Stad*- en westelijk Nieuws. ttemengd Nieuw». werden 3704 kinderen geboren het aantal der kinderen, die katholiek zijn, bedraagt 1995, of bjjna 54 pCt. Bedenkingen tegen de Bakkerswet. Het Bakkers-Comité heeft een boekwerk uitge. geven vol bedenkingen tegen het ontwerp tot beperking van den nachtarbeid in bakkerijen. Een der hoofdstukken bevat een uiteenzetting van de bezwaren der patroons, der brood-depothouders en der broodbezorgers over het wetsontwerp, maar ook de andere hoofdstukken behelzen talrijke grie ven tegen het ontwerp van wet van minister Talma. Ook het ingediende wetsontwerp nogens de Bakkersraden moet het ontgelden aan het eind van het werk, dat geheel overeenkomstig het oude standpunt van het Bakkers-Comité, weinig heil verwacht van wettelijke bemoeiingen in de bakke rjj, zooals de regeering deze wil in practjjk bren gen door hare ontwerpen. De 30 pet. additioneele rechten. De Vrijmoedige ontleent aan het officieuse blad El Universal van Caracas, «dat geenszins gegrond is het gerucht aldaar verspreid alsof de Venezo laanscbe regeering zich bezig zou houden met de kwestie der 30 pet. additioneele rechten op goe deren afkomstig van de Antillen. «Sedert lamen tijd staat het inderdaad vast dat de Regeering geen enkelen grond vindt om deze zaak te overwegen en wjj kunnen er bijvoegen, dat het niet op haren weg ligt, noch van hare bevoegdheid is, eenige wijziging in te voeren, die in strijd zou zqn met het algemeen belang. Meer nog, die additioneele recnien vloeien voort uit'een wet van de Republiek, welke het haar pllcnt is na te leven; baar bevoegdheden als uit voerende macht veroorloven haar niet anders te handelen Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. In een plechtige samenkomst in de versierde bovenzaal van bet Concmnuis, te Groningen, is Vrquagavond, in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden en zque familieleden, uit alle deelen des lands, jnr. mr. A. F. de Savornin Loh man, lid oer Tweede Kamer, gehuldigd. Er nad zien daartoe een commissie gevormd bestaande uit de heerends. Pierson, prof. Van Rnqn, en A. W. Spiering, allen te Groningen Eere voorzitter was jhi. mr. O Q. v. Swinderen, president der reentbank, te Groningen, ln de eerste plaats werd het woord gevoerd door den voorzitter der commissie, ds. Pierson, die den heer Lobman, namens al oe aanwezigen, zeel narteiqk welkom beetle en die bet een bij zonder vuorrtcnt van zijn leven noemde, dat bjj den beer Lonman, zoolang, reeds 40 jaren, heeft gekend. Daarna voerden nog het woord de heeren Spiering, prof. Vaa Rnjja, Eveahuis en Van Swinderea, welke laatste den beer Lobman een pracbugen fauteuil, alsmede een zeer fraai album met opdracht aanbood. Vervolgens spraken nog de heeren J C. Wirtz» schoolopziener te Winiscboteu, Schouten en A. Zijlstra, redacteur der «N. P. Gr. Crt." Nog sprak de heer Hornan, hoofd van een Chris telijke school te Ten Boer. Jnr Van Swinderen, overhandige met eenige toepasselqae woorden de caoeaux. De verschillende sprekers daokieo God voor de groote gave, in Lohman aan land en volk geschonken. De heer De Sarvornin Lohman gaf een schets van zijn persooolijk leven, waarin bjj ook wees op den gewichugen arbeid van dr. Kuyper. De samenkomst kenmerkte zich door zeldzame hartelijkheid en eenheid van geest en zin. Teylers stichting. Directeuren van Trylers Stichting, te Haarlem, hebben tot curator van het natuurkundig labora torium der stichting benoemd dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en tot conservator jhr. dr. G J. Elias, assistent aan het Bosscha laboratorium van prof. dr. H. du Bois te Berlijn. In verband met deze benoemingen zul len de hulpmiddelen van het laboratorium worden vermeerderd het wordt hoofdzakelijk voor onder zoekingen, op het gebied van electricitsitsleer en optica ingericht, en men heeft hoop, dat na den noodigen iqd van voorbereidiog ook andereD, zij het ook in beperkte mate, er gebruik van zullen kunnen maken. Bovendien bestaat het voornemen, de werkzaamheid der stichtiog uit te breiden door voordrachten en cursussen, hetzij door den curator en den conservator, hetzij door andere daartoe uit te noodigen sprekers te geven en bestemd voor toehoorders, die met het oog op hunne studie of hunne maatschappelijke werkzaamheid in de uit komsten oer natuurwetenschap, in het bijzonder der namurkunde, belang stellen. De curator zal het op prq- stellen, zoo wenscoen dienaangaande hem worden kenbaar gemaakt. Lie Archives du Mu-ée Teyler blijven met eenige wijziging in ïnrichuog en strekking bestaan. Prof. Lorentz zal de betrekking van curator tegelqk met het hoogleeraarsambt aan de Leidsche Universiteit bekleeden. (O. H. Ct.) De directeur van gemeente-werken achtte het wenscheljjk dat dezelfde maatregel zou worden toegepast op de Ruïne (z.g. Romaansche kapel), in welker omgeving het Valkhof-niveau vele jaren terng in de vorige eeuw ook ruim 1 M. werd ver hoogd de vloer van de kapel zou ongeveer 1£M. lager hebben gelegen dan het grasveld vóór de Ruïne. De plaatselijke commissie voor gedenkstukken van geschiedenis en kunst, over het denkbeeld van den directeur gehoord, adviseerde tot uitvoering waartoe nu B en W. het voorstel deden, dat in de heden-namiddag gehouden raadsvergadering werd aangenomen, met 18 tegen 6 stemmen. In zqn in 1909 verschenen werk over «Oud Njjraegen's ker ken, kloosters, gasthuizen, enz.", schrijft de heer Van Schevichaven, gemeente archivaris, dat de Ruïne thans nagenoeg algemeen wordt erkend als de apsis van een kerkje, gebouwd door Barbarossa, omstreeks 1157. Nadat dit kerkje, waarschijnlijk tijdens de verbouwingen van den Burcht door de gemalin van Hertog Arnold in 1450 —1453 aange bracht, gehecht was aan den nieuwen vleu gel, die van N. naar Z. liep, schijnen er geen kerkdiensten meer gedaan te zijn. ihulp, ten goede, maar kan gee'n nieuwe natuur in ons geven. f Men moet daarom niet te veel oordeelen naar het uiterlijke, omdat er zooveel in het verborgene geschiedt, zoowel goed als kiwaad. Spr. eindigt met het woord van den Franschen schrijver de Montatembert„reeds twintig eeu|w|en wordt de Kerk aangevallen, doch haar schoonste wrake is steeds te bidden voor hare vervolgers, de schoonste overwinning, dat zij tot nu toe alle tegenstanders overleeft heeft", (applaus). De voorzitter, den eerw. spreker hartelijk dank zeggend voor deze leerrijke rede, sprak den wensch uit, kapelaan Vinck nog meermalen in oins midden te zien. Hierna sloot, hij de vergadering met gebed, waarmede zij ook geopend was. Valkhof. Uit Nqmegen meldt men dd. Zaterdag Eenige jaren geleden werd de achthoekige Karo lingische kapel op bet Hot rondom en van binnen onigraveD, opdat bet mum wei k beter tegen vocht zou zqn beschermd. Ook won net monument er door in aanzien. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Januari 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 764.6 te Horta. Laagste barometerstand 729.2 te Malenhead. Verwachting tot den avond van 25 Januari: krachtige stormachtige zuidelijke wind tot weste lijke wind, meest betrokken, regen, warmer. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie portemonnaie inhoudende penningen, sleutel, porte monnaie inhoudende eenig geld en beleen briefjes. Terug te bekomen aan de volgende adressen: ring en manchetknoop. Grams, Grotbaan 51 roeiboot, De Graaf, boschwachter, Westfranken- landsche dijk; lap katoen, v. Es, Zalmstraat 12; portemonnaie inhoudende eenig geld, v. d. Tempel, Oostsingel 124; hondenhalsband met penning, Groenewegen, Hoogstraat 18zweep, Solleveld, Groenelaan 84. JubiléDr. Liezenberg. Zaterdag avond is in de groote zaal der S O. V. het jubilé van dr. Liezenberg, rector van het Gymnasium alhier, nog eens herdacht door het geven van een feestavond te zijner eer. Opgevoerd werd het bljjspel in 4 bedrijven «We reldstad", hetwelk bijzonder veel succes had. Aan mevrouw Liezenberg werd bjj den aanvang van den avond een sierlijke bouquet aangeboden. De heer mr. M. M. van Velzen, oud-leerling van het Gymnasium, hield tot den jubilaris een korte toespraak. Een zeer geanimeerd bal besloot het feest. „Schiedam Vooruit". Wq herinneren ook te dezer plaatse nog aan de vergadering van «Schiedam Vooruit", welke heden (MaaDdag)avond 8 ure, in bet gebouw der Spoeling VereenigiDg alhier wordt gehouden. Zooals men weet, komt in deze vergadering het voorstel van het bestuur tot ontbinding der ver- eeniging aan de orde. Bij Kén. besluit van 21 dezer is aan den reserve-eerste-luitenant C. M. Beukers, van het 7de regiment infanterie, op "het daartoe door helm gedaan verzoek, gerekend van 16 December 1909, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Sociale Cursus „St. Thomas van Aquino." Men verzoekt ons het volgende te plaatsein: Vrijdag 21 Januari trad in de vergadering van bovengenoemden cursus de weleerlw- heer M. Th. Vinck, kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekeri^ iaJs spreker op met het onderwerp„Geloofs- verdediging". Tegenstanders van ons geloof zijn zij, aldus begon spr., die beweren dat de godsdienst voor den mensch niet noodzakelijk is. Deze stelling is op de eerste plaats valsch. Men moet natuurlijk niet beweren dat een christen volmaakt moet zijn. Een ongeloovige kan zeer zeker goed lieven; hij kan behulpzaam, billijk, rechtvaardig en zedelijk zijn, maar men moet niet van hem vragen de knie voor God te buigen, door de deugden van nederigheid, oprechtheid en gehoorzaamheid te beoefenen, want daartoe mist de ongeloovige juist de innerlijke kracht, die de christenen aanzetten deze deugden wel in praktijk te brengen. Spr. meent hiermede alreeds te kunnen bewijzen dat een christen ver boven een ongeloovige staat. (Werkelijk overtuigd ongeloovigen zijn er bijna niet; zij die zeggen het te zijn, zijn meestal bluffers of het komt voort uit onverschilligheid) en gemakzucht. Wanneer men de twee massa's, de gezamenlijke christenen en de gezamenlijke ongeloovigen, te genover elkander stelt, dan komt men tot de conclusie dat de godsdienst wel degelijk van goe den invloed is, dus ook noodzakelijk. Verder beweren de tegenstanders van den gods dienst dat de christenen toch niet beter zijn dan de ongeloovigen. Deze vraag beantwoordt spr. met te wijzen op de goede zeden. Stelt op dit punt wederom de twee massa's tegenover elkaar en men moet erkennen, dat het oordeel ten gunste der christenen moet zijn. In verband hiermede wijst spr. op het gebruik van de statistieken, om daarmede te bewijzen dat de Katholieken veel slechter zijn dan de onge loovigen. Neemt men b.V. de statistieken omtrent de veroordetelingen voor de rechtbank, dan onder vindt men dat er zeer vele Katholieken genoemd worden, zoodat een tegenstander al spoedig met een oordeel klaar is en beweert dat de katholiek© godsdienst voor de menschen slecht is. Stelt men. daartegenover echter de vraag, hoeveel van die veroordeelde Katholieken op het oogenblik. van hun veroordeeling praktizeerend katholiek waren, dan komt men spoedig tot beter inzicht. Ten slotte behandelt spr. de publieke opinie. Men spot met de Katholieken, omdat men den' moed niet bezit hen na te volgen in hun levens wandel. (Men belastert hen in het algemeen, Omdat er tepkele Katholieken zijn die den verkeerden! weg opgaan. Christendom en christenen zijin twee afzonder lijke zaken, als zoodanig moet men de slechte christenen beoordeelen; het gaat dus niet op te zeggen, dat als er slechte christenen zijn, daarom het geheele christendom slecht is. De godsdienst komt onze slechte neiging te Door den Commissaris der Konin gin in deze Provincie is benoemd tot lid der Ge zondheidscommissie alhier, de heer J. A. Evers, apotheker alhier. Btj de politie zijn te bevragen 3 honden een soort foxterrier, zwart met wit, reu een dito wit met bruin, reu, en een zwartharige poedel, reu, met lederen halsband. Binnen 2 X ^4 uur niet afgehaald door den eigenaar, worden de hondm afgemaakt. Heden-morgen in de vroegte is door de politie aangehouden zei ere H., ais verdacht van diefstal van kippen uit een tuin aan de Nieuwe Haven alhier. Heden-morgen is aangehouden zekere K. N., in het «Alg. Politieblad" gesigna leerd voor twee vonnissen, ieder van f 12, subs. 2X3 dagen hechtenis. Daar de man bjj verstek vero rdesld was, is bjj, na verzet tegen zjjne aanhouding ontslagen. UIT VLAARDINGEN. Bjj de rjj ks veld wacht is aangifte gedaan dat alhier bjj verschillende personen kippen en konjj nen zjjn ontvreemd. den tegen de speelclubs in de residentie, heeft de recherche der politie alhier in den afgeloopen nacht een inval gedaan in de bekende inrichting aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen, ge naamd „Sportingclub-international, (Mouton Daum c. :s.) Ten I1/4 meldden de hoofdinspecteur, chef der recherche, de heer Aaltisz, en de inspecteurs der recherche, de heereu Vogelenzang en Misset, ver gezeld van een aantal politie-agenten in uniform zich alleronverwachtst ditmaal waren de hou ders van de z.g. club niet op dit bezoek voor bereid daar aan, echter niet om te comsta- teeren of er gelegenheid tot hazardspel wordt gegeven, doch eenvoudig om vast te stellen of zich, in ©en huis waar men gelagen zet, pa bezetten tijd bezoekers bevonden, terwijl de bur gemeester geen vergunning heeft gegeven om later geopend te blijven. Nu, een dertigtal van die te late gasten werden er aangetroffen of liever, zooals nader zal blij ken, overal opgezocht. Want de heeren der re cherche, die, gewapend met een bevel tot binnen treden der inrichting, door den burgemeester ex artikel 54 der drankwet afgegeven, hoorden in de vestibule, nadat de komst der politie was aangekondigd, het geraas verbonden aan een. alge meen sauve qui peut, veel gestommel, verschuiven van tafels enz. enz. Maar de bieer Aaltz bleef met zjjn. mannen, kalm beneden, waar 't hier immers niet ging om het vaststelten van uitoefening van hazard spel. 1 Miet des te meer gestrengheid werd echter de handhaving van de drankwet en van de bepalingen op het sluitingsuur ter hand genomen. Iedereen! die als bezoeker aangetroffen werd, kreeg pro- ces-verbaal, en zoo moesten een aantal mannelijke en vrouwelijke bezoekers, meerendeels te 's-Gra- venhage en Scheveningen vertoevende vreemd- lingen, maar ook stadgenooten, hun naam enz. opgeven. 1 J, Doch hiermede niet tevreden doorzocht de po litie, die den voorzorgsmaatregel had genomen), alvorens binnen te treden posten vóór en achter het huis uit te zetten, zoodat eT niemand uit kon, de geheele z.g. sociëteit. En toen kwamen de wiegkruipers aan de beurt. Een werd gehaald uit een hoek op een zolder kamer, waar hij weggedoken zat. Een ander had zich verborgen op een privaat, nadat hij 't licht had uitgedraaid. Geen hoekje bleef ondoorzocht en toen het geheele stel overtreders en overtrèéd- sters compleet was, en geverbaliseerd, kregen alten van de politie eenvoudig last de inrichting te verlaten. Uitsluitend de houders van de in richting en eenig personeel waaronder 6 be- roepscroupiers werden aangetroffen mochten blijven, het restant werd op straat gezet. Onmid dellijk daarna plaatste die heer Aaltz een dubbel post voor de deur, met strenge instructie niet alteen dezen nacht, maar ook verdere nachten na het voor koffiehuizen, tapperijen en "huizen waar men gelagen zet, geldende sluitingsuur, zijnde een half uur na middernacht, niemand meer in de z.g. sociëteit toe te laten. Deze dubbelpost blijft gehandhaafd totdat der politie overtuigend zal zijn gebleken dat de wets- en verordenings bepalingen worden nagekomen. Hieraan kan worden toegevoegd dat de politie evenzeer met groote gestrengheid zal optreden te'gen de vreemdelingen, die in dergelijke schijn- societeiten worden aangetroffen. Reeds heden zul ten zeer vermoedelijk eenige der in de Sporting- club aangetroffen vreemdelingen over de gren zen worden gezet. Achterstand in civiele zaken. Als een staaltje van den achterstand in civiele zaken aan het gerechtshof te 's-Gravenhage, deelt men aan het N. v. d. D. mede, dat het door mr. De Brauw aangevraagde en toegestane pleidooi in za ke het bestuur der voormalige boterfabriek Luc- tor et Emergo te Zonnemaire, en de Zierikzeesche Commandietkas, tbans is toegezegd op 7 Sept, 1910. Dan is deze zaak ongeveer negen jaren aan bangig. Verbod van verdunde melk. Naar de Tel. verneemt, bestaat ten stadhuize te Amsterdam het plan bepalingen te te ontwerpen, strekkende, om het verdunnen van melk, voor den verkoop bestemd, te verbieden. Het doel is, den verbruiker te beschermen tegen bedrog van de zjjde van den sljjter. De moeiljjkheid zal natuurlijk zjjn een formulee ring te vinden, waardoor rekening wordt gehou den met de uitzonderingen, ten aanzien van kinder* melk en tevens ontduikingen voorkomen worden, Het mes. Naar Zulphen is overgebracht ze- N., uit Groesbeek, die iemand te Winterswjjk le vensgevaarlijk met een mes gestoken heelt. Overleden. Vrijdagmiddag is de weduwe L., te Smitshoek, onder de gemeente Barendrecht, overleden, tengevolge van de mishandeling, waar van haar zoon wordt verdacht, die in de gevange nis te Dordrecht is opgesloten. Het ljjk der vrouw is gisteren naar Dordrecht overgebracht om te worden beschouwd. Inval in eeti speelhol. Aan de „N. R. Crt." wordt uit Den Haag gemeld aangaande den in ons vorig nummer vermelden inval in een speelhol Geheel in de lijn van haar vaste voornemen waarvan in de laatste tjjden dan ook herhaaldelijk gebleken is om ten krachtdadigste op te tre- Faillissementen in de diamant-in dustrie. De optimistische stemming, die gedu rende de laatste maanden den diamanthandel beheerscht, zal door onderstaande Jobstqdigen waarschijnlijk aanmerkelijk worden beïnvloed. De sedert jaren gevestigde en alom gunstig bekende juweliersfirma Cberster Billings Sons te New-York is failliet en bjj haar faillissement zjjn eenige groote Amsterdamsche juweliersfirma's voor beduidende bedragen betrokken. Nauwelijks was dit bericht in den loop van Zaterdag bekend, of een andere onheilstijding werd uit het land van de sterren en strepen gemeld. Ook in Chicago heeft nl. een der grootste juweliersfirma's hare betalingen gestaakt. Haar passief moet niet minder dan een half millioen dollar bedragen. In dit laatste faillissement zjjn in hoofdzaak betrokken bekende Amerikaansche diamant-impor teurs, die geregeld hier ter stede hun inkoopeu deden. Deze beide, voor den diamanthandel zoo betreu renswaardige gebeurtenissen, welke niemand heeft kunnen voorzien, stemmen in elk geval tot groote voorzichtigheid en wjjs beleid in den handel, waarin vooral het groot crediet zulk een voorname rol vervult. (Tel.) 'Aankoop gronden door de Staats spoor. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, zijn de hiuizen, fabrieksgebouwen en gronden),, toebehoorende aan de heeren Gebr. Bisdom, te Eindhoven, voor de som van f116.000 verkocht aan de Staatsspoor, voor uitbreiding emplacement en nieuwe goederenbureaux aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2