Binnenland. Stads- en (jewesteliyk Nieuws. Vereeniging „'Sobriëtas" te Maastricht, alsmede de Gist- en Spiritusfabriek te Delft en Gein'. Sterk te Hengelo. Het Centraal Bureau veer de Statistiek vinden wij ook onder de rubriek Gezondheidsleer en Weldadigheid. Onder deze groep rangschikken zich eveneens het Ministerie van Binnenl'andsche Za ken, B. en Wi. van Amsterdam, de Vereerd ging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Ne derland uit Sassetnheim bij Leiden, de Wilhel- minavereeniging' te 's-Gravenhage en Jhr. Mr. H. Smissaert. Tenslotte noemen wij nog onder de oeconomi- sche instellingen voor de vrouw het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid. De indruk dien het Nederlandsche paviljoen en zijn inzenders maken, is dus een onverdeeld gunstige. Verschillende Duitschers en Engelschen, die wij spraken, roemen eveneens het mooie Hofland'sche gebouw. Het doet werkelijk goed, het vaderland in den vreemde te hooren bewonderen en prijzen. Nederland heeft hier op de Brusselsche tentoon stelling dan ook weer opnieuw belangstelling ge wekt, eene belangstelling welke, naar wij verwach ten, ongetwijfeld ons land en de ontwikkeling zijner nijverheid tot grooteren bloei zullen bren gen. Onze bijzondere berichtgever meldt ons nog nader uit Brussel: De Nedeiiandsche afdeeling, die Zaterdag ook, zooals wij reeds berichtten, door het Koninklijk Echtpaar werd bezocht, is nog niet geheel vol tooid. Oja. komt in ons een informatiebureau, hetwelk daal' is opgericht en ingesteld vanwege de afd. Handel van het Ministerie van Nijverheid. De heer Emile Bles heeft daarvan de leiding en geeft iedereen alle mogelijke en gewênschtè inlichtingen. Over een dag of acht zal het bureau geheel gereed zijn. Wij kunnen niet anders, dan de instelling van dit Bureau toejuichen, waar het geldt onze Nederlandsche handel en nijverheid meer vooruit te brengen, temeer daar de heer Bles, die reeds jaren te Brussel woont alle advie zen pro deo zal geven. De Indische afdeeling, waarvan Vrijdag nog zoo goed als niets was ingericht was Zaterdag zóódanig dat mogelijk is daarover iets als voor- toopige indruk te zeggen. Links van den hoofd ingang van het Nederlandsche Gebouw waar van het inwendige in geheel modernen stijl is gebouwd treft men de Koloniale afdeeling aan. In het midden van dit gedeelte verrijst in Indi- schen bouwtrant een Pendoppo een luchtig gebouwtje op zich zelf waarin Javaantjes Zul len worden geplaatst, die men over eenigen tijd daar ijverig zal bezig zien met batikken, hout snijden, vlechten, weven etc. Naar wij vernemen zullen een twaalftal Javanen tot deze doeleinden omstreeks het einde der maand Mei te Brussel arriveeren. Om deze pendoppo heen g roepee ren zidh .'Engs den kant de onderscheidene stands en vitrines waar in verschillende voortbrengselen zijn geëxposeerd van de Indische kunstnijverheid, en voorts cultu res, gouvearnementsbedrijven, inzendingen op het gebied van handel, visscherij etc. Vooral de voort brengselen der Indische kunstnijverheid zijn te bewonderen en zijn voornamelijk tentoongesteld met het doel de belangstelling van het publiek daarvoor op te wekken en een ruim afzetgebied daarvoor te vinden. De heer Cuypers, die architect van deze inrich ting en de heer Mr. Van Deventer hebben zich in het bijzonder daarvoor geïnteresseerd. Deze laatste is zooals men weet, voorzitter der Kolo niale afdeeling en als zoodanig door den Minister van Koloniën aangewezen. Mr. G, Vissering, pre sident der Javascihe bank, is voorzitter van het Comité dat in Ned. Indië de noódige voorberei dingen voor deze afdeeling heeft getroffen. Welnu, gerust kan getuigd wordende heeren hebben eer van hun werk. Wij spraken reeds van de vier koepelb, welke den Hollandischen tuin een zoo prettig en aangenaam decoratief verleent, wij moeten hierbij vermelden dat deze zijn opgericht door de levensverzekering Maatschappij Utrecht. In deze koepels zijn de inzendingen van de Ned. Heidemaatschappij (o.a. een sectarium) ondergebracht. Omtrent het bezoek van de Kon. Bezoekers aan de Ned. Afdeeling zij nog vermeld dat zij aam den hoofdingang^ aan de zijde van den tuin gelegen, aankwamen en daar door de meeste leden van het Comité werden ontvangen. Ook was hier bij aanwezig onze gezant Jhr. van Staal van Piershil, deze was ook bij de plechtige opening in de zaal de Fêtes tegenwoordig, waar wq tevens opmerkten o.a. de heeren Fabius, Tutein Nol- thenius en de Vos van Steenwijk. 'Na ,'de Indische afdeeling doorioopen te hebben, bezocht men het gedeelte van het gebouw waar de Nederlandsche inzenders hun „heirn" hebben. 'In het bijzonder vertoefden de Kon. Bezoekers bij de expositie der firma Lips uit Dordrecht. Hier bevindt zich n.l. de reusachtige Safe met de enortne ronde kluisdeur, de zelfde, welke Prins Hendrik bij zijn bezoek aan Dordrecht bezocht. De Koning werd hierover in bijzonderheden ingelicht. Ook toonde hij belangstelling in de reeks merkwaardige stoten, door de zelfde firma tentoongesteld. Nadat zijn rondwandeling door het Nedferlandsche paviljoen ten einde was, be tuigde Hij zjjn ingenomenheid met 'het geziene, waarna de Koninklijke stoet den rondgang voort- Sfitte. Prins Hendrik. Men meldt uit Leeuwarden Gisterenmorgen tegen 10 uur begaf Z. K. II. de Prins zich per rijtuig naar de Groote Kerk te Leeuwarden, om de godsdienstoefening bij te wonen, onder gehoor van ds. B. Klein Wassink. De Prins en gevolg, waarbij zich nu ook de bur gemeester, de heer A. E. Zimmerman, had ge voegd, werd ontvangen bij de Oranjedeur of poort waardoor vroeger steeds de Oranjes ter ker ke gingen door kerkvoogden, die het hooge gezelschap naar de Koningskraak begeleidden. Daar was de Koninklijke zetel geplaatst, waar omheen de plaatsen voor het gevolg en kerk voogden waren gereserveerd. Na afloop der godsdienstoefening, terwijl de aanwezigen het kerkgebouw verlieten, speelde het orgel het »Wien Neerlandsch Bloed". Hierna reed het hooge gezelschap weer naar de woning van den commissaris der Koningin, waar werd geluncht. 's Namiddags I.) uur vertrok Z. K. H. per auto naar het Loo, uitgeleide gedaan door duizenden en duizenden belangstellenden, die den Prins levendig toejuichten. Het Japansche prinsenpaar. H. M. d© Koningin ontvangt Woensdag het Japansche prinsenpaar, dat daarna aan de lunch is genoodigd. t Ontwerp op de banken van leening. Het is bet plan der Tweede Kamer1 het wetsont werp op die banken van leening voor het zomer reces af te doen. i De Haagsche Burgemeester. De burgemeester van dien Haag:, baron Sweerts de Lamdas Wyborgh, moet nog rust houden. Wet houder Jansen is nog waarnemend burgemeester. Grondwetsherziening. (Minister Heemskerk zal als voorzitter van de staatscommissie der grondwetsherziening de eerste vergadering op 2 Mei slechts met een kort wel komstwoord openen. De commissie zal daarna baar reglement van orde vaststellen. De Barouielaan-quaestie. Naar het „D. v. N.-B," verneemt, is het advies van dien Raad van State, in zake het beroep yan Breda's gemeenteraad tegen het bekende besluit der Gedeputeerde Staten, dezer dagen verzonden. Het .advies moet, niet ongunstig zijn voor het beroep van den Raad. Binnenkort kan de Konink lijke beslissing worden tegemoet gezien. Eerste Haring. Aan H. M. de Koningin is gisteravond de eerste haring aangeboden door de Zeevissctherij Neder land, De Zeeuw en Van Raait, te Vlaardibgen. Eerste Kamer. Naar ee »Tijd" verneemt, komt ter vergadering van Provinciale Staten van Utrecht op 3 Mei bij de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, va cature jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, in de eerste plaats in aanmerking de heer F. A. R. A. baron van Ittersum, lid van Gedeputeerde Staten. Provinc. Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND, De districtsvereen. van de Chr.-Hist. Unie te Alfeu, besloot 't aftredepd lid, den heer W. Los, opnieuw te candideeren en den candidaat der Roomsch-Katholieken te steu nen op voet van wederkeerigheid. Wettelijke bescherming van monumenten. Vrijdagavond had de vergadering van den Oud heidkundigen Bond in Pulchri Studio te 's-Gra venhage plaats ter bespreking van het bekende rapport uitgebracht door de commissie uit ge noemden bond, belast met de voorbereiding van een wettelijke regeling tot behoud van monumenten. Het rapport werd uiteengezet door de heeren jhr. mr. Victor de Stuers, mr. S. Gratama, prof. dr. C. YV. Vollgraff, Kalft' en Berlage. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen met algemeene stemmen «De buitengewone vergadering van den Nederl. Oudheidkundigen Bond, bijgewoond door verte genwoordigers van tal van vereenigingen ter bevordering van de bouw- en schilderkunst der oudheidkunde geschiedenis, van tourisme en vreemdelingenverkeer en door een groot aantal belangstellendengehoord de uiteenzetting door de heeren De Stuers, Gratama, Vollgraff, Kalf en Berlage gegeven van de voorstellen, belichaamd in het vanwege den Oudheidkundigen Bond uit gebracht rapport inzake wettelijke bescherming van monumenten van geschiedenis en kunst, be tuigd haar instemming met het streven naar zoodanige regeling en verzoekt het bestuur van den Oudheidkundigen Bond om bij de regeering krachtig aan te dringen op het spoedig ontwer pen van een wet, in overeenstemming met de hoofdbeginselen, in bovengenoemd rapport aan gegeven." Nieuwe tramlijnen. De gemeenteraad van Gouda, verleende Vrij dagavond aan den heer J. H. Müller, ingenieur te 's-Gravenhage, concessie tot 31 Januari 1911, voor den aanleg en de exploitatie van electri- sche- en niotortrauiverbindingen tusscken Gou- da-HaastreciitJOudewater-'Moiiitfoorl-Utl'eChl en Goudia-Rotterdam, terwijl in beginsel door den Raad werd goedgevonden, dat ten behoeve van deze tr.miwegondememingen jaarlijks een sub sidie van f500 uit de gemeentekas zal worden verleend Lauwerzee-commissie. „De Ingenieur" deelt mede, dat bij schrijven van 711 April 1910, de „Lauwerzee-Commis sie" door Gedeputeerde Stelen van Friesland en van Groningen is ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris, voor al wat zij ter uitvoering van do bij schrijven van 7 Februari 1902 aan de commissie verstrekte opdracht, hebben verricht. Voormelde commissie bestand Uit de heeren W:. F. Leemans c. i., voorzitter, II. E. do Bruyu, c. i., G. A. Escher, c. i., K. Rringie c. i„ A. Dé king Dura c. i., R. J. Castendïjik c. i., leden, en J. 'M. W'. van Elzeiingen c, i., lid en secretaris. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 April 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 762.1 te Coruna. Laagste barometerstand 737.6 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dagmeest matigen tot kraehtigen zuid-westelijke tot weste lijken wind, zwaar bewolkt, of betrokken, buiig weer, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering, ditmaal we der op den gewonen tijd gehouden, werden na goedkeuring aer notulen van de beide laatstge houden vergaderingen, door den voorzitter, den heer '1'. J. H. Mouwens, de volgende mededee- lingen gedaan: Na de opmerking van den voorzitter dat 't bui ten de schuld van het bestuur was geen der betrokken onderafdeelingen in deze vergadering optrad, omdat zij geen gelegenheid hadden na de jaarfeesten nog repetitie te houden, deelde hij het volgende mede Sedert de laatste maandvergadering zijn een tiental nieuwe leden, waaronder een paar oud- leden tot de Bondsafdeeling toegetreden, terwijl zij een achttiental leden door ontslagnemen en ook wegens vertrek of overlijden heeft moeten missen. Met het reeds vermelde overleden Bondslid C. van Gerven werd ook het thans overleden lid H. van Oosten in aller godsdienstig gedenken aanbevolen. Daarna deelde - de voorzitter mede, dat na de jongste bestuurkeuze enkele opmerkingen waren gemaakt, omdat feitelijk alle candidateu de vol- stretke meerderheid hadden verkregen en zij dus volgens de letterlijke bewoordingen van het regle ment, dat een een dergelijk geval niet voorziet, allen zouden gekozen zijn. De voorzitter meende dat in dit geval bij die de minste stemmen ver kreeg, de lieer J. H. De Boer, moest uitvallen; maar in het bestuur was men met die uitspraak niet tevreden en ook in een schrijven van een drietal Bondsleden werd van die ontevredenheid blijk gegeven. Onder die omstandigheden besloot men, den geestelijken adviseur uitspraak te laten doen maar deze oordeelde, dat 't hier een rechts kwestie gold, zoodat men besloot den raad van den rechtskundigen adviseur, pnr. Jansenj in te winnen. Deze keurde de daad der stemopnemers goed en de geestelijken adviseur heeft zich bij dit rechtskundig advies neergelegd, zoodat de verkiezing wettig is geacht en de vijf reeds ver melde gekozenen aldus gekozen blijven. Bij nog eenige discussie over de verkiezings kwestie bleek ook van het tegenstrijdig gevoelen dat in den boezem der vergadering te dezer zake bestond. Verder deed de voorzitter nog de volgende me- dedeelingen Er zal weer een Kinderfeest worden gegeven. Aanvankelijk had men gedacht de datums daar voor op 5 en 6 Mei te bepalen. Maar wijl 5 Mei Hemelvaartsdag is en het bestuur van het patronaat gaarne dien dag over de zaal zou wil len beschikken, had men gemeend het Kinderfeest nog te moeten uitstellen. Opmerkend dat de jaarfeesten weder bijzonder genot hebben gegeven en nog even het geven van kaarten aan niet-leden wrakend, deelde de voorzitter nog mede, dat het Eneycliekfeest op Zondag 22 Mei aanst. zal gevierd worden. Als feestredenaar zal dan optreden de weleerw pater Bartijn, kapelaan der St. Janskerk. In ant woord op een daaromtrent gestelde vraag voegde voorzitter aan deze mededeeling toe, dat de ge wone maandvergadering in Mei wegens het na genoeg samenvallen met het Eneycliekfeest ver moedelijk zal vervallen. Op den dag van het Eneycliekfeest zal om 10 uur de Hoogmis tot in tentie der Bondsleden in de Singelkerk worden opgedragen. Van het Nationaal comité tot bestrijding van den Bakkersnachtai beid, waarbij ook onze katho lieke corpatiën zijn aangesloten, was adhaesie ge vraagd voor een motie aan de Tweede Kamer te zenden, bedoelend een tegenwicht te stellen te genover de pogingen van ben die de afschaffing van den nachtarbeid bestrijden. Voorz wijzend op het belang om mee te werken tot de afschaf fing van den nachtarbeid van bakkers zoowel in bet belang der patroons als van de gezellen, las daarna bedoelde motie voor, welke luid als volgt Waar het Bakkers-Comité, waarvan Voorzitter dr. J. Boeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate, als motief in hare vergaderingen, voorts in tal harer geschriften, inzonderheid in hare »Be- denkingen tegen de Bakkerswet Talma", gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, on der meer het bezwaar naar voren brengt dat des morgens voor het eerste ontbijt geen versch brood voorhanden zal zijn en het publiek zulks onverbiddelijk eischt; overwegende, dat het overgroote deel der con sumenten, voor het eerste ontbijt noch door zulks te halen in de winkels, noch door bezorging, versch brood kan verkrijgen; overwegende, dat de arbeider(stersj| zich reeds des morgens vanaf 5 tot 7 ure aan den arbeid begeven dat reeds den avond te voren de boter hammen worden gereed gemaakt voor het gebruik van het eerste en tweede ontbijtook niet is buitengesloten, voor den namiddag van den vol genden dag, en dus dit brood reeds den vooraf- gaanden dag gebakken is overwegende dat het publiek zich gemakkelijk zal aanpassen aan de nieuwe regeling bij de wet bepaald overwegende dat het maatschappelijk, moreel en geestelijk leven van tienduizenden patroons en gezellen door de afschaffing van den nachtar beid zal worden verhoogd noemt in tegenstelling met het Bakkerscomité dit bezwaar ongegrond en dringt er bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal op aan, het verbod van nachtarbeid voor de bakkerijen te bepalen. Bij acclamatie werd met algemeene stemmen besloten aan deze inotie adhaesie te betuigen. Daarna meende voorz. nog eens dringend te moeten aanbevelen zich bij Weduwensteunfonds" aan te sluitenalle leden, getrouwd of niet ge trouwd, moesten daaarvan lid zijn. Wie zich voor het lidmaatschap opgeeft, betaalt slechts een kwartje bij het intreden in de vereeniging en daarna slechts een kwartje als er een lid over lijdt. Voorz. meent, dat allen hierbij belang heb ben en wékt allen op van het reglement inzage te nemen, dat a twee cents te verkrijgen is. De tentoonstelling van teekeningen vervaardigd door de leden der Teekenschool, wegens de jaar feesten uitgesteld, zal gehouden worden Zaterdag avond van 8—1Ü ure, Zondag-middag van 1—3 en 'savonds 8—9j ure; voorz. raadt allen aan daar een kijkje te gaan nemen, wijl er veel en mooi werk is bijeengebracht. Voor de Studiecommissie der sociale wetsont werpen hebben zich opgegeven de heeren Stok man, Wirxel en Hengst, 't Is eehter wenschelijk dat de commissie worden uitgebreid, te meer daar er nu werk aan den winkel is; er zijn twee wetsontwerpende instelling van de bakkersra den en de regeling van de banken van leening, die aller aandacht vereiscben. Vooral is't wen schelijk dat een bestuurslid van de Bakkersaf- deeling van de commissie deel uitmake, omdat zij allereerst over eerstbedoeld ontwerp rapport moet uitbrengen. Daarom werd nog vastgesteld dat de commissie Donderdagavond 8 ure zal bijeenkomen voor bedoeld onderwerp en rapport. Enkele prijzen van de loterij-tentoonstelling zijn nog niet afgehaald de lijst der niet afgehaalde prijzen hangt in de koffiekamer en zal ook in de «Volksbanier' worden gepubliceerd. De Bondsafdeeling beeft zich niet onbetuigd gelaten bij het feest van pastoor Langewen. Zij beeft hem een serenade gebracht, waarbij de ju- bileerende pastoor zich zeer erkentelijk toonde voor de bewezen hulde en de beste wenschen voor den Bond uitsprak wederkeerig zijn den ge- achten jubilaris de heilwenschen der afdeeling overgebracht. Ook bij het feest van Broeder Dagobert heeft de Bondsafdeeling in hare onder afdeelingen, die de welwillendheid van den jubi laris ondervonden, zich niet onbetuigd gelaten en hem ook een stoffelijk geschenk vereerd. Mede bood het afdeelingsbestuur hem aller gelukwen- schen. De Voorzitter meende ten slotte nog te moeten wijzen op de functie van commissaris van orde en de leden op te wekken zich voor die functie op te geven. Eene bijeenkomst waarin de taak der commissarissen nader zal geregeld worden zal in de t> Volksbanier" worden aangekondigd. Nog wilde voorz., eindigend, wijzen op de licht beeldenavonden, Maandag en Dinsdagavond in de Bondsgelioorzaal te geven over den toestand van de Missie in China. Voor beide avonden kan in den middag plaats worden besproken. Bij de rondvraag werd nog door den heer De Kaper, bestuurslid van de Bakkersafdeeling »St. Clemens", medewerking gevraagd voor het stre ven der gezellen om op den Tweede Pinksterdag niet behoeven te bakken of brood rond te bren gen. Vernomen werd nog dat de Hemelvaarts dag van zelf daarvan uitgesloten is. Na nog een enkele bespreking van meer huis- houdelijken aard werd de weinig bezochte ver gadering door den voorzitter gesloten. De Missie in China. Wij (herinneren ook nog te dezer plaatse aan de lezing 'met lichtbeelden, welke heden en morgen avond telkens ten half acht in de Bondsgehoor- zaal door den weleerw. pater Noyen wordt ge geven. Zooals men weet treden op beide avonden het jongenskoor der eerw. Broeders en het kwar tet „Harmonie" op. Dinsdagavond zal bovendien de heer Jan van Rijsseïberg zijn machtig orgaan in dienst der Chineesche missie stellen. Zeker zal de volijverige missionaris onder deze omstan digheden op een buitengewoon succes mogen re kenen. Kapelaan Vinck. Met leedwezen vernemen wij, dat de weleerw. heer M. Th. Vinck, sedert 1906kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem tot kapelaan te Leiden (parochie O. 'L. Vrouw Hemelvaart) benoemd, onze gemeente gaat verlaten. De weleerw. heer Vinck heeft in de weinige jaren die hij hier werkzaam was, de achting en gene genheid van Schiedams Katholieken in ruime mate gewonnen. Moge hem die ook in zijne nieuwe standplaats alleszins verzekerd zijn I In de plaats van den weleerw. heer Vinck is door Z. D. H. alhier tot kapelaan benoemd de weleerw. lieer M. J. J. Kammers, kapelaan te Amsterdam. Broeder Dagobert. De oud-leerlingen der klasse van den jubileeren den Broeder Dagobert hebben nog gisteren hunne erkentelijke belangstelling in diens feiest betoond. Zij boden hun hoogg each ten oud-leermeester mét hunne hartelijke gelukwenschen ook een stoffe lijk huldeblijk, dat dankbaar werd aanvaard door den jubileerenden Broeder-onderwijlzer, die zijne oud-leerlingen nog zoo gaarne ziet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2