Stads- en Gewestelyk Nieuws. Tea slótte en Lea voornaamste: de Juliaaalxwt, die op -een groot zeil den naam draagt, die heden op 'aher lippen is. Zacht, rose 'hortensia's vorm den hier de hoofdversiering. 'Het waterfeest werd opgeluisterd door de mu ziek der jagerkapel, die plaats had genomen in een tent, op den achtergrond van den V ijver tegen de departementsgebouwen van het Binnen hof opgeslagen. Een ©ver talrijke menigte sloeg met blijkbaar wel,gévallen de evolutiën der bootjes gade. Het waterfeest van den dag werd in den avond in den' Hofvijver herhaald. De bootjes leverden, door hun verlichting, een fraai gezicht op. Later werd. een vuurwerk afgestoken, dat dui zenden in verrukking bracht. In de Maliehaan, waar een vuurwerk werd af gestoken, was de menigte eenvoudig niet te schat ten. iDe verlichting van de officieele gebouwen was de gewone, met dit onderscheid natuurlijk dat nu de letter J prijkte, waar anders W-, H, of E is te zien. Overal werd de orde door dc politie uitmun tend gehandhaafd. Beeld van U. M. de Koningin en Prinses Juliana. Men schrijft uit Middelburg dd. eergisteren Bij de onthulling van het beeld van H. M. de Koningin en Prinses Juliana in den gevel van het Stadhuis hield de burgemeester onzer gemeente, jhr. M. Van den Brandeler een rede waarin hij ten eerste herinnerde aan de groote vreugde bij de geboorte van de Prinses, tipr. deelde mede, dat het de Koningin behaagt had haar toestem ming te verleenen tot het plaatsen van het beeld, waartoe het gemeentebestuur kort na de ge boorte der Prinses besloot. De heer dr. P. J, H. Cuypers, onder wiens leiding het Stadhuis gere staureerd wordt, had geen bezwaar tegen het plaatsen van het beeld in den ouden gevel, en spr. hoopt, dat het zal blijven een symbool van de verknochtheid van Zeeland aan het Vorstenhuis. De burgemeester bracht dank aan den heer mr. H. J. Dijokmeester, Commissaris der Konin gin in Zeeland, voor zijn bereidwilligheid het beeld te willen onthullen en aan den heer Cuy pers voor de wijze, waarop onder zijn leiding, het beeld vervaardigd is. Ten slotte stelde de burgemeester voor aan H. M. de Koningin een telegram te verzenden, waarin van de onthulling wordt kennis gegeven en waarin tevens H. M. en Z. K H Prins Hen drik geluk gewenscht worden met dezen dag en waarin de wensch wordt uitgesproken, dat het Prinses Juliana in de lengte van jaren wel moge gaan, tot vreugde van Hare Koninklijke ouders en tot zegon van het vaderland. De aanwezigen gaven door hoerah-geroep blijk hiermede in te stemmen. Hierna volgde een dankwoord van den heer Dijokmeester voor het denkbeeld om op deze wijze hulde te brengen aan het Vorstenhuis, en aan den heer Cuypers voor de wijze, waarop hij zich van zijn opdracht kweet. Üok bracht spr. dank voor de eer hem aange daan, met het verzoek om het beeld te onthullen, om ten slotte den wensch uit te spieken, dat het beeld altijd een huldeblijk zij aan het Huis van Oranje. Hierna drukte de Commissaris op een knop en langs electrischen weg werd het doek van voor het beeld verwijderd, waarop de muziek het Wil helmus inzette. Het beeld voldoet zeer goed. Prov. Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. Alle afdeelingen en dus ook de Centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Oud-Beierland, hebben met algemeene stemmen candidaat gesteld het aftredend lid, den heer J. Vbelander, te Numansdorp. Men schrijft aan de Ned. Gisteren heeft het Provinciaal bestuur der Christelijk-Historische kiesvereenigingen in Zuid- Holland te Rotterdam vergaderd onder leiding van dr. J. Schokking. In den afgeloópen winter heeft het Prov. be stuur de nadere organisatie der Chr.-Hist, ge zinden in de provincie ter hand genomen. Over wogen was of een provinciale landdag nog voor de verkiezingen zou worden gehouden. Om ver schillende redenen werd daartoe nog niet besloten- De gedragslijn te volgen door de verschillende districtsvereenigingen was, naar het oordeel van het provinciaal bestuur, aangewezen. Het was niet gebleken, dat ergens de herkiezing van de aftredende Christelijk-Historische Staten-leden bezwaar ondervond bij anti-revolutionnaire of Roomsch-Katholieke kiesvereenigingenvoor de Christelijk-Historischen kon er dus geen reden zijn om een andere gedragslijn te volgen. Het Provinciaal bestuur hield zich bezig met de bespreking van de eigenaardige moeilijkheden, waarvoor de bestaande districtsorganisafie komt te staan daar waar een Staten-district anders is samengesteld dan het Kamerdistrict, dikwijls van gelijkluidenden naam. En dat is bijna overal 't geval. Besloten werd de zaak ter regeling aan hangig te maken bij het hoofdbestuur. Door de districtsveieenigimg Ridderkerk der Chr.-Hist. Unie is met algemeene stemmen geean- dideerd het aftredend lid jhr. mr. D. J. De Geer. Het aftredend antirev. Statenlid, de heer A. Van Namen zal gesteund worden, zoo dit wedefkeerig van antirev. zijde den C.-H. candidaat geschied. IDooi' het verkiezingscomité in Gouda zijn tot candidates gestold de heeren P. J. Brunt, te Riet veld bij Woerden, en mr. J. W. H. M. Van Id- singa, te 's-Gravenha,ge, terwijl de candidaat 'der antirev. door de Christ.-Hist, zal worden gesteund. (Ned.) Het Japansche prinsenpaar. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De Japansche prins en prinses hebben de resi dentie verlaten. In galarijtuigen werden zij door de hun toegevoegde hofadjudanten naar het sta tion uitgeleid. Aan het station waren aanwezig de commissaris der Koningin, waarnemende bur gemeester en de gouverneur der residentie. De Japansche gezant reisde tot de grens mede. Enka ontslagen. De ïSchev. Banier" meldt, dat mej. A. v. d. Vlies (Enka) de bekende Christen-socialiste. niet op haar verzoek als onderwijzeres eener Chr- School is ontslagen. »Het Vaderland" brengt dit ontslag in verband met de veel besproken mededeelingen van mej. Van der Vlies over de wijze waarop het Kamer lid mr. De Jong, hoofdredacteur van de a.-r. ^Rotterdammer", zich in een intiemen kring van geestverwanten en partijgenooten had uitgelaten over dr. Kuyper. Vereenvoudiging der schrijftaal. Door een voorloopig comité, door Leidsche studenten gevormd, worden plannen beraamd tot oprichting van een studentenafdeeling van de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijf taal. Maandag zal daartoe een openbare vergade ring belegd worden, waarbij prof. dr. D. C. Hes- seling ter inleiding zal spreken over het onlangs aan de regeering ingediend adres van letterkun digen, waarin tegen deze vereenvoudiging wordt gewaarschuwd. H. M. de Koningin te Haarlem. De eerewacht, die H. M de Koningin bij haar bezoek aan Haarlem op 26 Mei zal vergezellen, bestaat uit de heeren jhr. P. N. Quarles van Ufford, H. Smidt van Gelder, E. Vas Visser, C. van der Vliet, jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia Jac. Korthals Altes, jhr. G. Teding van Berkhout Jr., mr. C W Thöne, mr. F. Witte- waal, mr. J. L. Lieftinck, Jr. mr. R. W. baron van Lynden, J. J. Thöne, A. J. Ferf, J. A. Wil- kens en jhr. L. P. A. van den Brandeler. Oud president Roosevelt. Bezoek aan Delft. Men meldt ons dd. 30 April uit Den Haag: De oud-president Roosevelt maakte hedenna- middag met zijn familio in auto's den tocht naar Delft. Gereden werd langs het Oude Delft naar de Nieuwe Kerk, waar Roosevelt werd begroet door den heer Post Uyterweer, kerkvoogd, die een toespraak hield. In de kerk werd het orgel bespeeld en werd het praalgraf van Prins Willem 1 getoond met een historische toelichting, welke blijkbaar die pen indruk maakte op den heer Roosevelt. Ook werd hem getoond het graf van Hugo de Groot en de krans daarop gelegd door de Amerikaan sche deputatie ter jongste Vredesconferentie. 'Vervolgens werd het Prinsenhof bezichtigd met zijn historische zaal. Daar was een deputatie van het Delftsoh© Studentencorps en werd de heer Roosevelt, als eere-president der Internatio nale Studentenvereeniging, begroet en toegespro ken door den heer Roelvink, civiel-ingenieur. De heer Roosevelt, blikbaar zeer getroffen, antwoord de in hartelijke woorden en zeide o.a. in zijn hart nog student te zijn. Aan den heer Roosevelt werd hier ter her innering aan dit bezoek een faience-tegel aan geboden, waarop de beeltenis van Prins Wil lem I vöorkömt. Het gezelschap keerde daarna in drie auto's naar Den Haag terug, waar aan Hotel des Indes werd afgestapt. Eenonderhoud- iMen seint aan de „Tel." uit Den Haag d.d. 30 April Hedenavond had ik een onderhoud met iemand uit de naaste omgeving van den ex-president; den naam moet ik om de wille der discretie verzwijgen. Deze deelde mij mede, dat de heer Roosevelt .een zeer gunstigen indruk van ons land en ons volk heeft gekregen, en zeer inge nomen was met de hartelijke ontvangst, welke hem ten deel is gevallen. Ons land vindt hij fraai en schilderachtig, en hoe hij over ons volk denkt, heeft hij op zeer vleiende wijze te kennen gegeven toen de waarnemende burgemeester én de wethouders van 's-Gravenhage hedenmiddag in het „Hötel des Indes" hun opwachting bij hem maakten. De waarnemende burgemeester zeide bij deze gelegenheid, dat men zich zeer gelukkig gevoelde, den heer Roosevelt hier te lande te kunnen begroeten, en herinnerde in dit verband aan de nauwe betrekkingen, welke 200 jaar tusscben ons land en Amerika bestaan heb ben. In antwoord hierop, zeide rrir. Roosevelt, dat hij zeer onder den indruk was van hetgeen bij gezien had van bet karakter en de daden der Hollanders. Voorts gaf hij als zijn meening te kennen, dat Holland zijn grootsten roem bereikte in de zeventiende eeuw, en dat daarop natuurlijk een periode van uitputting volgde, welke het ergst was gedurende de Fiansche overheersching. Sedert herstelde Holland zich langzamerhand weer, ging het voortdurend vooruit en, naar het geen hij gezien 'had gedurende zijn kortstondig verblijf in ons land, geloofde hij, dat de toekomst van Holland even groot zal zijn als eenmaal het verleden. Ons land, zoo merkte hij op, speelt tegenwoordig een groote rol in de internationale politiek, niet door haar marine, maar door het feit, dat het d:e zetel is van 'het Internationale Hof van Arbitrage. Ruim 8 uur verliet president Roosevelt met zijn familie het „Hotel des Indes", om zich te hegeven naar de Amerikaansche legatie, waar de gezant der Unie een gastmaal gaf, gevolgd door een receptie. 'De duizenden feestgangers juichten Roosevelt met warmte toe. In den loop van den dag had ook minister Regout nog zijn kaartje aan het hotel afgege ven. f (Men seint ons uit Den Haag: Nauwelijks was de tijd voor ontvangst van enkele plaatselijke autoriteiten verstreken, of de onvermoeid© reiziger moest zich weer opmaken voor het diner, als gast van den gezant van zijn land. Dit feestmaal, dat zich tot een kleinen kring beperkte, waaronder natuurlijk Roosevelt's vriend, onze minister van Buitenlandsche Zaken, moet zeer luisterrijk zijn geweest, ook wat de decoratie Van den disch betreft.. Maar aj was er een keur van wjjhen, die drank kan Roosevelt niet bekoren, want hekend is 't, dat hij geen alcoholhoudende dranken gebruikt en zich aan tafel vergenoegt met een gias water, liefst met ijs. Na deze tafelréunie hadden de Amerikaansche minister en mevrouw li eau pré, zooals de uit- noodigingskaart luidde, zich thuis gegeven, „to meet mr. and mrs. Roosevelt en om tien uur begon het défilé langs den held van deez' dag en avond. Roosevelt stond aan den ingang der salons, met zijne gade aan zijn zijde. 'De receptie-bezoekers werden door jhr. Mi. duels van Verduynen, gezantschapsattaché aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, aan den gast van den gezant voorgesteld. !Dit waren weer oogenblikken, dat Roosevelt honderden handdrukkon had te wisselen. Hij bleef onder het passeeren der revue etven monter en knoopte zelfs met velen een gesprek aan. In de salons dar Amerikaansche legatie be wogen zich de meeste leden van liet Corps Diplo matique en van de uitgaande wereld der Resi dentie met hun dames, die een elegantie van avondtoiletten, tentoon spreidden, welke den toets der vergelijking met de rijke en kostbare Ameri kaansche robes ten volle kon doorstaan. 'Onder de bezoekers vielen in het oog de mi nisters, behalve die van Financiën en van Oor log, wegens verblijf buiten de stad of familie omstandigheden, verhinderd, vender de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, do waarne mende Burgemeester en Wethouders; voorts de Burgemeester van Rotterdam, de heer Cremer, oud-minister, uit Amsterdam, dr. Kuyper, de alhier aanwezige gezanten, baron Gevers en jhr. dr. Loudon, de voorzitter der Eerste Kamer, tal van leden der Koninklijke hofhouding, van hooge col leges, zoomede vele hooggeplaatste ambtenaren uit dén staatsdienst. De buitenlandsche en Hol- landsche pers was weder vertegenwoordigd en zoo maakten de heer en mevrouw Roosevelt ken nis met de verschillende kringen der Residentie. (Menig keer zag men den oud-bestuurder van een deel der nieuwe wereld, in aangename en onderhoudende kout met verschillende dames en heeren van het gezelschap, dat zich als het ware in dTe zalen verdrong. Tegen 11 uur trok dé familie zich terug tot aan de vestibule, uitgeleid door den gastheer en den minister van Buitenlandsche Zaken. Het kort traject in het Hofrijtuig naar zijn hotel was nog groot genoeg voor het bereiden aan Roosevelt van een terugtocht, vol gejuich van de duizenden wandelaars in het geïllumi neerde Voorhout. Roosevelt neemt ook van Den Haag eene blij vende herinnering mede. Bij zijn bezoeken gaf hij blijk van zijn degelijke kennis van de geschie denis van ons vaderland en van onze tegenwoor dige toes tanden. (De oud-president heeft Zondag tégen 10 uur de stad verlaten. De Papeudrechtsche strafzaak. Vrijdagavond kwam in de zitting van den ge meenteraad van Papendrecht in behandeling het verzoek van mrs. Dicke, te Dordrecht, en Van Hamel, te Amsterdam, tot bezichtiging van het raadhuis. Zooals men weet, staakten in een vo rige zitting hierover de stemmen. Van genoemde heeren was nadien een toelich ting ontvangen op het verzoek waarin de burge meester van Papendrecht, de heer Bonten, aanlei ding vond, opnieuw over de zaak van gedachten te doen wisselen. Uit de gevoerde debatten bleek, dat den raads leden uit de toelichting duidelijk was geworden, dat geen wantrouwen in de justitie bij verzoekers bestond. Men meende de verdediging dan ook in de gelegenheid te moeten stellen, een onpar tijdig onderzoek te doen. Ook de burgemeester was overtuigd, door de toelichting, dat de heeren Dicke en Van Hamel geen wantrouwen hadden in de justitie. Het verzoek werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen en eveneens een voorstel van eeü raadslid, om de leden van den raad, die zulks wenschen, in de gelegenheid te stellen, de be zichtiging bij te wonen. B. en W. zullen den dag van bezichtiging vast stellen. Verplichte verzekeriag. Op de agenda der nader aan te kondigen al gemeene vergadering van katholieke werklieden- vereenigingen en volksbonden in het aartsbisdom zal worden geplaatst als onderwerp sVerplichte ziekteverzekering." Afscheid C. Batalt. 't Was eergisteren de laatste dag waarop de heer C Batelt, de bekende chef van de Amster- damsche recherche, in dienst van de politie was. Zijn heengaan van het hoofdbureau, waar hij het grootste deel van zijn bijna 40-jarige loopbaan doorbracht, is niet onopgemerkt geschied. Op het stadhuis ontboden, werd de heer Batelt hartelijk toegesproken door burgemeester Roël. Later op den dag nam de hoofdcommissaris, de heer Hordijk, afscheid van hem en bood hem als herinnering een goud potlood aan. Het politie-personeel en de rechercheurs gaven bjj het afscheid van hun chef tevens blyk van de groote sympathie, die hem werd toegedragen en boden hem mede een geschenk aan. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen,verricht in den morgen van 2 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 776.4 te Horta. Laagste barometerstand 752.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot noordoostelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. Prinses Juliana-dag. Zaterdag jl. werd het volgende telegram ver zonden De meisjes-leerlingen der Schiedamsche Hoogere Burgerschool bieden U hare hartelijke geluk- wenschen aan op haren eersten verjaardag. Op dit telegram is het volgende antwoord gezonden De meisjes-leerlingen der Hoogere Burgerschool Schiedam. Ontvangt allen Ilarer Majesteits dank voor Uwe gelukwenschen toegezonden aan H. K. H. Prinses Juliana. Van Geen, Kamerheer. Bondsteekenschool Dat de Teeken- en Vakschool »St. Jozef', onder deel van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, ook voor den afgeloopen cursus 1909/10 op vol doend succes mag bogen, bewijst wel de tentoon stelling van teekeningen en werkstukken Zater dag en Zondag gehouden, die ook nu weder druk belangstellend bezoek had. Het tentoongestelde deed zich, onder goede doelmatige belichting zoowel des avonds als op den dag, op de meest gunstige wijze zien en overtuigde allen van de vorderingen die de leerlingen onder leiding hun ner bekwame onderwijzers hadden gemaakt. Allereerst in de afdeeling handteekenen, in verschillende klassen verdeeld en bevattende ook eene eerste en tweede klasse voor timmer lieden en smeden en een vervolgklasse voor schil ders, bleek de practische inrichting van het onder wijs aan deze school, waar de leerlingen, onder leiding van hun verdienstelijken onderwijzer, den heer J. A. Boer, zich de eerste beginselen van het teekenen met veel succes eigen maken. Ver schillende fraaie figuren, stillevens en landschap pen gaven daarvan afdoend getuigenis. Ook tal van knappe teekeningen van hekwerken, portie ken, motieven voor moderne versiering van pla fonds en wandvlakte, wapens enz. doen zien, dat de aankomende vakwerklieden hier vinden wat van hun gading is. In de vervolgklasse voor schilders zagen wij, dat de goede leiding van den heer J. T. Hickendorf alleszins aan deze leerlingen besteed is. Verschillende fraaie schilderingen van deuren en lambrizeeringen, hout- en marmer-initatie zou den een oogenblik doen denken dat men het origineel voor zich had. De afdeeling bouwkundig teekenen, in vier klassen verdeeld, doet zien, dat de aan staande werklieden in de bouwvakken, onder de leiding van den heer N. van der Sluys, hier in goede handen zijn. De eerstbeginnenden worden hier aanvankelijk geoefend in de behan deling van het gereedschap dan leeren zij figu ren teekenenvan de figuren komen zij tot de meetkundige werkstukken en zoo allengs tot de gewone houtverbindingen. In de tweede klasse oefenen de leerlingen zich in het teekenen van ramen en deurkozijnen op de ware groote en in het schetsen van de metselverbindingenin de derde klasse teekenen zij ramen en deurkozijnen met détails en in de vierde klassen oefenen zij zich in het behandelen van kappen en trappen- In een vervolgklasse maken zich nog de steen houwers vaardig in het schetsen van trappen, dorpels, topvullingen enz. In de hierbij aansluitende afdeeling afdeeliug timmeren, in vier klassen verdeeld, oefenen de leerlingen zich onder de bekwame leiding vfl»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2