Dagblad voor Schiedam en Be f ereldteitoomtelIiiE te Brussel. 33ste Jaargang. Zaterdag 23 April 1910. No. 9697. EERSTE BLAU. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad Ofiicieele berichten. Kennisgeving. Buitenlaudsch JSietiws. Verspreide be rich ten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DES ADVERTENTISN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelqk adrerteeren worden uiterst bil ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den raad dier gemeente in zijne open bare vergadering van den lOden April j.l, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. GOUKA, zijn be noemd a. in de commissie belast om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het beheer van de Gasfabriek en Drinkwaterleiding, de lieer J. H. EVERS. b. in de commissie belast om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het beheer van de Gemeente-Reiniging, de heer F. J. SMIT. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 'idsten April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. DUITSCHLAND. Gister zijn te Keulen drie bestuurbare lucht schepen opgestegen, niet bestemming naar Hom burg von der Höhe, waar Keizer Wilhelm zich ophield. Uit Homburg von der Höhe seint men, aan gaande de landing aldaar, het volgende De luchtvloot, bestaande uit een Zeppelin, een Gross en een Parseval, heeft onder groote belan- stelling voor de Keizerlijke familie te Homburg geparadeerd. Er waren duizenden toeschouwers, Toen de vloot voorbij Frankfort kwam stonden de menschen op daken en sclioorsteenen. In Homburg was het buitengewoon druk. De landing is niet zeer voorspoedig gegaan de Gross lieeft averij beloopen. De luchtschepen karnpeeren in het open veld onder sterke militaire bewaking. Op het terrein ls een tentenbivak opgeslagen. De geestdrift was buitengewoon. Met het oog °P liet slechte weer, is het oorspronkelijk op gisteravond bepaalde vertrek tot hedenochtend uitgesteld. Het weer laat zich ongunstig aan zien. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Carlisten* voornamelijk in Navarre en Catalonië een bui tengewoon heftigen verkiezingsstrijd voeren. Ze hebben meer dan 40 candidaten. In bet stembus-manifest dat door den hertog Van Solferino in naam van Don Jaime is uitge vaardigd, heet liet o. m.Wy weten dat de verkie- ■Ungskampen. welke onze voorvaderen met zooveel uioed gevoerd hebben, hemelsbreed verschillen rnet den strijd, die thans gaat beginnen. Ditmaal Za' °ns optreden geheel overeenkomstig de wet ^'JU, maar wij moeten daarom het streven niet uten varen om onze grootsche kruistochten voort te zetten. TURKIJë. Een ambtelijk bulletin meldt, dat de Sultan ln lichten graad aan griep lijdt. Zijn toestand is Uiet Verontrustend. SERVIë. Ge berichten over de overstroomingen in Servië hij voortduring van zeer ernstigen aard. De 01ava en zijrivieren zijn steeds stijgende. Ge »Matin" verneemt uit Belgrado, dat er 95 °°den en 210 gewonden zijn. De stad Kragoetje- Watsi staat geheel onder water. CHINA. de n 6611 ^e'eSram uit Hankau wordt gemeld, dat toestand in de Chineesche provincie Hoenan ™;ek ls- Ge oproerlingen bedreigen in aan- u hill eten alle nieuwelingen met den dood. et in dit telegram vermelde nieuws werd te I Hankau aangebracht door vluchtende missionaris sen uit Changsha en andere plaatsen in de buurt en kan verband hebben met de jongste ongere geldheden. De zendelingen verhalen dat, toen zij op de vlucht gingen, de strategische punten van Changska door soldaten bezet werden. De kanonneerbooten hadden hun stukken op de stad gericht de troepen waren snel naar de omliggende distric- gezonden. Toen de booten die de stad kwamen ontzetten, naderden, zond het gepeupel met olie gedrenkte jonken als branders tegen de booten, met den stroom meedrijvend, af. De Britsche consul, die te Hankau is aangeko men, bevestigt het bericht dat het consulaat te Changsha door brand is verwoest. Reuter's bureau verneemt, dat de Britsche gezant te Peking gerapporteerd heeft, dat bet schijnt, dat opnieuw ongeregeldheden te Changsha en andere plaatsen van Hoenan zijn voorgekomen. De ontvangen berichten zijn zeer verward en elkaar tegensprekend. I ABESSINIë. Volgens een telegram aan de »Tribuna", zal de nieuwe negus van Abessynië, Lig Jessu, binnen zeer korten tijd gekroond worden. Deze gebeur tenis zal met groote plechtigheden gepaard gaan. Op zijn villa te Redding is Woensdagavond om half zeven overleden Samuel Langhorne Cle mens. die onder den wereldbekenden naam van Mark Twain een gevierde humoristische schrijver was. - De eerste vice-burgemeester Neumayer is tot burgemeester van Weenen gekozen. In Manchester hebben de werklieden der katoenindustrie een besluit aangenomen, waarin het voorstel der werkgevers om de loonen met 5 procent ter verminderen ongerechtvaardigd en onaannemelijk wordt genoemd Men vreest dat 19Ü.Ü00 arbeiders het werk zullen neerleggen. j Reuter seint uit Athene Naar aanleiding van een hevig incident tusschen de twee opper-officieren der Marine, Ghiolopoulos en Toukalos, had gister een duel plaats. Bij het tweede schot viel Ghiolopoulos doodelijk getroffen neder. Te Looberghe in het noorden van Frank- rijk had Zondag-avond een twist plaats naar aanleiding van de verkiezingen, tusschen de heeren Devey, raadslid, en den heer Desoutter, pachter, De laatste werd zoo ernstig verwond dat hij Vrijdag-ochtend overleden is. De heer Devey werd in verhoor genomen. Te Mauriac hebben zich eenige incidenten voor gedaan bij het afloopen van een kiezersvergade ring. Een kiezer, de heer Chatonnier, kreeg een slag met een geplombeerde rotting. Zijn toestand is ernstig. Volgens mededeelingen uit Russische bron zal de slevende Boeddha" spoedig in Europa komen. De te St. Petersburg verschijnende »No- voie Wremia" meldt, dat de Russische en de Engelsche regeering met elkaar tot overeenstem ming zijn gekomen betreffende de reis van den Dalaï-Lama naar St. Petersburg. Vandaar uit zal hij zich waarschijnlijk naar Londen begeven. f Van onzen bijzonderen verslaggever Brussel, 23 April '10. Na verschillende wereldtentoonstellingen te heb ben ingericht, waarvan het steeds grooter belang aan de wereld heeft getoond wat de verschil lende landen gedaan hebben, nog doen en in de toekomst kunnen doen, heeft België opnieuw een groote wereldtentoonstelling georganiseerd. Thans is het wederom de hoofdstad der Belgen, welke- het voorrecht geniet, duizenden en duizen den vreemdelingen een groote attractie te bieden Brussel wordt dezen zomer door de tentoonstel ling een verzamelplaats van mannen van we tenschap, handel, industrie" etc. van elke natio naliteit. Bijna ieder beschaafd land wedijvert in het tentoonspreiden van wat haar energie vermag. Exposities van allerlei aard zijn ondergebracht, in paviljoens, waarvan het een al fraaier dan het andere is ingericht. Deze paviljoens met hun grootsche complexen vormen een stad op zich zolf en hebben eene voorbereiding geëisoht, waar van men zonder nadere aanschouwing zelfs geen flauw vermoeden heeft. Het tentoonstellingsterrein wordt begrensd door het Bois de la Cambre, de Chaussèe Boondael en de Avenue Jeanne en beslaat eene groote uitgestrektheid. Het was de laatste dagen „haast je, rep je" om de tentoonstelling in zooverre gereed te hebben, dat deze heden geopend kon worden, want feitelijk is de groote expositie nog in wording, want hoewel natuurlijk de paviljoens gereed zijn, de inrichting en plaatsing der ver schillende stands, kiosken enz. zal nog wel eeni- gen tijd vorderen, alvorens men kan zeggen; zie zoo, de geheele tentoonstelling is in alle deelen en in tejlk opzicht voltooid. Donderdag 1.1. toen wij reeds een kijkje namen, was het er nog een chaotische drukte en bedrij vigheid, welke door de zwermen werklieden aan den dag werd gelégd hier werd getimmerd, daar geschilderd, ginds weer gestucadoofd. Ergens an ders waren werklieden 'bezig groote gevaarten te versjouwen of wel zag men monteurs ijverig aan den arbeid met het opstellen van machines, waar van de fundamenten pas door de metselaars wa ren gelegd. Voeg daarbij het geraas der spoor wegwagens, welke het geheele veld doorkruisen, en het dof gedreun der machines tot het verhar den der wegen, dan kan men zich denken, wat de aanblik van het geheel oplevert. Bovendien had Donderdag een druilerige mot regen h-et geheele veld méér dan drassig en pap perig gemaakt, zoodat de menschen tot -over de enkels in den doorweekten bodem zakten. Op dit glibberig-gladde veld werd in koortsachtige haast gearbeid en geploeterd, om toch maar gereed te komen. Uw verslaggever kreeg een paar schoe nen, welke met het volste recht als modderklom- pen konden worden aangemerkt, doch terzake... 'Men komt in de tentoonstelling langs verschei dene monumentale ingangen, met grootschen aan blik en in gansch verschillenden trant. De hoofd ingang is gelegen aan de Avenue Emile De Mot, waarvan links de „Bruxelles-Kermesse", waar, zooals het woord reeds zegt, verschillende ver makelijkheden, die men gewoonlijk op kermissen aantreft. Langs de prachtig aangelegde Jardin de Bruxel- 1-es wandelend, bereikt men het einde van het Grande Terras se, waar zich het Dalais de la Ville de Bruxelles verheft, hetwelk in precies denzelf den vorm van het mooie en bekende Brusselsche stadhuis is opgetrokken. In de nabijheid van dit gebouw, ziet men het artistieke Maison de Ru bens met een kleine binnenhof met statuette-n, terwijl de ramen voorzien zijn van in lood ge vatte ruiten, 'zoodat het geheel een antiek karakter heeft behouden. Terugkeerend naar het Grande Terrasso, ziet men onmiddellijk het groote Bel gische Paviljoen, dat, in sierlijke gestalten opge trokken, in majestueuse fierheid en pracht, door geen enkel ander paviljoen wordt geëvenaard. Natuurlijk behoeft 'het 't niet te verwonderen, dat het land zelf, en de verschillende groote steden van België alles hebben gedaan wat mogelijk is om een effectvol figuur te maken; bovendien zijn de afstanden in hef land zelf niet zoo groot, zoodat veel Trie er inzendingen in de Belgische I secties geexposeerd zijn, dan in die van de groote mo-gendheden op zich zelf. De witte hoofdfacade is gekeerd naar het Bois de la Cambre en bestaat uit een reusachtige met beelden Versierde zuilengalerij van witte steen- j soort, waarvan de eentonigheid gebroken wordt J do-or stukken rood gram el. De zuilen zelf zijn wit met rood-ge-marmerd. De toegang tot dit Pa- viljoen verkrijgt men door drie hoofdingangen, welke ook weer door zuilen zijn geflankeerd. Door J de Avenue des Nations, waaraan verschillende fraaie gehouwen zqn gelegen, o.a. het antiek- artistieke paviljoen der stad Gent, het melkwitte en in ranke lijnen opgetrokken Maison du Peuple, bo-ven welker ingang het: bienvenu prijkt en ver der het moskecachtige Spaansche paviljoen be reiken wij Het Nederlandsche Paviljoen, dat, laten wij het maar direct zeggen, een uit- neme-nden indruk mahkf, Dit komt ook o.i. door het karakteristieke en eigenaardige hetwelk het Nederlandsche hoofdgebouw van de in de omge ving liggende paviljoens onderscheidt. Opgetrokken in den 17e eeuwschen Nederland- schen renaissancestijl onder de bekwame leiding van den architect W. Kromhout Czn moet wel het vaderlandsche paviljoen met zijn prettig-rustige koepels stijlvolle torentjes en pi'ttoreske luifels ten opzichte der andere gebouwen vriendelijk en weldadig aandoen. Het geheel is gemaakt van imitatie-baksteen, terwijl de gevels van zandsteenen banden zijn voorzien. De ingang van het Hollandsche gebouw, welke is gelegen tegenover de Galerie Fran?aise, wordt gevormd tusschen twee steenen muren van een halvemans hoogte, aan het begin waarvan twee leeuwen van zandsteen, de klauwen het Nederlandsche wapen houdend. Deze symbolen van Neerland's kracht schijnen als het ware den toegang te bewaken. Voor dezen ingang prijkt het jaartal 1910, waarboven wederom het Nederland sche wapen is aangebracht. De geheele gevel is bovendien bezet met de wapenschilden der Hollandsche provinciën, hetgeen wel eenige kleur bijzet. Aan den kant van den Hollandschen tuin, is de hoofdtoegang tot het Hollandsche paviljoen; hier heeft men ook weer het Nederlandsche wapen en daarboven in groote duidelijke letters: Neder land. Vlak boven dezen ingang staat Pays-Bus. Het inwendige van dit gebouw wordt gevormd door een benedenzaaleenige breed© trappen voe ren naar een ruim platform in het midden der zaal, welk platform weer door een tweetal trap pen in verbinding staat met de galerij, vanwaar uit men door de vensters een ruim uitzicht op de omgeving heeft. Deze galerij welke zeer ruim en breed is, wordt door een aantal kolommen gesteund, waarop een aantal aardige decoratieven zqn aangebracht. In de benedenzaal is een gedeelte voor de Indische inzendingen gereserveerd, de overige ruimte en de galerij worden ingenomen door de stands en kiosken der Nederlandsche inzenders. De inrichting der koloniale afdeeling geschiedde door den heer Ed. Cuypers, evenals de JardSn Hollandais, die als een oase en in aansluiting met den tuin van de stad Parijs, tusschen het Hollandsche en Duitsche paviljoen is gelegen. Fraai gestoffeerd door het jonge lentegroen, ligt daar een bekoor] p plekje der tentoonstelling, dat ongetwijfeld, vele bezoekers zal aanlokken door de verscheidenheid van aanleg. Doorsneden van breede paden, vormt de tuin een symme trisch geheel waarvan het aspect nog wordt ver hoogd door een band van gele en roode tulpen, welke den geheelen tuin omzoomt. In het midden zorgt een vijver voor een frissche kleur, terwijl o-p de vier hoeken van den tuin vier coquette koepeltjes opsteken. Terzijde van het hoofdgebouw is nog een Tdein gebouwtje verrezen, waarin is ondergebracht alles hetgeen betrekking heeft op het Nederlandsch taalgebied. Een en ander dient n.l. om een denk beeld te geven van hetgeen in de Nederlandsche taal verschijnt. Een woord van lof mag zeker niet onthouden worden voor hetgeen de Neder landsche architecten de reeds genoemde heeren Kromhout en Cuypers hebben tot stand gebracht. Ook dient in dit verband niet vergeten te wor den onze Nederlandsche regeeringscommissaris Mr. E. R. II. Regout, lid van de Tweede Kamer, die bij Kon. besluit van 26 Maart 1909 tot Commissaris-generaal en later tot voorzitter der Nederlandsche Centrale Commissie voor de Brus- selsche tentoonstelling werd aangewezen Hij was gedurende de laatste dagen, toen wij in Brussel kwamen, volijverig den geheelen dag in touw, evenals de tweede secretaris der Com missie, de heer Mr. J. A. E. baron de Vos van Steenwijk. Ge Centrale Commissie beslaat voorts uit 26 leden. De leden der Centrale Commissie zijn op hun beurt weer voorzitters der bijzondere Commissies met de zorg waarvan zij speciaal belast zijn. Door den regen schoot men Donderdag niet zoo goed op, als men wel wenschte, dientengevolge kon nl. het schilderswerk niet verricht worden. Wie zich ook verdienstelijk maken zijn de sol daten van het genie-detachement uit Utrecht/die met de bewaking van de Nederlandsch® séötie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1