Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 0 Jaargang. Woens 1910. No. 9700. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTEltSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelgk adverteeren worden uiterst bil 1 Q k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Ufücieele bericliten. Aan de Openbare School C, te Schiedam (Hoofd de heer A. BAAN) wordt gevraagd .hen onüerwjjzer met akte vrjje en orUeoefeningen. De aanvangsjaar wedde vani'oöO wordt verhoogd voor de akte vrije- en ordeoefeningen metf •lö.-. voor de akte hanctteekeiien met föO.-. voor de hoofdakte met f 2UU.-. en voor 2, 4, t>, 8 1U, 13 en lö-jarigen dienst blJ het lager onderwijs met f50.-. voor ieder HJdvak en voor liet bezit der hoofdakte bovendien na ly. en ^-jarigen dienst bij het Lager Ouder wijs mede met foU.- voor ieder tijdvak. Bollicnatien 111 te zenden aan net adres van den Durgemeester van Schiedam voor 1 Mei a.s. li tutemaiidscii Nieuws. DU1TSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat aan de leger- manoeuvres, die van 8 tot 10 September in te genwoordigheid van dien Keizer bij; uantzig en Koningsbergen gehouden zuilen worden, Zeppe lin-, Bross- en Barseva,-'luchtschepen, tweedekkers volgens het steisel van Wrigtht en misschien ook Duitsche viiegtoesteJen zuilen meedoen voor den verkenningsüienst. FRANKRIJK. De Parijsche »Temps", het resultaat der ver kiezingen beschouwend, constateert een achter uitgang der rechterzijde, bepaald in het westen, en een ernstige toenadering tot de republikein se linkerzijde. Er is op te merken aan de eene zijde eene versterking van den tegenstand aan de demogagie en aan den anderen kant eene versterking van het socialistisch element. Te constateeren is ook dat de kiesrechtvorming een enorme meerderheid heeft verkregen met adheasie aan de evenredige vertegenwoordiging als middel haar te verwezenlijken. Naar het ^Journal des Debats" opmerkt, be- wijst de eerste openbaring van de stembus dat het land er ver van af .is, al de onsamenhan gende en ruïneuse hervormingen te begeeren daarmede men beweert 't te overladen en de herstemming zal dit oordeel zeker bevestigen. hien eene regeering, wetende wat zij wil en tot hoever of zij gaan wil, zich plaatst aan het hoofd der meerderheid van morgen om een be letsel te stellen aan de inwendige des orgaisatie, zij aan den wensch der openbare meening voldoen. Op verscheidene plaatsen, vooral in liet hoorden van Frankrijk, hebben hevige vechtpar tijen bij de verkiezingen plaats gehad. Er zijn vele gewonden en tal van personen zijn gear resteerd. - litfconi die Italiaansche gezanl, heeft gister zijn geloofsbrieven overhandigd. Bij het overhandigen zeide Tit.toini, dat hiji die gevoelens van opreclhte vriendschap voor Frankrijk met zicth bracht, waar mede hij Italië's buibenlandsdbe politiek had ge leid. 1 ïallières wenschte zich geluk met het uitspre- "en dier gevoelens, en getuigde van de levendige voldoening van de Fransoh© regeering, om Tit- h'bi als gezant te ontvangen. 'Op dit «ogenblik trachten de Albarieezen Pris- tiina te nemen. Het gevecht, bij Stimlia is, vol gens enkele berichten, door de Turken verlo ren. Te Koeanik hebben de opstandelingen een militairen trein aangevallen, zich meester gemaakt van de wapens en de zich daarin bevindende troepen gevangen genomen. Over het algemeen draagt de opstand der Ski- petaren en Arnauten een. anti-Jong-Turksch ka rakter. De mannen der reactie zijn druk bezig den opstand te organiseeren en. aan te wakke ren. Do agitatie strekt zich ook uit over Mace donië, waar een groot aantal revolutionnaire ge schriften verspreid wordt en een bende Softa's de bevolking opzet. Reuter seint nog uit Saloniki iDe opstandelingen hebben het spoorwegverkeer op de lijn UskubMitrowitza verbroken. Het ge rucht loopt dat er gevechten geleverd zijn tusschen Katsjanik en Ferisowits. Men beweert dat Godauza Rats ka en Zwortse gebombardeerd zijn. Sinds gistermorgen 9 uur wordt er gevochten te Abelopolje. 'Het verluidt dat de verliezen aan weerszijden belangrijk zijn. Te Gilan zijn do Albaneezen, die den Kats- janik-pas bezet haddien en eiken voofbijkomenden trein aanhielden en doorzochten, gisteren na een kort gevecht met troepen, uit Ferisowits verdre ven, die den pas thans bezet houden. SERVIë. Prins George van Servië, de vroegere krloon- prins, heeft o.'p grond van een geneeskundig on derzoek een verlof van een paar weken gekregen. Hij zal voorloopig te Belgrado blijven. Uit het onderzoek moet gebleken zijn, dat hij ernstig ziek is en een langdurige behandeling moet on dergaan. Hij moet aan bloedarmoede, zenuwzwak te, maagkatarrhe en een aandoening van de long toppen lijden. I11 elk geval is hij sterk vermagerd. TURKIJë. Volgens een bulletin was gistermiddag om 12 Ullr temperatuur en polsslag van den Sultan Urinaal. De uitgifte van bulletins zal worden S°s taakt. TT Weenen. zijn berichten ontvangen, dat fei- l'jk geheel Albanië in vollen opstand is. Men s°hat het aantal Albaneezen dat tegen de troe- vo,n Chefket pasja vecht, op ruim 28 dui- Zend. Daartegenover heeft Chefket onder zijn commando 52 Turksche bataljons en 16 blafte- rijen. 'De Turken zijn vrij ongelukkig1 geweest. Het dhngrijk défilé Katsjanikvan is door een bende ^'a" 3000 Albaneezen genomen; deze houden nu 6 treinen op en verhinderen de aankomst der oiksche versterkingen. De Albaneezen worden aangevoeld door Issa tinatz, een befaamd krijgsman; de onderaan- ^'0 orders zijn voor het meerendeel door de Jong- urken ontslagen officieren. De telegraaflijnen zijn r de opstandelingen afgesneden,, zoodat nieuws VüJl oorlogstermu sqhaarsch is. MAROKKO. Het is in hot land van den laatsten sjerif der Hachamiden, Moulay Abdoiel Haf id, nog steeds geen botertje tot den 'boom. Instede. daarvan wordt de toestand, geschapen door het verlangen der Spanjaarden, om een spoorweg van de Moorenstad Tefcoean naar de Spaansohe bezitting Ceuta aan te leggen zoo wordt althans uit Tanger aan de limes gemeld met den dajg ernstiger, en staat Marokko aan den vooravond van een nieuwe crisis. De eerste spadesteek zou het sein wezen voor een nieuwen opstand der Bedouïnenstammen, en natuurlijk het voorwaarts rukken der Spaansche legermacht ten gevolge hebben. Daaronder zegt de „Times", zouden alle Europeesche belangen in Marokko te lijden hebben. Een algemeen op laaien der ontevredenheid zou volgen, dat leven en eigendom der vreemdelingen in gevaar zou brengen. Zelfs zou de toestand thans zoodanig zijn, dat Moulay Hafid wel eens gedwongen zou kunnen worden, den heiligen oorlog uit te roe pen, waarvan dte gevolgen onafzienbaar zijn. Naar uit Fez gemeld wordt, is de medulla van den sultan, uitgezonden ter tuchtiging van den stam der Hyaina's, in totaal gede-sorganiseer den toestand, geslagen naar de hoofdstad terug gekeerd. Haar getalsterkte was aanzienlijk inge- kromepn door verliezen in den strijd, maar ook door desertie op groote schaal. Voor deze neder laag wordt dos sultans grootkanselier El Krisji verantwoordelijk genoemd; El Krisji had met de 1 ra.nsche militaire missie1 al meermalen oneenig- heid en zijn afzetting was reeds vroeger door de Fxanschén geëisc'ht. De Pjarijscho „Echo do Paris" meldt voorts, dat do Fransche militaire missie noch invloed, noch controle uitoefent. Zij blijft zich bepalen tot haar rol als instructie der Marokkaansche troepen. Volgens dezelfde bron zijn er van de 14 Turksche instructeurs tot dusverre pas twee ont slagen. Volgens de liberale bladen »Tribuna" en sGiornale d' Italia" en liet katholieke orgaan nCorriered' Italia' zou het Vaticaan voornemens zijn te protesteeren tegen de komst van den katho lieken vorst van Monaco, die te Rome koning Victor-Emmanuel en de Koningin-Moeder bezocht. Keizer Willem de Keizerin en hunne doch ter. prinses Louise Victoria met gevolg, zullen Straatsburg hedenmiddag 2 ure in automobiel verlaten Zij zullen zich direct begeven naar Lotharingen waar de Keizer bet oude munthuis, door de zorg van het historisch en archeologisch genootschap van Lotharingen, waarvan de Keizer beschermheer is gerestaureerd. Nadat hun daar de eerewijn is aangeboden, zullen de souvereinen in een automobiel naar het kasteel van Urville ver trekken. Zijn gedaagd geweest om te verschijnen ter studie van eenen Brusselsclien notaris Heeren baron Beyens dr. Thiriar en 15 anderen alsook M. Johnston, reeder te Liverpool, om onder eede te verklaren dat zij geen eigendommen of waarden van wijlen koning Leopold in bezit hebben, gehouden lie b ben of iemand kennen die er in bezit hebben zou. Deze daging gaat uit van der konings dochters. De heer Johnston, die een vriend van koning Leopold was, is dood, doch de firma wier hoofd hij was, bestaat nog. (Hbld. v. Antw.) Door de Engelsche vloot worden in de Noord zee groote manoeuvres gehouden. De conclusie is de volgendeHet gros van de Engelsche zee macht. die thans in het Kanaal wordt terugge houden, moet met het oog op een eventueelen aanval van Duitsche zijde, zoo spoedig inogelfik naar het Noorden verplaatst worden. De vloot- basis Rosvth in Schotland moet zoo spoedig mo gelijk afgewerkt worden. De Londensche Morning Post' zegt dat 400 afgevaardigden een adres aan de regeering geteekend hebben ten gunste van de invoering van het briefport van 5 cent. Hughes, de gouverneur van den Staat New- York, zal in October zijn betrekking als lid van het Hooggerechtshof aanvaarden. Bevolking op 31 December. Verm. 1899 1900 jaarl. in gemeenten met meer dan 100.000 inw. 1.137.468 1.373.859 1.91 20.001-100.000 inw. 846 595 993.319 1.61 5 001-20 000 inw. 1.512.345 1.747.581 1,45 5000 en minder inw. 1.607.729 1.738.278 0.78 Was de geslachtsverhouding bij de 8 volks telling als 1000 mannen tegen 1025 vrouwen, bij de 9e volkstelling was die verhouding als 1000 mannen tegen 1021 vrouwen. In de bovenge noemde vier groepen kwamen bij de negende volkstelling resp. 1107, 1072, 987 en 963 vrou wen op 1000 mannen. De vermindering van het relatief aantal vrouwen in het rijk houdt verband met het eenigszins kleiner worden van het jongensoverschot bij de geborenen en het meer en meer gelijk worden der sterfte onder de beide geslachtengelijk bekend is, is de sterfte onder de mannen nog steeds grooter dan onder de vrouwen. De verschillen in de geslachtverhoudingen in de vier groepen van gemeenten is vooral een ge volg van de omstandigheid, dat inzonderheid vrouwelijke personen van het platteland zich als dienstboden vestigen in de groote steden. Binnenland. Verspreide berichten Reuter seinde hedenmorgen vroeg uit Chris- tiania Het Noorsche Telegraafbureau verneemt uit Parijs, dat Björnson, de bekende Noorsche schrij ver, gisterea-avoad overleden is. Voorloopige uitkomsten van de volkstelling van 31 December 1909. In een bijvoegsel tot de Néderlandsche Staats courant zijn thans opgenomen de door liet Cen traal Bureau voor de statistiek gepubliceerde voor- loopige uitkomsten van de negende tienjaarlijksche volkstelling van 31 Dec. 1909. Provinciesgewijze worden daarin de door de gemeentebesturen uit de tellersregisters berekende bevolkingscijfers vermeld, voor iedere gemeente naar de gedachten gesplitst. Aan het slot is eene recapitulatie opgenomen voor de verschillende provinciën en voor de 4 groepen van gemeenten, terwijl enkele beschou wingen daaraan zijn vastgeknoopt. Aan de cijfers wordt het volgende ontleend Bevolkingscijfers op 31 December 1909 Noord- Brabant 310.838 m., 311.909 vr., lotaal 622.747; Gelderland 322.401 m 316.848 vr., totaal 639.249 Zuid-Holland 674.600 m., 714.672 vr., totaal 1.389.272; Noord-Holland 536 359 m., 570.251 vr., totaal 1.106 610; Zeeland 115.387 m., 117.057 vr., totaal 232 444; Utrecht 141.258 m., 147.122 vr., totaal 288.380; Friesland 180.466 m.,178 748vr, totaal 359.214; Overijsel 193.726 m., 188.406 vr., totaal 382.132; Groningen 162.105 m., 165.599 vr., totaal 327.704Drente 90.026 m., 83.238 vr., totaal 173.264; Limburg 168.988 m., 163.033 vr., totaal 332.021over het geheele rijk 2.896.154 m„ 2.956.883 vr. totaal 5.853.037, terwijl die cijfers voor 1899 waren: 2.520602 mannen en 2.583.535 vrouwen totaal 5.104137. De toeneming der bevolking van liet rijk inde laatste 10 jaren bedroeg gemiddeld per jaar 1.38% De vermeerdering der bevolking is sedert 1849 steeds stijgende geweest Van 1830 af bedroeg die vermeerdering jaarlijks om de 10 jaar 0.91%, 067%, 0 /9%, 0.80%, 1.14%, 1.18%, 1.24% en 1.38%. In de 4 groepen van gemeenten vermeerderde de bevolking in de laatste tien jaren als volgt Het Japansche vorstenpaar. H.H. Keiz. H H. prins en prins en prinses Hi- royami Fushimi zijn gistermiddag te 5 u. 9 min uit Amsterdam in de residentie aangekomen voor een vijfdaagsch verblijf aldaar. Namens H M de Koningin werd het vorsten paar aan het station der H. iJ S. M. ontvangen door Hr. Ms grootmeester, baron Sirtema van Grovestins, door de aan hunne personen toege voegde heeren. kapitein graaf Du Monceau, ad judant, en jhr. Boreel, kamerheer, allen in hof kostuum, en verder door den gezant van Japan, die de hofdignitarissen aan H.H. Keiz. H.H. voor stelden. Bij aankomst werden de prins en de prinses mede gecomplimenteerd door den commissaris der Koningin, mr. Patijn; den waarn. burgemeester, wethouder Jansen, en den luitenant-generaal De Meester, gouverneur der residentie. Prins en gemalin onderhielden zich met alle autoriteiten en werden van de wachtzaal le kl. af, waar het salonrijtuig stilhield, door den sta tionschef, den heer Arnoldy, beueden naar de vestibule geleid langs de rijen van vele nieuws gierigen. Baron Sirtema van Grovestins werd uitgenoo- digd plaats te nemen in het galarijtuig uit de Koninklijke stallen, waarmede de leden der kei zerlijke familie naar het paleis werden geleid, waar zij gedurende hun verblijf apartementen betrekken in het Prinsessen-kwartier. Ex-President Roosevelt. Het staat thans vast dat de heer Roosevelt op Zondag a.s. 1 Mei een bezoek zal brengen aan de Nationale Bloemententoonstelling te Haarlem. Roosevelt is voornemens bij zijn bezoek aan Delft, op a.s. Zaterdag, de Nieuwe Kerk en den Koninklijken Grafkelder te bezichtigen. Snellere postdienst. Het bericht van Reuter, dat blijkens mededee- ling van de South-Eastern and Chatham-Spoorweg Maatschappij de nachtpostdienst naar Nederland over Queensborougli-Vlissingen met ingang van 1 Mei één uur zal worden versneld, behoeft in zoo ver aanvulling, dat het uur van vertrek uit Londen ouveianderd is gebleven, doch dat de versnelling uitsluitend is verkregen door vervroeging en ver snelling van den posttrein op Nederlandsch grond gebied. Door dezen trein niet als tot dusver achter den Noord-Duitschen trein van Vlissingen te doen vertrekken, doch tusschen den Zuid- Duitschen en den Noord-Duitschen mailtrein in, alsmede door den trein te doen rijden, zijn de Nederlandsche Staatsspoorwegen er in geslaagd den trein, die thans te 9.45 te Amsterdam W P. aankomt, reeds ten 8.58 aldaar te doen aankomen. (N. R. Ct.) Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. De vrijz.-dem. vereenig. te Dordrecht heeft besloten de candidatuur van bur*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1