Dagblad voor Schiedam en Omstreken. neer! 0 oe de Na misdaad vsrgsiding, Niepye Scüeiaemie Ceeraei mi iratis GelUestreerrt HapMad «n» 101 w. 0.J511. mui. f],35i 33ste* "Jaargang Vrij tag 6 Mei 1910. No. 9707. Oliicieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. fiuitenlaudscii flieuwa. FEUILLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTISNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelgk adverteeren worden uiterst bik lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drank wet ter open uare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van P. F. SMtiETa, van beroep caféhouder, wonende alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden- voorlokaal van het pand Boterstraat no. 31 en herinneren, dat ingevolge het 3de lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 6 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BKAJMTS. De Secretaris, V. SICKEN GA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan het verzoek van G. W. J vau der Sloot, om vergunning tot uitbreiding zijner bewaarplaats van lompen aan den Langen Achterweg no. 21, kadaster Sectie B, no. 1113, door het naastlig gende en daarmede in gemeenschap staande pand no. 19, kadaster Sectie B. no. 1114, in te richten voor bewaarplaats van lompeu eu beenderen, is afgewezen uit vrees, dat de inrichting, uitge breid in den zin als door aanvrager bedoeld, daar ter plaatse gevaar zal opleveren voor de openbare gezondheid. Schiedam, den 6 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. Koning Edward ziek. Telegrammen uit Londen melden, dat koning Edward lijdende is aan bronchitis. De toestand wekt eenige ongerustheid. Een Reuter-telegram meldt aangaande de ziekte van den Koning nog het volgende Het schijnt, dat de Koning nimmer geheel de gevolgen van de verkoudheid, waaraan hij te Biarritz heeft geleden, is te boven gekomen. De plotselinge an ongezonde weersveranderingen heb ben nu weer een ongunstigen invloed op Z. M. geoefend. Hoewel de Koning sinds twee dagen zljn kamer moet houden, is hij feitelijk niet bed- legerig geweest; hij heeft audiënties verleend, heeft zich met zaken bezig gehouden, en tot gis teravond was Z. M. daarmede nog bezig. De prins van Wales is in de afgeloopen twee 91) Jeanne kon er niet aan denken thuis te eten. Haar dagelijksch werk en de onophoudelijke aaponngen lieten haar geen tijd, om zelf de keu ken te doen. dp^n ,,'a z'c'1 zell> dat in de «Bijeenkomst f Rakkers de porties niet duur waren en dat *9. evenals zoovele anderen, daar haar voed- 801 k®tt gaan nemen. Zij ging derhalve daarheen, ontmoette zooals dienn h°art!fe0|yk dag' daar den Ly°nnais en dankte d ~j Niets te- beduiden, moeder Lison... antwoord- ®,e. vr°olijke jongen. Ik ben blijde, dat ik u aa dienst heb kunnen zijn... en naam moeder Lison zou Jeanne blijven °nder de lieden der brood bakkerij, die, kenden ^aar a'S eene der ^unaen er" vnft011 V,°)°eilden morgen kwam Jeanne op het vastgestelde uur op haar post. Het weder was schoon, droog en koud Den vorigen avond had zij met het boekje der Woonplaatsen in de hand, een te volgen we» dagen een getrouw bezoeker van het paleis ge weest en heeft er gister het grootste gedeelte van den dag doorgebracht. De prins bleef er tet laat in den avond. LBXEMBURG. De groothertog van Luxemburg gaat hard achteruit. Nu zijn ook zijne keelspieren verlamd zoodat het moeite kost hem voedsel in te geven. FRANKRIJK. Te Duinkerken blijft het, dank zij de groote troepenmacht, kalm, en sommige groepen arbei ders hebben hun werk hervat. De typografen hadden een solidariteits-staking van vier-en-twin- tig uur afgekondigd, waaraan echter geen gehoor is gegeven. De loodsen staken en de arbeiders uit de spinnerijen hebben woelige betoogingen gehouden. Zes betoogers, bij de relletjes aange houden, zijn door de rechtbank veroordeeld. Er worden in de stad zeer strenge maatregelen toe gepast om de orde te handhaven, en er komen nog steeds meer troepen in de stad De meeste winkels zijn nog gesloten Afgevaardigden van den algemeenen bond van den arbeid zijn door den prefect en den onder-prefect ontvangen. Zij hebben verklaard, dat de werkstaking algemeen zou blijven, zoolang het conflict tusschen de on dernemers en de arbeiders in de bouw vakken niet opgelost was. De prefect heeft geantwoord, dat het zijn eerste plicht was de orde te herstellen en de vrijheid van arbeid te verzekeren. De prefect weigerde zich tot on derhandelingen te leenen zoolang de algemeene staking niet geëindigd was; maar zoodra deze opgeheven was, zou hij geneigd zijn tusschen- beide te komen om patroons en werlieden te ver zoenen. Volgens de «Gil Bias'' laat de gezondheids toestand van den president der Fransche republiek veel te wenschen over. Het is hem aan te zien dat hij overwerkt is. Twee dokters die hem in de afgeloopen week meermalen onderzochten hebben Fallières absoluut rust voorgeschreven. Woensdag heeft hij Parijs verlaten om op zijn kasteel te Rambouillet genezing en sterking te zoeken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het officieuse dagblad «Die Zeit" meldt, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche minister-president tevens minister van buitenlandsche zaken in Juli aanstaande te Marienbad zal komen en aldar verscheiden weken zal blijven. Koning Edward van Engeland zal er den 15n Augustus aankomen, na zijn felicitatiebezoek aan Keizer Frans Jozef te Ischl ter gelegenheid van diens 80sten verjaardag. TURKIJë. Volgens een ambtelijke opgaaf, hebben de AL baneesche opstandelingen den 23sten April in het gevecht bij den Tsjonoljewa-pas 250 dooden vastgesteld om zoo weinig mogelijk tijd te ver liezen. De Bourbonkade Vvas de verst verwijderde plaats van haar wegzij ging dan ook het laatst daarheen. Toen zij daar aankwam, sloeg het juist half negen Alweer een ander gezicht!., riep de huisbe waakster uit, die haar had aangezien. Ja, juffrouw... antwoorde Jeanne glimlachend. Maar ik hoop, dat gij dit gezicht nog lang zult zie n. Welnu, dat zou mij niet spijten, vooral als gij steeds, zooals nu goed op tijd zijt... Ik zal, zooveel ik kan, mijn best doen. Wilt gij zoo goed zijn, mij de verdiepingen te zeggen, waar de menschen wonen, die ik te be dienen heb De bewaakster gaf de noodige inlichtiingen en Jeanne bezocht hare klanten. Op de vijfde verdieping wist zij niet, waar aan te kloppen, daar twee deuren zonder naam tegen over elkaar waren doch Lucie opende hare deur en kwam op den drempel. Ah! juffrunw, gij komt mij het brood bren gen zeide zij. Ja, jullrouw, antwoordde Jeanne, die getrof fen was door de schoonheid van hetjonge meisje. Een brood van twee pond, niet waar... Twee pond, ja... Kom binnen... ik zal u betalen. De ontvluchte uit Clermont trad in de kamer verloren en op 1 Mei bij Nikoftsje 50 dooden. Aan den kant van de Turken werden twee man licht gewond. Onder den gesneuvelden waren eenige Al baneesche hoofden. Een iradee machtigt den opperbevelhebber, om overal waar dit noodzakelijk is de krijgswet af te kondigen. Uit Uskub wordt gemeld, dat uit Konstantinopel vijf officieren zijn afgezonden, om den krijgsraad te vormen Het vechten in het dal van de Morawa duurt voort. Het heet, dat men bang is voor een op- marsch van de Albaneezen. De troepen verlangen eenstemming, dat Dzja- widpasja tot opperhebber benoemd zal worden, in plaats van Toet pasja De Konstantinopelsche correspondent van de «Frankf. Ztg." meldt, dat kenners van de moei lijke toestanden in Albanië geen geloof hechten aan de gunstige berichten in de Turksche pers. Sedert Maandag wordt om Prisren en Djakowa hevig gevochten. Djakowa, waar de Turksche troepen omsingeld waren, moet Dinsdagavond in handen van de Albaneezen gevallen zijn. Vol gens andere consulaire berichten uit Mitrowitza, staat Djakowa in vlammen. Op 3 K.M. van Mi trowitza hebben de Albaneezen een groot kon vooi met schietvoiraad genomen, waarbij zij drie officieren gedood en ongeveer 100 gevangenen gemaakt hebben. Tot versterking van de Turksche troepen wordt een redif-brigade in het district van het 4de legercorps (Erzeroern-Trebizonde) gemobiliseerd. CANADA. Graaf Grey zal weldra als gouverneur-generaal van Canada aftreden. In het Canadeesche Lager huis hebben Sir W. Laurier, de eerste minister, en Borden, de leider der tegenpartij, met groote warmte zijn verdiensten gehuldigd. Laurier be streed daarbij diegenen zijner landgenooten, die voortaan het gouverneurschap-generaal door een Canadees bezet willen zien. De benoeming van een aanzienlijk Engelschman versterkt den band met het moederland. Tevens komt er iemand door aan het hoofd der regeering, die boven de Cana deesche partijen staat en zijn politieke opleiding heeft gehad in een land, waar de grondwettelijke regeering geboren is en het best wordt verstaan. JAPAN. «In ambtelijke en diplomatieke kringen," aldus seint de correspondent van «New-York Herald" te Peking aan zijn blad «wordt alge meen aangenomen, dat de onderhandelingen tot het sluiten van een nieuwe Japansch-Russische overeenkomst ten einde gebracht zijn, en dat de bepalingen van het nieuwe verdrag in den loop dezer maand gepubliceerd zullen worden. Van welingelichte Japansche zijde verneem ik. dat het verdrag ten doel heeft tusschen Rusland en Japan overeenstemming te brengen, wat aangaat ^lle aangelegenheden, die China betreffen." en was getroffen door de orde en de reinheid, die daar heerschten. Daar zij buiten adem was van het vele trap- penklimmen, bleef zij dadelijk staan. Gij schijnt vermoeid te zijn. juffrouw... zeide Lucie, terwijl zij het geld overgaf Het is waar, een weinig, juffrouw.De weg is lang en het is de eerste keer, dat ik dien afleg... Wilt gij niet een oogenblik gaan zitten O I neen, dank u Ik heb gedaan... Ik ga in den winkel afrekenen en dan een weinig uit rusten... Hoewel Jeanne dit alles zeide, ging zij niet weg, Zij kon hare blikken niet van Lucie afwenden. Zij voelde zich door eene plotselinge sympathie tot het jonge meisje aangetrokken. Gij zijt nog niet gewoon aan de betrekking van brooddraagster zeide de naaister. Neen, juffrouw, maar ik zal daaraan spoedig gewend zijn. Noch de kracht noch de moed ontbreekt mij daartoe. Tot ziens... Tot ziens, waarde juffrouw!... Maar Jeanne ging niet weg; hare voeten schenen aan den grond genageldhare blikken zwierven door de kamer Eene naaimachine eu japonstoflen trokken hare aandacht Zijt gij eene naaister, juffrouw vroeg zij. Om u te dienen, ja... O 1 ik bezit de middelen niet om japonnen Verder meldt dezelfde correspondent, dat tege lijkertijd met de publicatie van het Russisch- Japansch verdrag ook de annexatie van Korea door Japan geproclameerd zal worden. De onder handelingen tusschen Japan en de overige mo gendheden over de annexatie-kwestie zijn wat de hoofdzaken betreft ook reeds tot een bevredigend einde gevoerd. Slechts wordt verlangd, dat Japan de handelsbelangen der buitenlanders in Korea op afdoende wijze waarborgt. De correspondent van de «New-York Herald" te Yokohama, verneemt nog, dat de Japansche minister van Oorlog bevolen heeft, dat de oorlogs- divisiën aan de westkust van Japan zich gereed moeten houden zich naar Korea in te schepen. Waarschijnlijk is de Japansche regeering beducht, dat de Koreanen zich niet goedwillig in de an nexatie zullen schikken. De Britsche krijgs-stuurballon, die thans te Barrow, in Furness, zijn voltooiing nadert, en in Augustus of September a.s. zijn proeftocht zal ondernemen, wordt in de «Daily Mail" van Woens dag 1.1., nader beschreven. Het luchtschip overtreft in grootte iederen tot dusverre gebouwden stuurballon, want het wordt met zijn 5Ü0 voet niet minder dan ruim een achtste langer dan de grootste «Zeppelin". Het geraamte van den stijven ballon bestaat in plaats van aluminium uit een zoowel lichter als solider metaal. De ballon bevat negen, door schotten geschei den, afdeelingen, die echter niet alle van hetzelf de materiaal zijn vervaardigd, maar integendeel uit verschillende stoffen, waaronder een soort zeer dun, water- en luchtdicht doek, een nieuwe Engelsche uitvinding. De schroeven zijn nog niet definitief gekozendiegene, waarmee thans proe ven worden genomen, hebben vier bladen, en meten 10 voet in doorsnede. Men hoopt met dezen ballon een snelheid van ineer dan 70 K.M. per uur te kunnen bereiken, te verkrijgen door gebruik te maken van 2 Wol- seley-motoren van 200 paardekracht. De gondel kan 20 man bergen, en is voorzien van een toestel voor draadlooze telegrafie. Volgens de «Daily Mail" wordt de ballon aan de Noordzeekust gestationneerd, en zal hij voor namelijk éclaireursdienst doen President Taft heeft deze week in een rede voering te Pittsburg over de buitenlandsche poli tiek der Vereenigde Staten gesproken. Hij stond voornamelijk stil bij den toestand in het Verre Oosten. President Taft heeft de hoop. dat het denkbeeld van den Amerikaansche staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken. mr. Knox, om de Mantsjoerijsche spoorwegen te neutraliseeren, ver wezenlijkt wordt, nog niet laten varen. Mandsjoe- rije behoort een bufferstaat tusschen Japan, China en Rusland te zijn, welker spoorlijnen onder be scherming van alle natiën moeten staan en door te laten maken van zulke fijne stoffen, als die daar.... Gij werkt voor de rijke lui Zeer zeker, maar dat verhindert mij™niet, om in mijne vrije oogenblikken voor de burger- menschen te werken en hen zoo weinig moge lijk te laten betalen. Aldus zijt gij het, die el- ken dag mijn brood zult brengen Zoolang ik brooddraagster bij juffrouw Le- bret zal zijn... en ik hoop, dat dit niet zoo spoe dig gedaan zal wezen. Als het voor u te vermoeiend is tot de vijfde verdieping te klimmen, breng dan maar het brood bij de bewaakster die u ook betalen zal... Ik zal beneden komen, om het te halen.... Gij moet slechts zeggen Het is het brood voor juffrouw Lucie. Toen Jeanne dien naam hoorde, werd zjj bleek, Haar hart begon buitengewoon te kloppen. Ah I zeide zij, gij heet Lucie?... Ja. juffrouw I Een mooie naam... een naam waarvan ik houd Op dat oogenblik verliet Lucien Labroue, die in de kamer van Lucie, waarvan de deur nog open stond, hoorde spreken, zijne vertrekken en trad vooruit Jeanne deed, zoodra zij hem zag, een stap ach teruit, sloeg een laatsten blik op het meisje en ging heen, terwijl zij zeide Tot morgen, juffrouw!.... tf£ordt vervolgd,}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1