Verspreide berichten. Üiimcuiaiid titad»- m» Ho"westelijk Nieuws, Ingezonden. (iemengd Nieuws. en buitengewoon gevolmachtigde door den H. Stoel geaccrediteerd is, zjjn geloofsbrieven overhandigd. Daarmede zijn de onmiddellijke betrekkingen tusschen Venezuela en den H Stoel, die in 1903 door het vertrek van mgr. Tonti bij zijn benoe ming tot internuntius van Brazilië afgebroken waren, weer hersteld. In de Italiaansche diplomatie staat, volgens een bericht uit Rome aan de »Echo de Paris", een groote persoonswisseling te verwachten. De ambassadeur te Washington, Myor des Plan ches, zal verplaatst worden naar Konstantinopel. ter vervanging van markies Imperial!, die ambas sadeur te Londen wordt. De tegenwoordige am bassadeur te LondeB, markies di San Guiliano) wordt ambassadeur te Parijs en graaf Galima, die thans de Italiaansche regeering in de Fransche hoofdstad vertegenwoordigt, wordt op nonactiviteit gesteld. De arabassadeurspost te Washingthon zal vervuld worden door markies Cusani Confalloniere» tot dusver Italiaanscb gezant te Bern. De datum van het bezoek van den Duitschen kanselier von Bethmann aan den koning van Italië is thans definitief vastgesteld. De reis van den kanselier zal plaats hebben, wanneer de Rijksdag met Paschen op reces gaat. De „Daily Mail" kondigt een nieuwe groote oplaag van Blatchlord's pamflet over het Duitsche gevaar aan. Daniel Hanbury, zoon van den be kenden Thomas Hanbury, die op China handel drijft, heeft 500 geschonken, om 200,000 exem plaren van het geschrift kosteloos te verspreiden. Commissie levering Rrupp-geschut. Gistermiddag is in het gebouw der Tweede Kamer bijeengekomen de commissie, inzake de levering van het Kruppgeschut. Oud-gouverneur-generaal Van Ueutsz. Heden wordt te Genua verwacht de oud- gouvemeur-generaal A an Heutsz. Hij gaat van daar naar Parijs, waar zijn familie hem zal ver welkomen, en is voornemens nog eenigen tijd in Frankrijk door te brengen. De Johaaniter-orde. Naar verluidt, zullen deze maand niet minder |dan vijf-fen-twintig nieuwe leden in de Neder- landische afdeeling der Jobanniter-Orde worden opgenomen. Dank zij de breeder© opvattingen van den prins commandator, en der sinds een paar jaren te Berlijn veranderde bepaling, welke slechts vijftigjarigen adeldom tot de aanneming vereischt, laat het zich aanzien, dat de Johanni- ters hier te lande tot een zeeT talrijke vereéniging zullen aangroeien, in staat, om aan de Protes- tantsche ziekenverpleging een veel vermogendén steun te bieden. Er zullen dus weldra een vijf tigtal adellijke Protestanten tot dat doel in de hier herstelde orde samenwerken. Tevens vernemen wij, dat er geen sprake kon zijn van een werkzaamheid der orde in onze koloniën, wat aan Islamiten allicht reden tot ontstemming had kunnen geven. Ook de geest |der instellingen dient zich naar den vooruit gang der beschaving te wijzigen, en nagenoeg al onze Protestantsche Jöhdnniters hebben daarvan een prijzenswaardig bewijs geleverd. (Het vervaardigen der keurige kleedrj van zoo veel ridders die ongetwijfeld ook den glans van galafeesten nog zal verhoogen, zal onze ihheem- sche nijverheid ten goede komen. (Vad.) Volkstelling. Een liefhebber van statistieken heeft, zoo meldt ide „L. K.", uitgerekend, dat het gezamenlijk ge wicht der kaarten, verzamelkaarten en registers benoodigd voor de plaats gehad hebbende volks telling bedraagt 126,230 kilogram. Hierbij was Nederland geschat op 51/2 millioen inwoners en is bijgerekend. Va millioen kaarten voor tijdelijk ergens verblijvende personen, die dus twee kaar ten hebben ingevuld. Dit vrachtje zou dus in 13 waggons van ieder ongeveer 10,000 kilogram vervoerd kunnen worden. Middenstand. Naar wij vernemen, zal de heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Handeldrij venden en Industri- eelen Middenstand, deze maand in opdracht der regeering niet minder dan 15 voordrachten in de verschillende plaatsen van Nederland houden. De Krupp-affaire. „De Nederlander", melding makend van het artikel uit de „Echo de Paris", in zake de Krupp- leveranciën en wat er verder aan v,ast heet te zitten, schrijft: (Met „De Telegraaf" (waaraan wij het uittreksel uit de „Echo" ontleenen) zijn wij het eens, dat men uitingen als de hier vermelde, niet te luch tig moet opvatten. Daarom hopen ook wij gelijk wij reeds vroeger schreven dat na afloop van het onderzoek deT uit de Kamer benoemde „Krupp-'conunissie", ruime openbaarheid zal wor den gegeven aan de bedoeling dier benoeming, den omvang der opdracht en aan de uitkomsten van het onderzoek. Het zou wensohelijk zijn, dat de regeering de gelegenheid dan tevens té baat nam, om nog eens duidelijk, ook tegenover het buitenland, te doen uitkomen, dat zij tegenover de firma Krupp in hoegenaamd geen andere ver houding staat, dan in dié tot een leverancier, die haar sinds langen tijd goed bediend heeft en dien zij dus niet voor een anderen (zelfs even goeden) verlaat, dan indien overwegende redenen haar daartoe zouden nopen. Dr. L. Punt. -f- Men seint ons uit Leiden Heden is overleden Dr. L. Punt, rector van het gymnasium alhier. De burgemeester van Amsterdam. In aansluiting met onze vorige berichten kun nen wjj thans mededeelen, dat in de missive van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 29 December j.l., welke in de a.s. raadszitting in be handeling zal komen, de gevoelens van den ge meenteraad worden gevraagd over een verhoogiog van het salaris van den burgemeester tot f 15.000 's jaars. Intusschen is er in den gemeenteraad een stroo ming, om overeenkomstig den wensch der Regee- ring die, zooals wij reeds mededeelden, ernstige moeilijkheid ondervindt, om onder gefortuneerde personen een geschikt opvolger voor burgemeester Van Leeuwen te vinden zulk een verhooging van het salaris voor te stellen, dat ook niet- of althans weinig-gefortuneerde personen een benoeming zou den kunnen aanvaarden en de keuze dus niet tot de geforiuneerden beperkt behoeft te blijven. Begrafenis generaal Thiange. Men meldt ons dd. 10 Januari uit 's-Graveö- hagé: Heiden had onder groote belangstelling de op verlangen van den ontslapene zeer eenvou dige begrafenisplechtigheid van generaal Thian ge plaats. Z. K. H. Prins Hendrik was daarbij aanwezig, ook ter vertegenwoordiging van H. M. de Koningin. De oud-luitenant-kolonel Van Tets was als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin- Moeder aanwezig. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door minister Cool, den secretaris-ge- nieraal; militaire en burgerlijke hoofdambtenaren; den minister van Oorlog, generaal Sabron, den commandant van het veldleger, den chef van den marinestaf, den souschef van den generalen staf, de inspecteurs der verschillende wapens, benevens vele andere militaire autoriteiten en deputatiën, waaronder alle officieren van het derde regiment huzaren, en vele andere belangstellenden. 'De zoon van den ontslapene dankte speciaal den Prins, den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder en den minister van Oorlog voor hunne aanwezigheid. Adresboek-werküedenorganisaties. Door den directeur-generaal van den Arbeid is aan werklieden vakvereenigingen, bestuurdersbon den en Arbeidsecretariaten in Nederland een cir culaire verzonden met een vragenlijst, waarin in lichtingen kunnen worden verzameld, teneinde daar uit een adresboek van de werklieden-vakorganisa- tie in Nederland samen te stellen. Verzocht wordt om de vragenlijsten zoo goed en volledig mogelijk ingevnld terug te zenden. Ver- eemgingen of organisaties die geen circulaire ont vingen, worden in het belang eener goede samen stelling van het adesboek verzocht, die alsnog aan te vragen aan den directeur-generaal van den Ar beid. Gedwongen winkelnering. De heer Staalman, door de regeering belast met het onderzoek der gedwongen winkelnering» ie Donderdag, volgens de »'sH. Crt", te Kaats heuvel aangekomen, om de toestanden te bestu- deeren. Zorgvliet. De Torenwachter van de sMiddelburgsche Ct." schrijft over Zorgvliet te 's-Gravenhage in verband met het Uitbreidingsplan Met 1 Juli a.s. loopt het servituut af, dat den bouw verbood, maar de heeren eigenaars van Zorgvliet hebben van Burg. en Weth. hun bouw plan teruggekregen met de boodschap dat het college de uitvoering van dat plan niet kon bevor deren. Volgens mjj verstrekte informaties schijnt deze weigering ten doel te hebben den Raad uitspraak te laten doen of er langs den weg van onteige ning niets meer aan den toestand zou zijn te doen, dat dit prachtige park in een zg. tmodern villa park" zal worden herschapen. Toen er de laatste maal in den Raad over gedebatteerd is, bleken er vele leden te zijn, die tegen den aankoop waren, omdat z(j meenden, dat de stad er goedkooper door onteigening aan kan komen. Nu het uitbreidings plan er eenmaal is, kan er in die richting een poging worden aangewend. Maar of men er veel succes mede hebben za), is een open vraag. Herstellingswerken. Op de belangen van bouwkundige monumenten vestigt het Bulletin van den Oudheidkundigen Bond de aandacht. De heer Jos. Th. Cuypers spreekt van verrichte herstellingswerken en laat aan een overzicht van de voornaamste, de volgende opmerkingen voor afgaan. Wanneer het overzicht der herstellingswerken, die voor en na in uitvoering komen, in beeld zou worden gebracht, dan zoude de indruk, dien wjj van de eenvoudige opsomming ontvangen, veel afwisseling vertoonen en daardoor in verloop van tjjden kenmerken verkrijgen, die als een maatstaf kunnen gelden van de belangstelling in gedenk- teekenen van geschiedenis en kunst, zooals die zich in den lande ontwikkelt. Eene halve eeuw geleden b.v., was er bijna uitsluitend sprake van herstelling van R. Katholieke kerkgebouwen. Deze herstellingen, die in den noodtoestand der gebou wen haar oorsprong vonden, werden geleid en bevorderd door de belangstelling voor de stichting en het oudste verleden dier gsbouwen. Daarnaast zien wjj, dat 's lands regeering in die jaren nog gedoogt de vernieling van de heerlijke grafelijke zalen op het Binnenhof, en dat stadsbesturen, gedreven door slecht begrepen ijver tot verbete ring der verkeerswegen, hunne stadspoorten afbre ken, die het natuurlijk sieraad der stad en een eereteeken hunner geschiedenis vormden. In den loop der jaren is allereerst de houding der openbare bestuurslichamen aanmerkelijk ver beterd. De drang daartoe ging uit van het rijk, dat fiaancieelen steun verleende. Daardoor gin gen ook de gemeenten aan het werk en menige gemeente-toren werd voor ondergang gered. Verscheidene raadhuizen zijn daarop gevolgd en ook andere gebouwen in eigendom bü de gemeente, kwamen aan de beurt om voor onder gang of misvorming en verknoeiing gered te wor den. Zoo werden in den loop van 1909 het XVII- eeuwsche Huis met de Hoofden op de Keizers gracht te Amsterdam en de schilderachtige waag te Eukhuizen met de zeer volledige bovenaal van 't Cbirurgijnsgilde gerestaureerd. De besturen der provincies zjjn thans nog niet alle financieel medewerkend in die richting, hoe wel altbaas geen onzer provinciale besturen de oude gebouwen, waarin bet gewestelijk beheer gevestigd is, meer anders dan in het oorspronke. lijk karakter zal onderhouden. Voor de laatste jaren is bijzonder kenmerkend de grootere belangstelling, die in veel breeder kring zich beeft ontwikkeld, Deze is niet alleen meer theoretisch werkzaam in de historische studie, maar uit zich ook in daden bij tal van particulieren, over geheel ons land verspreid. Dit getuigen de talrijke herstellingen van grootere en kleinere land. huizen in hun oorspronkelijk karakter; de eigen aardige gevels (zooals te Dordrecht en Breda), die 0p beho rljjke wijze door hun eigenaars worden hersteld, en verder de speciale schenkingen tot zeer belan rijke bedragen voor de gebrandschilder de vensters in de Hervormde kerken. In dit opzicht is 't jaar 1909 bijzonder vrucht baar geweest, door eene schenking van een onbe kende van het Noordertranseptvenster in de Groote Kerk te Goude en de plaatsing van drie vensters door de familie Sto >p in de raidden der choorkapel te Dordrecht. Bij ons Nederlanders, wier oog reeds lang gevoeliger schijnt te zijn voor de kleurenhar- monie dan voor sterk ontwikkelde versiering in beeldhouwwerk, is het te verwachten, dat de glas schilderkunst hoog in eere staat. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Januari 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 778 9 te Horta. Laagste barometerstand 728.2 té Bodo. Verwachting tot den avond van 12 Januari meest krachtige tijdelijk stormachtige westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur- Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 94 tot 114 voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Modelmaker timmerman jongen voor druk kerij jongen voor gistpakhuis jongen voor distilleerderij vuurwerker halfwas smid dienstbode. Voor buiten de stad. Koperslager - grondwerkers timmerman schoenmaker halfwas letterzetter. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman stokers bakker portier koetsier huisknecht pakhuisknechtschipper bankwerker halfwas bankwerker machine bankwerker—monteur polijster koperslager klinker loodgieter bankwerkersleerling halfwas loodgieter voorslager plaat werker gasfitter verver verversjongen metselaar opperman grondwerkerstraat maker tuinier kurkensnijder kantoorbe diende kellner stucadoor personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan hui» gevraagd schoonmaakster dagmeisje baker naaister voor verstelwerk. Gemeenteraad. Vergadering van den Raa 1 der gemeente Schie dam op Dinsdag 18 Januari 1910, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Volksbadhuis. In de week van 3 —9 Januari 1910 werden genomen 259 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 39 regen 20 regen 169 school kinder it 5 ct 10 Tentoonstelling—V olksbond De tentoonstelling in de Bondsgehoorzaal had ook gister-avond vrij druk bezoek, hoewel niet die drukte viel op te merken welke daar eergister avond heerschte. Door dubbelkwartetten uit de zangvereeniging »St. Cecilia" werden ten gehoore gebracht ïDe eere Gods in de natuur" van Beethoven, »Apo- theker", K. N. T., »Verbeidend", George Rijken, »Scbafers Abendlied", Kreutzer sBekeerd", Bart Verhallen; en de vJansen-cantate", van Claassens, welke nummers, met veel toewijding uitgevoerd, een welverdiend applaus oogstten. De verschillende amusementen vonden ook nu weder veel aftrek en de loten verkoop was mede niet onbevredigend. Hopen wij, dat 't voor de Bondskas een voordeelige avond is geweest Voor de kinderen van de katholieke scholen zal morgen (Woensdag)namiddag van 56 ure tegen half entree toegang tot de tentoonstelling worden verleend. De glasfabrieken. B. en W. hebben aan de vergunningen, den 17en Augustus 1886 verleend voor twee glas hutten en 8 November 1900 voor de witglashut, allen staande aan den Buitenhavenweg, behoerende aan de N. V. ïVan Daventers" glasfabrieken, eenige nieuwe voorwaarden verbonden. De directie van de glasfabriek de Schie heeft bericht, dat zjj in beroep is gegaan van het besluit, van B. en W. Jnbilé. Op Dinsdag 1 Februari a. s. hoopt de concierge van de Muziekschool der Mij. t. b. d. Toonkunst, L. Bokhorst, den dag te herdenken waarop hij 25 jaren geleden in functie trad. Onder deze gemeente, aan den Rot- terdamschen dijk, is ten nadeele van de gemeen te Rotterdam een 100 a 120 M. koper telefoon draad ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Uit een inaanbouw zijnd pand aan de Fabristraat zijn ontvreemd een kistje met glas spijkers, een pot met verf en een kwasije, waarbij nog baldadigheden werden gepleegd door hier en daar zeep op te smeren. Een onderzoek wordt iDgesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). jpW* Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtde kopy niet teruggegeven. Wederom moet door ons gewaarschuwd worden tegen een als juffrouw uitziende vrouw, die zich noemt Visser of ook wel van der Wal eo opgeeft te wonen Heereopad, alhier. Aan de opgegeven adressen is niemand van dien naam te vinden. Men onderzoeke toch alvorens te geven I Vereeniging tegen Bedelarij. Ongelukken. Uit Maastricht seint men onsIn de Domani- alemjjn te Kerkrade geraakte gisteren de onge huwde mijawerker Offermans, onder afvallend gesteente en werd onmiddellijk gedood. Inval in een speelhuis Men meldt ons uit 's Gravenhage Zaterdagavond werd door de Haagsche politie een inval gedaan in de Haagsche Joekeyclub( gelegen aan de Prinsengracht no. 28, een peelhuis, geëxploiteerd door verschillende personen, waarvan eenigen o.m. bjj de »Club de Bientaisance" in Amsterdam eertijds waren betrokken. Tegen 11 uur betrad een inspecteur van politie vergezeld van eenige agenten en rechercheurs de speellokalen en teekende voor zoover die nog niet bekend waren, de namen der croupiers en verdere aanwezigen op. Ongeveer en 10 tal spelers, meerendeel jongere personen, bleken aanwezigen te zijn. Dit optreden der politie lokte een vrq aanzienlijke menigte voor het speelhuis, waardoor de enkele politiepost gedurende den verderen duur van den avond ver dubbeld moest worden. Naar wjj vernemen, geschiedde een en ander op last van den officier van Justitie. Men meldt nog uil Den Haag, dat het plaatsen van politieposten voor huizen, verdacht van het geven van gelegenheid tot spelen, zqn uitwerking niet mist. Dezer dagen kwamen twee gebroeders, houders van zulk een speelhuis, persoonlijk ten stadhuize bjj den burgemeester, intrekking vragen van den politiepost voor hun huis aan de Prinsengracht. Hun verzoek werd geweigerd. Brandstichting? Bewoners van de Hoog straat te Rotterdam bemerkten Zondag-avond een sterke benzinelucht, komende uit pand 160, aan de Hoogstraat, waarin gevestigd is de goud- en zilverwinkel van den heer J. Olfera. De bewoner was afwezigde politie vond achter de toonbank vloermatten, papier, houtwol, enz. gedrenkt in benzine en in midden een brandende kaars. De winkelier werd 's nachts onmiddellijk bij thuis komst gearresteerd. Hjj ontkent beslist. (Tel.) Roodvonk. Naar het »U. D." verneemt, is gisteren door B. en W. van Utrecht overleg gepleegd met dr. Hamburger, inspecteur van de Volksge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2