Staten Generaal Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Binnenland. De Koning van Zweden is te Bucharest aangekomen. De eerste opvoering der wereldberoemde Passiespelen te Oberammergau zal plaats hebben a. s. Maandag 16 Mei. Zij duren tot en met de maand September. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 12 Mei, De Voorzitter bracht in den aanvang der zitting in herinnering het aftreden, wegens ge zondheidsredenen, van mr. Nelissen als Minister van Justitie en bracht hulde aan dezen bewinds man, wiens persoon ongetwijfeld bij alle leden een aangename herinnering zal achterlaten. Goedgekeurd werden de conclusiën omtrent lo een adres van J. van Dormolen, sergeant-majoor te Amersfoort, houdende verzoek om vergoeding wegens verpleging van zijn echtgenoote in een burgerziekenhuis 2o. een adres van T. J. W. van Rossum, ingenieur le klasse bij den waterstaat en 's land's B. O. W. in Ned. lndië, te Poerwo- kerto, houdende verzoek om ontheffing van aan sprakelijkheid wegens te kort in kas. Beide conclusiën strekken tot dankzegging aan de Re geering. Hierna kwam in behandeling het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van G. P. A. G. H. Romer, luitenant-kolonel 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage, houdende verzoek om herstel van grieven en betering van onrecht. De conclusie der commissie strekt tot dankbe tuiging aan den Minister van Oorlog voor de verstrekte inlichtingen. De heer van idsinga herhaalde zijn vroe gere critieken betreffende het stelsel van geheime rapporten in het leger, waarvan de betrokkene geen kennis krijgt. Nog dezer dagen had spreker van een hooggeplaatst officier vernomen dat door den tegenwoordigen minister van Oorlog, een be schikking was genomen ten opzichte van een officier <.p grond van een ongunstig rapport nopens dien officier, hetwelk dezen met bekend was. Spreker hoopte dat Minister Gooi deze bewering ten stelligste zal kunnen tegenspreken en tevens de verklaring zal willen alleggen dat aan het Departement met dat stelsel zal worden gebroken. Spreker bleef overigens nog steeds het zelfde standpunt innemen waarop hij zich ten opzichte van adressanten als de heer Romer steeds heeft gesteld, n.l. dat de Kamer zich niet heeft uit te spreken als verdedigster der persoonlijke belangen van de klagers en ooit niet te beoordeelen heeft of 't belang van den dienst meebrengt den adres sant te bevorderen, doch dat de Kamer alleen te beantwoorden heeft de vraag of de militaire au toriteiten ten opzichte van een klager behoorlijk gehandeld hebben of niet. Op tal van punten toont spr. de onjuistheden van de inlichtingen der regeering aan om ten slotte aan te dringen op overlegging met name van het rapport van den divisie-generaal De Meester, waaruit voor een deel ,die onjuistheden kan blijken. Zoo spr. zich ten slotte neerlegt bij de conclusie tot dankzegging voor de inlichtingen des minis ters, dan geschiedt zulks, wijl de Kamer niet kan oordeel en of een officier al dan niet geschikt is. De heer van Hoogstraten wijst op den door den heer Van Idsinga gebezigden term »dat er in t leger gehandeld wordt achter den rug van den belanghebbende om en protesteert daartegen er gebeurt in het leger niets onrechtmatigs. Ge heime inlichtingen zijn soms zij het bij uit zondering noodig. De heer Eland constateert dat men bij niet bevordering van officieren kleine détails bijeen zocht op het laatste moment, en den rechten weg niet bewandelt, doordien men jarenlang den offi cier ongeschikt oordeelende, hem zeiven zulks niet meegedeeld heeft. Indien spr. als minister aan een ondergeschikte een inlichting vroeg over een persoon dan zou hij het hoogelijk euvel duiden zoo die persoon van de informatie eer kennis kreeg dan hij. Spr. acht het rapportDe Meester over deze zaak niet van belang waar reeds vier jaren de inspecteur der cavalerie den overste Romer ongeschikt had verklaard Ten slotte doet spr. opmerken, dat zoo de Ka mer doorgaat met op alle requesten en bezwaar schriften van officieren in te gaan, dan zullen de hoofdofficieren iedereen geschikt gaan verklaren om van den last af te komen. De heer De Savornin Lohman wijst erop, dat de Kamer zich heeft neer te leggen bij de conclusie in het rapport, wijl de wettelijke weg jegens den heer Romer is bewandeld en alle diens superieuren hem ongeschikt hebben verklaa1 d. In 't algemeen zijn ten opzichte van den requestrant geen incorrectheden gepleegd door het departe ment de incorrectheden zijn vooral in de wijze waarop de superieuren van den requestrant hun oordeel over hem gevormd hebben. De Minister van Oorlog erkende dat er ver keerde zaken hebben plaats gehad, 't Was echter 's Ministers volle overtuiging dat dit niet opzettelijk is geschied en 't is ook niet van invloed geweest op een eindoordeel. Na nog eenig debat werd de conclusie der commissie goedgekeurd. Conclusie in zake het adres vanJ H. Koek, luit.-kol. te B e r g e n-o p-Z oom. (De aangelegenheid betreft het zingen van so cialistische liederen in den troep in 1902 te Does burg-) De heer V e r h e y brengt de geschiedenis de zer zaak in herinnering. De ingestelde commissie van onderzoek heeft uitgemaakt dat er slechts vage aanduidingen zijn, maar dat er toch nooit uit volle borst socialisti sche liederen met de woorden er bij gezongen werden Het door den overste Koek ingezonden rapport kon dus niet van onjuistheid worden be ticht, het werd alleen onnauwkeurig gelezen door de autoriteiten. De meerderheid vond dan ook overplaatsing van den overste onbillijk. Maar het departement heeft zich daar mee niet kunnen vereenigen en een nota uitgezonden waarin onbegrijpelijkerwijze die commissie een terecht wijzing werd toegezonden en de overste Koek is weldra daarop gepensioneerd. Dit is een beleedi- ging der Kamer aangedaan, immers een bericht bij voorbaat dat het departement met de even- tueele beslissing der Kamer geen rekening zal houden. Bovendien staan in de nota van het de partement destijds tijdelijk beheerscht door den Minister van Marine besliste onjuistheden. Voorts oefent de nota kritiek op den arbeid der commissie en zulks is geheel ongepast. Kan het verwonderen dat de commissie tot haar conclusie kwam om een nader onderzoek in te stellen, waar zoovele tegenstrijdigheden in de rapporten worden aangetroffen? Intusschen moet deze conclusie vervallen nu de overste gepensio neerd is, maar de commissie moet thans dan ook uitspreken, dat niet naar de voorschriften is ge handeld. De heer Duymaer van Twist heeft den indruk dat jegens den overste Koek onrecht is pleegd en sluit zich aan bij het betoog van den vorigen spreker Men behoort dien overste te re- habiliteeren en daarom stemt hij in met het ad vies der commissie. De heer Ter Laan krijgt uit deze rapporten een slechten indruk omtrent de legertoestanden vooral als men nagaat, wat de hooge legerauto- riteiten elkaar verwijten. Spr. betoogt dat in het leger socialistische liederen niet verboden mogen worden. Spreker critiseerde voorts in aansluiting aan den heer Verhey de wijze waarop tegen overste Koek is opgetreden. Deze zaak is weder eene bijdrage te meer dat een betere rechtstoestand in het leger dringend noodig is. Heden 11 uur voortzetting. Prov. Statenverkiezingen. ZUID-HOLLAND. In de gisteravond gehouden vergadering der vooruitstrevend liberale kiesver- eeniging »Rotterdam" werd besloten bij de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten geen can- didaten van eigen richting te stellen, en voorts te steunen de vrijzinnige candidaten, te stellen door de beide andere vrijzinnige kiesvereenigingen, mits voor eiken zetel niet meer dan één vrijzinnig candidaat gesteld wordt. De centrale A. R. Kiesvereeniging in het kies district Delft heeft de aftredende leden, de heeren mr. L. W. C. van den Berg en mr. H. A. van de Velde, opnieuw candidaat gesteld. Woensdagmiddag vegaderde de Centrale Kiesver. te Sommelsdijk tot het stellen van can didaten voor de Prov. Staten in het district Mid- delharnis. Aftredende leden de heeren Warnaer en Vegtel, beiden an tire v. Besloten werd twee tegencandidaten te stellen, niettegenstaande er een zeer sterke minderheid was, die het beter achtte één te stellen. Gesteld werden met bijna algemeeoe stemmen de heeren Jac. van der Koogh, te Middelharnis, en P. van Schouwen, te Oude-Tonge. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen,verricht in den morgen van 13 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.5 te Hernosand. Laagste barometerstand 747.0 te Portlandbill. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen, ver anderlijke bewolking, mogelijk onweersverschijn selen, koeler. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9^ tot 11^. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker jongen voor asbest- fabriek jongen voor drukkerij (bekend met zetten verver halfwas letterzetter koperslagersjongen kleermaker vuur werker draaier halfwas bankwerker kistenmakers smidsjongen metselaar dienstbode jongens voor handelswerf jon gen voor sigarenfabriek. Voor buiten de stad. Bankwerker-plaatwerker teekenaar voor machinefabriek koperslager timmerman stucadoors. Aangeboden Arbeidskrachten. Halfwas timmerman stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper bank werker machinebankwerker bakker vuurwerker plaatwerker voorslager klinker metselaar opperman grondwer kers straatmaker loodgieter koperslager meubelmaker behanger matrassenmaker isoleerder kurkensnijder tuinier tuinmansjongen personen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje naaister vooT verstelwerk baker. Werf Gusto. De heer Henri Smulders, een der firmanten van de firma A. F. Smulders, werf Gusto, viert zijn zilveren bruiloftsfeest. Te dezer gelegenheid wordt morgen de fabriek stop gezet en zullen de heer en mevrouw Henri Smulders in een versierde localiteit van de fabriek worden ontvangen door een commissie uit de werklieden en bazen en het verder personeel der fabrieken, die hun geschenken zullen aanbieden. Het aanbieden der geschenken zal door het uitvoeren van muziek enz. worden opgeluisterd. Giste r-a vond zes ure is een begin van brand ontstaan in de branderij van den heer Ant. Schiphorst aan de Nieuwe Haven alhier. De zolder boven den stoomketel bleek de prooi van het vernielend element te zijn geworden. De brand kon nog in den aanvang worden ge stuit door het personeel, dat nog in de branderij wasalleen dé zolder boven den ketel is gebla kerd. UIT ROTTERDAM. De Rotterdamsche gemeenteraad vereenigd zich bij acclamatie met het preadvies van B. en W., over de invoering van nieuwe systemen van gasbereiding op liet bestaande terrein aan den Oostzeedijk, teneinde in de bestaande behoefte te voorzien, en daarboor den bouw van een nieuwe fabriek in de Koslepolder te voorkomen. Zooals vroeger gemeld, werd in het preadvies de onmogelijkheid hiervan aangetoond, en er tevens op gewezen, dat met de voorbereiding van den nieuwen bouw niet langeren tijd mag verloren gaan. Het door B. en W. tegelijkertijd aangevraagde crediet van f 11.000, voor voorbereidende werk zaamheden, werd thans toegestaan. Gisteren heeft de firma John. Hudig Son, Lloyd's agenten, voor rekening van belangheb benden, bij inschrijving alhier verkocht, het in de Maashaven liggende stoomschip Sommelsdijk. zooals 't daar ligt door brand beschadigd, met inbegrip van een zich aan boord bevindende hoe veelheid beschadigde kolen. Het stoomschip is aan den hoogsten inschrijver, de scheepsslooperij Holland te Hendrik-Ido-Ambacht, gegund voor f 84.500. Verbetering. In het bericht omtrent de uitbreiding van het telefoonverkeer moet verbeterd worden, dat van 1 Jan. tot 1 Mei 6000 gesprekken meer zijn gevoerd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 18 Mei. 8$ uur. Bondsgebouw ver gadering R. K. Kiesvereeniging. Ecarteeren-debat Schoolleeftijd bepaling Gorze-stratenaanleg Spuihavengrond Bezwaar schrift-beschikking Vergade ring-schorsing. Een uitgebreid en vrij scherp debat is Dinsdag 11. in onze vroedschap gevoerd over de benoeming van eene onderwijzeres aan de Meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs in de plaats van mej E. de Koning, die deze school verlaten ging. Het Hof in de Hoofdstad. In de brieven »Uit de Hoofdstad" der »Prov. Gron. Ctleest men Het programma van het aanstaand Koninklijk bezoek heeft thans vaster grondslag gekregen door de officieele mededeeling omtrent de dagen, waar op H. M. de Koningin haar officieele en niet officieele onderdanen ten Paleize zal ontvangen. Men weet nu de desbetreffende dagen en uren, maar weet ook, dat H. M. daaraan slechts een zeer beperkt deel van Haren tijd zal besteden. Ditmaal toch wordt men niet in audiëntie ont vangen, doch houdt H. M cour. Weet men wat dat beteekent? Dat H. M. op haar troon geze ten eerst de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten en aanzienlijke personen, straks ook de gewone burgers, die een verzoekschrift hebben aan te bieden, langs zich heen zal zien gaan, buigend en zwijgend beide zeer diep ter wijl de ceremoniemeester of welk ander lid van het Huis van H. M. de namen der voorbijgaan- den opnoemt. Zoo'n ceremonie neemt heel wat minder tijd in beslag dan eene gewone audiëntie, waarbij H. M. tot plicht heeft tot een ieder, die verschijnt, een paar woorden te zeggen en een eerbiedig antwoord aan te hooren, maar ik kan me best voorstellen dat H. M. aan een cour de voorkeur geeft boven een vermoeiende audiëntie, waarbij Zij al zeer dikwijls een gesprek, hoe kort dan ook. moet voeren, dat Haar onmogelijk altijd belang kan inboezemen Waarom H. M. tbans tot die wijziging is gekomen, is mij niet duidelijk. Is het omdat Prinses Juliana onmogelijk zoo veel tijd Hare moeder kan ontberen, als een audiëntie in beslag neemt Of is er een andere reden Dit laatste heb ik reeds hooren bewerenmen verzekerde mij, dat voor Prinses Juliana De Ge- nestets welbekend gedicht van sBenjamin af' zou gelden en dat we binnenkort daaromtrent wel meer zouden hooren. Prins Hendrik naar Engeland. Onze Londensche correspondent meldt ons, dd. 11 Mei Naar ik heden vernam, zal de »Heemskerck", waarmede Z. K. H. Prins Hendrik naar Engeland komt, tot bijwoning der plechtige uitvaart van koning Edward, bij Sheerness het anker laten vallen. Er was ook sprake van geweest, dat het pantserschip bij Dover zou komen te liggen. Maar aangezien de reede bij Sheerness ruimer is, vond de Engelsche admiraliteit het ankeren al daar beter. De Prins zou dan van Queensbo- rough per »Londen" naar Londen gaan De aankomst van Z. K. H. is nog niet bekend. Vermoedelijk komt de Prins hier omstreeks het midden der volgende week. En naar ik vernam is er sprake van, dat Z. K. H. van Engeland met de nHeemskerck" naar Zweden gaat, voor een bezoek aan het Zweedsche hof- Het bezoek aan Denemarken en Noorwegen zou achterwege blijven, wegens de verwantschap der vorstelijke familie aldaar met den overleden vorst van En geland. Engelsche bladen hebben gemeld, dat H. M. de Koningin-Moeder van Nederland de plechtige uitvaart van koning Edward zou bijwonen. Maar naar ik vernam, is dienaangaande nog niets vast gesteld. Hare Majesteit wenschte dit bezoek als strict particulier beschouwd te hebben. Derhalve heb ik mij onthouden van berichten over de bewegin gen Harer Majesteit te Londen. (»Tel".) De koning der Belgen ridder van de orde van don Nederl. Leeuw. Reuter seint uit Brussel De Nederlandsche gezant stelde gisteren den koning der Belgen de versierselen van de rid derorde van den Nederlandschen Leeuw ter hand. Nota van den heer Yan Heeekeren. Het lid der Eerste Kamer, baron v. Heeekeren v. Keil, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, gisteren bij de Eerste Kamer eene nota ingediend te zij ner rechtvaardiging en ter beantwoording van den minister van Buitenlandsche Zaken. Chr.-Historische Unie. In de laatste vergadering van het hoofdbe stuur van de Chr.-Historische Unie zijn, naar de »Ned." mededeelt, zeer gewichtige besluiten genomen. De heer De Savornin Lohman had den wensch ■te kennen gegeven, als voorzitter af te treden, en was niet te bewegen op zyn besluit terug te komen. Met algemeene stemmen heeft de vergadering daarop benoemd 1. Tot eere-voorzitter van het hoofdbestuur den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. 2. Tot voorzitter den heer dr. J. Th. de Yisser. In de overige functiën is geen verandering ge- - bracht. Beide titularissen hebben hunne nieuwe func tiën aanvaard. Het hoofdbestuur is thans samengesteld als volgt: Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, eere voorzitter; dr. J. Th. de Visser, voorzitter; dr. J. Schokking, vice-voorzittermr. B. I. D. Zubli. penningmeesterds. H. van Eyk van Heslinga ds. G. 11. Wagenaar; mr. R. van Veen; J. Fok- kemajhr. mr. D. J. de Geermr, J. Ankerman mr. J. Bruntmr. H. Verkouteren, secretaris. Spoorweg Batavia-Buitenzorg. Naar »De Tijd" uit goede bron verneemt, is nu het door de regeering ingediende ontwerp tot aankoop van den spoorweg Batavia—Buitenzorg verworpen, binnenkort van de Ned.-Indische Spoorweg mpij een nieuw voorstel te verwachten, waarbij de koopsom een paar millioen lager zal worden gesteld. Peary te Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft Peary, op telegra fisch verzoek van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap, om hier een lezing te komen houden, een gunstig antwoord gege ven. Den 7en Juni zal de Noordpoolreiziger spreken Een uitgesteld bezoeK. De Londensche berichtgever van het »Hbl," schrijft jHet bestuur der British Dairy Farmers Asso ciation", van welke vereeniging niet minder dan ongeveer 140 leden deze maand een bezoek aan ons land zouden hebben gebracht, ten einde onze boter- en kaasbereiding te bezichtigen, heeft gisterenmiddag besloten dat die tocht niet zal doorgaan. Dit, ten gevolge van het overlijden van Koning Edward, die beschermheer dezer vereeniging was. Het bezoek zal nU in geen geval dit jaar plaats hebben. Niet alleen dat dit een teleurstelling zal wezen voor personen en vereenigingen, die voorbereiding maakten, voor een aantal zuivelfabrikanten, wier fabriek bezocht zou zijn, doch ook niet het aller minst voor onzen landbouw-consulent, dr. Van Rijn, die zooveel bemoeiingen had om de bijzon derheden voor dezen tocht der Engelschen te regelen." De Papendrcchtsclie zaak. Naar de D. Ct. verneemt, is door den rechter van instructie in de Papendrechtsche zaak, mr. J. Wiarde, in tegenwoordigheid van hoofdgetui gen Maandag j. 1. een tweede gehoorproef gehou den op het gemeentehuis te Papendrecht. Yacautie. De Algemeene Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft zich weder tot de patroons gewend met het dringend verzoek aan alle bedienden, hetzij zij werkzaam zijn in winkel, kantoor of magazijn, dan wel als reiziger, eene vacantie te verleenen van veertien achtereenvol gende dagen, met behoud van salaris. Bij zijn verzoek legt het Bondsbestuur van den Algem. Ned. Bond van Handel- en Kantoorbe dienden het advies over van de doctoren J. J. Pigeaud, G. D. Cohen, Tervaert en T. van den Hoorn, die eenstemmig van oordeel zijn, dat een jaarlijksche vacantie een alleszins gewenschte zaak is, zoowel voor de gezondheid als voor den arbeidslust.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2