Bwitflniandsdi Nieuws. Verspreide berichten Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. RUSLAND. De Tsaar hechtte zijn goedkeuring aan de be grooting voor 1910, De inkomsten bedragen 2.591.687.880 roebel en de uitgaven 2.591.259.171 roebel. Zoodat de begrooting sluit met een batig saldo van 428.709 roebel. ENGELAND. De afgevaardigde Feil stelde aan minister Grey de vraag, of hij uit Egypte onrustbarende berich ten ontvangen had, waaruit zou blijken dat de Engelsche invloed sterk afneemt en dat de En- gelscbe bestuurslieden in vele plaatsen niet kun nen uitgaan zonder gevaar dat zij beleedigd wor den. Mc Kinnon Wood antwoordde, dat de jongste berichten over den toestand in Egypte, in het bijzonder de berichten over den moord op mi nister Boetros pasja, niet zoo bevredigend zijn als zij konden wezen. Hem is echter geen geval ter kennis gekomen, dat een Engelsch ambtenaar beleedigd werd. ITALIë. De «Secoio" verneemt uit Konstantinopel, dat de Koning en de Koningin van Italië, na afloop van de feestelijkheden ter eere van den vorst van Monaco, naar Cettinje en Konstantinopel zullen gaan. Volgens de «Stampa" is de Italiaansche minister van oorlog voornemens een crediet van 10 millioen lire aan te vragen voor den bouw van bestuurbare luchtschepen. Voor dit voorstel zal de minister urgentie vragen, opdat het nog voor het einde van Juli behandeld en goedgekeurd kan worden. TURKIJë. Ook in Macedonië beginnen de reactionnairen teekenen van roerigheid te geven. In verscheidene straten van Seres zijn oproepen aan de Moham- medaansche bevolking gezonden, waarin deze wordt aangespoord om een einde te maken aan de tegenwoordige toestanden welke tot den ondergang des lands moeten leiden. Evenals de Arnauten, moet ook de Mohammedaansche bevolking van Macedonië naar het zwaard grijpen om te waken voor de stipte handhaving van de godsdienstige wet. Door die oproepen heerscht er in Seres een zekere opwinding onder de volking. De moetes- sarif heeft daarom de notabelen der stad in het gebouw van de club voor eenheid en vooruitgang bijeengeroepen, om hen te sporen het volk zooveel mogelijk te kalmeeren. (Jok de overheden doen het hunne om het volk rustig te houden. De polititie heeft een streng onderzoek op trouw gezet naar degenen die verantwoordelijk zijn voor het verspelden der oproepen, welke ongetwijfeld het werk zijn van reactionnaire leiders. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de vViener Aligemeine Zeitung", is de spoorlijn van Mitrowitza naar Uskub op twee plaatsen op gebroken en bevindt zij zich in handen van de Albaneezen. MAROKKO. De Marokkuansche afgezant heeft in beginsel de Spaansch-Marokkaansche overeenkomst goed gekeurd. Ten einde de onderhandelingen te bespoe digen, zal de gezant onmiddellijk naar Fez terug- keeren, aan Moelai Hafid's oordeel de overeenkomst onderwerpen en trachten mogelijke bezwaren van den Sultan te overwinnen. Uit Tanger wordt aan de «Matin" geseind, dat Moelai Kebir op den 16en dezer in triomf Teza is binnengetrokken. Verschillende stammen hebben hem tot sultan uitgeroepen. Hij zelf verklaart nog steeds in naam van Moelai Hafid te handelen. CHINA. Een telegram uit Chang-sha meldt, dat de gouverneur van Hoe-nan den opstand gedffmpt acht. Hiertegenover staat, dat de «Times' uit Chang- sha een bericht ontvangt, dat den toestand in Hoe-nan met de zwartste kleuren schildert. Ook het Engelsche consulaat acht alle gevaar nog niet bezworen en raadt den Europeanen af nu reeds te Chang-sha voet aan wal te zetten. De gouverneur raamt de schade, te Chang-sha door de oproerlingen aangericht, op 2.000.000 pond sterling. Een te Constantinopel verschijnend blad geeft eenige wetenswaardige bijzonderheden over de gelden aan verhooging der weerkracht van de Balkanvolkeren besteed. De gewone inkomsten van Bulgarije bedroegen in 190J 153 millioen frcs., van Servië 104 millioen, van Griekenland 13ö)i millioen, van Roemenië 436 millioen en van Turkije 575 millioen. Voor defensiedoeleinden werden daarvan benut in Bulgarije 38J millioen (25 pCt.), in Servië 27 millioen (38.4 pCt.), in Griekenland 27 millioen (20 pCtin Roemenië 56 millioen (12.8 pCt.) en in Turkije 229 milli oen (40 pCt.). Voor 1910 heeft Turkije 45 pCt. uitgetrokken voor de landsverdediging. Tegen 1908 beteekenen deze cjjfers voor Bul garije een stijging van 1.4 pCt., voor Servië van 10.3 pCtvoor Griekenland van 0 pCt. en voor Roemenië een daling van 0.3 pCt. Voor Turkije zijn deze cijfers niet bekend, om dat er in 1908 nog geen geregelde begrooting bestond. Ook in België is men van plan een celluloïde bloem ten bate van de arme teringlijders te gaan verkoopen. Het zal gebeuren op 24 Juli, den ver jaardag van koningin Elizabeth. Sedert enkele dagen doen zich dagelij ksche botsingen foor tusschen werkstakers en niet- werkstakers in de ondernemingen tot verwarming te Berlijn. Gisteren hebben 300 a 400 stakers rijtuigen die niet-stakers vervoerden, aangevallen. De botsing is ernstig genoeg geweest. Er zijn vijftien gewonden. De stakers wierpen zich ook op de paarden en verwondden die met messteken. Een onderzoek is ingesteld. DeBerlijnsche correspondent van de «Standart" beweert uit Hamburg het bericht te hebben ont vangen, dat er eene ontmoeting zal plaats hebben tusschen keizer Wilhelm en koning Eduard in de maand Augustus. Zelfs in de keizerlijke omgeving zegt men echter daarvan niets te weten. Mc. Kenna, de Engelsche Minister van Ma rine, deelde in het Lagerhuis mede, dat het voor de marine bestemde bestuurbare luchtschip tegen Juni of Juli gereed zou zijn. In Rheinland en Westfalen bedraagt het aantal uitgesloteuen in de bouwvakken volgens opgave der werkgevers 22 000 a 35.000. Een draadbericht uit Pointe Pitre meldt Patrouilleerende soldaten, op hun tocht aange vallen, hebben vuur gegeven. Twee hunner aan vallers zijn gedood en verscheidene gekwetst. Aan een brutaal stukje van smokkelhandel hebben zich de officieren van het Russische jacht de «Standart" schuldig gemaakt. Gedurende de laa'ste reis van Tsaar Nicolaas maakten zij van de gelegenheid om in het buitenland aankoopen te doen, ruimschoots gebruik. De gekochte goe deren werden in het jacht van den keizer op geborgen, terwijl men naliet in de Russische havenplaatsen bij de douanen de waarde der aan koopen te declareeren. Bij een inspectie, dezer dagen op het jacht gehouden, kwam de smokkelpartij aan het licht. Volgens een bericht uit Cuba seint de New- Yorksche correspondent van de «Frankfurter Zei tung", is tegen generaal Estinoz en 22 anderen een aanklacht wegens aanstoken tot oproer inge diend. H M. de Koningin Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft gistervoor middag een vrij langdurig bezoek gebracht aan de kliniek en polikliniek van de Vereeniging «Hulp aan Zuigelingen", aan het Oranjeplein te 's Gravenhage. Rondgeleid door den geneesheer-directeur, dr. J. B A. M van den Berg, bezocht H M. de ge- heele inrichting, in welker kliniek thans 13 zui gelingen zijn opgenomen Om de Vorstin een indruk te geven van de verschillende resultaten, bij natuurlijke en kunst matige voeding, werden tiaar tien kinderen ge toond, die voor de ééne helft borstkinderen, voor de andere helft kunstmatig gevoed waren. Ieder kind kreeg een stukje speelgoed. Prins en Prinses Fushimi. Met hetzelfde ceremonieel als waarmede Prins en Prinses Hiroyami Fushimi gistermorgen te Apeldoorn werden ontvangen, zijn zij gisterna middag om 3.4U uitgeleide gedaan. Alle dames en heeren waren reeds in de wachtkamer 1ste klasse aanwezig, toen II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met Hun Japansche gasten daar aankwamen, nadat eerst een rijt($r door de parken van Apeldoorn was gemaakt. Op het eerste perron stonden twee gereserveerde wagens gereed. Daar werd hartelijk afscheid genomen. H. M. de Koningin onderhield zich nog eenige oogenblikken met de Japansche Prinses, toen deze reeds in den waggon was. In de koninklijke auto, die op 't Stationsplein wachtte, keerden de Koningin en de Prins naar 't paleis terug. De Japansche Prins en Prinses met de leden der hofhouding, die aan den lunch op Het Loo hebben deelgenomen, zijn gisteravond te kwart over zes per staatsspoor in den Haag teruggekeerd. De Prins en de Prinses brachten onmiddellijk na aankomst een bezoek aan H. M. de Koningin- Moeder, dat ongeveer een half uur duurde. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens heden middag een tegenbezoek te brengen. H. M. de Koningin heeft bij gelegenheid van het bezoek van Prins en Prinses Fushi.ni benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlands chen Leeuw Z. K. Prins Hiroyami Fushimiin de orde van Oranje-Nassau tot commandeur met de zwaarden den korvet-kapitein Junitshi Kyo Kawa, adjudant van Z. K. H.tot officier Jusuburo Ta- nakatot ridder Hidetaro Marukami, beiden ver bonden aan het gevolg. Mr. R. baron Melvil van Lynden. f De te's-Gravenhage gister overleden oud-minister Melvil baron van Lynden was vooral in deniaat- sten tijd lijdende, welke toestand iedereen in het oog viel die den voormaligen landsdienaar lang zaam over straat zag voortschrijden In zijn ambt van rechter stond hij bekend als een bekwaam magistraat, die zeer nauwgezet en consciëntieus de zaken onderzocht. Groote toewijding en ijver legde hij ook aan den dag, toen hij secretaris was van het Utrechtsch Provinciaal Genootschap voor Wetenschappen, een functie, welke hij vele jaren met groote voorliefde vervulde. Als lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal gaf hij als ervaren jurist meestal zijn voor lichting en adviezen over rechterlijke organisatie en den vorm van tractaten. Aan het hoofd van het departement van Bui- telandsche Zaken in het ministerie-Kuyper stond baron Van Lynden van 1 Augustus 1901 tot 9 Maart 1905 dus ruim 3| jaar. Nadat in de laatste jaren van Van Lynden's ministerschap de gezant ter beschikking mr. von Weckherlin, sedert overleden, aan 't ministerie van Buitenlandsche Zaken was werkzaam gesteld, liet 's ministers gezondheidstoestand niet meer toe de zware taak te torsen, en nam hij om die redenen ontslag, eerst tijdelijk opgevolgd door den minister van Marine in het ministerie-Kuy per, vice-admiraal Ellis, daarna ongeveer tot het tijdstip van aftreden van het anti-rev. Kabinet, door den gezant te Weenen, Jhr. mr. Van Weede. Door zijn eenvoud, goedhartigheid en vooral zijn kalme berusting in de moeielijke omstandig heden en oogenblikken, die zich in het staatsbe stuur en de politiek voordoen, was baron Van Lyn den voor allen een sympathiek en beminnelijk man. Het Julianabloempje. 'De eerste exemplaren van het „Julianabloemp je" zijn aan de Koninklijke familie verzonden. Roosevelt. De extratrein, waarmee de heer Roosevelt en gevolg a.s. Vrijdag te 10 u. 3 min. v.m. van Rosendaal naar Arnhem (aankomst te 12 u. 22 min. in. m.) reizen, gaat over Den Bosch (aankomst 11 u. 8 min., vertrek 11 u. 12 min.) en Nijmegen, waar de trein echter niet stilhoudt. Drinkwaterleiding. Gisteren werd de staatscommissie in zake 't drinkwaterleidingvraagistuk door den. minister van Binnenilandsche Zaken geïnstalleerd. Provinciale Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. Rotterdam III van de S. D1. A. P. heeft, naiar „Het Volk" meldt, candidaat ge steld de hieeren C. J. A. Bartsdh en L. Hoejenbos. Anti-revolutionaire pers. Te Leiden is opgericht een anti-revolutionaire persveneeniginig:, staande op den grondslag der anti-revolutionaire beginselen en zich ten doel stellende het uitgeven van een blad, dat een- of meermalen per week verschijnen zal. Minister vanj_Justitie. In verband met het evenwel nog onbevestigde gerucht, dat de Minister van Justitie, mr. A. P. L. Nefissen, wegens gezond heidsredenen eervol ont slag zou vragen, vernam „Neder',andsche Stem men", het orgaan der Nationaal-Historisdho partij, diat als zijn vermoededjken opvolger het oog1 ge vestigd zou zijn op mr. R. B. Ledehoer', advocaat- generaal bij den Ho ogen Raad der Nederlanden. Wij laten dit bericht natuurlijk geheel voor r'ëkening van „Ned. Stemtaen". Het program der S. D. A. P. De Program-commissie der S. D. A. P. hield Dinsdagmiddag en -avond de laatste van een drietal langdurige vergaderingen, waarin het door een harer leden opgesteld© ontwerp voor een nieuw beginselprogram der partij grondig bespro ken werld. De ontwerper zal nu in het licht der gemaakte opmerkingen zijn ontwerp herzien, waar na in Juni vermoedelijk de behandeling van het herzien© ontwerp volgt. De commissie hoopt ver volgens in September de eind-redactie vast te stellen en bet ontwerp aan de partij' aan te bieden. (Het Volk.)' R. K kiesvereenigingen in Noord-Holland. In de zaal van het gebouw „Sint-Havo" te Haariem vergaderde Maandagmiddag de Provin ciale Bond van R.-K. Kiesvereenigïngfen in Noord- Holland. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Haar- fem, BeveFwijk, Hoorn, Alkmaar, Bennebroek (H.- meer), Bovenkarspel, Blokker, Zijlpe, Ouder-Amstel, Hilversum, Uithoorn, Schagen, Enkhuizen, Hoorn, Haarlemmermeer II, Santpoort, Heemstede, Pur- miertend, Beemster, Nieuwer-Aim'stel. Bij den Prov. Bond zijn thans aangjasloten 5 centrallen, 4 provincialen en 47 localen, hebbende te zaïnlein 6555 lieden. Watersnoodcommissie in Friesland. Gisterenmiddag vergaderde de provinciale com missie voor den watersnood in het gouvernements huis te Leeuwarden. Die sub-commissie, voorgelicht, door 3 deskun digen, die ter plaatse een onderzoek hadlden inge steld, bood der commissie haar rapport aan, ver meldende dte namen van 175 personen uit 12 gemeenten, e,n de bedragen, welke aan hen als schadevergoeding zuilen worden uitgekeerd. Na eenige bespreking heeft de commissie het rapport der sub-commissie vastgesteld. Binnenkort kan dus de uitkeering def gelden worden verwacht. (L. Ct.) Bond van anti-rev. Raadsleden. Iu de gisteren te Rotterdam gehouden verga dering van den Bond van anti-rev. gemeente raadsleden werd besloten tot het uitgeven - van een maandblad in het formaat van «Ge meentebelangen", en maandelijks plm. 8 pagina's groot, waaraan tevens is verbonden een soort bureau voor advies, in den vorm van een vra- genrubriek. De leden van den bond zullen dit orgaan, dat zoo mogelijk met 1 September zal verschijnen, gratis ontvangen. Havenaanleg te Dordrecht. Men meldt ons d. d. 27 April uit Dordrecht B. en W. stellen den raad voor, over te gaan tot het aanleggen van een haven beneden de spoorbrug. De geheele haven is, op A.P. gemeten, groot 24.70 H.A. Er zullen tegelijk vier zeeschepen in gelost kunnen worden. Het voor ligplaats der booten bestemde gedeelte zal een diepte krijgen van 8 M. N.A.P., terwijl de vlotruimte op een diepte van 2'/a a 3 M- N.A.P. zal worden gebracht. De kosten worden geraamd op f500.000. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 April 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te Horta. Laagste barometerstand 738.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidelijken tot zuid-westelijken wind) meest betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Volkstelling. Blijkens de statistische opgave in de Staats courant is de voorioopige uitslag van de tienjaar- lijksche volkstelling voor deze gemeente op 31 December 1909 mannen 15504 (12951) vrouwen 16408 (14175), totaal 31912 (27126). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de bevolking op 31 December 1899. Postzegelverzamelaars. Dinsdag 26 April is hier ter stede door de Schiedamsche verzamelaars van postzegels opge richt een club van circa 10 personen. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren H. M- Smelt, voorzitter, A. Post, secretaris, J. Feltzer, penningmeester, bij wie nog steeds aangifte van nieuwe leden gedaan kan worden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Schiedam, mi'. M. J. C M. Kavelaars, advocaat procureur en kanton-rechter-plaats ver vanger alhier, onder toe kenning van eervol ontslag uit laatstgemelde be trekking. Bij de politie is terug te bekomen een zwarte, kortharige werkhond (reu). Binnen 2 x 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. De V r ij z i n n i g-D emocratische Ver eeniging «Schiedam" houdt eene algemeene leden vergadering op Vrijdag 29 April 1910, 'savonds 8 ure, in het Volkshuis. Voor die vergadering is o.a. de verkiezing voor de Prov. Staten aan de orde gesteld. Gisteren zijn de werkzaamheden begonnen aan het nieuwe raam der Groote Kerk) dat ais een gedenkraam moet dienen aan de ge boorte van prinses Juliana. De Regenten van het Weeshuis der Hervormden schenken dit raam aan de kerk als een herinnering aan het herbloeien van den Oranjestam. Van middag is aan het politie bureau gebracht zekere v. T., alhier wonende, die. kennelijk beschonken, met een groot mes iemand bedreigde met wien hij twist zocht. Het mes werd hem afgenomen en de man in bewaring gesteld. UIT ROTTERDAM. De gistermorgen met het stoomschip «Batavier III" uit Londen alhier aangebrachte landverhui zers zijn gisternamiddag met den trein van 4 uur 27 van het Maasstation alhier naar Rusland ver trokken De maatschappij, die met het vervoer van deze lieden belast was, droeg zorg voor de benoodigde spoorkaarten. Het vervoer van de Boompjes naar het Maasstation geschiedde onder geleide van bereden agenten en agenten te voet, omdat de landverhuizers weigerden naar Rusland terug te keeren. Zij verlieten dat land enkele weken geleden, om zich naar Amerika te begeven en verkochten daarvoor hun have en goed. Uit Rusland ging de reis naar Londen en van daar hoopten zij naar Amerika te gaan. In Londen hielden zij zich een paar weken op, in afwachting dat de agenten, met wie zij contracten hadden gesloten voor den overtocht, geld zouden zenden. Dit geld kwam niet en daarom zyn zy teruggezonden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 28 April. 8 u. Verkooplokaal. Vereeni ging «Handeldrijvende Middenstand." Spre ker M. H. G. Th. Fiedeldy Dop 't Crediet- vraagstuk v. d. Middenstand. Zaterdag 30 April. 7t/2 u. Verkooplokaal. Ned. Onderwijzers Genootschap, afd. Schiedam- Spreker G. C. WeerenHet Zangonderwijs lap de Volksschool en de Volkszang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2