V er ko o ping. rietslak WMOF&mn, AFSLAG Verkooping. JAM A worn P. J. VAN DER SMAN, SCHOONMAAK. Schoorsteenveger UW- tl COMMUNIEFEESTEN S. C. TAN WAALWIJK TAN DOORN, een Heerenhuis, o' HET ata voor ie Scloanaal ia REUZENVOORRAAD Spazen ea Zeeiea RECLAME WERKRORSTELS a 15 cents. Iets nieaws, iat alles overtreft Stoom verffabriek. Vraagt voor Uw en BON-BONS, Kerknieuws. Openbare Yrij willige Woonhuis, Woonhuis, in. Een Heeren huis, iv. Een Pakhuis en Erve, v Een Winkel- en Woonhuis, Openbare Vrij willige Heerenhuis ii. Een huis en erf in. Een huis en erf iv. Een huis en erf v. Een huis en erf vi Een huis en erf vil Een huis en erf Huizen en erve, x. Een Pakhuis 'liAnfl'lilfF 1/1 Boerenjongens f 1.10i Het terug 112 -0.60 1/1 Boerenmeisjes- 1.201 voor den 112 Advocaat f 1.35 p. tl. tOTOg - 1.15 - «1 ledise P. J. VAN DER SMAN, is Lange Haven 3S. Ook verkrijgbaar in kistje^ van 1 en 3 kilo. 25 ets». 25 ets op Velgen, Frames, Spraken en andere onderdeden. Geoefendheid onnoodig. Droogt binnen 12 uur, wordt steenhard en heeft eenen prachtigen Email- glans in doosjes a 25 cents bij Korte Dam no. 3. Sa ct». SS ets. op Zaterdag 9 April 1910, staande in veiling: in het openhaar verkoopen Tuinlaan, ■0.65 - 0.60 1/2 Groote Markt 35. Vernissen, Kwasten, Penseelen enz., B. OTTOLUïl» BROKKSVKLD het dorp geen groot lokaal tot zijne beschikking i had, zou de danspartij gehouden worden in een schuur van den herberg, die sedert 1856 voor dat doel werd gebruikt. De schuur werd voor de gelegenheid in orde gébracht. Het strooien dak werd met. droog riet opgelapt, de wanden met slingers kunstbloemen en papieren versieringen getooid. Van een danspartij van het vorige jaar waren er langs de wanden hog droge takken blij ven hangen, die niet weggenomen werden. Voor verlichting dienden vijf petroleumlampen en een aantal papieren lampions met kaarsen. Men had moeilijk meer brandbare stoffen in de bouwvallige met stroo en riet gedekte houten schuur kunnen ophoopen. De overheid werd om vergunning gevraagd en deze werd verleend (zonder dat men de moeite nam, de schuur eens op te nemen). Aan de groot ste lichtzinnigheid maakten zich echter de jon gens schuldig, die de groote koetspoort van de schuur met planken dichtspijkerden, oim te be letten, dat niet-betalenden zich onder de gasten mengden. Het intreegeld bedroeg een kroon, klei ne kinderen en niet-dansetade menscheh hadden vrijen toegang. Mem schat, dat er op het oogenblik, dat de brand uitbrak, in de schuur tusschen de 600 en 700 menschen aanwezig waren. 's Middags had de jeugd van het dorp en van de naburige gemeenten nog een godsdienstoefe ning in de hervormde kerk bijgewoond. De dans partij begon om zeven uur 's avonds. Om half negen bemerkten de dansers plotseling, dat een papieren lampion in brand was gevlogen. Dat kwam wel meer voor. Gewoonlijk klommen dan de borsten op eikaars schouder en haakten de brandende lampions af. Ditmaal trachtte een sol daat, die met verlof over was, de lampion met zijn sabel naar beneden te slaan. Daarbij stiet hij het brandende papier tegen de als versiering aan gebrachte dorre takken, die in een oogwenk vuur vatte. In enkele oogenblikken stond de schuur aan alle kanten in brand. Er ontstond een vree- selijke paniek. De meeste aanwezigen trachtten door den uitgang van een meter breed in een der hoeken, die vrij was gebleven, een heen komen te zoeken. In het ontzettende gedrang slaagde er echter alleen de minderheid in, om naar buiten te komen. Toen de menigte zich aan den uitgang steeds meer ophoopte, raakten vrouwen en kinderen onder den voet. Van het brandende strooien dak vielen voortdurend bran dende stroowisschen op de gasten neer, waaraan de kleeren van de meisjes vlam vatten. Eèn dikke walm vulde de ruimte en overal weerklonken hartverscheurende hulp- en pijnkreten. Een deel van de aanwezigen had beproefd, de dichtge spijkerde koetspoort open te krijgen. Voor den. druk van wel tweehonderd wanhopige menschen bezweek ten slotte niet alleen de poort, maar de heele bouwvallige zijwand. Een aantal menschen renden door de opening haar buiten, maar wer den dadelijk daarop door de opdringende, ten deele in brand staande menschen op den grond geworpen, zoodat er een heele wal van menschen- lijven ontstond. Velen liepen met brandende klee ren weg en zakten midden in het veld ineèn, waar men hunne verkoolde lijken vond. In èen kwartier lhad het vreeseljjke onheil zich afgespeeld. De gemeente Oekoèrito is als uitgestorven. Er zjjn huizen waar niemand het leven er afgebracht heeft. In andere gezinnen zijn zes tot acht men schen dood en is alleen een oude grootmoeder of een zuigeling overgebleven en er is in het heele dorp geen huis, waar men niet den een of anderen döode betreurt. Het ongeluk, dat tot Je ijselijkste van de laat ste twintig, dertig jaar behoort, heeft allerwegen deelneming en ontzetting gewekt en men verlangt algemeen een scherper toezicht van overheidswege voor zulke bijeenkomsten. Maar er valt helaas niet op te rekenen, dat Je gruwelijke gebeurtenis de menschen voorzichtiger zal maken. Te Totfalu, een gemeente bij Oekoerito, is namelijk den dag na de ramp een danspartij onder dergelijke omstan digheden, ook in een zeer brandbare schuur, ge houden, zonder dat cle jongens en meisjes zich hun pleizier lieten bederven. j Ongelukken. De timmerman A. Hukkelintg uit Nieuwkoop, 4 ie deze week door een auto mobiel onder de gemeente Véldhuizen, is aange reden, is gisteren in het ziekenhuis te Utrecht overleden. Hij was gehuwd en heeft 3 kinderen. Uit Ambt Delden wordt aan de „Zw. Ct" gemeld, dat de 70-jarige landbouwer G. J. ten Pierik op Zeldam Maandagmiddag 1.1. een zoo hevigen trap van zijn paard tegen het oihderlijf heeft gekregen, dat hij gisteren aan dè gevolgen daarvan overleden is. Vergaan. Op de noordkust van Portugal is een visschersboot vergaan. Twaalf opvarenden zijn verdronken. Broederschap ter eere Tan Onze Lieve Vrouw ter Nood. (Men verzoekt ons plaatsing vart het volgende: De commissie die indertijd door den Bisschop Van Haarlem werd ingesteld, om de kapel, die eertijds bestond op de bedevaartsplek van O. L. V. ter nood, „Weder op te bouwen en' de devo tie tot O. L. V. ter Nood te herstellen en te vér- Spreiden", gaat met het volbrengen harer opge legde taak, onder een zichtbaren zegen Gods, steeds verder en verder. Velleden jaar wend, na veel zorgen en bekom mering, ide kapel gebouwd en ingewijd; eene ka pel, die in alles weliswaar het karakter vertoont van een voorloopigen bouw, maar die toch in staat is om de toegestroomde pelgrims tegen heete zomerdagen te beschutten of tégen mogelijke wind en regenslagen te beveiligen. Daarbij hebben zich, met het vooruitzicht op de kapel, en wegens het nu reeds voortdurend bezoek en het komen van menige bedevaart, ter plaatse meerdere perso nen gevestigd, om in hunne net ingerichte hui zen den pelgrims de noodige verkwikking te be reiden. „Onze lieve Vrouw ter Nood," blijkt waarlijk als bedevaartplaats eene toekomst te he'bben. En nu, ten einde aan het verlangen der pél- grims te voldoen, heeft de Bisschop van Haar lem, op eerbiedig verzoek dér commissie, veror deningen voor een Broederschap ter eere van O. L. V. ter Nood vastgesteld, onder toeken ning van geestelijke gunsten, doch tevens met het plan om, wanneer een voldoend aantal broe derschappen bestaan zal, pogingen aan te wen den om ook van den H. Stoel aflaten en gunsten te verkrijgen. Zoo zullen oök de leden van een te stichteh broederschap, die aanvankelijk weinig zijn in het getal, en aizoo niet in staat eene bedevaart té ondernemen, zich te gemakkelijker met het broe derschap eener buurtparochie kunnen vereenigen en gezamenlijk de reis naar Heilo aanvaar den. De commissie heeft de gelukkige gedachte ge had om het sinds eenige jaren verschenen pel grimsboekje met het bekende zangboekje „C a n- temu s" van pastoor Eppink te vereenigen, waar door vooreerst krachtige steun geboden zal wor den aan een Gezang- en Gebedenboek, dat door het Nederlandsch Episcopaat ten gebruike voor kerk en school wend aanbevolen. (April 1900), en dat reeds in vele kerken en scholen is ingevoerd. Doch ook eenheid in zan,g en ge bed kan niet anders dan aan godsvrucht en stich ting ondier de pelgrims ten goede komen. Wanneer daarom plannen tot oprichtihg van een broederschap gevormd worden, zal het raad zaam zijn, dat de Eerw. Heeren Geestelijken bij den voorzitter der commissie Mgr. Graaf, of bij den pastoor van Heilo, als mede-commissie-lid, een exemplaar aanvragen, zoo van de goedge keurde broederschaps-verordeningen als van een uittreksel uit de bepalingen, welke als Regle ment door den Bisschop gegeven zijn aan de Commissie, voor het beheer der kapel en bij- behoorende gronden te Hèilo. L. v e f I e tl i 1 P li De notaris W. J. A ROLDANUS te Schie dam zal bij veiling op Vrijdag, den 8 April 1910 des voorm. te elf uren en bij afslag op Zaterdag1 den 9 April 1910. des avonds te 8 uren, telkens in het gebouw „Musis Sacrum", aan de Lange Haven te Schiedam in het openbaar verkoopen. I. Een nieuw gebouwd verdeeld in een beneden en bovenhuis, erve en tuin te Schiedam aan de Verlengde Warande no. 2, groot 126 centiaren. II. Een nieuw gebouwd verdeeld in een beneden en bovenhuis, erve en tuin, nevens perc. I no. 4, groot 125 centiaren- met houten afdak, erve en open plaats te Schie dam aan de Lange Haven no. 64 met het recht van voetpad door de in perc. IV begrepen open gang van en naar de Lange Haven. met open gang nevens en achter perc. Ill no. 66. vroeger bakkerij, bergplaats, erve en open grond aan de Raam no. 52, groot 93 centiaren. Aanvaarding en betaling opl Me1 1910. Bezichting op Woensdag en Donderdag in de week der veiling des voorm. van 10 tot 12 uren en des namid. van 2 tot 5 uren op vertoon van een bewijs van toegang verkrijgbaar bij genoemden notaris en bij den makelaar J F. W. MEIJER te Schiedam te wier kantoren aan de Boterstraat 6.2 en Lange Kerkstraat 36 nadere inlichtingen te bekomen zijn. des avonds 8 uur, in het Gebouw vMusis Sacrum', aan de Lange Haven no. 115 te Schiedam van de vijf panden, bestaande uit vrije Beneden- en Bo venhuizen met Tuin, Loods en Erven, aan de Nieuwe Haven nos 69 71, 71a, 71b en 71c (tus~ schen de Schoolstraat en de Westerkade te Schiedam: No. 69 op f2660.- no. 71 op f5700.- no. 71a op f6350.— no. 71b op f6350.— en no. 71c op f2820 - Na den afzonderlijken afslag komen de vol gende combinatiën Nos. 71 en no. 71a no. 71, 71a en 71b, en ten slotte alle vijf perceelen te zamen. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris P. DWARSHUIS, Wijnstraat J 40, hoek Posthoornsteeg, (.tegenover de Luthersche Kerk) te Rotterdam. MAKELAAR. Singel 28. Telefoon 181. Gepit kosteloos informatiën van te bnur en 'e koop zijnde Huizen, Fabrieken, Handels- en Bouw terreinen. De Notaris H. B. E. BLAISSE, te Schie dam, zal op Vrijdag 8 April 1910, des voor middags ten 11 ure bij veiling en op Zater dag 9 april 1910, des avonds ten 8 ure bij afslag telkens in liet Gebouw „Musis Sacrum" aan de Lange Haven, te Schiedam I. Een wel ingericht, goed onderhouden met tuin en achteruitgang, staande en gelegen te Schiedam, Vlaardi^ger Dijk no. 6 kadaster Sectie H no. 429, groot 2 aren, 96 centiaren met een onverdeeld aandeel in een perceel uitpad aldaar kadaster Sectie H no. 426. Het huis bevat beneden: keuken, bijkeu ken en ruime kelders, op de bel-étage 2 ka mers met glasdichte veranda, daarboven 2 ka mers en alcoof en veider kamer, dienstboden kamer en zolder en is van gas- en waterleiding en verdere gemakken voorzien. Grondbelasting f 14.90. Straatbelasting f5.76. te Schiedam, West-Frankelandsche Laan no. 5, kadaster Sectie M no. 218, groot 57 centiaren. Verhuurd voor f2.50 per week. Grondbelasting f6.69- Straatbelasting f2 64. te Schiedam, Lange Achterweg no. 33, kadaster Sectie B no. 1107, groot 76 centiaren. Verhuurd voor f4 25 per week. Grondbelasting fll.965 Straatbelasting f4.74. te Schiedam Lange Achterweg no. 552, kadaster Sectie B no. 2607, groot 36 centiaren. Verhuurd voor f 1 25 per week Grondbelasting f2.985 Straatbelasting f 1.17. te Schiedam, Laan no 7 kadaster Sectie B no. 1049 groot 25 centiaren. Verhuurd voor f2.25 per week. Grondbelasting f4 46. Straatbelasting f 1.77. te Schiedam, Laan no. 4 kadaster Sectie B no. 697 groot 28 centiaren. Verhuurd voor f2.10 per week. Grondbelasting f5 216. Straatbelasting f2.07. te Schiedam, Breedstraat no. 58 kadaster Sectie A no. 695 groot 48 centiaren. Verhuurd voor f2.25 per week. Grondbelasting f4 43. Straatbelasting f 1-74. VIII en IX. Twee afzonderlijk te veilen Nieuwe Haven nos. 227s° en 22732 te Schiedam, kadaster Sectie M nos. 230 en 231, groot 42 centiaren en 37 centiaren, elk met een onver deeld aandeel in den open grond aldaar, kadas ter Sectie M nos. 238 en 247. Grondbelasting f7.405. Straatbelasting f2.91. te Schiedam, Vlaardingerstraat no. 146 kadaster Sectie A no. 708, groot 17 centiaren- Verhuurd voor f0 4'per week. Grondbelasting fl.82. Straatbelasting f—.72. Aanvaarding en betaling der koop penningen 27 April 1910. De perceelen zijn te bezichtigen Woensdag en Donderdag 6 en 7 April 1910, van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur, op vertoon van een toe gangsbewijs, afgegeven door genoemden Notaris, ten wiens kantore, Nieuwe Haven no. 149, na dere inlichtingen te bekomen zijn. TE HUUR met Mei van all»" gemakken voorzien. Te bevragen Dam 20 I I l van 15 Ct. No. 1. ledigen po* I betaling - 0.70 1/2 van 5 Ct* No. 2. j voor de No. 2. flcsch- Drogist, Hoogstraat. in de bekende prima sterke kwaliteiten. Onverslijtbaar. Vegers, Witborstels, Tapijtborstels, Meubelbof* stels, Stofkwasten, Witkwasten, Verfkwasten- HUISHOUD-WITKALK dekt iD één keer, geeft Diet af, pakken 8 en 15 ctS- Vlekkenzeep, Galzeep. Ammoniak-zeep, wascht wit'er, sneller goedkoO' per dan Suoliahtzeep. Flescbje olie en doo-je poeder tot bet poetsen va® koper, nikkel, goud, zilver, enz., te zamen 20 cent. Met dit middel is het toppunt bereikt. Goud-, Zilver- en Koperbrons; mijne bekend® schitterende kwaliteiten in doozen a 20 en 35 ct?» Meubelvernis zwart mahonie, noten, blank! maakt Uw meubelen met één streek nieutf» droost in 5 minuten, 15 eet t per flescbje. Verlinkt maakt oud trijp, oude hoeden, jassfö» rokken, direct diep zwart, geljk Dieuw, 25 ceo' ppr fl-rebj1». Wrijfwaseh. Linoleum-was. Prachtig glanzend, sneldroogende verven alle kleuren uit mqn Deze wordpn geleverd in slnitbusjes, diver5® groo'ten. zonder prijs verhooging. SCHIEDAM en VLAARD1NGEN. Het Adres van den Onder beleefde aanbeveling, mmsni KESTER'S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6