Binnenland. Ingezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De werkgever zal eventueel hebben aan te too- nen, dat zijn handelwijze in casu niet strafbaar was en niet omgekeerd het O. M. zal moeten bewijzen, dat de strafopheffende omstandigheid in het bijzonder geval niet aanwezig was. Wat de huisindustrie aangaat, het is den minister aanbevelingswaardig voorgekomen, dit onderwerp thans te laten rusten, om het, zoo spoedig de desbetreffende enquête zal zijn voltooid, ter hand te nemen. Deze gedragslijn brengt mede dat in het thans ingediend ontwerp de bestaande regeling voor de huisindustrie zooveel mogelijk ongewijzigd is overgenomen. Daarom is ook de bestaande bepaling gehandhaafd, waardoor het hebben van arbeidskaarten en arbeidslijsten voor de arbeiders, werkzaam in de huisindustrie, in het algemeen niet verplicht wordt gesteld. Overigens heeft het ontwerp de bepalingen om trent deze kaarten en lijsten niet ongewijzigd gelaten. Ten aanzien van de arbeidslijsten wordt afgezien van verschilpunten in de uitwerking eene wijziging voorgesteld in dier voege, dat eene arbeidslijst in het vervolg zal worden gevorderd ook voor ondernemingen van eenigen omvang, waarin geen beschermde personen werkzaam zijn, terwijl in ieder geval, waarin een arbeidslijst moet worden gehouden deze betrekking moet hebben op alle in de fabriek of werkplaats werkzame personen. Vooi de beschermde personen wordt uitdruk kelijk de bindende kracht van de arbeidslijst in de wet vastgelegd. Ten slotte is een nieuw artikel ontworpen, dat een verplichting tot het aangeven van beroeps ziekten vestigt. Tot zoover de algemeene toelichting. Bij de toelichting van de artikelen worden nog nader de veranderingen op meer ondergeschikte punten aangegeven. H M. do Koningin-Moeder naar Engeland. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrijdagavond a. s. de reis naar Engeland aanvaarden, via Vlis- singen, waartoe Zij per Hollandsche Spoor om 8 uur 39 min. de residentie zal verlaten. Juni-stembus gesproken lmd, weigerde het ont werp nog in behandeling te nemen, weer in te dienen. Het Kamerlid voor Amsterdam IX, de heer Vliegen, heeft de vorige week een bezoek gebracht aan de staatsmijn Wilhelmina". De bij die gelegenheid van de zijde der mijn werkers tegenover dezen afgevaardigde geuite gevoelens zijn aan het voornemen der soc.-dem. Kamerfractie niet vreemd. Prov. Statenverkiezing. ZUID-HOLLAND. Rotterdam IV van de S. D. A. P heeft, naar het Volk meldt, voor de Pro vinciale Staten candidaat gesteld den heer Van Hinte. De kiesvereeniging »Thorbecke" te Leiden, stelde in hare gisterenavond gehouden vergadering candidaat den heer H. Paul, te 's-Gravenhage (aftr. lid) en besloot ten opzichte der tweede va cature (aftr. lid dr. W. F. den Houter, a.-r.) een afwachtende houding aan te nemen t.o.v. de door de andere vrijzinnige kiesvereenigingen te stellen candidatuur. De Juliana-bloem. De verkoop der Juliana-bloemjes heeft te De venter opgebracht f 855.03. De opbrengst van den verkoop van de Juliana- bloem bedroeg te Groningen f 1.276.26. Eerste Kamer-verkiezing. De Staten van Utrecht kozen gister tot Eerste Kamerlid G. C. D. D. Aumale, baron van Har- denbroek van Hardenbroek, lid dier Staten, bur gemeester van Driebergen, met 27 van de 38 uitgebrachte stemmen. Minister Nelissen. Onze Haagsche correspondent schrijft: Naar aanleiding van de veronderstellingen, waaraan de sNieuwe Courant" gisterenavond om trent minister Nelissen plaats gaf, kunnen wij nog eens ons bericht van Vrijdag-avond bevestigen, dat de gezondheitoestand van Minister Nelissen niet bevredigend is. Zijn aftreden kan dus verwacht worden. De ïN. Crt." meent nu te mogen veronder stellen, dat het niet wel mogelijk zal zijn, den heer Mr. E. R. H. Regout in zijn plaats te stel len, wijl diens broeder reeds in het parlement zit. Voor die veronderstelling nu is allerminst reden. Immers berust de politieke leiding vrijwel bij de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justtie. Het departement van Waterstaat treedt in de politiek feitelijk niet naar voren en dat dit departement op het oogenblik meer dan anders de aandacht heeft, is niet te danken aan zijn politieke belangrijkheid doch slechts aan den per soon van het departementshoofd. Bij dezen stand van zaken nu en waar dus de Waterstaat-minister niet door zijn ambt een vooraanstaande plaats in het kabinet inneemt, kan er geen politiek bezwaar tegen bestaan dat zijn broeder als opvolger van Minister Nelissen zitting neemt. (»Msb.") Burgemeester Sweerts de Landas. Men meldt uit 's Gravenhage Naar luid van betrouwbare berichten zal bur gemeester Sweerts eerlang een verlof om gezond heidsredenen worden verleend, waarvan de duur zich zal uitstrekken tot na het tijdstip, waarop onder normale omstandigheden over zijn herbe noeming zou moeten worden beslist. De Bourbons. Volgens de ïMatin" hebben de Prinsen van Bour bon, te weten die van NaundorfT afstammen, den Senaat van de Fransche Republiek verzocht als Franschen te worden erkend, waarvoor zij afstand willen doen van hun rechten op de kroon van Frankrijk. Doch de oud-Delftenaar, sHenri de Bourbon, Prins van Frankrijk", schrijft uit Oos terbeek aan den Senaat, dat die stap zonder zijn goedkeuring is geschied en dat hij zijn aanspra ken handhaaft. Buitengewone bevordering in Indië. De correspondent van het »Hbl." te Batavia seinde gisteren aan zijn blad Luitenant-kolonel W. R. de Greve. van den generalen staf, is bevorderd tot kolonel en wordt belast met het bevel over eene militaire afdeeling. Het »Hbl." teekent hierbij aanKolonel De Greve is afkomstig van het wapen der genie en bekleedde den luitenant-kolonelsrang sedert den 8en Februari 1909. Hij is dus veel jonger in anciënniteit dan de oudste luitenant-kolonels van het wapen der infanterie, die reeds in 1904 en 1905 in hun tegen woordigen rang werden benoemd. Op het oogenblik bevond het bevel over alle militaire afdeelingen zich in handen van infante- rie-officieren, zoodat deze inschuiving van een officier van een ander wapen bij het hoofdwapen in Indië wel eenige ontstemming zal wekken. Het bericht van deze bevordering van den on getwijfeld hoogst verdienstelijken officier komt echter niet onverwacht, daar reeds tevoren zulks in de Indische bladen was voorspeld. Leening Zuid-Holland. Gisteren had ter Provinciale Grifie van Zuid- Holland de opening plaats van de inschrijvings biljetten voor de tiende serie groot f 490,000 van de leening ten laste der provincie Zuid-Holland, krachtens besluit der Staten van 15 Juli ï902, ten bedrage van f 3.255,000. Ingeschreven was in het geheel voor 643 obli gation (a f 1000) tegen koersen wisselende van 95 tot 98.2 pet. De beslissing van Ged. Staten omtrent de gun ning wordt later door Gedeputeerde Staten aan belanghebbenden medegedeeld. De koersen wor den tei uggebracht tot den minsten koers, waar tegen aanvaard wordt, en de toewijzing geschiedt aan de hoogste inschrijvers en bij gelijke inschrij ving ponds-pondsgewijze. Meijer te Rotterdam, 2. Mej. W. H. KieJstra te Briefte, 3. Mej. M. J. Koewaad te Edam. 5. Benoeming van twee onderwijzeressen in nuttige handwerken aan School G. tot 1 April 1911. Voorgedragen worden I 1. Mej. J, F. van Warneten, thans als zoodanig werkzaam aan School G. 2. Mej. E. Voogd, Mej. M. H. Kuling, resp. kweekelinge aan School C en F. II 1. Mej. N. Uijtenbroek, thans als zoodanig werkzaam aan School G. 2. Mej. E. Voogd, 3. Mej. M. H. Kuling, resp. kweekelinge aan School C en F. i 6. 'Ontwerpbesluiten (Modellen B en C) tot wijziging der begrooting van inkomsten en uit gaven, dienst 1909 en 1910. f. Voorstel van B. en W. tot periodieke ver- hooginig der jaarwedde van den leeraar aan het Gymnasium Dr. W. C. K. Capel. 8. 'Voorstel van B. en W, om den leeftijd van toelating van leerlingen tot de openbare lagere scholen te bepalen op ten minste 51/2 jaar. 9. 'Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een ontwerp tot gedeeltelijke herziening van het vastgesteld© uitbreidingsplan westelijk gedeel te fön aanzien van de gronden der Vincen- tius-Vereeniging in de omgeving der St. Liduina- straat. 10. Voorstel van B. en W. om een crediet van f8100.—, ten laste van het Grondbedrijf, beschikbaar te stellen voor stnmUuuileg in de Gorzen. 11. Verzoek van de fa Brice Whyte Sons Ltd. om haar een perceel grond aan het voor malig Spuikanaal te verkoopen voor f7.25 per M2., met prae-advies van B. en W. 12. Adres van G. van Dommelen, waarin hij bezwaar inbrengt tegen de waarschuwing om zijn woonhuis aan de Lange Haven no. 64 niet door meer dan één gezin te doen bewonen, hem door B. en W. gqgeven bij het verleenen van ver gunning tot verbouwing van dat pand, den 12 November 1909, met prae-advies van B. en W. Bakkerspatroons werd inzake het niet bakken op de a. s. Pinksterdagen en het niet bezorgen van brood, besloten een lijst te doen teekenen door de patroons die zich er voor verklaren. De aanwezigen plaatsten daarop hun handtee- kening op de lijst, onder voorwaarde dat ook nog door meerdere patroons die niet ter vergadering waren, zou geteekend worden. Een der leden verklaarde niet mee te kunnen doen, en zulks om technische redenen. Door N. C. N. te Rotterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat hij in een café alhier door zekeren J. L. is mishandeld. Bij resolutie van den Minister van Financiën, dd. 29 April 1910, is benoemd tot lid van de commissie voor het examen B. voor sur numerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij de artt. 35 en 36 van het Koninklijk besluit van 30 Maart 1904 en van de commissie voor het examen voor ontvanger, be doeld bij art. 12, en art. 13 van het Koninklijk besluit van 30 Maart 1904 de heer A L Boot inspecteur der genoemde middelen te Schiedam. UIT ROTTERDAM. Naar aanleiding van een gerucht, dat mr. Rom- bach, de Rotterdamsche wethouder van onderwijs, zijn ontslag zou hebben gevraagd, heeft de N. R. Ct. inlichtingen ingewonnen, waarbij gebleken is, dat mr. Rombach lijdend is aan eene ongesteld heid, welke van dien aard is, dat de geneeskun digen hem hebben geraden, zijn betrekking als wethouder neer te leggen. Dit advies is bij mr. Rombach, die dezer dagen tot herstel van ge zondheid naar buiten vertrekt, in ernstige over weging. Homoeopathisch ziekenhuis. Voor de oprichting van een homoeopatisch zie kenhuis dicht bij Utrecht in een boschrijke streek, is door drie vermogende voorstanders een ton gouds toegezegd, mits de nog noodige anderhalve ton vóór Mei 1911 zijn bijeengebracht en de ver pleging der patiënten alleen wordt opgedragen aan personen, die den Bijbel als Gods woord be schouwen (Tijd) Katoencultuur. De Nederl. Patroonsvereeniging van Katoen spinners en wevers heeft een adres gericht aan den minister van koloniën, met het verzoek, wegens den ongunstigen toestand, waarin de katoennij verheid tengevolge van Amerikaansche speculatie zucht verkeert, maatregelen te willen nemen ter bevordering der katoencultuur in onze koloniën. Leeftyd toelating tot de scholen. Bij schrijven van 9 Maart jl., waarbij B. en W. een voorziening in het te kort aan schoolruimte voorstelden, zijn B. en W„ uitgegaan yan het denkbeeld om den leeftyd voor toelating als leer ling op de openbare lagere scholen in deze ge meente gevorderd, op öi/2 jaar te bepalen. Uit de aanneming van dat voorstel meenen B. en W- de gevolgtrekking te mogen maken, dat bij den Raad tegen het denkbeeld geen bezwaar be staat. De Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben aan B. en VV. medegedeeld, dat zij met het schooltoezicht van oordeel zijn, dat kinderen be neden den leeftijd van 5i/2 jaar in het algemeen ongeschikt moeten worden geacht voor het volgen van geregeld onderwijs, zoodat B. en Wi. zich met het stellen van dien leeftijdsgrens wel kunnen vereenigen. B. en W, bieden daarom een ontwerp-besluit aan, waarbij de leeftijd voor toelating vereisoht, op 51/2 jaar wordt bepaald, ovenwei onder toe kenning van de bevoegdheid aan hun College om in bizondere gevallen daarvan af te wijken. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 5 Mei. 8 u. Bondsgebouw. Vergade ring, St.-Jozefspatronaat. Zaterdag 7 Mei. S. O. V. Kinderfeest. Maandag 9 Mei. 8 u. S. O. V. Concert Dillet- tanten Symphonie Orkest „L. v. Beetho ven", Rotterdam. Donderdag 5 Mei. 3 u. Officieren Soc. Park Con cert Stafmuziek Kon. Scherpschutters, j Donderdag 5 Mei. 2i/a u. Diergaarde. Concert Staf muziek 4e Regiment Inf. Donderdag 5 Mei. 8 u. Gebouw v. K. en. W. Concert Kon. Scherpschutters. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, ve rricht in den morgen van 4 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.8 te Horta. Laagste barometerstand 746.7 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige noordwestelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, zachter. Enquête-voorstel Troelstra. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen Troelstra's memorie van antwoord op het afdee- lingsverslag over zijn en enquêtevoorstel in zake Dr. Kuyperbij de Tweede Kamer worden ingediend. Men verwacht, dat het voorstel dan een der eer ste punten van behandeling voor de Kamer zal zijn na haar weder-bijeenkomen in de volgende week. (nVolk") Het mynwetje-Van Kol. De soc.-dem. Kamerfractie is voornemens het mijnwetje-Van Kol, vervallen, doordat de Kamer in haar vorige samenstelling en nadat reeds de Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 10 Mei 1910, des n.m. 2 uur, staan o.m, de vol gende voorstellen: 1. Verzoek van den heer W. A. van Delder Dz„ om eervol ontslag als secretaris-penningmeester van de Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis, met prae-advies van B. en W. 2. Beneeming van een lid van de Commissie voor het Grondbedrijf, wegens het niet-aanvaar- den van zijn benoeming door den heer B. A. J. Wittkampf, op grond van het 2e lid van art. 25 van het Reglement van orde. 3. Benoeming van leden van de Stem bureaux voor de a.s. verkiezing van een lid van de Pro vinciale Staten. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan School B. (hoofd Mej. A. S. van And©]), (vacature Mej. E. de Koning). 'Voorgedragen worden de dames: 1. Mej. J. H. Verkoop grond aan de voormalige Spuiharen. B. en W. hebben aan den Raad overgelegd een aanvrage om grond van de Vennootschap Brice White and Sons Ld. te Liverpool. Die aanvrage is het gevolg van onderhandelin gen met de adressante gevoerd over uitgifte van grond in verband met de voorgenomen verplaat sing van haar bedrijf, thans uitgeoefend aan den Buitenhavenweg. Reeds spoedig bleek de firma het terrein te begeeren, waarnaar zij thans een bod doet eri niet genegen te zijn anders dan in vrijen eigendom grond te aanvaarden. B. en W. vonden het van belang voor Schiedam een industrie te behouden die aan 40 a 50 ge zinnen een behoorlijk bestaan verschaft, terwijl de geboden prijs zoowel de Commissie voor het Giondbedrijf, als B. en W. aannemelijk voorkwam, reden waarom B. en W. adressant hunnen steun toezegden. Met het ontwerp-besluit tot verkoop bieden B. en W. den Raad een schets van het terrein aan. De prijs, in dit ontwerp-besluit vermeld, be draagt f7.25 per MJ. Het perceel grond behoort tot de perceelen kadastraal bekend Gemeente Schiedam Sectie N. nos. 412 115. 118 en 124, diep 65 Meter en strekkende van het einde van de voormalige Spuihaven ter lengte van 77 Meter Volksbadhuis. In de week van 25-30 April 1910 werden genomen 303 baden. lste kL 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 36 regen 27 regen 200 school kinder a 5 ct. 24 Gedurende de maand April 1910 werden geno men 1335 baden. lste kl- 2de kl. kuipbaden 97 kuipbaden 193 regen 98 regen school kinder a 5 ct. 97 Bakkersrust. In de gisteravond gehouden vergadering der Schiedam, 4 Mei 1910. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het stukje in uw nummer van 1.1. Zaterdag, waar onder S. zich nu weer eens teekent B. A., mag ik eerst wel vragenhoud S. er soms nog een zaakwaarnemer op na en het komt mij voor dat hij lang heeft moeten nadenken om zijn vorige schrijven goed te praten, of heeft Mijnheer B A. soms daarom tot Zaterdag gewacht oin dat des Zondag meer menschen den tijd heb ben om zijn stukje te lezen Nu, hij mag er groot opgaan kon de heer B. A. grooteren onzin onder den schijn van den gemeente-werklieden goed genegen te zijn, uitkramen Neen, Mijnheer B. A., uw schrijven is al te doorzichtig om niet door iederen lezer begrepen te worden. Hoezeer gij den gemeente-werklieden genegen zijn? 1), uw verklaring van de woorden stadsjantje zijn al te bespottelijk, daar gij een gemeente-werkman voorstelt als iemand die zijn weekloon cadeau krijgt en die niemand naar de oogen behoeft te zien, daar een gemeente-werk man zelf niet weet hoeveel bazen of hij heeft en dagelijks door de gansche burgerij beoordeeld, veroordeeld en bevit wordtdoch het meest door nietsdoeners welken niet het minste benul van werk hebben. Ja, een gemeente-werkman welke jaar in jaar uit het vuil van de burgerij uit de riolen moet ruimen, daar alles op de stadsriolen zijn uitloop of afvoer heeft, en zijne handen moet steken in alle vuil, waarvoor gij Mijnheer B. A., wel zes maal uw neus zoudt optrekken, eer gij er uw handen zoudt in steken en zoo'n gemeente werkman wordt door U voorgesteld als in Abra hams schoot zittende en voor wien alles gedaan wordt en van zorgen vrij en die den kost voor het eten heeft, welke hem dan nog dikwijls be nijd wordtkan men het nog onzinniger uit denken Neen, Mijnheer B. A., uw huichelachtige spot loopt maar al te veel in het licht; doch ik zou u wel eens willen vragen: wie zijt gij toch Zijt gij een werkman Maar dan ligt zulk een schimpenden toon maar zeer slecht op den weg om de sociale quaestie te helpen oplossen, waar over zoo vele woorden gesproken en zoo veel pennen worden vuil gemaakt I Zijt gij patroon Maar dan zult gij door zulk een bespottelijke houding tegenover den werkman niet den klassen strijd, welke een van de grootste struikelblokken is voor de oplossing van de sociale quaestie, helpen opheffen maar veeleer aanwakkeren want in bei de gevallen zou ik de woorden der H. Schrift kunnen toepassen, nl. elk rijk dat tegen zich zelf verdeeld is en z.v.maar misschien weet gij niets van dat alles, maar alleen on. een gemeente werkman te bespotten en te kwetsen. Doch, Mijnheer de R., ik zou te veel van uwe plaatsruimte vergenik wensch ook niet meer te antwoorden als Mijnheer B. A. soms nog lust mocht hebben om nog meer te schrijven, maar zou gaarne een mondeling onderhoud met hem willen voeren, dan kon ik toch beter met hem praten en dat vind ik toch ridderlijker, en wacht op zijn uitnoodiging. en nu, Mijnheer de R., nog maals dank voor de verleende plaatsruimte teeken ik my nogmaals Hoogachtend Uw dw. dr. A. DIRKS. Uiermeê achten wij het debat over deze zaak gesloten. Re(U (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stokken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopj niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2