Laatste Berichten Verspreide beried ten. Binnenland. en (TrewftRtfiliik Niewwn Graanaanvoer. wil, aan ons geweten, aan onze ziel, zonder ze ooit gezien te hebben. De zoogenaamde geleerde Payot spot met het paradqs der brave lieden doch gelooft zelf aan een aardsch parades, waf hij verheerlijkt en dat ons door het steeds wassende collectivisme wordt voorbe reid. En zoo wordt het jonge Fransche geslacht onderwezen en mannen der toekomst gemaakt. Bjj de begrooting van Onderwijs wordt dagelijks in de Kamer over de veroordeelde handboeken geïnterpelleerd. Die der rechtsche afgevaardigden Groussan, De Ramel en Maurice Barres waren schitterend en verpletterend van logica. De minis ter van Onderwijs wist er niets beters op te antwoorden dan een blaam op het vrije onder wijs te werpen en de leekschool met al haar gebreken voor de Republiek onmisbaar te verkla ren, wat natuurlijk door het blok werd toegejuicht. Fidelius, CHINA. De «Morning Post" verneemt uit Shanghai, dat de vertegenwoordigers der provinciale raden, die op het oogenblik te Peking bijeen zqn, gevraagd hebben in 1911 een parlement bijeen te laten ko men. De Grooie Raad heeft een desbetreffend tot den Regent gericht memorandum echter opgehou den, zeodat er nu eenige ongerustheid heerscht. JAPAN. Het antwoord van Japan op het voorstel van minister Knox, strekkende om de spoorwegen in Mantejoerjje onzijdig te verklaren, is Donderdag middag den Amenkaanscben gezant overhandigd. De inhoud wordt niet bekend gemaakt, maar inlichtingen uit de beste bron geven te verstaan, dat het antwoord niet lang is en de onzijdigver- klaring pm verschillende redenen afwjjst, voorai omdat zij geen enkel voordeel voor China zou opleveren en den commercieelen toestand in Mantsjoerije niet zou wqzigen, waar Japan zijn verplichtingen ten aanzien van de open deur strikt nakomt en den handel van alle mogendheden op gelijken voet behandelt. Men gelooft, dat het ant woord in vriendschapp lijke bewoordingen vervat is. AMERIKA. In politieke kringen te Washington wordt verzekerd, dat het Amerikaansche departement van Ëuiteolandsche Zaken zijn plan, om tot de neutra lisatie van de Mandsjoeiijsche spoorwegen te gera ken, zal laten varen. De staatssecretaris Knox stond van meet af op het standpunt, dat het plan alleen verwezenlijkt zou kunnen worden, indien ituslanJ en Japan daartoe hun toestemming gaven. Nu er niet meer aangeiwqteld kan worden dat deze belde mogendheden het plan van de hand wijzen, ziet de neer Knox er van af, net plan bij de overige mogeaneden aan te bevelen. Er wordt gemeld, dat de bondsjustitie op grond van de antitrustwet weldra een rechtsvervolging zaï instellen tegen de zoogenaamde „Beeftrust", die haar hoofdzetel in Chicago heeft. De tengevolge van de hoo-ge vteeschprijzen in, Cleveland begonnen vleeschhoycott verspreidt zich snel over het land. Vele personen henben zich plechtig verbonden in 40 dagen geen vlees oh te eten. Het voormalige Buigaarsche bende-hoofd Tscher- nopejew heeft vuigens een uit Buigaarsche bron afkomstig bericht aan de Chusteiqke bevolking van het district Suumnitza een manifest gericnti waarin o.a. worUt gezegd, dat van de Jong Turken, die siecats pan-lslauuetische doeleinden nastreven, niets ineer te vei wachten is. Men moei weer naar de wapens grqpea en zelf voor zjjo rechten strij den. Men zal goed doen, de veete jegens de Grieken te laten varen en zien uitsluitend tegen de Turken te keeren. Voort worden dé Jong Turken van Buigaarsche en ook van Gnekscne zq.de beschuldigd, dat zq streven naar terzqdesieliing van de dun lastig gewoiden voormalige bendehoofden onverschillig of nel Gneken dan wei Bulgaren zqu. Te Koolentz is de Moezel buiten hare oevers getreden en heeti de kaden overstroomd. Kelders en laag gelegen huizen zqn ontruimd. In het Moezeldal is het spoorwegverkeer tusschen Andel en Zellingen gestaakt, daar op den spoorweg 30 centimeters water staat. Te Mannheim is de Neckar buiten hare oevers geloopen. Van den Boven Main wordt eveneens hoog water gemeld. Koning Leopold II had in de laatste jaren zijne stallen zeer verwaarloosd. Sinds twee of drie jaar was er geen nieuw paard bq gekocht. Konicg Albert is bqgevolg verplicht de leemten aan te vulien en de koninklijke stallen van bet noodige getal paarden te voorzien. Btekend met de oude gewoonte, heeft Z M. besloten dat voorlaan al de paarden door de bur gerlijke lqst gekocht, bjj Belgische paarden koop lieden zullen aangeschaft worden. Wat men mogelijk niet weet, is, dat al de paar den der stalien van Leopold II rechtstreeks in het buitenland gekocht zqn. De zadelpaarden, in Eogeland gekocht, kwamen meestendeels uit de fokkerijen van koning Edward VII, afgericht door ruiters van het Eogelsche hof. De trekpaarden werden door een Parqsch koopman geleverd, die zich gewoonlqk te B.ussel van paarden kwam voorzien. Tot dusver zijn er twintig duizeDd soldaten van de Spaansche troepenmacht, die aan den veld tocht in het Rif heeft deelgenomen, uit Melilla naar Spanje teruggekeerd, Bij deze twintigduizend waren zesduizend zieken. De minister van financiën heeft megedeeld, dat er nog minstens acht mil- lioen peseta's noodig is om de kosten van het militaire optreden in het Rit te bestrijden. Ko ning Altoos heeft Woensdag te Madrid de uit Melilla teruggekeerde troepen geschouwd. De Koning werd toegejuicht. De staking onder de spoorwegbeambten der Vereenigde Staten blijft dreigen. Donderdag kwamen te New-York de vertegen woordigers bqeen van 32 spoorwegmaatschappijen. De eischen om loonsverhooging en korteren ar beidsduur, door 200,000 spoorwegbeambten gesteld, weiden zonder uitzondering van de hand gewezen. De maatschappijen zqn echter bereid met de vak- vereenigingen der arbeiders in onderhandeling te treden. Niet zonder reden verwacht men thans een wijdvertakte staking. De eischen om loons verhooging, door de beambten gesteld, bewegen zich tusschen de 10 en 100 Generaal Van Ueutsz. Generaal Van Heutz wordt te Amsterdam ver wacht en zal afstappen in het A iris tel Hotel. J. P. Harelaar. De oud-Minister van Waterstaat, de heer J. P. Havelaar, die zitting had in het Kabinet-Mackauy van ,1888 tot 1891, en die thans het lidmaatschap der Eerste Kamer bekleedt, daartoe afgevaardigd door de Pïov. Staten van Zuid-Holland, zal mor gen ,zrj;n 70sten verjaardag vieren. Eerste Kamer. [Waarschijnlijk zal dé Eerste Kamer, bij tijdige beantwoording door de Regeering van de afdee- lingsverslagen, .omtrent de Staatsbegroting voor 1910, Maandagavond, 31 dezer, weder in openbare vergadering bijeenkomen. Progressieve bel asting. De „Zutph. Ct." verneemt, dat binnenkort door den Raad behandeld zal worden het voorstel van B. en W. tot invoering van een progessieve inkom stenbelasting. Is het blad goed ingelicht dan is 't foorstel bij het onderzoek in de afdeelingen van den Raad over 't algemeen gunstig ont vangen. I De burgemeester van Amsterdam. In aansluiting met het bericht, dat jhr. mr. A. Röell, burgemeester van Arnhem, zou zijn aangewezen, om mr. Van Leeuwen op te volgen als burgemeester van Amsterdam, verneemt de „N. R. Ct.", dat dezer dagen een conferentie heeft plaats gehad tusschen den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. G. Van Tienhoven, jhr. mr. A. Röell en mr. Van Leeuwen. 4 Afschaffing Van de kermis. In zijin Donderdagavond gehouden vergadering helsloot de Raad der gemeenle Enschedé, met nagenoeg algemeene stemmen, de kermissen, val lende op den eersten Donderdag na Pascben en den eersten Donderdag in September, af te schaf fen. 1 Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een adres, ingediend door de commissie, die ter gelegenheid van den geboortedag van H. M. de Koningin feesten organiseerde. De Belgische zending. De buitengewone zending van België ter ken nisgeving van de troonsbestijging van den nieu wen koning, bestaat niet uit drie, doch uit de 5 volgende leden, t. w. de heereiï: j Beernaert, minister van Staat, buitengewoon gezant; generaal graaf Du Chastel Andelot de la Howarderie, commandant der le brigade ca valerie en adjudant-henorair der Koningin; baron de Trannoy werkzaam aan het ministerie van Buibenlandsohe Zaken te Brussel; baron d'Hoog- vorst, baron Snoy, 2e luitenant van het le reg. lanciers. 1 Voor het hoofd en de leden der missie zijn apartementen beschikbaar gesteld in het Hotel den Ouden Doelen, te 's-Gravenhage. Staatscommissie werkloosheid. Binnenkort zullen door de Staatscommissie over de werkloosheid vragenlijsten verzonden worden voor een uitvoerig onderzoek naar den omvang en de oorzaken der werkloosheid in alle bedrijfs takken over de laatste vijf jaren. Die vragenlijsten zullen worden gericht aan Kamers van Koophan del, Kamers van Arbeid, vereenigingen van werk gevers, vakverenigingen, algemeene werklieden- vereenigingen en verder aan alle vereenigingen, commissies en comité's, die zich met werkloosheid bezighouden of daarmee in aanraking komen. De commissie is er van overtuigd, dat dit onder zoek slechts dan. resultaat zal hebben, wanneer zoowel werkgevers, arbeiders als belangstellen den hunnen steun verleenen ter verkrijging van juiste kennis der feitelijke toestanden. j Om de goede invulling der vragenlijsten te bevorderen is het bureau der commissie versterkt met 8 adjunct-secretarissen, die voor schriftelijke maar ook voor mondelinge inlichtingen ter be schikking staan. Daar "het wel niet mogelijk is 'allen te bereiken, die in s taat en bereid zqn om de Staatscommissie voor te lichten, stelt zij het op prijs, dat ieder, (die gegevens heeft, doch geen vragenlijst ont ving, aan het bureau een lijst aanvraagt. 'Vooral geldt dit voor de vereenigingen, com missies en comité's voor werkverschaffing of het verleenen van hulp bij werkloosheid. Opgave der pressen van de besturen aan het bureau der Staatscommissie Nieuwe Uitleg nó. 12 te 's-Gra venhage, wordt gaarne tegemoet gezien. Technisch beheer Landsdrukkerij. Bij beschikking van den minister van Binneh- landsche Zaken: le. is ingesteld eene commissie, welke licht zal hebben te verspreiden over de vraag, of het technisch beheer aan de algemeene landsdruk kerij met gepaste zuinigheid wordt gevoerd; 2e. zijn benoemd, tot lid en voorzitter van voornoemde commissie, de heer jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, te 's-Graven hage, lid van de Tweede Kamer der Staten- Genefaal; tot leden de heeren: K. ter Laan, te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; f Aug. Belinfante Jr., te 's-Gravenhage, admi nistrateur bij het departement van Binnenland- sche Zakeni D. A. Daamen, uitgever, te 's-Gravenhage; E. J. de Groot, tei Amsterdam, hoofd der stadsdrukkerij aldaarr F. J. A. M. Wierdels, te Amsterdam, directeur van de electrische drukkerij ,,'t Kasteel van Am- stel" (naamlooze vennootschap dagblad en druk kerij „De Tijd"); I 1 B. C. E. Zwart, te Amsterdam, directeur der Amsterdamsohe Boek- en Steendrukkerij, voor heen Ellerman Harms en Co., en lid van den gemeenteraad van Amsterdam; f tot secretaris, de heer jhr. mr. H. A. M. van Asöh van Wijck, te 's-Gravenhage, adjunct-com mies bij het departement van Binnenlandsche Zaken. i (St.-Ct.) De Brusselsche Tentoonstelling. 'Volgens ingewonnen inlichtingen is van het bericht in Belgische bladen over een bezoek van Koningin Wilhelmina aan de Brusselsche tentoon stelling, geenerlei bevestiging ontvangen. Luidens door den commissaris-generaal ontvan gen officieede mededeeling is de opening der tentoonstelling vastgesteld op 23 April a. s. Wegen-aanleg. Voor belangstellenden in het internationaal con gres voor den wegen-aanleg, dat tijdens dé ten toonstelling gehouden wordt, zijn aan het bureau van den regeeringscommissaris op het Plein pros pectussen verkrijgbaar. Den Haag—Voorburg. Door sommige leden der Eerste Kamer werd, bij de behandeling der Waterstaatsbegrooting voor 1910, gewezen op de wenschelijkheid, dat spoedige totstandkoming van een electrische tramverhin- d'ing tusschen Den Haag en Voorburg door den Minister worde bevorderd. Het kwam hun voor, dat het hem niet moeilijk zou vallen, om waar het blijkens hetgeen Z. Exc. in de Tweede Kamer heeft medegedeeld slechts gaat om de vraag door wie die lijn zal gebouwd worden en hoe daarbij met de verkeersbelangen van de tus schen Voorburg en Leiden gelegen dorpen reke ning zal wonden gehouden de belanghebbenden tot elkander te brengen en zoodoende den spoe- digen aanleg van deze gewenschte verbinding te verzekeren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Januari 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.1 te Valentia. Laagste barometerstand 751.7 te Wis by. Verwachting tot den avond van 23 Januari: meest matige noordwestelijke wind, veranderlijk, waarscbqnljjk sneeuwbuien, zelfde temperatuur. Sneeuwruimen Heden zijn door de gemeente-reiniging alhier vier-en-tachtig loss© werklieden aangenomen voor het ruimen van sneeuw. S. 0. V. Naar men ons mededeelt, bestaat het plan bq bet Bestuur der S. O. V. opnieuw een proef te nemen met het geven van tooneel-voorstellingen voor de leden. Handelsbeweging. De volgende staten geven een overzicht der in het jaar 1909 hier aangevoerde hoeveelheid graan vergeleken met 1908 en 1907. Granen per zeeschip aangevoerd 1909. 1908. 1908. Gerst 790 last 825 last 435 last- Rogge 193 j» 54 Lijnzaad 37 700 430 Tarwe v 275 Te zamen 1020 last. 1579 last. 1140 last. Granen per Riviervaartuig van elders aangevoerd; 1909. 1908. 1907 Gerst 7205 last 8714 last 11050 last. Rogge 5442 6346 6560 Mais 5453 5610 6630 Tarwe 260 Te zamen 18100 last. 20670 last. 24500 last. In het geheel aangevoerd per zee- en rivier- tuig respectievelijk 1909. 1908. 1907. 19120 last 22249 last 25640 last. Van den totalen aanvoer van 19120 last werd slechts 700 last voor Schiedamsche importeurs per zeeschip aangebracht. De aanvoer der verschillende graansoorten voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt 1909. 1908. 1907. Gerst per zeeschip 193 last 825 last 435 last rivierv.t. v. elders 7205 8714 11050 Te zamen 7995 last 9539 last 11485 last. Rogge per zeeschip 193 last 54 last nihil last- j rivierv.t. v. elders 5442 t 6346 6560 Te zamen 5635 last 6400 last 6560 last. Mais per zeeschip nihil last. nihil last. nihil last. j rivierv.t. v. elders 5453 s 5610 6630 Steenkolen. In 1909 werden er alhier per zeeboot uit zee aangevoerd 53 ladingen gas- en stoomkolen tegen 73 ladrngen in 1908, en 92 ladmgen in 1907. De uit die zeebooten geloste hoeveelheid steen kolen bedroeg 78000 ton, tegen 116.500 ton in 1908, en 165.000 ton in 1907. Van de per zeeboot hier aangevoerde hoeveelheid Eogelsche steenkolen was 3000 ton voor hier be stemd, en werd 75000 ton transito overgeladen voor elders bestemd, terwijl m 1908 6500 ton voor hier bestemd en 110.000 ton transito, en in 1907 8500 ton voor hier bestemd, en 156.500 ton tran sito voor elders bestemd was. Hout. Met houtladingen kwamen hier in 1909 uit zee binnen 3 stoomschepen te zamen aanvoerende 7966 Ms netto gezaagd hout, tegen 3 stoomschepen en 1 zeilschip met 7485 M8 netto gezaagd hout in 1908. UIT ROTTERDAM. B. en W. hebben onder dagteekening van 20 Januari j.l. bq den Raad het voorstel ingediend om aan de Naaml. Venn, «Industrieele Maatschappij van F. J. Stuleruejjer Co." te Breda een per ceel grond te verkoopen aan het oostelqk eind der Maashaven, Z.Z., ter grootte van pl.m. 3200 M2., zulks tegen f 20 per M2. Op dat terrein wil ge noemde Maatschappij een etablissement stichten met graansilo's. B. en W. raden ten sterkste aan tot den ver koop over te gaan, daar de plannen van gegadig de zullen leiden tot bevordering van den bloei van de haven door de toeneming van den graaninvoer. De Maatschappij is tevens voornemens op den aan te koopen grond een inrichting te bouwen tot het reinigen van graan en een tot het drogen en verbeteren van graan, dat in vochtigen toestand is aangevoerd en zeer in waarde achteruitgaat, indien niet aanstonds een doelmatige behandeling wordt toegepast. Men meldt uit Rotterdam Gisterenavond te halfelf brak brand uit in een der vertrekken van de directeurswoning van het Casino Variéié aan den Coolsiogel, waar juist pauze was. Het gerucut drong spoedig door en dadelijk stormde het publiek naar de uitgangen, terwql van alle kanten de spuiten kwamen aan gerukt. Brandwachts en spuitgasten bluschten den brand minimaxen en eigen middelen. De paniek was door den directeur spoedig tot bedaren gebracht. Hevige aardbeving. Men seint ons heden uit Utrecht Hedenmorgen om 8 uur 53 min. (Greenwichtqd) hebben de seismografen van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt een zeer sterke aard beving geregistreerd. Het epicentrum ligt in Zuid-Italië, afstand 1600 K. M. van De Bildt. De diagrammen waren ongeveer even groot als op 28 December 1908 (de ramp te Messina). Inval in een speelhuis. Uit Den 'Haag wordt ons geseind: 1 Jleden js door de politie een inval gedaan in de „Sportingclub international". Door de politie zijn verscheidene personen gearresteerd, waar onder vrouwelijke en mannelijke vreemdelingen. Er is procesverbaal tegen eenigen opgemaakt, terwijl verschillende vreemdelingen over de grens zullen worden gezet. Het huis Wordt thans door de politie bewaakt. Brand. Men seint ons uit Heerlen: Hedennacht brandde het confectiemagazijn van de firma Wolf alhier totaal uit. De bewoners werden met moeite gered. De schade bedraagt f 25.000 en wordt door verzekering gedekt. Levensgevaarlijk gewond. (Men seint ons uit Echt: Naar de Roermondsche gevangenis zqn twee arbeiders, hier woonachtig, overgebracht, als vei;-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2