Dagblad voor Schiedam en Omstreken. BSste^Jaarffan#. Zaterdag 30 April 1910 No. 9703 EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit JJJttlE RLADEN en een Geïllustreerd Zondagsblad. Ofticieele berichten. Kennisgeving. Buiteiilaadsch flieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bik Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de .ingezetenen, dat liet Kohier der plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen in de Gemeente Schiedam welke zelve of welker aanhoongheden belenden aan de openbare straten of wegen in de Gemeente Verordeningen Gemeenteblad 1909 nes. ba en 5b dienst 1910, door den gemeenteraad vastge steld in zijne vergadering van den I9den April 1910 en den 25sten daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift g«hirende vijfmaan den, te rekenen van heden, op de secretarie dei- gemeente voor een ieder ter lezing is nederge- iegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen. °p straffe van vervolging volgens de, wet. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 30sten April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKEJNGA. Gegadigden voor het grasgewas van de Haven- dijk voor het seizoen 1910 worden verzocht, hun inschrijvingsbilletten in gesloten omslag in te leveren ten Raadhuize in de daarvoor bestemde bus voor den 7 Mei a.s. des middags 12 uur. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Directeur van Gemeentewerken. Schiedam, 30 April 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. FRANKRIJK. Er bestaat gegronde vrees, dat de viering van den eersten Mei dit jaar te Parijs wederom tot Wanordelijke tooneelen aanleiding zal geven. 'De Algemeenen Arbeidersbond heeft een groote °Penlucht-meeting uitgeschreven, die in het Bois de Boulogne zal gehouden worden, tevens worden de deelnemers aan de meeting verzocht in optocht Mtar Parijs terug te keeren. "Woensdag had de chef der Parijsche politie, Eepine, naar aanleiding dezer plannen, een onder- boud met den minister-president Briand. Besloten Werd de openluchtsmeeting te laten doorgaan, Maar men zal trachten den optocht naar het cen trum der stad te verhinderen. Volgens ,,L' Echo de Paris", zouden vele mili- brnte socialisten beducht zijn, dat Gustave Hervé 611 zijne vrienden de beweging1 te baat zullen Uenien, om ernstige onlusten aan te stoken, door grondwerkers te mobiliseeren en een aantal toogers met revolvers te wapenen. In elk geval &al de regeering buitengewone maatregelen ne- M©n. Men zegt, dat er 30 eskadrons ruiterij en bataljons voetvolk op verschillende punten °Pgesteld zullen worden. PARIJSCHE KRONIEK. {Van onzen Parijschen correspondent.) De verkiezingen. Roosevelt te Parijs. De Kamerverkiezingen, welke wij hier dikwerf Zo° levendig, luidruchtig en bewogen hebben bij gewoond, zijn, niettegenstaande vele stemgerech- 'gden waren opgekomen, op Zondag 24 dezer a mer dan ooit afgeloopen Zelden was er zulk Cen schijnbare onverschilligheid, gepaard met Moedeloosheid waar te nemen en daarvoor be stonden dan ook wel redenen. De gematig- ®n) liberalen en progressistische republikeinen jQet katholieken en nog enkele royalisten zijn getal niet opgewassen tegen dien stroom van ^ocialisten van alle soort, te beginnen, met de li .1Ca'en' ra(Kcaal-socialisten, parlementaire socia- öa.en en eindelijk de collectivisten en revolution Mren en anarchisten, waaronder Guesdisten, ervisten en heel de kliek antipatriotten en anti- "itairisten. De gematigden kunnen in enkele arrondissementen van Parijs nog 12 24 plaatsen van de 32 behouden en in de departementen gaat het evenzoo en ik weet niet wat er wel zoude moeten gebeuren om in dezen ellendigen toestand van letterlijke verdrukking en minachting der minderheid een verandering te brengen. De even redige vertegenwoordiging, welke daarin zeker verbetering kan brengen en welke bijna door iedereen als rechtvaardig en billijk erkend wordt, werd door het radicale bloc alleen daarom be streden om dat het voornamelijk aan de tegen woordige wijze van stemmen per arrondissement zijn meerderheid en overheersching te danken heeft en de strijd met een nieuw systeem van stemmen niet aandurfde. Alles is bij deze ver kiezingen dan ook bij het oude, dat is het gebrek kige verkeerde, gebleven, met al de officieele regeeringsinvloeden en knoeierijen, welke daarbij zoo gemakkelijk de vriendjes en beschermde can- diaten doen zegenvieren en de tegenstanders, door het vruchteloos geldverspillen ontmoedigd, met wrevel, ja soms walging, het strijdperk doen verlaten. Die betrekkelijke kalmte bij den verkiezings strijd, in tegenstelling met de vroegere opgewon denheid, ywordt door de steeds aanblijvende meer derheid als een bewijs der gevestigde overtuiging aangegeven dat de Franschen den republikein- sche regeeringsvorm met al haar gebreken na bijna veertig jaren van haar bestaan als de eenige voor het land geschikte, definitief hebben aange nomen, zoodat, gelijk Briand in zijn groote rede voering, te Saint diamond gehouden, met bruta liteit durfde zeggen, geen menschelijke macht haar_ongedaan kan maken, De 232 herstemmingen, een getal wat nooit bereikt werd, zijn wel eene duidelijke aanwijzing dat er ouder de bevolking in den gedachtengang eene verandering tegelijk met een geest van on tevredenheid is ontstaan, waarvan de by de eerste stemming niet herkozenen, als Brisson de presi dent der Kamer, en fanatieke Logeman, Millerand de minister van Openbare Werken, Paul Doumer de president der begrootings-Commissie, Jaures', het hoofd der collectivisten enzhet sprekende bewijs leveren, en wat voor de oppositie een krachtige aanmoediging is om den 8sten Mei alles in 't werk te stellen om uit die herstemmingen al liet voordeel wat zij aanbieden, te trekken. Den dag voor de verkiezingen, Zaterdag 23 de zer, werd de ex-president Th. Roosevelt, die hier als een vorstelijk persoon wordt behandeld, 's mor- dags ten 12i/a ure door de leden der Academie van zedelijke wetenschappen, waarwan hij mem- bre associé is, in een der zalen van 't Institut de France, met zijn vrouw, dochter en zoon ont vangen. De heer Boutroux, die presideerde, dacht zeker niets beter te kunnen doen dan in eene geestige conferentie over Amerika, zijne hooge schoen en de rol, welke de oud-president daarbij speelde, te schetsen, waaronder de heer Roosevelt bij herhaling door gul en hartelijk lachen zijn goedkeuring en genoegen luidruchtig te kennen gaf. Bij zijn dank voor het tot hem gesprokene, (hij sprak in het Fransch, met een sterk accent.) zeide hij, in weinige woorden samen gevat, dat wat de mensch, evenals de volken liet eerst, moet bezitten, is de moed, de arbeid, de eer lijkheid en het gezond verstand, en alsof zijn ver blijf in Parijs hem reeds het galant-zijn geleerd had, verklaarde hij, het Fransch de taal te vinden, waarin men zijne gedachten het helderst en dui delijkst uit kan drukken, een hulde welke door de Fransche geleerden zeer op prijs gesteld werd. Ten 2 ure hield Roosevelt in de Sorbonne zelf eene conferentie in 't Engelsch, omdat hij, zooals hij voorgaf, de ooren van zijn auditorium wilde sparen. Zijn onderwerp ïDe burger van een re publiek", was goed gekozen en hoewel bij be scheidener was dan men dat ook van zijn land- genooten gewend is, toch hebben de Fransche republikeinen, die de revolutie van 1789 tot richtsnoer namen, niet weinig gehoord, waarin de Amerikaansche hun een geduchte les in wat vrijheid, gelijkheid en broederschap moeten zijn, kunnen geven. In een republiek, zoo zeide hij, beheerscht de kwestie der hoedanigheid van den burger als individu al de anderen, omdat de stroom in normalen toestand zich niet boven zijn oorsprong kan verheffen en de eerste oorsprong der nationale macht en grootheid ligt in de ge middelde waarde der burgers. Doch voegt hij er bij dat peil kan moeilijk hooger gaan dan dat zijner chefs. Zeer merkwaardig was hetgeen de spreker zeide over de élite in een republiek. Hjj wil dat de ontwikkelden, de mannen van wetenschap en de geleerden zich moeten wachten aan de zonder linge en kleingeestige verleiding toe te geven tegenover anderen en zich zelf de houding van een cyniek aan te nemen, dat is die, van iemand die zich boven alle aandoeningen en geloof ver heven acht en voor wien goed en kwaad hetzelfde zijn. De slechtste wijze om het leven te begrij pen is alles met een spotlach om de lippen te aanschouwen. Over het militairisme, liet hij zich als volgt uitEen goed burger moet ferm en dapper zijn, dat wil zeggen in staat om te strijden en zijn land, wanneer het noodig is, als soldaat te verdedigen. De oorlog is iets verschrikke lijks en een onrechtvaardige oorlog een misdaad tegen de menschheid, doch de misdaad bestaat alleen in 't onrechtvaardige, maar niet in den oorlog zelf. Daarom moet het recht en niet de vrede het ideaal zijn. Men moet alle eerlijke po gingen doen om een oorlog te voorkomen, doch een natie, welke zich zelve respecteert moet evenmin als een man van eer het onrecht ver dragen. Nog van grooter belang dan de capa citeit van zich te kunnen verdedigen wanneer liet moet, bestaat voor eene natie in zich te her inneren dat er niets hooger voor haar mag zijn dan erfgenamen van haar bloed na te laten, die haar grond zullen blijven bewonen. Dat was de hoogste zegen in de Bijbelsche tijden en dat is het ook nog thans. De ergste van alle plagen is de bevolking te willen beperken en de zwaarste straffen moeten hen treffen, die deze beperking bewonderen. Daarna gaf hij eene beschouwing over het stoffelijk welzijn, en welke plaats de menssh aan zijn materieele belangen moet geven. Met wei nige woorden deelde hij zijn gedachten mede. In elke beschaafde Maatschappij moet het recht van eigendom zorgvuldig verzekerd zijn. In de meeste gevallen zijn de menschelijke rechten en die van den eigendom au fond dezelfden, doch wanneer er tusschen hen een ernstig conflict zoude ont staan, dan moeten de menschelijke vóór de eigen domsrechten gaan, want het eigendom behoort aan den mensch en niet de mensch aan het eigendom. Over de rol van den staatkundigen redenaar en van den journalist in een republiek zeide hij, dat het in alle staten een merkbaar teeken van ver zwakking is wanneer het volk zich door welspre- kenheid alleen laat meevoeren, dat wil zeggen aan de woorden als zoodanig waarde hechten, welke zij zonder de daden, die zij voorgeven te ver tegenwoordigen, niet hebben. De frazenma- kers en veelpraters, wier woorden geen moed, gematigdheid of gezonde beginselen voort brengen, zijn verderflijk voor den Staat. Rede naars te bewonderen zonder rekening te hou den of hun woorden met zedelijke eigenschap pen gepaard gaan, kunnen de republiek slechts schaden. Alles wat ik over de sprekers zeide, geldt natuurlijk met nog meer kracht voor hun mede strijders, de nog invloedrijker journalisten. Hun macht is groot, doch zij hebben slechts recht op eerbied en bewondering, wanneer zij er een goed gebruik van maken, want zij kunnen dikwerf onein dig veel kwaad veroorzaken, daarom moeten zij die van hun plicht bewast zijn, hen bestrijden, die de pers onteeren. De beleedigingen, den zeden en goede smaak aangedaan, zijn in de dagbladen daarom zoo afkeurenswaardig omdat zij door de publiciteit de ontucht op groote schaal onder de bevolking bevorderen. De verontschuldiging tot verdediging van zulk geschrijf namenlijk dat het publiek er naar vraagt en men daaraan moet voldoen, heeft niet meer waarde als die welke de kruideniers, verkoopers van vervalschte of vergiftige waren aanvoeren. Met socialisten kan men zich zoo ver verstaan, van hetgeen zij vra gen datgene toe te staan wat op rechtvaardige en zonder begunstiging van de eene klas boven de andere kan gegeven worden. Het komt er niet op aan van wien de voorstellén komen, neemt er de proef mede wanneer zij goed schijnen. Er zijn socialisten met wien men tot een zeker punt gemakkelijk kan praten en met wien men wel eenige passen kan mede gaan, doch met dien verstande van zich niet te verbinden den geheelen weg af te leggen, want dat zoude soms al te gevaarlijk worden. Het recht der minderheden werd mooi door Roosevelt verdedigd. De goede burger zal voor zich zelf de vrijheid eischen en moet er voor waken dat zijn medeburgers die zelfde vrijheid genieten. De ware liefde tot de vrijheid kan men in een land afmeten naar de wijze waarop de minderheden er behandeld worden. Niet al leen moet er volkomen vrijheid op godsdienstig en staatkundig terrein bestaan, doch tevens een absoluut recht voor elk burger zijn leven in te richten zooals hij dit verlangt, mits hij aan zijn buren geen ongelijk doet. De verdrukking is al slecht als verdrukking zelf, zoowel voor hem die ze uitoefent als voor hem die ze ondergaat. De klassenhaat is om dezelfde redenen even ver derfelijk. In een republiek moet men, wil alles geregeld gaan, leeren bij het verschil van overtui gingen een groot toegevendheid te beoefenen. Waar een groot verschil van gedachten op godsdienstig ter rein bestaat, moet men alles doen om de gewetens niet te kwetsen en de gemoederen niet te verontrus ten. De gevaarlijkste man in een republiek is hij, die aan zijn medeburgers steun vraagt om een partij in die zelfde republiek te bestrijden en te onder drukken en daarbij vooordeelen en gunsten ten nadeele van andere burgers belooft, om zich ge kozen te zienin een woord hij, die voor alles de voldoening zijner eigen belangen zoekt en haat en verdeeldheid onder de klassen, hetzij in de gods dienstige of staatkundige overtuigingen, opwekt. Bij liet einde zijner conferentie zeide de ex- president, dat de plicht van elk eerlijk staatsman is zijn land op zulk een wijze te leiden dat het nooit onrecht ten koste van anderen begaat, doch tevens nimmer Viag vergeten dat het recht boven den vrede moet gesteld worden. Hij bracht tot slot een warme groet aan Frankrijk, dat zulk een roemrijk verleden gehad heeft en zeker een schoone toekomst tegemoet gaat. Fidelius. Parijs, 29 April 1910. TURKIJë. Uit Saloniki, wordt 29 April geseind De troepen hebben den ingang van den Katsjanik- pas bezet. De Albaneezen hebben zich in de bergen in de grootste wanorde teruggetrokken. Volgens te Konstantinopel ontvangen telegram men duurt het gevecht in den Katsjanik-pas voort. De Albaneezen hebben getracht te ont snappen, maar de Turksche troepen hebben het belet. GRIEKENLAND. Volgens een bericht in de Berliner Lokal Anzeiger" heeft koning van Griekenland defeni- tief besloten, afstand te doen van den troon. Hij wacht slechts op een afdoende regeling der op volgingskwestie om aan zijn besluit gevolg te geven. Daar de kroonprins bij het leger zeer slecht gezien is, acht men het zeer twijfelachtig, of hij zijn vader zal kunnen opvolgen. Mocht prins Constantijn afzien van zijn rechten op den troon, dan zal vermoedelijk zijn nog minderjarige zoon, onder een regentschap, aan het hoofd van het land komen te staan. MAROKKO. Uit Tanger wordt aan de Temps" geseind Ten gevolge van een nota van den Franschen ge zant, waarbij den sultan verzocht werd zijn be loften na te komen, heeft Moeley Hafid op enkele punten voldoening gegeven en beloofd binnenkort ook in andere kwesties Frankrijk voldoening te geven. PERZIë. Het parlement heeft het wetsontwerp betref fende een binnenlandsche leening in den vorm van een emissie van 6 procents papieren van 10 taman aangenomen. De Sipahdor heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend tot vorming van een gematigd kabinet. De campagne voor „Hom© Rule" wordt door de Ieren met groote hardnekkiglheid voioirtgezet. Ook Ieren, Idie reeds sinds lang hun eiland hebben verlaten, blijven nog steeds veel voor de nationale beweging voelen. Een sprekend bewijs hiervan is, dat de in Amerika gevestigde Ieren dezer dagen de belangrijke som van 500.000 dollar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1