Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. iiRat stp Ho richten zijn belast. In deze soort corvée schijnen ze zich nog al te kunnen schikken, enfin dit is te begrij pen. Ze krijgen meteen eens wat moois te zien. Omtrent het Hotlandsche paviljoen vermelden wij nog tenslotte dat dit een oppervlakte beslaat van 2788 M2. De openingsplechtigheid. In de Salie de Fêtes had hedenmiddag in groote plechtigheid de opening plaats. Het gebouw, waar in zich deze zaal bevindt, en dat geheel in groen effen tint is geschilderd, is gelegen achter het door ons reeds genoemde Maison de Rubens. De reusachtige zaal was in een lusthof her schapen. Langs de wanden waren in fraaie kleu- rentinten effectvolle motieven verkregen, waarvan de stemmigheid nog werd verhoogd door de aan gebrachte guirlandes en drapperiën. Hier, in deze zaal, werd de aankomst van Koning Albert en Zijn Gemalin door. een groot aantal genoodigden, ongeveer 3000, afgewacht. Tegenover den ingang waar de koning zou ko men, was een verhevenheid aangebracht, waarop de kostbare koninklijke fauteuils prijkten. Hier naast zaten de leden van het ministerie, terwijl mede aanwezig waren de ministers van Staat, de leden van het Corps Diplomatique, de leden van de Kamer van Afgevaardigden, en de leden van den Senaat, hoogwaardigheidsbekleeders, al len vergezeld van hunne dames. i De uniformen glinsterden in gouden en zilveren kleurenschittering, terwijl de rijk-ge toilletteerde da mes aan het geheel luister bijzetten. Onder de aanwezige commissarissen der verschiiiende lan den merkten wij op Mr. Regout, die tevens ver gezeld was van een aantal leden der Hollandsche Centrale Commissie. Te ruim 2 uur arriveerde Koning Albert, ver gezeld van zijn gemalin en gevolg'. Na in het paviljoen van de stad Luik te zijn ontvangen, begaf men zich naar de Salie de fêtes, waarna het Koninklijk echtpaar de voor hen bestemde zetels innam. De openingsrede werd uitgesproken door den President van het Uitvoerend Comité, die daarbij de be teekenis der tentoonstelling schetste. Namens de Belgische Regeering sprak hierna de Minister van Nijverheid en Arbeid. Ook deze wees op het groote belang dat voor België, door het in organiseeren dezer tentoon stelling, in dit feit is gelegen. i Koning Albert van België, die gekleed was in de generaalsuniform gtoot tenue van het Bel gische leger, beantwoordde de heide toespraken, waarna door het Hooge Gezelschap en de genoo digden een bezoek werd gebracht aan een aantal paviljoens. Het eerst begaven zij zich naar de Belgische afdeeling, waar de Koninklijke Bezoekers werden ontvangen door den president van het eere-comité, den Heer Beernaeit. Met belangstelling werden door Z.M. verschillende inzendingen van zijn land- genooten in oogenschouw genomen. I Ook werd een bezoek gebracht aan de Spaan- sche sectie, waarna het Nederlandsche paviljoen de eer te beurt viel door Hunne Majesteiten te worden bezichtigd. Dit bezoek werd gevolgd door het bezichtigen der Fransche en Duitsche afdeelingen, waarna in het paviljoen der stad Brussel eenige ververschingen aan den Koning, Koningin, de ministers en de hoofdcommissarissen wérden aangeboden. Het geheeie terrein bood hedenmiddag een feés- teajkan aanblik. Honderden vlaggen, die scherp tegen de lucht en het jonge groen van het Bois de la Cambre afstaken, wapperden fier en breeduit in den koelen wind en zetten aan het geheel niet weinig luister bij. Laat men zöo zijn blikken gaan over deze feestende luxe-stad, die vooral 's avonds met haar duizende electrische lampen als in een feeëriek land zal zijn herschapen, dan gevoelt men eerst recht welke factoren en krachten moeten hebben samengewerkt, om een dergelijk, indrukwekkend, si er. ijk en over het algemeen prachtvol gestyleerd diorama te verkrijgen. t i En welk een rijkdom en verscheidenheid is in al deze paviljoens ondergebracht. Flet bioscoopt nog door ons hoofd, als wij denken min hetgeen hier is te aanschouwen. Neem de groote industrielanden Engeland, Duitschland, De Vereenigde Staten en Frankrijk, welk een majestueuse en eerbied afdwingende kracht ontplooien zij in hun voortbrengselen. Ma chinerieën van allerlei aakl geven den bezoekers een denkbeeld van de enorme ontwikkeling dezer landen. t i Daarnaast doen aardig-in,gerichte kleine pavil joens prettig aan zooals van Chili, Uruguay, Per- zië, Monaco en geven in hun typischen bouwtrant een eigenaardig cachet aan sommige deelen der tentoonstelling. Met één woord, de tentoonstelling mag rekenen op een nog grooteren bijval dan hare Belgische voorgangsters. Ruim 30 mogendheden hebben zich laten vertegenwoordigen, en hebben het beste op het gebied van handel, wetenschappen en industrie hier gebracht. Door verschillende corpo raties is reeds besloten aan de Vreemdelingen eene reeks prachtvolle en ten deelo nog onbekende feesten aan te bieden. De nabijheid van Spa, van de Ourthe- en esdre-öalen, van de Ardennen, van de bekoorlijke badplaatsen Ostende en Blan- kenberghe, de beroemdheid der historische merk waardigheden van Brussel, Antwerpen en Brugge zu.rnn maken dat België in het jaar 1910 de groote trekpleister van het reizend publiek zal zijn. De Prins naar de Eilanden. Het was kwart over elven toen de «Ameland II" met den Prins aan boord te Ameland aan kwam. Op de pier werd Z. K. H. welkom ge- lieeten door den burgemeester van Ameland, den heer J. B. W. Bolsmey, die zich met de wet houders, den raad en de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij daar bevond. In het hètel van den heer Hofken werd daar na de lunch gebruikt. Na de lunch reed de Prins in eeu huifkar dwars over het eiland naar het Noorderstrand. Langs het strand reed de stoet westwaarts. Onder het dorp Hollum, aan de Weszzijde van het eiland, werd de redding boot te water gelaten. De voorgenomen proefneming van het vuur pijltoestel onder Ballum bleef uit. Te Ballum bezichtigde Z. K. H. de Ned. Herv. Kerk. Ds. L. C. de Jong toonde er den Prins het fraaie houtsnijwerk van den preekstoel. Daarna werd een bezoek gebracht aan het kerkhof, waar Z. K. H. in het lijkbaarhuisje den grafsteen van het geslacht der Camminga's eer tijds heereu van Ameland, bezichtigde. Na het bezoek aan Ballum werd de terugreis naar Nes aanvaard, waar op het Gemeentehuis getoefd werd tot aan de teregreis naar Schier monnikoog. Wetsontwerp winkelsluiting. Ter bespreking van bovengenoemd wetsontwerp had de Kamer van Koophandel te IJmuiden een vergadering belegd, uitsluitend toegankelijk voor winkeliers. Besloten werd der Regeering in over- weging te geven een bepaling in de wet te voegen, waarbij verkoop na 9 uur wordt toegestaan in onvoorziene gevallen (zooals ook in de Duitsche wet voorkomt). Dit besluit werd genomen met het oog op de belangen van IJmuiden als vissche- rij- en havenplaats. met betreurenswaardige voorvallen, die er te Me- lilla tusschen de militaire en buitenlandsche mijn- bouwmaatschappijen waren geweest. De minister president voegde erbij, dat de voorvallen gere geld waren, maar hij wilde niet meer zeggen. Naar 't schijnt hebben de onderhandelingen tus schen de regeering en de mijnbouwmaatschappijen ten gevolge gehad, dat er overeenkomst is getroffen, bepalende, dat elke maatschappij, die zich in de zone van Melilla vestigt van Spaansche nationa liteit zal wezen en zijn werkvolk het loon in Spaansch geld moet uitbetalen." Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat v. Politie knipmes, Prot. vragenboekje, fietssleutel, rozen krans, sleutels en kinderschortje. Bij de volgende personenportemonnaie met eenig geld, Gudde, Broersvest 11 lap wil over- hemdengoed, Kuneman, Maasstr. 42, portemon naie met eenig geld, Krouwenhoek, Hoogste. 72; duimstok, Bergman, Singel 31damesceintuur, v. BKruit, Singel 184nbruin- en witharig; hondje, v. Hekke, L. Nieuwste. 131; blauw geverfde krui wagen, graanmeterskantoor; kinderzak, inh. por tem. met eenig geld en zakdoek, de Veld, Sin gel 202; pakje spijkers, v. Weerkom, Nieuwstr. 32; 2 el gordijnfranje, Feelders, Damlaan 72; zwarte kinderkousjes, Middendorp L. O. Genoegen 29; sleutel, v. Put, Puttershoeksche str. 47; zweep, j Groenendaal, L. Haven 100en rijwielpomp, Mul- 1 dér, Warande 29. I chine van 500 Paardekrachten voor het drijven van van de schroef en den emmerketting en van een hulpmachine van 150 Pk. voor de lieren, welke van het centrale systeem zijn. De stoom voor deze machines wardt geleverd door twee scheepsketels, van een gezamenlijk verwarmend oppervlak van 180 M2, en werkend met een druk van 8 atmosfeeren. Het schip is geheel electriscli verlicht. De baggermolen zal in staat zijn ongeveer 400 M3 vasten kleigrond per uur tot op een diepte van 13 M. op te baggeren. Na voltooing zal het schip de reis van Schiedam naar Australië onder eigen stoom doen. Onderscheiding Men meldt ons heden uit Amsterdam De groote zilveren medaille, uitgeloofd door Z. K, H. Prins Hendrik, beschermheer van de ver- eeniging «Cynophilia", is toegekend aan den heer D. C Kok Jr te Schiedam, voor de grootste in zending jachthonden op de jubileum-tentoonstel ling van «Cynophilia," welke thans te Amsterdam gehouden wordt. Het weldadigheidsbloempje. Naar men verneemt, heeft de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding van tuberculose voor 30 April bij een Haagsche firma niet minder dan 375.000 Julian-bloempjes verkocht om den verjaar dag der Prinses door jonge dames in Nederland te worden verkocht. Brand te Koeta-Rudja. De correspondent van het «Hbld." Batavia seint dd. gisteren, dat te Koeta Radja een blok (wo ningen of kazernes is afgebrand. De schade wordt op een ton gouds geschat. Provinciale Statenverkiezingen. ROTTERDAM. De S. D. A. P. heeft in het district Rotterdam V. de heeren H. Spiekman en J. ter Laan geeandideerd. Onderscheiding. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het H. M. de Koningin behaagd den Eerw. Amedéus, Generaal-Overste der Broeders van Liefde te Gent te benoemen tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. liet nieuwe Retraitenhuis. Naar men verneemt, zal Z. D. H. Mgr. Callier a.s. Donderdag 28 dezer een gedenksteen ont hullen in het nieuwgebouwde Retraitenhuis dat te Noordwijkerhout verrezen is. Het gebouw is althans wat de buitenmuren betreft, voltooid men hoopt tegen den winter het in gebruik te kunnen nemen. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt in 1910. Al is het aantal inschrijvingen uit Schiedam niet groothet mag bevredigend genoemd wor den. De toezeggingen zijn van den meest uiteen- loopende aard, waarbij werk is, dat op de ten toonstelling in 1909 alhier de aandacht trok. Zij die nog zouden willen inschrijven, kunnen zulks doen, mits zij zich schriftelijk voor Dinsdag 26 April a.s wenden tot een der beide corres pondenten D. R. Gerhardt, directeur Ambaehts- school, en P. J. van Harderwijk, Dam 30. i Lichtbeeldenavonden. Zoioals reeds uil dc herhaalde aankondigingen in onze courant bleek, zal de wel eerw. pater P. Noyen, missionaris van het Missiehuis te Steyl, Maandag- en DinsdagJavond 7i/2 ure in de gehoor zaal van 'het Bandsgebouw alhier eene lezing met lichtbeelden houden over de Missie en het werk der H. Kindsheid in China, een zeer belang- j rijk onderwerp dus, waarin zeker velen in onze i stad die vooral laatstbedoeld liefdewerk sedert tal van jaren steunen, zullen belang stellen. IDe weleerw. pater Noyen heeft voor hen, wien lezing en lichtbeelden nog niet voldoende zijn oen in het begin der volgende week een gang naar het Bondsgebouw te ondernemen, eene nieu we aantrekkelijkheid aan zijn optreden verbon den. Hij zal zich niet alleen in de Chineesche kleed.erdra.oht vertonnen, maar heeft ook aan zijne lezing weten te verbinden eene uitvoering door het gunstig bekende jongenskoor der eerw. Broe ders en van 'het bekende kwartet „Harmonie". Bovendien zal op Dinsdag de heer Jan van Rijsselberg zijne gewaardeerde medewerking ver- leenen. Men krijgt dus waar voor zijn geld: niet alleen beloven 't zeer leerzame en nuttige avonden te wordenmaar de liefhebbers van. schoonen zang zullen naar hartelust kunnen genieten. Het zeer gelukkig gekozen program vindt men onder de betrokken advertentie vermeld. j Wij vertrouwen dus, dat Maandag- en Dinsdag avond talïoozen naar het Bondsgebouw zullen opgaan. Niet alteen wacht hun een zeer geva rieerd, uiteenloopcnd genot, maar buitendien steu nen zij een zeer goed werk, een werk van chris telijke naasteliefde en barmhartigheid, dat aan duizenden ongelukkigen zoowel naar lichaam en ziel in het onmetelijke China ten goede komt. Hierbij kunnen wij nog beslist verzekeren, dat pater Noyen een zeer goed spreker is, die in flink verstaanbaar, vloeiend Hollandsch het werk der Chineesche missie, door zijn lichtbeelden ge schetst, zal verklaren. Meer behoeven wij wel niet te zeggen om Maandag- en Dinsdagavond een goed bezette zaal in den Volksbond te verwach ten. 1 Een internationale kwestie. Een telegram van de «Matin" uit Melilla luidt De Nederlandsche firma Gebroeders Muller (lees: Wm. H. Muller Co.), die verscheiden mijnen in Spanje, Zweden en Algiers bezit, heeft een aanzienlijke hoeveelheid materiaal naar de buurt van het kamp te Tres Forcas. bij Melilla, gestuurd en is ondanks het krachtige verzet van de Spaansche overheden, in die streek met werk zaamheden begonnen. Aan alle tusschenkomst weerstand biedende, hebben de Gebr. Muller verklaard, dat zij door de bevoegde overheid van het land hun prioriteitsrecht op de mijnen van ne streek hadden laten vaststellen en dat zij bo vendien wettelijk den grond verworven hebben, waarop de mijnen liggen. De heeren voegen er bij. dat zij wachten op de vorming van de scheids rechterlijke commissie, die te oordeelen zal hebben over de mijnrechten, verkregen voor de open baarmaking van het mijnreglement, voorzien in art. H2 van de acte van Algeciras. Deze zaak wekt groote opschudding onder de Spanjaarden." Met dit bericht houdt blijkbaar het volgende telegram van de «Matin" uit Madrid, dd. 21 dezer, verband «Cenalejas heeft vanochtend aan de journalis- ten, die bij hem waren gekomen, gezegd dat de regeering de laatste dagen druk bezig i3 geweest 1 Handeldrijvende Middenstand j Volgens achterstaande advertentie zal de Ver eeniging «Handeldrijvende Middenstand" op Don derdag 28 April, 's avonds 8 ure in het Verkoop lokaal eene algemeene vergadering houden, waarin de heer Fiedeldy Dop lid van de Staatscommis sie voor den middenstand, met het zoo actueele onderwerp »'t Credietvraagstuk voor den Mid denstand" als spreker zal optreden. De „Adelaide." Gister is van de werf «Gusto" met goed gevolg van stapel geloopen de stalen romp van een zee- waardigen emmerbaggermolen, welken de firma A FSmulders in aanbouw heeft voor de Zuid- Australische Regeering. Bij den stapelloop waren aanwezig de heer A. A. Kirkpatrik, Agent-Gene raal voor Zuid-Australie in Europa, alsmede diens echtgenoote die de doopplechtigheid volvoerde. Mevrouw Kirkpatrick sprak als volgt«In naam van de Regeering van Zuid-Australie heb ik het genoegen dit schip «Adelaide" te doopen en twjjfe' er niet aan of het zal den bouwers tot eere strekken en blijken geschikt te zijn voor zijn taak." De heer Henri Smnlders dankte het gezelschap voor de eer hunner tegenwoordigheid en sprak de overtuiging prit, dat de baggermolen aan alle gestelde eischen geheel zou voldoen. De heer Kirkpatrick antwoordde dat het hem zeer aangenaam geweest was zulk een bijzonder gunstig rapport van zijn inspecteur te hebben ontvangen omtrent de nauwgezette uitvoering en de zorgvuldige afwerking van het vaartuig. De «Adelaide", welke gebouwd wordt onder speciaal toezicht van Lloyd's, heeft de volgende hoofdafmetingen Lengte 50 M., Breedte 10.50 M., Holte 4 M. Het schip is voorzien van een Compound-ma- D o o r B. e n W. dezer gemeente, is tot tijdelijk onderwijzeres aan school G., hoofd de heer J. van der Hout benoemd mej. L. M. Bekker. Bij de gister te 'sGravenhage ge- honden acte examens L. O. slaagde o.m. H. E. J. Beekman uit Schiedam. Heden werden doordeRijksveld- wacht jaangehouden H. H. M., timmerman, en H. v. d. P., stucadoor, beide wonende te Schie dam die nog iets met de Justitie hadden te vereffenen. De eerste was veroordeeld door het kantongerecht te 's Gravenhage in vier verschil lende zaken, respect, tot f5. en 3 X f3. boete, subsidiar 5 en 3 x 3 dagen hechtenis. Hij be taalde, na aanhouding op zijn werk, de boete. De tweede, veroordeeld door het kantongerecht te Schiedam tot f3 boete, subsidiar 3 dagen hech tenis, had zich schuil gehouden. Na hedennacht van bed te zijn gelicht, werd hij aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht tot het ondergaan der straf De uitvoering van de uitbreiding der Ambachtsschool, waarvoor Zaterdag door den architect, den heer P. Sanders, de aanbesteding werd gehonden, is thans gegund aan de laagste inschrijver, den Coöperatieven Botterdamschen Bouwersbond voor f14.296. UIT ROTTERDAM. Het wrak van het stoomschip «Sommelsdijk'* thans sterk naar stuurboordzijde over. In de ruimen van het schip vindt het vuur nog steeds voedsel en voortdurend blijft het daaruit rooken. De stoom booten van den havendienst geven geen water meer en de rivierpolitie is met de bewaking belast. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 24 April. 12i/a u. Bondsgebouw. Algemeene Ledenvergadering afd. Schiedam Ned. R.K. Volksbond. Maandag 25 April. 72/2 u. Bondsgebouw. Lezing van pater P. Noyen, met lichtbeelden en zang. Dinsdag 26 April. 7i/2 u. Bondsgebouw. Lezing van pater P. Noyen, met lichtbeelden en zang. Donderdag 28 April. 8 u. Verkooplokaal. Vereeni ging «Handeldrijvende Middenstand." Spre ker M. H. G. Th. Fieldy Dop't Crediet vraagstuk v. d. Middenstand. Rotterdam. Maandag 25 April. 8 u. Duitsche Kerk (Zwarte Paardenstraat) Kerkconcert. Maandag 25 April 8 u. Nutszaal. Symphonie- vereeniging «Mozart". SolistL. C. Keere- weer (violoncel). Accomp. G. Enderlé. Orkestwerk Symphonie No. 4, Niels W. Gade. Dinsdag 26 April. 8 u. Tivoli-Schouwburg. Con- cert-vereeniging „Wolff-'Verhey", Vierde (laatste) Concert. Woensdag 27 April. 8 u. Nutszaal. Concert Breton. Het bezoek van den Prins aan Schiermonnikoog. Men seint ons Hedenmorgen inspecteerde de Prins op Schier monnikoog omstreeks 11 uur de reddingsstations. Oefening met de reddingbooten hadden onder groote belangstelling plaats. Te 3 uur in den namiddag hadden nadat de lunch gebruikt was 'de vuurpjjloefeningen plaats. Het bezoek aan de Zeevaartschool had hedenmiddag te 5 uur plaats. Met groote belangstelling werden de lieflijk gelegen gebouwen door Z. K. H. Prins Hendrik bezich tigd, herhaaldelijk werden door Hem aan den Di recteur der Zeevaartschool den heer J. Posthumus allerlei inlichtingen verzocht omtrent nautische instrumenten, zeekaarten enz. enz. Bij het afscheid nemen dankte Z. K. H. den heer Posthumus hartelijk en met een warmen handdruk voor diens vele wetenswaardige mede- deelingein en zijn toelichting. Per auto vertrok de Prins en Zijn gezelschap daarop naar Leeuwarden, waar overnacht wordt, om Zondagmorgen te Apeldoorn terug te keergn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2