Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. het onoordeelkundig optreden van het hoofd der politie Aan de Zuiderpoort te Tsjangsja waren Woensdag tal van lieden saamgestroomd, die zwaar te lijden hadden van den hongersnood tengevolge van de hooge rijstprijzen. Deze lieden waren op betrekkelijk vreedzame wijze aan het overleggen, wat hun in de gegeven omstandigheden te doen stond, toen de politie ruw ingreep en eenige per sonen uit de menigte in hechtenis nam. Het volk trachtte toen voor zijn grieven gehoor te vinden bij den gouverneur, doch toen dat mislukte, werd tegen middernacht van Woensdag op Donderdag, door het gepeupel een aanval ge daan op de Noorsche missie, waarna spoedig een aanval volgde op de China Inland Mission. De bedoeling met die aanvallen schijnt te zijn ge weest, een buitenlander te dooden, hetgeen naar de menigte dacht zou ten gevolge hebben dat ook de gouverneur zou worden gedood, als straf voor zijn nalatigheid. Omstreeks 6 ure in den morgen was het weer rustig geworden en konden de (toen nog niet naar Hankau gevluchte zendelingen) zich naar de missiegebouwen begeven. Echter begonnen enkele uren later de aanval len opnieuw, ditmaal in grimmigen ernst. Alle gebouwen, door buitenlanders bewoond of aan hen toebehoorende, werden in brand gestoken. Naar wij reeds vroeger in het licht hebben gesteld zijn de jammerlijke economische toestan den in Hoenan. de rijstschaarschte door mislukten oogst, en de sinds jaren stelselmatig aangewak kerde vreemdelingenhaat even zoovele oorzaken voor den grooten omvang dien de beweging heeft kunnen verkrijgen en de verrassende snelheid waarmee zij om zich heen greep. In strijd met de loopende geruchten, is, zegt het »H. v. Antw.," de toestand van Charlotte, de gewezen keizerin van Mexico, niet verergerd. Zij leeft stil voort in haar domein Bouchout, waar zij reeds zoovele jaren doorbrengt, zonder ooit den wensch uit te drukken, dit te verlaten. Bij schoon weer doet zij in een rijtuig een wande" ling door het park. In één punt is haar gees testoestand gewijzigdzij vreest niet meer, door vergiftiging te sterven en zij stemt er in toei hare maaltijden in gezelschap van anderen te nemen. Zwijgen is de hoofdtrek van haar karakter. Sprekend van haar zelve zegt zij steedsmen verlangt uit te gaan, men verlangt te eten, men verlangt te lezen, enz. want zij leest regelma tig de dagbladen, en kan alzoo den dood van ha ren broeder Leopold II vernomen hebben men heeft haar die niet bekend gemaakt. Maar zij spreekt er niet van: is het nu dat zij er niet van wil spreken'? of verstaat zij niet wat zij leest Drie of vier dagen geleden hebben de Koning en de Koningin haar bezochtmaar zij ontving ze als prins en prinses Albert. De personen van de omgeving der vorstin den ken dat zij geheel onbekend is met de gebeurte nissen der laatste maanden. In de buurt van Warschau heerschen zwarte pokken. Men meldt 70 sterfgevallen door deze vreeselijke ziekte veroorzaakt. De ïLokal-Anzeiger" verneemt uit Weenen, dat de boedel beredderaars in de nalatenschap van dr. Lueger, den vroegeren burgemeester van Weenen, zijn vermogen, dat ten naaste bij 120,000 kronen bedroeg, niet in effecten maar in pakjes bankbiljetten aanwezig hebben gevonden. Aan effecten vonden zjj maar 12 000 kronen. De coupons ervan waren echter in geen jaren ge knipt. De dokters, die Leuger behandeld hebben, hebben een gezamenlijke rekening tot een bedrag van 22,500 kronen ingediend, welke de gemeente zal betalen. Op de reede van Kure is, naar uit Kobe wordt gemeld, eenigen tijd geleden een Japansche onderzeeboot vergaan. liet scheepje is nu gelicht en op het lijk van den commandeerenden officier is een uitvoerige beschrijving van de ramp ge vonden. Hij had deze opgeschreven terwijl hij met zijn bemanning den dood afwachtte. Hij geeft zijn leedwezen over het gebeurde te kennen, prijst de heldhaftige houding van de equipage en smeekt den Mikado voor de achtergelaten wedu wen en vveezen te zorgen. Prins Hendrik op reis. Z. K. H. Prins Hendrik verliet circa halfacht gistermorgen Leeuwarden per automobiel, op weg naar Oostmahorn via Dokkum, waar door de bur gerij door het uitsteken van vlaggen hulde werd gebracht. Ongeveer te halfnegen te Oostmahorn aangekomen zijnde, werd Z. K. H. door de jeugd toegezongen, begeleid door twee muziekkorpsen uit Anjum, waarna de burgemeester van Oost- dongeradeel (^waarbij Oostmahorn behoort, den Prins toesprak. Daarna liep de Prins over den dijk langs het oude kruithuis van Napoleon naar den steiger, waar de motorboot «Ameland II" een aardig vaartuig voor 120 personen, voorzien van twee masten, een voor- en een achter-kajuit netjes opgepoetst gereed lag. Het gevolg van Prins Hen drik bestond uit de heeren jhr. Van Suchtelen van de flaere, kapt.-adj van Z. K. H.graaf Biilow Stoller, kamerheer van den Groothertog van Mecklenburg; vice-admiraal A. G. Ellis, oud-vice-voorzitter van de Staatscommissie voor j het Reddingwezen baron Van Asbeck, oud-secre taris der zelfde commissiejhr. C. A. Den Tex, vice-voorzitter der Noord- en Zuid-Holl. Redding- Maatschappij jhr. Ten Bosch, oud-voorzitter der Noord- en Zuid-Holl. Redding-Maatschappij den Commissaris der Koningin in de provincie Fries land, mr. P. A. V. baron Van Harinxma thoe Slooten, en graaf George van Bernstorff, eigenaar van Schiermonnikoog, bij wien de Prins op het jachtslot Rijsbergen aldaar zal logeeren. Pas had de Prins de boot betreden of de standaard werd geheschen aan den voorsten mast. In de kajuit waren versieringen aangebracht van bloemen, welke «Hulde aan Z. K. H." te lezen gaven, ter wijl door de zorgen van den Commissaris der Koningin eenige boekwerken, betrekking hebbende op de eilanden, waren neergelegd. Circa 9 uur verliet de boot den steiger, nage- juicht door de langs den wal staanden. Het eiland Schiermonnikoog vertoonde zich in flauwe lijn terwijl tijdens die vaart het weer, dat vrij gunstig was, toch toeliet een blik te werpen op de Gro ninger en Friesche kust, waarover de Prins zich liet voorlichten. Na een uur varen, kwam de »Ameland II" op de reede voor Schiermonnikoog. Kapt. Jongsma, geholpen door loods Ritsma uit Zoutkamp, hadden de boot langs allerlei bakens veilig gebracht naar het eiland, waar de groene weiden de vuurtoren, het dorp en de hooge dui nen een aardig schouwspel opleverden. In den regel worden de passagiers in roeibooten en in het water staande karren gebracht, welke hen een gratis-rit laten doen door het water en langs den strandweg naar het dorp Oosterburen, waar aan een trapje kan worden 'uitgestegen. Prins Hendrik moest dit ook zoo aanschouwen met dit verschil, dat de roeiboottocht verviel. Pas was Z. K. H. in het dorp door een daar aanwezige eerepoort bij het Gemeentehuis gekomen of een muziekkorps, begeleid door zang van de jeugd, liet het Wien Neerlandsch Bloed hooren, waarna de burgemeester en secretaris H. W. Van den Berg, omgeven door de Raadsleden, den Prins toesprak. Daarna werd het Reddingboothuis. be zocht en schipper D. T. Visser voorgesteld. Bij het reddingboothuis, waar de Prins eenigen tijd verwijlde, werd hij herhaaldelijk op hartelijke wijze begroet metLeve de Prins. Een korte wandeling door de met vlaggen en guirlandes versierde straten, geleid door den burgervader, volgde, waaraan de vuurtoren aan de binnenzijde van het eiland gelegen, werd bezocht. De Prins genoot van het prachtig uitzichtde werking van het licht, dat 4 schitteringen in de 20 seconden heeft, werd uitgelegd door den opzichter van de kustwacht den heer P. C. Gits. De Prins zette zijn handteekening in het re gister der bezoekers, wandelde daarna door het duin naar het Badhuis, waar even verpoosd werd Inmiddels was de reddingboot gebracht aan het strand bij het hotel. De zee was prachtig de golven krulden zich op de banken, hetgeen een buitengewoon mooien aanblik opleverde. On der luide toejuichingen ging de wagen, waarop de boot stond, in zee. De bespanning van 8 paar den ging tot ver aan het middel.in het schuimende nat, zwenkte, waarna de schipper de pal lostrok en de boot op sierlijke wijze in zee gleed. Het was een mooi gezicht de 8 roeiers zich op de riemen te zi?n werpen en de voorman met zijn haak in den boeg te zien boomen. Vlot gaf de schipper zijn commando's en goed werd de te waterlating volbracht. Langs den reddingweg aan het strand begaf de Prins, gezeten in een open rijtuig, bespannen met 2 paarden gevolgd door 2 wagens, zich naai de landingplaats welke 4 palen Oostwaarts is ge legen. Bij den Prins hadden plaats genomen graaf Bernstorff en adjudant Van Suchtelen van den Haare. De tocht werd daarna voortgezet naar de burcht Rijsbergen, waar het lunch werd gebruikt. Daarna werd het vuurpijltoestel bezocht en de Zeevaart school. Hoog bezoek. Omtrent de komst in ons land van den Japan- schen prins Foeshimi en zijn echtgenoote kan thans nog gemeld worden, dat zij Zondag 24 dezer te 2 u. 27 min. 's namiddags Keulen verla ten en zich het allereerst naar Amsterdam zullen begeven, waar de prins en de prinses des avonds te 7 u. 6 min. aankomen. Zij zullen .in de hoofdstad verblijven tot Dins dag 26 dezer en vandaar des namiddags 4 u. 45 min. naar 's-Gravenhage vertrekken per trein van de Hollandsche Spoor, die te 5 u. 9 min. in de residentie aankomt. De verdere plannen zijn niet vastgesteld maar het schijnt vast te staan, dat ook aan Rotterdam een bezoek zal worden gebracht. Minister van Oorlog te Leeuwarden. Gistermiddag met den sneltrein van 1 uur arriveerde te Leeuwarden de minister van Oorlog W. Cool. In den namiddag werden de militaire gebouwen bezichtigd. Katholieke Landdag. De Katholieke Landdag in Friesland zal 29 Mei worden gehouden te Franeker. Als sprekers zullen optreden de heeren mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen en G. Bruna. re dacteur van het' «Centrum'.'. Ter vereenvoudiging van de schrijftaal. Aan den minister van Binnenlandsche Zaken 's door dr. P. C. Boutens, Frans Coenen, Frans j Mijnssen en Arij Prins, mede uit naam van C. S. Adama van Scheltema, K. J. L. Alberdingk Thijm, dr. A. AJetrino, Seerp Anema, Frans Bas- tiaanse, dr. H. J. Boeken, P. A. M. Boele van Hensbroek, Henri van Booven, Ina Boudier-Bak- ker, Eduard Brom, Carry van Bruggen, M. J. Brusse, M. H. van Campen. Suze la Chapelle- Roobol A. van Collem, Dirk Coster, Henri Dekking, dr Frederik van Eeden, mr. Frans Erens, Emile Erens, J. Eigenhuis, Gerard van Eckeren, J. Esser, J. Everts Jr., 1'. N. van Eijek, Anna van Gogh- Kaulbach, Samuel Goudsmit, mr J. N. van Hall, G. F. Haspels, Herman Heijermans Jr., Frits Hopman, J. Ilora Adema, Jan Kalf, C. R. de Klerk, Willem Kloos, Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe, Marie Koenen, dr. Edw. II. Koster, Jac. van Looy, mr. M. G. L. van Loghem, dr. P. H. van Moerkerken Jr., Johan de Meester, Jos. M. van Mens. Th. van Merwede, Marie Metz-Koning, Fenna de Meijier, Cornélie Noord wal, Adriaan van Oordt E. Overduin-Heijligers, W. L. Penning Jr., Is. Querido, Joannes Reddingius. Top van Rhijn-Naeff, mr. P. H. Ritter. Jr., Jonkvr. Anna de Savornin Lohman, Carel Scharten, M. Schar- ten-Antink, Arthur van Schendel, dr. M. H. J. Schoenmaekers, L. Simons, J. A. Simons-Mees, Alb. Steenhoff-Smulders, J Steijnen, Nico van Suchtelen, Maria Viola, Augusta de Wit, allen Nederlandsche letterkundigen, een adres gericht- waarin zij zich openlijk en gezamenlijk verklaren, tegen de door de sVereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal" voorgestelde ingrijpende veranderingen der Nederlandsche taal, de officieele invoering of de algemeene toepassing, waarvan zij als een ramp voor hun volk zouden beschou wen. Ofschoon ten volle overtuigd, zeggen adressan ten, dat een taal is als een steeds veranderend organisme en allerminst gehecht aan de spellings wijze en het taalsysteem van De Vries en Te Winkel meenen zij echter dat een poging tot verandering die practisch de schrijftaal aan de spreektaal onderschikt bij ons te lande van een verkeerd beginsel uitgaat. Het «Beschaafd Nederlands" toch is een ab stractie en als norm onbruikbaar. Bovendien zal niemand durven volhouden, dat in ons vaderland door het gesproken woord meer dan door het ge schreven beschaving en ontwikkeling gediend worden. Het «Beschaafd Nederlands" is over het geheel een zeer beperkte, arme taal, grootendeels op de stoffelijke behoeften van het dagelijksch leven ge richt, waar gauw en gemakkelijkde voor naamste eischen zijn. Aldus verschijnt het streven naar taaivereen voudiging en practische beknoptheid vooral als het utiliteitsbegrip van een langzaam ver-ameri- kaniseerend zakenleven, dat met beschaving waarlijk niets gemeen heeft. Maar boverdien meenen zij zich ook te moeten verzetten als letterkundigen. Tegen een vereenvoudiging in naam der nut- 'igheid een nuttigheid die tot verarming der •-aal leidt moeten zij opkomen, waar zij juist behoefte hebben aan verrijking en zooveel moge lijk verscheidénheid van taalvormen tot uiting van hun geestesleven. Provinciale Staten verkiezingen. 's-GRAVENHAGE. Bij enkele candidaatstelling is gisteren tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict 's-Gravenhage gekozen de heer Anton Herman Bongertman te 's-Gravenhage. Deze verkiezing was noodig door het overlijden van den heer H. M. de Vries, wiens mandaat in Juli a.s. zou geëindigd zyn, zoodat de thans gekozene op dat tijdstip weder moet aftreden. Gelijk men zich herinnert, was bij gemeenschap pelijk overleg door de verschillende kiesvereeni- gingen overeengekomen, dat de afdeeling Den Haag van den Bond van Vrije Liberalen een can- didaat zou stellen. De Psinanoekan- en Tjiassemlanden. Reuter seint uit Londen, dato 21 April De beweringen der Nederlandsche regeering van gisteravond hebben in de City aanmerkelijke opwinding veroorzaakt. Vandaag werd een aantal aanvragen om aan- deelen ten kantore der Anglo Dutch Plautations Co. weer ingetrokken. De maatschappij besloot, de toewijzing der aandeelen een week uit te stellen, om aldus aan inschrijvers gelegenheid te geven, zich alsnog terug te trekken. De directeuren gaven de verklaring af, dat hun vertrouwen in de prospecti^der maatschappij vol strekt ongeschokt is gebleven na de beweringen in de pers, voortvloeiend uit Amsterdamsche handelsbelangen. De maatschappij doet thans stappen om de Nederlandsche regeering te wijzen op het onjuis te begrip, dat naar allen schijn is gerezen ten aanzien van de politiek der maatschappij, die al leen hierin bestaat, dat zij aan de wenschen der regeering overeenkomstig de belangen der aan deelhouders, in ieder opzicht tegemoet wil ko men. Een der beambten van de maatschappij ver klaarde in een interview, dat de maatschappij ten volle bereid is, onderhandelingen te voeren tot het overgeven harer souvereine rechten, of schoon zij niet voornemens ia, haar vrij leen (freehold) af te staan, noch de toegestane pacht, zonder te strijden voor een schadeloostelling, of schoon men van meening is, dat de Nederlandsche regeering te dezer zake geen moeilijkheden zal opwerpen. Een der directeuren van de maatschappij is naar Amsterdam vertrokken en men wacht thans het verder verloop der aangelegenheid af. Eerste Kamerverkiezing. Bij Kon. besl. van 20 dezer is machtiging ver leend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht tot een bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 3 Mei, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer jh. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, lid van die Kamer. Papend ree,htsche strafzaak. In de jongste dagen worden ingevolge opdracht van den rechter-commissaris de verschillende hoofdgetuigen in deze zaak onderworpen aan een verhoor door drie psychiaters. Dezen hebben eveneens den beklaagde Garsthagen onderzocht op den stand zijner geestelijke ontwikkeling. De bedoeling der onderzoekingen zou zijn eene verklaring van deskundigen te erlangen omtrent de geloofwaardigheid der door de genoemde per sonen in het proces gedane opgaven. De bedoelde deskundigen zijn prof. Jelgersma te Leiden; dr. Van Deventer inspecteur van het staatstoezicht op 't krankzinnigenwezen te Amster dam en dr. Van Erp Taalman Kip, directeur van het sanatorium te Arnhem. (Hbl De wethoudersbenoeining. Het N. v. d. D. meldt Het college van B. en W. is weer voltallig. De heer Serrurier heeft zich voorloopig laten over halen den door den heer Delprat verlaten zetel te gaan innemen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 April 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 te Biarritz. Laagste barometerstand 742.2 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige N. westelijken wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenigszins buiig kouder. Glasfabrieken. Aangezien het deskundig onderzoek met be trekking tot de aanvragen der firma's J. J. Mel- chers Wzn. en H. Jansen om vergunning tot uitbreiding harer glasfabrieken nog niet is be ëindigd, is de beslissing op deze aanvragen door Burgemeester en Wethouders verdaagd. Prov. Statenverkiezing Donderdag 28 April zal de Antirevolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" een al gemeene vergadering houden ter bespreking van de a. s. verkiezing voor de Provinciale Staten. Firma Landman Zn. Naar ons verzekerd wordt, heeft de firma Piet Smit, te Rotterdam en Kinderdijk, het voorne men de zaken van de in staat van faillissement verkeerende firma Landman Zn. alhier over te nemen en een regeling met de crediteuren te treffen. De fabriek werkt thans weer. Door B. enW. dezer gemeente z ij n ter Gemeente-Secretarie afd. A. tot tweede kler ken benoemd: P. J. Meijer en F. Timmermans, beiden alhier. De omlegging van lijn 8 langs den nieuw aan te leggen weg (Schiedamscheweg) in den Boschpolder is in vollen gang, daar reeds in Augustus a s. met enkel spoor over de in aan bouw zijnde nieuwe Aelbrechtsbrug te Delfshaven moet gereden kunnen worden. De route naar Rotterdam wordt door het verlaten van den Mathenesserdijk aanmerkelijk bekort. UIT DELFT. Bij den raad van Delft is van het lid, den heer H. P. Bok, een voorstel ingekomen, om den te wachten nieuwen burgemeester eene wedde van f6000 toe te leggen. De overleden burge meester genoot f4000. De heer Bok acht een bedrag van f6000 voor het hoofd eener gemeente, van de beteekenis van Delft, volstrekt niet te hoog en oordeelt, dat thans eene verdere regeling der wedde moet geschieden, nu nog niet bekend is, wie het nieuwe hoofd der gemeente zal zijn. UIT ROTTERDAM. Het s.s. „Sommelsdyk" door brand vernield. Uit Rotterdam werd gisteravond het volgende gemeld Om half zes hedenavond ontstond een groote scheepsbrand, als in jaren niet is voorgekomen, en wel aan boord van de vrachtboot «Sommels- dijk", van de Baltimore-lijn der Ned.-Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij, cargadoors de heeren Furness en Nephews. De aSommelsdijk", kapitein E. Swaan, werd in 1907 te Newcastle door de Northumberland steamship building Co. Ltd gebouwd. Het schip, dat toen het van stapel liep «Rotterdam" heette, is bruto 6246 en netto 4026 register tonnen groot. De hoofdafmetingen zijnlang 440, breed 52 en hol 27.6 Engelsche voet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2