Dagblad voor Schiedam en Omstreken. A b o i e e e r t D op de Nieuwe Sctaiamsciie Coram M gr a lis Geïllustreerd Zondagsblad armll)c,om.0.45d fÏ35Ülïi. 33ste Jaargang Woensdag 20 April 1910. No. 9694. ^feuilleton, Na misdaad vergelding. Ol'licieele berichten. Kennisgeving. Een onderwijzer Bmteniaudsch Nieuw». Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost. voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. UITBETALING VERGOEDING LANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Landweer-Instructie Brengen bij deze ter kennis van hen aan wie vergoeding toegekend is voor verblijf onder de wapenen van Landweerplichtigen in dit jaar dat die vergoedingen zullen werden uitbetaald °P Zaterdag, 23 April a.s., tusschen des voor- middags 8^- en 11 en des namiddags 1- en 4 uur op het Bureau Militie Schoolstraat 12, en dat alsdan het zakboekje van den Landweer- plichtige behoort te worden meegebracht. Schiedam, den 20sten April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de Openbare School C, te Schiedam (Hoofd de heer A. BAAN) wordt gevraagd met akte vrjje en ordeoefeningen. Deaanvangsjaarwedde van f550 wordt verhoogd voor de akte vrije- en ordeoefeningen met f 25.-. voor de akte handteekenen met f50.-. voor de hoofdakte met f200.-. en voor 2, 4, 6, 8. 10 13 en 16-jarigen dienst uij het lager onderwijs met f50.-. voor ieder Gjdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien ua 19- en 22-jarigen dienst bij het Lager Onder wijs mede met f50.- voor ieder tijdvak. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam voor 1 Mei a.s. RUSLAND. Uit Sint Petersburg wordt aan dei „Berl. Zeitung am Mittag" geseind, dat Zondag een aanslag werd gepleegd op den Russischen groot vorst Nikolai Nikolajewitsch, een neef van den T-saia'r. De grootvorst reisde in een trein van Sint Petersburg naar Moskou. Onmiddellijk na het vertrek, begonnen de assen van den exprestrein te branden. De assen werden dadelijk met water begoten, maar bij elk station brak de brand op- Uieuw uit, zo-odat de wagens tenslotte buiten dienst gesteld moesten worden en de grootvorst met gnoe te vertraging te Moskou aankwam. Men denkt, dat men hier met een aanslag uit wraak doen heeft. Grootvorst Nikol-iï Nikolajowitsch is 55 jaar °ud en gehuwd met prinses Anastasia van Mon tenegro. 1 j j De Peterburgsche correspondent van »Stock- holms Tidningen" schrijft, dat het weer voor v inland licht schijnt te worden. Stolypin's wets voorstel komt niet voor het eind van 'tjaar in eindbehandeling. Van verschillende zijden wordt er in de Doema tegen het wetsontwerp geprotes teerd. En men hoopt, dat ook de houding van de 79) kurw bedriegt u niet, mijn vriend, zeide de vrmS enaar 'n antwoord op dien oogslag. De Van T' waarvan Labroue spreekt is degene waar- von U Straks gesProke" beb, die welke op den U bestem Staat Schilderfj' welke ik voor ziuT Dus' vroe8 Lucien, gij hebt die vrouw ge- «ien en gesproken. B Waar dan I lu de pastorie van Chevry, bij den eerw. er Laugier, den oom van George. Welke vrouw was het hernam Lucien. I Eene schooue vrouw, met zeer innemend bjderU antwoordde Etienne. Zij scheen erg te Zy loochende hare misdaad niet waar Bchi acbtdadig. Zij hield staande dat zij on- v,, 'S was, en het slachtoffer van eene valsche vercienking. Misschien loog zij niet. gierfgheTd ^'t'nne bezagen Lucien met nieuws- Zij is veroordeeld sprak Etienne. buitenlandsche geldmarkt de regeering tot voor zichtigheid zal manen. Men beweert ook, dat de Tsaar anders over de zaak gaat denken. DUITSCHLAND. Bij het begin van de vergadering der kiesrecht- commissie van het Heerenhuis heeft de minister president een verklaring afgelegd, waarin hij be toogde, dat het verbinden van de bepaling om trent de toekomstige grondwetsherzieningen met de kiesrechthervorming een onaannemelijke be- moeielijking zou zijn. In hoofdzaak gaat het er om, het in liet Huis van Afgevaardigden her stelde indirecte kiesrecht zooveel mogelijk van de fouten te ontdoen, die er terecht aan worden toegeschreven. Het geneesmiddel zal moeten wor den gezocht in de verandering van het drieklas- senstelsel en v,an de bepalingen aangaande de genen, die een zekere ontwikkeling hebben. In de kwestie van het kiesrecht in verband met de ontwikkeling, moeten de te nemen besluiten aan sluiten aan de troonrede. Wat betreft bet d'rie- kiassensteise]1, verschaft alleen dat voorstel, dat in plaatsen tot 20.000 inwoners een gemeentelijk drieklassenstelsel, in de groo'te plaatsen een ver deeling in drie klassen van de districten van 10 tot 20,000 inwoners instelt, een behoorlijken grond slag, Het Hoofdbureau van de Duitsche Werk- gevershomdien en de Vereeniging van Duitsche Werkgeversberaden hebben een verklaring afgege ven, waarin zij erkennen dat de houding van den Duitschen Werkgevorsbond voor het Bouw bedrijf gerechtvaardigd was, en dat tegenover de zich steeds verder uitstrekkende aanspraken en het streven der arbeidersorganisaties ook eens het gerechtvaardigde standpunt van "den werk gever moest worden gesteld. De in den strijd betrokken werkgevers in het bouwbedrijf kunnen diensvolgens van den krachtigen steun der overige georganiseerde werkgevers in nijverheid en bedrijf zeker zijn. BELGIë. Aangaande de dochters en de nalatenschap van koning Leopold meldt het „Handelsblad van Ant werpen" bet volgende Prinses Clementine is uit Lausanne vertrokken naar Örozovar, het verblijf van hare zuster prin ses Stefanie. Daar wordt eveneens prins Victor Napoleon verwacht. Graaf Lonyay, echtgenoot van prinses Stefanie, komt binnen eenige dagen te Brussel om zich met 'de regeling van 's konings nalatenschap bezig te houden. De likwidatie van de nalatenschap des konings is nu geëindigd. Men zal zich herinneren dat schuldeischers van prinses Louise zich hadden verzet tegen het over handigen aan de prinses van juweelen aan wijlen de koningin behoord hebbend. Men hield ze dus als waarborg, onder andere een "diadeem van Wel, mijnheer, wat bewijst dat Op elke bladzijde der gerechtsboeken vindt men gerechte lijke dwalingen. Alles beschuldigde haar er was een over vloed van bewijzen. En zoo die bewijzen leugenachtig waren. Hebt gij het proces gevolgd, mijnheer. Ja, met de grootste aandacht. Ik wilde we ten of die vrouw ons de waarheid gezegd had. En uwe overtuiging na het proces was Dat de beschuldigde schuldig kon zijn. Ik heb het proces gelezen. Mijne tante had de dagbladen van dien tijd bewaard, waar het lang en breed in gegeven werd. Ik ben over tuigd dat de betichte onschuldig was. Daarbij, vooraleer te sterven, heeft tante mij de verzeke ring gegeven dat zij nooit geloofd heeft dat Jeanne Fortier schuldig was, hoewel de schijn tegen haar was. Ha 1 mompelde George, die ongelukkige vrouw heette Jeanne Fortier? Ja antwoordde Lucien, en zich tot Etienne Castel wendende herinnert gij u. mijnheer vroeg hij wat zij tot hare verdediging aanhaalde goed. Een ellendeling, meesterknecht in de fabriek van Alfortville, vervolgde haar met zijne befdeverklaringen, en was belust op het for tuin uws vaders; hij was van zin Frankrijk te vei a en met het gestolen geld, en Jeanne mee te nemen. Die man, die Joris Garaud heette, had haar zoo vertelde zy, een brief geschreven, die het onbetwisbaar bewys bevatte van de misdaad, 200,000 fr. Zij werden thans aan de prinses afge staan. Deze bood den diadeem aan prinses Ste fanie en dan aan prinses Clementine, op voor waarde dat zij zich met haar zouden verzoenen. Beide prinsessen eischen echter van prinses Louise voorwaarden, welke deze tot hiertoe niet aan nam. Men verzekert dat de koning, verlangende de annuïteiten, door de Kamer te zijner beschikking gesteld krachtens het traktaat van overname van Congo, nuttig te besteden, besloten heeft bepaald af te zien van de stichting der koloniale school in het Park van Tervuren. Men weet dat er, tijdens het leven van koning Leopold II reeds moeilijkheden waren opgerezen tusschen hem en den ondernemer Wouters-Dustin, welke gelast was met belangrijke werken te Laken, Oostende en Tervuren. Daar Leopold II reeds de ontworpen werken aanzienlijk verminderde, deed de aanne mer do burgerlijke lijst een proces aan. Dit ging echter niet door, daar beide partijen het goed vonden door oenen scheidsraad tot eene minnelijke schikking te komen. Maar M. Pouters-Dustin werd gelast met liet houwen van de hooger bedoelde koloniale school. Doch hij stierf en zijn zoon nam de zaken over. En, daar koning Albert nu goed vindt, de plans der koloniale school opnieuw (aanzienlijk tö verminderen, ja zelfs er geheel van af te zien, om het geld aan andere koloniale weiken te besteden, wil M. Wouters-Dustin, zoon, eene schadevergoeding vragen van.... verscheidene millioenera. ITALIe. J.l. Maandag heeft de Paus een deputatie van Belgische journalisten ontvangen, aan Z. H. eene som van fr. 108.900 aanboden als opbrengst van door hen bij 't Belgische volk ingezamelde liefde gaven voor den II. Stoel. Deze gelden werden door Z. H. bestemd voorde parochie van den H. Joann. Berchmans te Rome. Tegelijkertijd stelde Mgr 't Serclaes, rector van liet Belgische Seminarie te Rome, aan den Paus een honderdtal Belgische pelgrims voor. Pius X beantwoordde de voorlezing van een adres van hulde met een toespraak, waarin hij de eenheid der Belgische Katholieken prees en hen aanspoor de om de eendracht te blijven bewaren. TURKIJë. De commandant der Turksche troepen, Sjefke pasja, heeft zijn hoofdkwartier gevestigd in Pris- jtina. Hiji heeft volmacht om te handelen, onaf- hankelijk van den commandant van het derde legerkorps. Uit Djakowa komen berichten van groute ver gaderingen van Arnauten. In den omtrek der stad heersoht groofe opwinding onder de aan hangers van het oude regeerstelsel. Ook in den omtrek van Mitrowitsa heerscht een zekere onrust under de bevolking. Ook daar wor den militaire maatregelen genomen. Sjefket pasja zal den minister van oorlog vragen hem Djavid pasja ter zijde te stellen. Be regeering moet vaster dan ooit besloten zjn de ontwapening der bevolking met kracht ten uitvoer te leggen. j CHINA. De uitbarsting ,der volkswoede, die verleden week in de hoofdstad van de Chineesche pro vincie Hoe-Nan tot bloedige tooneelen aanleiding gaf, is van korten duur geweest. Spoediger d'an men verwacht had, is het den Chineeschen troe pen gelukt, do orde te herstellen. Tevens blijkt thans, dat de eerste telegrammen, wel wat te sterk gekleurd waren. Het bericht b.v. als zou de gouverneur der provincie door een bende op standelingen vermoord zijn, is onjuist. Dit oproer heeft nogmaals de aandacht ge vestigd op de groote haat tegen alles wat vreem deling is, die in geheel Hoe-Nan, maar vooral te Chang-Sha, heersoht. De stad is feitelijk voor Europeanen ongenaakbaar. Missionarissen, die tal van jaren in China werkzaam zijn, worden in Chang-Sha niet toegelaten, dan bewaakt door een afdeeling soldaten. Het is voor een Europeaan onmogelijk in de stad een huis of gebouw te koopen of te huren. Toen eenige jaren geleden twee Chineeschen, in opdracht van de Standard Oil Trust, beproefden een in de stad gelegen ter rein aan te koopen, werden zij door het gepeupel mishandeld, totdat de döod volgde. Merkwaardig is ook, dat deze afkeer tegen de vreemdelingen steeds sterker wordt. Door de studenten-vereeni- gingen wordt (stelselmatig haat tegen de Wes terlingen gekweekt. Vandaar de groote bezorgd heid der Chineesche regeering voor het leven en de bezittingen der Europeanen, toen het eerste bericht van den opstand in Hoe-Nan Peking be- reikte. AÜSTRALIë. Wegens den uitslag van de verkiezing voor het Parlement van bet Australische Gemeenebest heeft het ministerie Deakin zijn ontslag genomen. die hij ontwerpen en volbracht had... Doch dien brief kon zij niet toonen. 't Is waar, zeide Lucien en nochtans, gij moogt er zeker van zijn dat die brief bestond. De meesterknecht Garaud was wel de dief, de brandstichter, de moordenaar. Gij vergeet, dat die gestorven is, als slacht- ofïer van zijne zelfopoffering? Dat is volstrekt niet bewezen..- Ik geloof niet aan zijn dood en tante geloofde er ook niet aan. Ik heb beloofd alles te doen wat in mijne macht is, om den waren moordenaar mijns vaders het masker af te rukken, en de eerherstelling te bekomen van de arme onschuldig veroordeelde vrouw. Den moordenaar ontmaskeren... antwoordde de kunstschilder. Waartoe zou dat dienen Een-en- twintig jaren zijn sedert de misdaad verloopen. Weet gij, vroeg Etienne, of Jeanne Fortier nog in leven is Ik weet het niet, maar ik zal het spoedig te weten komen. Indien gij het verlangt zal ik daarvoor zor gen zeide George. Daarmede zult gij mij zeer verplichten. Op dat oogenblik kwam Madeleine aankondigen dat het maal opgediend was. De drie mannen begaven zich naar de eetzaal De verjaring van Prins Hendrik. Men meldt uit 's-Gravenhage, dl. 19 April: Veel had de feestviering ter eere van Prins Hendrik hedenavond niet te lijden, omdat im mers de gewone illuminatie van de officieele gebouwen gasverlichting was, die niet uitregent. Ook de Bevolking scheen zich weinig te storen aan de ongunstige weersgesteldheid. Het was in het centrum van de stad weinig minder vol, dan wanneer de nationale feestdag gevierd wordt, onder gunstig weer. Het Voornaamste deel van de feestviering ge schiedde overigens onder het beschuttend dak LVI. Het maal was vroolijk en duurde lang. Het was reeds elf uur, toen Lucien zijn gewezen schoolka meraad en den schilder, Etienne Castel verliet. De jongeling vertrok, het hart vervuld met blijde hoop. Geheel den avond had de dochter van Jeanne Fortier de terugkomst van haren verloofde met ongeduld verwacht Zou hem iets kwaads overkomen zijn vroeg zij zich af. J Eindelijk, hoorde zij de zware huisdeur open gaan. Zij luisterde. Op de trap weerklonken stappen. Deze naderden spoedig. Met bevende hand opende zy ten halve de deur van haar kamertje. Zijt gij het mijnheer Lucien, vroeg zy flui sterend. Hare bevende stem was nauwelijks hoorbaar. Ja, mijn liefste antwoordde de jongeling. Het meisje voelde hare vrees verdwijnen. Nooit zijt gij zoo laat thuis gekomen 11 Ik dacht dat u iets kwaads moest overkomen zijn. Welnu, mijn liefste, uw vrees was ongegrond. Er zijn mij enkel gelukkige dingen over komen. Wilt gij mij toelaten een oogenblik bin nen te komen om dat te vertellen. Kom binnen. (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1