Verspreide berichten. ümiiciiland Htad»- en (Gewestelijk Nieuws. TURKIJë. Hoesni Bei is benoemd tot Sjeich-oel-Islam. In hun antwoord op de nota van Turkije, waarin het opkomt tegen de houding van Kreta, deelen de beschermde mogendheden mede, dat er geen sprake kan zyn van een inlijving bij Grie kenland en beloven zij tusschenbeide te zullen komen AMERIKA. Naar de «Daily Chronicle" uit New-York ver neemt, is de markies van Villalobar, de Spaansche gezant te Washington, teruggeroepen, en wel om deze reden President Taft bad in de regeling van de nieuwjaarsontvangst op het Witte Huis de verandering gebracht, dat de ambassadeurs en de gezanten afzonderlijk ontvangen zouden worden. Door ambassadeurs zijn te Washington vertegen woordigd Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Rusland, Turkije, Mexico, Brazilië en Japan de andere staten door vertegenwoordigers van min deren rang. Ook Spanje heeft er slechts een ge zant, schoon het al door Amerika uigenoodigd is, er een ambassadeur van te maken. De markies de Villalobar nu wist van de ver andering niets of at deed alsof hy er niet van wist, van oordeel dat het beoeden zijn waardigheid was, eerst na de ambassadeurs ontvangen te worden, en kwam tegelijk met dezen binnen. Hem werd toen verzocht zich te verwijderen, wat hij boos deed. Hij protesteerde daarop te Madrid. Van daar zijn terugroeping. Niet onmogelijk zal de Spaansche regeering nu den post, als een stil pro test harerzijds, een tjjd onbezet laten. Men be treurt in Amerika het voorval, aangezien men er Da den oorlog zjjn best heeft gedaan Spanje's vriendschap te herwinnen. De «Osservato Romano" ontvangt van zjjn correspondent te Harrer het volgend telegram, dat door het blad met vette letters afgedrukt wordt Uit geloofwaardige bron wordt mij medegedeeld) dat de negus Menelik reeds den 23sten Decem ber overle en is. Zijn dood werd zorgvuldig ge heim gehouden en zal ook nog zoo lang mogelijk geheim blijven, om te voorkomen, dat in het bin nenland onlusten ontstaan. De firma Krupp heeft aan de Hongaarsche regeering gevraagd in Hongarije een kanonnen- fabriek op te richten ten einde Servië, Roemenië, Bulgarye en Turkye sneller en goedkooper van vuurmonden te kunnen voorzien. Ta St. Malo zijn de New Foundlandvisschers tot staking overgegaan. Men vreest, dat wanneer de beweging zien uitbreidt, de 4000 koppen van de geheele vloot zich solidair zullen verklareD. Aardschokken, die gepaard gaan met onder- aardsch gerommel zyn in Villatranca nabij Lissa bon waargenomen. Te Bjrmio (Liahë) zjjn 40 huizen afgebrand. Tal van "ezmnen zyn dakloos. Volgens een bericht uit Brussel aan Engelsche bladen, wordt bet gerucht bevestigd, dat koningl Edward en keizer Wilhelm te Oostende zullen kopijen en daar koning Albert en elkaar zullen) ontmojeten. De onlangs overleden apotheker Drees in Bentheim, heelt een som van 300.000 Mark voor een. Sanatorium voor longziekten en 50.000 Mark voor bet Stedelijk Ziekenhuis aldaar gelegateerd. In New-ïork heelt het Woensdagavond sterk geijzeld. V ijlhonderd menschen werden met ge broken armen en beenen in de gasthuizen opgeo- men. En naar men zegt, worden nog duizenden anderen voor dergelijk® ongevallen thuis verpleegd. Tientallen van paarden zijn doodgevallen of alge- maakt. Casino-bal. H. M. de KoningiD, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins stellen zich voor, op het Casinobat m Den Ouden Doelen den 14en dezer tegenwoordig te zyn. Prins Hendrik der Nederlanden. Z. K. H. de Prins vertrekt Zondagavond naar Het Loo, van waar hjj Dinsdag gaat naar Nijme gen voor de eerste steenlegging van de kazerne der koloniale reserve, hetwelk zal geschieden in tegenwoordigheid van den minister van Koloniën en den referendaris Cremer. De Prins bezocht Dinsdag den minister van Waterstaat, mr. Regout, in diens kabinet aan he1 departement. Amsterdams burgemeester. De Amsterdamsche Raad besloot gistermiddag Gedeputeerde Staten te antwoorden, dat geen be zwaar bestond tegen salarisverhooging van den burgemeester tot f 15000, Mr. H. D. van Ketwich Verschuur, -f- Te Leeuwarden is gisteravond plotseling, In den ouderdom van 64 jaar, overleden mr. Herman Dirk van Ketwich Vesschuur, president van het ge rechtsbof aldaar. Dr. Kiewit de Jonge en Zuid-Afrika. De Transvaalsche Bank- en Handelsvereeniging te Amsterdam heeft gister aan dr. H. J. Kiewit de Jonge, voorzitter van het Algemeen Nederl. Verbond, te Dordrecht, een door den beeldhouwer A. van Wouw, te Johannesburg, vervaardigd beeld toegezonden. Deze zending i« geschied in opdracht van leden van het Algemeen Nederl. Verbond in Zuid-Afrika en gaat vergezeld van een aldaar gemaakt geïllustreerd album, bevattende de namen der Zuid-Afrikaansche mannen, die de vriendelijke gedachte hebben gehad, dr. Kiewit de JoDge een blijvende herinnering te doen toekomen aan den tyd, dien hij in hun midden heeft doorgebracht Ziekenfondsen en geneeskundige specialiteiten. De specialistenvereeniging te Amsterdam, wel ker leden geneeskundigen zyn die geen algemeene practjjk uitoefeoen, toch uitsluitend bepaalde ziekten behandelen, heeft besloten, dat haar leden van 1 Mei a. s. af niet meer aan ziekenfondsen mogen verbonden zijn. Ziekenfondsleden, die door hen behandeld willen worden, zullen daar voor moeten betalen, en wel ten minste f 1 voor twee maanden behandeling. Na verloop van twee maanden kan daa opnieuw zulk eeu twee- maandeljjksch abonnement worden genomen. Het besluit der vereenigitg is door een referen dum onder haar feden bevestigd. Kon. Ned. Aardrykskuudig Genootschap. Men meldt uit den Haag dd. 12 Januari Voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap trad gisteravond in de Arti-zaal van het Zuid Holl. Koffiehuis als spreker op de heer H. J. Kollewjjn met een voordracht over het ontwerp: «Deafstam- mng en het karakter van het Nederlandsche volk". Spr. wees er op, dat het met een volk ging als met eeoe bepaalde familie, waarvoor een stamboom vervaardigd moet worden, men gaat in dat geval tot een bepaalden «stamvader" terug, doch ook die moet toch weer voorouders gehad hebben. Zoo ook moeten de West-Europeesche volken steeds van oudere afgestamd zyn. In ons land zyn dan ook vale sporen te vinden van volksstam men die vóór, tijdens en na den jjstyd Frankryk moeten hebben bevolkt. Onderzoekingen hebben dan ook geleerd, dat ons volk niet zuiver Ger. maansch is. Door enkele deskundigen wordt aan- aangenomen, dat in het oosten van ons land een vermenging woont van Germanen en Slaven, in het Zuiden een van Germanen en Alpinen en in 't Westen de nog het minst vermengde Germanen. Wat betreft ons volkskarakter meende spr. te moeten aannemen, dat dit niet gemakkelijk viel aan te toonen. Zoowel in den loop der tjjden, als wat betreft de verschillende landsteken waren heel wat afwijkingen te consiateeren, terwyl door over levering uns tal van zaken worden toegedicht, die by nader onderzoek soms geheel anders bijjken te zijn. Er is dan ook, volgens spr., ten dezen nog door eene ernstige studie uit te maken, óf wjj, Nederlanders een eigen volkskarakter hebben, en zoo ja, door welke kenmerken Zich dit onderscheidt- Wethouderspensioen. Door de betreffende Raadscommissie is by den Rotterdarnschen Raad ingediend een ontwerp verordening tot regeling der pensionneering van wethouders. Een bepaling, dat men een bepaald aantal jaren weihouder moet geweest zijn, om recht op pensioen te hebben wordt bepaald op 1/60 van het vast inkomen voor iedere volle maand, dat man de betrekking waarnam. Bij ziekte of invaliditeit of by niet herkiezing is bet mimmun pensioen echter f 1200. Pensioen wordt niet verleend aan hem, die in een a;.dere gemeentelyke beirekking overgaat, teuzy daaraan de verbonden bezoldiging gennger- is dan het toekomend pensioen. Ook mei by vervallen-verklaring krachtens artt. 26 of 98 N of 89 der gemeentewet. Na ontslag uit een bovengenoemde betrekking wordt alsnog opnieuw pensioen verleend. De pensioenaanvraag moet door den betrokkene by den Raad worden ingediendbij ziekte of ongesteldheid binnen zes maanden, met genees kundige verklaring. Het pensioen wordt door den Raad verleend. De heer Van Dorp stelt voor, het pensioen ook later te doen vervallen by vrijwillige aftreden als wethouder of raadslid, of niei-aanvaarding eener herbenoeming voor 66 jarigen leeftijd. De heer Spiekman wil den Raad vryheid geven, het pensioen in te trekken, als de welstand van den betrokkene het onnoodig maakt. De nieuwe Boterwet. Het schijnt ons niet overbodig met een enkel woord de aandacht te vestigen op de invoering van de nieuwe Boterwet op 1 Jan. jl. Die wet tooh legt aan degenen, die margarine produceeren of boter onder elkaar mengen voor den verkoop zekere verplichtingen op. Zoo moet iemand, die margarine fabriceert, of boter met margarine mengt, daarvan aangifte doen b|j den burgemee ster zyner woonplaats onder overlegging van platte gronden der bereid- en bewaarplaatsen. Dergelijke aangifte moet vóór 15 Januari geschieden. Aan giftebiljetten zyn aan het ministerie van Land bouw te verkrijgen. Iemand, die boter bereidt, waaronder ook ver staan wordt verschillende soorten boter onder elkaar mengen, mag in dis bereidplaats en even min in de ruimten, die daarmede gemeenschap hebben, margarine of andere vetteD, die voor ver- valsching van boter geschikt zyn, in voorraad hebben. Ook moge men wel oppassen met de samen stelling dier waren. Boter moet nu minstens 80 procent botervet bevatten, dat zonder scheikun dig onderzoek niet precies is aan te geven. Men mag aannemen, dat het 20 it 30 procent bedraagt. Zjj, die boter en margarine onder elkaar mengen, «mélanges maken", zooals men dat in het vak noemt, mogen wel zeer voorzichtig zijn, aangezien het geheel van de samenstelling der gebruikte boter en margarine afhangt, hoeveel van eerstge noemde waar men bjj laatstgenoemde kan voegen om niet met den strafrechter in aanraking te komen. Wy vestigen op bet bovenstaande in 't bijzon der de aandacht van disgenen oozer lezers, die zich met boter- en margarine bezighouden en raden hun aan nauwkeurig na te gaan wat de nieuwe Boterwet met de daaruit voortgevloeide besluiten en voorschriften inhoudt, daar de straf fen, op overtreding dier voorschriften gesteld, niet malsch zjjn. Deze bepalen zich niet alleen tot groote of kleinere boete, doch ook gevangenisstraf ol hechtenis kan en moet in sommige gevallen opgelegd worden. Een Algemeen R. K. Patroonsblad. (Prof. Van Aken te Heeswijk, redacteur van het eenig bestaande R. K. Patroonsblad, „Ons Dekblad", orgaan van den Ned. R. K. Patroons bond van Tabaks- en Sigarenfabrikanten, bepleit in ©en paar bladen de oprichting van een alge meen R. K. Patroonsblad. De eetrw. schrijver betoogt, dat mejï zich tot dusver te weinig aan de patroons laat gelegen liggen, dat hun sociale ontwikkeling te wenschen laat, dat zij van sociale rechten en plichten va;ak weinig weten, dat zij over 't algemeen van de sociale literatuur geen kennis nemen, dlat sedert ©enigen. tijd een patroonsblad van liberaal-econo mische richting bestaat, dat al eenigen tijd ge werkt is om tot oprichting van een algemeen R. K. patroonsblad te komen, dat alle geraad pleegde sociale werkers daarmee hun groote inge nomenheid hebben uitgesproken. (Professor Van Aken stelt zich het blad, dat voorloopig om de veertien dagen zou verschijnen, als volgt voor: De inhoud deels van sociaal-economiscbien, deels van technischen aaid. De richting beslist Roomsch, doch zoo, dat niet alles geprezen (zou worden Iwat dooir anderen werd geprezen, omdat naar mijne meening het sociale vraagstuk en de vragen van recht an billijkheid niét zelden wat eenzijdig worden beslist, juist doordat de overwegingen der patroons zoo zelden op den voorgrond komen. Ik zou het blad zooveel mogelijk tot spreekbuis en propagandist willen maken van bestaande, helaas zoo' weinige, en nog komend© patroons- vereenigingen. Aan elk daarvan zou een vast aantal kolommen jaarlijks kunnen worden afge staan, mits zij wederkeerig het blad steunden. De verschillende kwesties, welke hier of daar opko men, zouden zooveel mogelijk door deskundigen moeten worden uiteengezet en belicht. Een vrije tribune, doch onder controle der redactie, zou gelegenheid kunnen bieden tot vruchtbare pole miek tusschen partijen. Aan ieder patroon de gelegenheid zich tegen aanvallen te verdedigen, waarheid te stellen tegenover verdichting, zijne handelwijze te verklaren. Zoowel wat den inhoud, als wat den vorm betreft, zou moeten gestreefd Worden naar het beste. Mij dunkt, zulk een blad te bezitten, dat ook hunne belangen onafhankelijk en binnen de per- 1 ken van recht en billijkheid voorstaat.en verde digt, moet voor ieder patroon een .voorrecht we zen. Maar om dit plan uit te voeren, is de steun en de medewerking van velen noodig, allereerst van de Roomsche werkgevers. Wij moeten, alvo rens aan te vangen, zekerheid hebben van een voldoend aantal abonnementen. Dat allen, die het met mij eens zijn omtrent de wenschelijkheid van een blad als bovenbedoeld aan ondergetoekende daarvan doen blijken. Ook zij, die voor meedwérking aan den inhoud in aanmerking wenschen te komen. Is er voldoende belangstelling, dan is de oprichting vrijwel ver zekerd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Januari 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te Horta. Laagste barometerstand 738.6 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 14 Januari eerst matige, later toenemende westelijk wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 18 Januari 1910, des n.m. 2 uur, staan o a. de volgende voorstellen 1. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor de gasfabriek. 2. Verzoek van A. Meeuse Dz., om beschik baarstelling van een lokaal van school F. voor het geven van een cursus aan onderwijzers (essen) in illustratief teekenen, met prae-advies van B. en W. 3. Benoeming van een stembureau ter verkie zing van 4 leden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. 4. Verzoek van de Coöperatieve Bouwvereeni- ging «Eigen Haard" tot verkoop van een stuk gemeentegrond, gelegen aan de derde geprojec teerde straat aan de Oostzyde der St. Liduinastraat tegen f6.75 per M1., met prae advies van B. en W< 5 Verzoek van Tb. J. Mirande tot verkoop van een stuk gemeentegrond aan de Warande tegen f 11..per M2., met prae-advies van B. en W. S. Rynbende f. In den ouderdom van 79 jaar is gisteren, alhier overleden de heer S. Rijnbende, vroegeir lid der firma Rijnbende en Den Draak, makelaars in granen en gedistilleerd. Telg van een oud Schiedamsch geslacht, diat tot de regenten-familiën onzer stad behoorde, haar zelfs een burgemeester schonk, heeft hij zich toch niooit in het openbare leven bewogen. Desondanks was de heer Rijnbende toch in ruimen kring bekend en geacht als eene joviale, sympathieke persoonlijkheid, die vooral in muzikale corporatiën groote achting genoot. Nog velen zullen zich herinneren hoe hij als verdienstelijk dilettant-vio list in Euterpe's concerten medewerkte. De latere jaren zijns levens waren voor dezen betreurden stadgenoot jaren van lijden en beproe ving. Trok hij zich allengs geheel uit de zaken terug, ook het licht der oogen begon hem, dien opgOwiekten man, die nog zoo gaarne zijn tijd" bij bleef, steeds meer te begeven. Gelukkig werd hém die beproeving door de liefdevolle zorg der zijnen dragelijk gemaakt en mocht hij zijne laatste levens jaren in kalme rust doorbrengen. Velen die dezen hoogbejaarden medeburger hier in zijn werkzaam leven gekend hebben, die bij zijne voortreffelijke muzikale gaven en blijde opge wektheid indertijd genoten, zullen hem zeker met weemoed gedenken. i (Hij ruste in vrede! I i i St. Cecilia's directeur. Tot directeur van de Zangvereeniging „St. Ce cilia", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam in de plaats van den heer A. M. den Draak, wien op verzoek eervol ontslag werd verleend is benoemd de heer Henri Veugelejrs, organist der O. L. Vrouw; Visitatiekerk alhier. Prijsvraag. Een aardige reclame bedacht een welbekende firma te dezer stede, die, om bijzonder de aan dacht op zich te vestigen, een prysvraag uitschreef, waarvoor fraaie prjjzen beschikbaar gesteld wer den. Onzen lezers zal het niet moeilyk vallen de oplossing te vinden als zjj slechts opmerkzaam de advertentierubriek van deze en andere dagen bljjven volgen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11J voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrydag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. Modelmaker timmerman jongen voor druk kerij jongen voor gisipakhuis jongen voor distilleerderij halfwas smid zakkenmakers- jongen jongens voor kurkerottingwerk on- dermouter dienstbode. Voor buiten de stad. Grondwerkersschoenmaker bakkersknecht policeurs bronceurs slypers. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman stokers bakker portier koetsierhuisknecht pakhuisknechtschipper bankwerker halfwas bankwerker vuurwer ker polyster koperslagerklinker lood gieter halfwas loodgieter voorslager plaat werker gasfitter verver verversjongen metselaar -r- opperman grondwerker straat maker tuinier kurkensojjder kellner stueadoor personen voor lichte werkzaam heden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje —baker naai ster voor verstelwerk. Door de politie zyn van nacht aangehouden drie mannen, eik een zak cokes vervoerende, die zjj zeiden op den openbaren weg te hebben gevonden. Zjj zjjn heden na verhoor ontslagen. Gister-middag zyn drie jongens in bewariDg gesteld, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van kaas van het schip van Onver- wagt, liggende in de Voorhaven. De jongens zijn na verboor ontslagen. By T. Mastenbroek in het Maas hofje zjjn terug te bekomen twee vaarboomen, ieder 8.75 M. lang, welke beiden in de Maas zyn opge- vischt. UIT OVERSCHIE. Ongegrond is verklaard het beroep van J. Post, ingeland van den polder Schieveen te Overschie, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot goedkeuring van eene wijziging van de keur van genoemden polder, betreffende het onderhoud van de Doenkade. UIT ROTTERDAM. Eergisteravond werd uit de tolgaarderswoniDg tosscbeo Delfshaven en Schiedam een bedrag van f300 gestolen. Men schynt hier met een complot te doen te hebben. Een oogenblik tevoren was een rjjtuig zonder betalen door de tol gereden en was de tol gaarder het nageloopen. Van dat oogenblik maakten anderen gebruik de woning binnen te dringen en zich van het geld meester te maken. By den Rotterdarnschen gemeenteraad is van den heer J. Hudig een schrjjven ingekomen, hou dende mededeeling, dat hy ontslag wenscht te nemen als lid van den raad. 1 1 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2