Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In het buitenland. Keizer Frans Jozef heeft gisteren persoonlijk op de Engelsche ambassade te Weeneneen bezoek van rouwbeklag gebracht. Wegens het overlijden van koning Edward keerde de Duitsche keizer Zalerdag-avond recht streeks naar Potsdam terug. De President der Fransche Republieken Fail- lières, zond het volgend telegram aan den prins van Wales: »lk verneem met innige deeneming het over lijden van uw welbeminden vader. De regeering van de republiek en het Fransche volk zullen nimmer den souverein vergeten, die zoo vaak hun de bewijzen schonk van zijn oprechte vriend schap wij allen deelen in de groote smart van de koninklijke familie en van geheel het Brit- sche rijk. Diep bedroefd verzoek ik u wel mijn persoonlijke deelneming met die van de regeering der republiek en van geheel Frankrijk te willen aanvaarden." Ook de minister van buitenlandsche zaken, Pichon, zond een telegram, waarin hij herinnerde aan de nauwe vriendschap welke tusschen Enge land en Frankrijk bestaat en aan de goedge slaagde pogingen in het belang van den vrede, waartoe beide landen samenwerken. De Italiaansche Kamer en Senaat hebben hunne zittingen voor drie dagen verdaagd ten teeken van rouw over den dood van koning Edward. De zitting der Turksche Kamers werd opgehe ven ten teeken van rouw. DE AARDBEVING IN COSTA RICA. Er zijn nog maar weinig bizonderheden bekend geworden over de aardbeving in Costa Rica, Hieronder laten wij eenige telegrammen volgen die de j>New-York Herald" ontving: Volgens telegrafische berichten uit Manaqua begon de aarde zich te Cartago reeds Woensdag avond om half zeven te bewegen. Terwijl de ontzette bevolking de straten opvloog, begonnen de huizen reeds in te storten. Slechts een gering aantal menschen was in staat naar veilige plaat sen te vluchten. Het gezantschap van Costa Risa te Washington ontving bericht, dat meer dan tiUUU menschen gedood, gewond, of dakloos zijn geworden. Na de catasirol'e heerschte te Cartago volslagen anarchie De gevangenen braken uit en plunderden en roof den naar hartelust. Hoewel de staat van beleg afgekondigd is, hebben de soldaten de grootste moeite, om de orde te handhaven. Honderden vluchtelingen zijn te San José aangekomen. Een groot aantal gezinnen kampeert op de hoogten om de stad. Artsen en verpleegsters zijn naar de plaats des onheils vertrokken. De schade wordt op verscheiden millioenen dollars geschat. Een draadbencht uit San José meldt nog Men schat het aantal dooden te Cartago op duizend, uok het gestal gewonden wordt op on- geveerduizend gesctiat. Van de huizeuzijn slecht twee houten loodsen staande gebleven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De verkiezingscampagne in Hongarije verloopt niet in de gewenschte rust. In het district Gros- kanissa overvielen de aanhangers van den cleri- calen candidaat graai Zichy het huis van den heer Bako, een der leiders van de Justh-partij. De bewoners werden aigeranseld en antwoordden met geweerkogels en messteken. Een aantal per sonen werd natuurlijk gewond en het is een wonder, dat er geen dooden vielen. I Te Felegyhaziut gaven de kiezers hun po-litieken hartstocht lucht in een vechtpartij, waarbij 15 hunner min of meer ernstig verwond werden. En te Kölesd werden de ruiten ingeworpen van de zaal, waar Frans Kossuth zijn hoorders uiteen zette op welke wijze hij dacht te 'regeeren, wanneer het land hem in staat mocht stellen over een meerderheid te beschikken. f Te Weenen vergadert onder praesidium van den bekenden Tsechischen afgevaardigde Kra- marsj de commissie die de voorbereidende werk zaamheden regelt van het van 2 tot 10 Juli te Sofia te houden pan-Slavistisch Congres Men doet pogingen de Polen te bewegen aan dit con gres deel te nemen. De Oostenrijksche Polen zijn niet vertegenwoordigd, de Russische Polen heb ben Dmowski afgevaardigd, die verklaarde geen bindende toezegging tot medewerking te kunnen doen. TURKIJë. Er is verschil van meening ontstaan onder de officieren van het expeditionnaire korps in Alba nië. 'De generaals Hadi en Dosjabri hebben ontslag gevraagd. De minister van oorlog is naar Saloniki vertrokken om het misverstand uit den weg te ruimen. CHINA. Te Sjanghai is een telegram ontvangen uit Joean Tsjau, in de provincie Hoenan. Het telegram is van den 4em dezer; het behelst dat de toestand in H-oenan rustig is. De ambtenaren en de bevol king tonnen zich vriendschappelijk. Op het oogen brik is er niets bekend geworden over onlusten, die elders zouden hebben plaats gehad. Voor zoover bekend was, bevonden alle zendelingen in Hoenan zich in veiligheid. Uit Pekingkomt opnieuw bericht over ernstige kwesties, welke tusschen China en Rusland ge rezen zijn inzake de regeling der scheepvaart op de Soengari en De Amoer. De Chineesche regee ring blijft zich stellen op het standpunt, dat voor die rivier vaart de bepalingen gelden, neergelegd in het verdrag te Portsmouth. Maar Rusland wil dat niet erkennen en houdt vol, dat die bepalingen enkel van kracht zijn voor China en Japan, maar dat China met Rusland een geheel afwijkende overeenkomst kan treffen. Om die reden zijn ook de Russisch-Chineesche overeenkomsten welke tot dusver golden nog steeds van kracht meent men te Petersburg. Maar China doet den laatsten tijd of die Russisch-Chineesche overeenkomsten niet meer bestaan. Nu China niet te bewegen is5 zijn zienswijze prijs te geven, gaat Rusland drei gen. Oud-president Roosevelt is te Stockholm met zijne familie bij aankomst ontvangen door den hertog van Soedermanland en naar het koninklijk kasteel gel-eid. Gister zou er te Tokio een officieel démenti van bet do-or verschillende bladen gepubliceerde gerucht van de onde-rteekening van een Russisch- Japansche politieke overeenkomst worden gepu bliceerd. De „Osservaloie Romano" meldt de benoe ming van Mgr. Arturo Marclii, bisschop van Reg- gio Emilia, tot aartsbisschop van Lucca als op volger van kardinaal Lorenzelli, die, zooals men weet, kardinaal „de curia" geworden is en zich dus blijvend gevestigd heeft te Rome. Het bezoek van den heer Fallières, president van do Fransche republiek in Zwitserland, is op 15 Augustus bepaald. President Failières, komende van Resangon, zal zich naar Bern begeven, waar hij do-or den Bondsraad zal ontvangen worden. De 'bijzonderheden voor het program van dat bezoek zijn nog niet definitief vastgesteld. Van het Loo. Z. K. H. Prins Hendrik met diens adjudant kwamen hier Zaterdag om 4.58 uur, aan. Dr. Haversmit, van Utrecht, bezocht Prinses Juliana. Prins Hendrik en de geneesheer spraken met elkaar -op het perron. Een verjaargeschenk voor de Prinses. Prinses Juliana heeft op Haar jaardag van H. M. de Koningin-Moeder een een gelakt salonameu blementje ten geschenke gekregen. Dit is giste- teren geplaatst in het Prinsessehuis in het Kon. park op het Loo, dat het Prinsesje dagelijks be zoekt. (»N R. Ct.") Do Koningin-Moeder in Engeland. De Londensche berichtgever van het Hbl. meldt nog De Koningin-Moeder wenscht, dat haar bezoek aan Londen een strikt particulier karakter zal dragen. H. M. zal een week ongeveer verblijf houden in Browns Hotel, voornamelijk om een samenkomst te hebben met de Koningin Weduwe van Zweden, die Zondag of heden te Londen zou aankomen. Daarna vertrekt H. M. naar Claremont voor een bezoek aan de Hertogin van Albany. Zaterdagmorgen ging H. M, met jonkvrouwe Van de Poll wandelen. De dood van koning Edward. 'Ook Minister Heemskerk, tij- lelijk voorzitter van dien Ministerraad, behoorde tot de autoriteiten die gisteren persoonlijk den En.gelschen gezant bij ons Hof hun deelneming kwamen betuigen bij' den dOod van den Koning. De Grootmeester van het Huis van II. M. de Koningin, baron Sirtema van Grovistins, heeft namens H. M de Koningin gisteren een bezoek gebracht bij den Engelschen gezant, sir George Buchanan, om uit naam van H. M. deelneming te betuigen met het overlijden van koning Ed ward. Koninkljjk paleis te 's-Graveuhage. Het koninklijk paleis aan het Noordeinde, te 's-Gravenhage, zal van 10 dezer tot nader be richt voor de publieke bezichtiging zjjn open gesteld. Staatscommissie wetboek van StrafvordTin g. Zaterdag is in een der lokalen van het depar tement van Justitie de staatscommissie voor her ziening van het Wetboek van Strafvordering geïn stalleerd hij welke gelegenheid door den minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk belast met het beheer van het departement van Justitie, een toespraak is gehouden. A. Begeer, -j- Te Dresden is in den ouderdom van 53 jaar overleden de heer Anth. Begeer, voorzitter van de Utrechtsche Kamer van Koophandel en be kend industrieel aldaar. Het ontslag van Enka. In „Opwaarts" deelt mej. v. d. Vlies (Enka) mee, hoe Het met haar ontslag staat: j „Het is een bericht, dat ik noch tegenspre ken, noch bevestigen kan. De toezegging van ontslag werd mij eenige wekert geleden in particulier onderhoud do-or den praes-es van het schoolbestuur gegeven, maar de officieel© mededeeling beeft m(j tot heden nog niet bereikt. Nu een christelijk schoolblad de onbescheiden heid had, de zaak ontijdig wereldkundig te maken, richtte ik tot het schoolbestuur het dringend ver zoek, mij spoedig uit deze pjjnlijke onzekerheid te bevrijden." Vacantiekaarten Men deelt mede, dat de Staatsspoorwegmaat schappij dezen zomer de prijzen van de algemeene vacantiekaarten zal stellen op f4, f3 en f2 voor de drie klassen. Provinciale Statenverkiezingen ZUID-HOLLAND. De Centrale Antirevi Kiesver. in liet district Gouda stelde met alge meene stemmen candidaat de aftredende leden de heeren Brunt en Van Idsinga (beiden Chr.- hist.) en den heer Van Galen (anti-rev.) De Centrale R. K. Kiesver. in het district Zoetermeer besloot met algemeene stemmen het het aftr. lid den heer W. I!. Van Liefland (R.-K.) opnieuw te candideeren en het aftr. lid den heer D. J. G. J. baron Van Pallandt (antirev.) opnieuw te steunen. De .liberale kiesvereeniging «burgerplicht" te Delft stelde voorloopig candidaat de heeren mr. L. A. Bybau, J. Groenendaal, G. Knuttel, A. Labouchère, E. G Verkade en F. G. Waller. Pleiziertrein naar Brussel. Wij vernemen, dat de Staatsspoor voornemens ;s gedurende de maand Juli des Zondagochtends een pleizierstrein met tweede en derde klasse rijtuigen van Rotterdam en Dordrecht naar Brus sel en des avonds terug te laten loopen. De trein zal des ochtends ongeveer kwartier vóór zeven uur van Rotterdam vetrrekken en te Brussel om halftien aankomen. Het vertrek uit Brussel zal plaats vinden des avonds tegen 9 uur, de terugkomst te Rotterdam ongeveer kwartier vóór één uur. Wordt van deze reisgelegenheid voldoende gebruik gemaakt, dan' zal daarmede in de maan den Augustus en September worden voortgegaan. Gloeilampen-industrie Bureaux voor de R. K. Vakorganisatie. Men meldt ons uit Eindhoven Donderdag 4 Mei had er alhier een groote pro- paganda-vergadering plaats van de twee kath. vereenigingen van mannen en meisjes uit boven genoemde industrie. In den Kath. Volksbond heerschte een prettige stemming, daar de vergadering werd opgeluisterd met muziek. Als spreker trad op de heer J. v. Rijzewijk, hier ter plaatse wel bekend, voorzitter van bovengenoemd Bureau. Hij behandelde eerst het onderwerp«Nut en Recht der R. K. Vakorganisatie" en daarna in plaats van den heer P. Hazevoet uit Amsterdam, die verhinderd was, «Macht en Kracht der R. K. Vakorganisatie. Op duidelijk, doch zeer critische wijze, vooral voor de betrokken lirma uit deze indrustrie, n.l. de firma Philiphs, over het recht der Katholieken op viering hunner kath. feestdagen en het recht der mannelijke leden, om als bestuurslid op te treden, behandelde spr. deze twee onderwerpen. Hij spoorde beide afdeelingen aan ten spoedigste een Nationalen Bond te stichten en d i r e c t als plaatselijke vereenigingen zich aan te sluiten bij het Bureau en bij het Fonds tot steun bij staking en uitsluiting. Nadat de spr. was geëindigd, werd met alge meene stemmen besloten tot aansluiting hij Bureau en Fonds. Door deze daad hebben beide Kath. Vak vereenigingen zich aanmerkelijk in hun positie versterkt. Na afloop der Proganda-vergadering gingen de mannen in huishuidelijke verg. bijeen. Hier sprak Van Rijzewijk den mannen moed in, beloofde hun den moreelen en fmancieelen steun van het Bureau. Hierna werd het Bestuur aangevuld. Er waren candidaten genoeg, een bewjjs dat er moed is gekomen. Middenstandsbond. Ten behoeve van het congres van den Midden stand, dit jaar te Arnhem te houden, zijn alsnog eenige preadviezen ingezonden. In de eerste plaats door den heer J. Daz Dzn., te Utrecht, die zijn oordeel geeft, in verband met de aan hem gestelde vraag, betreffende de ver- valsching van levensmiddelen, onder het opschrift «Indrukken", in zake de vervalsching van levens middelen. De heer Daz geeft een overzicht van de ver valsching van een aantaHlevensmiddelen, doch beweegt zich alleen op het terrein, waarop hij als grutter en molenaar bekend is, om ten slotte een conclusie te trekken, wat in de gegeven om standigheden moet gebeuren om in handel en be- drjjf het rechte spoor te vinden, en alle partijen een gewenschte oplossing te doen verkrijgen. De conclusie strekttot in het leven roepen van een Rijkswet, welke verbiedt eet- of drinkwaren ten verkoop te hebben, te verkoopen, rond te brengen of af te leveren, die, hetzij ondeugdelijk van samenstelling zjjn, hetzij tengevolge van be derf, vermenging met schadelijke bestanddeelen of eenig andere oorzaak in ondeugdelijken toestand verkeeren. Vervolgens moet in deze wet verboden worden> eet- of drinkwaren ten verkoop te hebben, te verkoopen, rond te brengen of af te leveren, on der een bepaalden naam of onder een naam, de soort aanduidende op eenige wijze, waardoor voor het publiek den schijn kan ontstaan, of in den waan kan worden gebracht, dat het geheel of gedeeltelijk andere, of dezelfde artikelen van deugdelijke kwaliteit, meerdere hoeveelheid of billijker koopt dan in werkelijkheid het geval is, hetzij dit geschiedt door eenig middel, waardoor deze waren een andere kleur, smaak of uiterlijk verkrijgen, dan zij oorspronkelijk krachtens haar aard hebben of beliooren te hebben, hetzij door hen eene kunstbewerking te doen ondergaan, of op welke andere wijze ook zonder de door deze wet omschreven merkteekenen, zoowel op een in den winkel of de plaats van aflevering, voor allen zichtbare plaats, als op het vat, bak, lade of an dere bewaarplaats van de omschreven artikelen. In het door dr. A. van Raalte te Dordrecht uitgebracht preadvies, geeft deze mede in groote lijnen aan wat z.i. het Rijk behoort te doen om de vervalsching der levensmiddelen te bestrijden, en geeft hij ontwerpen van wetten aan, zooals die zouden moeten worden vastgesteld. Art. 1 zou moeten bepalen: Van Rijkswege wordt een algemeene keuringsdienst van waren ingesteld. De inrichting en de werking van den Rijkskeuringsdienst worden geregeld bij algemee- nen maatregel van bestuur. In de verdere artikelen volgen dan de strafbe palingen, en is de bevoegdheid van de ambtena ren van den keuringsdienst omschreven. Verder is aan het preadvies een ontwerp van wet toege voegd, houdende bepalingen omtrent de invoering van den Nederlandschen codex alimentarius. Mr. J. G. Schiirman, advocaat en procureur te Rotterdam, na de gronden daarover uitvoerig uiteen gezet te hebben, is van meening le. dat de Middenstandsbond moet aandringen op spoedige wetswijziging in het B. W., door daarin het begrip onrechtmatig te verklaren als maatschappelijk ongeoorloofd 3e. dat moet aandringen op opname in het wetboek v. strafrecht van een algemeen artikel ever de oneerlijke concurrentie en dat van den bond het initiaiief moet uitgaan. Door den heer M. van den Berg te Gorredijk wordt, na uiteenzetting van zijn denkbeelden ter bestrijding der oneerlijke concurrentie, de volgende moeite voorgesteld «De vergadering van de afgevaardigden van den Handeldrijvenden Middenstand, draagt het hoofd bestuur op, langs wettelijken weg alles in het werk te stellen, om het handel drijven van amb tenaren te doen ophouden De Maasconcessies in Limburg. Wij konden eenigen tijd geleden melden, dat een voorloopige overeenkomst (behoudens goed keuring bij de wet) tot stand gekomen was tus schen de directie der Staatsmijnen en de eigenaars der z.g. Maasconcessies' betreffende overneming door den Staat van het aan laatstgenoemden be- hoorende gebied. Dit zou aan den Staat worden overgedragen voor een som van 6 ton plus 30 van het bedrag hetwelk het gebied, volgens schatting van door partijen te benoemen deskun digen, meer dan die som waard zou blijken te zijn. Naar wij thans vernemen, is als deskundige van de zijde der mijndirectie aangewezen de heer Klemme, directeur-generaal van een groote Fransch Duitsche mijnonderneming Saint-Avoid in Lotharingen, en als deskundige namens de «Maas- concessies" de heer Mercier. Vermoedelijk is dit, naar ons bij nadere infor matie ter oore kwam, de heer Mercier, directeur- generaal van de «Compagnie de Béthune" een groote onderneming in het dep. Pas-de-Calais. In belanghebbende kringen schijnt men te ver wachten dat de geheele transactie betreffende de overneming van de Maasconcessies" door den Staat nog dit jaar zal worden beklonken. Ook in het jongste jaarverslag der Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken werd de verwachting uitgesproken, dat de zaak nog in 1911 in orde komen zou. (»N. Ct.") Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker jongen voor asbest- fabriek jongen voor drukkerij (bekend met zetten verver halfwas letterzetter schoenmakersjongen kleermaker vuur werker draaier halfwas bankwerker kistenmakers beschuitbakker dienstbode distillateursknecht. Voor buiten de stad. Bankwerker-plaatwerker teekenaar voor machinefabriek zinkwerker bekend met fitten. Aangeboden Arbeidskrachten. Halfwas timmerman stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper bank werker machinebankwerker monteur rij wielhersteller plaatwerker voorslager klinker metselaar opperman grondwer kers straatmaker loodgieter koperslager meubelmaker behanger matrassenmaker isoleerder kurkensnijder tuinier tuinmansjongen personen voor lichte werk zaamheden - wasschen aan huis gevraagd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2