Verspreide berichten. 8tads* en Gewestelijk Nieuws. lof uit van de Belgische geestelijkheid:, waarvan hij zeer hoog de verkleefdheid aan den lande prijst. Hij brengt eindelijk hulde aan de uitste kende persoonlijkheid van den kardinaal, wiens godsvracht door iedereen bewonderd wordt, en die algemeen vereen! is om zijne wetenschap en zijn helderen geest. De advocaten van de dochters van Leopold II hebben gister ten huize van een notaris, een be spreking gehouden met baron Güffinet. Deze laatste legde een verklaring af, ten aan zien van het legaat van 15 millioen francs, door Leopold If aan zjjn drie dochters vermaakt, waar" uit bljjkt, dat de koning zich vergist had ten op zichte van het bedrag, dat hjj aan zijne dochters nalaat. Dit bezit, voornamelijk bestaande uit effecten, vertegenwoordigt een waarde van 18, en niet van 15 millioen frans, zooals eerst beweerd werd. Het schijnt zelfs, dat het werkelijke fortuin, door den koning aan zijn dochters nagelaten, 40 millioen francs bedrasgt. Gistermiddag heeft de minister-president bjj het bureau der Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij de civiele lijst van koniog Albert voor den duur zijner regeering op 3300.000 francs wordt vastgesteld. Dit wetsontwerp komt heden in stemming. De Kamer bepiaalde gister met 71 tegen, 30 stemmen het legercontingent op 42800 man. teilen er dringend voer' gewaarschuwd waren, zich naar 't binnenland van Yemen te begeven. Desniettemin wilde Benzoni volstrekt zijn wil doorzetten en legde aldus zijn ,ambt als consulair agent, t.e Mok,a neer. De Turksche gouverneur gaf heiden op hun reis, die tegen zijn zin onder nomen werd, een eskorte mede, hetwelk .even eens vermoord werd. De Arabieren hielden de beidé Europeanen voor Turksche beambten of officiieiten. De Italiaansche regeering beeft reeds te Konstantinopel stappen gedaan, om üe be straffing van de moordenaars alstaede schadever goeding te verkrijgen. Benzoni was een gepen- siormeerd cavalerie-officier en schoonzo,on vanj den onderkoning van de Italiaansche bezitting Eritrea, Ferdinando Martini. ITALIë. Z. H. de Paus ontving op den vooravond van Kerstmis het H. College van Kardinalen ter aan vaarding van de gebruikelijke Kerstmis- en Nieuw- jaarswenscben. Ditmaal voerde kardinaal SeraÖDO Vannutelu het woord. In zqn antwoord sprak de H. Vader over de codificatie van het kerkelijk recht, waarmede nog wel twee jaar gemoeid zou den zjjn. Vervolgens werden de beambten der eerste sectie van net staatssecretariaat ontvangeD, onder ieiaiDg van mgr. Ecapinelli. BRAZILIë. De toekomstige president Fonseca heeft bij een dezer dagen gehouden banket zijn programma aangegeven. Hij beloofde voor alles trouw aan de constitutie, dan exploitatie van 's lands rijk dammen door polycultuur; een behoioorlijk'o rege ling der buitenlandsche kolonisatie en een billijk douanetarief. Bovendien beloofde hij te zullen waken voor die geregelde betaling der buitenland.- sche schuld, terwijl hij een loyale en vredelie vende buitenlandsche politiek zal voeren, en te vens de verdedigingswerken zal voltooien. CHINA. Aan de „Kölnische Zeitung" wordt uit Shanghai geseind, dat een revolutiennair uit Zuid-China een moptrdaanslag gedaan heeft op den prins- regent, prins Tsjoen, die aan het onderlijf licht gewend weid.. De dadeir is gevat. NICARAGUA. Volgens een telegram uit San Juan del Sur heeft Zekya, de ex president van de republiek Nicarague, zich aan boord vau de Mexicaansche kanonneerboot sGeneral Querrero" begeven, die thans naar Salma Cruz, in Mexico, onderweg is. Het aantal gesneuvelden, tjjdens de revolutie bedraagt thans ongeveer 1000. Onder de regee- ringstroepen bevinden zich ook knapen van jonger dan 14 jaar en zelfs vrouwen. In het „Wiener Tageblalt" heeft de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, Pichon, op verzoek der redactie een artikel geschreven over de positie van Frankrijk in Europa. Pichon verklaart daarin dat Frankrijk reden; (heeft om tevreden te zijn met de plaats die het thans in de rij der volken inneemt. Het steunt op zijn leger en op zijn verschillende bondgenootschappen. Het heeft sedert veertig ja ren eenz,elfde buitenlandsche politiek gevoerd ,en daarmede diegenen gelogenstraft, die meenen, dat löem democratische Republiek niet in staat ,was tot een standvastige politiek. Een vrij en krachtig Frankrijk is pooidig voor het evenwicht en het wélzijn van Europa en het moet de taak van het tegenwoordige geslacht zijn om de taak te vervolgen die het uit han den van het vo.rige geslacht heeft .ontvangen. De senaat van de universiteit van Kopen hagen zal bijeenkomen, om over een voorstel te beraadslagen, ingediend door 'n groot aantal zijner leden, en bcoogende, dr. Cook weer te ontzetten van zijn ©eredoctors-graad, hém toe gekend na zijn geïmproviseerde terugkomst van ©en denkbeeldig-hereikte Noordpool. Daar de stem ming tegen den Pool-fantast uitermate verbol gen is, kan er op gerekend worden, dat het voor stel zal worden aangenomen. Sic transit gloria Cooki I Alle verkeersverbindingen, gestoord door de jongste overstemmingen in Spanje, zijn weder hersteld, uitgezonderd eenige gedeelte van den spoorwegin de provincie Galicië. Volgens een telegram uit Hodeida aan de te Milaan verschijnende „Corriere della Sera" zijn de Duitsche ontdekkingsreiziger Hermann Burch- hardt en de Italiaansche consulaire agent markies Benzoni in het binnenland van Yemen vermoord. Een te Rome ontvangen officieus bericht meldt, dat beide genoemde heeren door den Italiaan- schen consul te Hodeida en de Turksche aufori- Van het Hof. Van bevriende zjjde schrjjft men aan de ïProv. Gron. Ct." Toen wij nu eenige weken geleden een bezoek brachten aan het atelier van Otto Eerelman von den wjj den meester voor zijn ezel, bezig met het uitwerken van eenige studies, voorstellende een zjjner meest geliefde onderwerpen een »bond met jongen." Op onze vraag waar bij dit nest weer had gevon den, moest hg ons het antwoord schuldig bljjven, maar Eerelreac was zoo vriendelijk ons uit te noo- .digen eenigen dagen vóór Kerstmis terug te komen om het dan afgewerkte schilderij te zien. Nu dit schilderij ter bestemder plaats is aangekomen, gelooven wij geen onbescheidenheid te begaan een en ander hierover mede te deelen. In het begin van October jl. werd de heer Eerel- man namens H. M. de Koningin uitgenoodigd ten paleize Het Loo te komen en ontving daar de vereerende opdracht een moederhond met 6 jongen, black and tain tekkel, den lievelingshond van Z. K. H. Prins Hendrik, op doek te brengeD. Dit werk nu, hadden wij eenige dagen geleden het genoegen te mogen beschouwen en ons troffen de aardige groepeering en typische standen van moeder en kroost, het mooie perspectief van het bosch en de blauw zwarte kleur der aardige beest jes. Het schilderij met een afmeting van p'. m. 1.80 hg 90 cM., stelt voor op den achtergrond een gezicht in het park van het Loo met het bekende laantje waarin H. M. zoo gaarne vertoeft, op den voorgrond de tekkel met hare jongen. Reeds ontving de heer Eerelman namens Hare Majesteit de mededeeling van H. D. ingenomenheid met het werk. Ook ter Algemeene Landsdrukkerij werd reeds door bedoelde subcommissie een onderzoek inge steld. fludson-Fultonfeesten. Generaal Woodford zou zich hedenmiddag te uur bjj H. M. de Koningin kwjjten van zijn opdracht en zal daarbij vergezeld worden en voor- gesield worden door den gezant der Amerikaansche Unie alhier, den heer Beaupré. R. K. bijzonder Onderwijs. In het Brongebouw te Haarlem had gister de 78e algemeene vergadering plaats van de vereeni- giug van hoofden van R. K. bijzondere scholen in het "bisdom Haarlem. Te 10 uur was er een H. Mis in de St. Jozef kerk voor de leden, opgedragen door deken Stof fels. Te elf uur werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer Van Gemert, die werd bijgewoond door deken Stoffels, kanunnik Bosman en een groot aantal leden. De voorzitter was met vreugde op den toenemenden bloei van het bijzon der onderwqs, blijkende uit de nieuwe scholen en uit de uitbreiding van gebouwen en personeel. Het stoffelijk bestaan is, dank zij de beslissing van den Bisschop, voor de bijzondere onderwijzers, vooral voor de hoofden, zeer goed. Dat alles is te dan ken aan den wetgever, de offervaardigheid der Katholieken en de toewijding der geestelijken. Spr. huldigt Haarlems Bisschop als de groote jjveraar voor het kath. bijzonder onderwijs. Ondanks alles is men echter nog niet aan 't einde. Er is n.l. een groote leegte, een klacht over gebrek aan schoollitteratuur, 't Bestuur heeft steeds hieraan groote aandacht geschonken, doch gebrek aan fi nanciën maakte het steeds onmachtig. Thans heeft een onbekend vriend een belangrijk bedrag jaar Ijjks ter beschikking gesteld van het besiuur en vroeg thans of hiermede in de behoefie was voor zien. Later zal men hierover oordeelen. De eere leden, de hoogeerw. heeren Stoffels en Bosman, werden welkom geheeten en hun verdiensten op onderwijsgebied werden gehuldigd. I Voorzitter huldigde de heeren Schouten, van J Monster, en Krebbers van Oud-Ade, die hun 40 jarig jubileum hadden gevierd en ook werd de nagedacütenis geëerd van het eerelid mgr. Malin- gré. Nieuwe leden werden geïnstalleerd en steun ge vraagd voor pastoor Suidgeest's vacantiekolonie. De ingekomen vragen werden behandeld een had betrekking op de salariskwesiie en op het hebben van directe verbinding van het woonhuis met de school. De heer Moerel, van Oudewater, sprak een propagandistisch woord voor »Hei Ka tholiek Schoolblad." Na de pauze hield de heer Kropmans van Gouda een voordracht over de vraag wat kan de school doen ter voorkoming van en eventueele verbete ring der spraakgebrekken bjj onze leerlingen. Hier na had een vruchtbare gedachtenwissehng plaats. De voorzitter sloot met de gebruikelijke plichtple gingen de vergadering. Gemeentewerken stellen B. en W. den Raad voor, een crediet van f7500.te verleenen voor de inrichting in eigen beheer van een openbare zwem- plaats buiten den Frankelandschen djjk. Minister Heemskerk. De minister van Binnenlandsche Zaken, die sedert zijn optreden nog geen vaste woning in Den Haag had betrokken, woont thans sedert verleden week met zjjn familie in het huis aan den Langen Vijverberg, laatsteljjk bewoond door jhr. Van Citters, thans commissaris der Koningin van Gelderland. Nederl. Tuinbouwraad. Donderdag 20 Januari e.s. houdt de N. Tuin bouwraad zijn algemeene vergadering, waarin de verkiezing van een voorzitter zal plaats hebben wegens vertrek van den heer H. J. Lovink naar Indië. Door het hoofdbestuur wordt met den meesten aandrang aanbevolen voor deze vacature mr. J. C. De Marez Oyens, oud minister van W H. en N. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 December 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Horta. Laagste barometerstand 735.6 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 29 December meest krachtige af en toe stormachtige westelijke tot zuidwesteljjken wind, zwaarbewolkt of betrok ken, regenbuien, zelfde temperatuur. „Recht, Plicht en Orde." Wij herinneren ook to dezer plaatse aan do Vergadering yan de R. K. Kieisvereeniging „Recht, Plicht en Orde", welke morgen Woensdag-a vond 8 u:re in het Bondsgebouw wordt gehouden. Eeö talrijke opkomst der leden zal om het géwicht der te houden besprekingen zeker alles zins gjeiwienscht zijn. Tweede Kamer-verkiezingen. EINDHOVEN. In de plaats van den heer Vin cent van den Heuvel, die wegens zjjn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer wenscht te bedanken, worden als candidaten ge noemd de heerendr. Van der Hagen, inspecteur van de volksgezondheid te 's Hertogenbosch en majoor De Block, te Arnhem. De burgemeester van Amsterdam. In aansluiting met ©en bericht in „Het Volk", •dat burgemeester Van Leeulwem in de eerste gemeenteraadszitting welke in de maand Januari a. s. gehouden wordt, zjjn afscheidsreden zal houden, kunnen wij thans met zekerheid mee- dcelen, dat hij van plan is in den loop van Januari het burgeme estorsa m'bt neer te leggen. Arbeidsvoorwaarden Het Haagsche correspondentie-bureau meldt: Naar wjj vernemen zal heden de sub commis sie uit de staatscommissie voor de arbeidsvoorwaar den der rjjkswerklieden een bezoek brengen, onder leiding van haren voorzitter, mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generral van het departement van Landbouw, njjverheid en handel, aan de artil lerie inrichtingen aan de Hembrug tot bet hooren van werklieden aan die inrichtingen. De sub commissie zal tot dit doel eenige dagen aldaar verbljjven. In de afgeloopen week werd door de subcommisie voor geljjk doel enquête gehouden te Delft aan de militaire inrichtingen aldaar. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 4 Januari 1910, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Openbare Zwemplaats. B. en W. ontvingen van de Commissie voor de Gemeentewerken een door den Directeur ontwor pen plan voor een openbare zwemplaats met een wateroppervlak van 60 X 50 M. Onze tegen woordige zwemschool heeft een wateroppervlak van nagenoeg 36 X 12 M. Het ontwerp met plattegrond doorsnede van de ontworpen zwemplaats en schets van het ter rein (buiten den Frankelandschen djjk tusschen de Spuisluis en de kade van het Zuidergors) leg gen B. en W. voor de Raadsleden ter inzage. De geheele inrichting zal f 7500.— kosten, waarvan '/s voor grondwerk, waarmede dezen winter de werkzoekenden tegemoet gekomen kun nen worden. Het systeem wjjkt sterk af van dat bjj de langs de rivier bestaande en herinnert eenigermate aan een zwemplaats aan het zeestrand. Evenals aan de Commissie voor de Gemeente werken komt het ook B. en W. voor, dat men op de ontworpen wjjze een goede en ruime zwerage- legenbeid verkrjjgt met behoorljjke veiligheid en voor een geringe som gelds. De mogeljjkheid is echter niet uitgesloten, dat ten aanzien van het in- en uitlaten een andere inrichting wenscheljjk zal bljjken. Bit kan echter niet anders beschouwd worden dan als een détail dat later vastgesteld kan wor den en waaromtrent de noodige vrjjheid kan wor den gelaten, In overeenstemming met de Commissie voor de Isoieering fabrieken en bestemming van oen deel der Gemeente tot woonwijk. B. en \V. zéggen in een schrijven aan deh Raad: Bij de behandeling van de Gemeentohegrooting voor 1910 werd door aanneming van de desbe treffende motie van den heer De Groot door Uwe» Raad de wenschelijkheid uitgesproken, dat zeker deel van de Gemeente zal worden vrij gohoude» van fa,brieken, als gevolg waarvan wij werden uit- Igtanoodi gd, een verordening te ontwerpen, bedoeld in art. 4, 1ste lid sub 2o. der Hinderwet. Voldoende aan die uitnoodiging, hebben WÜ de eer U hierbij een daartoe strekkend ontwerp besluit aan te bieden, al mogen wij niet verzwij gen, dat over de a,l of niet wettigheid van danig besluit verschillend kan worden gedacht en dat er gevaar bestaat, dat een eventueel vast te stellen verordening de aandacht zal trekken van de hoogere autoriteiten en aanleiding zal Igleven tot een onderzoek, of zij niet evenals zooveel diergelijke verordeningen trof, vernietig11! moet worden wegens strijd met de wet. Werd toepassing van art. 4, le lid 2o. van do Hinderwet door den Raad aangewezen, wij m»- gien niet nalaten, Uwen Raad te wijzen, op art. 22, lo. van de Bouwverordening, luidende: „de Gemeenteraad wijst de straten of gedeelte» „daarvan, de plaatsen of gedeelten van de Ge.' „tneente aan lo. waar alleen gebouwen ter bewoning he rstemd, zullen mogen gesticht worden;" (Het komt ons voor, dat de Raad tot bereiking van het door hem beoogde doel dat onze volle instemming heeft juist deze daarvoor opzettelijk geschapen bepaling van de Bouwver ordening behoort te bezigen. Wij hebben daarom een ontwerp-hesluit tot toepassing vaiï deze he- paling toegevoegd. W ij1 merken nog op, dat in de verordening^ krachtens de Hinderwet in het leven te roepen, een tijd moet worden bepaald, voor welken de Verordening geldt, dien van 20 jaren niet te boven gaande. In ons ontwierp is een duur van 20 jaren aangenomen, gerekend van 1 Januari U- Verder zijn bij ons ontwerp der verordening, steunende op de Hinderwet, de wettig bestaande inrichtingen uitgezonderd, hetgeen voor de ver ordening, steunende op de Bouwverordening reeds vanzelf het geval is, daar de betrokken bepa lingen alleen het oog hebben op het stichten va» gebouwen. Art. 1. bepaalt: Voor het oprichten, hebben of gebruiken van eene der in art. 2 der Hinderwet genoemde inrichtingen, daaronder niet begrepe» een van die, welke onder geen ander nommef dan I van art. 2 vallen, wordt aangewezen het gedeelte der Gemeente, vallende buiten dat, be grensd als volgt De grens loopt vanaf het zuidoosteljjkste punt van de z. g. Brandstool langs die stoot over het Wilhelminaplein, langs de Dwarsstraat, Haga* straat, Groenelaan over het brugje over het spui- kanaal, langs Westerkade, Warande, St. Liduina- straat, Nieuwe Haven, Vlaardingscnea Djjk en Frankelandschen Djjk tot het punt van uitgang, met dien verstande, dat een inrichting ais waar voor de aanwqzmg geschiedt, wel mag wor den opgericht aan de Westerkade behalve aan de hoeken met daarop uitkomende straten of wegen - en de Nieuwe Haven eveneens behalve aan de hoeken met daarop uitkomende straten en wegen doch niet aan de z.g- Brandsloot, het Wilhelminaplein, de Dwars straat, de Hagastraat, de Groenelaan, de Warande, de St. Liduinastraat, den Vlaardingschen Djjk en den Frankelandschen Djjk, Het is verboden, elders in de Gemeente de bedrjjven uit te oefenen, waartoe de oprichting of het gebruik van een inrichting als bedoeld in het eerste lid, vereischt wordt. Art 2Het verbod in art. 1 gesteld, geldt niet voor uitoefenen van het bedrjjf in inrichtin gen, zooals die thans wettig bestaan of overeen komstig reeds verleende vergunning worden opge richt. „Alb. Thym." De herhaalde opvoering op gister-avond van het historisch drama *Aan God en Koning trouw 1" werd gegeven voor een klein publiek, waaronder eenige eerw. Broeders en een aantal weezen uit het R. K. Weeshuis werden opgemerkt; de zaal was voor de kleinste helft bezet. Dat de leden van »Alb. Thjjm" voor deze kleine schaar met evenveel opgewektheid speelden als voor het groote publiek dat Zondag-avond de zaal bezette, pleit zeker wei voor hunne toewjjding aan hunne lang niet gemakkeijjke taak. »Alb. Thjjm heeft het uitgaand publiek weder een paar zeer genoegljjke avonden bezorgd, die nog lang in veler aandenken zullen bijjven. i Volksbadhuis. In de week van 20—26 Dec. 1909 werden genomen 169 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 12 kuipbaden 19 regen 6 regen 123 school kinder*A5ct 9 (Tel.) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2