S* aten-Generaal- Stads- en Gewestelijk Nieuws. van de vijftig kerken en feestlokalen, waar het Haagsche comité voor volksfeesten, zijne duizen den gasten weer als steeds door de welwillend heid van een heel leger artiesten en uit liefheb berij1 muziek en tooneelspeelkunst beoefenenden, den verjaardag van den Prins der Nederlanden, op waardige wijze kon doen vieren. Voor het eerst waren dit jaar ook eenige hon derden kaarten beschikbaar gesteld voor mili tairen, waarvan ecnigen ais tegenbeleeifdihcid, zich beschikbaar hadden gesteld, als commissarissen van orde. Dat de burgemeester, die anders zoo gaarne van zijn belangstelling blijk geeft, door een of meer deT lokalen te bezoeken, daarin thans was verhinderd door ongesteldheid, weid algemeen betreurd. Hier en daar werd bij den aanvang van de uitvoering het Wilhelmus gespeeld en door het publiek meegezongen; waar mogelijk, spraken comitéleden ook het publiek toe. Gisteren waren op het Loo, ter gelegenheid van de verjaring van Prins Hendrik, vele vlag gen uitgestoken. De felicitatie-registers ten Pa- leize werden druk ge teekend. Het gemee ntébéstuur en die Oranjevereeniging zonden bloemstukken. Te 10 uur werd den Prins een aubade ge bracht in de groote zaal van d© Kon. stallen. Tegenwooidig waren Z. K. H. de Prins, H. M. de Koningin en eenige dignitarissen. Het zang koor uit het personeel, Kunst naar Kracht, zong den Prins eenige liederen toe. De Prins dankte tot tweemaal toe den direc teur Muriks, uit Den Haag, en den voorzitter, Van Veizen. Ook de Koningin zeide dank. De Prins zeide dezen eersten morgenfeestgroet zéér te waardeeren. Gistermiddag 2 uur reed het Kon. Echtpaar door de druk bevlagde gemeente. De Prins mende zelf. 1 Huldiging minister van staat mr. T. M. C. Asser Na afloop van de plechtigheid ter huldiging van mr. Asser hebben de leden van het huldi- gingscomité en die van het bestuur der Carnegie- stichting zich met den jubilaris en zijne zonen vereenigd aan een dejeuner in het hotel Vieux Doelen, waaraan ook de ministers van binnenland- sehe zaken en van buiteniandsche en eenige ge zanten van vreemde mogendheden hebben deel genomen. l Eerste Kamerverkiezing. Voor de vervulling der vacature in de Eerste Kamer, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. M. J. Van Asoh van Wijck, zitting hebbende voor Utrecht, worden, volgens het Centrum, ge noemd jhr. mr. L. H. J. M. Van Asch van Wijck, lid van den Centraien Raad van Beroep en baron Van Ittersum, lid der Staten van Utrecht. Minister Nelissen. Naar wij vernemen, vertoeft de minister van justitie thans te Bussum. De kansen, dat de minister alsnog zijn ambt zal kunnen blijven vervullen, moeten er den laat- sten tijd niet op verbeterd zijn. (Centr.) Roosevelt. De „Berlingske Tidende", van Kopenhagen meldt, dat men moeite heeft gedaan om den heer Roosevelt te bewegen, daar op zijn reis naar Kristiania langer te vertoeven dan de vier uur, die aanvankelijk voor zijn "oponthoud waren vast gesteld, en dat men daarin was geslaagd. Maandag was er bij den Amerikaanschen gezant te Kopenhagen een brief aangekomen, waarin de héér Roosevelt mededeelt, dat hij met ge noegen langer zal blijven en den 2en Mei 's mid dags om 4 uur zal aankomen. Den 3en 's avonds oim 9 uur reist hij dan door. Daaruit volgt, dat de heer Roosevelt reeds Zondag den len Mei uit ons land zal vertrekken. Ontwerp eener nieuwe Jachtwet. Verschenen is het verslag der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besl. van 11 Maart 1904, om »te onderzoeken, welke wijzigingen en aanvul lingen de wettelijke bepalingen tot regeling der jjacht behoeven, meer in het bijzonder ter be vordering van de afschaffing der heerlijke jacht- srechten en ter verkrijging van eene billijke «regeling tot vergoeding van wildschade." D-trcinen. De «N. R. Ct." verneemt, dat de Handelsrei- zigersvereeniging Arnhem succes heeft met hare actie tegen de verandering van eenige belangrijke sneltreinen in D-treinen, en dat aan de geopper de bezwaren in de zomerdienstregeling zal wor den tegemoetgekomen. Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de Grondwetherzie ning zal, naar de Ned. meldt, 2 Mei a.s. des na middags te 3V4 uur in de Trèveszaal worden geïnstalleerd, Tweede Kamer. Naar wij vernemen, zal aan het voornemen van den voorzitter der Tweede Kamer, om de eerst volgende zitting bijeen te roepen legen 2 Mei a s. geen gevolg kunnen worden gegeven. Het lag in de bedoeling in deze bijeenkomst de behande ling van het voorstel tot aankoop van de Ivan- danghauerlanden aan te vangen, doch het is den Minister van Koloniën niet mogelijk met de Memorie van Antwoord op het V.V. vóór den 2den Mei gereed te zijn. De bijeenkomst is dien tengevolge tot den 9den uitgesteld. (Ned.) Gouverneur II. N. A. Swart. De gouverneur H. N. A. Swart, van Atjeh, op '17 Maart van een dienstreis teruggekeerd, ver klaarde den correspondent van de »Deli Ct." dat de berichten van de nN. Ct." en van het »N. v. d. D." onjuist zijn. Alleen heeft Z. Exc. gevraagd om, wanneer de toestand van Atjeh vooruitgaande blijft, over eenigen tijd vermoedelijk in de laatste helft van dit jaar met drie maanden buitenlandsch verlof te gaan, teneinde Mevrouw Swart in Europa te gaan halen. De Gouverneur wordt gedurende dien tijd niet vervangen. Liberale Unie. Heden-avond zal het hoofdbestuur der Liberale Unie in Den Haag bijeenkomen ter behandeling van het door een commissie uit die vereeniging ontworpen beginselprogramma. Wantoesfanden in de Gein. Electr. werken te Amsterdam. Het heeft de aandacht getrokken, schrijft het »Hbl.," dat de commissie van onderzoek in zake het ontslag-De Gelder en het beheer der Ge meentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam, jl. Zaterdagnamiddag onverwachts in de kantoren van de G. E. W. aan den Hoogte Kadijk is ver schenen vergezeld van den secretaris der com missie en een aantal stenografen. Het onderzoek duurde den geheelen middagen omvatte, behalve een aantal boeken en admini stratieve bescheiden, het verhoor van den chef der centrale en van een aantal inspecteurs van de installatie-afdeeling. Het blad verneemt voorts, dat een aantal fir ma's voor het aanbrengen van electrische instal laties zich beklaagd hebben over achteruitzetting eenerzijds en bevoorrechting anderzijds, bij het aanbiengen van installaties bij het gemeentelijk electrisch bedrijf, hetgeen tot allerlei geruchten aanleiding heeft gegeven. Gistermiddag werd het onderzoek der com missie ten stadhuize voortgezet en waren het weder bijna uitsluitend ambtenaren van de in stallatie-afdeeling, die met verschillende boeken verschenen en gehoord werden. Het onderzoek duurde tot halfzes en werd toen geschorst. Nog verneemt het blad, dat het onderzoek tal van wantoestanden in het bedrijf aan het licht brengt, welke sedert jaren moeten hebben be staan. Dat de commissie bij haar enquête ook in liet verleden teruggaat, moge blijken uit het feit, dat de vroegere onder-directeur de heer Lohr, thans directeur der G. E. C. te Nijmegen, een geheelen dag door de commissie is gehoord 1 De directeur der G. E. W., de heer Ressing, is reeds gedurende acht dagen door ongesteld heid verhinderd zijn werkzaamheden waar te nemen. De staking te Beek en Donk- De Ned. R K. Metaalbewerkersbond verzoekt het volgende mede te deelen aangaande het conflict te Beek en Donk De onderhandelingen over beëindiging van het conflict tusschen het bestuur der vereeniging van Industrieelen van Klein-IJzerwaren en het bestuur van het Bureau voor R. K. Vakorganisatie, zijn nog steeds hangende. De firma P. van Thiel en Zonen, heeft aan 48 stakende arbeiders, die in haar huizen wonen, per brief aangezegd dat zij met Pinksteren hun woningen hebben te ontruimen, en aan 30 anderen een nieuw huurcontract voorgelegd. Binnen 14 dagen moeten zij kennis geven of zij dit al dan wenschen aan te gaan. Toen dezen voor de 18 anderen ook huurvernieuwing vroegen, is ook hun te kennen gegeven dat zij met Pinksteren hun woningen ontruimd moeten hebben, willen zij zich de onaangenaamheden en kosten eener gerechtelijke uitzetting besparen. Het nieuwe contract kunnen de arbeiders niet aanvaarden, omdat het bepaalt, dat de huurder slechts eens per jaar de huur kan opzeggen, en de. verhuurster wanneer haar goeddunkt, terwijl de huurder tevens afstand moet doen van vruch ten op land en bijbehoorenden tuin. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Bestrijding cholera-epidemie op Java. Door den heer Bogaard is, onder aanhaling van het bekende door hem den 15en Maart j.l. uit Semarang ontvangen telegram, gevraagd, of de minister van koloniën bereid is in verband met hetgeen in het telegram is medegedeeld, den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië langs telegrafischen weg te verzoeken, krachtens aan dezen bij artikel 31 der comptabiliteitswet ver leende bevoegdheid, de gemeente Semarang en zoo noodig ook andere gemeenten op Java op onbekrompen wijze financieel te helpen bij de uitvoering of het tot stand brengen van werken in het belang der bestrijding van de thans in enkele streken op Java heerschende cholera-epi demie. In zjjn schriftelijk antwoord zegt de M i n i s t e r van koloniën o.a. dat niet gebleken en niet aannemelijk is dat het der gemeente Semarang dan wel eenige andere gemeente op Java aan de noodige middelen zou ontbreken, om maatregelen te nemen tot bestrijding van de cholera. Mocht intusschen ten deze behoefte onstaan aan finan- cieele flulp van de zijde der regeering, dan mag verwacht worden die hulp niet zal achterwege blijven. Wat aangaat de behoefte aan beter drinkwa ter te Semarang komt het den minister onaan nemelijk voor. dat de totstandkoming van de drinkwaterleiding zou zijn afgestuit op de over neming van het voor den aanleg van de water leiding van gouvernementswege opgemaakt pro ject tegen het aan dat project ten koste gelegd bedrag van f 20.000. Dit bedrag is toch van geen beteekenis tegenover de aan het geheele werk verbonden kosten geraamd op 11li millioen gulden, en het is noch van de regeering noch van de gemeente te verwachten, dat zij in zorg volle omstandigheden de behartiging van een dringend volksbelang zouden opofferen aan deli beration over een betrekkelijk geringe geldsom. Kan de minister dan ook in het uit Semarang ontvangen telegram geen aanleiding vinden om ten behoeve van die gemeente te doen wat in de gestelde vraag wordt verlangd ook in het al gemeen ziet hij geen reden den gouverneur-gene raal te verzoeken, van de hem bij art. 31 der comptabiliteitswet verleende bevoegdheid het door den steller der vraag bedoelde gebruik te maken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 April 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.2 te Biarritz. Laagste barometerstand 742.7 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige westelijken tot Zuid-Westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk later regen, zelfde temperatuur. Antwoord-teb gram. Door den Burgemeester is ter kennis van de Raadsleden gebracht dat door hem gister-avond van Z. K. H. den Prins der Nederlanden een telegram van dankbetuiging is ontvangen, in ant woord op de door den Gemeenteraad gezonden gelukwensch. Kiezerslijst. De nieuwe kiezerslijst voor 1910 bevat de namen van 4059 personen behalve een 14-tal, dat als nog plaatsing op de lijst heeft gevraagd. Kommi^zen by 's Ryks belasting. Gisteren werd in het gebouw van do Officieren- vereeniging alhier, de jaarlijksche afgemeene ver gadering van de Kommiezen bij 's Rijks belas tingen in Nederland geopend door den heer J. Huijkman, voorzitter der vereeniging. De heer J. D. Kooy van Rotterdam bracht den aftredenden secretaris hulde voor alles wat hij in het belang der vereeniging had gedaan, en overhandigde hem als souvenir een gouden horloge. Op voorstel van den voorzitter werd bij applaus besloten den heer Zeldenthuis tot lid van ver dienste te benoemen, waarvoor deze met eenige welgekozen woorden bedankte. Het verslag van den secretaris lokte nog1 al discussie uit, doch weid ten slotte aangenomen evenals het verslag van den penningmeester. Alsnu kwam de actie aan de orde. Aangeno men werd een voorstel van het bestuur om vóór einde Juni ter audiëntie te gaan, om van den minister antwoord te zien te krijgen, hoever het staat met het ingediende request. Indien men dan geen bevredigend antwoord krygt zal aan alle Kamerleden een bezoek worden gebracht en een leiddraad in deze zaak worden gegeven, terwij! bovendien een adres aan de regeering zal worden gezonden, met het verzoek om een algemeenen toeslag van 25 pet. op het vaste tractement. Het voorstel Delft, om den handel kosten te berekenen voor het beschikken over ambtenaren buiten den gewonen diensttijd, werd met alge- meeno stemmen aangenomen. Aangenomen werd nog een bestuursvoorstel, om aan te dringen op betere detacheering van amb tenaren bjj suikerfabrieken. Vervolgens kwam de kwestie van een orgaan aan de orde met net voorstel-Rotterdam tot uit gave van een eigen orgaan onder een éénhoofdige redactie. Volksbadhuis. In de week van 11—17 April 1910 werden genomen 287 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 39 regen 16 regen 181 school kinder a 5 ct. 26 Sociale cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag 15 April jl. werd de laatste bijeenkomst gehouden van den sociale cursus »St. Thomas v. Aquino". Voor deze gelegenheid trad op de heer mr. M. M. v. Veizen. In aansluiting met het behandelde op den vo- rigen cursus, toen hij in groote trekken onze Staatsinrichting had geschetst, gaf hij thans eene heldere en nauwkeurige uiteenzetting van de onschendbaarheid des Konings, in verband met de ministerieele verantwoordelijkheid. Hij toonde aan, dat deze verantwoordelijkheid oorspronkelijk in onze grondwet niet neergelegd was, en ook door de vorsten niet gewenscht werd. Eerst bij de grondwetswijziging van 1898 is zij tot op zekere hoogte werkelijkheid geworden doch thans is zy nog niet geregeld, voor zooverre betreft de persoonlijke aansprakelijkheid der minis ters ten opzichte van eventueel wanbeheer van 's lands gelden. Alleen is er in dien geest een wet gemaakt in 1855, waarin echter alleen wordt vastgesteld, dat bedoelde aansprakelijkheid bij de wet moet worden geregeld. Tot nu toe is er echter nog niemand opgestaan, die verder is gekomen, dan een poging in dien zin. Inleider behandelde ook nog de middelen der Volksvertegenwoordiging om een minister ter verantwoording te kunnen roepen. Deze midde len zijn voornamelijk de interpellatie en de en quête. Vooral het laatste middel in er een van groot gewicht en van ver strekkenden aard. Immers wordt er eenmaal toe besloten, dan is ieder op- geroepene verplicht voor de commissie van enquête te verschijnen tot het geven van alle gevraagde inlichtingen. Dit is dus een middel om, buiten de regeering om, materiaal te verkrijgen, dat de regeering niet volledig genoeg heeft gegeven. In het licht van deze bespreking haalde inlei der nog even aan de voorstellen van Troelstra, om over de handelingen van den oud-minister Kuyper eene enquête te doen houden. Hij toonde aan, dat deze enquête niet kon beantwoorden aan het doel, waarvoor zij gehouden zou worden. Inleider beantwoordde nog eenige gestelde vra gen op duidelijke wijze. Hierna sloot de voorzitter den cursus voor dit seizoen, dank brengende aan allen die op eeni- gerlei wijze tot het welslagen van den geëindig- den cursus hebben mede gewerkt. Hij sprak de hoop uit dat de heer v. Veizen, over wiens rede ieder buitengewoon voldaan was, ons ook. in de toekomst zoo mogelijk nog meermalen met zijne groote kennis zou voorlichten. Het verslag van den penningmeester sloot met een klein voordeelig saldo. Door de politie is in bewaringge- steld de 14-jarige B. G., die verdacht wordt van diefstal. Een onderzoek is ingesteld. 1 I j Gisteren is een minderjarige jon gen uit Vlaardingen door de Haagsche politie hier uit Den Haag aangebracht, die aldaar zwervende was aangetroffen. De jongen is van hier op transport naar zijne woonplaats gesteld, om aan zijne ouders te wor den weergegeven. H e d e n-m or gen is aan hetpolitie- bureau verbonden de 73 jarige graan werker A. J van Bree. wonende Kleine Baan 19 die bij het lossen van graan uit een vaartuig bij ongeluk door een ander werkman op de hand werd getrapt, waardoor hy verwond werd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 20 April. 8 u. Ambachtsschool. Verga dering „Vereeniging Ambachtsschool voor Schied. en Omstreken". Maandag 25 April. 71/2 u. Bondsgebouw. Lezing van pater P. Noyen, met lichtbeelden en zang. Dinsdag 26 April. 71/2 u. Bondsgebouw. Lezing van pater P. Noyen, met lichtbeelden en zang. Rotterdam. Wióensdag 20 April. Gr. Boelezaal. 8 u. Feest- Concert .„Inter Nos", met medewerking van Üe Rotterd. Orkestvereeniging. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Diasdag 19 April 1910, des namiddags 2 uur. (Slot). Machtiging. De Voorzitter, de openbare vergadering heropend zegt, dat B. en W. machtiging vragen om in het weiland in het Zuidergors wederom voor een jaar (seizoen) te verhuren. De heer Van der Drift vraagt, of de ver huring geschiedt bij publieke inschrijving. De Voorzitter bevestigt, dat de verhuring in 't openbaar zal geschieden, de volgende week Woensdag. De machtiging wordt zonder hoofdelijke stem ming verleend. Politiehond. Door B. en W. wordt gevraagd, het crediet voor het aanschaffen van den politiehond tot f 300 te verhoogen, voor twee honden. De verhooging wordt bij acclamatie toegestaan- Brandweer. De Voorzitter vraagt, of iemand nog iets heeft voor de openbare vergadering. De heer G o s 1 i n g a vraagtIs 't waar e» aan B. en W. bekend, dat bij den brand in de distilleerderij van de firma Jansen, de leiding niet in goede handen geweest is? Is 't waar, dat de gemeenteopzichter Van der Sluys de plaats waai' de pijpleiders stonden, gavaarlijk geacht heeft) maar dat zijn raad door den commandant der brandweer, den heer Krijger, in den wind ge slagen is? De Voorzitter zegt, dat bij te dezer zake op goeden grond kan antwoorden, daar B. en W- hieromtrent zeer goede informatie hebben, waar deze groote brand ook groote impressie gemaakt heeft. Voorz. kan verzekeren, dat commandant Krijger volkomen gepresteerd heeft, wat men va» hem verwachtte Den volgenden dag spraken bevoegde lieden er hun verwondering over uit) dat de brand tot zoo weinig panden was beperkt gebleven. Wat gepresteerd is. is uitnemend. De aanvoering was prachtig om te zien. Voorz. is er van doordrongen, dat de brave mannen der brandweef gestaan hebben in het gevaar en hun leven gewaag" hebben, hoewel zy niet te ver zyn gegaan. Is 't te vef 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2