Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het bezoek vau koniner Albert. Naar men uit Apeldoorn meldt, zal van het voorgenomen bezoek van koning Albert aan ons Hof vermoedelijk niet komen. Er schijnen moei lijkheden gerezen omtrent den datum van dit bezoek. Juliana-dag te 's-Gravenhage. Het Hangsehe comité voor volksfeesten blijft niet in gebreke om den Juliana-dag op waardige wijze te herdenken. Gelijk reeds gemeld, zal de viering worden in geleid met plechtige koraalmuziek, uit te voeren door de Koninklijke Militaire kapel onderleiding van den luitenant-directeur Bouwman, wellicht met medewerking van meerdere militaire muziek korpsen te middernacht, aan den voet van het nationaal gedenkteeken op het Plein 1813. In den middag van den feestdag, tusschen 2 uur en half 5, zullen kindervoorstellingen worden gegeven in het feestlokaal Willemstraat, Diligen- tia Haagschen Iiustkring en Apoilotheater, tot bijwoning waarvan 20U0 kinderen zijn genoodigd, leerlingen van bijzondere en openbare scholen. Een aantal dames hebben zich welwillend be schikbaar gesteld om het comité in de zorg voor de kleinen behulpzaam te zijn. Alle kinderen zullen een portretje ontvangen van de Koningin of 'tverjareud Prinsesje en een reep chocolade. En ten besluite van de feestviering zal er in den avond van 30 April in de Maliebaan een groote bioscoopvoorstelling worden gegeven. De beelden zullen worden geprojecteerd op een scherm van 10 bij 12 meter, zoodat zij in de ge- heele Maliebaan duidelijk zichtbaar zullen zijn. Het scherm wordt geplaatst met den rug naai de stoomtramrails. Zoodoende kan men alleen in de Maliebaan de beelden zien en bestaat er geen gevaar voor overrijden als men de voorstel- bij woont. De booten, die tijdens het waterfeest in den Hofvijver zullen rondvaren, zullen het navolgen de type dragen en geheel in stijl gedecoreerd zijn en met bloemen versierd, t. w. Japansche, Rus sische, Venetiaansche, Wikinger (Noorsch) Lo hengrin, Wapen van de gemeente, Wereldbol, Flora, Egyptische en Juliana. Prins en Prinses Fushimi. Prins en Prinses Foesjimi begaven zich gister voormiddag met gevolg en de toepevoegde heeren van het hof per rijtuig naar Delft tot bezichtiging van den koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk. De Prins legde op het graf van Koning Willem III een krans neder, waaraan witte linten met opschrift: de Prins en de Prinses Fushimi. Na terugkeer in het Koninklijk Paleis in het Noordeinde werd de lunch gebruik, waarbij de Japansche gezant aanzat. H. M. de Koningin-Moeder inmiddels van Haarlem teruggekeerd bi-acht om 2 uur een tegenbezoek aan de Keizerlijke gasten. In den namiddag maakten de Prins en Prinses een rijtoer. Aan het einde van dezen tocht werd het Huis ten Bosch bezichtigd. Gisteravond om 8 uur waren de Prins en Prin ses de gasten aan tafel van den gezant van Japan. Tot dit eere-diner waren verschillende autoritei ten uit den Haag genoodigd. Na het verblijf te 's-Gravenhage is Brussel aan de beurt voor het bezoek. Beeld vau H. M. de Koningin met Prinses Juliana. Het beeld van de Koningin met prinses Juliana, dat geplaatst is in den voorgevel van het stadhuis te Middelburg, zal morgenmiddag te halfdrie onthuld worden. Ter bijwoning van de onthulling zijn verschil lende autoriteiten genoodigd, terwijl het Middel- burgsch Muziekkorps de plechtigheid zal opluis teren. Mr. Melvil baron van Lynden -}-. Het stoffelijk overschot van den oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. Melvil baron van Lynden, zal a.s. Maandag, des voormiddags per Staatsspoor worden vervoerd naar Neerlangbroek (Utrecht) om daar in het familiegraf te worden bijgezet. Oud president Roosevelt. De oud-president Roosevelt komt heden (Vrijdag) avond per Holl. spoortrein van 11 u. 6 m uit Amsterdam te 'sGravenhage aan. Minister Kolkman. De minister van Financiën, mr. Kolkman, is voor eenige dagen naar het buitenland gegaan. De Minister van Justitie. De Haagsche corrrespondent van de «Msb." meldt dat het bericht van «Nederlandsche Stem men", dat wij in ons blad van gister onder voorbe houd overnamen, absoluut onwaar is en slechts is voortgekomen uit societeitspraatjes. Naar de laatste berichten luiden, is de gezond heidstoestand van Minister Nelissen thans zeer goed, en bestaat bij hem allerminst het plan om af te treden. Het Kamerlid J. F. Heemskerk. Het Tweede Kamerlid de heer J. F. Heemskerk is ongesteld. (Ned.) Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn thans bijeen geroepen tegen Maandag Mei, des namiddags ten 2 uur. Retraitehuis te Noord wij ker hout.. Men schrijft uit Noordwijkerhout Had de ongunstige weersgesteldheid van het na jaar Mgr. Gallier weerhouden den eersten steen te leggen van het retraitehuis, dat te Noordwijker hout gaat verrijzen, gistermorgen heeft Z. D. H. een gedenksteen geplaatst in de kapelmuur dezer stichting, waarvan Mgr. blijkens zijn laatste vas- tenmandement zulke heerlijke vruchten voor den opbloei van het katholieke leven in zijn diocees verwacht. Huisindustrie. Naar het »N. v. I)." verneemt, zal het bureau der Vereeniging voor de Nederlandsche Tentoon stelling voor Huisindustrie aan de aangesloten vereenigingen voorstellen nog niet tot ontbinding der vereeniging over te gaan, zoolang de regee- rings-enquête nopens de toestanden in de huisin dustrie in ons land nog gaande is en de regeering nog geen wettelijke maatregelen tot bescherming der huisarbeiders heeft getroffen. Clir.-Historische Unie. De eerstvolgende vergadering van het Nationaal Comité der Chr.-Historische Uni is bepaald op 18 Mei a.s., des morgens om elf uur in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Behalve de gewone reglementaire bezigheden zal ook de kiesrechtkwestie aan de orde zijn. De Papeudrechtsuhe strafzuuk. In de vorige raadszitting te Papendrecht staak ten de stemmen over het verzoek van mrs. W. Dicke en J. A. van Hamel, verdedigers in de zaak Garsthagan, om het inwendige van het raadhuis te mogen bezichtigen. In de Vrijdagavond a. s. te houden vergadering van den raad dier gemeente zal, naar de »D. Crt." meldt, over dat verzoek nu opnieuw worden gestemd. Provinciale Statenverkiezingen. DELFT. De vrijz.-democratische kiesvereeniging) gelet op het hopelooze van den strijd voor de vrijzinnigen in het district heeft besloten, niet zelfstandig met candidaten uit te komen, noch samen te werken met eenige andere partij. Indien van liberale zijde candidaten worden gesteld, zal men het van de personenkeuze doen afhangen, of openlijk steun zal worden verleend. Uitbreiding zeehaven van Zaandam. De gemeenteraad van Zaandam besloot over te gaan tot de uivoering van die werken waardoor de nieuwe zeehaven van Zaandam zal tot stand komen, en gelegen zal zijn bewesten de Hem- brug. Vergiftiging op groote schaal. Naar aanleiding van hetVergiftiging op groote schaal" in »De Middenstandsbond", hield de Nederlandsche Bond van Slijters in gedistilleerd Vergunning B onder voorzitterschap van den heer C. Arnold, op Dinsdag 20 dezer een buitengewone vergadering, ter bespreking van hetgeen er gedaan moet worden om den eerlijken handel te beschermen tegen de verdenking van vergiftiging door verkoop van Metanol ver mengde dranken. Nadat de kwestie in den breede was uiteen gezet, en verschillende feiten van knoeierijen met Metonol waren medegedeeld, werd hulde gebracht aan de redactie van het weekblad «De Midden standsbond voor het genomen initiatief in dezen, en vervolgens met algemeene stemmen het vol. gende besluit genomen De vergadering van (als boven), spreekt hare verontwaardiging uit over de wijze, waarop hebzuchtige fabrikanten, chemisten, han delaren en tusschenpersonen op gewetenlooze wijze hebben samengewerk tot samenstelling en ver koop van een verderfelijk vocht, «Metanol" ge naamd Besluit Zich per adres te wenden tot Z. Exc. den minister van Financiën met dringend verzoek om zoo spoedig mogelijk over tegaan tot publica tie van dé namen van al diegenen, welke zich aan wetsovertreding hebben schuldig gemaakt, door het in voorraad hebben en verkoopen van Metanol, of van met gemethyleerden spiritus ver mengde dranken. R|j wiel belasting voor marechaussees. Onze Bredasche correspondent schrijft ons Marechaussees, die in het bezit zijn van een rijwiel (waarvoor zij uit 's rijks kas een geldelijke toelage genieten), betalen daarvoor mede in de personeele belasting. Wellicht zal dit binnenkort veranderen. Een marechaussee toch heeft tegen zijn aan slag een bezwaarschrift ingediend bij den betref- fenden raad van beroep alhier. Deze heeft een onderzoek ingesteld en den aanslag vernietigd, op grond, dat geacht kan worden, dat de marechaus sees in den zin der wet verplicht is geweest tot het houden van een rijwiel. (L. Ct.) De Holland—Amerika-lyn. Men schrijft aan het Hbld. uit New-York dd. 19 April Met een diner aan boord van het ss. Rotterdam is het in gebruik nemen van den nieuwen steiger van de HollandAmerika-lijn feestelijk gevierd. Toen de eerste schepen van deze stoomvaart lijn in 1872 in New-York kwamen, landden ze ergens in Brooklyn, later in Jersey City en 20 jaar geleden werd voor hun schepen de oude steiger te Hoboken gebouwd, die thans door den nieuwen vervangen is. De oorspronkelijke steiger was 600 voet lang, 80 voet breed, had één ver dieping en diende zoowel voor het lossen en laden van vracht- en koopmansgoederen, als voor het embarkeeren van passagiers en voor het douanen-onderzoek der bagage. In dit alles is nu verandering gekomen. Toen de mij. de «Nieuw-Amsterdam" in de vaart bracht, die 615 voet lang is, stak het schip, wan neer het hier voor anker lag, een eind voorbij de pier in de haven uitmet de «Rotterdam", die 638 voet lang is, kwam het nog sterker uit, dat een nieuwe steiger noodzakelijk was en als ge volg hiervan werd dan ook besloten tot den bouw van de tegenwoordige landingsplaats. De directie schijnt er niet van te houden din gen ten halve te doen en de steiger, dien zij thans in gebruik heeft genomen, is de grootste in de geheele New-Yorksche haven. Twee jaar geleden is het werk begonnen, dat thans voltooid is. De tegenwoordige steiger, die 900 voet lang is en 150 voet breed, heeft twee verdiepingen, die door tal van vracht- en personen liften met elkander gemeenschap hebben. De onderste verdieping is de plaats, waar de vracht goederen gelost en geladen wordende bovenste verdieping is uitsluitend bestemd voor passagiers en hun bagage. Het gezamenlijk oppervlak dezer twee verdiepingen bedraagt ongeveer 70 acres (350.000 sq.ft.), waaruit wel mag worden afgeleid, dat er zelfs in de allerdrukste tijden overvloed van ruimte is voor passagiers, bagage en douane onderzoek en het lossen en laden der vrachtgoe deren ondertusschen ongestoord zijn gang kan gaan. De nieuwe constructie is een belangrijke aan winst voor Hoboken's Waterfront, is zeer fraai gelegen, juist tegenover de helling van Riverstreets Park en geen gebouwen beletten het uitzicht op de mammouth-schepen dezer Nederlandsche maatschappij. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zaterdag 3U April, 's namiddags 7 ure, op de Groote Markt te geven. 1. Volksliederen. 2. Echter Wiener Blut, marsch, Komzak. 3. Prins Methusalem, Joh. Straus. 4. Fant. Trouvère, Verdi. 5. Immer ode Nimmer Walzer, E. Walteufel. 6. Tou jour Gai, (Polka voor 2 Pistons.) 7. Marsch- Prov. Staten-Verkiezing. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben bepaald dat voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten, den eersten Dinsdag in Juni de stemming zal plaats hebben op Woensdag 15 en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 24 Juni d. a. v. In de gister gehouden vergadering der A. R. Kiesvereeniging «Nederland en Oranje' werd met algemeene stemmen besloten den heer mr. von Briel Sasse (aftredend lid) weer candid aat te stellen voor de a.s. verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het district Schiedam. Glasblazers. Aan de directie van de Schie is bericht, dat de werklieden de ontwerp-overeenkomst inzake de afschaffing van den Zondagsnachtarbeid hebben aangenomen. Nu deze actie der werklieden gelukt is, moet het in de bedoeling liggen om te trachten ook aan de andere fabrieken den Zondagsnachtarbeid afgeschaft te krijgen. Julianadag. Door firma E G. Papenhuyzen is voor den heuglijken feestdag van morgen in een portret- lijst van gerezen brooddeeg en in de omlijsting van dezelfde stof op blauwen grond een portret geplaatst gevende de liefelijke beeltenis van Ko ningin en Prinses naar de bekende aantrekkelijke voorstelling. Het geheel is versierd met hoorntjes van overvloed en andere dergelijke versieringen, o.a. witte en roode bloemen, oogenschijnlijk van marcepain vervaardigd. Het geheel geeft een prettig, sierlijk aanzien en doet, mèt een mandje van brooddeeg bevat tende klein brood, zooals men dat tevergeefs in onze stad zal zoeken, alleszins zien wat 's heeren Papenhuyzen's kunst vermag. In het schoenmagazijn »De Vlinder Hoogstraat 149, zijn morgenochtend van 9 12 ure Julia- na-bloempjes tot een beperkt aantal a 10 ct. te verkrijgen. Handeldrijvende Middenstand. De vereeniging «Handeldrijvende Middenstand" hield gister-avond de aangekondigde buitenge wone vergadering in het Verkooplokaal, waar zich met enkele leden ook eenige andere belangstel lende middenstanders vereeriigd hadden. De voorzitter, de heer E. Bal, de vergadering openend, heette allen hartelijk welkom, zoowel belangstellenden als leden en betoogde dat het credietvraagstuk in alle lagen en schakeeringen der maatschappij om oplossing dringt. De afge vaardigden naar het Congres brachten verslag uit over hetgeen te dezer zake aldaar besproken isthans zou men kunnen hooren hoe de voor mannen in de beweging die woorden in daden trachten om te zetten. Daartoe gaf voorz. het woord aan den heer Fiedeldy Dop, uit Amster dam, lid van de Staatscommissie voor den Mid denstand. De heer Fiedeldy Dop, daarna zijn rede over het Credietvraagstuk v.d. Middenstand, aanvangend, merkte allereerst op, dat niemand minder dan de groote raadspensionaris Joh. de Wit zich in een brief aan Pieter de Groot, in dato 30 October 1670, zich als volgt uitliet »De aard van de Hollanders is zoodanig, gelijk UEd. mede ten beste bekend is, dat als haar de nood en periculen niet zeer klaar voor oogen ko nen, zij geenszins gedisponeerd kunnen worden om naar behooren te vigileeren voor haar eigen securiteit". 't Schijnt wel, vervolgde spr., of men er al door op uit is geweest,, dat woord met betrekking tot den middenstand in toepassing te brengen, 't Is toch opmerkelijk dat er vele dingen zijn die de taak van den middenstand onaangenaam en zwaar maken zonder dat men middelen be raamt om aan dien onhebbelijken toestand een eind te maken. Spr. toonde daarna alleerst aan, dat het crediet, op zich zelf een schoone zaak geacht, tot allerlei kwade dingen aanleiding geeft' er schromelijk misbruik van gemaakt wordt, dooi' allerlei personen die hun rekeningen niet betalen uit verschillend motief: spr. onderscheidde daar bij verschillende categoriënzij die heden opeten, wat zij morgen ontvangen, de hoogvliegers, de tuimelaars, de onbarmhartigen, die zelf ruimte van beweging wenschen, maar die anderen niet gunnen, en de knijpers, die zoolang mogelijk rente willen trekken. Daarna zette spr. uiteen dat de toestanden die op het Middenstands-Congres te Amsterdam be sproken werden, niet van vandaag of gisteren, zijn» maar reeds in 1858 in den «Practischen Volksal manak" werden geschetst Het credietvraagstuk houdt nauw verband met de achterlijkheid van den middenstand op het punt van vereeniging. Spr. stelde in 't licht hoe dat op verschillende middenstandscongressen in Belgie reeds erkend ishoe daar is aangetoond in welke positie de eenling komt, die, gehouden zelf zijn wissel te betalen, van zijn clientèle niet voldoende rekeningen betaald krijgt en daardoor in de handen van de woekeraars valt om zijn crediet op te houden. Door nonchalance en ge makzucht der clientèle raakt de middenstand er tusschende lijst van faillissementen kan dat voldoende uitwijzen. Waar dit in verschillende landen, in Duitschland ook bijzonder, in 't oog viel, leidde dit ook in een vrij naburig land, in Luxemburg, tot het ontwerpen van een wet, waarbij de vorderingen van af de derde maand na de levering rekenplichtig worden, zoodat 2°/0 per 3 maanden van die vorderingen moet betaald worden. Hierbij moet eohter niet geheel uit 't oog worden verloren, dat de middenstand voor een groot deel zelf schuld is van dit euvel. De winkelier, die een klant willende direct betalen, niet contant betalen laat, betoont daarmee niet altoos een groot beminnelijkheid of ontzaglijk groot vertrouwen, maar tracht op listige wij?e dien klant in zijn boeken vast te leggen, denkende als hij in 't boek staat, komt er wel wat bij. Dat systeem, een strop voor den middenstand, die aldus nooit weet, wanneer hij zijn geld krijgt, deugt niet en is in den grond afkeurenswaardig. Teneinde dit nog meer in 't licht te stellen' schetste spr. den toestand van twee zaken, waar van de een op crediet levert en de ander con tant verkoopt; de laatste die steeds over vol doende bedrijfkapitaal beschikt, zal grooter omzet kunnen maken en vee! goedkooper kunnen leveren dan de andere, die zich financieel steeds moeilijk kan bewegen en percentage moet rekenen als rente, voor kwade betalers en administratieloon. De coöperatiezaken en de warenhuizen, die niet met papieren moties te bestrijden zijn, toonen dit genoegzaam aan in het economische leven is toch hij het sterkste en functioneert 't beste.die het goedkoopste, vlugste, zekerste en gemakke lijkste zijn waren aan den man weet te bren gen hij handelt ook uit sociaal oogpunt het beste, omdat hij zijne klanten belet rekeningen boven hunne krachten te maken en zij van het direct Betaalde na het verkregen genot de meeste voldoening hebben. Spr. zette in dit verband nog uiteen, dat het argument van de oogenblikkelijke behoefte tegen de contante betaling niet kan gelden, omdat men die behoefte behoort te voorzien en ook het listig in het boek vastleggen der klanten niet opgaat, daar zij toch koopen waar zij willen en dan eenvoudig overal te boek raken. Alles pleit dan ook onder deze welbekende omstandigheden voor samenwerking, zoo vervolgde spr., voor eene behoorlijke vakorganisatie gericht op een termijn van vaste betaling, zoodat men weet, waar men aan toe is en wanneer men het geld krijgen kan. Dit vraagstuk der geregelde be taling houdt nauw verband met de kwestie der credietinstellingen want als beide kwesties niet in onderling verband geregeld worden, dan ver huist het crediet dat de onderlinge bankinstel lingen geven, weer naar de clientele en is de winkelier er niets mee gebaatbeide zaken moeteO in onderling verhuurd beschouwd worden. Wille0 toch de onderlinge credietinstellingen het noodig0 voor tijdelijk kasgeld, aangenomen dat de be staande bankinstellingen daarin niet voorzien, da" moeten zij inzage nemen van de administratie van den crediet-aanvrager en zien hoe hij zijn0 vorderingen op zijn klanten regelt en wat hij nog van hen te vorderen heeft. In dit verban1*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2