Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Veertig Priesterjaren 33ste Jaargang. Zaterdag 9 April 1910. No. 9685. EERSTE BLAD. Bit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Kennisgeving. kennis geviug. SCHOUW WAARSCHUWING, 1870 25 Maart 1910. BitiTenlandsch iNieitWH Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- 8traat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. J Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwei ter openbare kennis dat oy nen een verzoek is 'Ogekomen van ANDRIES MEIJER, woneude al- bier, om vergunning voor oen vei soop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van Jerkoop in de benedenlokaliteit van bet pand Nieuwe Haven no. 1 -9 en herinneren, dat, ingevolge bet 3e lid van ®rt. 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen bet verleenen van de ver gunning schrittelyk bjj bun College bezwaren *Unnen, worden ingebracht. Schiedam, 9 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. S1CKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le Ud der Drankwet, ter openbare keunis, dat bu ben een verzoek is Ihgekomen van AR1E b ITT ER, wonende alüier, °tn vergunning voor üeu veraoop van sterken drank in bel klem voor gebruik ter plaatse vai, Verkoop in de beneaenlokaiiieit van bel panu "ootdsiraai no. 11. en herinneren, dat, ingevolge het 3e lid van *rt. 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen bet verleenen van oe vergun b'ug schritielqk bu bun College bezwaren kunnen borden ingebracht. Bcbiedam, 9 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRAAiö. De Secretaris, V. öICKEiNGA. °ver de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- West l'rankeland. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art 8 der verordening op Dei retuigen op de gevorderde breedte en uiepte Houden van de wateringen en heinsloten in net Uud- eu Nieuw J'est frankeland binnen genoemde gemeente, van den I9den Mei 1881 fGern. blad no. 6). Brengen ter kennis van de eigenaars van de 'Uuderuen, huizenen erven in geuoemu Frat keiand, dat op Woensdag den VUsten April 1910, des b'°0rmiddags ten negen ure, ecu öcuUÜW /ai ge ureven women over üoveuüeüoelae wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aan- Kuan, gewaarscnuwd, te zorgen, dat aan net bu de uvenaangebaalde verordening voorgesenrevene als- *u beboorluk voldaan zjj. En opdat niemand biervan onwetendheid zoude Unnen voorwenden, zal deze worden atgekondiga ™aar het behoort. Schiedam, den 9den April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Een zeldzaam voorrecht mag 't zeker geacht Worden, dat 't een van onze hooggeachte Schie- amsche priesters gegeven is, een veertig-jarig Priesterfeest te beleven. Voor zoover onze heu genis reikt, was 't in geen tientallen van jaren ®en Schiedamsch priester gegeven, binnen onze este een reeks van veertig priesterjaren te her enken. De langst hier vertoevende priesters, Wier aandenken bjj Schiedams Katholieken on- vergetelyk blijft: pastoor Van Eeuwijk, die circa jaren hier de heilige bediening vervulde en Pastoor Van Leeuwen, die omstreeks 28 jaren nier volijverig werkzaam was, mochten toch geen veertigjarig priester-jubilé zien Thans heeft de oudste onzer Schiedamsche dienstdoende priesters, hij die circa 30 jaren in onze stad verbleef, het voorrecht bier zijn veertigjarig priesterschap te vieren. Dat de hooggeachte pastoor der Singelkerk, de zeereerw pater Langewen, dat jubilé mag vie ren nog betrekkelijk in de volle kracht des le vens, in het genot eener voldoende gezondheid, is zeker een reden van bijzondere verheugenis niet alleen voor zijne parochianen, maar voor alle Schiedamsche Katholieken, die het voorrecht hebben hem te leeren kennen en achten. En wie kent hem niet, pater Langewen, de zalving volle, devote priester, zooals hij zich deed kennen als kapelaan der St. Janskerk, de veelgezochte biechtvader, door zijne penitenten van St. Jan zoo gaarne naar de Singelkerk gevolgd? Hoe velen hebben hem niet met welgevallen gadege slagen in zijn ijvervol zwoegen voor den luister van 's Ileeren huis, in zijne volhardende pogingen om zijn rectoraat,s-, later parochiekerk, financieel iu goeden staat te brengen, zoodat het zelfstandig bestaan van deze kleine parochie mogelijk werd, in zijn onvermoeid verzorgen ook van de belangen van het katholiek onderwijs, als bestuurslid, meer malen als voorzitter der St. YVillibrordus-Stichting, die van zijn volijvige pogingen weet te getuigen Dat het grootste deel van die veertig gedenk waardige priesterjaren aan de stad onzer inwo ning was gewijd, is zeker efen reden tot hoo- gere vreugde bij dit merkwaardig feest. Slechts weinige jaren was pater Langewen toch in an dere gemeenten werkzaam, Na zijne studiën in liet St. Dominicus College te Nijmegen en in het klooster te Huissen, den 25 Maart 1870 in de kloosterkerk te Huissen priester gewijd door Z. D. Hw. mgr. Van Eeuwijk, apostolisch vicaris van Curasao merkwaardigdoor den hoogge- achten oom van den onvergetelijken pastoor dei- stad, waarin de nieuw gewijde zoo vele jaren zou verblijven was hij achtereenvolgens enkele jaren werkzaam als kapelaan te Nijmegen. Leeu warden, Utrecht en Alkmaar, tot hij in October 1881 tot kapelaan der St. Janskerk te Schiedam werd benoemcf Na een tweejarige volijverige werkzaamheid aan genoemde kerk, werd pater Langewen na het vertrek van pater Beuys- sens den 28n October 1883 tot rector der Singelkerk benoemd. Wat hij in de dertien jaren van zijn rectoraat reeds voor de St. Jans-bijkerk heeft gedaan, valt niet in weinige woorden te zeggenmaar de kerk in haren heerlijken luister, in hare rijke paramenten zal 't zeker tot in lengte van dagen aan stadgenoot en vreemdeling ge tuigen. Niet alleen de geestelijke tempel des Heeren, maar ook het stoffelijk Godshuis bleef hij voortdurend zijne beste onvermoeide zorgen wij den »den luister van 's Heeren Huis" heeft hij zeker alleszins bemind. Tot de groote bijzondere verdiensten van den vólijverigen rector der Singelkerk mocht zeker gerekend worden, dat hij ook de verheffing tot parochiekerk van dat overschoone bedehuis fiuan- tieel mogelijk beeft gemaakt. Toen dan ook in November 1896 de schoone St. Jans-bijkerk aan den Singel, der IConinginnè van den A. H. Ro zenkrans gewijd, tot parochiekerk werd verheven, was er geen twijfel wie haar eerste pastoor zou zijn. Wie kon 't anders zijn dan hij die in be- trekkelijken zin hare tweede stichter mocht ge noemd worden, die haar zoo rijk versierd, zoo krachtig financieel versterkt had pater Langewen, haar volijverige rector? De edele weldoeners der Singelkerk, zij die zeker de medestichters van dit schoone kerkge bouw mogen genoemd worden, mochten dit heug lijk feit, dat als de kroon zette op hun volhar dend, verdienstelijk streven, de verheffing hunner kerk tot parochiekerk, niet lang overleven den 31 Januari 1897 stierf de heer Jan van der Burg, de flinke kerkmeester der St. Jansparochie, die de stichting van de schoone Singelkerk wist tot stand te brengen en mogelijk te maken den 30n October d a.v., nog in de maand aan de Koninginne van den A H. Rozenkrans gewijd, volgde hem »Duifje" (Columbavan der Burg—Straathof), zijne kloeke, vrome echtgenoote in den dood, beiden diep betreurd door den eersten pastoor hunner dierbare kerk. In de groote zaal der pastorie, door de vol hardende zorgen van den nieuwen herder als een waardige voltooiing van het complex paro chiale gebouwen gesticht, verkondigen nog hunne sprekend gelijke portretten aan tijdgenoot en nakomeling de groote liefde die zij aan het Huis des Heeren op de hun eigenen dierbaren grond hebben betoond. Die pastorie is zeker ook door de goede zorgen van den tegenwoordigen herder gemaakt tot een waardige, doelmatige woonplaats voor al zijne opvolgers en hunne medehel pers. In hare vestibule doet zij reeds zien, dat zij vooral voor eene verblijfplaats van Schie damsche geestelijken moet dienen. De beel tenis onzer hoogvereerde Stadsheilige, ingebrand glas boven den ingang, evenals haar naamcijfer op de sierlijk gepolychromeerde wanden, doet dit afdoende zien. Nog op andere wjjze heeft pastoor Langewen, de uitnemende ^administrator" der parochie, zich voor zijne kerk en het haar toebelioorende ver dienstelijk gemaakts- De uitgestrekte landerijen aan kerk en pastorie belendend, bij uiterste wils beschikking door de bedoelde vrome weldoeners aan het kerkbestuur vermaakt, wist hij ten bate zijner kerk, om hare financieele lasten te verlich ten, rentegevend te maken. Een geheele wijk, de zoogenaamde fabriekswijk, door de namen Chris tian Huygensstraat, Laurens Janszoon Costerstraat en Simon Stevinstraat aangeduid, verrees in de omgeving der kerk en nóg meer zou de doortas tende, ondernemende herder daar hebben tot stand gebracht, zoo niet een onverwachte loop van zaken hem dit had belet. Zoo wist de jubi- leerende pastoor der Singelkerk zich ook op plaatselijk, maatschappelijk terrein verdienstelijk te maken. Boven alles staat echter op dezen jubeldag voor ons oog de waardige priester Gods, de volijverige herder, die niet alleen het stoffelijk Godshuis opluisterde en versierde, maar ook aan den gees telijken tempel des Heeren zijne beste zorgen wijdde. De hooggeachtte jubilaris, pastoor Lange wen, mag zeker op dezen voor hem zoo heuglij ken dag met ware voldoening terugzien op een lange reeks van veertig, wel bestede priesterjaren. Hij, die zjjn volk leidde en onderwees, die 't op beurde door zijn priesterlijk woord en opwekte door zijn stichtend voorbeeld, die de tragen hun gang deed versnellen en de lauwen met nieuwen gloed wist te bezielen, .nog onlangs door de heer lijke Missie in zyne parochie door de begaafde Conventueelen gepredikt, mag gewis op dezen gloriedag met heel" zijn volk jubelen om den rjjk gezegenden arbeid in den loop van veertig vrucht bare priesterlijke jaren ter eere van God en tot heil der zielen volbracht. Mèt de dankbare parochianen der Singelkerk jubilen zeker bij dit heerlijk feestgetij over het geheel Schiedams Katholieken, die het voorrecht hadden van dit veertigjarig priesterschap bijna dertig jaren in hunne veelzijdige vruchtbaarheid te zien. Blijve de jubileerende herder der Singel- parochie, pastoor Langewen, nog tal van jaren gespaard voor zijne kerk, die zich onder zijn be stuur zoo heerlijk ontwikkelde, voor deze gemeente, die circa dertig jaar zijne volijverige werkzaam heid mocht zien I DUITSCHLAND. Het bericht, dat de rijkskanselier, von Beth- mann Holiweg, met den Italiaanschen minister van Buitcnlandsche Zaken, San Guilians, heeft afge sproken, dat de keizer in het voorjaar van het volgende jaar een reis naar Italië zou maken, wordt niet bevestigd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Wee nen wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld, dat aldaar weer een crisisstemming heerscht. Tusschen het kabinet-Bienerth en de oppositie zal o,p 14 April een partijstemming plaats hebben, over de agenda, waarop de voor zitter van het Huis van Afgevaardigden in overleg met den minister-president ook een leeningsvoorstel heeft geplaatst. Bij de eerste stemming over het voorstel heeft Bienerth reeds de nederlaag geleden. Nu wordt op de meerderheidspartij zware druk geoefend om bij de tweede stemming voltallig te verschijnen. Maar er zijn zooveel onderstroomingen, zoowel bij de Polen als bij de Duitse hers, dat er volstrekt niet op een meerderheid te rekenen is; het is best mogelijk, dat op de eerste zitting eenige „mal contenten" toevallig afwezig blijven. Dan is het met de reeds geringe meerderheid der regeering gedaan, en zou het kabinet wel eens ontbonden kunnen worden. Geruchten, thans reeds daarover in omloop, worden niet bevestigd, maar ook niet beslist tegengesproken. Volgens de laatst ontvangen berichten, zou het geschil tusschen de stakende zeelieden en de scheepvaartmaatschappijen te Marseille ten einde loopen. TURKIJë. Een officieele mededeeling over het bezoek van koning Peter van Servië zegt, dat uit de ontmoe ting tusschen de monarchen van de beide landen geconstateerd mag worden, dat men aan weers zijden bezield is met hetzelfde verlangen, de algemeene welvaart van Turkije en Servië zich te zien ontwikkelen onder den weldadigen invloed van een openhartig-vredelievende politiek, die uit drukking vindt in het wederkeerige gevoel van vriendschap. Reuter seint uit Saloniki De Albaneezen handhaven hun stellingen in de rotsen. De troepen vermijden een rechtstreekschen «anval en wachten op de komst der aangekondigde strijd macht. Sjefket pasja heeft getracht de Albaneezen er toe te brengen uiteen te gaanmaar zij hebben verklaard, dat zjj slechts zouden toegeven indien de regeering hunne privileges eerbiedigt. De ontwapening van de Albaneezen in Ipek duurt voort. De Russische minister van Buitenlandsche Za ken, Iswolsky, is gisteravond uit Petersburg te Berlijn gearriveerd. Hij vertrekt den lOden April naar Munchen. Hernieuwde onderhandelingen, die op aan dringen der regeering tusschen de patroons en de werklieden in de bouwvakken te Berlyn plaats hadden, bleven zonder gevolg. De patroons ver klaarden, door de reeds genomen besluiten in hun handelwijze gebonden te zijn. De katoenspinnerspatroons hebben te Man chester een motie aangenomen, inhoudende dat de toestand van den katoenhandel een vermindering van 5 o/o op de loonen rechtvaardigt. De werk lieden zijn tot een bespreking uitgenoodigd. De vertegenwoordigers van de mijneigenaars en mijnwerkers van Zuid-Wales hebben gister een nieuwe overeenkomst geteekend. Een staking op groote schaal is dus ten slotte' afgewend. Volgens de „France Militaire" zal de regee- ring het luchtschip Clement-Bayard II aankoopen. De regeering heeft vertier nog eenige luchtschepen besteld. Koning Haakon van Noorwegen zal, na. „Matin" meldt, gedurende de maand Mei een bezoek brengen aan het Russische Hof. De Tsaar zal dit bezoek in den loop van den zomer beant woorden. De Engelsohe Homefleet en het Atlantische

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1