Dagblad voor Schiedam en Abonneert D ob ie Na misdaad vargelding. Nieawe ScMeiaiscto Cat 33ste Jaargang. Zaterdag 30 April 1910 No. 9703 TWEEDE BLAD (fyslOc. p. MJ.45 p. UÓ, f 1.35 p. Offlcieele berichten twee timmerlieden. Binnenland. FEUILLETON. Üemensrd Mcuws. KI ingezonden. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 60 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauKOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst b il ly k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Bij de Gemeentewerken te Schiedam kunnen Worden geplaatst in vasten dienst °p aanvangs-uurloon van '24 cent. Schriftelijk aan te melden bij den Directeur der Gemeentewerken vóór 15 Mei a.s. H. M. de Koningin te Haarlem. Donderdagavond vergaderde de vereeniging Ko ninginnedag te Haarlem. iDaar werden te zien gegeven de plannen voor het corso, dat H. M. zal worden aangeboden. Zeldzaam mooi zal dit corso worden. De Dreef Wordt één bloemoord aan weerszijden. Tusschen de versieringen zullen jonge dames tn bloemcostuum, in allerlei kleuren, zijn op gesteld. Alle ,aan bet corso deelnemenden zullen Zljn vergaderd aan weerszijden van de Dreef. Eerst zal het Koninklijk Echtpaar alles inspec- teeren, daarna komt er een défilé en zullen jonge dames een dans uitvoeren en eindelijk zal Haar lem zich laten zien als bloembollencultuur, de tweede als tuinbouw, de derde als de vijf wereld- deelen. H. M. zal aan het, station ontvangen worden door een eerewacht, ook zullen tal van ver- eenigingen zijn opgesteld, tot. aan het station. 4000 kinderen zullen op de Markt zingen, er zal 'muziek zijn, enz. In één woord de feesten zijn voor elkaar, als allen meedoen aan het hoofdpunt.: het corso. H. M. de Koningin-Moedor. H. M. de Koningin-Moeder bracht gistermiddag een langdurig bezoek aan de Haagsche ambachts school. Verjaardag Prinses Juliana. Be parade, welke heden ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana te s-Gravenhage zou gehouden worden, ging wegens °nvoldoende sterkte van het garnizoen niet door. Roosevelt in ons land. Om 5 uur 2 min. gisteravond kwam Roosevelt en zijn familie van het Loo te Amsterdam aan. Roosevelt werd aan het Centraal station ver welkomd door den burgemeester Jhr. Roëll, de heeren J. T. Cremer, president der 'Alg. Handel ^'j- S. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer v^n Koophandel en Mr. van Brakel, hoofd-com- ^les ter Gemeentesecretarie. Van het station werd naar de Nieuwe Kerk gereden, waar het graf van De Ruyter bezichtigd Werd. Na het bezoek aan de Nieuwe Kerk begaf Roo- ^velt met zijn gezelschap zich naar de diamant slijperij van de firma S. J. Asscher. 87) Marie zeide, dat het jonge meisje onmiddellijk °ven moest komen en zij ontving haar met de grootste welwillendheid. Wel juffrouw, vroeg zij, hebt gij iet wonder schoons tot stand gebracht Ik heb mijn best gedaan, juffrouw., ik hoop oaf ik de aanwijzingen van juffrouw Augustine goed begrepen heb. Is de japon, dien gij brengt, bijna gereed Alleen in elkaar gezetIk kom, om te Passen. Ik weet dit... Maar hebt gij de wijze aan gegeven, waarop het lijf en de rok gegarneerd zuilen worden Ri, juffrouw... Ik zal u dat dadelijk laten zien... Lucie maakte de vier hoeken van den sergelap °s en legde de japon op eene sofa. O I dat is reeds prachtig 1 riep Marie uit. e manier, waarop het garnituur is geplaatst, is zeer oorspronkelijk... --Ik heb dat zelf bedacht... zerde de naaister uaet eene kinderlijke eigenliefde. Aan den ex-President werden dezelfde diaman ten en juweelen vertoond, welke H. M. de Koningin bij haar laatste bezoek aan de hoofdstad heeft bezichtigd. De juweelen waren op kijktafels uitgespreid. Tal van bijzondere steenen en ook afbeeldingen van de Cullinan in verschillende stadia van be werking werden vertoond. Met de grootste be langstelling bezocht president Roosevelt de ver schillende afdeelingen, die alle in volle werking waren. Een der heeren Asscher maakte den pre sident opmerkzaam, dat de steenen die op de fa briek bewerkt worden uit alle mijnen der wereld zijn. Mr. Roosevelt riep vol verwondering uit»I never have seen such a fine and nice industry." Om ü1/» uur kwam Roosevelt in de Vrije Ge meente aan, waar hij door een talrijk publiek luide werd toegejuicht. Roosevelt hield daar een korte toespraak, waarin hij vooral met veel lof over Holland, het land vanwaar zijn volk gekomen is, sprak. In den huize Couturier werd Roosevelt door den burgemeester een diner aangeboden. Na afloop van het diner reed Roosevelt naar het Centraal station, vanwaar hij om 10.10 uur naar Den Haag vertrok. Prins en Prinses Fusliimi. 'Mevrouw Thércse Hoven, secretaresse der ver- eeniging Arbeid Adelt, is gisteren door de Ja- pansche prinses Fushimi ten paieize in Den Haag ontvangen. De Prinses kocht verschillende Hol- landsche poppen en andere voorwerpen, door leden der vereenigin,g vervaardigd. Smidstentoonstelling. Naar de „Pr. Gr. Ct." verneemt,, zal te Gro ningen van 4-—9 Juli in de Korenbeurs, daar toe welwillend door B. en Wi. afgestaan, een vaktentoonstelling van het smidsbedrijf gehouden worden. 'Deze tentoonstelling gaat uit van de combinatie van alle afdeelingen in de noordelijke provinciën van den Bond van Smedenpatroons in Nederland. Het doel der tentoonstelling is te doen zien, wat de tegenwoordige smid in zijn vak presteert. Aan de inzenders wordt de plaats ruimte gratis afgestaan en bekroningen zuflen niet plaats hebben. Concurrentie van spoorwegmaatschappijen. De Kamer van Koophandel te Dordrecht be sloot in hiaar vergadering van hedenavond o. a. tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten der concurrentie van de beide groot© spoorwegmaatschappijen. Dordrecht merkt van de voordeelien dier concurrentie niets. Aan alle Ka mers van Koophandel zal het voorstel met toe lichting worden toegezonden, met verzo-ek de bij gevoegde vragenlijsten wel to willen invullen. Naar aanleiding van de meekomen antwoorden zal een rapport worden samengesteld. Welnu I gij hebt alle eer van uw werk. Gij hebt een zeer goeden smaak. De dochter van Paul Ilarmant was heel vroo- lijk geworden. De bleekheid van haar gelaat was eensklap ver dwenen, ofschoon zij van tijd tot tijd kuchte, zonder dat zij dit zelf scheen te bemerken. Arm jong meisjedacht Lucien, terwijl zij naar haar luisterde. Zij is hevig ziek En de arme naaister beklaagde van ganscher harte de rijke jonge dame. Marie hernam Zeer goed, juffrouw. Zal ik mijne kamenier roepen? Dat is niet noodig, juffrouw, ik zal haar wel vervangen... Ah! dat heb ik nog liever... Lucie maakte een aanvang met het passen, iets dat alle onze lezeressen als een zeer gewichtig werk kennen. Marie, die door het glimlachend gelaat en het sympathiek voorkomen der naaister spraakzaam geworden was, vroeg Werkt gij reeds lang voor juffrouw Augus tine Bijna vijftien maanden, juffrouw... Zij schijnt veel van u te houden... Ja, zij geeft mij veel bewijzen van toege- negeheid... Ik heb begrepen, dat zij gaarne zou zien, dat gij bij haar kwaamt inwonen... Ik weet dat zij dat wenscht, maar ik ver- lïurgemeester Sweerts. Wij lezen in de „Tel.": Naar luid van berichten, die wij uit Apeldoorn ontvingen, beeft de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyhorgh, burgemeester van 's-Gra venhage, onder overlegging van een certificaiat van een geneesheer, waaruit blijkt, dat een rusttijd van minstens zes maanden tot herstel van ge zondheidstoestand dringend noodzakelijk is, H. M. de Koningin in overweging gegeven, hem1 voor een eventueel© herbenoeming, die den löd'én Juli a.s. zou moeten plaats hebben, niet in aanmer king te doen komen. Deze overweging moet ook hierop gegrond' zijn, dat het voor een groote gemeente als Den Haag niet wensehelijk is te adhten, haar gedurende zoo langen tijd „waarnemend" te laten bestu ren Hieraan kunnen wij nog toevoegen, dat infor maties ter bevoegder plaatse ingewonnen, als resultaat gaven, dat men de juistheid dezer mede- deeling. ontkennen noch bevestigen wilde. Telephoon. NederlandFrankryk. Naar het „Hbld." verneemt, zal binnen korten tijd de telephonische verbinding van Nederland en Frankrijk tot stand komen. In België, waar over de lijnen zullen loopen, zijn de bezwaren opgeheven. In een reeds lang' gevoelde behoefté z.al door deze nieuwe verbinding worden voorzien. Ongelukken. Gisteravond is te Krimpen a d. IJssel op de steenfabriek van de firma J. Mijnlief Tzn. de machinist P. de Jong door een as van de machine gegrepen en geheel uiteenge- scheurd. De ongelukkige laat een vrouw met twee kin deren achter. Op den Rijn bij Wageningen is gisterenmor gen de 2'2-jarige schipper G. Th. de Beyer uit Gent bij Nijmegen bij het loszetten der fok over boord geslagen en verdronken. Het lijk is niet gevonden. Deze week werd de 82-jarige F. L., te Hil versum overreden door een rijtuig, welks wielen hem over de borst gingen. Hij brak 7 ribben en liep desniettegenstaande toch nog naar zijn wo ning. Thans is hij aan de gevolgen van het on geval overleden. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Brandstichter. De rijksveldwachter Horck te Lonneker heeft gisteren aldaar op hee- terdaad betrapt een 17 jarige jongen uit Hengelo, die bezig was een boschbrand te stichten. Mishandeling door stakers. Op den Amstelveenschen weg bij de Kalfjeslaan is 't gis termorgen tot een kloppartij gekomen tusschen stakers in de bouwvakken en werkwilligen, die op weg waren naar Amsterdam. kies thuis te werken. Woont ge bij uwe ouders i.... Ik heb geen ouders, juffrouw... antwoordde Lucie op droevigen toon. Zijt gij dan eene wees?... Ik weet niets daaromtrent. Toen ik een jaar oud was, ben ik in het huis voor verlaten kinderen opgenomen In het vondelingenhuisherhaalde Marie. Ja, juffrouw.... l)us uw vader en uwe moeder hebben u verlaten! Maar dat is verschrikkelijk!.- Ja, het is wreed! zeide Lucie, want ik ge loof, dat ik mijne moeder teeder bemind zou heb ben.... Maar ik ben nooit op de gedachte geko men, die onbekende moeder iets te verwijten zoodra ik tot de jaren des onderscheids ben ge komen, heb ik tot mijzelf gezegd, dat zij zonder twijfel onschuldig is en de ellende, de honger haar gedwongen hebben te doen, wat zij deed. Gij hebt volkomen gelijk zoo te denken antwoordde Marie en toch als ik een kind had, zou ik liever van honger sterven, dan het te ver laten. Dat is waar. zeide de dochter van Paul Harmant, maar vertel mij nu eensHeeft men u niet in het vondelingenhuis gezegd, hoe men u gevonden heeft? Bestaat er geen teeken,geen aanwijzing, waardoor men u kan herkennen en dat u in staat zou stellen uwe familie terug te vinden Ik heb dat gevraagd, juffrouw, toen ik oud Heel in de vroegte was een vrij groote troep stakers, wel meer dan honderd man, de werk lieden tegemoet gegaan, die uit Nieuwer-Amstel moesten komen, om naar hun werk te gaan. Een gedeelte trok de Kalfjeslaan in, de overigen bleven op den Amstelveenschenweg, en zoo ge jukte 't hun het kleine troepje werklieden, een man of twaalf, die door een veldwachter werden begeleid, in te sluiten en tusschen twee vuren te brengen. Met stokken en steenen gingen de stakers hen te lijf en een hunner dreigde zelfs met een re volver, waarop ook de veldwachter zijn revolver trok. Dit bracht demenschen eenigszins tot be zinning maar intusschen ware er reeds heel wat harde klappen gevallen. Eenige werklieden slaag den er in zich uit de voeten te maken, terwijl de andere hun weg naar Amsterdam konden ver volgen, nadat el' hulp van politieagenten per fiets en te paard gekomen was. Later zijn twee stakers gearresteerd, die zich aan mishandeling moeten hebben schuldig ge maakt. Zij zijn, na eerst gehoord te zijn door den hoofdinspecteur van het burau in de Reyer An- slostraat te Amsterdam, overgebracht naar Nie- wer-Amstel, alwaar zij in arrest gesteld zijn, in afwachting van de maatregelen door den burge meester aldaar te nemen. (N. v. d. D.J Kwartjesvinders. Woensdagavond kwam een Nederlander, die in Duitschland werkzaam is, bij de politie te Arnhem aangifte doen dat hij het slachtoffer was geworden van kwartjesvinders. Hij reisje van Rotterdam naar Arnhem toen er te Utrecht een andere reiziger zijn 3e klas coupé inkwam, die een praatje begon. Later kwamen nog enkele personen in den coupé, die een kaartje gingen leggen. De eerste reiziger werd uitgenoo- digd om ook eens mee te spelen. Het ging niét om geld en dus voldeed de man, die de streken van kwartjesvinders waarschijnlijk niet kende, aan de uitnoodiging. Telkens won hij. Toen hij 'tzelf aardig vond, begon men om geld te spelen. De reiziger verloor toen telkens en telkens. Toen de trein in Zeist stopte was de man f 180 kwijt Hier stapten de kwartjesvinders uit en lieten hun slachtoffer zitten. Deze wachtte, jammer genoeg, tot zijn aankomst te Arnhem om van de zaak werk te maken. Mijnheer de Redacteur, Erg kluchtig heb ik het schrijven gevonden van den heer Dirks in Uw N. van 1.1. Maandag, waarin deze heer zich boos maakt over het feit, dat iemand een stadswerker betiteld heeft met den naam van ïstadsjantje." Weet die heer Dirks dan niet, dat in dien naam niets vernederends ligt Immers, iemand die aan de stad is, wordt een geborgen man geacht, is als 't ware een genoeg was, om te begrijpen, in welken toestand dit verlaten mij heeft gebracht En wat heeft men u geantwoord Dat men inderdaad iets bezat, waarmede ik gemakkelijk te herkennen zoude zijn.... maar dat de bepalingen van het reglement verboden het mij te doen kennen.... Maar dat is onmogelijk! dat is onzinnig! Dat heb ik ook gezegd juffronw, en toch heb ik het hoofd tegen dat onoverwinlijk geheim moeten stooten. Men vreest, dat de verlaten kin deren, door valsche of verkeerd begrepen aanwij zingen, wanorde in geachte families brengen. Maar waartoe dient het dan, als een kind te vondeling wordt gelegd, daaraan een herken- ningsteeken te geven Dit stelt de ouders in staat, indien zij eenmaal be rouw krijgen of als er een verandering in hun maatschappelijken toestand hun veroorlooft, de kinderen zelf op te voeden, het vroeger verlaten kind weder op te visschen. De dag en het uur van aankomst in het gesticht worden ineen boek geschreven. Ook teekent men aande kleederen van het verlaten wezen, merken op het linnen, als die aanwezig zijn, die later herkenning mogelijk maken.... (Wordt vervolgd (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stokken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5