegezonden. Zy, die zich alsnog als lid opgeven, ontvangen eveneens de conceptstatuten met het recht, daarop amen dementen in te dienen of voorstellen te doen, welke op de eerstvolgende vergadering in behan deling zullen komen. De contributie is in het c o n c e p t-reglement bepaald op minstens f 0.50. By gevolg ligt in de bedoeling de contributie zoo laag mogelyk te doen zyn. Door reeds nu lid te worden, krjjgt men dus het recht op medewer king aan de definitief vast t^e stellen statuten en huishoudelijk reglement. Brieven, enz. te zenden aan dr. J. N. J. Smul ders, arts te Schyndel. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 September 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Horta. Laagste barometerstand 748.4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 5 September: matige tot krachtige zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, regen, vooral in het noorden, zelfde tem peratuur. Schiedamsche Tramwegraaatschappij. Sedert 1 September heeft de S. T. M. een tienminutendienst op de ljjn Station H.IJ.S.M.- Hoofd ingesteld. Hiertoe is zy thans in staat, omdat met ingang van genoemden datum de be spanning in eigen beheer is genomen. De paar denstal der Maatschappij is geheel nieuw ingericht en een flink aantal jonge Ardenner en Belgische paarden is daar gestald. Ook zyn er voor deze paarden tevens nieuwe tuigen aangeschaft. Waar de directie der S. T. M. geen kosten ont ziet om dien tramdienst zoo goed mogelyk in te richten, is het te verwachten, dat het publiek van de Schiedamsche tram meer gebruik zal maken- Bjj de tegenwoordige dienstregeling kan men beter op de tram vertrouwen als voorheen. Dit is natuurlijk van veel belang met het oog op de trams, die in de richting van het station ryden. Waar Rotterdam per trein in 7 minuten is te bereiken, heeft by velen nog altyd de reis per trein de voorkeur boven de electrische tram, die het traject in minstens 20 minuten aflegt en welker dienst in den laatsten tyd in verband met het onophoudelijk openen der brug te Delftshaven - nog al wat te wenschen overlaat. Wanneer van de zyde der directie van de Schiedamsche jTramwegmaatschappy zulke groote activiteit als thans aan den dag wordt gelegd» voortdurend zal worden betracht, dan kan het niet anders of het publiek zal ook van deze onder neming veelvuldiger gebruik maken. Aanbesteding. Donderdag jl. werd door regenten van het St. Jacobs-Gasthuis alhier aanbesteed het buiten verf- werk yan het gasthuis. De inschrijving was opengesteld alleen voor stadgenooten. Ingekomen waren 10 biljetten. De hoogste inschrijving bedroeg f802.de laagste inschrij ving f580.—. Het werk werd toegewezen aan den laagsten inschrijver, den heer J. P. van Rest. Herexamens H.B.S. Tot de eerste klasse zijn nog toegelaten: M. A. van Abshoven, J. Bjjl, L. Kluit, Ea. Lodder J. Timmers tot de tweede klasse C. Dirkzwager, S. Richter Uitenbogaard, E. H. Ris en L. M. van Rossen tot de derde klasseSe. Aa. de Bats, Ny. van Buysen, Aa. Ca. de Lange, G. Langeveld, C. Moer man, A. Papenhuysen, Oranie, G. Reder, Aa. Ma. Schoon, Ma. van der Vlies, afgewezen 1. tot de vierde klasse: Aa. Ma. Ca. Kooper, T. I. Li, O. F, W. Müller, T. C. Schepp, J. L. van der Wal, afgewezen 1 tot de vijfde klasse A. C. F. Conjjn, H. v. d. Loo, H. de Ronde, A. Sissingh, A. Stehouwer, afgewezen 1. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11J voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrydag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. Modelmaker halfwas schoenmaker tim merman voor machinefabriek loopknecht voor bakker keukenmeid. Voor buiten de stad. Bronceur Stollenmakers Aangeboden Arbeidskrachten. Stokers opperman plaatwerker portier koetsier huisknecht pakhuisknecht monteur klinkers bankwerker halfwas bankwerker bakker vuurwerker timmer man voorslager smidsjongen tuinier bankwerkersleerling machinist-bankwerker schipper letterzetter koperslagersjongen loodgieter halfwasloodgieter grondwerkers sigarenmaker timmermansjongen fraiser koperslager distillateursknechts kan toorbedienden personen voor lichte werkzaam heden wasschen aan huis gevraagd schoon maakster dagmeisje dienstbode kuipers kuipersjongenboekbinderbakkersleerling banketbakkersleerling stucadoor meubel maker nikkelaar polyster distillateursjon gen halfwas verver verver. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie Drrnkensblik, vrouwenschort en notitieboekje. Te bevragen aan de volgende adressen Wagenbord, Vermeulen, Nieuwe Haven 275 zilveren dameshorloge, Schouten, Buitenhavenweg 1761'portemonaie met eenig geld, Vervoort, Kin- derbuurt 23paardendek, Gerritsen, Rozenburg- schestraat 21 gouden lorgnet, Hoeflaken, Rotter- damsche djjk 15; halfwas konjjn, doublé armband, v. d. Hoeven, Villastraat 22 sleutels aan een plankje, v. Rbyn, Zeestraat 9; demesceintuur, de Recht, Hendrinastraat 6gedeelte van een gou den medaillon of manchetknoop, den Brinker, Mariastraat 48; vrouwenschort, Leenmans, Broers- vest 3postzegel van 12£ cent, Mak, Rotterdam- sche uyk 657. Ned. Gemeente-ambtenaren. De onderafdeeling «de Maasstreek" van den Bond van Nederl. Gemeente ambtenaren hield jl. Don derdagavond te Maassluis in het Hotel «de Moriaan'' eene vergadering. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat een lid van de onderafdeeling is overleden en een nieuw lid toetrad, zoodat het aantal leden 48 blyft, voorts dat 1 leerling tusschentyds tot den cursus is toegelaten. Tot afgevaardigde naar de te Gorinchem te hou den afdeelingsvergadering werd benoemd de heer H. de Vringer te Schiedam, tot diens plaatsver vanger de heer G. J. Hardick te Vlaardingen. Vervolgens werd overgegaan tot bespreking van de afdeelingsagenda en werd met algemeene stemmen besloten met de door het bestuur van de afdeeling Zuid-Holland gedane voorstellen accoord te gaan, met uitzondering van punt 9 betreffende het voor stel Drenthe om de bijdragen der kleine afdeelin- gen te verminderen. Alvorens tot sluiting van de vergadering werd overgegaan, bracht de voorzitter een woord van dank aan den heer Boersraa die wegens vertrek naar Dordrecht de onderafdeeling gaat verlaten voor al hetgeen hy, inzonderheid als lid der pro- pagandacommissie, voor de onderafdeeling heeft gedaan. Als plaats voor de eerstvolgende vergadering werd Schiedam aangewezen. j,4\n Ernstig ongeluk. Hedenmorgen omstreeks 9V« uur passeerden elkaar op den hoek van de Overschiesche straat er Overschiesche dwarsstraat een spoelingwagen van de boerderjj van den heer Wittkampf, aan den Overscbieschen weg, en een met hooi beladen wa gen, die van de Overschieschestraat naar den stal van den vrachtryder Tak in de L. Kerkstraat reed- Door de een of andere omstandigheid werd het paard van den hooiwagen schichtig, ging nu weer vooruit, dan weer achteruit of opzjj, met het ge volg dat de wagen hevig slingerde en de koetsier, de 71 jarige Leendert van Baarle, wonende Broers- veld 6910, en een jongen van den wagen op straat vielen. De jongen schynt met den schrik te zyn vrijgekomen. Van Baarle was er echter leelyker aan toe. Een der wielen ging over zyn voeten, waardoor zyn klompen vernield werden, bovendien ging een der wielen over zyn rechterhand, waar- i 1 I ir.-i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2